Jak zostać tłumaczem przysięgłym? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja > Studia

Notka

Studia Miejsce dla osób, które są zainteresowane studiami. Chcesz dowiedzieć się jak wygląda życie studenckie? Dołącz do nas, podziel się doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2015-11-22, 10:50   #1
onomatopejka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-01
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 317

Jak zostać tłumaczem przysięgłym?


Dziewczyny, 5 lat temu ukończyłam studia na kierunku nie związanym z językami obcymi (matematyka). Chciałabym jednak bardzo zdać egzamin na tłumacza przysięgłego języka niemieckiego, choć wiem, że nie jest to łatwe - tym bardziej bez ukończonych studiów filologicznych. Mój poziom języka to C1. I teraz mam do was kilka pytań:
1) Czy żeby podejść do egzaminu na tłumacza wymagane są studia magisterskie (filologia) lub podyplomowe?
2) Na jakim poziomie języka trzeba być, by rozpocząć studia podyplomowe na kierunku translatoryka? Czy same studia podyplomowe w wystarczający sposób przygotują do tego egzaminu?
3) Czy są jakieś ine drogi, by zostać tłumaczem (kursy?)?
4) Jakie są obecnie perspektywy pracy dla tłumacza przysięgłego języka niemieckiego? Czy mogłaby to być praca dodatkowa?
Dziękuję za odpowiedzi.
onomatopejka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-11-22, 10:58   #2
zakonna
Naczelna Nastolatka
 
Avatar zakonna
 
Zarejestrowany: 2010-03
Lokalizacja: Podkarpacie
Wiadomości: 25 807
Dot.: Jak zostać tłumaczem przysięgłym?

google prawdę ci powie
http://www.textum.pl/tlumaczenia/por...ysiegly_a.html
__________________
Małgorzata i spółka.
Matka natura to suka.
zakonna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-11-22, 12:21   #3
onomatopejka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-01
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 317
Dot.: Jak zostać tłumaczem przysięgłym?

Czyli pytanie 1 i 3 rozwiązane Czy ktoś zna odpowiedzi na 2 i 4? Może też jakieś rady, opinie od osób, które taki egzamin zdawały?
onomatopejka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-11-22, 19:05   #4
irmusiek
Rozeznanie
 
Avatar irmusiek
 
Zarejestrowany: 2009-09
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 748
GG do irmusiek
Dot.: Jak zostać tłumaczem przysięgłym?

Egzaminu nie zdawałam, ale co nie co w temacie wiem. Jak powyżej, wystarczy wyższe wykształcenie mgr z jakiegokolwiek kierunku (niekoniecznie filologia). Studia podyplomowe również już nie są wymagane, więc to czy je podejmiesz, to twoja indywidualna sprawa. Poziom poszczególnych studiów podyplomowych zależy od poziomu ludzi, którzy uczęszczają na zajęcia (czyli też egzaminów wstępnych jakieś takowe w ogóle istnieją). Sam egzamin jest ciężki a wynika to z kilku powodów. Fakt, że nie kończyłaś filologii w ogóle nie przesądza o zostaniu tłumaczem przysięgłym. Ba, znam osoby po filologii, które niejednokrotnie próbowały i im się nie udało. Jak już wspomniałam egzamin jest trudny i specyficzny. Obejmuje głównie tłumaczenia prawnicze, więc jak łatwo się domyśleć nauki jest od groma. Sama wiedza filologiczna to pikuś. Polecam odwidzieć blog pani Renaty Świgońskiej (tlumaczeniaprawnicze.com .pl)- poświęcony jest tłumaczeniom poświadczonym j.angielskiego i niemieckiego. Możesz sobie poczytać tam opinie osób, które przystąpiły do egzaminu jak i osób, które dopiero się uczą, a także materiały z egzaminów. Wystarczy że to przejrzysz i będziesz mieć ogólne rozeznanie co do egzaminu.

Jeśli chodzi o rynek pracy, to dawniej było zdecydowanie lepiej. Obecnie tłumacze przysięgli mają również inne prace (są np. nauczycielami w szkole czy na uczelniach, prawnikami itp.).
irmusiek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-11-22, 22:08   #5
onomatopejka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-01
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 317
Dot.: Jak zostać tłumaczem przysięgłym?

Irmusiek dziękuję za informacje
onomatopejka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Studia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-11-22 23:08:53


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 18:08.