Choroby tarczycy a antykoncepcja. Brać czy nie brać? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Ginekologia

Notka

Ginekologia Miejsce, w którym rozmawiamy o ginekologii. Tutaj znajdziesz pytania i odpowiedzi związane ze zdrowiem intymnym kobiety. Rozmawiamy np. o antykoncepcji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-12-04, 16:23   #1
201702081016
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-11
Wiadomości: 162

Choroby tarczycy a antykoncepcja. Brać czy nie brać?


Cześć.

Niedawno byłam u ginekologa w sprawie antykoncepcji. Nigdy wcześniej jej nie brałam, więc z zasadzie to mój początek z tymi tabsami. Przepisał mi Diane 35, bo zależy mi na poprawieniu cery trądzikowej i mam lekkie objawy hirsutyzmu. Kiedyś miałam iść nawet do endokrynologa, ale ostatecznie zgubiłam gdzieś skierowanie, a drugi raz po skierowanie nie chciało mi się iść, bo w sumie trądzik i trochę więcej niż przeciętnie owłosienie, to nie choroba od razu. Tak czy owak, dostałam receptę bez żadnych konkretnych badań i bez jakiegoś ogólnego wywiadu zdrowotnego. Ale niedawno dowiedziałam, że mój tato ma nadczynność tarczycy (wygląda obecnie strasznie źle), a moja mama od kilkunastu lat leczy się na niedoczynność tarczycy. Zastanawiam się, czy przypadkiem nie jestem w dużym stopniu narażona na problemy z tarczycą?? Słowem, boję się, że jak zacznę brać te tabletki antykoncepcyjne, to może mi tarczyca "wysiąść" i pracować na złych obrotach. W chwili obecnej raczej chorej tarczycy nie mam, co prawda najnowszych badań nie mam. Jakieś 1,5 roku temu robiłam badania na TSH i ogólne z krwi, bo czułam się osłabiona, no ale wyniki wyszły poprawnie. Nie pomyślałam w gabinecie lekarskim, żeby zapytać, czy nie powinnam się niczego obawiać (tarczycy) i łykać? On sam nie wykazał żadnej troski i nie wysłał mnie na żadne badania i przepisał mi tabletki. Oczywiście antykoncepcje już kupiłam, ale jeszcze nie brałam, czekam na pierwszy dzień okresu, ale nie wiem czy brać czy nie brać, bo jednak się boję? Co Wy o Tym sądzicie?

Swoją drogą czytam, że Diane 35 to niezły syf, więc też się jej boję, no ale to lekki na moją kieszeń, bo nie pracuje, studiuję i mam 23 lata. Pozdrawiam

Edytowane przez 201702081016
Czas edycji: 2013-12-04 o 16:27
201702081016 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-04, 17:31   #2
Chatul
ma zielone pojęcie
 
Avatar Chatul
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: T'Kashi (Wolkan)
Wiadomości: 40 401
Dot.: Choroby tarczycy a antykoncepcja. Brać czy nie brać?

Cytat:
Napisane przez dzikiJ Pokaż wiadomość
Cześć.

Niedawno byłam u ginekologa w sprawie antykoncepcji. Nigdy wcześniej jej nie brałam, więc z zasadzie to mój początek z tymi tabsami. Przepisał mi Diane 35, bo zależy mi na poprawieniu cery trądzikowej i mam lekkie objawy hirsutyzmu. Kiedyś miałam iść nawet do endokrynologa, ale ostatecznie zgubiłam gdzieś skierowanie, a drugi raz po skierowanie nie chciało mi się iść, bo w sumie trądzik i trochę więcej niż przeciętnie owłosienie, to nie choroba od razu. Tak czy owak, dostałam receptę bez żadnych konkretnych badań i bez jakiegoś ogólnego wywiadu zdrowotnego.
Dobrze zrozumiałam, że lekarz wypisał Ci receptę na środki hormonalne bez zrobienia wcześniej badań i przeprowadzenia wywiadu lekarskiego? Jeśli tak, to nie bierz teraz tych tabletek A do tego idź do innego lekarza, który serio potraktuje Twój problem i nie będzie miał gdzieś Twojego zdrowia.

Cytat:
Zastanawiam się, czy przypadkiem nie jestem w dużym stopniu narażona na problemy z tarczycą??
Tak, częściej problemy z tarczycą pojawiają się u osób, które w rodzinie mają osoby z chorobami tarczycy.
Jeśli masz podejrzenie, że masz problem z tarczycą, zrób badania, TSH, FT3, FT4 i aTPO. Albo zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu – on skieruje Cię na badanie TSH, a jeśli wyjdzie nieprawidłowe, to da skierowanie do endokrynologa (który wtedy zapewne zleci pozostałe badania, o których pisałam).

