Matura ustna z polskiego pomocy! - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-01-07, 17:25   #1
Monia994
Przyczajenie
 
Avatar Monia994
 
Zarejestrowany: 2013-03
Lokalizacja: Wolsztyn
Wiadomości: 11
GG do Monia994
Exclamation

Matura ustna z polskiego pomocy!


Witam
Wybrałam temat " Literackie oraz malarskie interpretacje mitów o Syzyfie i Prometeuszu. Przeprowadź analizę porównawczą wybranych dzieł" i nie bardzo wiem jakie dzieła mam wziąć? Czy mają to być mity czy coś innego?
A chcę pracę napisać sama a nie tak jak większość moich znajomych kupuje :P tylko że nie bardzo wiem jak mam się za to zabrać :/

Proszę o pomoc
__________________
Odchudzam się!
64 -> 62 -> 60 -> 58 -> 56-> 54 -> 52!


Kocham
Monia994 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-07, 17:50   #2
pffe
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-04
Wiadomości: 19 306
Dot.: Matura ustna z polskiego pomocy!

Cytat:
Napisane przez Monia994 Pokaż wiadomość
Witam
Wybrałam temat " Literackie oraz malarskie interpretacje mitów o Syzyfie i Prometeuszu. Przeprowadź analizę porównawczą wybranych dzieł" i nie bardzo wiem jakie dzieła mam wziąć? Czy mają to być mity czy coś innego?
A chcę pracę napisać sama a nie tak jak większość moich znajomych kupuje :P tylko że nie bardzo wiem jak mam się za to zabrać :/

Proszę o pomoc
jak nie wiesz jakie dzieła to po co taki temat? nie lepiej było wziąć coś z czym by nie było tego problemu?
sorry, ale jak nie możesz literatury dobrać to czarno widzę Twoją prezentację.

I my tu Ci nie zrobimy bibliografii, możemy pomóc jak już masz jakiś pomysł, jakąś literaturę, jak widać, że wzięłaś się za robotę a nie liczysz, że ktoś zrobi to za Ciebie.
pffe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-07, 18:23   #3
Monia994
Przyczajenie
 
Avatar Monia994
 
Zarejestrowany: 2013-03
Lokalizacja: Wolsztyn
Wiadomości: 11
GG do Monia994
Dot.: Matura ustna z polskiego pomocy!

No wiadomo że nikt nie zrobi tego za mnie, wydaję mi sie ze jak sama się za to wezmę to lepiej sie przygotuje niż jak kupie gotowca. A temat taki bo wydawał mi się mało obszerny nie to co np motyw ogrodu w literaturze.

Trochę poszperałam i jak na razie znalazłam coś takiego:
Jan Parandowski „Mitologia”

Obrazy:
Tycjan "Syzyf"
Gustave Moreau ,,Prometeusz”
__________________
Odchudzam się!
64 -> 62 -> 60 -> 58 -> 56-> 54 -> 52!


Kocham

Edytowane przez Monia994
Czas edycji: 2014-01-07 o 18:25
Monia994 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-07, 18:36   #4
pffe
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-04
Wiadomości: 19 306
Dot.: Matura ustna z polskiego pomocy!

Cytat:
Napisane przez Monia994 Pokaż wiadomość
No wiadomo że nikt nie zrobi tego za mnie, wydaję mi sie ze jak sama się za to wezmę to lepiej sie przygotuje niż jak kupie gotowca. A temat taki bo wydawał mi się mało obszerny nie to co np motyw ogrodu w literaturze.

Trochę poszperałam i jak na razie znalazłam coś takiego:
Jan Parandowski „Mitologia”

Obrazy:
Tycjan "Syzyf"
Gustave Moreau ,,Prometeusz”
wpisując Twój temat do google tylko to wyskakuje
to Twoje zabieranie się słabo Ci wychodzi i właśnie zachowujesz się dokładnie tak jak te osoby, które kupują, a nawet gorzej bo masz nadzieję, że ktoś zrobi to za Ciebie za dramo.

