przekraczanie granicy na stary dowód - Strona 2 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Podróże, wakacje, wycieczki

Notka

Podróże, wakacje, wycieczki Forum dla osób, które lubią podróże, wakacje i wycieczki. Dołącz do nas i podziel się opinią na temat ciekawych miejsc, promocji, organizacji wyjazdu itd.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2006-07-28, 09:05   #31
kamaO
Wtajemniczenie
 
Avatar kamaO
 
Zarejestrowany: 2003-10
Wiadomości: 2 157
Dot.: przekraczanie granicy na stary dowód

Proponuję odwiedzić stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jak wół napisane, że od naszej akcesji do UE możemy przekraczać jej "granice" na podstawie:
- paszportu, bądź
- dowodu osobistego
Jeśli posiadamy dowód książeczkowy nie ma najmniejszego problemu. Musimy się tylko upewnić, czy jego stan fizyczny pozwala na bezproblemowe potwierdzenie naszej tożsamości.

Oto tekst źródłowy:

Dokumenty uprawniające do przekraczania granic państw Unii Europejskiej



W związku z trwającym sezonem turystycznym Departament Konsularny i Polonii MSZ RP uprzejmie przypomina, że od dnia 1 maja 2004 roku obywatele Rzeczypospolitej Polskiej - zarówno dorośli jak i małoletni - mogą przekraczać granice państw UE nie tylko (jak przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej) na podstawie paszportu, ale również na podstawie dowodu osobistego zarówno starego jak i nowego wzoru*.
W przypadku starych, książeczkowych dowodów osobistych (jakkolwiek dokumenty te zachowują ważność do 31 grudnia 2007 r.), zalecane jest upewnienie się, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i pozwala na stwierdzenie tożsamości. Posiadacze zniszczonych egzemplarzy powinni z odpowiednim wyprzedzeniem przed planowanym wyjazdem złożyć wnioski o wymianę dokumentu na nowy. Jednocześnie wyjaśniamy, iż:
• małoletni mogą przekraczać granice państw Unii Europejskiej na podstawie własnego paszportu, wpisu do paszportu rodzica, z którym przekraczają granice lub własnego dowodu osobistego;
• osoba nie może przekroczyć granicy UE na podstawie wpisu w książeczkowym dowodzie osobistym (stary typ dowodu osobistego) jego rodzica. Wyjątek od tej zasady stanowią przepisy umów o małym ruchu granicznym z Republiką Czeską i Republiką Słowacką; dotyczą one wyłącznie osób zameldowanych w wymienionych w tych umowach miejscowościach, objętych tzw. pasem małego ruchu granicznego;
• obywatele polscy wjeżdżając na terytorium państw UE podlegają, choć w ograniczonym zakresie, kontroli granicznej, gdyż przystąpienie Polski do Unii Europejskiej nie oznacza jednoczesnego włączenia Polski do strefy Schengen;
• organy wykonawcze państw UE są uprawnione do kontroli dokumentów tożsamości także obywateli UE, a brak dokumentu podczas rutynowej kontroli na terytorium poszczególnych państw może skutkować - zgodnie z ich ustawodawstwem wewnętrznym - nałożeniem kary pieniężnej.
Ponadto przypominamy, że przekraczanie granic Unii Europejskiej przez obywateli państw trzecich zamieszkałych na stałe w Polsce w dalszym ciągu odbywa się na podstawie ważnego paszportu i wizy, jeżeli jest wymagana.
*/ Ustawa z 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz. U. z 2001 r. Nr 87, poz. 960 z późn. zm.) oraz Directive 2004/3 8/EC of the European Parliament and of the Council of 29 April 2004 on the right of citizens of the Union and their family members to move and reside freely within the territory of the Member States (Offlcial Journal L 229, 29/06/2004 P. 35-48).

www.msz.gov.pl
__________________
Psy mają właścicieli - koty mają służących
kamaO jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-28, 10:07   #32
magdziaS
Podróżniczka
 
Avatar magdziaS
 
Zarejestrowany: 2003-07
Lokalizacja: P'boro
Wiadomości: 9 398
Dot.: przekraczanie granicy na stary dowód

A co jesli przekraczamy granice panstw nie nalezacych do UE ?
Moich znajomych nie chcieli wpuscic na Wegry na stary dowod.
__________________
Zaczynamy jakby od nowa...

magdziaS jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-28, 10:12   #33
MagJa
Zakorzenienie
 
Avatar MagJa
 
Zarejestrowany: 2003-09
Lokalizacja: ostr
Wiadomości: 11 146
Dot.: przekraczanie granicy na stary dowód

Cytat:
Napisane przez magdziaS
A co jesli przekraczamy granice panstw nie nalezacych do UE ?
Moich znajomych nie chcieli wpuscic na Wegry na stary dowod.
Eeee, i co zrobili? Bo my właśnie na Węgry jedziemy...

