macierzyńskki-czy ktoś mi pomoże rozjaśnić pewna kwestie :)? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem

Notka

Być rodzicem Forum dla osób, które starają się o dziecko, czekają na poród lub już posiadają potomstwo. Rozmawiamy o blaskach i cieniach macierzyństwa.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2017-09-30, 17:18   #1
AuroraCoriolis
Zadomowienie
 
Avatar AuroraCoriolis
 
Zarejestrowany: 2017-02
Wiadomości: 1 091

macierzyńskki-czy ktoś mi pomoże rozjaśnić pewna kwestie :)?


Dziewczyny,
szykuja sie wlasnie do zachodzenia w ciaze
i pytanie moje brzmi :
-w sierpniu dostalam duza kwote za nadgodziny, jak rozumiem to jest wliczane w ewentualny zasilek?
-w czerwcu przyszlego roku wypadalaby mi premia uznaniowa (firma daje taka jak sie w niej x lat przepracuje)

i chcialam sie upewnic czy dobrze mysle, ze jesli zajde w ciaze i pojde na zwolnienie chorobowe od lipca (czyli po czerwcowej wyplacie premii) to obie te rzeczy podbija mi macierzynski ? Tzn chce sie upewnic, ze jesli w lipcu np nie bede w 8 miesiacu ciazy tylko np w 6 i urodze we wrzesniu ale poszlabym wtedy na zwolnienie (wtedy tzn od lipca) to te nadgodziny z sierpnia tego roku dalej wlicza mi sie w podstawke macierzysnkiego?

Bardzo prosze o pomoc jesli ktos sie zna
AuroraCoriolis jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-10-01, 07:39   #2
Goosiaa
Zadomowienie
 
Avatar Goosiaa
 
Zarejestrowany: 2008-12
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 438
Dot.: macierzyńskki-czy ktoś mi pomoże rozjaśnić pewna kwestie :)?

Stawka macierzyńskiego bedzie wyliczona z 12 miesięcy poprzedzających moment, kiedy pójdziesz na zwolnienie w ciąży. Jeśli w trakcie przebywania na zwolnieniu w ciąży dostaniesz jakieś dodatkowe pieniądze od pracodawcy to one nie wpłyną na wysokość zasiłku macierzyńskiego.
Goosiaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-10-01, 09:28   #3
la'Mbria
Zakorzenienie
 
Avatar la'Mbria
 
Zarejestrowany: 2007-07
Lokalizacja: Shmalzberg
Wiadomości: 7 002
Dot.: macierzyńskki-czy ktoś mi pomoże rozjaśnić pewna kwestie :)?

Cytat:
Napisane przez Goosiaa Pokaż wiadomość
Stawka macierzyńskiego bedzie wyliczona z 12 miesięcy poprzedzających moment, kiedy pójdziesz na zwolnienie w ciąży. Jeśli w trakcie przebywania na zwolnieniu w ciąży dostaniesz jakieś dodatkowe pieniądze od pracodawcy to one nie wpłyną na wysokość zasiłku macierzyńskiego.
A w odwrotnej sytuacji czyli gdy np ktoś przed ciążą był na długotrwałym zwolnieniu lekarskim i świadczeniu rehabilitacyjnym? Wtedy też liczy się podstawa ( to co na umowie) czy jednak dostaje się odpowiedni procent od kwoty z ostatnich 12mcy ( bez względu na to, że przez ostatnie 12mcy dostawalo się 80procent podstawy)?

Wysłane z mojego SM-J710F przy użyciu Tapatalka
__________________
jedyne miejsce gdzie sukces jest wcześniej niż wysiłek, to słownik

jak chłopu zależy, to żeby skały srały, a mury pękały, to znajdzie czas i sposób, żeby się z Tobą skontaktować...
la'Mbria jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-10-01, 13:18   #4
Goosiaa
Zadomowienie
 
Avatar Goosiaa
 
Zarejestrowany: 2008-12
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 438
Dot.: macierzyńskki-czy ktoś mi pomoże rozjaśnić pewna kwestie :)?

Cytat:
Napisane przez la'Mbria Pokaż wiadomość
A w odwrotnej sytuacji czyli gdy np ktoś przed ciążą był na długotrwałym zwolnieniu lekarskim i świadczeniu rehabilitacyjnym? Wtedy też liczy się podstawa ( to co na umowie) czy jednak dostaje się odpowiedni procent od kwoty z ostatnich 12mcy ( bez względu na to, że przez ostatnie 12mcy dostawalo się 80procent podstawy)?

