Antykoncepcja PO - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Ginekologia

Notka

Ginekologia Miejsce, w którym rozmawiamy o ginekologii. Tutaj znajdziesz pytania i odpowiedzi związane ze zdrowiem intymnym kobiety. Rozmawiamy np. o antykoncepcji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-04-27, 11:54   #1
tianaaa
Przyczajenie
 
Avatar tianaaa
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 6

Antykoncepcja PO


Cześć ,
Nie wiem czy to dobre miejsce, ale chciałam spytać czy któraś z Was stosuje bądź stosowała antykoncepcję PO niezabezpieczonym stosunku? I co myślicie o tej metodzie?
tianaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-04-27, 12:01   #2
Arya90
Zakorzenienie
 
Avatar Arya90
 
Zarejestrowany: 2008-09
Lokalizacja: Wielkopolska
Wiadomości: 11 001
Dot.: Antykoncepcja PO

To nie jest metoda antykoncepcji tylko metoda w nagłym wypadku.
Ja ją zastosowałam w tym cyklu, ponieważ pękła nam prezerwatywa.
Co o niej myślę? Że to jedyna deska ratunku, gdy coś pęknie lub zawiedzie. Ale na pewno nie jest zdrowa. Ma ogromną dawkę hormonów. Skutki uboczne odczuwałam kilka dni.
__________________
Żonka 6.08.2016
Wegetarianka 1.02.2017


6cs
Arya90 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-04-27, 12:06   #3
tianaaa
Przyczajenie
 
Avatar tianaaa
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 6
Dot.: Antykoncepcja PO

Cytat:
Napisane przez Arya90 Pokaż wiadomość
To nie jest metoda antykoncepcji tylko metoda w nagłym wypadku.
Ja ją zastosowałam w tym cyklu, ponieważ pękła nam prezerwatywa.
Co o niej myślę? Że to jedyna deska ratunku, gdy coś pęknie lub zawiedzie. Ale na pewno nie jest zdrowa. Ma ogromną dawkę hormonów. Skutki uboczne odczuwałam kilka dni.
Czytałam właśnie, że ma sporo hormonów ale są to syntetyczne odpowiedniki tych, które wytwarza organizm kobiety w ciąży (progesteron bodajże). O skutkach ubocznych też coś było i trochę mnie one zmartwiły. Ważna dla mnie jest skuteczność tej metody. Od niedawna mam chłopaka ale nie wiem czy to ten jedyny, a wiele moich koleżanek wpadło przez swoją głupotę i niewiedzę. Ja więc się edukuję
tianaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-04-27, 12:10   #4
monius9
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-12
Wiadomości: 5 046
Dot.: Antykoncepcja PO

Cytat:
Napisane przez tianaaa Pokaż wiadomość
Czytałam właśnie, że ma sporo hormonów ale są to syntetyczne odpowiedniki tych, które wytwarza organizm kobiety w ciąży (progesteron bodajże). O skutkach ubocznych też coś było i trochę mnie one zmartwiły. Ważna dla mnie jest skuteczność tej metody. Od niedawna mam chłopaka ale nie wiem czy to ten jedyny, a wiele moich koleżanek wpadło przez swoją głupotę i niewiedzę. Ja więc się edukuję
antykoncepcja po to metoda awaryjna, po tym jak zawiedzie inna metoda [np. pęknie gumka]. nie stosuje się jej jako podstawową metodę antykoncepcji. to że hormony w niej zawarte to *odpowiedniki* tych naturalnych nie zmienia faktu że jest ich ogromna ilość i efekty uboczne typu rozregulowanie cyklu po przyjęciu pigułki po to wręcz norma.
monius9 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-04-27, 12:17   #5
Arya90
Zakorzenienie
 
Avatar Arya90
 
Zarejestrowany: 2008-09
Lokalizacja: Wielkopolska
Wiadomości: 11 001
Dot.: Antykoncepcja PO

Cytat:
Napisane przez tianaaa Pokaż wiadomość
Czytałam właśnie, że ma sporo hormonów ale są to syntetyczne odpowiedniki tych, które wytwarza organizm kobiety w ciąży (progesteron bodajże). O skutkach ubocznych też coś było i trochę mnie one zmartwiły. Ważna dla mnie jest skuteczność tej metody. Od niedawna mam chłopaka ale nie wiem czy to ten jedyny, a wiele moich koleżanek wpadło przez swoją głupotę i niewiedzę. Ja więc się edukuję
Dobrze się się edukujesz, ale nie radzę Ci stawiać na tabletkę PO. Ja miałam po niej dużo skutków ubocznych. Okres na szczęście przyszedł na czas. Co do skuteczności- tak jest skuteczna- nam pękła prezerwatywa dzień przed owulacją (określił to lekarz) i nie jestem w ciąży, więc działać działa.
Jednak jeśli chcesz się decydować na hormonalną antykoncepcję to wybierz pigułki/plastry/pierścień NR.
A jak stawiasz na gumki to fakt, lepiej mieć wiedzę o Escapelle, ale musisz też wiedzieć, że to tabletka na receptę, którą musisz uzyskać od lekarza. I można ją zażyć tylko w wyjątkowych sytuacjach, więc nie co chwilę, że coś pęknie i za każdym razem ta tabletka.
No i w jej wypadku liczy się czas zażycia. 72h podaje producent, ale z każdą godziną jej skuteczność maleje. Ulotka podaje ponad 80% skuteczności.
Ja zażywałam już po 2h od stosunku
Mam nadzieję, że te inf na coś Ci się przydadzą
__________________
Żonka 6.08.2016
Wegetarianka 1.02.2017


6cs
Arya90 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-04-27, 12:18   #6
9cfdbdf4a8633c241406c59618b1b1f07a8603a7_62eda0f28d492
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 1 024
Dot.: Antykoncepcja PO

