Storczyk (orchidea) cz.IV - Strona 156 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Dom, mieszkanie, nieruchomości

Notka

Dom, mieszkanie, nieruchomości Szukasz domu, mieszkania lub nieruchomości? Masz już upatrzone lokum i czeka cię remont? Dobrze trafiłeś - tutaj wymieniamy się wiedzą i doświadczeniem.

Zamknij wątek
 
Narzędzia
Stary 2013-08-28, 16:33   #4651
201704240951
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 9 415
Dot.: Storczyk (orchidea) cz.IV

Cytat:
Napisane przez Pavlinecka_21 Pokaż wiadomość
Hej

Jestem właścicielką 4 storczyków, odmiany "standardowej", które kocham, a one mnie nie cierpią, gdyż jak dotąd ponownie zakwitł tylko jeden....

mam taki problem: dostałam nowego kwiatuszka Phalaenopsis, kwitnącego. Pojawiają się nowe pąki, ale więdną i odpadają. Kwiat podlewam ( tzn. wstawiam do wody na ok 20 min) mniej więcej raz w tygodniu, kiedy uznaję, że podłoże przeschło. Stoi na zachodnim oknie, ma sporo światła, ale nie stoi bezpośrednio na słońcu, do tego na noc uchylam okno, żeby miał różnice temperatur. Czy opadanie pąków jest spowodowane złą pielęgnacją? Czy może kwiat musi się przyzwyczaić do nowego miejsca i stąd to więdnięcie?
Falki podlewaj dopiero wtedy, kiedy mają srebrne korzonki. Wodą najlepiej przegotowaną i odstaną. Falek sam będzie ustalał częstotliwość podlewania tak jak on tego potrzebuje. Dla lepszego przepływu powietrza wskazane jest by zrobić dziurki w doniczkach i ich nie wsadzać do osłonek nieprzeźroczystych. Korzenie potrzebują światła.
Jeżeli chodzi o opadanie pączków... storczyk jest bardzo wrażliwy na "transport", wszelkie przewiania. Więc sądzę ze to z tego powodu pączki opadły. U mnie się tak stało też jak transportowałam storczyka. Storczyki potrzebują aklimatyzacji.
A i nie wiem czy to dobry pomysł zostawiać teraz na noc otwarte okna. Noce są już zimne.
201704240951 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-08-29, 11:11   #4652
mycha9393
Zakorzenienie
 
Avatar mycha9393
 
Zarejestrowany: 2010-03
Lokalizacja: DGL
Wiadomości: 6 228
Dot.: Storczyk (orchidea) cz.IV

Hej dziewczyny. Jestem w temacie stroczyków zupełnie zielona, a mój tż kupił mi taki egzemplarz jak jest w załączniku. Pani w sklepie powiedziała, że ponoć to zakwitnie.. Trzeba robić coś z drugim pędem? Czy zostawić?
Dodam że storczyk był bardzo zalany woda, a to ponoć niekorzystne...
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg CAM00002.jpg (65,6 KB, 40 załadowań)
__________________
cosmetologist
make up artist
lash stylist
kociara
kosmetyko&świecoholiczka

insta


Jesteś odpowiedzialny za to co oswoiłeś..
mycha9393 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-08-29, 12:47   #4653
201704240951
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 9 415
Dot.: Storczyk (orchidea) cz.IV

Zrób dziurki w doniczce, podłoże szybciej bedzie wysychać. Nie mam pojecia jaki jest stan korzeni, ale mam nadzieje ze nie są/nie bedą zgnite. Pęd zostaw. Storczyk zrobi z nim co chce, albo ususzy albo odbije z boku.
201704240951 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-08-29, 15:32   #4654
mycha9393
Zakorzenienie
 
Avatar mycha9393
 
Zarejestrowany: 2010-03
Lokalizacja: DGL
Wiadomości: 6 228
Dot.: Storczyk (orchidea) cz.IV

Cytat:
Napisane przez nika135 Pokaż wiadomość
Zrób dziurki w doniczce, podłoże szybciej bedzie wysychać. Nie mam pojecia jaki jest stan korzeni, ale mam nadzieje ze nie są/nie bedą zgnite. Pęd zostaw. Storczyk zrobi z nim co chce, albo ususzy albo odbije z boku.
Dziurki sa z tym, że jak mi przyniósł bylo to w folijce i w tej foli woda była nagromadzona nawet.
Stan korzeni wygląda mniej wiecej tak... chyba nic im nie jest..
Używasz wody demineralizowanej do podlewania storczyka czy z kranu?
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg CAM00008.jpg (94,3 KB, 37 załadowań)
__________________
cosmetologist
make up artist
lash stylist
kociara
kosmetyko&świecoholiczka

insta


Jesteś odpowiedzialny za to co oswoiłeś..
mycha9393 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-08-29, 15:39   #4655
Pavlinecka_21
Zakorzenienie
 
