ciąża w trakcie wychowawczego - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem

Notka

Być rodzicem Forum dla osób, które starają się o dziecko, czekają na poród lub już posiadają potomstwo. Rozmawiamy o blaskach i cieniach macierzyństwa.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2007-07-11, 15:24   #1
marciszonek
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2004-05
Lokalizacja: kraków
Wiadomości: 456
GG do marciszonek
Question

ciąża w trakcie wychowawczego


czy któraś z Was wie może, jak to jest jeśli się zajdzie w ciążę w trakcie urlopu wychowawczego? jestem teraz w domku z moim 1 dzieckiem i tak sobie myślimy o drugim tak z ciekawości pytam, czy należy się jakieś chorobowe,macierzyńskie po urodzeniu czy coś w tym stylu?
z góry dziękuję za odp.
marciszonek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-07-13, 12:51   #2
pkawecka
Zadomowienie
 
Avatar pkawecka
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: Szczecin
Wiadomości: 1 213
Dot.: ciąża w trakcie wychowawczego

z tego co mi wiadomo to urlop macierzyński się nie należy jeżeli na urlopie wychowawczym urodzisz drugie dziecko.
__________________
Kto nie ryzykuje ten nic nie ma
pkawecka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-07-13, 13:06   #3
marciszonek
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2004-05
Lokalizacja: kraków
Wiadomości: 456
GG do marciszonek
Dot.: ciąża w trakcie wychowawczego

hm, trudno. dziękuję za odpowiedź, ja jeszcze gdzieś poszperam, popytam...
marciszonek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-07-13, 15:13   #4
watka
Rozeznanie
 
Avatar watka
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 925
Dot.: ciąża w trakcie wychowawczego

No to ja poszperałam, i wygląda na to, że po porodzie kolejnego dziecka urlop wychowawczy trwa dalej, nie zostaje "odwieszony" i nie przechodzi się na urlop macierzyński, natomiast finansowo się nie traci, bo dostaje się od ZUSu ZASIŁEK MACIERZYŃSKI, czyli to, co w urlopie macierzyńskim jest najważniejsze
Dziwne jest to, że jeżeli cały urlop macierzyński pokrywałby się z wychowawczym to urywają dwa tygodnie z wypłaty tego zasiłku, a jeśli wykraczałby chociaż o jeden dzień to przysługuje pełny, nieskrócony okres wypłaty. Ja mam ten drugi przypadek - wychowawczy wzięłam do końca kwietnia, a urodzę w połowie stycznia, czyli macierzyński potrwałby 20 tygodni (na drugie dziecko) gdzieśtam do maja, a więc powinnam dostać pełne 20 tygodni zasiłku macierzyńskiego.
Może przedzwonię jeszcze do księgowej w pracy, czy faktycznie tak jest, to dam znać.
__________________
Mój kotek - psotek - huncwotek: MARIANKA
A tu Wiewiórek plumpa sobie w brzuszku
watka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-07-16, 09:38   #5
marciszonek
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2004-05
Lokalizacja: kraków
Wiadomości: 456
GG do marciszonek
Dot.: ciąża w trakcie wychowawczego

dziękuję za wyczerpującą odpowiedź!!!!!
marciszonek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-24, 21:52   #6
Seona
Zakorzenienie
 
Avatar Seona
 
Zarejestrowany: 2005-03
Lokalizacja: Rzeszów
Wiadomości: 10 537
Dot.: ciąża w trakcie wychowawczego

Cytat:
Napisane przez watka Pokaż wiadomość
No to ja poszperałam, i wygląda na to, że po porodzie kolejnego dziecka urlop wychowawczy trwa dalej, nie zostaje "odwieszony" i nie przechodzi się na urlop macierzyński, natomiast finansowo się nie traci, bo dostaje się od ZUSu ZASIŁEK MACIERZYŃSKI, czyli to, co w urlopie macierzyńskim jest najważniejsze.
Czy to nadal aktualne? Szukam w necie i nie mogę znaleźć.

