Sakramenty dla osób niepełnosprawnych - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2021-03-04, 10:52   #1
tinkerver2
Zakorzenienie
 
Avatar tinkerver2
 
Zarejestrowany: 2018-06
Wiadomości: 11 110

Sakramenty dla osób niepełnosprawnych


Wiem, po mnie nikt się nie spodziewał takiego wątku, toż ja niewierząca i apostata.
Ale z racji tego, że w pracy mam komunijne dzieci, to zaczęłam się zastanawiać nad tą kwestią.
I od razu mówię, nie chodzi mi o dzieci niepełnosprawne ruchowo, czyli np. Na wózku. Raczej o dzieci, które w związku ze swoją choroba nie są w stanie ŚWIADOMIE przystąpić do sakramentu. Czyli np. Te niepełnosprawne intelektualnie w stopniu umiarkowanym czy znacznym, lub dzieci cierpiące na np. Porażenie mózgowe, dzieci, które po prostu są nieświadome. O ile chrzest rozumiem, to co sądzicie o wysyłaniu takich dzieci do komunii?
Mam takich wychowanków - uposledzenie umiarkowane + autyzm. Te dzieci jeśli chodzi o religię są na poziomie bo ja wiem, trzylatka, może cztero? Wiedzą, że jest bozia, że są aniołki, a jak będą grzeczne to pójdą do nieba, do góry (jeden ma 12 lat, drugi 13).
No i teraz kłóci mi się opcja, że to powinna być w miarę "świadoma" decyzja (czy ogólnie, żeby dziecko w ogóle wiedziało, po co i dlaczego idzie do komunii), a tu mamy dzieciaki, które nie mają pojęcia o religii, bo tam głównie kolorują obrazki.
Co sądzicie?

Wysłane z mojego moto g(8) power przy użyciu Tapatalka
tinkerver2 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-03-04, 14:35   #2
ce4534435626970636826734dc4cc81c1d23e519_62b0fbf266bee
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 18 638
Dot.: Sakramenty dla osób niepełnosprawnych

Kojarzę, że był kiedyś gdzieś artykuł o takiej sytuacji, że w jakieś parafii w Polsce kobieta chciała córkę do komunii, a ksiądz się nie zgadzał właśnie przez to, że była mocno niepełnosprawna intelektualnie. I ta kobieta to mocno przezywała, że ksiądz nie chce udzielić córce komunii.

IMO większego sensu takie przystępowanie do sakramentów nie ma, ale przypuszczam, że większość rodziców i tak posyła, bo chcą.
Jeszcze komunia jak komunia, ale bierzmowanie to niby "sakrament dojrzałości", a jaką dojrzałość może mieć ktoś na poziomie kilkuletniego dziecka.
ce4534435626970636826734dc4cc81c1d23e519_62b0fbf266bee jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-03-04, 14:46   #3
chimay
Zakorzenienie
 
Avatar chimay
 
Zarejestrowany: 2011-11
Lokalizacja: Niemcy
Wiadomości: 25 326
Dot.: Sakramenty dla osób niepełnosprawnych

U mnie od jakiego czasu upośledzeni umysłowo mogą brać udział w wyborach (czynne prawo wyborcze), więc uważam przy tym dopuszczanie bądź nie do sakramentów, za naprawdę mały pikuś.

Nie żebym była za generalnym zakazem głosowania dla osób upośledzonych umysłowo. Uważam, że w idealnych warunkach prawo do głosowania powinno być poprzedzone przejściem testu z elementarnych podstaw wiedzy na temat ustroju i gospodarki, w jakiej się żyje i jak się go zda, to nieleżnie od diagnoz czy ich braku można oddać głos.
Chociaż to oczywiście mrzonka, bo frekwencja wyborcza wynosiłaby wtedy może z 10%?
chimay jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-03-04, 15:03   #4
kennedy
Zakorzenienie
 