Avatar Pavlinecka_21
 
Zarejestrowany: 2007-02
Lokalizacja: PodLasie albo i dalej
Wiadomości: 7 662
Dot.: Storczyk (orchidea) cz.IV

Cytat:
Napisane przez nika135 Pokaż wiadomość
Falki podlewaj dopiero wtedy, kiedy mają srebrne korzonki. Wodą najlepiej przegotowaną i odstaną. Falek sam będzie ustalał częstotliwość podlewania tak jak on tego potrzebuje. Dla lepszego przepływu powietrza wskazane jest by zrobić dziurki w doniczkach i ich nie wsadzać do osłonek nieprzeźroczystych. Korzenie potrzebują światła.
Jeżeli chodzi o opadanie pączków... storczyk jest bardzo wrażliwy na "transport", wszelkie przewiania. Więc sądzę ze to z tego powodu pączki opadły. U mnie się tak stało też jak transportowałam storczyka. Storczyki potrzebują aklimatyzacji.
A i nie wiem czy to dobry pomysł zostawiać teraz na noc otwarte okna. Noce są już zimne.
Mają niunie moje dziurawe doniczki i wszystkie są " wolno stojące " A podlewam je odstaną kranówą ( wodę z kranu w mojej miejscowości można niemal butelkować - inf. z sanepidu), ale właśnie myślę, że gdzieś przy podlewaniu popełniam błąd - albo korzonki są za mokre albo za suche, jakoś nie mogę trafić...teraz są b, jasno zielone, jakby pistacjowe i właśnie nie wiem, czy to już....
A z oknem - ono takie uchylone trochę jest, ja sama bym zamarzła ;P


I tak myślę, może podłoże jest nie takie? Jednego mam z Biedry i się różni od tego z kwiaciarni...
Pavlinecka_21 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-08-29, 16:08   #4656
201704240951
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 9 415
Dot.: Storczyk (orchidea) cz.IV

Cytat:
Napisane przez Pavlinecka_21 Pokaż wiadomość
Mają niunie moje dziurawe doniczki i wszystkie są " wolno stojące " A podlewam je odstaną kranówą ( wodę z kranu w mojej miejscowości można niemal butelkować - inf. z sanepidu), ale właśnie myślę, że gdzieś przy podlewaniu popełniam błąd - albo korzonki są za mokre albo za suche, jakoś nie mogę trafić...teraz są b, jasno zielone, jakby pistacjowe i właśnie nie wiem, czy to już....
A z oknem - ono takie uchylone trochę jest, ja sama bym zamarzła ;P


I tak myślę, może podłoże jest nie takie? Jednego mam z Biedry i się różni od tego z kwiaciarni...
A mozesz dać zdjecia falka łącznie z korzonkami ?
http://img41.imageshack.us/img41/1847/zolty2.jpg tu przykłądowe korzonki, nie są całkiem sprebne, jeszcze trochę zieleniny widać. Od takiego stanu jakieś 3 dni i dopiero wtedy bym podlewała. Jak są zielone korzonki - to nie ten czas. Muszą być srebne

---------- Dopisano o 17:08 ---------- Poprzedni post napisano o 16:59 ----------

Cytat:
Napisane przez mycha9393 Pokaż wiadomość
Dziurki sa z tym, że jak mi przyniósł bylo to w folijce i w tej foli woda była nagromadzona nawet.
Stan korzeni wygląda mniej wiecej tak... chyba nic im nie jest..
Używasz wody demineralizowanej do podlewania storczyka czy z kranu?
Od spodu doniczki to norma że są dziurki, ale ja robię po bokach jeszcze ;-) Przykład moich dziurek w załączniku

Używam przegotowanej wody Moja kranówa jest zbyt twarda, a demineralizowana trochę za drogo wychodzi. Wyczytałam, ze też stosuje się mineralną niegazowaną - ale też idzie po kieszeni.
No i stosuję nawóz 2 razy na 4 podlewania- połowa dawki co na opakowaniu. Dobry jest guano albo biohumus
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg P1030601.jpg (104,1 KB, 32 załadowań)

Edytowane przez 201704240951
Czas edycji: 2013-08-29 o 16:12
201704240951 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-08-30, 05:33   #4657
Diana33
Zakorzenienie
 
Avatar Diana33
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 4 089
Dot.: Storczyk (orchidea) cz.IV

