Norwegia.Jest tu ktoś??? - Strona 141 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe > Emigrantki

Notka

Emigrantki Emigrantki to forum dla "zagranicznych" Wizażanek. Wejdź, poznaj rodaczki, wymień się opiniami i swoim doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2017-04-04, 05:37   #4201
MagdalenaHolm
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2017-04
Wiadomości: 1
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Hej, mam pytanie🙏🏻 Czy politiattest przychodzi pocztą do domu? I czy konieczne jest zaświadczenie z Polski?
MagdalenaHolm jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-04-04, 06:41   #4202
kaledonia
zielony stworek
 
Avatar kaledonia
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: z miasta Łodzi kot pochodzi :D
Wiadomości: 16 977
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Cytat:
Napisane przez MagdalenaHolm Pokaż wiadomość
Hej, mam pytanie🙏🏻 Czy politiattest przychodzi pocztą do domu? I czy konieczne jest zaświadczenie z Polski?
https://www.politi.no/tjenester/politiattest/
Możesz wybrać, ale szybciej jest elektronicznie składać.
__________________
18 lat z Wizażem


Moda przemija, styl pozostaje

Jestem
tutaj
kaledonia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-04-04, 07:14   #4203
Justuus
Zakorzenienie
 
Avatar Justuus
 
Zarejestrowany: 2010-12
Wiadomości: 5 594
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Złóż wniosek elektronicznie i to już przyspieszy. A jeśli masz digipost to wyślą właśnie na nią jeśli jej nie masz to wyślą do domu
Zaświadczenie z Polski nie jest wymagane. Przy niektórych politiatest jest wymagane oświadczenie od pracodawcy.
Justuus jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-04-17, 19:33   #4204
beapoto
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2017-01
Wiadomości: 2
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

A skąd jesteś? Ja mieszkam ok 80 km od Bergen.

---------- Dopisano o 19:33 ---------- Poprzedni post napisano o 19:29 ----------

kasia86bgo i anielska diablica gdzie tu w okolicach Bergen mieszkacie?
beapoto jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-04-20, 21:58   #4205
Ingel
Rozeznanie
 
Avatar Ingel
 
Zarejestrowany: 2013-12
Lokalizacja: z pieknego kraju
Wiadomości: 758
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Dziewczyny, co u Was?


ja dostalam dagpenger i bostøtte, w zyciu prywatnym uklada mi sie zaskakujaco dobrze (norweski naukowiec, chemik z doktoratem a to mi sie partia trafila )

no ale oczywiscie musze ponarzekac, szukam pracy i jest masakra, ciagle tylko 'vi takker for din interesse men nei' i tak w kolko

kuzwa czy naprawde trzeba znac biegle norweski, miec 10 lat doswiadczenia i mase referencji zeby dostac prace w sklepie? a moze to polskie nazwisko jest problemem, albo w moim regionie jest duze bezrobocie. Nie wiem.

Mam nadzieje ze odnosicie wieksze sukcesy
Ingel jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-04-21, 19:04   #4206
kaledonia
zielony stworek
 
Avatar kaledonia
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: z miasta Łodzi kot pochodzi :D
Wiadomości: 16 977
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Cytat:
Napisane przez Ingel Pokaż wiadomość
Dziewczyny, co u Was?


ja dostalam dagpenger i bostøtte, w zyciu prywatnym uklada mi sie zaskakujaco dobrze (norweski naukowiec, chemik z doktoratem a to mi sie partia trafila )

no ale oczywiscie musze ponarzekac, szukam pracy i jest masakra, ciagle tylko 'vi takker for din interesse men nei' i tak w kolko

kuzwa czy naprawde trzeba znac biegle norweski, miec 10 lat doswiadczenia i mase referencji zeby dostac prace w sklepie? a moze to polskie nazwisko jest problemem, albo w moim regionie jest duze bezrobocie. Nie wiem.

