Pasta harissa - do czego? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Kuchnia - moje gotowanie

Notka

Kuchnia - moje gotowanie Forum dla osób, które kochają gotować. W kuchnia - moje gotowanie dzielimy się wiedzą jak przyrządzić najlepsze na świecie potrawy, ciasta i desery.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-10-18, 18:05   #1
dotka128
Raczkowanie
 
Avatar dotka128
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 433

Pasta harissa - do czego?


Będąc ostatnio w tunezji kupiłam sobie puszkę pasty harissa, zastanawiam się teraz do czego można by ją wykorzystać.
Patrzyłam w necie ale niczego konkretnego co by mnie zainteresowało nie znalazłam, znacie może jakieś ciekawe zastosowania tej pasty?
__________________
Rób co chcesz ale tylko wtedy gdy wiesz po co to robisz.
dotka128 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-10-18, 19:05   #2
Rena
Zakorzenienie
 
Avatar Rena
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Paris
Wiadomości: 29 331
Dot.: Pasta harissa - do czego?

a nie mozesz jej po prostu dawac na chleb? jak nie to wszedzie tam gdzie pasuje chili, czosnek i oliwa - wiec np sos do spaghethi, leczo etc. Swoja droga troche nie rozumiem przywozenia z wakacji puszek produktow ktore bez problemu kupisz w spozywczym obok.
Rena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-10-19, 06:29   #3
kwax
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-02
Wiadomości: 81
Dot.: Pasta harissa - do czego?

Ja daje jako sos na kanapkę albo do marynowania mięsa. Możesz też keczup nią stuningować
__________________
Zapraszam po pyszny miodek
kwax jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-10-19, 14:48   #4
Lazurowewybrzeze
Zadomowienie
 
Avatar Lazurowewybrzeze
 
Zarejestrowany: 2012-08
Lokalizacja: Marsylia
Wiadomości: 1 719
Dot.: Pasta harissa - do czego?

Harrisy mozesz uzywac wlasnie do marynowania miesa, drobiu, ryb, zamiast ketchupu, lub wlasnie do stuningowania ketchupu, lub majonezu, do doprawiania na ostro roznych sosow, np. tych do ryzu lub makaronu.

Osobiscie nie lubie harrisa ze sklepu, ale sama robie podobne cos, co mi lepiej niz harrisa smakuje i czego uzywam do tego wszystkiego o czym pisze wyzej, jak mam akurat ochote na ostre.

Taki sos robie z 2 duze papryki, 5 chilli, 1/2 duzej glowki czosnku, 1 duzej cebuli, 1/4 szklanki octu, lub soku z cytryny, 1/4 szklanki oleju, lub oliwy z oliwek. Papryke odpestkowuje (czasem jak mam ochote to ja najpierw pieke w piekarniku), chilli nie odpestkowuje i zawsze daje chilli surowe, wszystko kroje na niewielkie kawalki, wlewam do blendera, olej lub oliwe oraz ocet lub sok z cytryny, musi byc tego tyle zeby pokrylo nozyk w blenderze, tak 1 cm ponad nozyk i wrzucam do blendera partiami najpierw chilli, miksuje, potem papryke miksuje, potem reszte, na koniec dodaje sol i miksuje wszystko razem na gladka mase. Sos bez zadnego wekowania, przechowuje sie dlugo w lodowce w zamknietym sloiku.

Edytowane przez Lazurowewybrzeze
Czas edycji: 2013-11-14 o 09:30
Lazurowewybrzeze jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-10-19, 20:55   #5
dotka128
Raczkowanie
 
Avatar dotka128
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 433
Dot.: Pasta harissa - do czego?

hmmm marynowanie mięsa... może sprawdzę to. dzięki za odpowiedzi
__________________
Rób co chcesz ale tylko wtedy gdy wiesz po co to robisz.
dotka128 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-03, 11:28   #6
MarlenaMiz
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-03
Wiadomości: 2
Dot.: Pasta harissa - do czego?

a jakie mięso można w tym marynować? Nadaje się do kurczaka czy raczej wieprzowina?
MarlenaMiz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-03, 23:34   #7
a3389c1658f289371e9f53ba70ebd6b73c85f48f
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2014-07
Wiadomości: 967
Dot.: Pasta harissa - do czego?

Cytat:
Napisane przez MarlenaMiz Pokaż wiadomość
a jakie mięso można w tym marynować? Nadaje się do kurczaka czy raczej wieprzowina?
Co prawda tunezyjczycy nie jedza miesa wieprzowego... ale harissa nadaje sie tez do wieprzowiny (do kurczaka tez... baraniny itd) do zup.. do sosow.. do wypiekow typu arabska pizza... do ryzu i jako pasta na chleb i do wszystkiego co ma byc pikantne. Sklad podstawowy Harissa to : swieze chili, mielony kminek, nasiona mielone kolendry, czosnek, (mieta), sol, oliwa. W zaleznosci od rejonu pln. afryki rezeptura moze byc troche inna.
ps. jak dla mnie zadna rewelacja
a3389c1658f289371e9f53ba70ebd6b73c85f48f jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2015-03-05, 13:53   #8
MarlenaMiz
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-03
Wiadomości: 2
Dot.: Pasta harissa - do czego?

Zamarynowałam sobie kawałki piersi kurczaka i podałam z kaszą kuskus. Wszystkim bardzo smakowało. Ale dla mnie troszkę za pikantne
MarlenaMiz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-05, 14:47   #9
adrijah
Zakorzenienie
 
Avatar adrijah
 
Zarejestrowany: 2008-08
Lokalizacja: Skierniewice
Wiadomości: 5 723
Dot.: Pasta harissa - do czego?

To wystarczy kuskus zrobić z owocami. Mój TŻ ostatnio zrobił właśnie pikantnego kurczaka, a do niego podał kuskus z migdałami, rodzynkami i daktylami. Zaskakująco dobre połączenie i świetnie łagodzi

Mój TŻ harissę mógłby wyjadać łyżkami, więc mu ją robię sama, ale kupna jednak jest nieco inna. Różnią się też w zależności od firmy, więc może w Tunezji można dostać jakąś inną niż u nas w (nie każdym) spożywczaku

ja dodaję ją do sosów do makaronu, zup, mięsa, smaruję nimi omlety i grzanki, TŻ dodaje trochę, jak robi szakszukę, do farszu do pierogów (z soczewicą, ananasem, kurczakiem itd.), na kanapki, na już gotową jajecznicę no i oczywiście do majonezu czy ketchupu. Używa harissy zamiennie ze Srirachą (kupną)

Przez jakiś czas mieliśmy tez sproszkowaną harissę i ja osobiście wolałam tę wersję.
__________________
adrijah jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kuchnia - moje gotowanie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-03-05 15:47:42


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 13:58.