Szwecja - Strona 30 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe > Emigrantki

Notka

Emigrantki Emigrantki to forum dla "zagranicznych" Wizażanek. Wejdź, poznaj rodaczki, wymień się opiniami i swoim doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-11-03, 20:10   #871
Issabele
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-04
Wiadomości: 186
GG do Issabele Send a message via Skype™ to Issabele
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Cytat:
Napisane przez apple89 Pokaż wiadomość
Szwedzi w ogóle bardzo lubią sport. Nie mogę się nadziwić jak widzę ich biegających wieczorem w deszczu Ale może taki widok mnie zmotywuje i nawet ja zacznę więcej ćwiczyć.

A co do ich lenistwa, to nie mogłam uwierzyć jak się dowiedziałam, że im wystarczy zadzwonić do zakładu pracy, że źle się czują i przez tydzień mogą nie przychodzić do pracy i nie muszą nawet zwolnienia lekarskiego pokazywać W Polsce człowiek szedł schorowany do pracy, bo się bał żeby później nie mieć jakiś przykrych konsekwencji.

Issabele - właśnie w ten weekend się dowiedziałam, że w Strängnäs pracuje mój chłopak. Mówił mi wcześniej, ale dla mnie wszystkie nazwy szwedzkich miast brzmią tak samo. A akurat jechaliśmy w tamtą stronę i zobaczyłam tabliczkę
Hahaha no zobacz jaki świat jest mały. Nawet w Szwecji. może wtedy kiedyś wpadniesz na kawę.
Tez jestem nadal zdziwiona jak widzę ich biegających w zimie w deszczu. Normalnie wikingi.
I rowniez byłam trochę zestresowana jak pierwszy raz brałam tu chorobowe. Az dwa tygodnie w domu siedziałam. Bez zwolnienia lekarskiego. I tez sie martwilam ze odbije się to na opinii w pracy. Ale nie. To jest fantastyczne tutaj.
Issabele jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-03, 21:41   #872
apple89
Raczkowanie
 
Avatar apple89
 
Zarejestrowany: 2011-12
Wiadomości: 34
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Cytat:
Napisane przez Issabele Pokaż wiadomość
Hahaha no zobacz jaki świat jest mały. Nawet w Szwecji. może wtedy kiedyś wpadniesz na kawę.
Tez jestem nadal zdziwiona jak widzę ich biegających w zimie w deszczu. Normalnie wikingi.
I rowniez byłam trochę zestresowana jak pierwszy raz brałam tu chorobowe. Az dwa tygodnie w domu siedziałam. Bez zwolnienia lekarskiego. I tez sie martwilam ze odbije się to na opinii w pracy. Ale nie. To jest fantastyczne tutaj.
No to jest ogromny plus Zupełnie inne traktowanie pracownika niż w Polsce. A co do kawki to mam nadzieję, że się uda kiedyś wybrać
apple89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-04, 18:18   #873
madzianna87
Raczkowanie
 
Avatar madzianna87
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 94
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Issabele, wiem o co Ci chodzilo i nie obrazam sie oczywiscie, ja sie wogole malo obrazam
a jakie sporty uprawiacie?
co do kawki to powinnysmy zrobic wizazowe spotkanie
madzianna87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-04, 19:47   #874
esskapada
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2014-01
Lokalizacja: Szwecja
Wiadomości: 1 100
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Witam serdecznie traflilam przypadkiem na wasz watek :9 moge sie przylaczyc? rowniez mieszkam w Szwecji

---------- Dopisano o 20:33 ---------- Poprzedni post napisano o 20:17 ----------

Cytat:
Napisane przez apple89 Pokaż wiadomość
Hej dziewczyny, można dołączyć ?
Od niecałego miesiąca mieszkam w Szwecji, i zaczął doskwierać mi całkowity brak znajomych. Mam 25 lat i mieszkam w Eskilstunie, czy jest może ktoś z tych okolic?
hej! ja nie Eskilstuna ale Nyköping

---------- Dopisano o 20:42 ---------- Poprzedni post napisano o 20:33 ----------

Cytat:
Napisane przez apple89 Pokaż wiadomość
Issabele - dokładnie Heron City miałam na myśli, a i o polonia.info również pisałam No przyznam, że jest tam strach pisać