Edytowane przez pffe
Czas edycji: 2014-01-07 o 18:37 Powód: błąd ortograficzny
pffe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-07, 19:00   #5
daf502bc9430c04b8cbdbd94f51a8624bed02f84_61e0bd2ac4d4e
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-06
Wiadomości: 16 867
Dot.: Matura ustna z polskiego pomocy!

Po kiego grzyba wzięłaś taki temat, skoro nic nie masz o nim do powiedzenia?

Swoją drogą, niemożność sklecenia i nauczenia się krótkiej (to są jakieś dwie strony A4 w punktach do rozwinięcia, maksymalnie cztery w całości tekstu) prezentacji przez maturzystów mnie przeraża. Maturę zdawałam niedawno i chciało mi się śmiać, jak słyszałam, że ktoś zapłacił komuś powiedzmy stówkę, bo nie chciało mu się przez parę dni (bo dłużej to nie trwa) przysiedzieć na tyłku i pomyśleć. Ja swoją prezentację zaczęłam robić tydzień przed ustną maturą, uczyć zaczęłam się dwa dni przed, ale nie było problemów żadnych, bo a) była na temat, który mnie interesował i w którym miałam coś do powiedzenia, b) prezentacja była tworzona przeze mnie i tylko przeze mnie, więc nie musiałam cudaczyć z wbijaniem jej na pamięć, bo już po jej napisaniu znałam doskonale całą treść, musiałam ją tylko logicznie poukładać. I skutek potem tego był taki, że niektórzy się ze swoimi, niejednokrotnie bardzo marnymi, punkcikami zdobytymi dzięki komuś obcemu chowali po kątach, a ja mogłam być dumna z wywalczonego samodzielną pracą maksa (co mnie zaskoczyło, bo pisałam na temat, którego poloniści bardzo nie lubią). Rozumiem, że samo przedstawianie prezentacji może sprawiać trudność (cóż, ja mówiłam do stołu i ścian ), ale jej napisanie? Eee...

Naprawdę polecam Ci zmienić temat, skoro nie wiesz jak go nawet ugryźć, to tym bardziej nie oddawaliście jeszcze bibliografii, to chyba nie jest niewykonalne, ta zmiana?

Edytowane przez daf502bc9430c04b8cbdbd94f51a8624bed02f84_61e0bd2ac4d4e
Czas edycji: 2014-01-07 o 19:07
daf502bc9430c04b8cbdbd94f51a8624bed02f84_61e0bd2ac4d4e jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-07, 19:24   #6
Monia994
Przyczajenie
 
Avatar Monia994
 
Zarejestrowany: 2013-03
Lokalizacja: Wolsztyn
Wiadomości: 11
GG do Monia994
Dot.: Matura ustna z polskiego pomocy!

Pójdę jeszcze jutro do biblioteki i zobaczę co znajdę bo to co mam to jest za mało a jak nie będzie nic sensownego to chyba będę musiała zmienić temat..
Jako tako ogarniam temat tylko nie wiem na jakich książkach mam się oprzeć i to jest chyba mój problem

Dziękuje za rady
Mnie przeraża ta myśl że muszę przez 15 min mówić
__________________
Odchudzam się!
64 -> 62 -> 60 -> 58 -> 56-> 54 -> 52!


Kocham
Monia994 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-07, 19:28   #7
daf502bc9430c04b8cbdbd94f51a8624bed02f84_61e0bd2ac4d4e
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-06
Wiadomości: 16 867
Dot.: Matura ustna z polskiego pomocy!

