Ludzie i zachowania, które nas dziwią +ot. cz.79 - Strona 9 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2023-05-08, 13:44   #241
agnyska81
Zakorzenienie
 
Avatar agnyska81
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 13 040
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią +ot. cz.79

Cytat:
Napisane przez pempek Pokaż wiadomość
Szkoły specjalne chyba realizują inny program, dostosowany dla dzieci z upośledzeniem umysłowym. Przez to program ten jest zdecydowanie za mało ambitny dla dziecka w spektrum, które upośledzenia nie ma. Przez to marnuje się jego potencjał, a ludzie w spektrum (bez upośledzenia umysłowego) normalnie mogą prowadzić życie zawodowe, co taka szkoła specjalna właściwie by im to uniemożliwiła, albo znacznie ograniczyła do możliwości wykonywania jedynie najprostszych zawodów.
Dokładnie tak. Szkoła specjalna w pobliskim mieście jest dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną.

Halina, na przykładzie: moje dziecko ma inteligencję na granicy ponadprzeciętnej i wysokiej, funkcjonuje w klasie dobrze, nikt go nie nęka, on nie nęka nikogo. Nikt nie wie o jego autyźmie, nie ma go wypisanego na twarzy, po prostu może inaczej się z kolegami komunikuje, bawi (ale oni znają się od dawna, są w niemal tej samej grupie od przedszkola, więc wykorzystują w zabawach jego zainteresowania i wszyscy zadowoleni). Jest w klasie zwyczajnej, w zwykłej małej wiejskiej szkole. Na jego problemy nauczyciel wspomagający wiele pomoże (bo ma problem, że się gubi w toku lekcji czy gapi się co kto robi). Nie mówię, że szkoła specjalna jest be, ale no nie dla takiego dziecka. Może masz obraz dziecka inaczej funkcjonującego lub inny system szkolny/pomocy.
__________________

Joga z rana jak śmietana.
agnyska81 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-05-08, 13:51   #242
kaledonia
zielony stworek
 
Avatar kaledonia
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: z miasta Łodzi kot pochodzi :D
Wiadomości: 16 982
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią +ot. cz.79

Cytat:
Napisane przez Lumimi Pokaż wiadomość
Poczytaj i poszukaj sobie jak wygląda trądzik różowaty, jak wygląda cera naczyniowa, czym są pajączki czy rumień , a potem się wypowiadaj bo się teraz ośmieszasz. Tak jak nie każdy facet z trójzębem to Posejdon tak nie każdy facet z czerwoną twarzą to alkoholik.
Piękne porównanie.

Mnie przez takie dziwne podejrzenia zawsze zatrzymują na kontroli bezpieczeństwa, bo ja podróżując bez makijażu ma po prostu czerwoną lekko twarz... biorą mnie za alkoholiczkę czy przemytnika.
Cytat:
Napisane przez magbeth Pokaż wiadomość
Sorry, ze przerywam dyskusje, ale smiechlam i wylałam na siebie sos z wrażenia Teraz do końca dnia będzie mnie prześladować Posejdon.

A poza tym to bardzo na tak wszystko co piszecie o ocenianiu po pozorach.
Do tego ja wcale nie uważam, że w Polsce pije się więcej niż np. w Norwegii, nie ?
Te kolejki do sklepu monopolowego, zwłaszcza podczas pandemii pokazały jakie to hobby mają Norwegowie, którzy sobie weekendu nie wyobrażają bez alkoholu. Piwo znika z półek w marketach w weekend do zera, mnóstwo ludzi pędzi bimber czy przynajmniej wino w domu ( w sklepach jest zestaw do produkcji tego ). Spotykacie się aż z takim problemem w Polsce
__________________
18 lat z Wizażem


Moda przemija, styl pozostaje

Jestem
tutaj
kaledonia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-05-08, 13:53   #243
Trzepotka
Zakorzenienie
 
Avatar Trzepotka
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 20 984
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią +ot. cz.79

Treść usunięta

Edytowane przez Trzepotka
Czas edycji: 2023-05-08 o 14:02
Trzepotka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-05-08, 14:01   #244
meliandra
Zakorzenienie
 
Avatar meliandra
 
Zarejestrowany: 2016-08
Wiadomości: 6 222
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią +ot. cz.79

Cytat:
Napisane przez marza_mr Pokaż wiadomość
Też nie lubię takiego generalizowania. A chyba jeszcze bardziej "Polacy mają problem alkoholowy" Mogłabym przytoczyć mnóstwo przykładów innych nacji, które też zdecydowanie nie wylewają za kołnierz i wcale nie robią tego w zaciszu domowego ogniska. Po co takie stwierdzenia? Alkoholicy są wszędzie, niezależnie od szerokości geograficznej niestety.

Myślę, że to się raczej bierze, że większość osób mieszka w Polsce i na tej podstawie wysnuwa takie wnioski. I może to jest generalizowanie, ale taki jest fakt - Polacy piją dużo. Może inne nacje też piją dużo, może nawet i więcej, ale to przecież żadne dla nas usprawiedliwienie.


Cytat:
Napisane przez agnyska81 Pokaż wiadomość
Hej, ale ja nigdzie nie napisałam, że popieram likwidację szkół specjalnych
I tu jest impas, bo jeśli rodzic nie współpracuje, to nikt poza nim nie może zdecydować o nauce dziecka w szkole specjalnej.

Zastanawiałam się, co mnie tak zgrzało, że aż postanowiłam napisać (bo zwykle tego nie robię, nie cierpię brać udziału w konfrontacjach) i było to to:




Dla mnie to trochę brzmi, że z definicji dzieci ze spektrum to do szkoły specjalnej, bo się nie nadają to zwykłych szkół. Domyślam się, że nie była taka Wasza intencja, ale jak pewnie zauważyłyście jest to dla mnie ciężki temat. Jako matka takiego dziecka (i sama w spektrum) czuję potrzebę zwiększania świadomości innych (w rodzinie, wśród znajomych) i nie chcę być bierna, gdy słyszę takie hasła.
Dziecko z zaburzeniami nie równa się dziecko, które sprawia problemy innym dzieciom w klasie. Oczywiście są i takie, możesz być autystyczny+upośledzony, ale możesz być tym cichym kujonem bez kolegów/koleżanek.
Jak dla mnie większym problemem jest np. niedostosowanie społeczne czy zdemoralizowanie (to są hasła z orzeczeń poradni wyjęte żywcem, tak oni to określają). Są to dzieci, których problemy wynikają z wychowywania w takim a nie innym środowisku, na wcześniejszych etapach edukacyjnych nie ma za bardzo dla nich alternatywy, jak są starsze to mogą trafić do ośrodka socjoterapeutycznego lub zakładu poprawczego (zależy, co sobie nagrabiły po drodze).

No to nie wiem czemu Cię zgrzało, chyba nie doczytałaś wypowiedzi Cavy do końca, bo wyraźnie wytłumaczyła czemu to był kiepski pomysł, że to dziecko chodziło do szkoły z innymi dziećmi.


Tak przypadki są różne, ale jeśli dziecko zagraża innym dzieciom, a rodzic nie reaguje, to szkoła powinna sama mieć możliwość przeniesienia takiego dziecka do odpowiedniej placówki.



