Czy znacie swoje korzenie? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2009-11-01, 16:36   #1
Sexi_Pistol
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-09
Wiadomości: 405

Czy znacie swoje korzenie?


Taki Zaduszkowy temat o przodkach...

Czy znacie swoje korzenie, wiecie skąd pochodzą wasze rodziny, jakie są ich historie? W naszych czasach pamięta się dziadków, czasem pradziadków. Kiedyś (głownie wśród bogatszych ludzi) na ścianach wisiały obrazy przodków do x pokolenia wstecz i znało się o nich historie, mimo, że dawno już nie żyli. Mam wrażenie, że dzisiaj każdy żyje tu i teraz, po prostu jest... i nic więcej go nie interesuje, nie zauważa ze w wiekszości jest zlepkiem cech charakteru i wyglądu przodkow, że bez nich po prostu by nie istniał. Czy was interesują losy waszych przodkow, pochodzenie, skąd wzięło sie wasze nazwisko i co znaczy? A może znacie jakieś ciekawe historie z przeszłości? Ja interesowałam się genealogią jakiś czas temu, ale powiem szczerze, że nie udało mi się wiele ustalić, oprocz ogolnego pochodzenia rodziny...
__________________
...
Sexi_Pistol jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-11-01, 17:51   #2
My life be like
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Niebiańska kraina
Wiadomości: 976
Dot.: Czy znacie swoje korzenie?

znam
My life be like jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-11-01, 18:08   #3
Lenagrodzka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-10
Wiadomości: 272
Dot.: Czy znacie swoje korzenie?

Pochodzenie znam,kiedys chciałam zrobic drzewo genealogiczne alby dotrzeć dalej niż do pra pra dziadków ale jakos zapał minął,może kiedyś do tego wrócę.
Lenagrodzka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-11-01, 18:19   #4
bluebluesky
Zakorzenienie
 
Avatar bluebluesky
 
Zarejestrowany: 2009-09
Wiadomości: 3 573
Dot.: Czy znacie swoje korzenie?

Znam, ale chciałabym znać jeszcze lepiej, dlatego w wolnej chwili z mamą i babcią chcemy przygotować drzewo genealogiczne. Problem w tym, że zawsze, jak się do dengo przygotowujemy, wyciągamy stare zdjęcia itp, wyciągamy też wiśnióweczkę i wieczór kończy się tylko na pogaduchach...
bluebluesky jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-11-01, 18:22   #5
aneczka240
Wtajemniczenie
 
Avatar aneczka240
 
Zarejestrowany: 2007-01
Wiadomości: 2 134
Dot.: Czy znacie swoje korzenie?

Częściowo znam Teraz jestem w trakcie robienia drzewka genealogicznego, ale nie wiem, jak mi to wyjdzie, ponieważ niedawno zmarła moja babcia, a ona miała dużo do powiedzenia na temat swojego 15-sto osobowego rodzeństwa Na szczęście są jeszcze zdjęcia, więc nie jest źle.
__________________


15

aneczka240 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-11-01, 18:26   #6
201604200942
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 19 651
Dot.: Czy znacie swoje korzenie?

Pochodzenie znam. Wiem skąd pochodzi moja babcia. Znam nazwiska jej dziadków.
Kiedyś próbowałam zagłębić się bardziej w genealogię mojej rodziny, ale nie wiem jak się za to zabrać.
201604200942 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-11-01, 18:50   #7
Wenila
Wtajemniczenie
 
Avatar Wenila
 
Zarejestrowany: 2008-10
Lokalizacja: to tu to tam z północy na południe
Wiadomości: 2 927
Dot.: Czy znacie swoje korzenie?

niestety moja znajomość kończy się na pradziadkach, a szkoda bo chciałabym wiedzieć więcej. Kiedyś znalazłam coś w stylu drzewa genealogicznego ludzi z moim nazwiskiem, ale jakoś nie do końca pasowało.
Niestety dosyć trudno jest to ustalić
__________________
tkwiąc w depresji!!
Wenila jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2009-11-01, 20:08   #8
Maniwa
Wtajemniczenie
 
Avatar Maniwa
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: Clearwater, Fl
Wiadomości: 2 841
Dot.: Czy znacie swoje korzenie?

Dla zainteresowanych budowaniem własnego drzewka, strona http://www.moikrewni.pl/
Maniwa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-11-01, 20:26   #9
rapifen
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 9 732
Dot.: Czy znacie swoje korzenie?