I jeszcze jedna kwestia:
- czy będąc na wychowawczym np. 2 lata, urodzi się drugie dziecko to czy urlop wychowawczy jest na niego naliczany "od zera" tzn. tamten nie do końca wykorzystany "kasuje" się i liczy się 3 lata na to drugie dziecko?

Tutaj info z roku 2008, więc nie wiem czy aktualne Poza tym tak napisane, że poprosze o przetłumaczenie na polski
http://www.prawo.egospodarka.pl/3047...ia,1,34,3.html
__________________

Ślub
Pati
Lili
Seona jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-24, 21:56   #7
modro
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 657
Dot.: ciąża w trakcie wychowawczego

Cytat:
Napisane przez Seona Pokaż wiadomość
Czy to nadal aktualne? Szukam w necie i nie mogę znaleźć.

I jeszcze jedna kwestia:
- czy będąc na wychowawczym np. 2 lata, urodzi się drugie dziecko to czy urlop wychowawczy jest na niego naliczany "od zera" tzn. tamten nie do końca wykorzystany "kasuje" się i liczy się 3 lata na to drugie dziecko?

Tutaj info z roku 2008, więc nie wiem czy aktualne Poza tym tak napisane, że poprosze o przetłumaczenie na polski
http://www.prawo.egospodarka.pl/3047...ia,1,34,3.html
Jak jesteś na urlopie wychowawczym na 1 dziecko - możesz dociągnąć go do końca, czyli wykorzystac całe 3 lata. Później możesz iść na urlop wychowawczy na 2 dziecko - znowu 3 lata, jednak nie dłużej niż do ukończenia przez nie 4 roku życia.
__________________

modro jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2011-01-24, 22:14   #8
Seona
Zakorzenienie
 
Avatar Seona
 
Zarejestrowany: 2005-03
Lokalizacja: Rzeszów
Wiadomości: 10 537
Dot.: ciąża w trakcie wychowawczego

Cytat:
Napisane przez modro Pokaż wiadomość
Jak jesteś na urlopie wychowawczym na 1 dziecko - możesz dociągnąć go do końca, czyli wykorzystac całe 3 lata. Później możesz iść na urlop wychowawczy na 2 dziecko - znowu 3 lata, jednak nie dłużej niż do ukończenia przez nie 4 roku życia.
Poważnie?!! Ale suuuper Czyli można siedzieć 3 lata z pierwszym i później jeszcze 3 lata z drugim i dopiero po 6 wrócić do pracy?
__________________

Ślub
Pati
Lili
Seona jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-24, 22:18   #9
modro
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 657
Dot.: ciąża w trakcie wychowawczego

Cytat:
Napisane przez Seona Pokaż wiadomość
Poważnie?!! Ale suuuper Czyli można siedzieć 3 lata z pierwszym i później jeszcze 3 lata z drugim i dopiero po 6 wrócić do pracy?
Moja koleżanka tak właśnie siedzi, teraz kończy urlop, jaki wzięła na córeczkę i zamierza wziąć na synka urodzonego w tym roku w czerwcu, jest po uzgodnieniach w kadrach i ma wyrazoną zgodę.
Urlop jest przyznawany w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, dlaczego więc to drugie dziecko miałoby byc w mniej korzystnej sytuacji??
__________________


Edytowane przez modro
Czas edycji: 2011-01-24 o 22:19
modro jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-26, 17:38   #10
JaGaaaa
Rozeznanie
 
Avatar JaGaaaa
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: Toruń
Wiadomości: 554
GG do JaGaaaa
Dot.: ciąża w trakcie wychowawczego

Potwierdzam, sprawdziłam na sobie. Co wiecej, po urodzeniu 2-go maluszka znów dostajesz zasiłek macierzyński przez 20 tyg.
__________________
Nasz Skarbek - Szymonek - 02.12.2008 r.