I tak, ja uważam, że inne dzieci nie mają żadnego obowiązku integrowania się z kimś z kim nie mają ochoty. I nie musi to być inne dziecko w spektrum. Na pewno nie przymuszałabym swojego dziecka do zabawy z kimś z kim bawić się nie chce. Oczywiście uczyłabym, że ma nie wyśmiewać itp., ale z kim chce się przyjaźnić to już jego sprawa. Dlatego dziecko z jakimś zaburzeniem może lepiej czuć się wśród 'swoich', kiedy widzi, że nie tylko on jest inny.



[1=43f4c6e05089aac1c48e760 c19dfc261ffa43875_6583838 01b065;89574936]Treść usunięta[/QUOTE]


Takie szkoły też są różne i lepsze i gorsze, ale poziom jest niższy. Dzieci np. z aspergerem są bardzo inteligentne, ale jednocześnie agresywne albo za mocno interesują się seksem tak jak pisała Cava i t wtedy ciężko jest pogodzić. Inna kwestia jest taka jak pisałam - rodzicie często mają problem żeby przyznać, że z ich dzieckiem coś jest nie tak. Przykładowo syn mojej koleżanki praktycznie nic nie je, jak je to jest to droga przez mękę, wg mnie i nie tylko mnie on ma jakieś zaburzenia, ale ona twierdzi, że z nim wszystko ok, bo ma dobre wyniki. No ja nie wiem czy jedzenie jednej kanapki przez godzinę i to ktoś go musi karmić jest ok biorąc pod uwagę fakt, że ma prawie 7 lat, ale to jej sprawa. Szkoda tylko te dziecka, bo się męczy, a pewnie jakiś psychodietetyk by pomógł.
__________________
🍀🍀🍀🍀🍀
meliandra jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-05-08, 14:03   #245
kasia2209
Zakorzenienie
 
Avatar kasia2209
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie
Wiadomości: 11 466
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią +ot. cz.79

Treść usunięta
kasia2209 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-05-08, 14:09   #246
26cabbdd88f595c38f9b7f8139ef1472f28f75bc_65628a8226dae
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2021-02
Wiadomości: 3 731
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią +ot. cz.79

Cytat:
Napisane przez kasia2209 Pokaż wiadomość
Treść usunięta
Jak jest za dobrze to będą pić z radości.
26cabbdd88f595c38f9b7f8139ef1472f28f75bc_65628a8226dae jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-05-08, 14:24   #247
agnyska81
Zakorzenienie
 
Avatar agnyska81
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 13 040
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią +ot. cz.79

Cytat:
Napisane przez meliandra Pokaż wiadomość
I tak, ja uważam, że inne dzieci nie mają żadnego obowiązku integrowania się z kimś z kim nie mają ochoty. I nie musi to być inne dziecko w spektrum. Na pewno nie przymuszałabym swojego dziecka do zabawy z kimś z kim bawić się nie chce.
No ja też bym nie przymuszała.

Cytat:
Napisane przez meliandra Pokaż wiadomość
Dlatego dziecko z jakimś zaburzeniem może lepiej czuć się wśród 'swoich', kiedy widzi, że nie tylko on jest inny.
Tylko wiesz, oni będą w przyszłości częścią społeczeństwa, będą musieli umieć funkcjonować z tymi wszystkimi typami ludzi, nie tylko tymi ze swoim zaburzeniem. Po prostu nie wiem dlaczego Ty, domyślam się, że bez zaburzeń, neurotypowa itd. chcesz decydować. Niechże oni zdecydują może czy chcą razem czy osobno.

Cytat:
Napisane przez meliandra Pokaż wiadomość
Dzieci np. z aspergerem są bardzo inteligentne, ale jednocześnie agresywne albo za mocno interesują się seksem tak jak pisała Cava i t wtedy ciężko jest pogodzić.
Nie miałabym problemu z tą wypowiedzią, gdyby było tam wplecione "mogą", "czasem", "niektóre".
__________________

Joga z rana jak śmietana.
agnyska81 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2023-05-08, 14:35   #248
meliandra
Zakorzenienie
 
Avatar meliandra
 
Zarejestrowany: 2016-08
Wiadomości: 6 222
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią +ot. cz.79

Cytat:
Napisane przez agnyska81 Pokaż wiadomość
No ja też bym nie przymuszała.


Tylko wiesz, oni będą w przyszłości częścią społeczeństwa, będą musieli umieć funkcjonować z tymi wszystkimi typami ludzi, nie tylko tymi ze swoim zaburzeniem. Po prostu nie wiem dlaczego Ty, domyślam się, że bez zaburzeń, neurotypowa itd. chcesz decydować. Niechże oni zdecydują może czy chcą razem czy osobno.


Nie miałabym problemu z tą wypowiedzią, gdyby było tam wplecione "mogą", "czasem", "niektóre".

Przecież napisałam np. z aspergerem są bardzo inteligentne, ale jednocześnie agresywne. Np. oznacza przykład, a nie, że każde. Weź zluzuj, bo strasznie się doszukujesz dziury w całym.


Ale te dzieci w specjalnej szkole mają styczność z innymi ludźmi poza szkołą. Przecież szkoła to nie jedyne miejsce gdzie spotyka się ludzi. Poza tym mają też rodziców, którzy powinni ich uczyć w tym społeczeństwie funkcjonować. Inna kwestia jest taka, że niektóre z nich nigdy nie będzie funkcjonować samodzielnie.



Ja chce decydować o bezpieczeństwie swoim i swoich dzieci. Jak dziecko leje inne dzieci kijem jak było tu opisane, a rodzic nie potrafi zareagować, to powinni reagować inni.
__________________
🍀🍀🍀🍀🍀
meliandra jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-05-08, 14:41   #249
pempek
Zakorzenienie
 
Avatar pempek
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 4 300
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią +ot. cz.79

Cytat:
Napisane przez meliandra Pokaż wiadomość
Przecież napisałam np. z aspergerem są bardzo inteligentne, ale jednocześnie agresywne. Np. oznacza przykład, a nie, że każde. Weź zluzuj, bo strasznie się doszukujesz dziury w całym.


Ale te dzieci w specjalnej szkole mają styczność z innymi ludźmi poza szkołą. Przecież szkoła to nie jedyne miejsce gdzie spotyka się ludzi. Poza tym mają też rodziców, którzy powinni ich uczyć w tym społeczeństwie funkcjonować. Inna kwestia jest taka, że niektóre z nich nigdy nie będzie funkcjonować samodzielnie.



Ja chce decydować o bezpieczeństwie swoim i swoich dzieci. Jak dziecko leje inne dzieci kijem jak było tu opisane, a rodzic nie potrafi zareagować, to powinni reagować inni.
Chyba musisz się trochę doedukować na temat spektrum, bo to co piszesz jest dyskryminujące, obraźliwe i nie jest prawdą.

To co pisała Cava miało miejsce kilka- kilkanaście lat temu, kiedy świadomość na temat jakichkolwiek odstępstw od normy była znikoma i tak, czasy się zmieniły.

