Enya - celtycka syrena :) - Wizaz.pl

Wróæ   Wizaz.pl > Kobieta > Kultura(lnie)

Notka

Kultura(lnie) Kultura(lnie) to forum dla osób, które interesuj± siê kultur±, sztuk±, filmem, literatur±, polityk± itd. Zapraszamy do dyskusji.

Odpowiedz
 
Narzêdzia
Stary 2007-05-26, 21:16   #1
TeaHouseMoon
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomo¶ci: 740
Smile

Enya - celtycka syrena :)


Co s±dzicie o tej wokalistce, o s³owach, muzyce, magii, wszystkim co jest z ni± zwi±zane? Lubicie j±, czy jej pseudonim mówi Wam cokolwiek? Jaka by³a Wasza pierwsza reakcja i pierwsza piosenka, któr± us³yszeli¶cie?

Ja osobi¶cie uwielbiam j± I muzykê któr± tworzy. Z pewno¶ci± jest oryginalna, niepowtarzalna, wyró¿nia siê ¶piewem i tekstami (szczególnie tymi w jêzyku celtyckim - irlandzkim [nie jestem pewna, czy ¶piewa ona jedynie po irlandzku ]). Poza tym uwa¿am, ¿e jest bardzo ³adn± kobiet±

Kiedy¶ s³ucha³am jej tylko ot tak, ale teraz postanowi³am, ¿e zag³êbiê siê bardziej w jej twórczo¶æ, bo my¶lê, ¿e warto (celtowie, Irlandia, mitologia celtycka).

Chyba najbardziej znanymi piosenkami s± Wild Child, Orinoco Flow, Only Time, Anywhere Is, Caribbean Blue (po prostu czêsto puszczali/puszczaj± je w radiu ) i oczywi¶cie May it be - to dla fanów ekranizacji W³adcy Pier¶cieni

Jestem ciekawa Waszych opinii

***

"Enya, w³a¶ciwie Eithne Ni Bhráonain (ur. 17 maja 1961 w Gweedore, Irlandia), uproszczona forma Enya Brennan, to muzyk i wokalistka irlandzka. Wiêksz± popularno¶æ zdoby³a w 1988 piosenk± Orinoco Flow. Enya jako grupa muzyczna to trzy osoby, Eithne Ni Bhráonain, producent muzyczny Nicky Ryan i autorka tekstów Roma Ryan. Wydawnictwa Enya s± znane jako jedne z najlepiej sprzedaj±cych siê w historii muzyki rozrywkowej, ³±czny nak³ad to ponad 50 milionów sprzedanych egzemplarzy.
Eithne urodzi³a siê w wielodzietnej rodzinie o tradycjach muzycznych, bêd±c czwart± z dziewiêciorga dzieci. Jej dziadkowie wystêpowali w grupie muzycznej, przemierzaj±c Irlandiê; jej ojciec by³ liderem zespo³u Slieve Foy Band, nim otworzy³ pub, matka natomiast wystêpowa³a w zespole tanecznym oraz w grupie muzycznej w Gweedore Comprehensive School. Eithne ma czterech braci i cztery siostry. Troje z nich – Máire, Ciarán i Pól – stworzy³o grupê muzyczn± An Clann As Dobhair w 1968 roku, przekszta³con± w 1970 roku na Clannad, do którego w 1979 roku do³±czy³a Eithne (instrumenty klawiszowe, ¶piew). W 1982 roku Enya opu¶ci³a zespó³ wraz z jego ówczesnym producentem i menad¿erem – Nickiem Ryanem.
Eithne wspó³pracuj±c z Nickiem Rayanem i jego ¿on± Rom± zarejestrowa³a dwa utwory zatytu³owane An Ghaoth Ón Ghrian (ang. The Solar Wind) i Miss Clare Remembers, które zosta³y wydane w 1983 roku na albumie Touch Travel. Brennan jako Enya po raz pierwszy zaprezentowa³a siê w 1984 roku, pisz±c muzykê do filmu "The Frog Prince" wydan± jako soundtrack pod tym samym tytu³em.
W 1986 roku Enya zobowi±zana kontraktem komponuje muzykê do serialu telewizyjnego BBC pt. The Celts. Muzyka jej produkcji znalaz³a siê pó¼niej na debiutanckim albumie pt. Enya wydanym w 1987 roku. Prze³om w twórczo¶ci Eithene nast±pi³ w 1988 roku, tu¿ po wydaniu albumu Watermark zawieraj±cego utwór pt. "Orinoco Flow" (znanego równie¿ jako "Sail Away"); kompozycja znalaz³a siê na szczycie UK Charts, sam album za¶ sprzeda³ siê w nak³adzie o¶miu milionów sztuk.
W 1987 roku Enya przed wydaniem debiutanckiego albumu wystêpuje go¶cinnie na debiutanckim albumie Sinead O'Connor pt. "The Lion And The Cobra".
Jeden z utworów Enyi, May it be, napisany specjalnie do filmu "W³adca Pier¶cieni", przyniós³ jej du¿± popularno¶æ.