Cytat:
Napisane przez Pavlinecka_21 Pokaż wiadomość
Mają niunie moje dziurawe doniczki i wszystkie są " wolno stojące " A podlewam je odstaną kranówą ( wodę z kranu w mojej miejscowości można niemal butelkować - inf. z sanepidu), ale właśnie myślę, że gdzieś przy podlewaniu popełniam błąd - albo korzonki są za mokre albo za suche, jakoś nie mogę trafić...teraz są b, jasno zielone, jakby pistacjowe i właśnie nie wiem, czy to już....
A z oknem - ono takie uchylone trochę jest, ja sama bym zamarzła ;P


I tak myślę, może podłoże jest nie takie? Jednego mam z Biedry i się różni od tego z kwiaciarni...
To że wodę można butelkować nie znaczy że jest ona dobra dla storczyków.
Odstanie wody jest przydatne tylko wtedy kiedy posiadamy wodę miejską i może ona mieć w sobie chlor lecz i taką odstaną wodą nie jest dobrze podlewać storczyki.
Najlepiej wodę przegotować i zostawić na 2-3 dni.
Jeszcze lepsza jest deszczówka lub woda demineralizowana w ilości 3/4 oraz 1/4 wody kranowej.


Phalaenopsisy nie potrzebują różnicy temperatur więc w ich wypadku otwieranie okna jest bardzo mało korzystne tym bardziej teraz kiedy jest zimno nocami.
__________________
Moje storczyki
Diana33 jest offline Zgłoś do moderatora  

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-08-30, 15:07   #4658
Pavlinecka_21
Zakorzenienie
 
Avatar Pavlinecka_21
 
Zarejestrowany: 2007-02
Lokalizacja: PodLasie albo i dalej
Wiadomości: 7 662
Dot.: Storczyk (orchidea) cz.IV

Cytat:
Napisane przez Diana33 Pokaż wiadomość
To że wodę można butelkować nie znaczy że jest ona dobra dla storczyków.
Odstanie wody jest przydatne tylko wtedy kiedy posiadamy wodę miejską i może ona mieć w sobie chlor lecz i taką odstaną wodą nie jest dobrze podlewać storczyki.
Najlepiej wodę przegotować i zostawić na 2-3 dni.
Jeszcze lepsza jest deszczówka lub woda demineralizowana w ilości 3/4 oraz 1/4 wody kranowej.


Phalaenopsisy nie potrzebują różnicy temperatur więc w ich wypadku otwieranie okna jest bardzo mało korzystne tym bardziej teraz kiedy jest zimno nocami.

O, tego to nie wiedziałam....myślałam, że chodzi głównie o chlor zawarty w wodzie
Pavlinecka_21 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-08-30, 18:39   #4659
Diana33
Zakorzenienie
 
Avatar Diana33
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 4 089
Dot.: Storczyk (orchidea) cz.IV

Nie nie tu chodzi głównie o to żeby wodę zmiękczyć- storczyki nie lubią twardej wody dlatego jeśli ja przegotujemy to staje się odrobinę miększa choć i tak najlepsza jest deszczówka tak jak napisałam wcześniej.
W wodzie kranowej jest także dużo soli mineralnych, które w dużej ilości nie są przyswajane przez storczyki i powodują rdzawe plamy na korzeniach co już nie raz mogliśmy zaobserwować na zdjęciach załączanych przez forumowiczów.
__________________
Moje storczyki
Diana33 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-08-31, 07:30   #4660
Pavlinecka_21
Zakorzenienie
 
Avatar Pavlinecka_21
 
Zarejestrowany: 2007-02
Lokalizacja: PodLasie albo i dalej
Wiadomości: 7 662
Dot.: Storczyk (orchidea) cz.IV

Cytat:
Napisane przez Diana33 Pokaż wiadomość
Nie nie tu chodzi głównie o to żeby wodę zmiękczyć- storczyki nie lubią twardej wody dlatego jeśli ja przegotujemy to staje się odrobinę miększa choć i tak najlepsza jest deszczówka tak jak napisałam wcześniej.
W wodzie kranowej jest także dużo soli mineralnych, które w dużej ilości nie są przyswajane przez storczyki i powodują rdzawe plamy na korzeniach co już nie raz mogliśmy zaobserwować na zdjęciach załączanych przez forumowiczów.
dziękuję bardzo za informacje o tym, że woda nie może być zbyt wysoko zmineralizowana ( jest takie słowo? ) czytałam wcześniej, ale myślałam, że jak będzie "odstana" to rozwiąże problem.