Avatar kennedy
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 18 401
Dot.: Sakramenty dla osób niepełnosprawnych

jezeli nie rozumie to nie powinien przyjmowac sakramentow : komunia/bierzmowanie/malzenstwo.
__________________
Kiedy kobiety kogoś poznają to myślą, że to fajny facet. Jest już wstępnie zaakceptowany jako partner, a później może to tylko zepsuć lub nie. Kiedy mężczyźni kogoś poznają to myślą: „Ma niezłe nogi”.
kennedy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-03-04, 15:48   #5
Ellen_Ripley
Zakorzenienie
 
Avatar Ellen_Ripley
 
Zarejestrowany: 2018-04
Wiadomości: 20 853
Dot.: Sakramenty dla osób niepełnosprawnych

Cytat:
Napisane przez kennedy Pokaż wiadomość
jezeli nie rozumie to nie powinien przyjmowac sakramentow : komunia/bierzmowanie/malzenstwo.
Jak wyżej, ale ludzie mają często takie podejście do tematu, że "sakrament ma być i tyle" (te wszystkie miśki biorące śluby kościelne, chociaż ani się do zasad własnej wiary nie stosują, ani za bardzo nie praktykują). Rodzice niepełnosprawnych dzieci mogą czuć się pokrzywdzeni faktem, że ich dziecko jest wykluczone również w tej sferze. Można się wczuć w ich położenie. Nie zmienia to jednak nauk KK.
__________________
Żegnaj Wizaż Forum. Tyle lat za nami. Witaj Życie po Wizażu (Discord). Wszystko przed nami.
Ellen_Ripley jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-03-04, 15:52   #6
Trzepotka
Zakorzenienie
 
Avatar Trzepotka
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 20 984
Dot.: Sakramenty dla osób niepełnosprawnych

Treść usunięta
Trzepotka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-03-04, 15:55   #7
Ellen_Ripley
Zakorzenienie
 
Avatar Ellen_Ripley
 
Zarejestrowany: 2018-04
Wiadomości: 20 853
Dot.: Sakramenty dla osób niepełnosprawnych

Cytat:
Napisane przez Trzepotka Pokaż wiadomość
Treść usunięta
Czyli nie ma w tej kwestii jakiegoś jednolitego stanowiska? Jeżeli to komuś przynosi ulgę a dzieciom sprawua frajdę, to spoko.
__________________
Żegnaj Wizaż Forum. Tyle lat za nami. Witaj Życie po Wizażu (Discord). Wszystko przed nami.
Ellen_Ripley jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2021-03-04, 16:23   #8
Timon i Pumba
hakuna matata
 
Avatar Timon i Pumba
 
Zarejestrowany: 2016-06
Wiadomości: 22 754
Dot.: Sakramenty dla osób niepełnosprawnych

Treść usunięta

Edytowane przez Timon i Pumba
Czas edycji: 2023-12-18 o 21:54
Timon i Pumba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-03-04, 16:25   #9
Trzepotka
Zakorzenienie
 
Avatar Trzepotka
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 20 984
Dot.: Sakramenty dla osób niepełnosprawnych

Treść usunięta
Trzepotka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-03-05, 10:07   #10
kennedy
Zakorzenienie
 
Avatar kennedy
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 18 401
Dot.: Sakramenty dla osób niepełnosprawnych

Cytat:
Napisane przez Timon i Pumba Pokaż wiadomość
Treść usunięta
musisz zrozumiec co oznacza komunia/ bierzmowanie/ malzenstwo

to sa inne sakramenty niz chrzciny lub namaszczenie chorych.
z sakramentami wiaza sie pewne obowiazki ktore sa nalozone na osobe ktora sakrament przyjela.
Jezeli nie ma swiadomosci to jak ma wypelniac obowiazki taka osoba?
Prosze nie patrz na to jak wykluczenie bo to nie o to chodzi.
__________________
Kiedy kobiety kogoś poznają to myślą, że to fajny facet. Jest już wstępnie zaakceptowany jako partner, a później może to tylko zepsuć lub nie. Kiedy mężczyźni kogoś poznają to myślą: „Ma niezłe nogi”.
kennedy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-03-05, 11:03   #11
Timon i Pumba
hakuna matata
 