Cytat:
Napisane przez Monia994 Pokaż wiadomość
Pójdę jeszcze jutro do biblioteki i zobaczę co znajdę bo to co mam to jest za mało a jak nie będzie nic sensownego to chyba będę musiała zmienić temat..
Jako tako ogarniam temat tylko nie wiem na jakich książkach mam się oprzeć i to jest chyba mój problem

Dziękuje za rady
Mnie przeraża ta myśl że muszę przez 15 min mówić
Jeżeli masz jakieś wątpliwości, to bym na Twoim miejscu nie brała tego tematu, naprawdę, bo będziesz się okropnie męczyć. Pamiętam, jak moja koleżanka dosłownie rzygała swoim tematem, którym był "Motyw exegi monumentum"
Może mogłabyś wybrać temat, gdzie mogłabyś wykorzystać książki/filmy, które dobrze znasz i które lubisz?
daf502bc9430c04b8cbdbd94f51a8624bed02f84_61e0bd2ac4d4e jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2014-01-07, 19:29   #8
pffe
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-04
Wiadomości: 19 306
Dot.: Matura ustna z polskiego pomocy!

Cytat:
Napisane przez Monia994 Pokaż wiadomość
Pójdę jeszcze jutro do biblioteki i zobaczę co znajdę bo to co mam to jest za mało a jak nie będzie nic sensownego to chyba będę musiała zmienić temat..
Jako tako ogarniam temat tylko nie wiem na jakich książkach mam się oprzeć i to jest chyba mój problem

Dziękuje za rady
Mnie przeraża ta myśl że muszę przez 15 min mówić
jak możesz ogarniać temat bez literatury? jak na niej masz się opierać.
póki co nie masz nic, więc bierz się do roboty. nikt za Ciebie tego nie zrobi.
pffe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-07, 19:33   #9
Monia994
Przyczajenie
 
Avatar Monia994
 
Zarejestrowany: 2013-03
Lokalizacja: Wolsztyn
Wiadomości: 11
GG do Monia994
Dot.: Matura ustna z polskiego pomocy!

Dzięki za radę jeszcze raz przejże tematy i może coś wybiorę
__________________
Odchudzam się!
64 -> 62 -> 60 -> 58 -> 56-> 54 -> 52!


Kocham
Monia994 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-07, 19:38   #10
daf502bc9430c04b8cbdbd94f51a8624bed02f84_61e0bd2ac4d4e
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-06
Wiadomości: 16 867
Dot.: Matura ustna z polskiego pomocy!

Cytat:
Napisane przez Monia994 Pokaż wiadomość
Dzięki za radę jeszcze raz przejże tematy i może coś wybiorę
PRZEJRZYJ. I nie machnij takiego byka w prezentacji.
daf502bc9430c04b8cbdbd94f51a8624bed02f84_61e0bd2ac4d4e jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-07, 19:43   #11
milk_choocoolate
Rozeznanie
 
Avatar milk_choocoolate
 
Zarejestrowany: 2012-12
Lokalizacja: małopolska
Wiadomości: 785
Dot.: Matura ustna z polskiego pomocy!

Cytat:
Napisane przez Monia994 Pokaż wiadomość

Dziękuje za rady
Mnie przeraża ta myśl że muszę przez 15 min mówić
nic trudnego ja swojej pracy nawet nie napisałam. Miałam temat "dzieło literacki i jego adaptacja filmowa". Wszyscy w klasie brali motyw tego, motyw tamtego. Ja wzięłam to co mnie interesuje i wiedziałam, ze nawet bez przygotowania nie polegnę Zrobiłam tylko plan w punktach po kolei co mam mówić, poszłam i nawijałam Pamiętam, że co chwile pytałam pań w komisji ile mam jeszcze czasu, a one się smiały i odpowiadały " mów dziecko, mów dalej "
__________________
Tak Ci miałam wiele do opowiedzenia...
Wydawało mi się, że o życiu, ale okazuje się , że tylko o sobie...
O sobie w Tobie...
Albo raczej o Tobie we mnie ... '



zapuszczam włosy
pasmo kontrolne: 74 cm
cel pierwszy: 80 cm
milk_choocoolate jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-01-07, 20:06   #12
Jace
Wtajemniczenie
 
Avatar Jace
 
Zarejestrowany: 2012-03
Wiadomości: 2 016
Dot.: Matura ustna z polskiego pomocy!