Dziękuję za uświadomienie Właśnie zbiera się na deszcz hehe, idę wystawić wiaderko

dodaję zdjęcie:
podlewać, czy nie podlewać>
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg P8306933.jpg (86,3 KB, 38 załadowań)

Edytowane przez Pavlinecka_21
Czas edycji: 2013-08-31 o 07:47
Pavlinecka_21 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-08-31, 08:03   #4661
201606240916
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-11
Wiadomości: 1 463
Dot.: Storczyk (orchidea) cz.IV

Witam
Storczyki uwielbiam, i mam ich już bardzo sporo. Ale ciągle uczę się na temat ich hodowli.
Ostatnio zakupiłam ćmówkę (moja pierwsza miniaturka). I w domu okazało się, że w doniczce jest ich aż 3 sztuki. I mam teraz do was takie pytanie. Czy mogę je teraz rozsadzić? Czy poczekać, aż przestaną kwitnąć?

A jak często podlewacie swoje storczyki nawozem?
I czy przelewacie je wodą (tzn, czy podlewacie do doniczki), czy lejecie im wodę do podstawka?

Z góry bardzo dziękuję za rady
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg Zdjęcie1370.jpg (125,3 KB, 37 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg Zdjęcie1372.jpg (158,6 KB, 16 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg Zdjęcie1373.jpg (108,0 KB, 10 załadowań)
201606240916 jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-08-31, 08:08   #4662
201606240916
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-11
Wiadomości: 1 463
Dot.: Storczyk (orchidea) cz.IV

Aha, i po co robicie jeszcze dziurki po bokach doniczek? Skoro mają już sporo dziurek pod spodem?
201606240916 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-08-31, 08:20   #4663
201704240951
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 9 415
Dot.: Storczyk (orchidea) cz.IV

Cytat:
Napisane przez Pavlinecka_21 Pokaż wiadomość
dodaję zdjęcie:
podlewać, czy nie podlewać>

Wsadzić do pojemnika z wodą tak aby stożek wzrostu nie zalało. Podlewać ale ostrożnie, jakieś 15 -20 min i wyciągać.

---------- Dopisano o 09:18 ---------- Poprzedni post napisano o 09:14 ----------

Cytat:
Napisane przez ankaa86 Pokaż wiadomość
Witam
Storczyki uwielbiam, i mam ich już bardzo sporo. Ale ciągle uczę się na temat ich hodowli.
Ostatnio zakupiłam ćmówkę (moja pierwsza miniaturka). I w domu okazało się, że w doniczce jest ich aż 3 sztuki. I mam teraz do was takie pytanie. Czy mogę je teraz rozsadzić? Czy poczekać, aż przestaną kwitnąć?

A jak często podlewacie swoje storczyki nawozem?
I czy przelewacie je wodą (tzn, czy podlewacie do doniczki), czy lejecie im wodę do podstawka?

Z góry bardzo dziękuję za rady
Wow, chciałabym mieć trzy sztuki w jednym
Przesadź dopiero wtedy kiedy przekwitną. Też do takich małych doniczek i najlepiej do spahgnum, a na dnie parę kulek keramzytu. Spahgnum musi być mokre przy przesadzaniu - dlatego, ze one zmienia objętość, jak się wsadza do doniczki suche to wtedy korzonki strasznie się upycha.
Korzonki niech będą świeżo po podlaniu - są wtedy bardziej giętkie i nie łamią się tak.

Storczyków się nie podlewa ani z góry ani z dołu. Je się wsadza do pojemnika z odpowiednią wodą, one sobie wtedy piją wodę. Trzeba uważać by nie zalać stożka wzrostu.
Jeżeli chodzi o nawożenie... robię 2 razy na 4 podlewania. Dawka mniejsza o połowę niż na opakowaniu.

---------- Dopisano o 09:20 ---------- Poprzedni post napisano o 09:18 ----------

Cytat:
Napisane przez ankaa86 Pokaż wiadomość
Aha, i po co robicie jeszcze dziurki po bokach doniczek? Skoro mają już sporo dziurek pod spodem?
Żeby był lepszy przepływ powietrza w korzeniach, żeby woda parowała. Korzenie nie lubię zanadto mieszkać w mokrym.

Jak się we wszystkim mylę- proszę poprawcie mnie bardziej doświadczone wizażanki
201704240951 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-08-31, 08:40   #4664
201606240916
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-11
Wiadomości: 1 463
Dot.: Storczyk (orchidea) cz.IV

Cytat:
Napisane przez nika135 Pokaż wiadomość
Wsadzić do pojemnika z wodą tak aby stożek wzrostu nie zalało. Podlewać ale ostrożnie, jakieś 15 -20 min i wyciągać.

---------- Dopisano o 09:18 ---------- Poprzedni post napisano o 09:14 ----------

Wow, chciałabym mieć trzy sztuki w jednym
Przesadź dopiero wtedy kiedy przekwitną. Też do takich małych doniczek i najlepiej do spahgnum, a na dnie parę kulek keramzytu. Spahgnum musi być mokre przy przesadzaniu - dlatego, ze one zmienia objętość, jak się wsadza do doniczki suche to wtedy korzonki strasznie się upycha.
Korzonki niech będą świeżo po podlaniu - są wtedy bardziej giętkie i nie łamią się tak.