Wysłane z mojego SM-J710F przy użyciu Tapatalka

Wtedy podstawa bedzie ta sama, która obowiązywała przy wyliczaniu stawki tego długiego l4 poprzedzającego ciąże. Czyli bierzemy pod uwagę ostatnie 12 miesięcy, które faktycznie przepracowaliśmy.
Goosiaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-10-01, 14:51   #5
AuroraCoriolis
Zadomowienie
 
Avatar AuroraCoriolis
 
Zarejestrowany: 2017-02
Wiadomości: 1 091
Dot.: macierzyńskki-czy ktoś mi pomoże rozjaśnić pewna kwestie :)?

Cytat:
Napisane przez Goosiaa Pokaż wiadomość
Stawka macierzyńskiego bedzie wyliczona z 12 miesięcy poprzedzających moment, kiedy pójdziesz na zwolnienie w ciąży. Jeśli w trakcie przebywania na zwolnieniu w ciąży dostaniesz jakieś dodatkowe pieniądze od pracodawcy to one nie wpłyną na wysokość zasiłku macierzyńskiego.
dziekuje za pomoc
AuroraCoriolis jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-10-01, 17:37   #6
monarika
Wtajemniczenie
 
Avatar monarika
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 2 074
Dot.: macierzyńskki-czy ktoś mi pomoże rozjaśnić pewna kwestie :)?

Cytat:
Napisane przez la'Mbria Pokaż wiadomość
A w odwrotnej sytuacji czyli gdy np ktoś przed ciążą był na długotrwałym zwolnieniu lekarskim i świadczeniu rehabilitacyjnym? Wtedy też liczy się podstawa ( to co na umowie) czy jednak dostaje się odpowiedni procent od kwoty z ostatnich 12mcy ( bez względu na to, że przez ostatnie 12mcy dostawalo się 80procent podstawy)?

Wysłane z mojego SM-J710F przy użyciu Tapatalka
Cytat:
Napisane przez Goosiaa Pokaż wiadomość
Wtedy podstawa bedzie ta sama, która obowiązywała przy wyliczaniu stawki tego długiego l4 poprzedzającego ciąże. Czyli bierzemy pod uwagę ostatnie 12 miesięcy, które faktycznie przepracowaliśmy.
No nie do końca się zgodzę jeżeli od końca tego długotrwałego zwolnienia nie miną 3 m-ce do następnego zwolnienia to wtedy podstawa będzie ta sama, ale jeżeli 3 m-ce miną podstawa będzie naliczona od nowa... Jeżeli miną te 3 m-ce to podstawa będzie naliczona z 12 m-cy wstecz o ile zostały przepracowane co najmniej w połowie. Jeżeli w danym m-cu (z tego roku wstecz) nie przepracowało się co najmniej połowy to zostanie on "wyrzucony" z podstawy a jeżeli przepracowało się np 17 dni (a reszta na zwolnieniu) to zostanie on "uzupełniony" tak jakby został przepracowany w całości jasno napisałam czy nie bardzo?

Natomiast z premią czy np "trzynastką" jest tak, że wliczają się one w 1/12 do podstawy
monarika jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-10-01, 18:07   #7
Goosiaa
Zadomowienie
 
Avatar Goosiaa
 
Zarejestrowany: 2008-12
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 438
macierzyńskki-czy ktoś mi pomoże rozjaśnić pewna kwestie :)?

Jasne, ale w pytaniu nie było nic o powrocie do pracy pomiędzy świadczeniem reh a ciążą. Myśle, ze jakby koleżanka miała wrócić do pracy to w ogóle nie byłoby pytania

Co do dalszego uszczegółowienia to pełna zgoda 🙂

Premie wliczają sie różnie w zależności jakie są (uznaniowa, roczna, regulaminowa - każda bedzie liczyła sie inaczej lub moze nie liczyć sie wcale). Zeby odpowiedzieć bardzo konkretnie trzeba byłoby znac więcej szczegółów.

Edytowane przez Goosiaa
Czas edycji: 2017-10-01 o 18:08
Goosiaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2017-10-01, 18:20   #8
AuroraCoriolis
Zadomowienie
 
Avatar AuroraCoriolis
 
Zarejestrowany: 2017-02
Wiadomości: 1 091
Dot.: macierzyńskki-czy ktoś mi pomoże rozjaśnić pewna kwestie :)?

