Wymiana dowodu osobistego - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum ślubne

Notka

Forum ślubne Forum ślubne - zanim staniecie na ślubnym kobiercu, możecie tutaj podyskutować na tematy jak: suknie, stroje dla świadków, wybór wizażystki i fryzjerki itd.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2015-04-27, 17:30   #1
linsday
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-01
Lokalizacja: Wlkp
Wiadomości: 26

Wymiana dowodu osobistego


Dziewczyny, proszę o poradę.

Za rok biorę ślub, dokładnie 13 sierpnia. Mój dowód kończy swoją ważność 7 sierpnia. Czy w związku z tym będę musiała najpierw wymienić go ze względu na ważność, a po ślubie kolejny raz w związku ze zmianą nazwiska ?

Myślałam do tej pory, że uda mi się te kilka dni "przeżyć" bez dowodu okazując się paszportem. Tymczasem dzisiaj w pracy postraszono mnie, że brak dowodu może nastręczać problemów chociażby w urzędzie.

Liczę na Waszą pomoc. Wiem, że wymiana dowodu jest darmowa, ale samo składanie dwukrotnie wniosku mnie przeraża. Czy naprawdę będę musiała to robić?
__________________
Zakochana od: kwietnia 2013 r.
Narzeczona od: 19 października 2014 r.
Będę żoną od: 13 sierpnia 2016 r.
linsday jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-27, 21:36   #2
krolewna_smieszka
Zakorzenienie
 
Avatar krolewna_smieszka
 
Zarejestrowany: 2014-06
Lokalizacja: Seattle, WA
Wiadomości: 9 866
Dot.: Wymiana dowodu osobistego

Najlepiej zadzwoń do urzędu i zapytaj.

W internecie znalazłam coś takiego.
"O wymianę dowodu osobistego, z powodu utraty ważności należy wystąpić nie później niż na 30 dni przed upływem terminu ważności dokumentu.
Warto również wiedzieć, że uchylanie się od obowiązku wymiany dowodu osobistego jest wykroczeniem. Osoba nie dopełniająca obowiązków z tym związanych podlega karze ograniczenia wolności lub grzywny."

Jeśli bierzesz ślub konkordatowy, mogłabyś wziąć wziąć trochę wcześniej ślub cywilny i potem tylko kościelny z weselem, ale to pewnie byłoby więcej załatwiania i opłat niż dwukrotna wymiana dowodu.

Zadzwoń do urzędu.
__________________
To nie bezsenność, to inna strefa czasowa.
krolewna_smieszka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-28, 06:48   #3
Firithreiel
Raczkowanie
 
Avatar Firithreiel
 
Zarejestrowany: 2014-09
Wiadomości: 174
Dot.: Wymiana dowodu osobistego

O ile dobrze pamiętam w momencie kiedy idziesz załatwiać dokumenty z USC do kościoła to tam podajesz nr dowodu. Więc na dokumentach widnieje nr dowodu który podajesz przy wystawieniu tych papierów. Więc chyba powinnaś wymienić dowód zanim pójdziesz to załatwiać. Ale najlepiej faktycznie zadzwoń i spytaj w urzędzie.
__________________
"Ile rzeczy trzeba mieć w dupie, to się w głowie nie mieści!" Mała Mi

Blog ślubny- konkret z minimalną dozą pitolenia-zapraszam
Firithreiel jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-29, 11:10   #4
chudziaszek11
Wtajemniczenie
 
Avatar chudziaszek11
 
Zarejestrowany: 2014-12
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 2 643
Dot.: Wymiana dowodu osobistego

Cytat:
Napisane przez krolewna_smieszka Pokaż wiadomość
Jeśli bierzesz ślub konkordatowy, mogłabyś wziąć wziąć trochę wcześniej ślub cywilny i potem tylko kościelny z weselem, ale to pewnie byłoby więcej załatwiania i opłat niż dwukrotna wymiana dowodu.
Zadzwoń do urzędu.
Z tego co pamiętam wymiana dowodu jest obecnie bezpłatna(przynajmniej 2lata temu tak było ) tracisz więc tylko czas!
__________________
Ubi tu, ibi ego 08.08.2015
chudziaszek11 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-29, 12:09   #5
emememsik
po prostu Em :)
 