Ciekawe czy jakby ktoś Ciebie albo Twoje ewentualne dziecko z normalnym IQ zdiagnozował pod kątem spektrum a później NAKAZAŁ się uczyć w szkole specjalnej z dziećmi umiarkowanie / głęboko upośledzonymi pisałabyś tak samo.

Każdy przypadek jest inny, a tu na wątku asparger = agresja = niedostosowanie społeczne = szkoła specjalna

Edytowane przez pempek
Czas edycji: 2023-05-08 o 14:42
pempek jest teraz online Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-05-08, 15:11   #250
meliandra
Zakorzenienie
 
Avatar meliandra
 
Zarejestrowany: 2016-08
Wiadomości: 6 222
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią +ot. cz.79

Cytat:
Napisane przez pempek Pokaż wiadomość
Chyba musisz się trochę doedukować na temat spektrum, bo to co piszesz jest dyskryminujące, obraźliwe i nie jest prawdą.

To co pisała Cava miało miejsce kilka- kilkanaście lat temu, kiedy świadomość na temat jakichkolwiek odstępstw od normy była znikoma i tak, czasy się zmieniły.

Ciekawe czy jakby ktoś Ciebie albo Twoje ewentualne dziecko z normalnym IQ zdiagnozował pod kątem spektrum a później NAKAZAŁ się uczyć w szkole specjalnej z dziećmi umiarkowanie / głęboko upośledzonymi pisałabyś tak samo.

Każdy przypadek jest inny, a tu na wątku asparger = agresja = niedostosowanie społeczne = szkoła specjalna

Ale co jest obraźliwe, bo nie wiem ? Dlaczego jak zwykle na wizażu czytacie wybiórczo i bez kontekstu? Przecież ja nigdzie nie napisałam, że każde dziecko w spektrum bezwzględnie ma iść do szkoły specjalniej Pokaż mi gdzie tak napisałam. Nie napisałam, że każde dziecko z aspergerem jest agresywne, tylko że może być i to była odpowiedź na pytanie Haliny czemu szkoła specjalna jest zła. Jest nie do końca dobra, bo poziom jest niższy, a dziecko może być inteligentne, ale mieć np. problemy z agresją. Jestem w szoku, że tak przekręcacie wypowiedzi.



A Ty myślisz, że teraz takich przypadków nie ma jak opisywała Cava? Owszem świadomość jest większa, jest lepiej, ale nadal nie jest idealnie. Podawałam tu przykład znajomej nauczycielki co miała w klasie dziecko z ZD i to dość mocnym i to nie była szkoła integracyjna. Nie było szansy żeby to dziecko czegokolwiek się uczyło, jedynie jakieś malowanie, szlaczki, potrafiła się zsikać pod siebie, inne dzieci się śmiały, ta moja znajoma, musiała panować i nad tym dzieckiem i nad resztą klasy żeby jej nie dokuczali, a matka nie chciała jej dać do szkoły specjalnej, bo nie. Szkoda tylko tego dziecka, bo się męczyło. To że teraz są większe nie znaczy, że ludzi z nich korzystają. Są rodzice co mają gdzieś pomoc takiemu dziecku i wtedy szkoła ma problem i inne dzieci i rodzice.
__________________
🍀🍀🍀🍀🍀
meliandra jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-05-08, 16:05   #251
marza_mr
Zakorzenienie
 
Avatar marza_mr
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 7 321
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią +ot. cz.79

Cytat:
Napisane przez meliandra Pokaż wiadomość
Myślę, że to się raczej bierze, że większość osób mieszka w Polsce i na tej podstawie wysnuwa takie wnioski. I może to jest generalizowanie, ale taki jest fakt - Polacy piją dużo. Może inne nacje też piją dużo, może nawet i więcej, ale to przecież żadne dla nas usprawiedliwienie.
Ale ja tego nie pisałam w kontekście usprawiedliwienia. Tylko bardziej dlatego, że część rodaków podkreśla niepotrzebnie narodowość i zwykle jeśli chodzi o nas Polaków, często "lubimy" podkreślać negatywy. Rzadko kiedy widzę pozytywne komentarze w odniesieniu do Polaków, zwykle sami o sobie piszemy negatywnie, samobiczujemy się.
marza_mr jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2023-05-08, 16:46   #252
magbeth
Dzik
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 5 722
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią +ot. cz.79

Cytat:
Napisane przez kaledonia Pokaż wiadomość
Piękne porównanie.

Mnie przez takie dziwne podejrzenia zawsze zatrzymują na kontroli bezpieczeństwa, bo ja podróżując bez makijażu ma po prostu czerwoną lekko twarz... biorą mnie za alkoholiczkę czy przemytnika.


Do tego ja wcale nie uważam, że w Polsce pije się więcej niż np. w Norwegii, nie ?
Te kolejki do sklepu monopolowego, zwłaszcza podczas pandemii pokazały jakie to hobby mają Norwegowie, którzy sobie weekendu nie wyobrażają bez alkoholu. Piwo znika z półek w marketach w weekend do zera, mnóstwo ludzi pędzi bimber czy przynajmniej wino w domu ( w sklepach jest zestaw do produkcji tego ). Spotykacie się aż z takim problemem w Polsce
Ja sobie pasjami czytam Twittera policji sør-vest i przeraża mnie ile tu osób na podwójnym gazie (a z to jest bezwzględna kara wiezienia w No) oraz w każdy weekend jest wysyp tweetow o "nieobyczajnie zachowujących się" narąbanych - i niestety coraz bardziej agresywnych - Norwegach.
Ale to przecież źli Polacy piją. Oficjalnie.
magbeth jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-05-08, 16:56   #253
pempek
Zakorzenienie
 
Avatar pempek
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 4 300
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią +ot. cz.79

Cytat:
Napisane przez meliandra Pokaż wiadomość
Ale co jest obraźliwe, bo nie wiem ? Dlaczego jak zwykle na wizażu czytacie wybiórczo i bez kontekstu? Przecież ja nigdzie nie napisałam, że każde dziecko w spektrum bezwzględnie ma iść do szkoły specjalniej Pokaż mi gdzie tak napisałam. Nie napisałam, że każde dziecko z aspergerem jest agresywne, tylko że może być i to była odpowiedź na pytanie Haliny czemu szkoła specjalna jest zła. Jest nie do końca dobra, bo poziom jest niższy, a dziecko może być inteligentne, ale mieć np. problemy z agresją. Jestem w szoku, że tak przekręcacie wypowiedzi.



A Ty myślisz, że teraz takich przypadków nie ma jak opisywała Cava? Owszem świadomość jest większa, jest lepiej, ale nadal nie jest idealnie. Podawałam tu przykład znajomej nauczycielki co miała w klasie dziecko z ZD i to dość mocnym i to nie była szkoła integracyjna. Nie było szansy żeby to dziecko czegokolwiek się uczyło, jedynie jakieś malowanie, szlaczki, potrafiła się zsikać pod siebie, inne dzieci się śmiały, ta moja znajoma, musiała panować i nad tym dzieckiem i nad resztą klasy żeby jej nie dokuczali, a matka nie chciała jej dać do szkoły specjalnej, bo nie. Szkoda tylko tego dziecka, bo się męczyło. To że teraz są większe nie znaczy, że ludzi z nich korzystają. Są rodzice co mają gdzieś pomoc takiemu dziecku i wtedy szkoła ma problem i inne dzieci i rodzice.