Znam całkowicie teoretycznie mam trzy babcie i trzech dziadków (mama miała dwóch mężów ale tak pokochała rodziców pierwszego że wychowałam się jako jej wnuczka, mimo że teoretycznie wnuczką nie jestem)
Hm.... Ale ze strony rodziców mamy nie da się zrobić drzewka - pradziadek był sierotą którą przygarnęli jacyś ludzie we dworze, żeby sprzątał. Pochodzenie jego rodziców nieznane. Od prababki podobnie. Podejrzewam że tam się poznali.
Ale nawet miałam zjazd rodzinny, wielkie wywieszone drzewko rodzinę mam strasznie liczną, babcia ma dwunastkę rodzeństwa, za to moja mama piątkę
W rodzinie kilka osób było w obozie koncentracyjnym Stutthof, niektórzy zmarli, inni doczekali wyzwolenia. Zesłani na Sybir... Jedni w czasie wojny nie chcieli przejść na stronę Niemiecką i słuch o nich zaginął. Z opowiadań to wiem że babcię (wówczas 15 letnią) w czasie wojny zamykali w piwnicy... eh
__________________
Kto sieje wiatr ten zbiera burze



Edytowane przez rapifen
Czas edycji: 2009-11-01 o 20:27
rapifen jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-11-01, 21:01   #10
naliex
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-09
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 143
Dot.: Czy znacie swoje korzenie?

a ja prawie nic nie wiem znajomość moich przodków kończy się na babci od strony mamy ...dziadka nigdy nie miałam jedynie wiem, że dziadek mojej mamy został podbity przez Niemców podczas wojny i w skutek poważnych obrażeń zmarł.. to na tyle, chciałabym wiedzieć więcej chociaż mogłyby być problemy w dowiedzeniu się czegokolwiek bo, po wojnie jakieś akta i dokumenty się zagubiły i moja babcia nawet nie wie kiedy dokładnie ma urodziny ... i nazwisko mojego dziadka zostało zmienione bo brakowało jakichś dokumentów.. dziwna sprawa
__________________
"My one regret in life is that I am not someone else. "
Woody Allen



66-65-...-60-59-58-57-56-55

i jest mniej ... 53
naliex jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-11-01, 21:16   #11
rapifen
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 9 732
Dot.: Czy znacie swoje korzenie?

U mnie podobnie :p zmieniono literkę, coś dodano, chociaż do tego momentu rodzina sądzi się o ziemie pradziadka........ Ale tego jest za dużo żeby w tym ryć ;p
__________________
Kto sieje wiatr ten zbiera burze


rapifen jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-11-01, 21:48   #12
Rena
Zakorzenienie
 
Avatar Rena
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Paris
Wiadomości: 29 331
Dot.: Czy znacie swoje korzenie?

nie bardzo znam i jakos z tym zyje o ile mi wiadomo typowe korzenie chlopsko-robotnicze od drugiego pokolenia inteligencja.
Rena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-11-01, 23:48   #13
nenowka152900
Zadomowienie
 
Avatar nenowka152900
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: duży pokój;)
Wiadomości: 1 389
Dot.: Czy znacie swoje korzenie?

ja bardzo chciałbym wiedzieć więcej ale niestety nie mam dziadków którzy mogliby mi powiedzieć coś więcej a dodatkowo moja rodzina jest na tyle pokręcona, że dopiero 3 lata temu dowiedziałam się, że mój tata ma brata
nenowka152900 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-11-02, 00:01   #14
Cyska
Zakorzenienie
 
Avatar Cyska
 
Zarejestrowany: 2007-10
Lokalizacja: lbn/waw
Wiadomości: 10 088
GG do Cyska
Dot.: Czy znacie swoje korzenie?

Ja też bym chciala więcej wiedzieć, ale skąd mam sie o tym dowiadywać?:P gdzie grzebac? Czy po prostu pytać rodzine? Ja mam w zasadzie tylko jedną babcie..z drugą od jakiegoś czasu nie utrzymujemy kontaktów... To nie wiem.. powiedzcie jak sie do tego zabrać, informacje od jednej babci to chyba troche za malo:P tym bardziej ze ona uwielbia schodzić z tematu, a wlasciwie zaczynać historie od..d.. strony
__________________
Cyska jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-11-02, 08:10   #15
eloi
Rozeznanie
 
Avatar eloi
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 830
Dot.: Czy znacie swoje korzenie?

Cytat:
Napisane przez Cyska Pokaż wiadomość
Ja też bym chciala więcej wiedzieć, ale skąd mam sie o tym dowiadywać?:P gdzie grzebac? Czy po prostu pytać rodzine? Ja mam w zasadzie tylko jedną babcie..z drugą od jakiegoś czasu nie utrzymujemy kontaktów... To nie wiem.. powiedzcie jak sie do tego zabrać, informacje od jednej babci to chyba troche za malo:P tym bardziej ze ona uwielbia schodzić z tematu, a wlasciwie zaczynać historie od..d.. strony
Rozmawiać z każdym z rodziny , podpytywać o rodzeństwo , kuzynostwo , powinowatych , i wszystko to zapisywać ( dla mnie akurat najciekawsze zawsze są historyjki towarzyszące a przybliżające daną postać z przeszłości ) . Nie zaniedbywać też aktualnie żyjących ( i młodszych ) krewniaków.
Bardzo pomocne są księgi parafialne oraz w nieco mniejszym ( bo krótszy okres czasu obejmujące ) państwowe archiwa akt dawnych . Jak ktoś jest z Warszawy , to ma trudniej , bo wojna załatwiła większość akt dawnych .
Chodzenie po cmentarzach "rodzinnych " i spisywanie nazwisk pojawiających się w drzewie oraz szukanie ewentualnych powiązań .
Są również portale , gdzie na tablicach ogłoszeń można umieścić ( lub szukać wśród innych ogłoszeń ) nazwiska występujące w rodzinie i lokacje z nimi związne .
Sz.P.Maniwa już podala link do jednego z takich portali (moim zdaniem jeden z lepszych).
Ja wkleję jeszcze inne
http://www.genealodzy.pl/
http://www.genpol.com/
http://www.archiwa.gov.pl/lang-pl/dl...enealogia.html
Jest również możliwe ustalenie emigracji do USA sprzed II WŚ , ale to już nieco wyższa szkoła jazdy .
Najlepiej zacząć od najbliższych , potem się to rozchodzi jak kręgi na wodzie i dostarcza mnóstwo frajdy .
Ostrzegam , takie grzebanie w przeszłości wciąga
eloi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-11-02, 08:57   #16
angela0033
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2009-05
Lokalizacja: Nieziemska kraina :)
Wiadomości: 1 264
Dot.: Czy znacie swoje korzenie?