Cytat:
Napisane przez Goosiaa Pokaż wiadomość
Premie wliczają sie różnie w zależności jakie są (uznaniowa, roczna, regulaminowa - każda bedzie liczyła sie inaczej lub moze nie liczyć sie wcale). Zeby odpowiedzieć bardzo konkretnie trzeba byłoby znac więcej szczegółów.
nie mam pojecia bo firma chowa regulamin wynagradzania ale (przynajmniej koncepcyjnie) jest to regulaminowa premia co przysluguje po x latach pracy

Cytat:
Napisane przez monarika Pokaż wiadomość
No nie do końca się zgodzę jeżeli od końca tego długotrwałego zwolnienia nie miną 3 m-ce do następnego zwolnienia to wtedy podstawa będzie ta sama, ale jeżeli 3 m-ce miną podstawa będzie naliczona od nowa... Jeżeli miną te 3 m-ce to podstawa będzie naliczona z 12 m-cy wstecz o ile zostały przepracowane co najmniej w połowie. Jeżeli w danym m-cu (z tego roku wstecz) nie przepracowało się co najmniej połowy to zostanie on "wyrzucony" z podstawy a jeżeli przepracowało się np 17 dni (a reszta na zwolnieniu) to zostanie on "uzupełniony" tak jakby został przepracowany w całości jasno napisałam czy nie bardzo?

Natomiast z premią czy np "trzynastką" jest tak, że wliczają się one w 1/12 do podstawy
teraz sie troche zmartwilam ,
czyli jesli rozchoruje sie w ciazy i np pojde w majuu na 2 tyg zwolnienia lekarskiego a potem w czerwcu dostane premie i pojde na zwolnienie od lipca to nie przelicza mi chorobowego i nie bedzie uwzglednialo tej premii?

Save
AuroraCoriolis jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-10-01, 18:47   #9
Goosiaa
Zadomowienie
 
Avatar Goosiaa
 
Zarejestrowany: 2008-12
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 438
Dot.: macierzyńskki-czy ktoś mi pomoże rozjaśnić pewna kwestie :)?

Jeśli pójdziesz w maju na zwolnienie na te dwa tygodnie a pózniej przepracujesz czerwiec i od lipca pójdziesz juz na l4 do czasu porodu to czerwiec nie bedzie sie wliczał do podstawy zasiłkowej
Goosiaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-10-01, 18:54   #10
monarika
Wtajemniczenie
 
Avatar monarika
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 2 074
Dot.: macierzyńskki-czy ktoś mi pomoże rozjaśnić pewna kwestie :)?

Cytat:
Napisane przez AuroraCoriolis Pokaż wiadomość
nie mam pojecia bo firma chowa regulamin wynagradzania ale (przynajmniej koncepcyjnie) jest to regulaminowa premia co przysluguje po x latach pracy



teraz sie troche zmartwilam ,
czyli jesli rozchoruje sie w ciazy i np pojde w majuu na 2 tyg zwolnienia lekarskiego a potem w czerwcu dostane premie i pojde na zwolnienie od lipca to nie przelicza mi chorobowego i nie bedzie uwzglednialo tej premii?

Save
dokładnie pomiędzy zwolnieniami muszą być 3 m-ce pełne przepracowane, żeby wyliczyć podstawę na nowo.

Jeszcze a propos tej premii to nie jest przypadkiem nagroda jubileuszowa? Bo jeżeli tak to ona w ogóle nie wlicza się do podstawy chorobowego... Różnica pomiędzy premią a nagrodą jubileuszową jest taka, że od "jubileuszówki" nie odprowadza się składek ZUS, tylko podatek...
monarika jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-10-01, 19:05   #11
la'Mbria
Zakorzenienie
 
Avatar la'Mbria
 
Zarejestrowany: 2007-07
Lokalizacja: Shmalzberg
Wiadomości: 7 002
Dot.: macierzyńskki-czy ktoś mi pomoże rozjaśnić pewna kwestie :)?

Cytat:
Napisane przez monarika Pokaż wiadomość
No nie do końca się zgodzę jeżeli od końca tego długotrwałego zwolnienia nie miną 3 m-ce do następnego zwolnienia to wtedy podstawa będzie ta sama, ale jeżeli 3 m-ce miną podstawa będzie naliczona od nowa... Jeżeli miną te 3 m-ce to podstawa będzie naliczona z 12 m-cy wstecz o ile zostały przepracowane co najmniej w połowie. Jeżeli w danym m-cu (z tego roku wstecz) nie przepracowało się co najmniej połowy to zostanie on "wyrzucony" z podstawy a jeżeli przepracowało się np 17 dni (a reszta na zwolnieniu) to zostanie on "uzupełniony" tak jakby został przepracowany w całości jasno napisałam czy nie bardzo?

Natomiast z premią czy np "trzynastką" jest tak, że wliczają się one w 1/12 do podstawy

Nawet nie wiesz jak się cieszę, że odpowiedziałaś na mojego posta!
Dzięki serdeczne
Dwie panie z ZUSu miały 2 różne wersje tego jak będzie liczone L4 ciążowe i macierzyński w takiej sytuacji. Moja kadrowa podała mi takie rozwiązanie jak Ty, ale wolałam sie upewnić jeszcze na forum.
Eh...czyli tak brzydko mówiąc nie ma sensu finansowo wracać do pracy na ponad 3 m-ce po świadczeniu rehabilitacyjnym jeśli jestem w ciąży (lekarz ginekolog chcial mnie w ogóle zatrzymać na L4, ale lek.med pracy uznał, że mogłam wrócić do pracy).