No chociażby napisałaś ze np. (Nie wiem co tu zmienia to np ale Ok) dzieci z aspargerem są inteligentne ale agresywne, co moim zdaniem brzmi jakbyś się odnosiła to wszystkich dzieci z aspargerem.
Napisałaś również ze dzieci z aspargerem lepiej się będą czuły wśród swoich, ze nie będą się czuły inne - skąd wiesz co czuja te dzieci i czy w ogóle czuja się inne, szczególnie w początkowej podstawówce.
Ciagle piszesz tak jak byś się odnosiła do wszystkich dzieci w spektrum, co zreszta również wytknęła ci agnyska. Inaczej by się to czytało jak byś gdzieś wtrącała, niektóre, czasem itp a tak piszesz tonem oznajmiającym jakby to się odnosiło do każdego dziecka w spektrum.


Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
pempek jest teraz online Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-05-08, 17:07   #254
VivelaPologne
Raczkowanie
 
Avatar VivelaPologne
 
Zarejestrowany: 2016-09
Lokalizacja: Galaxy
Wiadomości: 257
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią +ot. cz.79

Cytat:
Napisane przez pempek Pokaż wiadomość
No chociażby napisałaś ze np. (Nie wiem co tu zmienia to np ale Ok) dzieci z aspargerem są inteligentne ale agresywne, co moim zdaniem brzmi jakbyś się odnosiła to wszystkich dzieci z aspargerem.
Napisałaś również ze dzieci z aspargerem lepiej się będą czuły wśród swoich, ze nie będą się czuły inne - skąd wiesz co czuja te dzieci i czy w ogóle czuja się inne, szczególnie w początkowej podstawówce.
Ciagle piszesz tak jak byś się odnosiła do wszystkich dzieci w spektrum, co zreszta również wytknęła ci agnyska. Inaczej by się to czytało jak byś gdzieś wtrącała, niektóre, czasem itp a tak piszesz tonem oznajmiającym jakby to się odnosiło do każdego dziecka w spektrum.


Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Niestety też odnoszę takie wrażenie, a czytam posty raczej dokładnie.
__________________
Los się śmieje z naszych planów
VivelaPologne jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-05-08, 19:16   #255
Lumimi
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2016-07
Wiadomości: 4 161
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią +ot. cz.79

Cytat:
Napisane przez pempek Pokaż wiadomość
Chyba musisz się trochę doedukować na temat spektrum, bo to co piszesz jest dyskryminujące, obraźliwe i nie jest prawdą.

To co pisała Cava miało miejsce kilka- kilkanaście lat temu, kiedy świadomość na temat jakichkolwiek odstępstw od normy była znikoma i tak, czasy się zmieniły.

Ciekawe czy jakby ktoś Ciebie albo Twoje ewentualne dziecko z normalnym IQ zdiagnozował pod kątem spektrum a później NAKAZAŁ się uczyć w szkole specjalnej z dziećmi umiarkowanie / głęboko upośledzonymi pisałabyś tak samo.

Każdy przypadek jest inny, a tu na wątku asparger = agresja = niedostosowanie społeczne = szkoła specjalna
Myślę że wiele się zmieniło ale też nie wszystko jest ok. Dawniej nie zebym to popierała bo jestem przeciwniczka przemocy ale jak dziecko było niegrzeczne/biło innych to dostalo po tyłku w domu/dostał ochrzan od rodziców albo nauczyciel go posadził w kozie. Co podkreślam dalej jestem przeciwnikiem przemocy. Tyle że obecnie trochę poszło się w totalnie przeciwny kierunek i usprawiedliwia się źle zachowanie zaburzeniami. Zaczyna się usprawiedliwianie wszystkiego bo ma coś tam/bo to dlatego/x jest po prostu inny. A to dobre nie jest bo to tylko w takim dziecku rodzi poczucie że może wszystko. Biorąc pod uwagę jeszcze to że dziecko może odpowiadać dopiero od 13 lat i wie że mu nic nie zrobią i nic mu nie grozi. A problem wbrew pozorom jest duzy bo jest coraz więcej przypadków gdy takie dzieci stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia innych.

Ja nie mówię że powinno się dzieci z autyzmem czy aspergerem do razu wysyłać do szkol specjalnych ale moim zdaniem jeśli dziecko sprawia problemy to nie powinno się przekładać jego dobra nad bezpieczeństwem innych. Nie ważne czemu te problemy sprawia. Uważam też że szkoła powinna mieć prawo wysłać dziecko na zajęcia indywidualne jeżeli jego zachowanie jest nieodpowiednie mimo sprzeciwu jego rodziców.

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka
Lumimi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-05-08, 19:18   #256
26cabbdd88f595c38f9b7f8139ef1472f28f75bc_65628a8226dae
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2021-02
Wiadomości: 3 731
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią +ot. cz.79

Cytat:
Napisane przez Lumimi Pokaż wiadomość
. Uważam też że szkoła powinna mieć prawo wysłać dziecko na zajęcia indywidualne jeżeli jego zachowanie jest nieodpowiednie mimo sprzeciwu jego rodziców.

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka

Miałoby to sens, gdyby w szkole z strony nauczycieli nie było tak wiele nadużyć i niewłaściwego zachowania.
26cabbdd88f595c38f9b7f8139ef1472f28f75bc_65628a8226dae jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-05-08, 19:55   #257
pempek
Zakorzenienie
 
Avatar pempek
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 4 300
Ludzie i zachowania, które nas dziwią +ot. cz.79

Cytat:
Napisane przez Lumimi Pokaż wiadomość
Myślę że wiele się zmieniło ale też nie wszystko jest ok. Dawniej nie zebym to popierała bo jestem przeciwniczka przemocy ale jak dziecko było niegrzeczne/biło innych to dostalo po tyłku w domu/dostał ochrzan od rodziców albo nauczyciel go posadził w kozie. Co podkreślam dalej jestem przeciwnikiem przemocy. Tyle że obecnie trochę poszło się w totalnie przeciwny kierunek i usprawiedliwia się źle zachowanie zaburzeniami. Zaczyna się usprawiedliwianie wszystkiego bo ma coś tam/bo to dlatego/x jest po prostu inny. A to dobre nie jest bo to tylko w takim dziecku rodzi poczucie że może wszystko. Biorąc pod uwagę jeszcze to że dziecko może odpowiadać dopiero od 13 lat i wie że mu nic nie zrobią i nic mu nie grozi. A problem wbrew pozorom jest duzy bo jest coraz więcej przypadków gdy takie dzieci stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia innych.

Ja nie mówię że powinno się dzieci z autyzmem czy aspergerem do razu wysyłać do szkol specjalnych ale moim zdaniem jeśli dziecko sprawia problemy to nie powinno się przekładać jego dobra nad bezpieczeństwem innych. Nie ważne czemu te problemy sprawia. Uważam też że szkoła powinna mieć prawo wysłać dziecko na zajęcia indywidualne jeżeli jego zachowanie jest nieodpowiednie mimo sprzeciwu jego rodziców.

