Styl ubioru grunge często przez krytyków nazywany jest leniwą modą. Niedbałość i nonszalancja są jego synonimami. Jeśli podoba ci się wizja losowego ubrania luźnych ubrań i braku konieczności codziennej stylizacji włosów, to może być to moda dla ciebie! W wyobrażeniu sobie idealnego wizerunku grunge pomogą ci stylizacje młodej Winony Ryder lub Monici Geller z serialu Friends. Podszyte buntem ubrania były ich cechami charakterystycznymi i o to właśnie chodzi w tej nonszalanckiej modzie.

Reklama

Spis treści:

 1. Skąd się wziął styl ubioru grunge?
 2. Styl grunge – ubrania
 3. Styl grunge w modzie ulicznej – dodatki
 4. Styl ubioru grunge a biżuteria
 5. Włosy w grunge style
 6. Styl grunge damski – przykładowa stylizacja
 7. Styl grunge męski – przykładowa stylizacja
 8. Dla kogo grunge jest dobrym pomysłem?

Skąd się wziął styl ubioru grunge?

Ubrania w stylu grunge pierwszy raz pojawiły się w modzie wraz z rozwojem rocka alternatywnego o analogicznej nazwie Grunge, znanej również jako Seattle Soung. Była to mieszanka punk rocka, rock and rolla i heavy metalu, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród młodych ludzi. Jej szczyt popularności przypadł na końcówkę lat 80. i połowę lat 90., gdy scena muzyczna była zdefiniowana przez takie zespoły jak Nirvana, Soundgarden czy The Melvis. Szczególnie ważną rolę odegrał pierwszy z wymienionych zespołów, a konkretniej jego wokalista – Kurt Cobain. Jego wizerunek był oficjalnym plakatem ruchu i mody ulicznej grunge.

Styl grunge – ubrania

Grunge to styl, który stanowił bezpośredni kontrast z modą disco lat 80. Ciemne ubrania i wybrane odcienie były jego charakterystycznymi cechami. Najczęściej ubrania w stylu grunge były zachowane w kolorach:

 • czerni,
 • khaki,
 • sprana biel,
 • szarości,
 • bordo.

Buntowniczy styl charakteryzował się również specyficznymi tkaninami. Stylizacje grunge najczęściej oparte były o:

Zobacz także

Grunge style w modzie ulicznej – dodatki

Dodatki w grunge style najczęściej są ograniczane do bardzo wąskiej grupy akcesoriów. Jeśli chcesz dobrze oddać ducha tej mody, to warto mieć w swojej szafie:

 • rękawiczki bez palców,
 • duże czapki,
 • paski z ćwiekami,
 • chusty w kratę,
 • okulary lenonki.

Styl ubioru grunge a biżuteria

Biżuteria praktycznie nie występuje w stylu grunge. W końcu jest ona synonimem dbania o swoją urodę, a w grunge'u chodzi o to, by wyglądać tak, jakby wygląd zewnętrzny nas zupełnie nie obchodził. Jeśli przedstawiciele nurtu cokolwiek wybierali do swoich stylizacji z przetarciami i dziurami, to były to wyłącznie srebrne pierścionki lub bransoletki z rzemyków,

Włosy w grunge style

Piękne fale czy gładko upięte włosy – to zdecydowanie nie są dobre stylizacje dla stylu grunge. Niechlujność to jego drugie imię, dlatego włosy powinny być całkowicie naturalne. Nieco zmierzwione i niechlujnie ułożone luźne koki będą dobrym wyborem dla takich stylizacji.

Nawet faceci – a właściwie to szczególnie oni – stawiali w tej modzie na długie włosy z przedziałkiem na środku, których kosmyki często opadały na twarz. Jeśli nie jesteś w stanie sobie tego wyobrazić, to włącz „pierwszy z brzegu” koncert Kurta Cobeina. Wokalista Nirvany zbierający włosy z twarzy wywoływał ogromną ekscytację wśród swoich fanek, dla których był synonimem męskości.

Styl grunge damski – przykładowa stylizacja

Jeśli szukać prawdziwych inspiracji, to najlepiej sięgnąć do nurtu grunge. W latach 80. zwolenniczką nurtu muzyki rockowej grunge byłą Winona Ryder. Jej strój prezentowany w ubraniach i dodatkach potwierdza jej zamiłowania! Ma on dość minimalistyczny, lecz odrobinę buntowniczy charakter. Sprane dżinsy połączone są ze skórzaną ramoneską i czarnymi botkami. Tak wygląda prawdziwa stylizacja w duchu grunge!

Styl grunge męski – przykładowa stylizacja

U kogo można lepiej podglądnąć styl grunge jak nie u wokalisty oraz frontmana zespołu Nirvana. Kurt Cobain był ikoną dla tej mody i to właśnie jego odzież naśladowali fani grunge. Wokalista na swoich koncertach zawsze prezentował tę wystudiowaną niedbałość i sprawiał wrażenie, jakby dopiero wstał z łóżka – i o to właśnie chodzi! Dziura na spodniach, wyciągnięty sweter z second hand-u i stare trampki – tak wyglądają typowi przedstawiciele nurtu grunge.

Reklama

Dla kogo grunge jest dobrym pomysłem?

Taki styl ubierania z pewnością nie sprawdzi się dla osób, które nie są pewne siebie. Choć przedstawiciele grunge zazwyczaj stawiają na odzież prostą i zgaszone barwy, to ich rockowe dodatki i nieco niechlujny wygląd włosów mogą być powodem nadmiernej uwagi przechodniów. Jeśli nie czujesz się dobrze, gdy wzrok innych jest na tobie, to pomyśl nad inną modą, dzięki której będziesz mogła poczuć się bardziej komfortowo.

Reklama
Reklama
Reklama