Wysłane z mojego SM-J710F przy użyciu Tapatalka
__________________
jedyne miejsce gdzie sukces jest wcześniej niż wysiłek, to słownik

jak chłopu zależy, to żeby skały srały, a mury pękały, to znajdzie czas i sposób, żeby się z Tobą skontaktować...
la'Mbria jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2017-10-01, 19:36   #12
monarika
Wtajemniczenie
 
Avatar monarika
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 2 074
Dot.: macierzyńskki-czy ktoś mi pomoże rozjaśnić pewna kwestie :)?

Cytat:
Napisane przez la'Mbria Pokaż wiadomość

Nawet nie wiesz jak się cieszę, że odpowiedziałaś na mojego posta!
Dzięki serdeczne
Dwie panie z ZUSu miały 2 różne wersje tego jak będzie liczone L4 ciążowe i macierzyński w takiej sytuacji. Moja kadrowa podała mi takie rozwiązanie jak Ty, ale wolałam sie upewnić jeszcze na forum.
Eh...czyli tak brzydko mówiąc nie ma sensu finansowo wracać do pracy na ponad 3 m-ce po świadczeniu rehabilitacyjnym jeśli jestem w ciąży (lekarz ginekolog chcial mnie w ogóle zatrzymać na L4, ale lek.med pracy uznał, że mogłam wrócić do pracy).

Wysłane z mojego SM-J710F przy użyciu Tapatalka
Ale Ty nie masz zamiaru wrócić w ogóle po św. rehabilitacyjnym do pracy? Tylko od razu iść na zwolnienie znowu?
monarika jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-10-01, 21:24   #13
la'Mbria
Zakorzenienie
 
Avatar la'Mbria
 
Zarejestrowany: 2007-07
Lokalizacja: Shmalzberg
Wiadomości: 7 002
Dot.: macierzyńskki-czy ktoś mi pomoże rozjaśnić pewna kwestie :)?

Cytat:
Napisane przez monarika Pokaż wiadomość
Ale Ty nie masz zamiaru wrócić w ogóle po św. rehabilitacyjnym do pracy? Tylko od razu iść na zwolnienie znowu?
Może dokładnie opiszę jak wygląda sytuacja.
Byłam na zwolnieniu lekarskim maksymalną ilość dni, potem przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne łącznie na kolejne 9 miesięcy. Będąc na świadczeniu zaszłam w ciążę. Obecnie wróciłam do pracy od miesiąca (badania Med.pracy miałam zrobione) i teraz wybieram zaległy urlop.
Pytanie brzmi: czy finansowo opłaca się wracać do pracy i ewentualnie na jak długo?

Pomijam aspekt moralny i zasadność ewentualnego zwolnienia "ciążowego"- na razie sama nie wiem jak długo i czy w ogóle będę w stanie pracować u siebie w firmie.
Natomiast ginekolog chciał dać mi zwolnienie od razu po wykorzystaniu zaległego urlopu ( bo byłam na wizycie już w trakcie urlopu) ponieważ wg niego mam szkodliwe/ uciążliwe warunki pracy oraz jest bardzo duże prawdopodobieństwo, ze choroba, która była powodem długotrwałego zwolnienia, operacji i świadczenia rehabilitacyjnego będzie mieć nawrót jeśli wrócę do pracy.

Ja czuję się moralnie nie w porządku z tym, żeby od razu iść na L4, szczególnie, że czuję się w miarę ok. Ale też chce wiedzieć jakie będę mieć konsekwencje finansowe swojego bycia fair wobec pracodawcy.
Sorry za "wypracowanie"

Wysłane z mojego SM-J710F przy użyciu Tapatalka
__________________
jedyne miejsce gdzie sukces jest wcześniej niż wysiłek, to słownik

jak chłopu zależy, to żeby skały srały, a mury pękały, to znajdzie czas i sposób, żeby się z Tobą skontaktować...
la'Mbria jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-10-01, 21:28   #14
acidka
Zakorzenienie
 
Avatar acidka
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 5 621
Dot.: macierzyńskki-czy ktoś mi pomoże rozjaśnić pewna kwestie :)?

Dziewczyny - skorzystam, bo widzę, że wiecie, o czym piszecie.

