Filologie obce - egzamin z polskiego - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2004-04-18, 12:24   #1
Fiku-Jez
Raczkowanie
 
Avatar Fiku-Jez
 
Zarejestrowany: 2003-12
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 307

Filologie obce - egzamin z polskiego


Hej! Jeszcze raz wyciagam ten temat ;>
Mianowicie baaardzo chcialbym sie dowiedziec, jaki jest zakres wiadomosci na egzamin z j. polskiego na filologie obce - angielska, hiszpanska, niderlandzka... Wszedzie pisza tylko "ustnie: jezyk polski" a zakresu materialu nie da sie nigdzie znalezc ;(
Fiku-Jez jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-04-18, 12:37   #2
Gonia1
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2003-02
Wiadomości: 4 527
Re: Filologie obce - egzamin z polskiego

Materiał z zakresu szkoły średniej. Przypomnij sobie poezję i prozę, ale także językoznawstwo. Ja np. miałam pytanie o Mickiewicza oraz o rodzaje słowników.
Gonia1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-04-18, 12:51   #3
aneczki
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2003-11
Wiadomości: 54
GG do aneczki
Re: Filologie obce - egzamin z polskiego

Witaj, jeśli tak pisze to zakres materiału obejmuje całą szkołę średnią (pełny program liceum ogólnokształcącego).
Albo jest taki jak na filologię polską
aneczki jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-04-18, 14:25   #4
Trishy
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2004-02
Wiadomości: 228
Re: Filologie obce - egzamin z polskiego

hey
jak ja zdawalam to byly o ile pamietam 3 czy 4 pytania w tym jedna z jezykoznawstwa, wybierasz sobie na ktore chcesz odpowiadac,chyba 2,lub 3 (nie pamietam bo to bylo kilka ladnych lat temu temu) i juz. niestey jezykoznawstwo jest dosc powalone wiec raczej nikt tego pytania nie wybiera. bo w szkole sredniej nikt na to czasu nie poswieca. trzeba miec obkuta literature polska, to co do matury, no i lepiej tez cos wiedziec o jezykoznawstwie.niestety egzamin z polskiego na filologie, przynajmniej angielska, jest traktowany powaznie, i wiele osob na nim poleglo, mimo dobrze zdanego egzaminu z jez. docelowego. oznacza to w takim przypadku nici ze studiowania na danym kierunku, tak bylo przynajmniej u mnie. najlepiej dowiedziec sie w sekretariacie danego instytutu, zadzwon i sie zapytaj. jezeli chodzi o anglistyke to wszedzie jest mniej wiecej tak samo, o filologiach typu, niderlandzka nie mam pojecia, choc pewnie nie ma wielkich roznic.
Trishy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-04-18, 19:40   #5
minio
Raczkowanie
 
Avatar minio
 
Zarejestrowany: 2003-04
Wiadomości: 390
Re: Filologie obce - egzamin z polskiego

jak zdawalam na anglistyke bylo tak egzamin z polskiego obejmujacy zakres szkoly sredniej, czyli literatura polska z elementami lit. powszechnej(to co w programie liceum). do tego czesc jezykoznawcza. trzy pytania, dwa z literatury i jedno z jezykoznawstwa, trzeba bylo wybrac jedno z lit. i obowiazkowo z jezykoznawstwa. moge dla przykladu podac moje pytania, choc nie do konca pamietam 1. problematyka opowiadan Borowskiego; 2.powiesc epicka z okresu romatyzmu. 3. gloska a litera --> co ciekawe dostalam tez pytanie o fonemy
zycze powodzenia
ps. w instytucie interesujacego Cie kietuku na pewno podadza Ci dokladna forme egzaminu.
__________________
Potrafił nieraz siebie się wyrzec, aby innych wspierać,
Nie litość go jednak wiodła ni sumienie,
Lecz myśli jakieś dziwne zwyrodnienie
Kazało mu, podobne zwykłej dumie,
Czynić, czego nikt lub mało kto umie;
I za tymże impulsem w pokus chwilach,
Duch jego takoż ku złu się nachylał.

Byron "Lara"
minio jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-04-19, 08:59   #6
BeataG
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2003-10
Wiadomości: 535
GG do BeataG
Re: Filologie obce - egzamin z polskiego

U mnie było tak, że 1 pytanie z historii literatury i 1 z językoznawstwa. Pytania pamiętam do dziś (oj, dały mi w kość ):
- Kult i ascetyzm słowa - dwa bieguny we współczesnej poezji polskiej
- Uzasadnij na wybranych przykładach, że szyk wyrazów w zdaniu w języku polskim jest swobodny, ale nie dowolny.

Lista pytań wisiała na drzwiach Instytutu na miesiąc przed egzaminem - było ich ok. 600.
BeataG jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-04-19, 10:47   #7
Fiku-Jez
Raczkowanie
 
Avatar Fiku-Jez
 
Zarejestrowany: 2003-12
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 307
Re: Filologie obce - egzamin z polskiego

Dzieki wielkie za info!!!
Widze, ze czas podciagnac rekawy i kuc polski :|
Oczywiscie gdyby ktos jeszcze pamietal swoje pytania to byloby fajnie
Fiku-Jez jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2004-04-20, 09:06   #8
Smoczyca
Zakorzenienie
 
Avatar Smoczyca
 
Zarejestrowany: 2003-04
Lokalizacja: Gdańsk
Wiadomości: 4 547
GG do Smoczyca
Re: Filologie obce - egzamin z polskiego

Egzamin z poslkiego na filologię wcale nie jest taki prosty jak mozna by się spodziewać, no i jest naprawdę istotny, pamiętam ludzi, którzy zdali świetnie angielski a oblali polski zupełnie i się na studia nie dostali. Nie pamiętam dokładnie, ale miałam jedno pytanie z literatury - program szkoły sredniej, natomiast jest jeszcze językoznastwo, które jest bardzo cięzkie i którego w szkole średniej nie ma już prawie wcale. Ja miałam pytanie z zakresu fonetyki, musiałam rozpisac wyrazy i pokazać chyba upodobnienia, obok dziewczyna miała klasyczny rozbiór zdania, ale takiego bardzo wrednego zdania. JA obkupiłam się wcześniej w różne podręczniki do jezykoznastwa = później pożyczałam je przyjaciółce na polonistyce bo okazało się że to podręczniki akademickie - i na tym się skonczyło, obudziłam się tydzien przed egzaminem ze musze się polskiego uczyć. No i w tydzień nauczyłam się wszystkiego z gramatyki - zawsze byłam dobra polonistką, więc sporo pamiętałam. Ale naprawdę siedziałam po nocach wtedy literatury nie musiałam się uczyć. No i zdałam ten polski bardzo dobrze.
__________________

Smoczyca jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 08:15.