Muszę wypróbować te kursy, które polecacie

Dziewczyny a powiedzcie mi, jak najłatwiej zacząć poszukiwania pracy? Czy macie jakieś strony z których korzystałyście? I jak ogólnie oceniacie możliwości znalezienia pracy dla osoby tylko z językiem angielskim?
Jezeli masz mniej niz 25 lat to zarejestruj sie w bezrobotnym, po 3 miesiacach bedziesz dostawala pieniadze bo to tzw gwarancja dla mlodych lepszy rydz niz nic

---------- Dopisano o 20:47 ---------- Poprzedni post napisano o 20:42 ----------

Cytat:
Napisane przez Issabele Pokaż wiadomość
Socialdemokraterna? Chyba masz na myśli Sveriedemokratarna. Jeśli chodzi ci o tego co chce przestać sprawdzać imigrantów.
Masz rację. Jak to dzień wolny? Ja pracuje ; (
tutaj nie tyle co chodzi o imigrantow a o uchodzcow z somalii bo ich chyba wiecej niz szwedow w Szwecji
__________________
Natalie 19.06.2013

http://suwaczki.maluchy.pl/li-68473.png
esskapada jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-04, 21:17   #875
apple89
Raczkowanie
 
Avatar apple89
 
Zarejestrowany: 2011-12
Wiadomości: 34
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Cytat:
Napisane przez madzianna87 Pokaż wiadomość
Issabele, wiem o co Ci chodzilo i nie obrazam sie oczywiscie, ja sie wogole malo obrazam
a jakie sporty uprawiacie?
co do kawki to powinnysmy zrobic wizazowe spotkanie
Jestem za

A co do sportów, to jeszcze do niedawna uprawiałam jogę i dość często chodziłam na fitness, no ale tutaj jeszcze się z tym wszystkim nie odnalazłam, choć upatrzyłam sobie siłownię niedaleko mojego mieszkania

Esskapada - Nykoping też całkiem niedaleko Niestety mam właśnie 25 lat więc nici z dodatkowych pieniędzy Choć jak tylko dostane personnumer to i tak mam zamiar się zarejestrować jako bezrobotna, a nóż dostanę jakąś ofertę pracy
apple89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-04, 21:19   #876
esskapada
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2014-01
Lokalizacja: Szwecja
Wiadomości: 1 100
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Cytat:
Napisane przez apple89 Pokaż wiadomość
Jestem za

A co do sportów, to jeszcze do niedawna uprawiałam jogę i dość często chodziłam na fitness, no ale tutaj jeszcze się z tym wszystkim nie odnalazłam, choć upatrzyłam sobie siłownię niedaleko mojego mieszkania

Esskapada - Nykoping też całkiem niedaleko Niestety mam właśnie 25 lat więc nici z dodatkowych pieniędzy Choć jak tylko dostane personnumer to i tak mam zamiar się zarejestrować jako bezrobotna, a nóż dostanę jakąś ofertę pracy
oby kolezanka mieszka w eskilstunie, przyjechala po studiach architektury, skonczyla szybko sfi i od razu dostala prace i duuuuzo zarabia ale to taka kolezanka nie kolezanka
__________________
Natalie 19.06.2013

http://suwaczki.maluchy.pl/li-68473.png
esskapada jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-05, 04:57   #877
Issabele
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-04
Wiadomości: 186
GG do Issabele Send a message via Skype™ to Issabele
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Witaj Esskapada super ze odnalazlas ten wątek. Tak jasne chodziło mi o uchodźców konkretnie.
A co do sportów to na każdą porę roku coś. W lecie biegam na orientację a zimą jeżdżę na nartach - biegowkach. Wiec akurat właśnie zaczynam przygotowywać się do sezonu. A ty?
Issabele jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2014-11-05, 10:51   #878
madzianna87
Raczkowanie
 