Braciszek Dominiś - 24.04.2010 r.
JaGaaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-26, 21:41   #11
dudipopka
kobieta za ladą
 
Avatar dudipopka
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: z czarnej..dziury
Wiadomości: 11 697
Dot.: ciąża w trakcie wychowawczego

a masz umowę na czas określony czy nieokreślony??
__________________
9 lipca 2014 godzina 2 .00 -------- 20.04 2015---świat się zatrzymał




trzeba dzisiaj nie mieć czasu
żeby jutro mieć czas
````kękę
dudipopka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-01-27, 11:10   #12
Seona
Zakorzenienie
 
Avatar Seona
 
Zarejestrowany: 2005-03
Lokalizacja: Rzeszów
Wiadomości: 10 537
Dot.: ciąża w trakcie wychowawczego

Cytat:
Napisane przez dudipopka Pokaż wiadomość
a masz umowę na czas określony czy nieokreślony??
To dotyczy chyba tylko osób, które mają umowę na czas nieokreślony, stałą.
__________________

Ślub
Pati
Lili
Seona jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-03-04, 10:43   #13
zana87
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomości: 2
Dot.: ciąża w trakcie wychowawczego

Znajoma z pracy wróciła z wychowawczego, popracowała jakiś miesiąc po czym okazało się że jest w ciąży i znów poszła na L4 na początku ciąży, później pewnie weźmie macierzyński i wychowawczy, to chyba dobry sposób żeby jak najwięcej zyskać finansowo, bo ma całe 9m-cy płatne bo przepracowała miesiąc po wychowawczym, później macierzyńskie znów płatne, a załapie się już chyba na nowe przepisy kiedy może mieć rok urlopu macierzyńskiego.

To taka historyjka z życia ale chciałam zapytać odnośnie bycia w 2giej ciąży w trakcie wychowawczego.
Powiedzmy że wychowawczy kończy się w marcu i w marcu będę w 3cim miesiącu ciąży. Należy przedstawić pracodawcy zaświadczenie o ciąży i co dalej ? Zakładając że lekarz wystawi L4 od pierwszego dnia po urlopie wychowawczym, należy je dostarczyć pracodawcy ponieważ dalej jest się zatrudnionym ale jak to wygląda finansowo ?
Pracodawca wtedy nie może dać wypowiedzenia(?), ale czy kobieta na L4 otrzymuje wtedy z ZUSu wynagrodzenie ??? Chodzi o sytuację, w momencie której z wychowawczego przechodzi od razu na chorobowe nie przepracowując pomiędzy tymi okresami ani jednego dnia ?
Po porodzie ma prawo do macierzyńskiego tylko gdzie należy się o macierzyńskie zgłosić? do ZUSu ? z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi
Powiedzcie mi jeszcze kochane czy urlop wypoczynkowy, który się w tym czasie uzbiera, tzn w czasie L4 bo na macierzyńskim/wychowawczym chyba nie leci urlop :p należy wykorzystać po macierzyńskim przed rozpoczęciem urlopu wychowawczego ?

dodam tylko że zatrudnienie jest na czas nieokreślony i pierwsza ciąża wystąpiła po kilku latach ciągłej pracy w tym zakładzie

Edytowane przez zana87
Czas edycji: 2013-03-04 o 11:01
zana87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-03-04, 11:57   #14
871319bc27e9d09c3f0d50d55d02d0b6e86b5c84
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-12
Wiadomości: 4 778
Dot.: ciąża w trakcie wychowawczego

Cytat:
Napisane przez zana87 Pokaż wiadomość
To taka historyjka z życia ale chciałam zapytać odnośnie bycia w 2giej ciąży w trakcie wychowawczego.
Powiedzmy że wychowawczy kończy się w marcu i w marcu będę w 3cim miesiącu ciąży. Należy przedstawić pracodawcy zaświadczenie o ciąży i co dalej ? Zakładając że lekarz wystawi L4 od pierwszego dnia po urlopie wychowawczym, należy je dostarczyć pracodawcy ponieważ dalej jest się zatrudnionym ale jak to wygląda finansowo ?