Avatar Timon i Pumba
 
Zarejestrowany: 2016-06
Wiadomości: 22 754
Dot.: Sakramenty dla osób niepełnosprawnych

Treść usunięta

Edytowane przez Timon i Pumba
Czas edycji: 2023-12-18 o 21:54
Timon i Pumba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2021-03-05, 13:04   #12
ce4534435626970636826734dc4cc81c1d23e519_62b0fbf266bee
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 18 638
Dot.: Sakramenty dla osób niepełnosprawnych

Cytat:
Napisane przez Timon i Pumba Pokaż wiadomość
Treść usunięta
Bo są różne, różne obowiązki się z nimi wiążą i różne mają znaczenie.
ce4534435626970636826734dc4cc81c1d23e519_62b0fbf266bee jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-03-05, 14:25   #13
Timon i Pumba
hakuna matata
 
Avatar Timon i Pumba
 
Zarejestrowany: 2016-06
Wiadomości: 22 754
Dot.: Sakramenty dla osób niepełnosprawnych

Treść usunięta

Edytowane przez Timon i Pumba
Czas edycji: 2023-12-18 o 21:55
Timon i Pumba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-03-05, 14:41   #14
ce4534435626970636826734dc4cc81c1d23e519_62b0fbf266bee
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 18 638
Dot.: Sakramenty dla osób niepełnosprawnych

Cytat:
Napisane przez Timon i Pumba Pokaż wiadomość
Treść usunięta
Mogę się mylić, jeśli ktoś tu jest lepiej zorientowany to niech mnie poprawi, ale wydaje mi się, że chrzest to tyle co przyjęcie do kościoła i zmazanie grzechu pierworodnego. Nie kojarzę, żeby szły za tym jakieś obowiązki dla chrzczonego dziecka, tylko jeśli już to dla rodziców, jakieś zobowiązanie do wychowania w wierze.
Tzn mam na myśli chrzest dziecka. Nie interesowałam się, jak wygląda chrzest osoby dorosłej i nigdy na takim nie byłam. Tylko coś kojarzę, że w przypadku osób dorosłych chyba często jest to robione razem z komunią i bierzmowaniem (?), w sensie kojarzy m się, że często jest przyjmowanych więcej sakramentów na raz.
ce4534435626970636826734dc4cc81c1d23e519_62b0fbf266bee jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-03-05, 14:41   #15
abiblabla
Zakorzenienie
 
Avatar abiblabla
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomości: 5 108
Dot.: Sakramenty dla osób niepełnosprawnych

Nie wyobrazam sobie zeby jakikolwiek osmiolatek byl dojrzaly na tyle by SWIADOMIE przystapic do komunii, nie robmy sobie jaj. Skoro caly czas (niestety) legalne jest decydowanie o wierze swoich dzieci, czyli chrzczenie ich i dopuszczanie do komunii, to nie widze zadnej roznicy w decydowaniu za dziecko pelno- i niepelnosprawne. W jakimkolwiek stanie intelektualnym by nie bylo to dziecko, to nie ma ono nic do powiedzenia, a komunia to dla niego co najwyzej fajna impreza z ciastem i prezentami oraz poczucie przynaleznosci (nawet niekoniecznie do wspolnoty kosciola, co raczej do grupy rowiesnikow, ktorzy tez maja komunie). Osmiolatek nie jest na tyle rozwiniety by myslec krytycznie czy prowadzic polemike na tematy ideologiczne. Co najwyzej zada niewygodne pytanie i zostanie zbyty lub uraczony metafora ktorej nie zrozumie.

