Pierwsza wizyta u ginekologa - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Ginekologia

Notka

Ginekologia Miejsce, w którym rozmawiamy o ginekologii. Tutaj znajdziesz pytania i odpowiedzi związane ze zdrowiem intymnym kobiety. Rozmawiamy np. o antykoncepcji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2022-12-18, 13:02   #1
MalieNova
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2018-07
Wiadomości: 52

Pierwsza wizyta u ginekologa


Cześć, chciałabym się spytać nieco bardziej doświadczonych z was jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa i czy w moim przypadku warto w ogóle na nią iść. Już 3 tygodnie spóźnia mi się okres. Poczytałam trochę na różnych forach, prześledziłam sobie ostatnie wydarzenia czy przypadkiem nie miały wpływu na opóźnienie, ale nic szczególnego się nie działo. Do tej pory miałam regularny cykl, a tu taka niespodzianka. Ciążę również wykluczam, bo nigdy nie współżyłam. W związku z tym też postanowiłam, że udać się na konsultację ginekologiczną, ale waham się. Czytałam, że na pierwszej wizycie lekarz może zrobić USG dopochwowe albo ogólnie przyjrzeć się jak co wygląda i to mnie bardzo zniechęca. Nie chodzi tu o jakiś ból ani dyskomfort fizyczny tylko raczej o dyskomfort psychiczny. Nie wyobrażam sobie leżeć z rozłożonymi nogami prze obcym człowiekiem, nieważne czy to kobieta czy mężczyzna. Nie przekonuje mnie też fakt, że to jest lekarz i to normalne w takim wypadku. Zastanawiam się też czy mogę w takim poprosić o samo USG brzucha i okolic. Z góry dziękuję za wszelkie rady i pomoc
MalieNova jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-12-19, 19:08   #2
a240a5cdc9601fd61cd3ffc006c0fc885123340f_657b9702b0d25
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2018-11
Wiadomości: 6 124
Dot.: Pierwsza wizyta u ginekologa

Cytat:
Napisane przez MalieNova Pokaż wiadomość
Cześć, chciałabym się spytać nieco bardziej doświadczonych z was jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa i czy w moim przypadku warto w ogóle na nią iść. Już 3 tygodnie spóźnia mi się okres. Poczytałam trochę na różnych forach, prześledziłam sobie ostatnie wydarzenia czy przypadkiem nie miały wpływu na opóźnienie, ale nic szczególnego się nie działo. Do tej pory miałam regularny cykl, a tu taka niespodzianka. Ciążę również wykluczam, bo nigdy nie współżyłam. W związku z tym też postanowiłam, że udać się na konsultację ginekologiczną, ale waham się. Czytałam, że na pierwszej wizycie lekarz może zrobić USG dopochwowe albo ogólnie przyjrzeć się jak co wygląda i to mnie bardzo zniechęca. Nie chodzi tu o jakiś ból ani dyskomfort fizyczny tylko raczej o dyskomfort psychiczny. Nie wyobrażam sobie leżeć z rozłożonymi nogami prze obcym człowiekiem, nieważne czy to kobieta czy mężczyzna. Nie przekonuje mnie też fakt, że to jest lekarz i to normalne w takim wypadku. Zastanawiam się też czy mogę w takim poprosić o samo USG brzucha i okolic. Z góry dziękuję za wszelkie rady i pomoc

Ile masz lat i jak ile czasu upłynęło od pierwszego okresu ?
Jeżeli więcej niż 2-3 lata, to powinnaś iść na pierwszą wizytę kontrolną sprawdzić czy rozwijasz się prawidłowo i czy wszystko jest w porządku.

Jeżeli jesteś dziewicą, to lekarz wykonuje badanie (zarówno ręczne jak i USG) przez odbyt. Badanie za pomocą USG przez powłoki brzuszne jest mniej skuteczne i raczej się tego nie praktykuje u kobiet, które nie są w ciąży. Musiałbyś zapytać lekarza o sensowność takiego badania u Ciebie, daj mu zdecydować
Jeżeli Cię coś niepokoi to idź do lekarza koniecznie, najlepiej do kobiety i najlepiej jakiejś sprawdzonej, popytaj koleżanki, pogadaj z mamą. Najgorzej na pierwszej wizycie trafić na jakiegoś gbura.