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka

A nie uważasz ze takie dzieci, o których piszesz to nie tylko dzieci w spektrum, ale również dzieci z rodzin patologicznych, doświadczające przemocy, albo w ogóle mali psychopaci? Bo tu się na watku jakoś utarło ze spektrum=przemoc



Wysłane z aplikacji Forum Wizaz

---------- Dopisano o 20:55 ---------- Poprzedni post napisano o 20:52 ----------

A jeszcze co do tej dyscypliny i wychowania twardej ręki to polecam książkę „beze mnie jesteś nikim” tam jest ładnie pokazane na przykładach różnych jak taki mechanizm ochrzanu i klapsów działa i jak ludzie wychowywani w taki sposób postępują w życiu, No i niestety nie jest tak ze wynoszą z tego nauczki…



Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
pempek jest teraz online Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-05-08, 20:15   #258
43f4c6e05089aac1c48e760c19dfc261ffa43875_658383801b065
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2020-10
Wiadomości: 7 306
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią +ot. cz.79

Treść usunięta

Edytowane przez 43f4c6e05089aac1c48e760c19dfc261ffa43875_658383801b065
Czas edycji: 2023-12-06 o 00:26
43f4c6e05089aac1c48e760c19dfc261ffa43875_658383801b065 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-05-08, 20:22   #259
pempek
Zakorzenienie
 
Avatar pempek
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 4 300
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią +ot. cz.79

[1=43f4c6e05089aac1c48e760 c19dfc261ffa43875_6583838 01b065;89575327]Treść usunięta[/QUOTE]


Ma sens dla osób z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowany-głęboki, wiec nie dla większości osób w spektrum.

Oglądaliście może na netflixie serial Atypowy? Opowiada o chłopaku w spektrum, wysokofunkcjonujqcym, tez ma czasem różne dziwne zachowania ale daje sobie również rade w normalnej szkole, polecam, fajny serial
I jeszcze był program na ttv chyba z kossakowskim o umawianiu się na randki ludzi z różnymi niepełnosprawnościami, między innymi wlasniw spektrum, tez spoko


Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
pempek jest teraz online Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2023-05-08, 20:45   #260
43f4c6e05089aac1c48e760c19dfc261ffa43875_658383801b065
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2020-10
Wiadomości: 7 306
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią +ot. cz.79

Treść usunięta

Edytowane przez 43f4c6e05089aac1c48e760c19dfc261ffa43875_658383801b065
Czas edycji: 2023-12-06 o 00:26
43f4c6e05089aac1c48e760c19dfc261ffa43875_658383801b065 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-05-09, 07:01   #261
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią +ot. cz.79

[1=43f4c6e05089aac1c48e760 c19dfc261ffa43875_6583838 01b065;89575327]Treść usunięta[/QUOTE]

Tak powinna wyglądać ogólnie szkoła, cały system kształcenia.
Wtedy może nawet nie trzeba by faktycznie instutucji szkół specjalnych,kazda by była normalna, tylko dostosowywano by konkretne szkoły/klasy do potrzeby konkretnej grupy uczniów.

Ale to nie przejdzie bo byłby kwik o segregację, bo taki system musiałby być oparty o przesuwanie uczniów do klas/szkół o odpowiednim dla nich profilu/ poziomie i opiece specjalistów.
Wiec można by tworzyć klasy dla uczniów bardzo zdolnych ale z problemem x społecznym. Albo mniej zdolnych w jakiejś dziedzinie ale bardzo zdolnych w innej. Albo nadmiernie spolegliwych/nieśmiałych/wycofanych i dodać im duża opiekę psychologiczna i warsztaty wyrównujące ich dysfunkcje społeczne.
Itp.

Ale lepiej wszystkich wrzucić do jednego, niedofinansowanego, kulejącego systemowo wora i niech się kotłują sami ze sobą, byle po wierzchu było ze jest równość i nikomu nie jest przykro.
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-05-09, 07:11   #262
kasiunia788742
Zakorzenienie
 
Avatar kasiunia788742
 
Zarejestrowany: 2014-12
Wiadomości: 11 903
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią +ot. cz.79

[1=43f4c6e05089aac1c48e760 c19dfc261ffa43875_6583838 01b065;89575327]Treść usunięta[/QUOTE]Dla mnie zawsze szkoła specjalna miała raczej negatywny wydźwięk- właśnie dla "głupków" (jak to do dziś często na takich małych wioseczkach mówią) albo po prostu dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną.

Wysłane z mojego SM-G990B przy użyciu Tapatalka
kasiunia788742 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-05-09, 08:23   #263
meliandra
Zakorzenienie
 
Avatar meliandra
 
Zarejestrowany: 2016-08
Wiadomości: 6 222
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią +ot. cz.79

Cytat:
Napisane przez marza_mr Pokaż wiadomość
Ale ja tego nie pisałam w kontekście usprawiedliwienia. Tylko bardziej dlatego, że część rodaków podkreśla niepotrzebnie narodowość i zwykle jeśli chodzi o nas Polaków, często "lubimy" podkreślać negatywy. Rzadko kiedy widzę pozytywne komentarze w odniesieniu do Polaków, zwykle sami o sobie piszemy negatywnie, samobiczujemy się.

To, że lubimy podkreślać negatywy, to jest fakt, ale jak się o czymś pisze/mówi to jednak dobrze się odnieść do jakiś konkretów. Stwierdzenie 'ludzie dużo piją' będzie prowadziło do pytań jacy ludzie. Poza tym, to że Polacy piją dużo, to jest fakt. Owszem, są kraje gdzie ludzie też piją dużo, ale większość osób odnosi się do swojego 'podwórka'. Nie każdy obcuje z inni nacjami na co dzień. Przykładowo ja mieszkam w Polce, w swoim otoczeniu mam praktycznie samych Polaków, więc ja stwierdzam to co widzę dookoła. Jak są zwyczaje, jak dostępny i promowany jest alkohol, ile piją ludzie, których znam itp. O żadnej innej narodowości nie mogę tyle powiedzieć, jedynie wiem ze słyszenia, bo przeczytałam, bo byłam gdzieś na wyjeździe.


Cytat:
Napisane przez magbeth Pokaż wiadomość
Ja sobie pasjami czytam Twittera policji sør-vest i przeraża mnie ile tu osób na podwójnym gazie (a z to jest bezwzględna kara wiezienia w No) oraz w każdy weekend jest wysyp tweetow o "nieobyczajnie zachowujących się" narąbanych - i niestety coraz bardziej agresywnych - Norwegach.
Ale to przecież źli Polacy piją. Oficjalnie.

Ale co jedno ma wspólnego z drugim. Nie tylko w Polsce ludzie piją, ale to w jakikolwiek sposób tłumaczy Polaków? W Polsce ludzie też prowadzą auta pod wpływem i każdy jest tak samo zły jak to robi bez względu na narodowość.