Mam nadzieje ze odnosicie wieksze sukcesy
ringevikar to u mnie żaden sukces i to przez pośrednika. Pracy nie ma w moim regionie. Do sklepów na praktyki azylantów biorą i oni potem pracę mają. Ja podobno do sklepu mam za wysokie kwalifikacje, ale na przedszkolną asystentkę mgr nie przeszkadza.
__________________
18 lat z Wizażem


Moda przemija, styl pozostaje

Jestem
tutaj
kaledonia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-04-25, 12:27   #4207
kasia86bgo
Zakorzenienie
 
Avatar kasia86bgo
 
Zarejestrowany: 2012-06
Lokalizacja: NO / PL
Wiadomości: 4 205
GG do kasia86bgo Send a message via Skype™ to kasia86bgo
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Cytat:
Napisane przez beapoto Pokaż wiadomość
A skąd jesteś? Ja mieszkam ok 80 km od Bergen.

---------- Dopisano o 19:33 ---------- Poprzedni post napisano o 19:29 ----------

kasia86bgo i anielska diablica gdzie tu w okolicach Bergen mieszkacie?
Hej ... ja juz nie z Bergen
Od 1grudnia Mieszkam w Førde 180km od Bergen.


Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
Miluś

http://suwaczki.maluchy.pl/li-65599.png
kasia86bgo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2017-11-09, 10:21   #4208
mariolsss
Przyczajenie
 
Avatar mariolsss
 
Zarejestrowany: 2015-02
Wiadomości: 3
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Cześć dziewczyny
Widzę że temat dawno nie odwiedzany ale może znajdzie się ktoś kto mi pomoże i doda otuchy xd no więc mój narzeczony od 4 lat pracuje w Bergen na budowlance, ja mam dobrą prace w Polsce ale odkąd pojawiły się plany o ślubie i budowie domu podjęliśmy też decyzję że z końcem roku rezygnuję z mojej pracy i początkiem stycznia przeprowadzam się do niego do Norwegii. Jakoś wcześniej cieszyłam się na ten wyjazd natomiast im bliżej tym mam coraz większe wątpliwości. Boje się że sobie tam nie poradzę, że nie odnajdę się w nowej rzeczywistości bo tam jest całkiem inaczej, bo nie używałam angielskiego już prawie 10 lat i prawie go zapomniałam, bo nawet na początek jako sprzątaczka ten język będzie mi potrzebny ehhh może wyolbrzymiam jak to mój ukochany mówi ale naprawdę strasznie to przeżywam i się stresuje może któraś z Was miała podobne wątpliwości?
mariolsss jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-11-13, 11:41   #4209
Lady_Atka
Przyczajenie
 
Avatar Lady_Atka
 
Zarejestrowany: 2017-11
Wiadomości: 27
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Cytat:
Napisane przez mariolsss Pokaż wiadomość
Cześć dziewczyny
Widzę że temat dawno nie odwiedzany ale może znajdzie się ktoś kto mi pomoże i doda otuchy xd no więc mój narzeczony od 4 lat pracuje w Bergen na budowlance, ja mam dobrą prace w Polsce ale odkąd pojawiły się plany o ślubie i budowie domu podjęliśmy też decyzję że z końcem roku rezygnuję z mojej pracy i początkiem stycznia przeprowadzam się do niego do Norwegii. Jakoś wcześniej cieszyłam się na ten wyjazd natomiast im bliżej tym mam coraz większe wątpliwości. Boje się że sobie tam nie poradzę, że nie odnajdę się w nowej rzeczywistości bo tam jest całkiem inaczej, bo nie używałam angielskiego już prawie 10 lat i prawie go zapomniałam, bo nawet na początek jako sprzątaczka ten język będzie mi potrzebny ehhh może wyolbrzymiam jak to mój ukochany mówi ale naprawdę strasznie to przeżywam i się stresuje może któraś z Was miała podobne wątpliwości?
Cześć,
nie przesadzasz i nie wyolbrzymiasz. Skoro twój narzeczony jest już w Norwegii 4 lata, to chyba powinien być trochę bardziej zaznajomiony z realiami rynku pracy.
W Norwegii coraz trudniej znaleźć pracę, już teraz możesz wejść i poszukać w internecie ogłoszeń. Prawie wszystkie mają w wymaganiach znajomość języka norweskiego w piśmie i wymowie, to jest teraz minimum. Z komunikatywnym angielskim może uda Ci się załapać na jakieś sprzątanie bądź na produkcję (jest dużo pośredników, umowy są początkowo na 3 miesiące potem dla najlepszych na dłużej, ale jest spora konkurencja).
Niestety obawiam się, że nic więcej dla siebie nie znajdziesz. Bez znajomości norweskiego prawie wszędzie są zamykane drzwi, co jest dziwne bo prawie każdy w tym kraju zna angielski.
Możesz jeszcze spróbować swoich sił jako au pair. Znajdziesz jakąś rodzinkę, w między czasie będziesz chodziła na kurs języka i szybciej uda Ci się zaklimatyzować i przygotować do pracy.
Teraz póki masz czas staraj się odświeżyć angielski, żeby choć trochę móc funkcjonować w Norwegii.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
...these things are great, it's like tv in your head...
Lady_Atka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-11-13, 15:49   #4210
magbeth
Dzik
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 5 722
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