Avatar madzianna87
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 94
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Czesc Esskapada Masz blisko na lotnisko
Ja tu sporo sportu zaczelam uprawiac, po pierwsze bo wszyscy sa tacy aktywni a poza tym inne formy rozrywki sa raczej kosztowne Tez lubie biegi na orientacje, chcialam wystartowac w Sportkullan w zeszlym roku ale nie moglam znalezc 2 naiwnych dziewczyn co by ze mna pobiegly Na biegowkach sie dopiero ucze ale zeszly sezon to moze byly 2-3 wyjscia i po sniegu. A pierwszy sezon glownie na tylku spedzilam, takze nie wiem jak mi bedzie w tym roku szlo heh
madzianna87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-05, 13:05   #879
Issabele
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-04
Wiadomości: 186
GG do Issabele Send a message via Skype™ to Issabele
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Cytat:
Napisane przez madzianna87 Pokaż wiadomość
Czesc Esskapada Masz blisko na lotnisko
Ja tu sporo sportu zaczelam uprawiac, po pierwsze bo wszyscy sa tacy aktywni a poza tym inne formy rozrywki sa raczej kosztowne Tez lubie biegi na orientacje, chcialam wystartowac w Sportkullan w zeszlym roku ale nie moglam znalezc 2 naiwnych dziewczyn co by ze mna pobiegly Na biegowkach sie dopiero ucze ale zeszly sezon to moze byly 2-3 wyjscia i po sniegu. A pierwszy sezon glownie na tylku spedzilam, takze nie wiem jak mi bedzie w tym roku szlo heh
Haha czyli również jak ja poszłaś w ślad szwedzkich sportów. Bo oba wywodzą się pierwotnie ze Szwecji. Nie słyszałam nigdy o tych zawodach. Może mój chłopak który biega na orientację od ponad 15 lat będzie wiedział. Ja w tym roku byłam na Oringen. To takie największe na świecie zawody na bieg na orientację. Nie wiem czy słyszałaś ale jak lubisz ten sport to powinnaś się kiedyś wybrać. Fantastyczna sprawa. W tym roku tylko towarzyszyłam chłopakowi ale w następnym startuje na zawodach tez. Mam nadzieje ze uda mi się tak wycwiczyc ze pobiegne w mojej klasie.
Może kiedyś razem pojezdzimy na nartach lub pobiegamy na orientację

Edytowane przez Issabele
Czas edycji: 2014-11-05 o 13:13
Issabele jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-06, 06:49   #880
esskapada
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2014-01
Lokalizacja: Szwecja
Wiadomości: 1 100
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Będzie tylko deszcz... biało!
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg 1415256443164.jpg (46,7 KB, 4 załadowań)
__________________
Natalie 19.06.2013

http://suwaczki.maluchy.pl/li-68473.png
esskapada jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-06, 11:34   #881
apple89
Raczkowanie
 
Avatar apple89
 
Zarejestrowany: 2011-12
Wiadomości: 34
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

No jak się rozpadało rano tak chyba już nie przestanie
apple89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-11-06, 12:29   #882
esskapada
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2014-01
Lokalizacja: Szwecja
Wiadomości: 1 100
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Pisze, pisze a nie napisalam nic o Sobie wiec tak:
Mieszkam z mezem (od 2 lat maz) w Szwecji 4 lata (maz 7) mamy corke Natalie ktora ma 17 miesiecy dawno temu skonczylam SFI i tak sobie zyjemy, najpierw ciaza, potem mammaledig, teraz jestem na bezrobotnym (teoretycznie ) i prawdopodobnie od stycznia zaczynam prace na bialo mieszkaly niedaleko Nyköping i tak sobie zyjemy
__________________
Natalie 19.06.2013

http://suwaczki.maluchy.pl/li-68473.png
esskapada jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-06, 13:55   #883
apple89
Raczkowanie
 
