Wynajem mieszkania- umowa w 2 językach - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-08-24, 17:39   #1
demitasse
Raczkowanie
 
Avatar demitasse
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 396

Wynajem mieszkania- umowa w 2 językach


Witam
Znalazłam bardzo fajne mieszkanie i chciałabym je wynająć.
Wynajem bedzie odbywał się za pośrednictwem biura nieruchomości.
Włascicielem mieszkania jest Irlandczyk, który nigdy tu nie był. Mieszkanie kupił i je wynajmuje,taka inwestycja. Pan z biura nierchomości mówił że ten Irlandczyk to jego kolega. Pełnomocnictwo ma natomiast jeszcze inny kolega.
Pierwszym problemem który się pojawił jest umowa w dwóch jezykach.
Jest to dla mnie problem ponieważ angielski znam na bardzo podstawowym poziomie i w tej umowie może być napisane cokolwiek, ja i tak nie zrozmiem.
Natomiast ostatni punkt umowy brzmi tak:

18.Wersją prawnie wiążąca jest wersja polskojęzyczna umowy.

Czy zatem ten punkt załatwia wszystko ? Czy to znaczy że cokolwiek by było inaczej w angielskiej wersji nie bedzie mnie dotyczyć?




No i może ze swojego doświadczenia wiecie na co jeszcze powinnam zwrócic uwage przy podpisywaniu umowy?


Wklejam umowe aby pokazać jak jest skonstruowana.


Z góry dziękuje Wam za pomoc.
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg 1.jpg (113,1 KB, 215 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg 2.jpg (85,7 KB, 171 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg 3.jpg (100,0 KB, 159 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg 4.jpg (66,4 KB, 128 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg 5.jpg (120,5 KB, 137 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg 6.jpg (72,1 KB, 130 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg 7.jpg (116,6 KB, 134 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg 8.jpg (24,5 KB, 124 załadowań)
__________________
demitasse-e.blogspot.com - bawię się
demitasse jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-24, 17:48   #2
maacieek
Zakorzenienie
 
Avatar maacieek
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: Obywatel Świata ;)
Wiadomości: 3 016
Dot.: Wynajem mieszkania- umowa w 2 językach

Prawnikiem nie jestem więc tu nie pomogę z umowami też nie miałem styczności ale myślę że warto byłoby zobaczyć na opłaty jak jest za wodę ga itp. Czy rozliczenia co 2-3 miesiące czy comiesiąc, co masz w czynszu zawarte, jaka będzie opłata dla biura. Co zrobić w razie awarii, pożaru kto odpowiada za szkody nie z twojej winy.

Co do twoich obaw skoro pisze że polskojęzyczna wersja jest wiążąca to myślę że nie masz obaw przeczytaj uważnie, zresztą to samo jest w drugą stronę możecie napisac że przepisuje wam mieszkanie po polsku oczywiście i ten Irlandczyk straci mieszkanie, ot głupi przykład ale teraz to ludzie ludziom robią różne świnstwa. A i żeby nie było że cię oczerniam że chcesz to zrobić
__________________
And we danced
And we cried
And we laughed
And had a really, really, really good time
Take my hand, let's have a blast
And remember this moment for the rest of our lives
maacieek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-24, 18:00   #3
szatanica1989
Zakorzenienie
 
Avatar szatanica1989
 
Zarejestrowany: 2009-06
Wiadomości: 5 184
Dot.: Wynajem mieszkania- umowa w 2 językach

Umowa jest dwujęzyczna, ale obie wersje muszą być jednobrzmiące, więc nie masz się czym martwić - jeśli w języku polskim wszystko jest ok, to musi być to samo w języku angielskim. Rzuciłam okiem i wydaje mi się, że jest ok, jeśli chodzi o tłumaczenie.
__________________
Don't the sun look lonesome, oh lord lord lord, on the graveyard fence?
Don't my baby look lonesome when her head is bent?

Piszę.
szatanica1989 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-24, 18:05   #4
Yapi
Raczkowanie
 
Avatar Yapi
 
Zarejestrowany: 2008-01
Wiadomości: 58
Dot.: Wynajem mieszkania- umowa w 2 językach

Przejrzałam tą umowę i wersje angielska i polska raczej się zgadzają, więc bez obaw. Taki zapis oznacza, że jeśli będzie wątpliwość co do brzemienia zapisu w angielskim i polskim (jakieś różnice czy inne sposoby interpretacji), to rozstrzyga wersja polska. Czyli w razie sprawy przed sądem można powoływać się bezpośrednio na zapisy po polsku, a nie trzeba takiej umowy tłumaczyć.
W praktyce takie umowy dwujęzyczne się zdarzają i taki zapis o wyborze obowiązującej wersji językowej jest bardzo sensowny. Warto jeszcze, oprócz tego co wizażanka zaproponowała powyżej, określić prawo i sąd właściwe jako polskie.
__________________
Don`t like being told what to do
Yapi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-26, 12:18   #5
demitasse
Raczkowanie
 
Avatar demitasse
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 396
Dot.: Wynajem mieszkania- umowa w 2 językach

Dziękuje Wam za wszystkie odpowiedzi. Były naprawde pomocne. Wpadliśmy jeszcze na pomysł wzięcia na podpisanie umowy kogoś z ogłoszenia, kto zajmje się tłumaczeniem. Niestety jednak musieliśmy zrezygnować z tego mieszkania gdyż był tam punkt o wypowiedzeniu umowy przez właściciela, natomiast o naszym wypowiedzeniu nie było ani słowa. Zadzwoniliśmy do pośrednika w tej sprawie, chcielismy tą mowe poprostu uzupelnić.Pan stwierdził że jak się podpisuje umowe na rok to się tam tyle mieszka i o wypowiedzeniu nie ma mowy. Jak dla mnie brak słów.

To już drgie mieszkanie które bardzo nam się podobało, ale przy czytaniu umowy zrezygnowaliśmy. W pierszym okazało się że w umowie napisane jest że bedziemy płacić wynajem 900 zł powiększony o podatek od towarów i usłóg. Zadzwoniliśmy i zapytaliśmy o co chodzi, ponieważ nikt nam o tym nie mówił. Pani powiedziała że to taki zapis, on musi być w umowie(tak mówi prawo) ale nikt nic u nich w bloku takiego nie płaci. (To był blok wybudowany przez osobę prywatną która wynajmuje w nim mieszkania)
Ja się na prawie nie znam, wiem tylko że jak coś podpisuje to powinnam się z tego wywiązać. I może oni by teraz tych pieniędzy nie chciali ale kto wie co by było za kilka lat. Przypomniałoby im się i naliczyliby jeszcze jakieś odstetki.

Dzieś idziemy obejrzeć trzecie mieszkanie. Nie jest tak piękne jak poprzednie, ale może chociaż umowa będzie przyzwoita.
__________________
demitasse-e.blogspot.com - bawię się
demitasse jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 22:01.