IMHO nie jest to dziwne, bo angielski nie jest tu językiem urzędowym. Trochę tak jakby w Polsce wystarczało znać rosyjski, bo kiedyś wszyscy musieli dukac 😉
Koleżance wyjezdzajacej nie pozostaje nic innego jak nauka języka, chyba że ewentualnie celuje w korpo, tam bywa, że też starczy angielski 😉 ale mocno bym się nie nastawiala.
Lykke til, Norwegia jest fajna 👍👍👍

Sent fra min D2403 via Tapatalk
magbeth jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-25, 14:00   #4211
katte25
Zakorzenienie
 
Avatar katte25
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 8 765
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Cześć, mam pytanie czy może znacie jakiś dobry tani hotel , hostel w Oslo ?
__________________
Facet jest jak strumyk: miło popatrzeć, ale trzeba pamiętać, że nie każdy jest odpowiednio bystry
katte25 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2018-01-26, 08:08   #4212
Fairylike
Raczkowanie
 
Avatar Fairylike
 
Zarejestrowany: 2014-09
Lokalizacja: Kraina Lodu :)
Wiadomości: 38
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Ja mogę polecić CityBox Oslo, cena jak na Norwegię była całkiem ok, dobry standard i w samym centrum
Fairylike jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-27, 08:05   #4213
katte25
Zakorzenienie
 
Avatar katte25
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 8 765
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Cytat:
Napisane przez Fairylike Pokaż wiadomość
Ja mogę polecić CityBox Oslo, cena jak na Norwegię była całkiem ok, dobry standard i w samym centrum
Dzięki za informacje

Może ktoś jeszcze coś może polecić?
__________________
Facet jest jak strumyk: miło popatrzeć, ale trzeba pamiętać, że nie każdy jest odpowiednio bystry
katte25 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-25, 23:16   #4214
kaledonia
zielony stworek
 
Avatar kaledonia
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: z miasta Łodzi kot pochodzi :D
Wiadomości: 16 977
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Cytat:
Napisane przez Anulca Pokaż wiadomość
czesc
musze was zmartwic Jestescie naiwne jesli myslicie, ze på 5 latach pobytu w Norwegii dostaniecie obywatelstwo!!!
Nie wystarczy znac jezyka, czeba miec inne "powody" tzn albo taka prace czy kwalifikacje jakich nie ma Norweg (np powiedzmy specjalista neurochirurg itp) albo byc po slubie z Norwegiem, albo byc przesladowanym w swojej ojczyznie. Ale jako emigrant z EU mozna zyc i pracowac w Norwegii bez obywatelstwa. Znajomosc jezyka nie ma tu nic wspolnego i dotego moze mozna sie starac o obywatelstwo po 5 latach ale nikt nie dostal szybciej niz po 7 latach. Sama bylam 6 lat po slubie i nadal mialam polskie obywatelstwo!!!
Teraz można się starać po 7 latach. Po 5 latach jest varig oppholdsrett.