Cytat:
Napisane przez kamaO
Proponuję odwiedzić stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jak wół napisane, że od naszej akcesji do UE możemy przekraczać jej "granice" na podstawie:
- paszportu, bądź
- dowodu osobistego
Jeśli posiadamy dowód książeczkowy nie ma najmniejszego problemu. Musimy się tylko upewnić, czy jego stan fizyczny pozwala na bezproblemowe potwierdzenie naszej tożsamości.
Sprawdzałam tą stronę i inne i w sumie wszędzie pisze, że na stary dowód można, ale jak widać, chociażby po tym wątku, niektórzy celnicy krzywo patrzą na nasze książeczki Teoria teorią, a praktyka praktyką.
MagJa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-28, 10:18   #34
magdziaS
Podróżniczka
 
Avatar magdziaS
 
Zarejestrowany: 2003-07
Lokalizacja: P'boro
Wiadomości: 9 398
Dot.: przekraczanie granicy na stary dowód

Cytat:
Napisane przez MagJa
Eeee, i co zrobili? Bo my właśnie na Węgry jedziemy...


Sprawdzałam tą stronę i inne i w sumie wszędzie pisze, że na stary dowód można, ale jak widać, chociażby po tym wątku, niektórzy celnicy krzywo patrzą na nasze książeczki Teoria teorią, a praktyka praktyką.
Probowali wjechac na te stare dowody, ale mieli przy sobie paszporty, wiec ich przepuscili

Nic sie nie martw MagJu, powinno byc wszytsko dobrze, sezon turytyczny w pelni, nie powinni robic problemow
__________________
Zaczynamy jakby od nowa...

magdziaS jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-28, 10:23   #35
MagJa
Zakorzenienie
 
Avatar MagJa
 
Zarejestrowany: 2003-09
Lokalizacja: ostr
Wiadomości: 11 146
Dot.: przekraczanie granicy na stary dowód

Cytat:
Napisane przez magdziaS
Probowali wjechac na te stare dowody, ale mieli przy sobie paszporty, wiec ich przepuscili

Nic sie nie martw MagJu, powinno byc wszytsko dobrze, sezon turytyczny w pelni, nie powinni robic problemow
Jak tu się nie martwić jak prawo sobie a celnicy sobie
A tak w ogóle to Węgry przecież są już w UE, nie?
MagJa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-28, 10:25   #36
kamaO
Wtajemniczenie
 
Avatar kamaO
 
Zarejestrowany: 2003-10
Wiadomości: 2 157
Dot.: przekraczanie granicy na stary dowód

Jeśli jedziemy poza Unię wtedy MUSIMY mieć ważny paszport. Przykro mi

MagJu - najaktualniejsze informacje uzyskasz w Ambasadzie Węgier. Ja rozmawiałam z MSZ i potwierdzili, że Polacy mogą wjeżdżać na terytorium każdego z państw UE bez paszportu!!!
__________________
Psy mają właścicieli - koty mają służących
kamaO jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-28, 10:26   #37
magdziaS
Podróżniczka
 
Avatar magdziaS
 
Zarejestrowany: 2003-07
Lokalizacja: P'boro
Wiadomości: 9 398
Dot.: przekraczanie granicy na stary dowód

Cytat:
Napisane przez MagJa
A tak w ogóle to Węgry przecież są już w UE, nie?
__________________
Zaczynamy jakby od nowa...

magdziaS jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2006-08-16, 22:25   #38
wskazówka
Zakorzenienie
 
Avatar wskazówka
 
Zarejestrowany: 2006-05
Wiadomości: 3 240
Dot.: przekraczanie granicy na stary dowód

eh czy nie ma teraz czegoś takiego jak tymczasowy dowód osobisty? Wypadł mi wyjazd do francji i moja siostra jest niepełnoletnia, nie ma ani dowodu ani paszportu. Jedziemy bez rodziców, a rodzice i tak paszportów nie mają. Za tydz. wyjazd, czy w jakiś sposób ona może przekroczyć granicę? Czy da się coś załawtwić w tak krótkim czasie?? Do głowy przychodzi mi tylko dowód tymczasowy, ale nie wiem czy intenieje takowy i czy można na nim przekraczać granicę
wskazówka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-08-16, 22:49   #39
aaricia8
Zakorzenienie
 
