Nierealna pogoń za pięknem jest charakterystyczna dla Korei Południowej. Dbanie o urodę jest tam jedną z najważniejszych wartości, które poświadczają rolę człowieka w społeczeństwie. Taki model wartości widoczny jest w wielu koreańskich trendach. I nie mówimy tutaj wyłącznie o wysoce rozwiniętym przemyśle kosmetycznym, lecz popularnym „nagradzaniu” nastolatek operacjami plastycznymi powiek na 16. urodziny. Choć dla nas może brzmieć to abstrakcyjnie, to rodzicom bardzo zależy na tym, by ich dzieci wyglądały zgodnie z ideą ulzzang, czyli perfekcyjnej twarzy.

Reklama

Spis treści:

 1. Ulzzang – co to znaczy?
 2. Ulzzang couple – jak wygląda ulzzang boy i ulzzang girl?
 3. Ulzzang makeup – jak koreanki zapewniają sobie perfekcyjny wygląd?
 4. Ulzzang styl , czyli moda koreańska dla it couple
 5. Jak powinna się zachowywać perfekcyjna ulzzang couple?
 6. Styl ulzzang a zdrowie psychiczne młodych dziewczyn

Ulzzang – co to znaczy?

Ulzzang to zapożyczenie z języka koreańskiego, które w języku polskim nie ma swojego odpowiednika. Możnaby je przetłumaczyć jako „najlepsza twarz” (pod względem estetycznym) lub „idealnie piękna twarz”.

Ulzzang couple – jak wygląda ulzzang boy i ulzzang girl?

Zgodnie z definicją stylu ulzzang couple moglibyśmy przetłumaczyć jako para idealna, lecz ta „idealność” musi być zgodna z koreańskimi standardami. Wymogi do uzyskania perfekcyjnej – według kryteriów społecznych – twarzy i sylwetki nie są łatwe do spełnienia.

Cechy idealnych ulzzang-ów to:

Zobacz także
 • mała twarz,
 • broda w literkę V,
 • duże oczy,
 • circle eyes,
 • nieskazitelna cera,
 • śnieżnobiałe zęby,
 • bardzo szczupła sylwetka.

Brzmi mało realnie prawda? ulzzang style skupia się na uzyskaniu piękna, które jest bliźniaczopodobne do tych, które znamy z koreańskich kreskówek. Niemniej ciekawe są sposoby uzyskiwania tych „atutów”. dlatego poniżej opiszemy ci, jak ulzzang couple uzyskuje swój perfekcyjny wygląd.

Mała twarz – kluczowy element wyglądu ulzzang

Ideałem koreańskiego piękna jest ultramała twarz. Najlepiej, gdyby była mniejsza od dłoni. W celu osiągnięcia optycznego pomniejszenia buzi koreańczycy i koreanki często stosują grzywki na boki, które pomagają odpowiednio wyszczuplić i pomniejszyć twarz. Nierzadko decydują się także na bardziej radykalne zmiany, takie jak plastyczna zmiana kształtu twarzy.

Broda w literkę V

Masz twarz kwadratową lub okrągłą? Taki rodzaj buzi zdecydowanie nie pasuje do stylu ulzzang. Twarz V-line to podstawa bycia beauty według koreańskich kryteriów.

Na pewno nieraz widziałaś filmiki na TikToku czy Instagramie, na których Koreanki skrupulatnie masują swoje szczęki płytkami jadeitowymi. Zazwyczaj robią to po to, by uzyskać idealny – według ulzzang style – kształt buzi.

Duże oczy rodem z koreańskich kreskówek

Ogromne, przerysowane oczy są charakterystyczne dla ulzzang. Ten styl, a raczej poczucie piękna, bardzo dużą uwagę przywiązuje do otwartych i dużych oczu. To właśnie dlatego blepharoplastyka, czyli zabieg zmieniający kształt powiek, jest hitem w koreańskich centrach medycznych.

Może Cię to zdziwi, ale jest to także bardzo popularny prezent na 16. urodziny lub poprawne zdanie egzaminu. Wszyscy rodzice chcą, by ich dziecko było jak najbliżej ideału ulzzang, gdyż uzyskanie najwyższych standardów korean beauty ma duży wpływ na powodzenie w życiu prywatnym i zawodowym.