Jakie macie doświadczenia ze staraniem się o obywatelstwo ?
Mąż spełnia już warunek pobytu i ma stały pobyt. Ja po5 latach mam na razie tylko stały pobyt.
Czy mając po prostu pracę ( stałą, ale nie żaden lekarz) lub jej nie mając na stałe ( ja mam na telefon ) można myśleć i aplikować na obywatelstwo z pozytywnym rezultatem
Nie mam męża Norwega.
kaledonia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-27, 08:58   #4215
TelephoneDesire
Evil olivE
 
Avatar TelephoneDesire
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 531
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Cytat:
Napisane przez kaledonia Pokaż wiadomość
Teraz można się starać po 7 latach. Po 5 latach jest varig oppholdsrett.



Jakie macie doświadczenia ze staraniem się o obywatelstwo ?

Mąż spełnia już warunek pobytu i ma stały pobyt. Ja po5 latach mam na razie tylko stały pobyt.

Czy mając po prostu pracę ( stałą, ale nie żaden lekarz) lub jej nie mając na stałe ( ja mam na telefon ) można myśleć i aplikować na obywatelstwo z pozytywnym rezultatem

Nie mam męża Norwega.

Na stronach UDI jest wszystko ładnie opisane. Przepisy bardzo często sie zmieniają i w tej chwili jest trochę inaczej niż kiedy ja składałam wniosek, a było to prawie pięć lat temu. Podejrzewam jednak ze minimum pobytu na terenie Norwegii to pięć lat, i język raczej tez jest wymagany. Ale pewna nie jestem.
Niestety nie wiele mogę Ci pomóc, ponieważ sama byłam w tamtym czasie niepełnoletnia i żadne z moich rodziców nie składało wniosku razem ze mną. Ale cały proces jest dość szybki i wygodny bo dokumenty składasz elektronicznie a na policję idziesz tylko żeby potwierdzić swoją tożsamość.
Dodam że zdecydowanie sprawniej działał urząd w Norwegii który po około pół roku przyznał mi obywatelstwo, niż urząd polski, który przez ponad rok rozpatrywał wniosek o zrzeczenie się obywatelstwa.


Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
We loved with a love that was more than love.
TelephoneDesire jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-27, 21:05   #4216
kaledonia
zielony stworek
 
Avatar kaledonia
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: z miasta Łodzi kot pochodzi :D
Wiadomości: 16 977
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Cytat:
Napisane przez TelephoneDesire Pokaż wiadomość
Na stronach UDI jest wszystko ładnie opisane. Przepisy bardzo często sie zmieniają i w tej chwili jest trochę inaczej niż kiedy ja składałam wniosek, a było to prawie pięć lat temu. Podejrzewam jednak ze minimum pobytu na terenie Norwegii to pięć lat, i język raczej tez jest wymagany. Ale pewna nie jestem.
Niestety nie wiele mogę Ci pomóc, ponieważ sama byłam w tamtym czasie niepełnoletnia i żadne z moich rodziców nie składało wniosku razem ze mną. Ale cały proces jest dość szybki i wygodny bo dokumenty składasz elektronicznie a na policję idziesz tylko żeby potwierdzić swoją tożsamość.
Dodam że zdecydowanie sprawniej działał urząd w Norwegii który po około pół roku przyznał mi obywatelstwo, niż urząd polski, który przez ponad rok rozpatrywał wniosek o zrzeczenie się obywatelstwa.


Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Aż rok
kaledonia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-28, 10:21   #4217
TelephoneDesire
Evil olivE
 
Avatar TelephoneDesire
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 531
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Cytat:
Napisane przez kaledonia Pokaż wiadomość
Aż rok

Niestety, aż rok. Brak słów.


Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
We loved with a love that was more than love.
TelephoneDesire jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-28, 14:27   #4218
katte25
Zakorzenienie
 
Avatar katte25
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 8 765
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Nie chcieli jej oddać statystyka im się zmniejszyła o jedną polkę w końcu w ciągu roku może się wszystko wydarzyć np. może zmienić zdanie.
__________________
Facet jest jak strumyk: miło popatrzeć, ale trzeba pamiętać, że nie każdy jest odpowiednio bystry
katte25 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-28, 19:48   #4219
TelephoneDesire
Evil olivE
 
Avatar TelephoneDesire
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 531
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Cytat:
Napisane przez katte25 Pokaż wiadomość
Nie chcieli jej oddać statystyka im się zmniejszyła o jedną polkę w końcu w ciągu roku może się wszystko wydarzyć np. może zmienić zdanie.

Hahahaha, tak, teraz w sumie trochę żałuje.

Żarty żartami, ale rok to podobno jest standard przy takich procedurach.


Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
We loved with a love that was more than love.
TelephoneDesire jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2018-03-29, 11:29   #4220
katte25
Zakorzenienie
 
Avatar katte25
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 8 765
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Cytat:
Napisane przez TelephoneDesire Pokaż wiadomość
Hahahaha, tak, teraz w sumie trochę żałuje.

Żarty żartami, ale rok to podobno jest standard przy takich procedurach.


Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
ale chyba mozna mieć podwójne obywatelstwo polsko- norweskie, pytam się z ciekawści.
__________________
Facet jest jak strumyk: miło popatrzeć, ale trzeba pamiętać, że nie każdy jest odpowiednio bystry
katte25 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-29, 21:45   #4221
TelephoneDesire
Evil olivE
 
Avatar TelephoneDesire
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 531
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Cytat:
Napisane przez katte25 Pokaż wiadomość
ale chyba mozna mieć podwójne obywatelstwo polsko- norweskie, pytam się z ciekawści.

Nie wiem jak to jest w tej chwili, ale wtedy nie można było. Wyjątkiem były obywatelstwa innych krajów skandynawskich.


Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
We loved with a love that was more than love.
TelephoneDesire jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-30, 17:35   #4222
katte25
Zakorzenienie
 
Avatar katte25
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 8 765
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

A to skubańce może teraz coś się zmieniło, a mam pytanie, dobrze Ci w tej Norwegii ?
__________________
Facet jest jak strumyk: miło popatrzeć, ale trzeba pamiętać, że nie każdy jest odpowiednio bystry
katte25 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-04-06, 06:33   #4223
magbeth
Dzik
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 5 722
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Cytat:
Napisane przez TelephoneDesire Pokaż wiadomość
Nie wiem jak to jest w tej chwili, ale wtedy nie można było. Wyjątkiem były obywatelstwa innych krajów skandynawskich.


Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Nadal tak jest, debata o podwójnych obywatelstwach zaowocowała m.in. aferą z utratą stołka Sylvi Listhaug.
Ja jeszcze muszę poczekać, ale znajomi niedawno przechodzili procedurę zrzeczenia się obywatelstwa i jest już ciut szybciej, czekali jakieś pół roku

Sent fra min HUAWEI GRA-L09 via Tapatalk
magbeth jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-04-06, 11:15   #4224
Ingel
Rozeznanie
 
Avatar Ingel
 
Zarejestrowany: 2013-12
Lokalizacja: z pieknego kraju
Wiadomości: 758
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Ale czy Listhaug nie chodzilo o natychmiastowe odbieranie obywatlelstwa osobom podejrzanym o terroryzm?

Moj norweski facet twierdzi, ze podwojne obywatelstwa to kwestia czasu. Obecnie mozna miec obywatelstwa w 'szczegolnych przypadkach'

Czytalam, ze jezeli chodzi o odbieranie obywatelstwa to loteria, ktos moze czekac pol roku, inny 5 lat, a jeszcze inna osoba nie dostanie zgody. Odwolywac sie nie mozna, wiec droga zamkniet

a ja mam jutro Bergenstest
Ingel jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-04-06, 14:59   #4225
magbeth
Dzik
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 5 722
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Cytat:
Napisane przez Ingel Pokaż wiadomość
Ale czy Listhaug nie chodzilo o natychmiastowe odbieranie obywatlelstwa osobom podejrzanym o terroryzm?