Czy zwolnienie brane na opiekę nad chorym dzieckiem też w taki sposób działa? To znaczy jest traktowano jako ta przerwa w przepracowywanym okresie 3-miesięcznym?
__________________
kliknij i pomóż -> http://www.poomoc.pl/


mama 2015 i 2018
acidka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-10-02, 07:52   #15
Heledore
Zakorzenienie
 
Avatar Heledore
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomości: 4 538
Dot.: macierzyńskki-czy ktoś mi pomoże rozjaśnić pewna kwestie :)?

Acidka, tak

Kolezanka z pracy tak sie "wkopala" wlasnie. Pracowala u nas ponad 2 lata, zaliczyla kilka podwyzek, a w ostatnim miesiacu dostala grubsza kase i byla zadowolona ze na macierzynskim bedzie miec dobre pieniadze. Poszla na L4. Zus szukal 3 miesiecy przepracowanych ciagiem, a że dziewczyna miala male dziecko to krótkie l4 sie jej zdarzaly dosc czesto. Ostatecznie cofneli ja do pensji jaka dostala na pierwszej umowie w pracy. Czyli 2000zl brutto. A to ponad tysiac mniej od jej obecnych zarobkow. A na macierzynskim bedzie 80% z tego. Masakra.
__________________
"Przeznaczenie zazwyczaj czeka tuż za rogiem. Jak kieszonkowiec, dziwka albo sprzedawca losów na loterię: to jego najczęstsze wcielenia. Do drzwi naszego domu nigdy nie zapuka. Trzeba za nim ruszyć"

Heledore jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-10-02, 14:16   #16
acidka
Zakorzenienie
 
Avatar acidka
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 5 621
Dot.: macierzyńskki-czy ktoś mi pomoże rozjaśnić pewna kwestie :)?

O widzisz... dzięki za odpowiedź.
Ja też ostatnio dostałam podwyżkę, czyli "wypadałoby" teraz nie brać zwolnienia ani na siebie ani na dziecko przez trzy miesiące ciągiem. Opcja w sam raz na jesienno-zimowy sezon
__________________
kliknij i pomóż -> http://www.poomoc.pl/


mama 2015 i 2018
acidka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-10-02, 20:28   #17
AuroraCoriolis
Zadomowienie
 
Avatar AuroraCoriolis
 
Zarejestrowany: 2017-02
Wiadomości: 1 091
Dot.: macierzyńskki-czy ktoś mi pomoże rozjaśnić pewna kwestie :)?

dzieki za pomoc dziewczyny!
AuroraCoriolis jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-10-03, 10:42   #18
Jadwiga308
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2017-10
Wiadomości: 6
Dot.: macierzyńskki-czy ktoś mi pomoże rozjaśnić pewna kwestie :)?

Proszę o pomoc w obliczeniu pensji. W firmie pracuje od 06.2015 do 01.2016 na cały etap, następnie od 02.2016 do 07.2016 na czesc etatu i od 08.2016 na cały etat. Od 11.2015 nie mam przepracowanych pełnych 3 miesięcy bez l4 (częste, krótkie choroby). Jak zostanie obliczona moja wypłata jeśli przebywam na l4 ciążowym od 25.09?
Jadwiga308 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-10-09, 12:07   #19
whtvrwhtvr
Raczkowanie
 
Avatar whtvrwhtvr
 
Zarejestrowany: 2016-05
Wiadomości: 393
Dot.: macierzyńskki-czy ktoś mi pomoże rozjaśnić pewna kwestie :)?

Cytat:
Napisane przez Jadwiga308 Pokaż wiadomość
Proszę o pomoc w obliczeniu pensji. W firmie pracuje od 06.2015 do 01.2016 na cały etap, następnie od 02.2016 do 07.2016 na czesc etatu i od 08.2016 na cały etat. Od 11.2015 nie mam przepracowanych pełnych 3 miesięcy bez l4 (częste, krótkie choroby). Jak zostanie obliczona moja wypłata jeśli przebywam na l4 ciążowym od 25.09?

Teoretycznie podstawa powinna być ustalona z miesięcy 09.2016 do 08.2017. Ale jeśli często bierzesz chorobowe to może się okazać że ciągnie ci się cały czas ta sama podstawa od zmiany etatu, czyli tylko 08.2016. Żeby konkretnie odpowiedzieć musiałabyś podać jeszxze w jakich miesiącach brałas chorobowe i jak długie.



Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
whtvrwhtvr jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2017-10-09, 13:48   #20
sardynka007
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-01
Wiadomości: 97
Dot.: macierzyńskki-czy ktoś mi pomoże rozjaśnić pewna kwestie :)?

zły temat
__________________
Verschiebe nicht auf morgen,was du heute kannst besorgen.