Co innego bierzmowanie i inne sakramenty. Bierzmowanie jesli dobrze pamietam jest pierwszym, ktore czlowiek w teorii przyjmuje "swiadomie" (W teorii, bo jesli ktos jest nadal niedojrzaly tak jak ja, to mimo tych 15 czy 16 lat nadal bedzie bezrefleksyjnie traktowac to w 100% za wydarzenie towarzyskie).
__________________
i'm just standing here being a horse and a wizard
abiblabla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-03-05, 15:51   #16
ce4534435626970636826734dc4cc81c1d23e519_62b0fbf266bee
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 18 638
Dot.: Sakramenty dla osób niepełnosprawnych

Cytat:
Napisane przez abiblabla Pokaż wiadomość

Co innego bierzmowanie i inne sakramenty. Bierzmowanie jesli dobrze pamietam jest pierwszym, ktore czlowiek w teorii przyjmuje "swiadomie" (W teorii, bo jesli ktos jest nadal niedojrzaly tak jak ja, to mimo tych 15 czy 16 lat nadal bedzie bezrefleksyjnie traktowac to w 100% za wydarzenie towarzyskie).
Bierzmowanie obchodzi się gdzieś z taką pompą, jak chrzest lub komunię?
U mnie to taka niezbyt okazja na prezenty czy imprezę.

Wysłane z mojego M2004J19C przy użyciu Tapatalka
ce4534435626970636826734dc4cc81c1d23e519_62b0fbf266bee jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-03-05, 15:58   #17
NocnaWiedma
Lady in red.
 
Avatar NocnaWiedma
 
Zarejestrowany: 2018-06
Wiadomości: 67 022
Dot.: Sakramenty dla osób niepełnosprawnych

Generalnie jestem przeciwna decydowaniu za dzieci w kwestii religii. Moim zdaniem sakramenty powinny być dla dorosłych, już faktycznie świadomych osób, łącznie z chrztem.



W każdym razie to, że sytuacja dotyczy chorych dzieci nie zgrzyta mi bardziej niż jakby to chodziło o zdrowe.
__________________
NocnaWiedma jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-03-05, 15:58   #18
melkmeisje
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2007-08
Wiadomości: 10 690
GG do melkmeisje
Dot.: Sakramenty dla osób niepełnosprawnych

Myślę, a nawet jestem przekonana, że nie ma większej różnicy między przyjęciem komunii przez zdrowego 9-latka i między przyjęciem komunii przez upośledzonego 9-latka. Różnica jest mniej więcej taka sama jak pokropienie wodą głowy dziecka miesięcznego i dziecka 2-letniego na przykład.
melkmeisje jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-03-07, 12:25   #19
Overcooked
Wtajemniczenie
 
Avatar Overcooked
 
Zarejestrowany: 2020-06
Wiadomości: 2 508
Dot.: Sakramenty dla osób niepełnosprawnych

Cytat:
Napisane przez melkmeisje Pokaż wiadomość
Myślę, a nawet jestem przekonana, że nie ma większej różnicy między przyjęciem komunii przez zdrowego 9-latka i między przyjęciem komunii przez upośledzonego 9-latka. Różnica jest mniej więcej taka sama jak pokropienie wodą głowy dziecka miesięcznego i dziecka 2-letniego na przykład.
Dokładnie.



I tak te sakramenty służą tylko indoktrynacji, wejściu w cały system bezmyślnego chodzenia do kościoła od najmłodszego całych klas co się przygotowują, wepchaniu w mechanizm "nie odstawania" od większości dzieci, przekupstwem rodziców prezentami od przysłowiowej religijnej babci. Niby życie od poczęcia ale sakramenty odbębnić jak najszybciej (chrzest może wykonać osoba świecka zwykłą wodą) bo grzech pierworodny albo brak komunii sprawi że niewinne i nieogarniające dziecko pójdzie do czyśćca/piekła?
Overcooked jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2021-03-08, 08:33   #20
maswerka
Zadomowienie
 
Avatar maswerka
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 1 506
Dot.: Sakramenty dla osób niepełnosprawnych