Cytat:
Słowem, boję się, że jak zacznę brać te tabletki antykoncepcyjne, to może mi tarczyca "wysiąść" i pracować na złych obrotach.
Nie wiem, czy tabletki mogą mieć stały wpływ na tarczycę, natomiast w trakcie ich brania wzrasta zapotrzebowanie na tyroksynę, czyli hormon produkowany przez tarczycę. Bywa wtedy, że ma się objawy niedoczynności tarczycy.

Cytat:
Jakieś 1,5 roku temu robiłam badania na TSH i ogólne z krwi, bo czułam się osłabiona, no ale wyniki wyszły poprawnie.
Jakie TSH wtedy miałaś?

Cytat:
Oczywiście antykoncepcje już kupiłam, ale jeszcze nie brałam, czekam na pierwszy dzień okresu, ale nie wiem czy brać czy nie brać, bo jednak się boję? Co Wy o Tym sądzicie?
Moim zdaniem nie powinnaś brać teraz tych tabletek. Ani tak naprawdę nie wiesz, z czym masz problem, ani nawet nie wiesz, czy np. zbyt duża krzepliwość krwi nie jest u Ciebie bezwzględnym przeciwwskazaniem do przyjmowania tych środków.

Cytat:
Swoją drogą czytam, że Diane 35 to niezły syf, więc też się jej boję, no ale to lekki na moją kieszeń, bo nie pracuje, studiuję i mam 23 lata. Pozdrawiam
Rozumiem, że zależy Ci na tym, by środki były możliwie tanie, ale pamiętaj, że branie silnych leków ma spory wpływ na zdrowie. Ty, jak rozumiem, nie miałaś nawet zrobionych badań, które pokazałyby z czym masz problem i czy możesz brać tabletki. Moim zdaniem szkoda zdrowia na ryzykowanie. Idź do dobrego lekarza i zrób odpowiednie badania, dopiero wtedy będzie można mówić o jakimś sensownym leczeniu.
__________________
Nowhere am I so desperately needed as among a shipload of illogical humans”.
Spock („Star Trek”)
Chatul jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-04, 18:04   #3
201702081016
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-11
Wiadomości: 162
Dot.: Choroby tarczycy a antykoncepcja. Brać czy nie brać?

Ja poszłam do ginekologa z innym problemem, ale przy okazji zapytałam o tą antykoncepcje, która mogłaby mi pomóc z trądzikiem.
Nie pamiętam niestety jakie miałam TSH te 1,5 roku temu. Te badania albo gdzieś zawieruszyłam, albo nawet zostały w karcie pacjenta u lekarza internisty, wiem tylko, że były w normie. Obecnie nie czuję się źle czy coś, żebym miała podejrzenia o chorą tarczyce, ale we względu na jej choroby u matki i ojca, mam pewne obawy. Ten lekarz u którego byłam ma dość dobrą renomę. Bardzo dużo pacjentek do niego chodzi i na nfz i prywatnie. Ja byłam na nfz i w sumie może potraktował mnie jak gorsza pacjentkę, bo może nie przyszłam do niego prywatnie. Ech...

Edytowane przez 201702081016
Czas edycji: 2013-12-04 o 18:07
201702081016 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-04, 19:06   #4
Dzikun
Zakorzenienie
 
Avatar Dzikun
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 5 729
Dot.: Choroby tarczycy a antykoncepcja. Brać czy nie brać?

Cytat:
Napisane przez dzikiJ Pokaż wiadomość
Ja poszłam do ginekologa z innym problemem, ale przy okazji zapytałam o tą antykoncepcje, która mogłaby mi pomóc z trądzikiem.
Nie pamiętam niestety jakie miałam TSH te 1,5 roku temu. Te badania albo gdzieś zawieruszyłam, albo nawet zostały w karcie pacjenta u lekarza internisty, wiem tylko, że były w normie. Obecnie nie czuję się źle czy coś, żebym miała podejrzenia o chorą tarczyce, ale we względu na jej choroby u matki i ojca, mam pewne obawy. Ten lekarz u którego byłam ma dość dobrą renomę. Bardzo dużo pacjentek do niego chodzi i na nfz i prywatnie. Ja byłam na nfz i w sumie może potraktował mnie jak gorsza pacjentkę, bo może nie przyszłam do niego prywatnie. Ech...
Tylko musisz pamiętać, że to, że Twoje TSH mieściło się w widełkach na kartce z wynikami, nie oznacza jeszcze, że jest ono poprawne. Dla dziewczyny i młodej kobiety TSH powinno oscylować w granicy 1.
Dzikun jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-04, 19:57   #5
paulinkka
Wtajemniczenie
 
Avatar paulinkka
 
Zarejestrowany: 2008-06
Lokalizacja: fathije
Wiadomości: 2 273
Dot.: Choroby tarczycy a antykoncepcja. Brać czy nie brać?