Storczyków się nie podlewa ani z góry ani z dołu. Je się wsadza do pojemnika z odpowiednią wodą, one sobie wtedy piją wodę. Trzeba uważać by nie zalać stożka wzrostu.
Jeżeli chodzi o nawożenie... robię 2 razy na 4 podlewania. Dawka mniejsza o połowę niż na opakowaniu.

---------- Dopisano o 09:20 ---------- Poprzedni post napisano o 09:18 ----------



Żeby był lepszy przepływ powietrza w korzeniach, żeby woda parowała. Korzenie nie lubię zanadto mieszkać w mokrym.

Jak się we wszystkim mylę- proszę poprawcie mnie bardziej doświadczone wizażanki
Dziękuję za odpowiedź.
Ćmówkę tą zakupiłam w Obi. I było bardzo dużo takich ''potrójnych'' i ''podwójnych''.
Do tej pory zawsze wlewałam im wodę do podstawka
Więc z przesadzeniem muszę poczekać. Tak myślałam, że pewnie teraz nie można.
A jeśli chodzi o nawóz, to czy każdy jest dobry? Każdy, przeznaczony do storczyków się nadaje? Czy są takie, które mają najlepsze składniki?
Ja mam akurat taki http://www.zielen24.pl/sklep/nawozy/...0-ml-prod.html
A czy macie doświadczenie z taką odmianą? Na etykiecie pisze Dendrobium. Poczytałam trochę o ich hodowli. Wiem, że nie można ich rozdzielać. Ale czy mogę/powinnam przesadzić je w większą doniczkę?
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg Zdjęcie1378.jpg (110,1 KB, 40 załadowań)

Edytowane przez 201606240916
Czas edycji: 2013-08-31 o 08:43
201606240916 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-08-31, 08:51   #4665
201704240951
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 9 415
Dot.: Storczyk (orchidea) cz.IV

Uuu to sie rzuciłaś na głęboką wodę. Dendrobium nie mam w domu, ale wiem, że się cieżko je chowa. To Ci nie pomogę w tej sprawie.

Co do nawozu- nie wiem czy jest dobry. Internautki chwalą sobie guano albo biohumus.
201704240951 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-08-31, 09:03   #4666
201606240916
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-11
Wiadomości: 1 463
Dot.: Storczyk (orchidea) cz.IV

Cytat:
Napisane przez nika135 Pokaż wiadomość
Uuu to sie rzuciłaś na głęboką wodę. Dendrobium nie mam w domu, ale wiem, że się cieżko je chowa. To Ci nie pomogę w tej sprawie.

Co do nawozu- nie wiem czy jest dobry. Internautki chwalą sobie guano albo biohumus.
Tego Dendrobium mam już 2 lata. I jakoś sobie żyje. Podchodzę do niego tak samo jak do Phalenopsisów.
Teraz to już mi przekwita. Wcześniej miał 3 pędy kwitnące. Piękny był. Pół okna zajmowały.
Interesuje mnie tylko, czy powinnam go przesadzić w większą doniczkę, czy na razie wystarczy mu ta co ma.
Z moich nowych nabytków to ta ćmówka i cymbidium. Ale cymbidium już mi przekwitł i czekam na nowy pęd kwiatowy.
Muszę się rozejżeć za tym biohumusem albo guano.
201606240916 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-08-31, 11:17   #4667
Diana33
Zakorzenienie
 
Avatar Diana33
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 4 089
Dot.: Storczyk (orchidea) cz.IV

Cytat:
Napisane przez Pavlinecka_21 Pokaż wiadomość
dziękuję bardzo za informacje o tym, że woda nie może być zbyt wysoko zmineralizowana ( jest takie słowo? ) czytałam wcześniej, ale myślałam, że jak będzie "odstana" to rozwiąże problem.

Dziękuję za uświadomienie Właśnie zbiera się na deszcz hehe, idę wystawić wiaderko

dodaję zdjęcie:
podlewać, czy nie podlewać>
PODLEWAĆ!!!!

I to mocno go namocz bo korzonki zaczynają się marszczyć od braku wody

A deszczówkę zbieraj tylko wtedy jak już na chwilę poleje. Dlaczego? Dlatego że w powietrzu przy długim braku deszczu znajduje się mnóstwo kurzu i szkodliwych substancji, więc trzeba poczekać żeby deszcz trochę je zmył. Ja wystawiam wiaderko jeśli pada już tak z 10-15 minut.