Dla tych dzieci w szkołach specjalnych są organizowane przygotowania do sakramentów, poprzedzone rozmowami, obserwacją i uroczystość przyjęcia sakramentu nie odbywa się z neurotypowymi dziećmi, tylko w specjalnie przygotowanej oprawie.
Sakrament przyjmuje rodzic w imieniu dziecka.
__________________




maswerka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-03-08, 08:51   #21
abiblabla
Zakorzenienie
 
Avatar abiblabla
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomości: 5 108
Dot.: Sakramenty dla osób niepełnosprawnych

[1=ce453443562697063682673 4dc4cc81c1d23e519_62b0fbf 266bee;88557575]Bierzmowanie obchodzi się gdzieś z taką pompą, jak chrzest lub komunię?
U mnie to taka niezbyt okazja na prezenty czy imprezę.

Wysłane z mojego M2004J19C przy użyciu Tapatalka[/QUOTE]
Hmm nie, nie obchodzi sie z taka pompa, ale dlaczego mnie o to pytasz?
Cytat:
Napisane przez Overcooked Pokaż wiadomość
Dokładnie.



I tak te sakramenty służą tylko indoktrynacji, wejściu w cały system bezmyślnego chodzenia do kościoła od najmłodszego całych klas co się przygotowują, wepchaniu w mechanizm "nie odstawania" od większości dzieci, przekupstwem rodziców prezentami od przysłowiowej religijnej babci. Niby życie od poczęcia ale sakramenty odbębnić jak najszybciej (chrzest może wykonać osoba świecka zwykłą wodą) bo grzech pierworodny albo brak komunii sprawi że niewinne i nieogarniające dziecko pójdzie do czyśćca/piekła?
Przeciez wlasnie dokladnie o to chodzi. Nawet noworodek, ktory nagrzeszyc jeszcze nie mial jak, jesli tylko jest nieochrzony, nie znajdzie dla siebie miejsca w niebie. Taka to sprawiedliwa religia.
__________________
i'm just standing here being a horse and a wizard
abiblabla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-03-08, 11:10   #22
kennedy
Zakorzenienie
 
Avatar kennedy
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 18 401
Dot.: Sakramenty dla osób niepełnosprawnych

religia katolicka nie ma byc logiczna

Ani nie jest sprawiedliwa( hello, kobiety nie moga byc ksiezmi).
Ma swoje zasady i jak komus to nie pasuje to nie musi posiadac sakramentow.

@melkmeisle napisalas ze nie ma roznicy miedzy sakramentem komunii dla dziecka zdrowego 8 lat a dziecka z niepelnosprawnoscia intelektualna i zupelnie nie masz racji.
8 latek przygotowuje sie do komunii caly rok na lekcjach religii: uczy sie o swojej wierze, poznaje modlitwy i podstawowe zalozenia( spowiedz, pokuta, swiadomosc przyjmowania komunii).
Dziecko z niepelnosprawnoscia ktore takiej swiadomosci nie ma, nie rozumie, nie zna modlitw ani zasad nie powinno przyjmowac sakramentu komunii ani bierzmowania ani malzenstwa.
WG mnie to absolutnie logiczne aczkolwiek nie wiem co mowi na ten temat Kosciol bo zupelnie mi z nim nie po drodze
__________________
Kiedy kobiety kogoś poznają to myślą, że to fajny facet. Jest już wstępnie zaakceptowany jako partner, a później może to tylko zepsuć lub nie. Kiedy mężczyźni kogoś poznają to myślą: „Ma niezłe nogi”.
kennedy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-03-08, 11:32   #23
melkmeisje
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2007-08
Wiadomości: 10 690
GG do melkmeisje
Dot.: Sakramenty dla osób niepełnosprawnych

Cytat:
Napisane przez kennedy Pokaż wiadomość
religia katolicka nie ma byc logiczna

Ani nie jest sprawiedliwa( hello, kobiety nie moga byc ksiezmi).
Ma swoje zasady i jak komus to nie pasuje to nie musi posiadac sakramentow.