A jakie badania powinno sie zrobic na krzepliwosc krwi?
paulinkka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-05, 11:27   #6
dzamatasi
Wtajemniczenie
 
Avatar dzamatasi
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Wiadomości: 2 746
Dot.: Choroby tarczycy a antykoncepcja. Brać czy nie brać?

Cytat:
Napisane przez paulinkka Pokaż wiadomość
A jakie badania powinno sie zrobic na krzepliwosc krwi?
APTT i INR.
Wystarczą na razie tyle.
__________________
WALCZĘ O WŁOSY
dzamatasi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-05, 11:45   #7
201702081016
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-11
Wiadomości: 162
Dot.: Choroby tarczycy a antykoncepcja. Brać czy nie brać?

Zastanawiam się czy dobrym pomysłem byłoby pojawienie się ponownie u tego lekarza i zakomunikowanie, że wolałabym najpierw zrobić jakieś badania z nim zacznę brać antykoncepcje? Zależy mi na dość szybkim rozwiązaniu sprawy, bo u mnie nawet na nfz trzeba czekać 2,5 miesiąca na ginekologa, jak dla mnie to trochę za długo.
Nie wiedziałam, że to będzie aż taki problem. Oni najwyraźniej wychodzą z założenia, że jak jestem młoda, to mi nic nie będzie.
201702081016 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-12-05, 20:41   #8
Ramona_85
Zakorzenienie
 
Avatar Ramona_85
 
Zarejestrowany: 2011-06
Lokalizacja: Wlkp
Wiadomości: 7 202
Dot.: Choroby tarczycy a antykoncepcja. Brać czy nie brać?

Cytat:
Napisane przez Dzikun Pokaż wiadomość
Tylko musisz pamiętać, że to, że Twoje TSH mieściło się w widełkach na kartce z wynikami, nie oznacza jeszcze, że jest ono poprawne. Dla dziewczyny i młodej kobiety TSH powinno oscylować w granicy 1.
dokładnie mój wynik tsh też był w normie laboratoryjnej, a co się okazało? - mam przewlekłą chorobę tarczycy

Cytat:
Napisane przez dzikiJ Pokaż wiadomość
Zastanawiam się czy dobrym pomysłem byłoby pojawienie się ponownie u tego lekarza i zakomunikowanie, że wolałabym najpierw zrobić jakieś badania z nim zacznę brać antykoncepcje?
zrób samemu tsh, koszt 20-25 zł, więc nie jest to jakiś wielki wydatek. Jeśli Twoi rodzice też mają problem z tarczycą, zwłaszcza mama cierpi na niedoczynność - może być podobna sytuacja, jak u mnie, lepiej dmuchać na zimne
U mnie zaczęło się od diagnozy mojej, a skończyło na diagnozie mamy, czyli trochę w odwrotną stronę, ale niestety to mama w spadku podarowała mi przeciwciała
Ramona_85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-06, 15:40   #9
201702081016
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-11
Wiadomości: 162
Dot.: Choroby tarczycy a antykoncepcja. Brać czy nie brać?

nawet mi nie mówi,ze mogę to mieć w przyszłości ;/ jestem szczupła strasznie i uwielbiam swoją sylwetkę, taka sama była moja mama, gdy jeszcze chorej tarczycy nie miała, a teraz jak na nią patrzę, to straciła wszystko co miała najpiękniejsze - sylwetkę. okropieństwo!!
201702081016 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-06, 16:40   #10
dzamatasi
Wtajemniczenie
 
Avatar dzamatasi
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Wiadomości: 2 746
Dot.: Choroby tarczycy a antykoncepcja. Brać czy nie brać?

Cytat:
Napisane przez dzikiJ Pokaż wiadomość
nawet mi nie mówi,ze mogę to mieć w przyszłości ;/ jestem szczupła strasznie i uwielbiam swoją sylwetkę, taka sama była moja mama, gdy jeszcze chorej tarczycy nie miała, a teraz jak na nią patrzę, to straciła wszystko co miała najpiękniejsze - sylwetkę. okropieństwo!!
Spokojnie. Też mam chorą tarczycę a mimo to jestem patykiem. Moja siostra tak samo.
__________________
WALCZĘ O WŁOSY
dzamatasi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Ginekologia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 05:20.