Edytowane przez sardynka007
Czas edycji: 2017-10-09 o 13:49 Powód: zły temat
sardynka007 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-10-09, 19:30   #21
bianeczkaa
Zakorzenienie
 
Avatar bianeczkaa
 
Zarejestrowany: 2007-10
Wiadomości: 13 955
Dot.: macierzyńskki-czy ktoś mi pomoże rozjaśnić pewna kwestie :)?

Cytat:
Napisane przez la'Mbria Pokaż wiadomość
Może dokładnie opiszę jak wygląda sytuacja.
Byłam na zwolnieniu lekarskim maksymalną ilość dni, potem przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne łącznie na kolejne 9 miesięcy. Będąc na świadczeniu zaszłam w ciążę. Obecnie wróciłam do pracy od miesiąca (badania Med.pracy miałam zrobione) i teraz wybieram zaległy urlop.
Pytanie brzmi: czy finansowo opłaca się wracać do pracy i ewentualnie na jak długo?

Pomijam aspekt moralny i zasadność ewentualnego zwolnienia "ciążowego"- na razie sama nie wiem jak długo i czy w ogóle będę w stanie pracować u siebie w firmie.
Natomiast ginekolog chciał dać mi zwolnienie od razu po wykorzystaniu zaległego urlopu ( bo byłam na wizycie już w trakcie urlopu) ponieważ wg niego mam szkodliwe/ uciążliwe warunki pracy oraz jest bardzo duże prawdopodobieństwo, ze choroba, która była powodem długotrwałego zwolnienia, operacji i świadczenia rehabilitacyjnego będzie mieć nawrót jeśli wrócę do pracy.

Ja czuję się moralnie nie w porządku z tym, żeby od razu iść na L4, szczególnie, że czuję się w miarę ok. Ale też chce wiedzieć jakie będę mieć konsekwencje finansowe swojego bycia fair wobec pracodawcy.
Sorry za "wypracowanie"

Wysłane z mojego SM-J710F przy użyciu Tapatalka
Gdybym była w twojej sytuacji i groził by mi nawrót chyb nie takiej lekkiej choroby, skoro aż operacja była, to wolałabym zadbać o zdrowie dziecka i swoje, bo ty jak ty, ale jeśli przez parę groszy coś by się stało dziecku, to nigdy byś sobie tego nie wybaczyła.

---------- Dopisano o 20:30 ---------- Poprzedni post napisano o 20:25 ----------

Cytat:
Napisane przez whtvrwhtvr Pokaż wiadomość
Teoretycznie podstawa powinna być ustalona z miesięcy 09.2016 do 08.2017. Ale jeśli często bierzesz chorobowe to może się okazać że ciągnie ci się cały czas ta sama podstawa od zmiany etatu, czyli tylko 08.2016. Żeby konkretnie odpowiedzieć musiałabyś podać jeszxze w jakich miesiącach brałas chorobowe i jak długie.



Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
A jak to jest, jak ja byłam do sierpnia 2016 na macierzyńskim, później chyba wykorzystałam urlop i od chyba października wróciłam do pracy, z czego w miesiącu mamprzepracowane ok tygodnia i mniej bo cały czas byłam na zwolnienie na opieke nad dziećmi i tak do lutego, luty/marzecz urlop i później wychowawczy bez zasiłku?
__________________
Pozdro

Zapraszam na mojego BLOGA KOSMETYCZNEGO
http://carlacosmetics.blogspot.com/

22.08.2015 - Nasza Jagodzianka

Wspólnie zamawiamy buty
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=778031


bianeczkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-10-16, 11:39   #22
Jadwiga308
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2017-10
Wiadomości: 6
Dot.: macierzyńskki-czy ktoś mi pomoże rozjaśnić pewna kwestie :)?

Cytat:
Napisane przez whtvrwhtvr Pokaż wiadomość
Teoretycznie podstawa powinna być ustalona z miesięcy 09.2016 do 08.2017. Ale jeśli często bierzesz chorobowe to może się okazać że ciągnie ci się cały czas ta sama podstawa od zmiany etatu, czyli tylko 08.2016. Żeby konkretnie odpowiedzieć musiałabyś podać jeszxze w jakich miesiącach brałas chorobowe i jak długie.



Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Dziękuję za odpowiedź! Czyli generalnie jest to bardziej skomplikowane. A jeśli na kwitkach z wypłaty mam wyszczególnioną podstawę chor. za każdy miesiąc to mogę jakimś wzorem obliczyć wysokość wynagrodzenia na l4 w ciąży? Na przykład jako średnią z ostatnich 3 lub 12 miesięcy podstawy chor. ?czy to tak nie działa?
Jadwiga308 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-10-16, 14:20   #23
NiColQa14
Wtajemniczenie
 
Avatar NiColQa14
 
Zarejestrowany: 2007-11
Lokalizacja: Wrocław.
Wiadomości: 2 439
GG do NiColQa14
Dot.: macierzyńskki-czy ktoś mi pomoże rozjaśnić pewna kwestie :)?