Avatar aaricia8
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: WAW
Wiadomości: 3 663
Dot.: przekraczanie granicy na stary dowód

Z tym pytaniem radzę zadzwonić do MSWiA Wskazówko.
aaricia8 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-08-17, 07:28   #40
gosiaisog
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Brno/Czechy
Wiadomości: 111
Wyślij wiadomość przez ICQ do gosiaisog GG do gosiaisog
Dot.: przekraczanie granicy na stary dowód

ostatnio przekraczalismy polsko-czeska granice. Jedna osoba na stary dowod. Zero problemow. Dowody stare sa wazne do konca tego roku.
gosiaisog jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-08-17, 08:13   #41
vie
Raczkowanie
 
Avatar vie
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 90
Dot.: przekraczanie granicy na stary dowód

gosiaisog - rzeczywiscie musi zalezec od celnika bo np. mnie i moich rodzicow puscili, ale na paszport.... natomiast moj wujek i ciocia mieli stare dowody.... nawet nie bylo dyskusji zeby przekroczyc granice...
vie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2006-08-17, 08:54   #42
naked21
Wtajemniczenie
 
Avatar naked21
 
Zarejestrowany: 2005-05
Lokalizacja: Heaven
Wiadomości: 2 029
GG do naked21
Dot.: przekraczanie granicy na stary dowód

a nie wiecie może czy na nowy dowód można polecieć na wyspy należące do krajów UE np na rodos czy Majorke ?? w planach była Tunezja, ale tuż przed opłaceniem wycieczki zauważyłam, że mam od dawna nieważny paszport
__________________
"Lubię ten stan, rozkoszne sam na sam. Cisza i ja. Cisza, ja i czas(...)"
naked21 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-08-17, 09:15   #43
aaricia8
Zakorzenienie
 
Avatar aaricia8
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: WAW
Wiadomości: 3 663
Dot.: przekraczanie granicy na stary dowód

Możesz się poruszać w obrębie UE z nowym paszportem naked21.

Vie, tu sprawa nie zależy od widzimisię celnika (a przyjamniej nie powinna), lecz od czytelności dokumentu. Jeśli na dowodzie osobistym wujek ma zdjęcie tuż sprzed matury, a obecnie jest po 40-tym roku życia, to faktycznie - nie przepuszczą jak nic. I to samo jest gdy dowód się po prostu rozlatuje.
Ale generalnie dowód osobisty czy nowy czy stary ma taką samą moc. O ile, jak wyżej piszę, jest aktualny i w dobrym stanie. Zresztą o tym można poczytać na stronach MSWiA. I zawsze można się na te informacje powoływać.

EDIT: i lepiej się w dziwnych sytuacjach poradzić w MSWiA, zawsze można się potem wspierać ich słowami. Bo trudno celnikowi tłumaczyć: "Bo wie pan, mi tak powiedziała taka jedna wizażanka... "
aaricia8 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-08-17, 11:36   #44
MagJa
Zakorzenienie
 
Avatar MagJa
 
Zarejestrowany: 2003-09
Lokalizacja: ostr
Wiadomości: 11 146
Dot.: przekraczanie granicy na stary dowód

Cytat:
Napisane przez naked21
a nie wiecie może czy na nowy dowód można polecieć na wyspy należące do krajów UE np na rodos czy Majorke ?? w planach była Tunezja, ale tuż przed opłaceniem wycieczki zauważyłam, że mam od dawna nieważny paszport
Mój TŻ miał taki sam problem - stąd zresztą ten wątek - ale nam się udało dojechać do Węgier mimo że węgierscy celnicy coś tam marudzili pod nosem i chyba pytali TŻta co to ma być - wskazując na pomazaną jedną ze stron w dowodzie. Dlaczego strona jest pomazana, to przemilczę Ale fakt faktem, że gdyby jechał sam, raczej by go nie puścili, ale że jechaliśmy w piątkę, to machnęli ręką.
MagJa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-08-17, 11:46   #45
kamaO
Wtajemniczenie
 