Avatar emememsik
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 29 527
Dot.: Wymiana dowodu osobistego

Czytałam gdzieś, że dziewczyna miała podobną sytuację i wzięła ślub, okazując paszport
__________________
od maja 2012 przejechałam na rolkach 488 km
emememsik jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-29, 13:04   #6
seabear
Raczkowanie
 
Avatar seabear
 
Zarejestrowany: 2014-09
Wiadomości: 102
Dot.: Wymiana dowodu osobistego

Cytat:
Napisane przez linsday Pokaż wiadomość
Dziewczyny, proszę o poradę.

Za rok biorę ślub, dokładnie 13 sierpnia. Mój dowód kończy swoją ważność 7 sierpnia. Czy w związku z tym będę musiała najpierw wymienić go ze względu na ważność, a po ślubie kolejny raz w związku ze zmianą nazwiska ?

Myślałam do tej pory, że uda mi się te kilka dni "przeżyć" bez dowodu okazując się paszportem. Tymczasem dzisiaj w pracy postraszono mnie, że brak dowodu może nastręczać problemów chociażby w urzędzie.

Liczę na Waszą pomoc. Wiem, że wymiana dowodu jest darmowa, ale samo składanie dwukrotnie wniosku mnie przeraża. Czy naprawdę będę musiała to robić?
A co by bylo gdybys teraz "zgubila" dowod, wyrobila nowy i wszystkie papiery slubne podpisala z nim? Po slubie wyrobisz sobie jeszcze raz z nowym nazwiskiem. Nie zebym Cie namawiala czy cos...

Chociaz mysle, ze za wymiane dowodu tydzien po terminie nikt Ci glowy nie urwie. Kolezanka dwa lata zyla z niewaznym dowodem i nawet sie nie zorientowala.
seabear jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-29, 13:27   #7
Kokoroko1
Raczkowanie
 
Avatar Kokoroko1
 
Zarejestrowany: 2015-03
Lokalizacja: Zasiedmiogórogród
Wiadomości: 157
Dot.: Wymiana dowodu osobistego

Wyrobienie dowodu obecnie nic nie kosztuje, mój też wychodzi w tym samym roku, w którym wypada ślub ale ja nazwiska nie zmieniam, więc obojętnie kiedy wyrobie ten nowy

Z tego co pamiętam to trzeba tylko dostarczyć zdjęcia, wypełnić formularz i złożyć w odpowiednim miejscu podpis, zajmuje to nie więcej niż 10 minut, jedyny koszt jaki musiałabyś ponieść to zdjęcia, musiałoby ich być odpowiednio więcej
Kokoroko1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2015-04-29, 14:07   #8
stesia
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2014-10
Wiadomości: 3 527
Dot.: Wymiana dowodu osobistego

Cytat:
Napisane przez Kokoroko1 Pokaż wiadomość
Wyrobienie dowodu obecnie nic nie kosztuje, mój też wychodzi w tym samym roku, w którym wypada ślub ale ja nazwiska nie zmieniam, więc obojętnie kiedy wyrobie ten nowy

Z tego co pamiętam to trzeba tylko dostarczyć zdjęcia, wypełnić formularz i złożyć w odpowiednim miejscu podpis, zajmuje to nie więcej niż 10 minut, jedyny koszt jaki musiałabyś ponieść to zdjęcia, musiałoby ich być odpowiednio więcej
z tego co mama mówiła do daję się aż jedno zdjęcie a zapewne jak autorka będzie wyrabiać zdjecia do dostanie więcej niż jedno
stesia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-29, 14:11   #9
weronika9999
Zadomowienie
 