A co w przypadku, gdy w trakcie ciąży otrzyma się awans i w związku z tym podwyżkę? Wówczas średnia również jest wyliczana z ostatnich 12miesięcy, czy od zmiany stanowiska?
__________________
05.06.2015
NiColQa14 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-10-16, 18:41   #24
monarika
Wtajemniczenie
 
Avatar monarika
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 2 074
Dot.: macierzyńskki-czy ktoś mi pomoże rozjaśnić pewna kwestie :)?

Cytat:
Napisane przez Jadwiga308 Pokaż wiadomość
Dziękuję za odpowiedź! Czyli generalnie jest to bardziej skomplikowane. A jeśli na kwitkach z wypłaty mam wyszczególnioną podstawę chor. za każdy miesiąc to mogę jakimś wzorem obliczyć wysokość wynagrodzenia na l4 w ciąży? Na przykład jako średnią z ostatnich 3 lub 12 miesięcy podstawy chor. ?czy to tak nie działa?
Jeżeli jesteś teraz na chorobowym w ciąży to żeby obliczyć nową podstawę chorobowego w ciągu zeszłych 3 miesięcy nie mogłabyś być na zwolnieniu. Jeżeli byłaś na zwolnieniu w okresie czerwiec-sierpień podstawa będzie taka sama jak na tym zwolnieniu.
Jeżeli nie byłaś to chorobowe obliczasz sobie w ten sposób
średnia płaca zasadnicza z ostatnich 12 m-cy poprzedzających zwolnienie
+ średnia dodatków oprócz dodatku stażowego (czasami są dodatki specjalne, kontrolerskie itp.)
+1/12 "trzynastki"
+ 1/12 premii uznaniowej jeżeli otrzymujesz (wszystko oczywiście z ostatnich 12 m-cy)
Sumujesz to wszystko odejmujesz od tego składki ZUS (13,71 %) i to jest Twoja podstawa. Jeżeli jesteś w ciąży to masz wypłacane 100% podstawy jeżeli na chorobowym normalnym to 80%.

Dodatkowo jeżeli w ciągu tych ostatnich 12 m-cy byłaś na zwolnieniach np w styczniu 10 dni, w marcu 20 dni to jeżeli byłaś dłużej niż pół m-ca to wyrzucasz ten miesiąc z podstawy (podstawa będzie wtedy np z 11 m-cy) a jeżeli mniej niż pół m-ca to wtedy ten miesiąc uzupełnia się tak jakby był cały przepracowany
Więc nie interesuje Cię ile brałaś chorobowego tylko raczej ile dni byłaś wtedy na zwolnieniu

Cytat:
Napisane przez NiColQa14 Pokaż wiadomość
A co w przypadku, gdy w trakcie ciąży otrzyma się awans i w związku z tym podwyżkę? Wówczas średnia również jest wyliczana z ostatnich 12miesięcy, czy od zmiany stanowiska?
Jeżeli w trakcie trwania zwolnienia dostałaś podwyżkę to podstawa naliczona przy pójściu na to zwolnienie się nie zmieni ale jeżeli dostanie podwyżkę np od września a na zwolnienie czy na macierzyński pójdziesz od stycznia to wtedy podwyżka będzie normalnie uwzględniona w podstawie tyle, że będzie obliczona średnia płaca z ostatnich 12 m-cy.
czyli np od stycznia do sierpnia zarabiałaś np 3 000 a od września 3 500 to wtedy obliczą to tak
8 x 3 000 + 4 x 3 500 = 24 000 + 14 000 = 38 000 / 12 = 3 166 (zakładając oczywiście, że od stycznia pójdziesz na zwolnienie )

Edytowane przez monarika
Czas edycji: 2017-10-16 o 18:45
monarika jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-10-16, 21:47   #25
Jadwiga308
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2017-10
Wiadomości: 6
Dot.: macierzyńskki-czy ktoś mi pomoże rozjaśnić pewna kwestie :)?

Dziękuję Monarika, bardzo przejrzyście wytłumaczone
Jadwiga308 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-10-25, 08:50   #26
Ratatujka87
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2017-10
Wiadomości: 4
Dot.: macierzyńskki-czy ktoś mi pomoże rozjaśnić pewna kwestie :)?

Hej dziewczyny, czy ktos mi wyjasni jak powinien byc liczony moje L4 w ciazy? W firmie pracuje od maja 2016, maj czerwiec lipiec oraz sierpien I wrzesien pracowalam cale, w pazdzierniku 2016 bylam na zwolnieniu lekarskim na dziecko, w listopadzie rowniez I nastepnie po pare dni w lutym I maju. Prosze o informacje bo na zwolnienie poszlam od czerwca tego roku ciazowe- z jakich miesiecy powinien zus mi wyliczyc srednia zarobkow?