moja rodzine jest kompletnie dziwna
Wiem tylko tyle,że pradziadek miał 3 żony (więc prababci mam sporo ),był francuzem i mam francuskie nazwisko
Wiem także,że dziadek był zesłany na robotę w kamieniołomach a moja jedna prababcia żyła aż do moich piętnastu lat
__________________
pod innym nickiem...
angela0033 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-11-02, 09:03   #17
Ankalime
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: z jaskini
Wiadomości: 1 807
Dot.: Czy znacie swoje korzenie?

polecam znalezc e booka Józefa Szymańskiego "Nauki pomocnicze historii", jest tam dział genealogia; to dla tych, ktorzy chca sie naprawde profesjonalnie za to zabrac - niektore daty np smierci, nimi nie sa, sa to daty pogrzebow. to samo tyczy sie narodzin; na nagrobkach widnieje data chrztu etc.
ja sama znam rodzine matki po mieczu i kadzieli, korzenie siegaja polskiej szlachty na Litwie. natomiast rodziny ojca absolutnie nie znam i bede musiala to zmienic
Ankalime jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-11-02, 09:43   #18
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: Czy znacie swoje korzenie?

Warto tez zajrzec w księgi koscielne ,tam wszytsko jest zapisane odnosnie chrztu,slubow ,pogrzebów.Nazwiska rodowe,panienskie,daty urodzenia ,miejsca zamieszkania.

Osobiscie znam do pra pra dziadków ale bez szczegolow ,dat itp,niestety coraz trudniej jest sprawe rodzina odtworzyc ze wzgledu na ilosc osob ktore odeszly.
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/



Edytowane przez paula78
Czas edycji: 2009-11-02 o 09:47
paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-11-02, 10:05   #19
Sexi_Pistol
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-09
Wiadomości: 405
Dot.: Czy znacie swoje korzenie?

Ja bardzo chciałam poczytać księgi koscielne, ale niestety nie mogę, ponieważ część mojej rodziny (z ktorą jestem jakby najbardziej żzyta i pdoobna) nie pochodzi z polski.
__________________
...
Sexi_Pistol jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-11-02, 10:06   #20
stokrotka_to_ja
Zakorzenienie
 
Avatar stokrotka_to_ja
 
Zarejestrowany: 2004-03
Wiadomości: 11 425
GG do stokrotka_to_ja
Dot.: Czy znacie swoje korzenie?

znam dosc dobrze,z opowiesci mojego,ktory pamietał swoich pradziadków i ich opowiesci
stokrotka_to_ja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-11-02, 13:48   #21
Ankalime
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: z jaskini
Wiadomości: 1 807
Dot.: Czy znacie swoje korzenie?

Cytat:
Napisane przez Sexi_Pistol Pokaż wiadomość
Ja bardzo chciałam poczytać księgi koscielne, ale niestety nie mogę, ponieważ część mojej rodziny (z ktorą jestem jakby najbardziej żzyta i pdoobna) nie pochodzi z polski.

poszukaj na anglojezycznych forach mormonow (tak, tak) archiwow koscielnych. jest to troche pracochlonne, ale podobno oplacalne. niektorzy z nich jezdza po swieci i nagrywaja mikrofilmy ze starych archiwow koscielnych i panstwowych.
wiem to od swojego wykladowcy
Ankalime jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-11-02, 14:41   #22
nicRu
maszyna, nie człowiek
 
Avatar nicRu
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Stolica Południa
Wiadomości: 24 775
Dot.: Czy znacie swoje korzenie?

Ja wiem tyle ile dowiedziałam się od dziadków, mamy, etc, ale i tak dosc dużo i dosć zagmatwane to jest
__________________
Rosyjski A1-A2-B1-B2-C1
Francuski A1-A2-B1-B2-C1
nicRu jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-11-02, 15:27   #23
crippled
Wtajemniczenie
 
Avatar crippled
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 2 829
Dot.: Czy znacie swoje korzenie?

Nie znam i nie zależy mi na tym żeby poznać =)
__________________
crippled jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 14:28.