Cytat:
Napisane przez Monia994 Pokaż wiadomość
Pójdę jeszcze jutro do biblioteki i zobaczę co znajdę bo to co mam to jest za mało a jak nie będzie nic sensownego to chyba będę musiała zmienić temat..
Jako tako ogarniam temat tylko nie wiem na jakich książkach mam się oprzeć i to jest chyba mój problem

Dziękuje za rady
Mnie przeraża ta myśl że muszę przez 15 min mówić
Jak nie wiesz na jakich książkach się oprzeć, to znaczy, że jednak nie ogarniasz. Już przy wyborze tematu powinnaś się zastanowić, czy aby na pewno wiesz co, gdzie, jak i dlaczego.

Trzeba wziąć listę tematów, usiąść i porządnie się zastanowić. Jeśli nie jesteś w tym dobra, to nie próbuj się silić na oryginalny i nietuzinkowy temat, tylko wybierz coś, do czego łatwo znaleźć materiały albo coś, co NAPRAWDĘ Cię interesuje. Listy tematów są długie i wydaje mi się, że każdy w miarę rozgarnięty człowiek znajdzie tam coś dla siebie (jeśli nie, to ja nie wiem, po co ktoś zdaje maturę?)

Cóż, to i tak dobrze, że zainteresowałaś się tym teraz. Niektórzy budzą się dopiero wtedy, kiedy jest już za późno, żeby zmienić decyzję i potem płaczą w poduszkę. Niestety musisz się wysilić i zrobić coś więcej niż wrzucenie tematu w google.

Co do mówienia, to się nie stresuj. Wszyscy robią z tego wielkie halo i histeryzują miesiące przed maturą, a w rzeczywistości nie jest tak źle. Komisja Cię nie pogryzie, a skoro samodzielnie opracujesz temat i będziesz go dobrze znała, powinnaś bez problemu zdać. Możesz przecież ćwiczyć w domu przed lustrem albo poprosić rodzinę, żeby wysłuchała twojej prezentacji.

P.S. Jeśli myślisz w przyszłości o studiach, przyzwyczajaj się, bo tam prezentacja, wygłaszanie referatu czy długa wypowiedź ustna będą Ci często towarzyszyć.
__________________
Nie bierz życia na poważnie, bo i tak nie wyjdziesz z niego żywy.
Jace jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-07, 20:56   #13
Monia994
Przyczajenie
 
Avatar Monia994
 
Zarejestrowany: 2013-03
Lokalizacja: Wolsztyn
Wiadomości: 11
GG do Monia994
Dot.: Matura ustna z polskiego pomocy!

Dzięki za wszystkie rady. Usiadłam na tyłku i przejrzałam jeszcze raz tematy i znalazłam coś dla mnie i 10 min już znalazłam z 10 pozycji które mogę wykorzystać i jest to coś co mnie interesuje. A tamten temat wybrałam za pochopnie. Jeszcze raz dzięki i przepraszam za zamieszanie, ale pewnie gdyby nie wasze opinie to bym nie zmieniła tematu
__________________
Odchudzam się!
64 -> 62 -> 60 -> 58 -> 56-> 54 -> 52!


Kocham
Monia994 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-08, 00:50   #14
kikunga
Zadomowienie
 
Avatar kikunga
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 1 998
Dot.: Matura ustna z polskiego pomocy!

Ja np.wybrałam porównanie motywu anioła w literaturze i innych tekstach kultury uwielbiam sztukę i muzykę i w razie stresu dam radę.Nawet zastanawiam się nad multimedialną w całości bo mam fragmenty teledysku
Moje koleżanki zapłaciły ale mimo to nie ma tam rewelacji :P sam nauczyciel krytykował je.
__________________
"Będzie dobrze i tego się trzymajmy!"
kikunga jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-08 01:50:01


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 08:06.