Pozdrawiam
Ratatujka87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-10-28, 14:28   #27
Ratatujka87
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2017-10
Wiadomości: 4
Dot.: macierzyńskki-czy ktoś mi pomoże rozjaśnić pewna kwestie :)?

Halo halo pomoze ktoras dobra dusza?
Ratatujka87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-10-29, 09:07   #28
ullcia92
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-11
Wiadomości: 385
Dot.: macierzyńskki-czy ktoś mi pomoże rozjaśnić pewna kwestie :)?

Cytat:
Napisane przez Ratatujka87 Pokaż wiadomość
Halo halo pomoze ktoras dobra dusza?
Jeśli między tymi zwolnieniami były krótsze przerwy niż 3 msce (lub 90 dni, nie pamiętam dokładnie) to pewnie pierwszym miesiącem będzie wrzesień 2016 i 11 miesięcy wstecz/ do początku zatrudnienia jeśli krócej niż 12 mscy. Mam nadzieję że jasno wyjaśniłam

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
ullcia92 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-10-29, 11:46   #29
Ratatujka87
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2017-10
Wiadomości: 4
Dot.: macierzyńskki-czy ktoś mi pomoże rozjaśnić pewna kwestie :)?

Dziekuje bardzo ullcia! Czyli jak dobrze rozumiem srednia powinno byc wyliczana od czerwca 2016 do wrzesnia 2016 (bo na zwolnienie poszlam w czerwcu wiec maj mi sie nie wlicza zgodnie z tymi 12miesiacami). Potem ta srednia nie miala mi sie jak przeliczyc bo nie bylo pelnych 3miesiecy miedzy zwolnieniami? A tutaj nie obowiazuje ten zapis o tych miesiacach nastepnych gdzie np nie bylo mnie pare dni a nie ponad pol miesiaca wiec wykreslaja dany miesiac tak?
Ratatujka87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-10-29, 17:17   #30
monarika
Wtajemniczenie
 
Avatar monarika
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 2 074
Dot.: macierzyńskki-czy ktoś mi pomoże rozjaśnić pewna kwestie :)?

Cytat:
Napisane przez Ratatujka87 Pokaż wiadomość
Hej dziewczyny, czy ktos mi wyjasni jak powinien byc liczony moje L4 w ciazy? W firmie pracuje od maja 2016, maj czerwiec lipiec oraz sierpien I wrzesien pracowalam cale, w pazdzierniku 2016 bylam na zwolnieniu lekarskim na dziecko, w listopadzie rowniez I nastepnie po pare dni w lutym I maju. Prosze o informacje bo na zwolnienie poszlam od czerwca tego roku ciazowe- z jakich miesiecy powinien zus mi wyliczyc srednia zarobkow?

Pozdrawiam
Cytat:
Napisane przez Ratatujka87 Pokaż wiadomość
Dziekuje bardzo ullcia! Czyli jak dobrze rozumiem srednia powinno byc wyliczana od czerwca 2016 do wrzesnia 2016 (bo na zwolnienie poszlam w czerwcu wiec maj mi sie nie wlicza zgodnie z tymi 12miesiacami). Potem ta srednia nie miala mi sie jak przeliczyc bo nie bylo pelnych 3miesiecy miedzy zwolnieniami? A tutaj nie obowiazuje ten zapis o tych miesiacach nastepnych gdzie np nie bylo mnie pare dni a nie ponad pol miesiaca wiec wykreslaja dany miesiac tak?
Pracujesz od maja 2016 r. i tak
2016
maj - bez zwolnienia
czerwiec - bez zwolnienia
lipiec - bez zwolnienia
sierpień - bez zwolnienia
wrzesień - bez zwolnienia
październik - zwolnienie (podstawa naliczona od maja-września 2016 r. bo od maja pracujesz)
listopad - zwolnienie (podstawa taka sama jak w październiku bo nie minęło 3 m-ce od ostatniego zwolnienia)
grudzień - bez zwolnienia
2017
styczeń - bez zwolnienia
luty - zwolnienie (podstawa dalej taka sama jak w październiku bo dalej nie ma 3 m-cy przerwy)
marzec - bez zwolnienia
kwiecień - bez zwolnienia
maj - zwolnienie (podstawa znowu z października bo brak 3 m-cy przerwy)
no i czerwiec - podstawa dalej z października tyle, że jak byłaś na chorobowym to dostawałaś 80% tej podstawy a w ciąży dostajesz 100%
monarika jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Być rodzicem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2017-12-18 11:46:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 21:50.