Avatar apple89
 
Zarejestrowany: 2011-12
Wiadomości: 34
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Dziewczyny, czy wy też miałyście takie okropne problemy aby dostać Personnumer? Ja jestem w kompletnej rozsypce i nigdzie nie mogę dostać konkretnych informacji. Poszłam zarejestrować się w Skatverket (jeśli piszę błędnie to przepraszam) jako sambo. Powiedziano mi, że mam im donieść jakiś dokument potwierdzający, że jeszcze rok czasu będę miała ubezpieczenie z Polski.. Po czym dzwoniąc do NFZ uzyskałam informację, że nie mogę czegoś takiego dostać, bo - w grudniu tego roku kończę studia, a ubezpieczenie właśnie z tego tytułu było mi przyznane w Polsce. Więc żadnego dokumentu S1 nie dostanę. Powiedziałam to w Skatverket, przedstawiając całą sytuację i mówiąc, że mam tylko EKUZ do końca lutego, na co miła Pani odpowiedziała, że nie ma problemu, coś tam zaznaczyła w papierach i kazała czekać na Personnumer. Dziś po ponad miesiącu czekania się dowiaduję, że oni jednak muszą mieć ten dokument s1 lub E109, i mi powiedzieli, że każde państwo taki dokument ma obowiązek wydać. No to dzwonię do NFZ i rozmawiam z 2 różnymi osobami, i wiem, że nie przysługuje mi taki dokument ani żaden inny Czy wiecie cokolwiek na ten temat? Czy też wam urząd w Szwecji kazał takie dokumenty dotarczyć?
apple89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-06, 14:42   #884
Issabele
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-04
Wiadomości: 186
GG do Issabele Send a message via Skype™ to Issabele
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Cytat:
Napisane przez apple89 Pokaż wiadomość
Dziewczyny, czy wy też miałyście takie okropne problemy aby dostać Personnumer? Ja jestem w kompletnej rozsypce i nigdzie nie mogę dostać konkretnych informacji. Poszłam zarejestrować się w Skatverket (jeśli piszę błędnie to przepraszam) jako sambo. Powiedziano mi, że mam im donieść jakiś dokument potwierdzający, że jeszcze rok czasu będę miała ubezpieczenie z Polski.. Po czym dzwoniąc do NFZ uzyskałam informację, że nie mogę czegoś takiego dostać, bo - w grudniu tego roku kończę studia, a ubezpieczenie właśnie z tego tytułu było mi przyznane w Polsce. Więc żadnego dokumentu S1 nie dostanę. Powiedziałam to w Skatverket, przedstawiając całą sytuację i mówiąc, że mam tylko EKUZ do końca lutego, na co miła Pani odpowiedziała, że nie ma problemu, coś tam zaznaczyła w papierach i kazała czekać na Personnumer. Dziś po ponad miesiącu czekania się dowiaduję, że oni jednak muszą mieć ten dokument s1 lub E109, i mi powiedzieli, że każde państwo taki dokument ma obowiązek wydać. No to dzwonię do NFZ i rozmawiam z 2 różnymi osobami, i wiem, że nie przysługuje mi taki dokument ani żaden inny Czy wiecie cokolwiek na ten temat? Czy też wam urząd w Szwecji kazał takie dokumenty dotarczyć?
Wiesz co ja nigdy nie miałam żadnych problemów z urzędami oprócz Migrationsvarket.
Masz to bardzo dziwne ale pewnie dlatego ze rejestrujesz się jako sambo. Ja jak tu przyjechałam to Perssonnummer dostałam bo miałam prace na biało. Wiec tylko złożyłam papiery o nadanie peselu i umowę. Dwa tygodnie później dostałam list z numerem. Nie wiem jak dokładnie oni ta mają z tym całym sambo ale oni coraz bardziej to utrudniają by nie rzucać peselami na prawo i lewo. Spróbuj poszukać na Poloni info. Jestem pewna ze ktoś ma podobny problem do twojego.
Życzę w każdym razie powodzenia. Wiem jak to jest walczyć z urzędami. Tragedia poprostu.
Issabele jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-06, 15:14   #885
esskapada
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2014-01
Lokalizacja: Szwecja
Wiadomości: 1 100
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Cytat:
Napisane przez apple89 Pokaż wiadomość
Dziewczyny, czy wy też miałyście takie okropne problemy aby dostać Personnumer? Ja jestem w kompletnej rozsypce i nigdzie nie mogę dostać konkretnych informacji. Poszłam zarejestrować się w Skatverket (jeśli piszę błędnie to przepraszam) jako sambo. Powiedziano mi, że mam im donieść jakiś dokument potwierdzający, że jeszcze rok czasu będę miała ubezpieczenie z Polski.. Po czym dzwoniąc do NFZ uzyskałam informację, że nie mogę czegoś takiego dostać, bo - w grudniu tego roku kończę studia, a ubezpieczenie właśnie z tego tytułu było mi przyznane w Polsce. Więc żadnego dokumentu S1 nie dostanę. Powiedziałam to w Skatverket, przedstawiając całą sytuację i mówiąc, że mam tylko EKUZ do końca lutego, na co miła Pani odpowiedziała, że nie ma problemu, coś tam zaznaczyła w papierach i kazała czekać na Personnumer. Dziś po ponad miesiącu czekania się dowiaduję, że oni jednak muszą mieć ten dokument s1 lub E109, i mi powiedzieli, że każde państwo taki dokument ma obowiązek wydać. No to dzwonię do NFZ i rozmawiam z 2 różnymi osobami, i wiem, że nie przysługuje mi taki dokument ani żaden inny Czy wiecie cokolwiek na ten temat? Czy też wam urząd w Szwecji kazał takie dokumenty dotarczyć?
Wszystkie papiery zalatwial maz, ale nie bylo problemu bo pracowal jego ojciec, matka i chyba mlodszy brat wiec w razie co to bylo ubezpieczenie i bylam ubezpieczona pod niego dostalam wszytsko od razu za to jego kolega nie dostal bo wtedy pracowal tylko meza ojciec i za duzo ludzi bylo niby na utrzymaniu