Cytat:
Napisane przez ankaa86 Pokaż wiadomość
Dziękuję za odpowiedź.
Ćmówkę tą zakupiłam w Obi. I było bardzo dużo takich ''potrójnych'' i ''podwójnych''.
Do tej pory zawsze wlewałam im wodę do podstawka
Więc z przesadzeniem muszę poczekać. Tak myślałam, że pewnie teraz nie można.
A jeśli chodzi o nawóz, to czy każdy jest dobry? Każdy, przeznaczony do storczyków się nadaje? Czy są takie, które mają najlepsze składniki?
Ja mam akurat taki http://www.zielen24.pl/sklep/nawozy/...0-ml-prod.html
A czy macie doświadczenie z taką odmianą? Na etykiecie pisze Dendrobium. Poczytałam trochę o ich hodowli. Wiem, że nie można ich rozdzielać. Ale czy mogę/powinnam przesadzić je w większą doniczkę?
Jest to Dendrobium Phalaenopsis.
Jedne z najłatwiejszych w uprawie storczyków, chętnie kwitną.
Tak samo jak Phalaenopsisy lubią ciasną doniczkę- jeśli korzonki nie będą się już w tej mieściły to wtedy przesadź.
Rozdzielać oczywiście można ale czy jest sens? Jeśli jest większa ilość pseudobulw to można liczyć na obfitsze kwitnienie

o nawozach pisałam już nie raz.
Każdy nawóz zawiera mniej więcej te same składniki odżywcze jednak w różnych ilościach.\
Nawóz który Ty posiadasz odpowiedni jest w czasie kwitnienia storczyka i do zawiązania pąków kwiatowych lecz gdy storczyk przekwitnie lepiej by było zmienić mu nawóz na Guano do storczyków lub Biopon dla storczyków. Wtedy wzmocnisz listki i korzonki a po miesiącu dwóch znów możesz wrócić do Targetu.
__________________
Moje storczyki

Edytowane przez Diana33
Czas edycji: 2013-08-31 o 11:25
Diana33 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-08-31, 12:59   #4668
201606240916
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-11
Wiadomości: 1 463
Dot.: Storczyk (orchidea) cz.IV

Cytat:
Napisane przez Diana33 Pokaż wiadomość
PODLEWAĆ!!!!

I to mocno go namocz bo korzonki zaczynają się marszczyć od braku wody

A deszczówkę zbieraj tylko wtedy jak już na chwilę poleje. Dlaczego? Dlatego że w powietrzu przy długim braku deszczu znajduje się mnóstwo kurzu i szkodliwych substancji, więc trzeba poczekać żeby deszcz trochę je zmył. Ja wystawiam wiaderko jeśli pada już tak z 10-15 minut.

Jest to Dendrobium Phalaenopsis.
Jedne z najłatwiejszych w uprawie storczyków, chętnie kwitną.
Tak samo jak Phalaenopsisy lubią ciasną doniczkę- jeśli korzonki nie będą się już w tej mieściły to wtedy przesadź.
Rozdzielać oczywiście można ale czy jest sens? Jeśli jest większa ilość pseudobulw to można liczyć na obfitsze kwitnienie

o nawozach pisałam już nie raz.
Każdy nawóz zawiera mniej więcej te same składniki odżywcze jednak w różnych ilościach.\
Nawóz który Ty posiadasz odpowiedni jest w czasie kwitnienia storczyka i do zawiązania pąków kwiatowych lecz gdy storczyk przekwitnie lepiej by było zmienić mu nawóz na Guano do storczyków lub Biopon dla storczyków. Wtedy wzmocnisz listki i korzonki a po miesiącu dwóch znów możesz wrócić do Targetu.
To w takim razie nie będę go na razie przesadzać, ani rozsadzać. Korzonki jeszcze nie wychodzą. I masz rację, jest on bardzo łatwy w uprawie.
Dziękuję za odpowiedź
201606240916 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-09-01, 21:07   #4669
edith2
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-09
Wiadomości: 2
Dot.: Storczyk (orchidea) cz.IV

Witam!
Jestem nową użytkowniczką forum.Mam mały problem ze swoimi storczykami.Zawsze pięknie kwitły a ostatnio zaczęły mocno rosnąc w liście a nie kwitnąc.Liscie w niektórych z nich zwijają asie w trąbkę.Co zrobić .Poradźcie...
edith2 jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-09-02, 05:28   #4670
Diana33
Zakorzenienie
 
Avatar Diana33
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 4 089
Dot.: Storczyk (orchidea) cz.IV

Cytat:
Napisane przez edith2 Pokaż wiadomość
Witam!
Jestem nową użytkowniczką forum.Mam mały problem ze swoimi storczykami.Zawsze pięknie kwitły a ostatnio zaczęły mocno rosnąc w liście a nie kwitnąc.Liscie w niektórych z nich zwijają asie w trąbkę.Co zrobić .Poradźcie...