Albumy
  • 1987 Enya
  • 1988 Watermark
  • 1991 Shepherd Moons
  • 1992 The Celts
  • 1995 The Memory Of Trees
  • 1997 Paint the Sky with Stars
  • 2000 A Day Without Rain
  • 2005 Amarantine"
¼ród³o: Wikipedia

__________________

TeaHouseMoon jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2007-05-27, 10:48   #2
Mariah
Zakorzenienie
 
Avatar Mariah
 
Zarejestrowany: 2006-03
Lokalizacja: £ód¼
Wiadomo¶ci: 4 050
Dot.: Enya - celtycka syrena :)

Ja osobi¶cie za ni± nie przepadam (co nie znaczy jednak, ¿e czujê do niej wybitn± niechêæ!) ale mój facet uwielbia Enyê (i Loreenê McKennith). On w ogóle ma fio³a na punkcie Irlandii, kultury tego kraju, mitologii celtyckiej itp. Mimo i¿ nale¿y do subkultury gotycko-punkowej
Piosenki Enyi maj± bardzo specyficzny klimat, aby ich s³uchaæ trzeba byæ w odpowiednim nastroju (tak mi siê przynajmniej wydaje ). Wokalistka ta ma w sobie wiele uroku, ale jak ju¿ powiedzia³am - do moich faworytów nie nale¿y.
__________________
Ka¿dego poranka dostajemy szansê na nowe ¿ycie i tylko od nas zale¿y, czy za¶wieci s³oñce. Pomimo chmur - walcz, bo ¿ycie nie koñczy siê na k³opotach a s³oñce ¶wieci ponad nimi.
Mariah jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2007-05-27, 11:18   #3
black_prinsess
Zakorzenienie
 
Avatar black_prinsess
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: Mordor
Wiadomo¶ci: 3 340
Dot.: Enya - celtycka syrena :)

przy jej muzyce lubiê æwiczyæ jogê
tworzy ¶wietny nastrój do refleksji i lubiê siê uczyæ, gdy w tle z wiezy leci jej muzyka

uwa¿am, ¿e mitologia celtycka jest najciekawsza z wszystkich jakie do tej pory pozna³am naprawdê warto siegnaæ do tej 'lektury'
__________________
http://blacqueem.blogspot.com/ -



Don't ever give up your Dreams!
black_prinsess jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2007-05-27, 12:03   #4
Fraoch
Rozeznanie
 
Avatar Fraoch
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: Wrzosowisko
Wiadomo¶ci: 784
Dot.: Enya - celtycka syrena :)

Tych znanych piosenej jej nie lubiê, ale nie podwa¿am ich warto¶ci . ot takie moje odczucie ^^ ale te z irlandzkim tekstem s± ¶wietne. Dziêki nim, po czê¶ci, zaczê³am uczyæ siê tego jêzyka. Szczególnie, ¿e czêsto nawi±zuj± one w³a¶nie do ludowo¶ci. Tylko nie wiem na ile ona czerpie z mitologii celtyckiej? Wiêkszo¶æ tekstó siêga raczej do modlitw chrze¶cijañskich itp. Mo¿e kto¶ ma wiêksz± wiedzê to mi powie?

A celtowie .. no có¿ potrafi± zafascynowaæ ludzi Ale nie wiem czy ich mitologia jest najciekawsza ? dla mnie troche zagmatwana szczególnie ¿e wielu rzeczy ju¿ siê nie da odtworzyæ. Ale lubiê sobie j± czytaæ. A czytala¶ black_prinsess Edde albo Kalevalê ? Te¿ s± fascynuj±ce Ale to tylko taki of top
__________________
Braon de dhrúcht na bhflaitheas,
Is deach de thobar na ngrás,
Go mbronna Dia ar d`anam
Is ar ár n-anam féin...