Avatar kamaO
 
Zarejestrowany: 2003-10
Wiadomości: 2 157
Dot.: przekraczanie granicy na stary dowód

Naked21 - nie Ty jedna Mój mąż na gwałtu rety załatwiał paszport, bo też w planach była Tunezja, a w końcu jedziemy do Hiszpanii
Dzwoń do ministerstwa, pytaj i zapisuj nazwiska osób z którymi gadasz - będziesz się mogła podeprzeć na granicy w razie czego.
__________________
Psy mają właścicieli - koty mają służących
kamaO jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-08-17, 21:06   #46
naked21
Wtajemniczenie
 
Avatar naked21
 
Zarejestrowany: 2005-05
Lokalizacja: Heaven
Wiadomości: 2 029
GG do naked21
Dot.: przekraczanie granicy na stary dowód

ehh niby pani w biurze podróży zapewniała, że na greckie wyspy można się dostać na nowy dowód, jednak ja taki niedowiarek i wole też popytać.. bo potem niby co powiem na odprawie hihi
__________________
"Lubię ten stan, rozkoszne sam na sam. Cisza i ja. Cisza, ja i czas(...)"
naked21 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-02-18, 22:07   #47
Pablo77
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 4
Dot.: przekraczanie granicy na stary dowód

Drogie Panie albo nie czytacie uważnie co pisały przedmówczynie albo interpretujecie sobie fakty jak chcecie. Aby przekroczyć granicę wewnętrzna UE należy mieć przy sobie dowód osobisty LUB paszport. Oba dokumenty muszą spełniać tylko 2 warunki czyli:
1. Być ważne
2. Być nie zniszczone (nie poklejejone, popisane, porwane itp) a fotografia musi być czytelna i zgodna ze stanem faktycznym twarzy posiadacza

To tyle!!!

Ważność dokumentu typu dowód osobisty na podstawie ustawy O Ewidencji Ludności i dowodach osobistych przedstawiła również przedmówczyni, czyli:

Dowody należy wymienić w następujących terminach:

1. od dnia 1 stycznia 2003 r. do dnia 31 grudnia 2003 r.- wymiana dowodów wydanych w latach 1962-1972,
2. od dnia 1 stycznia 2004 r. do dnia 31 grudnia 2004 r.- wymiana dowodów wydanych w latach 1973-1980,
3. od dnia 1 stycznia 2005 r. do dnia 31 grudnia 2005 r.- wymiana dowodów wydanych w latach 1981-1991,
4. od dnia 1 stycznia 2006 r. do dnia 31 grudnia 2006 r.- wymiana dowodów wydanych w latach 1992-1995,
5. od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2007 r.- wymiana dowodów wydanych w latach 1996-2000.

Nie trzeba być specjalnie inteligentnym żeby zauważyć iż obecnie ważne są wszystkie dowody wydane w 1996r i później... Wszystkie wcześniej wydane dowody tzn sprzed 1996r. na mocy w/w ustawy 31.12.2006 zostały unieważnione.
A na marginesie informuję iż kontroli granicznej w tym sprawdzania dokumentów tożsamości przy przekraczaniu granic dokonują w Polsce funkcjojariusze Straży Granicznej a nie żadni celnicy (służba calna zajmuje sie co najwyżej kontrolą bagażu) w pozostałych krajach UE Policje Graniczne.

Lista krajów należących do UE:

1 Francja
2 Hiszpania
3 Szwecja
4 Niemcy
5 Finlandia
6 Polska
7 Włochy
8 Wielka Brytania
9 Rumunia
10 Grecja
11 Bułgaria
12 Węgry
13 Portugalia
14 Austria
15 Czechy
16 Irlandia
17 Litwa
18 Łotwa
19 Słowacja
20 Estonia
21 Dania
22 Holandia
23 Belgia
24 Słowenia
25 Cypr
26 Luksemburg
27 Malta
Pablo77 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-08-03, 10:39   #48
laloja
Raczkowanie
 
Avatar laloja
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Małopolska - raz tu, raz tam
Wiadomości: 96
Dot.: przekraczanie granicy na stary dowód

Ta czerwona Słowenia oznacza, że już jest czy dopiero będzie w UE??

Edit: O już nie jest czerwona... hmmm...
__________________
Kici, kici...


Nie mieć nic do zrobienia to żadna atrakcja.
Radością jest mieć mnóstwo do zrobienia i tego nie robić
laloja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Podróże, wakacje, wycieczki


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 12:40.