Mały zadarty nosek

Uroczy zadarty nosek jest także cechą pożądaną u ulzzang. Podobnie jak w przypadku brody czy oczu, ten ideał piękna często osiągany jest z pomocą operacji plastycznych.

Circle eyes

W uzyskaniu idealnego kształtu oczu mają pomagać także odpowiednie soczewki. To także popularny trend koreańskich it girls, który ma zapewniać nieziemskie spojrzenie.

Nieskazitelna cera

Korean ulzzang girl i korean ulzzang boy nie mogą sobie pozwolić na to, aby jakakolwiek niedoskonałość niszczyła ich idealny wygląd. Ten trend doskonale wykorzystują firmy kosmetyczne, które promują 12 stopniową koreańską pielęgnację.

Jeśli wierzyć wiadomościom znalezionym w czeluściach Internetu, to prawdziwy ulzzang powinien myć twarz co najmniej 5 razy dziennie.

Śnieżnobiałe zęby – obowiązek ulzzang couple

Lekko żółte zęby zakłóciłyby idealną twarz, dlatego koreańczycy myją zęby kilka razy dziennie, by nie dopuścić do pogorszenia ich perfekcyjności.

Bardzo szczupła sylwetka

Trend na ciałopozytywność zdecydowanie nie jest czymś, co jest popierane przez styl ulzzang. W Korei jedynym ideałem pięknej sylwetki jest bardzo szczupła figura. Idealna waga koreańskiej it girl to około 45 kg przy wzroście 160 cm.

Ulzzang makeup – jak koreanki zapewniają sobie perfekcyjny wygląd?

Choć podstawą perfekcyjnego wyglądu u Koreanek jest skrupulatna pielęgnacja twarzy, to niemniej istotny jest odpowiedni makijaż.

Ulzzang makeup stanowczo rezygnują z ciężkich podkładów. Ich perfekcyjną twarz najczęściej zdobi delikatny podkład BB lub CC. Sporą rolę odgrywa także dobra baza pod makijaż, gdyż widoczne pory są w tym stylu niedopuszczalne.

Koreańskie it girl stawiają na mocny makijaż oka, który najczęściej składa się ze sztucznych rzęs i długich kresek. Makijaż ust powinien być delikatny. Bardzo popularne są pomadki ombre.

Ulzzang styl – moda koreańska dla it couple

Ulzzang couple musi ubierać się zgodnie z najnowszymi trendami. Idealnym wyborem będą styl aesthetic czy kawaii style, które uwzględniają japońskie standardy bycia na topie, a te są dość tożsame z koreańskimi trendami.

Jak powinna się zachowywać perfekcyjna ulzzang couple?

Nie wystarczy się odpowiednio ubrać czy pomalować, aby być uznanym za ulzzang. Musisz się także odpowiednio zachowywać. Najbardziej pożądane jest bycie „kawaii”, czyli ultrasłodkim, rozkosznym. Z Europejskiego punktu widzenia takie zachowania są raczej oceniane jako infantylne, niedojrzałe.

Niemniej ważne jest „zdrowe odżywianie”. Nasz cudzysłów nie wziął się tutaj przypadkowo, gdyż promowane trendy dietetyczne na jedzenie białka i jabłka przez cały dzień z realnym zdrowiem nie mają nic wspólnego.

Styl ulzzang a zdrowie psychiczne młodych dziewczyn

Nie mogliśmy pominąć tego tematu przy omawianiu tak kontrowersyjnego trendu. Branże beauty coraz częściej odchodzą od nierealnych standardów piękna, które sztucznie wykreowały media. Nierówna tekstura skóry czy nieidealna waga są normalne. Ciało nieustannie narażone jest na szereg szkodliwych czynników zewnętrznych, dlatego takie odbieganie od „perfekcyjności” leży w naszej naturze.

Reklama

Styl ulzzang jest niebezpiecznym trendem, gdyż zmusza do bycia idealnym. Niedoścignione pragnienie bycia perfekcyjnym może być powodem wielu chorób psychicznych, dlatego ten artykuł radzimy potraktować ze sporym „przymrużeniem oka”. Ma on charakter informacyjny, lecz nie jest on zachętą do podążania koreańskimi standardami beauty. Naszym zdaniem nie mają one nic wspólnego ze zdrowiem – zarówno psychicznym, jak i fizycznym.

Reklama
Reklama
Reklama