Fraoch jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2007-05-27, 14:17   #5
lullaby22
Zakorzenienie
 
Avatar lullaby22
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomo¶ci: 8 405
Dot.: Enya - celtycka syrena :)

Za Eny± nie przepadam Ma co¶ takiego w g³osie, co zamiast koiæ, dzia³a mi na nerwy
lullaby22 jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2007-05-28, 07:58   #6
TeaHouseMoon
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomo¶ci: 740
Wink Dot.: Enya - celtycka syrena :)

Cytat:
Napisane przez Mariah Poka¿ wiadomo¶æ
Piosenki Enyi maj± bardzo specyficzny klimat, aby ich s³uchaæ trzeba byæ w odpowiednim nastroju (tak mi siê przynajmniej wydaje

Muszê siê zgodziæ. Nie zawsze konkretny nastrój pasuje, by s³uchaæ jej piosenek

Cytat:
Napisane przez black_prinsess Poka¿ wiadomo¶æ
przy jej muzyce lubiê æwiczyæ jogê
tworzy ¶wietny nastrój do refleksji i lubiê siê uczyæ, gdy w tle z wiezy leci jej muzyka
Tak, potwierdzam. Te spokojne melodie s± do tego wprost stworzone

Cytat:
Napisane przez Fraoch Poka¿ wiadomo¶æ
Tylko nie wiem na ile ona czerpie z mitologii celtyckiej? Wiêkszo¶æ tekstó siêga raczej do modlitw chrze¶cijañskich itp. Mo¿e kto¶ ma wiêksz± wiedzê to mi powie?

Przyznam, ¿e nie wiem Po prostu Celtowie automatycznie skojarzyli mi siê z mitologi±.

Cytat:
Napisane przez lullaby22 Poka¿ wiadomo¶æ
Za Eny± nie przepadam Ma co¶ takiego w g³osie, co zamiast koiæ, dzia³a mi na nerwy

To ciekawe. Pierwszy raz s³yszê od kogo¶, by tak na niego wp³ywa³a
__________________

TeaHouseMoon jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2007-05-28, 12:17   #7
lullaby22
Zakorzenienie
 
Avatar lullaby22
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomo¶ci: 8 405
Dot.: Enya - celtycka syrena :)

Cytat:
Napisane przez TeaHouseMoon Poka¿ wiadomo¶æ



To ciekawe. Pierwszy raz s³yszê od kogo¶, by tak na niego wp³ywa³a

No có¿, odbieranie muzyki jest bardzo subiektywn± rzecz±. Dla mnie E. Jest md³awa i monotonna. Ale rozumiem, ¿e komu¶ innemu mo¿e siê podobaæ.
Pozdr.
lullaby22 jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c

Najlepsze Promocje i Wyprzeda¿e

REKLAMA
Stary 2007-05-28, 20:10   #8
ruda7816
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: MONKownia
Wiadomo¶ci: 7 197
Dot.: Enya - celtycka syrena :)

A ja lubie Enye
Bardzo lubie celtyck± muze i irlandzk± . Choc nie wglêbiam siê w tajniki, tylko co mi siê spodoba to przes³uchuje.

Muzyka E. wywoluje w mojej duszy cos takiego ,ze siê usmiecham.
dzia³a na mnie koj±co.
__________________
.
ruda7816 jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2007-05-29, 10:15   #9
lullaby22
Zakorzenienie
 
Avatar lullaby22
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomo¶ci: 8 405
Dot.: Enya - celtycka syrena :)

Rudzia i ja lubiê PRAWDZIW¡ muzykê irlandzk±. Tylko mnie siê wydaje, ¿e E. ma z ni± tyle wspólnego, co Golcowie z autentycznym folklorem góralskim
lullaby22 jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2007-05-29, 13:23   #10
Fraoch
Rozeznanie
 
Avatar Fraoch
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: Wrzosowisko
Wiadomo¶ci: 784
Dot.: Enya - celtycka syrena :)

Cytat:
Napisane przez lullaby22 Poka¿ wiadomo¶æ
Rudzia i ja lubiê PRAWDZIW¡ muzykê irlandzk±. Tylko mnie siê wydaje, ¿e E. ma z ni± tyle wspólnego, co Golcowie z autentycznym folklorem góralskim
no popieram kole¿anke Enya wg mnie to nie jest folk irlandzki ... ale czy nie jest "prawdziw± muzyk± irlandzk±" ? zale¿y jakie kryteria przyjmiemy Ale obecnie nawet te folklorystyczne zespo³y to z prawdziw± folkow± muzyk± czêsto maj± niewiele wspólnego Mo¿e to ¶mieszne ale bardziej folkow± irlandzk± muzykê graj± polskie zespo³y ni¿ irlandzkie

Ale jakby nie patrzeæ na Enye to czerpie ona du¿o z tradycji irlandzkiej, je¿eli chodzi o teksty utworów lub motywy. Nie mówie celtyckich ale w³a¶nie irlandzkich - ju¿ zchrystianizowanych i tworz±cych w zasadzie nadal bardzo ciekaw± i specyficzn± czê¶æ tej kultury w której co tak zachwyca ludzi, pobrzmiewaj± echa dawnych wierzeñ Np. modlitwy nie wiem czy czyta³y¶cie ale momentami brzmi± jak zaklêcia, szczególnie gdy czyta siê je po irlandzku. A gdzie¶ chyba przeczyta³am, ale nie jestem pewna tej informacji, ze Enya przez jaki¶ czas by³a w zakonie.
__________________
Braon de dhrúcht na bhflaitheas,
Is deach de thobar na ngrás,
Go mbronna Dia ar d`anam
Is ar ár n-anam féin...