@melkmeisle napisalas ze nie ma roznicy miedzy sakramentem komunii dla dziecka zdrowego 8 lat a dziecka z niepelnosprawnoscia intelektualna i zupelnie nie masz racji.
8 latek przygotowuje sie do komunii caly rok na lekcjach religii: uczy sie o swojej wierze, poznaje modlitwy i podstawowe zalozenia( spowiedz, pokuta, swiadomosc przyjmowania komunii).
Dziecko z niepelnosprawnoscia ktore takiej swiadomosci nie ma, nie rozumie, nie zna modlitw ani zasad nie powinno przyjmowac sakramentu komunii ani bierzmowania ani malzenstwa.
WG mnie to absolutnie logiczne aczkolwiek nie wiem co mowi na ten temat Kosciol bo zupelnie mi z nim nie po drodze
Wybacz, ale pozostane przy swojej racji. Zreszta smiem watpic, czy ten zdrowy 8-latek cokolwiek z tego rozumie oprocz wyklepania na zaliczenie modlitwy wykutej na pamiec.
melkmeisje jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-03-08, 11:49   #24
kennedy
Zakorzenienie
 
Avatar kennedy
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 18 401
Dot.: Sakramenty dla osób niepełnosprawnych

Cytat:
Napisane przez melkmeisje Pokaż wiadomość
Wybacz, ale pozostane przy swojej racji. Zreszta smiem watpic, czy ten zdrowy 8-latek cokolwiek z tego rozumie oprocz wyklepania na zaliczenie modlitwy wykutej na pamiec.
jestem matka chrzestan dzieciaka 9 lat ktory sprzygotowuje sie do komunii w tym roku. Ma sporo wiedze i duzo rozumie.
__________________
Kiedy kobiety kogoś poznają to myślą, że to fajny facet. Jest już wstępnie zaakceptowany jako partner, a później może to tylko zepsuć lub nie. Kiedy mężczyźni kogoś poznają to myślą: „Ma niezłe nogi”.
kennedy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-03-08, 11:50   #25
pfffh
Zadomowienie
 
Avatar pfffh
 
Zarejestrowany: 2011-04
Lokalizacja: Dziki Wschód
Wiadomości: 1 975
Dot.: Sakramenty dla osób niepełnosprawnych

Mój syn ma autyzm. Na szczęście jest wysokofunkcjonujacy, niesamowicie inteligentny acz zagubiony społecznie. Z religii na 5tki, do kościoła nie chce chodzić. Czy pójdzie do komunii? Ja bym chciała żeby tak było, bo dla mnie to ważne, czy dla niego też będzie ważne? Śmiem wątpić. W ogóle to mam wrażenie że na sakramentach zawsze najbardziej zależy rodzicom/babciom/rodzinie, a nie dzieciom. Dzieci czy to sprawne czy niepełnosprawne to mają tylko fajna zabawę i prezenty.
__________________
"Mówimy o Polsce. Tam nic i nigdy nie jest normalne" A. Sapkowski "Narrenturm"
pfffh jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-03-08, 12:05   #26
tinkerver2
Zakorzenienie
 
Avatar tinkerver2
 
Zarejestrowany: 2018-06
Wiadomości: 11 110
Dot.: Sakramenty dla osób niepełnosprawnych

Cytat:
Napisane przez maswerka Pokaż wiadomość
Dla tych dzieci w szkołach specjalnych są organizowane przygotowania do sakramentów, poprzedzone rozmowami, obserwacją i uroczystość przyjęcia sakramentu nie odbywa się z neurotypowymi dziećmi, tylko w specjalnie przygotowanej oprawie.
Sakrament przyjmuje rodzic w imieniu dziecka.
Tego nie zauważyłam. A mam dwójkę dzieciaków ze 2 szkół specjalnych, które idą do komunii.
Cytat:
Napisane przez pfffh Pokaż wiadomość
Mój syn ma autyzm. Na szczęście jest wysokofunkcjonujacy, niesamowicie inteligentny acz zagubiony społecznie. Z religii na 5tki, do kościoła nie chce chodzić. Czy pójdzie do komunii? Ja bym chciała żeby tak było, bo dla mnie to ważne, czy dla niego też będzie ważne? Śmiem wątpić. W ogóle to mam wrażenie że na sakramentach zawsze najbardziej zależy rodzicom/babciom/rodzinie, a nie dzieciom. Dzieci czy to sprawne czy niepełnosprawne to mają tylko fajna zabawę i prezenty.
Ani trochę mi nie chodzi o dzieci wysokofunkcjonujace. Raczej mam na myśli niepełnosprawnosc w stopniu umiarkowanym.