---------- Dopisano o 16:14 ---------- Poprzedni post napisano o 16:12 ----------

Cytat:
Napisane przez Issabele Pokaż wiadomość
Wiesz co ja nigdy nie miałam żadnych problemów z urzędami oprócz Migrationsvarket.
Masz to bardzo dziwne ale pewnie dlatego ze rejestrujesz się jako sambo. Ja jak tu przyjechałam to Perssonnummer dostałam bo miałam prace na biało. Wiec tylko złożyłam papiery o nadanie peselu i umowę. Dwa tygodnie później dostałam list z numerem. Nie wiem jak dokładnie oni ta mają z tym całym sambo ale oni coraz bardziej to utrudniają by nie rzucać peselami na prawo i lewo. Spróbuj poszukać na Poloni info. Jestem pewna ze ktoś ma podobny problem do twojego.
Życzę w każdym razie powodzenia. Wiem jak to jest walczyć z urzędami. Tragedia poprostu.
tez mialam problem z Migrationsvarket i dopiero po 3 latach dostalam szwedzki dowod! bo ciagle im cos nie pasowalo... konto w banku mialam, wszystko na legalu tylko nie chcieli wyrobic dowodu :/
__________________
Natalie 19.06.2013

http://suwaczki.maluchy.pl/li-68473.png
esskapada jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-06, 16:05   #886
Issabele
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-04
Wiadomości: 186
GG do Issabele Send a message via Skype™ to Issabele
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Esskapada ja czekałam 2.5 roku na przyznanie pobytu. A na końcu okazało się ze likwidują obowiązek rejestrowania się do Migrationsvarket jeśli jesteś z Europy. -.- A dowód zrobiłam na paszport wiec bez żadnego kłopotu tez.
Issabele jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-06, 16:33   #887
esskapada
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2014-01
Lokalizacja: Szwecja
Wiadomości: 1 100
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Cytat:
Napisane przez Issabele Pokaż wiadomość
Esskapada ja czekałam 2.5 roku na przyznanie pobytu. A na końcu okazało się ze likwidują obowiązek rejestrowania się do Migrationsvarket jeśli jesteś z Europy. -.- A dowód zrobiłam na paszport wiec bez żadnego kłopotu tez.
Ja na pobyt dostałam od razu, personnummer i wszystko tylko z dowodem mieli problem migra wysyłał mnie do skat i tak na odwrót, w końcu mąż zrobił awanturę bo na w ciąży i wyrobili 3 dni przed TP byłam robić dowód :-D
__________________
Natalie 19.06.2013

http://suwaczki.maluchy.pl/li-68473.png
esskapada jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-06, 17:43   #888
Issabele
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-04
Wiadomości: 186
GG do Issabele Send a message via Skype™ to Issabele
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Ludzie którzy zajmowali się moimi papierami poprostu on mnie zapomnieli a potem zgubili papiery. Gdy się wreszcie zorientowali to okazało się ze zdjęcie dowodu osobistego jest stare bo data wygasła i musze donieść foto nowego. No u tak im to zabrało 2 lata.
Issabele jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-06, 17:45   #889
esskapada
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2014-01
Lokalizacja: Szwecja
Wiadomości: 1 100
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Cytat:
Napisane przez Issabele Pokaż wiadomość
Ludzie którzy zajmowali się moimi papierami poprostu on mnie zapomnieli a potem zgubili papiery. Gdy się wreszcie zorientowali to okazało się ze zdjęcie dowodu osobistego jest stare bo data wygasła i musze donieść foto nowego. No u tak im to zabrało 2 lata.
Szwedzi mają czas :-D
__________________
Natalie 19.06.2013