Fraoch jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2007-05-30, 07:01   #11
cheer
Zakorzenienie
 
Avatar cheer
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomo¶ci: 4 525
Dot.: Enya - celtycka syrena :)

Cytat:
Napisane przez Fraoch Poka¿ wiadomo¶æ
gdzie¶ chyba przeczyta³am, ale nie jestem pewna tej informacji, ze Enya przez jaki¶ czas by³a w zakonie.
Nie wiem czy Enya, ale Sinnead O'Connor na pewno
Ja mi³o kojarzê Carribean blue z okresem studenckim, zw³. kiedy popija³am herbatkê, ew. kawkê w herbaciarni przy uczelni. Czêsto go¶ci³a Enya w g³o¶nikach. Z innych lubiê Memory of trees (o ile dobrze pamiêtam tytu³). Zgadzam siê z Lullaby, ¿e momentami jest co¶ dra¿ni±cego w niektórych utworach (ale na pewno ka¿dy utwór wymaga innego zaanga¿owania, zarówno emocjonalnego jak i "g³osowego" - mo¿e to jest to?). Ostatnio nie s³ucha³am nic z Enyi, choæ przyznam, mam jej (ich) p³ytê. Teraz moje nerwy koi Rammstein
__________________
Wymieniê
cheer jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c

Okazje i pomys³y na prezent

REKLAMA
Stary 2007-05-30, 08:32   #12
Fraoch
Rozeznanie
 
Avatar Fraoch
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: Wrzosowisko
Wiadomo¶ci: 784
Dot.: Enya - celtycka syrena :)

Cytat:
Napisane przez cheer Poka¿ wiadomo¶æ
Nie wiem czy Enya, ale Sinnead O'Connor na pewno
No tak Sinnead eksperymentowa³a w ró¿nych kierunkach i o tym wiem tylko, w³a¶nie z t± Eny± to chcia³am sprawdziæ, bo by³a taka stronka na której to wyczyta³am ale obecnie jest w zawieszeniu wiêc niestety ^^
__________________
Braon de dhrúcht na bhflaitheas,
Is deach de thobar na ngrás,
Go mbronna Dia ar d`anam
Is ar ár n-anam féin...

Fraoch jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2007-05-30, 09:26   #13
karenina19
Zakorzenienie
 
Avatar karenina19
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: Niedersachsen
Wiadomo¶ci: 6 905
Send a message via Skype™ to karenina19
Dot.: Enya - celtycka syrena :)

Bardzo lubie Enye. Jej muzyka wprowdza harmonie i spokoj....
__________________
>> I nga wa o mua << Timszel...
"The world is getting so hypersensitive. Soon I won´t be able to make fun of mysel without offending someone"

karenina19 jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2007-06-02, 15:34   #14
Madzia007
Zadomowienie
 
Avatar Madzia007
 
Zarejestrowany: 2004-12
Lokalizacja: Neverland
Wiadomo¶ci: 1 931
Dot.: Enya - celtycka syrena :)

Cytat:
Napisane przez lullaby22 Poka¿ wiadomo¶æ
Za Eny± nie przepadam Ma co¶ takiego w g³osie, co zamiast koiæ, dzia³a mi na nerwy
Mam takie same odczucia. Jej g³os mnie irytuje podobnie jak g³os wokalistki z the cranberries.
__________________
A najbardziej mnie wkurza jak s± trzy mleka na raz otwarte
Madzia007 jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2007-06-03, 21:40   #15
TeaHouseMoon
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomo¶ci: 740
Smile Dot.: Enya - celtycka syrena :)

Cytat:
Napisane przez lullaby22 Poka¿ wiadomo¶æ
No có¿, odbieranie muzyki jest bardzo subiektywn± rzecz±. Dla mnie E. Jest md³awa i monotonna. Ale rozumiem, ¿e komu¶ innemu mo¿e siê podobaæ.
Pozdr.
oczywi¶cie, ¿e subiektywn± i ka¿dy ma prawo do w³asnej opinii