Moj norweski facet twierdzi, ze podwojne obywatelstwa to kwestia czasu. Obecnie mozna miec obywatelstwa w 'szczegolnych przypadkach'

Czytalam, ze jezeli chodzi o odbieranie obywatelstwa to loteria, ktos moze czekac pol roku, inny 5 lat, a jeszcze inna osoba nie dostanie zgody. Odwolywac sie nie mozna, wiec droga zamkniet

a ja mam jutro Bergenstest
Lykke til da

Tak, i słowo natychmiastowe jest tu kluczowe. Z jednej strony można zrozumieć argumentację prawicy, z drugiej - aparat urzędniczy to tylko ludzie i myślę, że gdyby podejrzenia o terroryzm skutkowały tak jak chciała Listhaug, to całkiem spora rzesza ludzi znalazłby się na celowniku - bo pochodzenie etc.

Nie rozumiem tej części o loterii w odbieraniu obywatelstwa - jeśli chodzi o obywateli polskich przyjmujących obywatelstwo norweskie to zainteresowani muszą się go zrzec, a nie że państwo polskie wydziera to obywatelstwo pazurami lub nie. Kosztuje to dość słono i wniosek rozpatrywany jest przez głowę państwa. Faktycznie przepisy nie stanowią jednoznacznie apropos terminu i teoretycznie dają możliwość (obecnie) Dlugopisowi na nie rozpatrzenie wniosku, ale myślę że odrzuty następują ewentualnie częściej przy powodach podatkowych, tym bardziej że prawo norweskie jest w tej chwili dość jednoznaczne i faktycznie nie podpadamy (generalnie) pod "szczególne kategorie" zachowania obywatelstwa rodzimego.
Chyba, że piszesz o tych potencjalnych terrorystach, to tu faktycznie loteria i cholera wie co.

Co u Ciebie w ogóle Ingel? Gdzie teraz grasujesz i jak Ci się żyje?

Ja tu jestem ogólnie szczęśliwa i mega wrosnieta, tylko mnie śnieg w tym roku jednak zaczął już trochę wkurzac Mam jakieś straszne od ciągłego odśnieżania, ale wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że idzie wiosna

Ps. Dokładnie dzisiaj mija moje 5 lat w Norge

Sent fra min HUAWEI GRA-L09 via Tapatalk
magbeth jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-04-07, 15:55   #4226
katte25
Zakorzenienie
 
Avatar katte25
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 8 765
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Cytat:
Napisane przez magbeth Pokaż wiadomość
Lykke til da

Tak, i słowo natychmiastowe jest tu kluczowe. Z jednej strony można zrozumieć argumentację prawicy, z drugiej - aparat urzędniczy to tylko ludzie i myślę, że gdyby podejrzenia o terroryzm skutkowały tak jak chciała Listhaug, to całkiem spora rzesza ludzi znalazłby się na celowniku - bo pochodzenie etc.

Nie rozumiem tej części o loterii w odbieraniu obywatelstwa - jeśli chodzi o obywateli polskich przyjmujących obywatelstwo norweskie to zainteresowani muszą się go zrzec, a nie że państwo polskie wydziera to obywatelstwo pazurami lub nie. Kosztuje to dość słono i wniosek rozpatrywany jest przez głowę państwa. Faktycznie przepisy nie stanowią jednoznacznie apropos terminu i teoretycznie dają możliwość (obecnie) Dlugopisowi na nie rozpatrzenie wniosku, ale myślę że odrzuty następują ewentualnie częściej przy powodach podatkowych, tym bardziej że prawo norweskie jest w tej chwili dość jednoznaczne i faktycznie nie podpadamy (generalnie) pod "szczególne kategorie" zachowania obywatelstwa rodzimego.
Chyba, że piszesz o tych potencjalnych terrorystach, to tu faktycznie loteria i cholera wie co.