Wysłane z mojego moto g(8) power przy użyciu Tapatalka
tinkerver2 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-03-08, 14:44   #27
Lapis_Lazuli
Rozeznanie
 
Avatar Lapis_Lazuli
 
Zarejestrowany: 2019-04
Wiadomości: 929
Dot.: Sakramenty dla osób niepełnosprawnych

Moim zdaniem zapisywanie takich dzieci do bierzmowania jest nieprawidłowe.

Inna sprawa, że wiem że rodzice takich dzieci są pewnie przekonani że nie robią nic złego i w ogóle to wprost przeciwnie.
Lapis_Lazuli jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-03-15, 16:27   #28
Michiru
Zakorzenienie
 
Avatar Michiru
 
Zarejestrowany: 2008-05
Lokalizacja: Gliwice
Wiadomości: 6 731
Dot.: Sakramenty dla osób niepełnosprawnych

Cytat:
Napisane przez tinkerver2 Pokaż wiadomość
Wiem, po mnie nikt się nie spodziewał takiego wątku, toż ja niewierząca i apostata.
Ale z racji tego, że w pracy mam komunijne dzieci, to zaczęłam się zastanawiać nad tą kwestią.
I od razu mówię, nie chodzi mi o dzieci niepełnosprawne ruchowo, czyli np. Na wózku. Raczej o dzieci, które w związku ze swoją choroba nie są w stanie ŚWIADOMIE przystąpić do sakramentu. Czyli np. Te niepełnosprawne intelektualnie w stopniu umiarkowanym czy znacznym, lub dzieci cierpiące na np. Porażenie mózgowe, dzieci, które po prostu są nieświadome. O ile chrzest rozumiem, to co sądzicie o wysyłaniu takich dzieci do komunii?
Mam takich wychowanków - uposledzenie umiarkowane + autyzm. Te dzieci jeśli chodzi o religię są na poziomie bo ja wiem, trzylatka, może cztero? Wiedzą, że jest bozia, że są aniołki, a jak będą grzeczne to pójdą do nieba, do góry (jeden ma 12 lat, drugi 13).
No i teraz kłóci mi się opcja, że to powinna być w miarę "świadoma" decyzja (czy ogólnie, żeby dziecko w ogóle wiedziało, po co i dlaczego idzie do komunii), a tu mamy dzieciaki, które nie mają pojęcia o religii, bo tam głównie kolorują obrazki.
Co sądzicie?

Wysłane z mojego moto g(8) power przy użyciu Tapatalka
Jak dla mnie to do tego typu sakramentów powinny przystępować osoby świadome tego, co robią. Co to w ogóle jest ten sakrament. I powinny być starsze niż 2 klasa podstawówki, jak to się u nas przyjęło. To nie są sakramenty bez których ma się zamkniętą drogę do nieba i nie są też to żadne egzorcyzmy które mogą być potrzebne, jak to jest ze chrztem. Sytuacja, gdzie dziecko nic nie pojmuje z tego, nawet zdrowe, a idzie do komunii czy bierzmowania, bo rodzice chcą jest dla mnie farsą.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Michiru jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-03-15, 18:39   #29
ollxxxxa
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2021-03
Wiadomości: 193
Dot.: Sakramenty dla osób niepełnosprawnych

http://www.dpsserafitki.pl/pierwsza-komunia-swieta
ollxxxxa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2021-03-15 19:39:48


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 13:13.