http://suwaczki.maluchy.pl/li-68473.png
esskapada jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-11-06, 18:24   #890
Issabele
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-04
Wiadomości: 186
GG do Issabele Send a message via Skype™ to Issabele
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Cytat:
Napisane przez esskapada Pokaż wiadomość
Szwedzi mają czas :-D
Dokładnie!
No to napadalo dzisiaj. A w innych krańcach Szwecji tez śnieg spadł?
Issabele jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-06, 19:08   #891
apple89
Raczkowanie
 
Avatar apple89
 
Zarejestrowany: 2011-12
Wiadomości: 34
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

No nie śpieszy im się, oj nie I jeszcze co jeden w urzędzie to mówi zupełnie co innego. Tutaj śnieg, a jak sprawdzałam pogodę w Polsce to dziś w Krakowie było 16 stopni
apple89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-06, 22:05   #892
Krumcia
Raczkowanie
 
Avatar Krumcia
 
Zarejestrowany: 2013-10
Wiadomości: 200
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Cytat:
Napisane przez Kolaszka Pokaż wiadomość
Krumcia- ja jestem fryzjerka
To wiem już kogo pytać o specyfiki do włosów w Szwecji A gdzie można cię znaleźć, Kolaszko? I ile kasujesz za ścięcie długich włosów (możesz odpisać na PW, jeśli to tajemnica )?

Cytat:
Napisane przez esskapada Pokaż wiadomość
Ja na pobyt dostałam od razu, personnummer i wszystko tylko z dowodem mieli problem migra wysyłał mnie do skat i tak na odwrót, w końcu mąż zrobił awanturę bo na w ciąży i wyrobili 3 dni przed TP byłam robić dowód :-D
Dobrze, że udało ci się to załatwić przed porodem.

apple89, a twój chłopak nie ma szwedzkiego obywatelstwa? Kiedy ja się rejestrowałam to załatwiało sprawę i moje ubezpieczenie nie było potrzebne. A jeśli nie ma szwedzkiego obywatelstwa, to chyba zostaje tylko wykupić ubezpieczenie na rok...
Krumcia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-07, 08:28   #893
apple89
Raczkowanie
 
Avatar apple89
 
Zarejestrowany: 2011-12
Wiadomości: 34
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Cytat:
Napisane przez Krumcia Pokaż wiadomość

apple89, a twój chłopak nie ma szwedzkiego obywatelstwa? Kiedy ja się rejestrowałam to załatwiało sprawę i moje ubezpieczenie nie było potrzebne. A jeśli nie ma szwedzkiego obywatelstwa, to chyba zostaje tylko wykupić ubezpieczenie na rok...
Ma szwedzkie obywatelstwo więc nie pojmuję dlaczego tak utrudniają sprawę. Już się pytał tej kobiety w urzędzie czy może w takim razie mi wykupić szwedzkie roczne prywatne ubezpieczenie, to mu powiedziała, że to musi być S1 lub E109, mimo, że doskonale ona wie, że w mojej sytuacji nie mogę takich dokumentów dostać, ale rozmowa z nią przypomina ścięta płytę.. 2 innych urzędników powiedziało nam, że w mojej sytuacji nie potrzebuję tych dokumentów, tak więc to chyba tylko widzi mi się pracownika. Tym bardziej, że mam EKUZ ważne jeszcze kilka miesięcy.
apple89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-08, 14:28   #894
Kolaszka
Raczkowanie
 