1. jaki nawóz używasz i w jakich ilościach?
2. jaką wodą podlewasz storczyki?
3. na jakim parapecie stoją- okno skierowane w którą stronę świata?
4. jaki jest stan korzeni?
__________________
Moje storczyki
Diana33 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-09-02, 08:14   #4671
201704240951
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 9 415
Dot.: Storczyk (orchidea) cz.IV

Cytat:
Napisane przez Diana33 Pokaż wiadomość
1. jaki nawóz używasz i w jakich ilościach?
2. jaką wodą podlewasz storczyki?
3. na jakim parapecie stoją- okno skierowane w którą stronę świata?
4. jaki jest stan korzeni?
5. prosimy o zdjęcia
201704240951 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-09-02, 20:50   #4672
edith2
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-09
Wiadomości: 2
Dot.: Storczyk (orchidea) cz.IV

Cytat:
Napisane przez Diana33 Pokaż wiadomość
1. jaki nawóz używasz i w jakich ilościach?
2. jaką wodą podlewasz storczyki?
3. na jakim parapecie stoją- okno skierowane w którą stronę świata?
4. jaki jest stan korzeni?
Witam!
1.Używam Bioponu do storczyków w ilości pół nakrętki na 1 litr wody raz na miesiąc oraz Biopon do nawilżanie liści i korzeni.
2.Co dwa tygodnie wkładam storczyki do wanny wodą bieżącą na około godzinę aż storczyki się "napiją". A do nawozu używam wody odstałej w butelkach.
3. Storczyki stoją na dwóch parapetach od strony zachodniej i jednym od strony wschodniej i nie widac miedzy nimi jakiejs zdecydowanej różnicy.
4.Korzenie są w dobrym stanie.
5.Zdjęcia jak dam radę i będzie to pomocne w "diagnozie"to zrobię i wyślę
Dziękuję za zainteresowanie
edith2 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-09-02, 22:51   #4673
Diedra
Raczkowanie
 
Avatar Diedra
 
Zarejestrowany: 2008-03
Wiadomości: 122
Dot.: Storczyk (orchidea) cz.IV

Edith, liście zwijające się w trąbkę są reakcją obronną storczyka, który ma zbyt mało wilgoci i próbuje nie dopuścić do nadmiernej jej utraty poprzez powierzchnię liścia. Piszesz, że korzenie są w dobrym stanie - czy w całej objętości bryły korzeniowej, czy jedynie przy ściankach doniczki? A może doszło do zbytniego zasolenia korzeni - to uniemożliwia roślinie pobieranie wystarczającej ilości wody.

Przyda się dokładna inwentaryzacja korzeni. Myślę, że częstotliwość podlewania również jest nieco zbyt mała - namaczałabym troszkę częściej - co 9-10 dni? - za to przez ok 15 minut.

Edytowane przez Diedra
Czas edycji: 2013-09-02 o 22:56
Diedra jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-09-03, 14:42   #4674
Diana33
Zakorzenienie
 
Avatar Diana33
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 4 089
Dot.: Storczyk (orchidea) cz.IV

Cytat:
Napisane przez edith2 Pokaż wiadomość
Witam!
1.Używam Bioponu do storczyków w ilości pół nakrętki na 1 litr wody raz na miesiąc oraz Biopon do nawilżanie liści i korzeni.
2.Co dwa tygodnie wkładam storczyki do wanny wodą bieżącą na około godzinę aż storczyki się "napiją". A do nawozu używam wody odstałej w butelkach.
3. Storczyki stoją na dwóch parapetach od strony zachodniej i jednym od strony wschodniej i nie widac miedzy nimi jakiejs zdecydowanej różnicy.
4.Korzenie są w dobrym stanie.
5.Zdjęcia jak dam radę i będzie to pomocne w "diagnozie"to zrobię i wyślę
Dziękuję za zainteresowanie
i już wszystko jasne

Biopon zawiera ogromną ilość azotu który wpływa tylko i wyłącznie na wzrost liści, jest on dobry w czasie kiedy storczyk przekwitł i potrzebuje odpoczynku, natomiast aby zmusić do do zawiązania pędu kwiatowego należy dodawać do wody nawóz o dużej ilości potasu i fosforu.