Co u Ciebie w ogóle Ingel? Gdzie teraz grasujesz i jak Ci się żyje?

Ja tu jestem ogólnie szczęśliwa i mega wrosnieta, tylko mnie śnieg w tym roku jednak zaczął już trochę wkurzac Mam jakieś straszne od ciągłego odśnieżania, ale wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że idzie wiosna

Ps. Dokładnie dzisiaj mija moje 5 lat w Norge

Sent fra min HUAWEI GRA-L09 via Tapatalk
To super, 5 lat to trochę czasu już jesteś, a jakie były początki twoje w Norwegii i jak z językiem Ci poszło?
__________________
Facet jest jak strumyk: miło popatrzeć, ale trzeba pamiętać, że nie każdy jest odpowiednio bystry
katte25 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-04-10, 19:46   #4227
magbeth
Dzik
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 5 722
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Cytat:
Napisane przez katte25 Pokaż wiadomość
To super, 5 lat to trochę czasu już jesteś, a jakie były początki twoje w Norwegii i jak z językiem Ci poszło?
Trochę znajdziesz tu w wątku - było mega trudno, bo posypało mi się życie osobiste i tak...ale się nie poddalam i teraz bym się nie zamieniła
Byłam dzisiaj łącznie 12 godzin w pracach i aktualnie mam mózg odjezyczony ale tak serio na co dzień rozmawiam w zasadzie tylko po norwesku i jest ok. Papiery stosowne też mam, ale ważniejsze codzienne gadanie i poczucie, że jest mi w tym języku dobrze. Cały czas się oczywiście uczę, bo imho skonczenie szkoły i zdanie egzaminów to dopiero początek przebywam zresztą w środowisku norweskojezycznym z różnych części kraju i bywa serio wesoło dialektowo


Sent fra min HUAWEI GRA-L09 via Tapatalk
magbeth jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-04-12, 06:51   #4228
katte25
Zakorzenienie
 
Avatar katte25
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 8 765
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Cytat:
Napisane przez magbeth Pokaż wiadomość
Trochę znajdziesz tu w wątku - było mega trudno, bo posypało mi się życie osobiste i tak...ale się nie poddalam i teraz bym się nie zamieniła
Byłam dzisiaj łącznie 12 godzin w pracach i aktualnie mam mózg odjezyczony ale tak serio na co dzień rozmawiam w zasadzie tylko po norwesku i jest ok. Papiery stosowne też mam, ale ważniejsze codzienne gadanie i poczucie, że jest mi w tym języku dobrze. Cały czas się oczywiście uczę, bo imho skonczenie szkoły i zdanie egzaminów to dopiero początek przebywam zresztą w środowisku norweskojezycznym z różnych części kraju i bywa serio wesoło dialektowo


Sent fra min HUAWEI GRA-L09 via Tapatalk
Dobrze, że się życie ułożyło i to na lepsze to masz wesoło w pracy, poznajesz całą kulturę językową Norwegi Jak znajdę czas to poczytam wątek, jak na razie uczę się języka norwskiego ale wiem, że nie ma jak na miejscu.
__________________
Facet jest jak strumyk: miło popatrzeć, ale trzeba pamiętać, że nie każdy jest odpowiednio bystry
katte25 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-04-15, 19:46   #4229
magbeth
Dzik
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 5 722
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Powodzenia w nauce

Sent fra min HUAWEI GRA-L09 via Tapatalk
magbeth jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-04-16, 13:25   #4230
katte25
Zakorzenienie
 
Avatar katte25
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 8 765
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Cytat:
Napisane przez magbeth Pokaż wiadomość
Powodzenia w nauce

Sent fra min HUAWEI GRA-L09 via Tapatalk
Dzięki
__________________
Facet jest jak strumyk: miło popatrzeć, ale trzeba pamiętać, że nie każdy jest odpowiednio bystry
katte25 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Emigrantki


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Wyłączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2024-03-04 18:57:06


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 01:53.