Cytat:
Napisane przez Fraoch Poka¿ wiadomo¶æ
Ale jakby nie patrzeæ na Enye to czerpie ona du¿o z tradycji irlandzkiej, je¿eli chodzi o teksty utworów lub motywy. Nie mówie celtyckich ale w³a¶nie irlandzkich - ju¿ zchrystianizowanych i tworz±cych w zasadzie nadal bardzo ciekaw± i specyficzn± czê¶æ tej kultury w której co tak zachwyca ludzi, pobrzmiewaj± echa dawnych wierzeñ Np. modlitwy nie wiem czy czyta³y¶cie ale momentami brzmi± jak zaklêcia, szczególnie gdy czyta siê je po irlandzku. A gdzie¶ chyba przeczyta³am, ale nie jestem pewna tej informacji, ze Enya przez jaki¶ czas by³a w zakonie.

bardzo ciekawe i m±dre i chyba muszê siê zgodziæ, choæ postaram siê jeszcze bardziej zag³êbiæ w teksty i ca³± resztê co do zakonu to nie mam pojêcia, nie uda³o mi siê nic znale¼æ na ten temat.

Cytat:
Napisane przez karenina19 Poka¿ wiadomo¶æ
Bardzo lubie Enye. Jej muzyka wprowdza harmonie i spokoj....


Cytat:
Napisane przez Madzia007 Poka¿ wiadomo¶æ
Mam takie same odczucia. Jej g³os mnie irytuje podobnie jak g³os wokalistki z the cranberries.

Wokalistka Cranberries faktycznie ma specyficzny g³os Ale mnie siê nawet podoba

__________________

TeaHouseMoon jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2007-06-26, 19:28   #16
~Viviana~
Raczkowanie
 
Avatar ~Viviana~
 
Zarejestrowany: 2007-06
Lokalizacja: Pole truskawkowe
Wiadomo¶ci: 201
Dot.: Enya - celtycka syrena :)

Nawet lubiê siê zrelaksowac przy jej muzyce dobrze usypia w pozytywnym znaczeniu, pozwala oderwaæ siê od rzeczywisto¶ci choæ na chwilkê. Natomiast jej muzyka nie jest czystko celtycka, szkoda, ¿e nie ma w sobie rdzennej nuty irlandzkiej...
__________________
W samotno¶ci dryfujê
coraz rzadziej wieje wiatr...
z trudem doganiam fale,
której kszta³t zamykam w d³oniach

♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥
21.08 oficjalne zapuszczanie w³osów
~Viviana~ jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2007-09-15, 12:16   #17
levante
Zadomowienie
 
Avatar levante
 
Zarejestrowany: 2007-06
Lokalizacja: bogha ceatha
Wiadomo¶ci: 1 996
Dot.: Enya - celtycka syrena :)

Witaj TeaHouseMoon!
Po moim avatarze widaæ, ¿e klimaty Enya i tym podobne celtyckie, to mój ma³y chopel
Ufam, ¿e wiesz kogo mam w avatarze Ciekawe co o niej s±dzisz...
http://www.youtube.com/watch?v=3h0o_...related&search= teledysk nie jest oryginalny oczywi¶cie
http://www.youtube.com/watch?v=qTXbT...related&search=
Ps. Enya:
http://www.youtube.com/watch?v=R3FxJANoTOM
http://www.youtube.com/watch?v=7IczS...related&search=
levante jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2024-02-25, 20:12   #18
teobromina
Raczkowanie
 
Avatar teobromina
 
Zarejestrowany: 2023-12
Wiadomo¶ci: 291
Dot.: Enya - celtycka syrena :)

Bardzo lubiê Enyê. "Orinoko Flow", "Anywhere Is", "Only If...", "Amarantine", "May It Be", "Only Time", "On My Way Home", "The Celts", "Echoes In Rain" - naprawdê ³adne piosenki.
teobromina jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Odpowiedz

Nowe w±tki na forum Kultura(lnie)


Ten w±tek obecnie przegl±daj±: 1 (0 u¿ytkowników i 1 go¶ci)
 

Zasady wysy³ania wiadomo¶ci
Nie mo¿esz zak³adaæ nowych w±tków
Nie mo¿esz pisaæ odpowiedzi
Nie mo¿esz dodawaæ zdjêæ i plików
Nie mo¿esz edytowaæ swoich postów

BB code is W³±czono
Emotikonki: W³±czono
Kod [IMG]: W³±czono
Kod HTML: Wy³±czono

Gor±ce linki


Data ostatniego posta: 2024-02-25 21:12:56


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 04:23.