Cytat:
Napisane przez pempek Pokaż wiadomość
No chociażby napisałaś ze np. (Nie wiem co tu zmienia to np ale Ok) dzieci z aspargerem są inteligentne ale agresywne, co moim zdaniem brzmi jakbyś się odnosiła to wszystkich dzieci z aspargerem.
Napisałaś również ze dzieci z aspargerem lepiej się będą czuły wśród swoich, ze nie będą się czuły inne - skąd wiesz co czuja te dzieci i czy w ogóle czuja się inne, szczególnie w początkowej podstawówce.
Ciagle piszesz tak jak byś się odnosiła do wszystkich dzieci w spektrum, co zreszta również wytknęła ci agnyska. Inaczej by się to czytało jak byś gdzieś wtrącała, niektóre, czasem itp a tak piszesz tonem oznajmiającym jakby to się odnosiło do każdego dziecka w spektrum.


Wysłane z aplikacji Forum Wizaz

No nie, nie odnosiłam się do wszystkich i po to właśnie było to np. Ale widzę, że dalej nie rozumiesz albo nie chcesz zrozumieć, więc napisze jeszcze raz. Halina pytała co jest złego w szkole specjalnej, więc napisałam, że złe może być to, że dziecko z jakimś zaburzeniem może być np. nadmiernie agresywne, ale jednocześnie może być bardzo inteligentne i w tej szkole specjalnej nie będzie się rozwijało pod kątem nauki, bo poziom tam jest niski. Np. oznacza przykładowe dziecko z przykładowym problem, a nie że każde dziecko jest agresywne


Nigdzie też nie napisałam, że dziecko z aspergerem będzie czuło się lepiej z innymi takimi dziećmi tylko, że dziecko z jakimś zaburzeniem MOŻE czuć się lepiej wśród takich dzieci jak ono. Naprawdę polecam dokładniej czytać, a nie wmawiać mi coś czego nie napisałam, ja nie odpowiadam za Twoje interpretacje, bo to trzeba już mieć złe intencje żeby czepiać się słówek i wszędzie doszukiwać się drugiego dna. Bardzo mi się nie podoba, że na mnie naskakujesz i wmawiasz rzeczy, które nie miały miały miejsca, więc napiszę jeszcze raz. Uważam, że każdy przypadek jest inny i każdy trzeba rozpatrywać indywidualnie, nie każde dziecko w spektrum powinno iść do szkoły specjalnej i nie wiem skąd taki pomysł, ale to nie oznacza, że takie szkoły powinny być zlikwidowane. Problem jest bardzo szeroki i to na każdej płaszczyźnie i systemu i nauczycieli i rodziców, a rodziców wg mnie najbardziej. Niestety nie każdy rodzic chce diagnozować dziecko i mu pomóc. Nie każdy ma możliwości na np. dodatkowe terapie. Dużo rodziców olewa problem, zwłaszcza w początkowej fazie, bo nie chce dopuścić do siebie inności swojego dziecka albo zbywa to 'bo on tak ma', 'bo on taki jest'. Ile to rodziców na uwagi nauczycieli twierdzi, że nauczyciel jest głupi albo że przecież w domu dziecko tak nie robi i bagatelizuje problem. Takich problemów jak były tutaj opisane nie tylko przez Cavę wciąż jest mnóstwo i tak, uważam, że jak jedno dziecko terroryzuje całą klasę, nauczyciela i rozwala lekcje, a rodziców ma to gdzieś i nie chce współpracować, to szkoła powinna mieć możliwość przeniesienia go, a nie że jak Ty to piszesz ja tak nakazuje. Oczywiście szkoły specjalne zapewne powinny przejść reformę jak i normalne szkoły, nauczyciele też nie zawsze bywają święci i czasem jeszcze zaogniają problem, do tego dochodzą jeszcze dzieci z patologicznych środowisk, ale tak jak pisałam - to jest szeroki problem. Z mojej strony eot w tym temacie, bo nie mam ochoty już słuchać Twoich złośliwości w moim kierunku w związku z tym tematem.
__________________
🍀🍀🍀🍀🍀
meliandra jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-05-09, 08:34   #264
pempek
Zakorzenienie
 
Avatar pempek
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 4 300
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią +ot. cz.79

Cytat:
Napisane przez meliandra Pokaż wiadomość





No nie, nie odnosiłam się do wszystkich i po to właśnie było to np. Ale widzę, że dalej nie rozumiesz albo nie chcesz zrozumieć, więc napisze jeszcze raz. Halina pytała co jest złego w szkole specjalnej, więc napisałam, że złe może być to, że dziecko z jakimś zaburzeniem może być np. nadmiernie agresywne, ale jednocześnie może być bardzo inteligentne i w tej szkole specjalnej nie będzie się rozwijało pod kątem nauki, bo poziom tam jest niski. Np. oznacza przykładowe dziecko z przykładowym problem, a nie że każde dziecko jest agresywne


Nigdzie też nie napisałam, że dziecko z aspergerem będzie czuło się lepiej z innymi takimi dziećmi tylko, że dziecko z jakimś zaburzeniem MOŻE czuć się lepiej wśród takich dzieci jak ono. Naprawdę polecam dokładniej czytać, a nie wmawiać mi coś czego nie napisałam, ja nie odpowiadam za Twoje interpretacje, bo to trzeba już mieć złe intencje żeby czepiać się słówek i wszędzie doszukiwać się drugiego dna. Bardzo mi się nie podoba, że na mnie naskakujesz i wmawiasz rzeczy, które nie miały miały miejsca, więc napiszę jeszcze raz. Uważam, że każdy przypadek jest inny i każdy trzeba rozpatrywać indywidualnie, nie każde dziecko w spektrum powinno iść do szkoły specjalnej i nie wiem skąd taki pomysł, ale to nie oznacza, że takie szkoły powinny być zlikwidowane. Problem jest bardzo szeroki i to na każdej płaszczyźnie i systemu i nauczycieli i rodziców, a rodziców wg mnie najbardziej. Niestety nie każdy rodzic chce diagnozować dziecko i mu pomóc. Nie każdy ma możliwości na np. dodatkowe terapie. Dużo rodziców olewa problem, zwłaszcza w początkowej fazie, bo nie chce dopuścić do siebie inności swojego dziecka albo zbywa to 'bo on tak ma', 'bo on taki jest'. Ile to rodziców na uwagi nauczycieli twierdzi, że nauczyciel jest głupi albo że przecież w domu dziecko tak nie robi i bagatelizuje problem. Takich problemów jak były tutaj opisane nie tylko przez Cavę wciąż jest mnóstwo i tak, uważam, że jak jedno dziecko terroryzuje całą klasę, nauczyciela i rozwala lekcje, a rodziców ma to gdzieś i nie chce współpracować, to szkoła powinna mieć możliwość przeniesienia go, a nie że jak Ty to piszesz ja tak nakazuje. Oczywiście szkoły specjalne zapewne powinny przejść reformę jak i normalne szkoły, nauczyciele też nie zawsze bywają święci i czasem jeszcze zaogniają problem, do tego dochodzą jeszcze dzieci z patologicznych środowisk, ale tak jak pisałam - to jest szeroki problem. Z mojej strony eot w tym temacie, bo nie mam ochoty już słuchać Twoich złośliwości w moim kierunku w związku z tym tematem.
Przeczytałam Twoje posty kilka razy, nie tylko ja je w ten sposób zinterpretowałam.
Inaczej brzmi:
"dzieci z autyzmem mogą być bardzo inteligentne, ale np. przy tym agresywne"
niż:
"np. dzieci z autyzmem są bardzo inteligentne ale agresywne"