Avatar weronika9999
 
Zarejestrowany: 2014-05
Wiadomości: 1 083
Dot.: Wymiana dowodu osobistego

Cytat:
Napisane przez stesia Pokaż wiadomość
z tego co mama mówiła do daję się aż jedno zdjęcie a zapewne jak autorka będzie wyrabiać zdjecia do dostanie więcej niż jedno
Jeszcze trzeba pamiętać, ze po 1 marca wprowadzony został nowy wzór dowodu, więc teraz obowiązuje zdjęcie biometryczne (takie jak do paszportu) .
weronika9999 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-01, 14:26   #10
_Matilde_
Biała Dama
 
Avatar _Matilde_
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: świętokrzyskie
Wiadomości: 6 434
Dot.: Wymiana dowodu osobistego

Załatwiając cokolwiek w urzędzie (ślub też) musisz mieć ważny dowód, inaczej wyskakuje im zaraz po upływie ważności, że jest nieaktualny. Ja bym wolała wymienić dla świętego spokoju, żeby nie mieć problemów w najmniej do tego odpowiednim momencie
__________________
Weź głęboki wdech
Życie wokół ciebie słodkie jest jak bananowy dżem


Webook
Filmweb
Last.fm
_Matilde_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-09, 00:36   #11
GgochaA
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2009-10
Wiadomości: 1 420
Dot.: Wymiana dowodu osobistego

Można się posługiwać paszportem.
GgochaA jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-05-09, 18:29   #12
cherry1988
Raczkowanie
 
Avatar cherry1988
 
Zarejestrowany: 2009-03
Lokalizacja: śląsk
Wiadomości: 356
Dot.: Wymiana dowodu osobistego

Tak jak napisała królewna_śmieszka - wymianę dowodu z powodu utraty jego ważności będziesz musiała rozpocząć maksymalnie na początku lipca, więc możesz to zrobić wcześniej, a później po ślubie na spokojnie wymienić po raz kolejny.. Ja będę mieć podobną sytuację
__________________
'88


13.10.2013r.

06.12.2014r.

13.08.2016r.
cherry1988 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-10, 09:07   #13
sensualna
Zadomowienie
 
Avatar sensualna
 
Zarejestrowany: 2006-11
Wiadomości: 1 455
Dot.: Wymiana dowodu osobistego

Moim zdaniem lepiej się najpierw dowiedzieć, bo skoro niektóre dziewczyny piszą, że można się posłużyć paszportem zamiast dowodu, to po co dwa razy wymieniać dowód, tym bardziej, że to krótki czas. Ja będę miała wymianę dowodu w listopadzie w tym roku, a w przyszłym roku w lipcu ślub, więc dość spory kawałek czasu, także mnie czeka wymiana dwa razy. Na Twoim miejscu bym się najpierw dowiedziała.
__________________
Nasz Wielki Dzień
sensualna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-19, 17:32   #14
019cbfde5cc6e455fa19b011903180c9b735c7f6
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-10
Wiadomości: 10 573
Dot.: Wymiana dowodu osobistego

Cytat:
Napisane przez Firithreiel Pokaż wiadomość
O ile dobrze pamiętam w momencie kiedy idziesz załatwiać dokumenty z USC do kościoła to tam podajesz nr dowodu. Więc na dokumentach widnieje nr dowodu który podajesz przy wystawieniu tych papierów. Więc chyba powinnaś wymienić dowód zanim pójdziesz to załatwiać. Ale najlepiej faktycznie zadzwoń i spytaj w urzędzie.
papiery z USC można załatwić gdy dowód jest ważny (są ważne 3 mce).

Nie mniej jednak ja wolałabym mieć ważny dowód, a może trzeba będzie coś załatwić w banku lub urzędzie.

Edytowane przez 019cbfde5cc6e455fa19b011903180c9b735c7f6
Czas edycji: 2015-05-19 o 17:34
019cbfde5cc6e455fa19b011903180c9b735c7f6 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum ślubne


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-05-19 18:32:49


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 12:38.