Pracodawca wtedy nie może dać wypowiedzenia(?), ale czy kobieta na L4 otrzymuje wtedy z ZUSu wynagrodzenie ??? Chodzi o sytuację, w momencie której z wychowawczego przechodzi od razu na chorobowe nie przepracowując pomiędzy tymi okresami ani jednego dnia ?
Po porodzie ma prawo do macierzyńskiego tylko gdzie należy się o macierzyńskie zgłosić? do ZUSu ? z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi
Powiedzcie mi jeszcze kochane czy urlop wypoczynkowy, który się w tym czasie uzbiera, tzn w czasie L4 bo na macierzyńskim/wychowawczym chyba nie leci urlop :p należy wykorzystać po macierzyńskim przed rozpoczęciem urlopu wychowawczego ?

dodam tylko że zatrudnienie jest na czas nieokreślony i pierwsza ciąża wystąpiła po kilku latach ciągłej pracy w tym zakładzie
Zakładając, że istnieją przesłanki do tego L4, to przedkłada się pracodawcy info o ciąży (to co pisałaś) no i od teraz Twoim obowiązkiem jest dostarczanie L4 do pracodawcy. Finansowo wygląda to tak samo jak w pierwszej ciąży (podejrzewam, że wcześniej też byłaś na L4), czyli tyle ile dostawałaś w pierwszej ciąży, czy to na zwolnieniu, czy na macierzyńskim, tak i teraz powinnaś dostawać tyle samo. Jeśli chodzi o wypłatę wynagrodzenia, to ja dostaję je ze swojej firmy, natomiast firma chyba otrzymuje z powrotem pieniądze od Zusu (u mnie na przelewach widnieje konto mojej firmy). Teoretycznie pracodawca płaci za L4 do 30 dni, powyżej 31 dnia wypłaca już ZUS. Po porodzie zgłaszasz fakt urodzenia dziecka swojemu pracodawcy, bo przecież ciągle jesteś zatrudniona, a pracodawca przekazuje dane dalej do ZUSu i firmy ubezpieczeniowej.
Co do urlopu wypoczynkowego, to tak, nalicza Ci się na zwolnieniu i wykorzystujesz go przed przejściem na urlop wychowawczy.
871319bc27e9d09c3f0d50d55d02d0b6e86b5c84 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-03-04, 13:01   #15
agnieszka 0605
Zakorzenienie
 
Avatar agnieszka 0605
 
Zarejestrowany: 2009-04
Lokalizacja: z serca matki
Wiadomości: 3 012
Dot.: ciąża w trakcie wychowawczego

Sutailje a czy identycznie jest, kiedy zajdę w ciążę w trakcie wychowawczego? (np. w ciążę zachodzę styczeń 2013, a wychowawczy mam do 2015) Wtedy rezygnuję z url. wychow. i pierwszego dnia pracy mogę dać już l4?
__________________
Amelia


Twoje zdanie jest twoje, wiec zapewne rożni się od mojego.

Edytowane przez agnieszka 0605
Czas edycji: 2013-03-04 o 13:02
agnieszka 0605 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-03-04, 13:11   #16
871319bc27e9d09c3f0d50d55d02d0b6e86b5c84
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-12
Wiadomości: 4 778
Dot.: ciąża w trakcie wychowawczego

Cytat:
Napisane przez agnieszka 0605 Pokaż wiadomość
Sutailje a czy identycznie jest, kiedy zajdę w ciążę w trakcie wychowawczego? (np. w ciążę zachodzę styczeń 2013, a wychowawczy mam do 2015) Wtedy rezygnuję z url. wychow. i pierwszego dnia pracy mogę dać już l4?
Tak, pamiętaj tylko że okres w którym informujesz pracodawcę o skróceniu wychowawczego to miesiąc.
871319bc27e9d09c3f0d50d55d02d0b6e86b5c84 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-03-04, 13:15   #17
agnieszka 0605
Zakorzenienie
 
Avatar agnieszka 0605
 
Zarejestrowany: 2009-04
Lokalizacja: z serca matki
Wiadomości: 3 012
Dot.: ciąża w trakcie wychowawczego

Tak, to wiem
Dzięki za potwierdzenie informacji
__________________
Amelia


Twoje zdanie jest twoje, wiec zapewne rożni się od mojego.
agnieszka 0605 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Być rodzicem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 03:47.