Tak czy siak dla mnie EOT
pempek jest teraz online Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-05-09, 08:37   #265
Organa
Raczkowanie
 
Avatar Organa
 
Zarejestrowany: 2019-04
Wiadomości: 285
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią +ot. cz.79

No jest to zdecydowanie różnica. Nie wszystkie osoby z autyzmem są agresywne. Nie każda osoba jest taka sama. Niby każdy to wie, ale przy osobach z jakimiś chorobami się o tym zapomina. Są różne spektra.
Organa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-05-09, 09:04   #266
natalcia250
sentimental animal
 
Avatar natalcia250
 
Zarejestrowany: 2009-05
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 2 287
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią +ot. cz.79

Cytat:
Napisane przez Gravitsappa Pokaż wiadomość
Zdziwił mnie dziś bardzo trend usuwania tłuszczu z twarzy Przecież jak stuknie 30 to te kobiety będą musiały polegać na wypełniaczach do końca życia, żeby nie wyglądać jak własna babcia.
też nie potrafię tego zrozumieć, na dodatek efekt po zawsze wygląda gorzej niż przed
Cytat:
Napisane przez pempek Pokaż wiadomość

Oglądaliście może na netflixie serial Atypowy? Opowiada o chłopaku w spektrum, wysokofunkcjonujqcym, tez ma czasem różne dziwne zachowania ale daje sobie również rade w normalnej szkole, polecam, fajny serial
I jeszcze był program na ttv chyba z kossakowskim o umawianiu się na randki ludzi z różnymi niepełnosprawnościami, między innymi wlasniw spektrum, tez spoko


Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
taak, albo The Good Doctor, też fajny

w klasie w liceum miałam kolegę, który był w spektrum. był trochę specyficzny, ale dało się z nim dogadać, nie widzę powodu dla którego taki uczeń nie miałby chodzić do zwykłej szkoły.
__________________
You may think he's a sleepy-type guy
Always takes his time
Soon I know you'll be changing your mind
When you've seen him use a gun, boy
When you've seen him use a gun
natalcia250 jest teraz online Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-05-09, 09:50   #267
bezpaniki
Zadomowienie
 
Avatar bezpaniki
 
Zarejestrowany: 2009-08
Lokalizacja: ŚwinkaMorska/Kraków
Wiadomości: 1 359
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią +ot. cz.79

Mialam nadzieje, ze swiadomosc spoleczn wzgledem zaburzen neurologicznych i stanow atypowych neurologicznie wzrasta, tak jak w obzarze zdrowia psychicznego, ale widze, ze to nadal w powijakach.

Jak juz zostalo wspomniane, autyzm to spektrum, ba! Sa ludzie, ktorzy maja mocne cechy autystyczne, ale nie pelna diagnoze. Ilosc niezdiagnozowanych doroslych (nie tylko ze spektrum, tez np ADHD) jest przeogromna. Tuz przed dyskusja o szkolach specjalnych, ktos narzekal na ludzinie sluchajacych/przerywajacych rozmowe w srodku czyjejs wypowiedzi. Wiedzialyscie, ze MOZE to byc objaw ADHD? Tak samo spoznianie sie. I brak kontaktu/inicjatywy odbierane jako ignorowanie czy brak zaangazowania.
Przy spektrum utarlo sie, ze to nadwrazliwi, opoznieni (bo np nie mowia), nieprzewidywalni (czesto: agresywni) chorzy ludzie, co jest bardzo krzywdzace i najczesciej nieprawdziwe. Dzieci ze spektrum moga byc na typowym poziomie rozwoju fizycznym i intelektualnym, ale sa po prostu non-verbal i komunikuja sie za pomoca np jezyka migowego lub komputera. Czy takie dzieci tez powinny isc do szkoly specjalnej?
Juz nie bede tlumaczyc, ze neuro-diversity (czyli m.in. Spektrum czy ADHD) to nie sa CHOROBY, tylko atypowa praca systemu nerwowego = inny rodzaj rozumienia swiata i funkcjonowania. Tego sie nie LECZY, tylko stara sie nauczyc funkcjonowania w neurotypowym spoleczenstwie.

W UK mozliwosc ksztalcenia w szkole specjalnej jest bardzo ciezka do uzyskania, to wieloletni proces, sama diagnoza (a juz zwlaszcza ‚tylko’ autyzmu) nie wystarczy. Dzieci ze spektrum/problemami ucza sie w normalnych klasach, z pomoca asystentow i nauczania indywidualnego.

I, zeby nie bylo, agresja, przemoc (z jakiegokolwiek powodu) i ignorancja rodzicow sa naganne i jak najbardziej powinno sie szukac rozwiazania stawiajac bezpieczenstwo na pierwszym miejscu, absolutnie szkola powinna miec narzędzia, aby sobie skutecznie z tym radzic lub zmusic rodzicow/opiekunow do dzialania. To nie podlega dyskusji.
bezpaniki jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-05-09, 10:53   #268
agnyska81
Zakorzenienie
 
Avatar agnyska81
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 13 040
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią +ot. cz.79

Cytat:
Napisane przez Lumimi Pokaż wiadomość
Tyle że obecnie trochę poszło się w totalnie przeciwny kierunek i usprawiedliwia się źle zachowanie zaburzeniami. Zaczyna się usprawiedliwianie wszystkiego bo ma coś tam/bo to dlatego/x jest po prostu inny.
Dla mnie to jest przeinaczenie idei diagnozowania, bo po to idę do poradni/lekarza/psychologa, żeby dowiedzieć się, z czym mam do czynienia i co dalej robić. Nie, że diagnoza i kropka (i jestem świętą krową). Najważniejsze to, co potem robię, by dziecku pomóc (i nie, pomoc nie polega na usuwaniu kłód spod nóg, a na nauczeniu go w radzeniu sobie w życiu). Ale są ludzie i ludziska, mnie samą mega drażni opisane podejście.

Cytat:
Napisane przez Lumimi Pokaż wiadomość
Uważam też że szkoła powinna mieć prawo wysłać dziecko na zajęcia indywidualne jeżeli jego zachowanie jest nieodpowiednie mimo sprzeciwu jego rodziców.
Tylko tu przeszkody są dwie: 1. trzeba mieć papier z poradni, a tam z dzieckiem może się udać tylko opiekun prawny, 2. to jest rozwiązanie dużo, dużo droższe, a szkoły są od lat naciskane na cięcie kosztów przez swoje organy prowadzące (gminy). Obstawiam, że szkoły nigdy nie będą za tym postulować, bo góra by ich zeżarła.