Woda prosto z kranu nie jest dobra dla storczyków no chyba że masz miękką wodę ale ogólnie lepsza byłaby przegotowana odstana bądź destylowana lub deszczówka.
__________________
Moje storczyki
Diana33 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-09-03, 17:37   #4675
201704240951
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 9 415
Dot.: Storczyk (orchidea) cz.IV

Diano - a jakie są optymalne dawki NPK ? Dla roślin spoczywających po kwitnieniu, dla roślin potrzebujących więcej N ( azotu ) podczas kwitnienia?
201704240951 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-09-03, 18:38   #4676
Diana33
Zakorzenienie
 
Avatar Diana33
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 4 089
Dot.: Storczyk (orchidea) cz.IV

Cytat:
Napisane przez nika135 Pokaż wiadomość
Diano - a jakie są optymalne dawki NPK ? Dla roślin spoczywających po kwitnieniu, dla roślin potrzebujących więcej N ( azotu ) podczas kwitnienia?
Dla Phalaenopsisów po kwitnieniu dobry jest nawóz o zawartości NPK 6-4-5 może być 7-2-5 to tak mniej więcej.
Grunt żeby azotu było najwięcej a fosforu i potasu mniej.
Ja nawet stosuję po kwitnieniu nawóz dla zwykłych roślin zielonych , niekoniecznie musi być dla storczyków jednak nie można dawać dużych ilości nawozu bo "spalimy" storczyka.
__________________
Moje storczyki

Edytowane przez Diana33
Czas edycji: 2013-09-03 o 18:40
Diana33 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-09-03, 18:46   #4677
201704240951
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 9 415
Dot.: Storczyk (orchidea) cz.IV

Cytat:
Napisane przez Diana33 Pokaż wiadomość
Dla Phalaenopsisów po kwitnieniu dobry jest nawóz o zawartości NPK 6-4-5 może być 7-2-5 to tak mniej więcej.
Grunt żeby azotu było najwięcej a fosforu i potasu mniej.
Ja nawet stosuję po kwitnieniu nawóz dla zwykłych roślin zielonych , niekoniecznie musi być dla storczyków jednak nie można dawać dużych ilości nawozu bo "spalimy" storczyka.
Dziekuję bardzo za wyjaśnienie

Mam nawozy NPK: 6-6-6 i 6-3-3... a u mnie żadne nie kwitną poza jednym.. i stosowałam ten pierwszy na kwitnięcie To bym sobie zrobiła teraz....
Mogą być takie spotykane wartości NPK jak wyżej opisałam ?

Edytowane przez 201704240951
Czas edycji: 2013-09-03 o 18:55
201704240951 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-09-03, 19:21   #4678
maly_okruszek
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 53
Dot.: Storczyk (orchidea) cz.IV

A ja dostałam jakiś czas temu niebieskiego Phalaenopsisa. Przyznam szczerze, że nie wiedziałam nic o jego pielęgnacji i całe szczęście, że zaczęłam szukać o nim informacji bo biedny padłby pewnie w ciągu kilku tygodni

Pare fotek mojego storczyka można zobaczyć tu: http://zielonespa.blogspot.com/2013/...storczyka.html
__________________
http://zielonespa.blogspot.com/
maly_okruszek jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-09-03, 19:53   #4679
201704240951
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 9 415
Dot.: Storczyk (orchidea) cz.IV

Cytat:
Napisane przez maly_okruszek Pokaż wiadomość
A ja dostałam jakiś czas temu niebieskiego Phalaenopsisa. Przyznam szczerze, że nie wiedziałam nic o jego pielęgnacji i całe szczęście, że zaczęłam szukać o nim informacji bo biedny padłby pewnie w ciągu kilku tygodni

Pare fotek mojego storczyka można zobaczyć tu: http://zielonespa.blogspot.com/2013/...storczyka.html
Będzie biały na następne kwitnienie
201704240951 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-09-04, 05:19   #4680
Diana33
Zakorzenienie
 
Avatar Diana33
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 4 089
Dot.: Storczyk (orchidea) cz.IV

Cytat:
Napisane przez nika135 Pokaż wiadomość
Dziekuję bardzo za wyjaśnienie

Mam nawozy NPK: 6-6-6 i 6-3-3... a u mnie żadne nie kwitną poza jednym.. i stosowałam ten pierwszy na kwitnięcie To bym sobie zrobiła teraz....
Mogą być takie spotykane wartości NPK jak wyżej opisałam ?

Nawóz 6-6-6 jest taki najbardziej neutralny. Nawóz który posiadasz 6-3-3 na perwno świetnie wpłynie na listki
Ale jeśli chcesz aby Phalaenopsis wypuścił pęd to lepiej jest zastosować np. nawóz POKON 5-6-7, Florovit jest bardzo dobry 3-5-7 no i rewelacyjny w swoim rodzaju Blossom Booster 10-30-20
__________________
Moje storczyki
Diana33 jest offline Zgłoś do moderatora  
Zamknij wątek

Nowe wątki na forum Dom, mieszkanie, nieruchomości


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-08 13:09:12


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 22:35.