Avatar Kolaszka
 
Zarejestrowany: 2011-08
Lokalizacja: Göteborg
Wiadomości: 61
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Ja dostalam personnummer bez problemu, ale tez musialam miec ubezpieczenie z Polski i maz pisal w urzedzie oswiadczenie, ze bedzie mnie utrzymywal, bo ja nie mialam wtedy pracy. Ogolnie to malzenstwa maja latwiej. Slyszalam o tym, ze oni w ogole chca zniesc personnummbery na sambo, bo duzo ludzi sciaga za duzo znajomych w ten sposob :/
apple89, moze postaraj sie zaczepic na poczatek w jakiejs firmie sprzatajacej aby tylko dali Ci umowe
Kolaszka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-08, 15:32   #895
apple89
Raczkowanie
 
Avatar apple89
 
Zarejestrowany: 2011-12
Wiadomości: 34
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Cytat:
Napisane przez Kolaszka Pokaż wiadomość
Ja dostalam personnummer bez problemu, ale tez musialam miec ubezpieczenie z Polski i maz pisal w urzedzie oswiadczenie, ze bedzie mnie utrzymywal, bo ja nie mialam wtedy pracy. Ogolnie to malzenstwa maja latwiej. Slyszalam o tym, ze oni w ogole chca zniesc personnummbery na sambo, bo duzo ludzi sciaga za duzo znajomych w ten sposob :/
apple89, moze postaraj sie zaczepic na poczatek w jakiejs firmie sprzatajacej aby tylko dali Ci umowe
Znalazłąm tanie roczne ubezpieczenie więc spróbuję z tym. Jeśli dalej się nie uda to już się owiadywaliśmy, że można wszystko załatwić inną drogą przez Migrationsverket, załatwiając najpierw zmianę miejsca pobytu i wtedy już nie mają wyjścia jak tylko dać mi ten Personnumer Ale zajmuje to trochę więcej czasu, a ja już chciałabym zacząć naukę SFI, bo nauka samemu to nie to samo.
apple89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-08, 16:49   #896
Issabele
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-04
Wiadomości: 186
GG do Issabele Send a message via Skype™ to Issabele
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Cytat:
Napisane przez apple89 Pokaż wiadomość
Znalazłąm tanie roczne ubezpieczenie więc spróbuję z tym. Jeśli dalej się nie uda to już się owiadywaliśmy, że można wszystko załatwić inną drogą przez Migrationsverket, załatwiając najpierw zmianę miejsca pobytu i wtedy już nie mają wyjścia jak tylko dać mi ten Personnumer Ale zajmuje to trochę więcej czasu, a ja już chciałabym zacząć naukę SFI, bo nauka samemu to nie to samo.
Ja nauczyłam się więcej sama w domu niż na sfi ; D ale to zależy od podejścia.
Issabele jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-08, 21:24   #897
esskapada
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2014-01
Lokalizacja: Szwecja
Wiadomości: 1 100
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Cytat:
Napisane przez Issabele Pokaż wiadomość
Ja nauczyłam się więcej sama w domu niż na sfi ; D ale to zależy od podejścia.
ja na sfi chodzilam sobie rok nauczylam sie podstaw a reszty z tv i poprostu z rozmow ze szwedami
__________________
Natalie 19.06.2013

http://suwaczki.maluchy.pl/li-68473.png
esskapada jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-10, 17:58   #898
_MarlenA_
Rozeznanie
 
Avatar _MarlenA_
 
Zarejestrowany: 2007-10
Lokalizacja: Tarnów
Wiadomości: 547
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Witam Szwedki również dołączam do waszego grona, w Szwecji przebywam aż rok co do personnumer to ja czekałam prawie pół roku, ale składałam dowody wypłat i jakoś się udało. A SFI zaczynam 20 listopada, zobaczymy jak pójdzie Pozdrawiam
_MarlenA_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-10, 18:43   #899
Krumcia
Raczkowanie
 
Avatar Krumcia
 
Zarejestrowany: 2013-10
Wiadomości: 200
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Hej!
Ja też zaczynam SFI w tym miesiącu.
Z jakich okolic jesteś?
Krumcia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-10, 19:06   #900
_MarlenA_
Rozeznanie
 
Avatar _MarlenA_
 
Zarejestrowany: 2007-10
Lokalizacja: Tarnów
Wiadomości: 547
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Hej no to cieszę się że nie będę sama w tej męczarni ja Stockholm dokładnie Slussen. W razie czego będzie kogo pytać o zadania
_MarlenA_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Emigrantki


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Wyłączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2023-11-06 17:12:11


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 14:28.