[1=43f4c6e05089aac1c48e760 c19dfc261ffa43875_6583838 01b065;89575327]Treść usunięta[/QUOTE]
Dzięki za tę wypowiedź
To ja tylko dodam, że ta nauka funkcjonowania nie polega na udawaniu bycia neurotypowym (u mnie lata maskowania skończyły się jeszcze dłuższymi latami depresji i zaburzeń lękowych), nigdy nie będą mnie interesować small-talki i nie będę w stanie znieść tyle bodźców co inni (zwłaszcza interakcji społecznych) itd. Nauka funkcjonowania bardziej kojarzy mi się z psychoterapią - naucz się siebie, co umiesz, lubisz, a co jest trudne i obciążające i żyj tak, żeby się nie nadwerężać. U mnie całkowicie zlikwidowało to meltdowny (niespodziewane wybuchy emocji) i mam nadzieję, że depresja i nerwica też mnie prędko nie nawiedzą (oby nigdy).
__________________

Joga z rana jak śmietana.
agnyska81 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-05-09, 12:32   #269
Lumimi
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2016-07
Wiadomości: 4 161
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią +ot. cz.79

[1=26cabbdd88f595c38f9b7f8 139ef1472f28f75bc_65628a8 226dae;89575281]Miałoby to sens, gdyby w szkole z strony nauczycieli nie było tak wiele nadużyć i niewłaściwego zachowania.[/QUOTE]Ale w jaki sposób ty widzisz tu pole do nadużyć? Przecież takie dziecko byłoby tylko 1:1 z nauczycielem. A szkole też by się nie opłacało wysyłać każde niegrzeczne dziecko na indywidualne, ale na pewno w skrajnych przypadkach byłoby to dla szkoły dobrze bo by mogła coś zrobić aby realnie ochronić innych uczniów

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka
Lumimi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-05-09, 12:52   #270
Lumimi
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2016-07
Wiadomości: 4 161
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią +ot. cz.79

Cytat:
Napisane przez pempek Pokaż wiadomość
A nie uważasz ze takie dzieci, o których piszesz to nie tylko dzieci w spektrum, ale również dzieci z rodzin patologicznych, doświadczające przemocy, albo w ogóle mali psychopaci? Bo tu się na watku jakoś utarło ze spektrum=przemoc



Wysłane z aplikacji Forum Wizaz

---------- Dopisano o 20:55 ---------- Poprzedni post napisano o 20:52 ----------

A jeszcze co do tej dyscypliny i wychowania twardej ręki to polecam książkę „beze mnie jesteś nikim” tam jest ładnie pokazane na przykładach różnych jak taki mechanizm ochrzanu i klapsów działa i jak ludzie wychowywani w taki sposób postępują w życiu, No i niestety nie jest tak ze wynoszą z tego nauczki…



Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Jak pisałam nie jestem za przemocą bo mam świadomość że to nie działa na dłuższą metę a i przynosi źle konsekwencje.

Ale ja nie pisałam że każde dziecko z autyzmem czy aspergerem to dziecko agresywne. Jednak często przemoc w wykonaniu takiego dziecka jest tłumaczone że on właśnie to ma. A co to zmienia? Nie wolno akceptować przemocy a agresora izolować. Nieważne czy przemoc wynika z aspergera, socjopati czy z patologicznej rodziny.


Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka

---------- Dopisano o 12:52 ---------- Poprzedni post napisano o 12:39 ----------

Cytat:
Napisane przez agnyska81 Pokaż wiadomość
Dla mnie to jest przeinaczenie idei diagnozowania, bo po to idę do poradni/lekarza/psychologa, żeby dowiedzieć się, z czym mam do czynienia i co dalej robić. Nie, że diagnoza i kropka (i jestem świętą krową). Najważniejsze to, co potem robię, by dziecku pomóc (i nie, pomoc nie polega na usuwaniu kłód spod nóg, a na nauczeniu go w radzeniu sobie w życiu). Ale są ludzie i ludziska, mnie samą mega drażni opisane podejście.





Tylko tu przeszkody są dwie: 1. trzeba mieć papier z poradni, a tam z dzieckiem może się udać tylko opiekun prawny, 2. to jest rozwiązanie dużo, dużo droższe, a szkoły są od lat naciskane na cięcie kosztów przez swoje organy prowadzące (gminy). Obstawiam, że szkoły nigdy nie będą za tym postulować, bo góra by ich zeżarła.





Nie całkiem bez sensu, jest to trochę szkoła życia, dzieci tam się uczą praktycznych rzeczy, czasem jakiegoś prostego zawodu. Zauważ, że to są osoby, z których być może większość nie będzie w dorosłym życiu pracować, ale jakoś muszą funkcjonować w społeczeństwie. Nauczyć się jak iść na zakupy, jak dojechać gdzieś autobusem, a nie tam geometria i gatunki literackie.





Patrzysz z punktu widzenia dużych miast, a co z małymi szkółkami? Jak to zorganizować w praktyce? Dla niektórych przypadków taki system jak jest funkcjonuje ok. Oderwanie dzieci nagle z grupy, którą znają i są w niej akceptowane i wrzucenie ich do innej może nie być dobrym pomysłem. Fakt faktem, że nie ma systemu idealnego, niektóre istniejące rozwiązania są całkiem ok, a inne niewystarczające (zwłaszcza te dla skrajnych przypadków, jak dziecko z kijem).





I to jest według mnie ten największy problem - rodzice. Część robi źle z powodu braku świadomości (są tacy co "nie wierzą", że coś istnieje, jak np. mój ojciec nie wierzy w ADHD i psychologię ), część bo po prostu są niewychowanymi, roszczeniowymi, aroganckimi dzbanami.

---------- Dopisano o 11:53 ---------- Poprzedni post napisano o 11:40 ----------



Dzięki za tę wypowiedź

To ja tylko dodam, że ta nauka funkcjonowania nie polega na udawaniu bycia neurotypowym (u mnie lata maskowania skończyły się jeszcze dłuższymi latami depresji i zaburzeń lękowych), nigdy nie będą mnie interesować small-talki i nie będę w stanie znieść tyle bodźców co inni (zwłaszcza interakcji społecznych) itd. Nauka funkcjonowania bardziej kojarzy mi się z psychoterapią - naucz się siebie, co umiesz, lubisz, a co jest trudne i obciążające i żyj tak, żeby się nie nadwerężać. U mnie całkowicie zlikwidowało to meltdowny (niespodziewane wybuchy emocji) i mam nadzieję, że depresja i nerwica też mnie prędko nie nawiedzą (oby nigdy).
Nie widzę powodu czemu szkoła miałaby mieć papier z poradni aby wysłać dziecko na indywidualne z powodu zachowania. Po prostu jeśli dziecko jest agresywne, bije inne dzieci, molestuje. Po prostu stanowi realne zagrożenie dla kolegów idzie na indywidualne aby odizolować go od innych. Tak jak mówisz finansowo się to nie opłaca więc szkoły by to stosowały w przypadku naprawdę ciężkich przypadków. A problem jest naprawdę realny bo jest wiele takich przypadków że szkoła ma związane ręce bo wyrzucić nie można, rodzice nie współpracują a inne dzieci cierpią. Jak nie ma 13 lat to nawet sądem rodzinnym nie postraszysz bo nic nie zrobią...

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka
Lumimi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2023-09-07 12:37:25


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 14:00.