Teraz gabinety zwykle są wyposażone w łazienkę do pacjentek, gdzie można się przebrać i nałożyć jednorazową spódnicę i 'kapcie' z flizeliny. Lekarz nie ogląda nic poza miejscami, które bada, nie paraduje się przed nim z gołym tyłkiem Na pierwszej wizycie lakarz powinien Cię zapytać o datę pierwszego w życiu i ostatniego okresu (przed wizytą). Zapyta ile trwają cykle, jak przebiega miesiączka, czy współżyjesz, jaką antykoncepcję stosujesz no i czy na coś się uskarżasz. Potem bada ginekologicznie i powinien zbadać też piersi. Samo badanie nie trwa długo, kilkanaście minut maksymalnie.

Trzy tygodnie opóźnienia w pojawieniu się okresu to jeszcze nie jest jakiś dramat, ale faktycznie może warto to sprawdzić.
Nie pękaj, wizyta u lekarza to normalna sprawa, mamy XXI wiek, daj spokój.

Edytowane przez a240a5cdc9601fd61cd3ffc006c0fc885123340f_657b9702b0d25
Czas edycji: 2022-12-19 o 19:14
a240a5cdc9601fd61cd3ffc006c0fc885123340f_657b9702b0d25 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-12-20, 08:50   #3
Aaneczkaa86
Zadomowienie
 
Avatar Aaneczkaa86
 
Zarejestrowany: 2021-02
Wiadomości: 1 723
Dot.: Pierwsza wizyta u ginekologa

Cytat:
Napisane przez MalieNova Pokaż wiadomość
Cześć, chciałabym się spytać nieco bardziej doświadczonych z was jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa i czy w moim przypadku warto w ogóle na nią iść. Już 3 tygodnie spóźnia mi się okres. Poczytałam trochę na różnych forach, prześledziłam sobie ostatnie wydarzenia czy przypadkiem nie miały wpływu na opóźnienie, ale nic szczególnego się nie działo. Do tej pory miałam regularny cykl, a tu taka niespodzianka. Ciążę również wykluczam, bo nigdy nie współżyłam. W związku z tym też postanowiłam, że udać się na konsultację ginekologiczną, ale waham się. Czytałam, że na pierwszej wizycie lekarz może zrobić USG dopochwowe albo ogólnie przyjrzeć się jak co wygląda i to mnie bardzo zniechęca. Nie chodzi tu o jakiś ból ani dyskomfort fizyczny tylko raczej o dyskomfort psychiczny. Nie wyobrażam sobie leżeć z rozłożonymi nogami prze obcym człowiekiem, nieważne czy to kobieta czy mężczyzna. Nie przekonuje mnie też fakt, że to jest lekarz i to normalne w takim wypadku. Zastanawiam się też czy mogę w takim poprosić o samo USG brzucha i okolic. Z góry dziękuję za wszelkie rady i pomoc

To czy w twoim przypadku warto iść do ginekologa, trudno powiedzieć z takiej ilości informacji Ile masz lat ? Od jak dawna miesiączkujesz? Czy za wyjątkiem opóźnienia okresu odczuwasz jakieś inne dolegliwość np. upławy, pieczenie, swędzenie, bóle ? Jednak jeśli coś Cię niepokoi to do ginekologa powinnaś się zapisać.


Jak się do tej pierwszej wizyty przygotować. Po pierwsze zrób rozeznanie do kogo się udać. Nie wiem w jakiej okolicy mieszkasz i czy możesz wybrać ginekologa, jeśli tak to porozmawiaj z mamą, siostrą koleżanką, przeczytaj opinie w internecie. Zwróć uwagę szczególnie na podejście do pacjenta, co o tym inne dziewczyny piszą czy mówią.



Płeć ginekologa to podejście bardzo indywidualne. Ja osobiście wolę facetów, statystyki mówią, że na pierwszą wizytę lepiej do kobiety, ale to ty masz się czuć komfortowo. Możesz też na wizytę iść z mamą, koleżanką, siostrą. Może dzięki temu będziesz się czuć bezpieczniej.


Ginekolog na początku powinien zrobić wywiad. Zada Ci podstawowe pytania. Kiedy była twoja pierwsza miesiączka. Kiedy miałaś ostatnią miesiączkę. Jak wyglądają twoje cykle. Czy na coś chorujesz. Czy zażywasz na stałe jakieś leki. Czy w rodzinie były przypadki chorób typu np. rak piersi. Tu powinno paść też pytanie o to czy już współżyłaś. Jeśli takie pytanie nie padnie od razu powiedz o tym lekarzowi



Co do samego badania. Nikt Cię na fotel ginekologiczny siłą nie zaciągnie. Może ginekolog w pierwszej kolejności zlecić badania. Jeśli jednak zdecydujesz się na badanie w większości gabinetów masz możliwość do tego badania się przygotować w przebieralni.

Na początku ginekolog ogląda z zewnątrz narządy czy nie ma niepokojących zmian. Co do dalszego badania nie zawsze musi się to odbywać przez odbyt. Badanie pochwy i ujścia szyjki macicy u dziewicy robi się za pomocą mniejszego wziernika, lekarz może z tego też całkowicie zrezygnować. Tu bardzo indywidualnie się do tego podchodzi. Przez odbyt może być wykonane USG i/lub badanie palpacyjne. Lekarz może Cię też spróbować zbadać przez pochwę (jeden palec) naciskając na brzuch. USG też może być wykonane przez powłoki brzuszne.

Badanie piersi.

Tu bardzo dużo zależy od podejścia ginekologa do pacjenta. Zawsze przed badaniem, zwłaszcza jeśli to twoja pierwsza wizyta, porozmawiaj z lekarzem jak każde badanie będzie wyglądać. Jakie masz obawy.
__________________
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich.
Aaneczkaa86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-12-21, 16:56   #4
MalieNova
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2018-07
Wiadomości: 52
Dot.: Pierwsza wizyta u ginekologa

Mam 22 lata, do tej miałam regularny cykl bez opóźnień większych niż 3 dni. Oprócz tego, że się spóźnia to nie mam żadnych innych objawów.
MalieNova jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-12-22, 16:20   #5
Aaneczkaa86
Zadomowienie
 
Avatar Aaneczkaa86
 
Zarejestrowany: 2021-02
Wiadomości: 1 723
Dot.: Pierwsza wizyta u ginekologa

Cytat:
Napisane przez MalieNova Pokaż wiadomość
Mam 22 lata, do tej miałam regularny cykl bez opóźnień większych niż 3 dni. Oprócz tego, że się spóźnia to nie mam żadnych innych objawów.
Jak nie masz żadnych innych dolegliwość a martwisz się brakiem okresu to jak pisałam wyżej do ginekologa warto iść i zrobić badania.


Wysłane z mojego SM-A336B przy użyciu Tapatalka
__________________
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich.
Aaneczkaa86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2024-05-20, 14:20   #6
Elanita
Testerkaa27
 
Avatar Elanita
 
Zarejestrowany: 2024-02
Lokalizacja: Puławy
Wiadomości: 1
Dot.: Pierwsza wizyta u ginekologa

I jak ?? Jesteś już po pierwszej wizycie ?? Jak to w końcu z tym jest? . Chętnie się dowiem , bo jutro idę na swoje pierwsze badanie 😬😬. A nie jestem ani dziewica , ani nastolatka 😅. Więc trochę mam stres jak to będzie... gdzieś czytałam że dziewczyna na swoją pierwszą wizytę chciała brać klapki, ręcznik, szlafrok i chusteczki 🤣. Więc już zgłupiałam, choć chusteczki mokre chyba trzeba wziąść (?) . Pkmysl niegłupi.
Elanita jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Ginekologia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2024-05-20 15:20:18


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 04:28.