Nie nazywaj tego metodą antykoncepcji. tabletka PO jest do zażycia w skrajnych przypadkach, a nie ot tak, do łykania.
9cfdbdf4a8633c241406c59618b1b1f07a8603a7_62eda0f28d492 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-04-27, 12:28   #7
tianaaa
Przyczajenie
 
Avatar tianaaa
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 6
Dot.: Antykoncepcja PO

Nie stosowałabym jej regularnie. Ciężko mi jednak przewidzieć wszystko co może się podziać w czasie stosunku. Tak jak powiedziałaś, gumka może pęknąć albo się zsunąć. Wolę być przygotowana . Z tymi hormonami z tabletki po i innych leków to jest jak z bombą. Wrzucasz ją w organizm i czekasz ...
Przeważnie pomagają i są skuteczne jak się je stosuje zgodnie z zaleceniami. Ze skutków ubocznych to wiem, że może zdarzyć się krwawienie, mdłości czy bóle podbrzusza. Coś jeszcze?

---------- Dopisano o 13:28 ---------- Poprzedni post napisano o 13:23 ----------

Cytat:
Napisane przez Arya90 Pokaż wiadomość
Dobrze się się edukujesz, ale nie radzę Ci stawiać na tabletkę PO. Ja miałam po niej dużo skutków ubocznych. Okres na szczęście przyszedł na czas. Co do skuteczności- tak jest skuteczna- nam pękła prezerwatywa dzień przed owulacją (określił to lekarz) i nie jestem w ciąży, więc działać działa.
Jednak jeśli chcesz się decydować na hormonalną antykoncepcję to wybierz pigułki/plastry/pierścień NR.
A jak stawiasz na gumki to fakt, lepiej mieć wiedzę o Escapelle, ale musisz też wiedzieć, że to tabletka na receptę, którą musisz uzyskać od lekarza. I można ją zażyć tylko w wyjątkowych sytuacjach, więc nie co chwilę, że coś pęknie i za każdym razem ta tabletka.
No i w jej wypadku liczy się czas zażycia. 72h podaje producent, ale z każdą godziną jej skuteczność maleje. Ulotka podaje ponad 80% skuteczności.
Ja zażywałam już po 2h od stosunku
Mam nadzieję, że te inf na coś Ci się przydadzą
Dziękuję . Edukuję się, choć znajoma mówi że to strata czasu. Ja mam inne zdanie. Wiem, że tabletki po są na receptę. Jestem umówiona na wizytę do lekarza rodzinnego to poproszę go o receptę (tak na wszelki wypadek, żeby się później nie stresować). Dobrze mieć to pod ręką. Słyszałyście o tym cyrku, który dział się u Tomasza Lisa niedawno?
__________________
Niepoprawna optymistka
tianaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-04-27, 12:31   #8
Arya90
Zakorzenienie
 
Avatar Arya90
 
Zarejestrowany: 2008-09
Lokalizacja: Wielkopolska
Wiadomości: 11 001
Dot.: Antykoncepcja PO

W zasadzie wszystko może się zdarzyć, bo każdy organizm jest inny i reakcja będzie inna.
ulotka wymienia:
mdłości, zmęczenie, ból brzucha, krwawienia śródcykliczne, wymioty, biegunkę, ból piersi, pokrzywka, świąd, obrzęk twarzy itp.
__________________
Żonka 6.08.2016
Wegetarianka 1.02.2017


6cs
Arya90 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-04-27, 12:35   #9
tianaaa
Przyczajenie
 
Avatar tianaaa
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 6
Dot.: Antykoncepcja PO

Faktycznie sporo :/ ...lepiej więc być rozsądną przed niż po
__________________
Niepoprawna optymistka
tianaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-04-27, 13:39   #10
9cfdbdf4a8633c241406c59618b1b1f07a8603a7_62eda0f28d492
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 1 024
Dot.: Antykoncepcja PO

radziłabym iść do ginekologa po receptę na tabletki antykoncepcyjne, a nie tabletkę "PO'. Naprawdę można sobie zaszkodzić. Ja kiedyś zażyłam, raz i więcej nie chcę. Przespałam trzy dni, nie mówiąc o tym jak kręciło mi się w głowie.
9cfdbdf4a8633c241406c59618b1b1f07a8603a7_62eda0f28d492 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-04-27, 14:13   #11
Diablica z Tasmanii
Zakorzenienie
 
Avatar Diablica z Tasmanii
 
Zarejestrowany: 2009-12
Lokalizacja: z zielonej łąki:)
Wiadomości: 3 503
Dot.: Antykoncepcja PO

Cytat:
Napisane przez tianaaa Pokaż wiadomość
Faktycznie sporo :/ ...lepiej więc być rozsądną przed niż po
Rozsądną będziesz wtedy jak pójdziesz do gina, a nie do lekarza rodzinnego
Zresztą co to za kuriozalny pomysł...

Wiem, że niektóre dziewczyny opisywały tutaj sytuacje, gdy szły po tabsy do rodzinnego, ale twój przypadek jest inny.
__________________
...gdyby tak człowieka skrzyżować z kotem,
człowiekowi wyszłoby to na dobre, ale kotu by z pewnością zaszkodziło...

Mark Twain
Diablica z Tasmanii jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-04-27, 21:08   #12
SugarbabyLove
Zakorzenienie
 
Avatar SugarbabyLove
 
Zarejestrowany: 2009-06
Wiadomości: 7 446
Dot.: Antykoncepcja PO

Cytat:
Napisane przez tianaaa Pokaż wiadomość
Czytałam właśnie, że ma sporo hormonów ale są to syntetyczne odpowiedniki tych, które wytwarza organizm kobiety w ciąży (progesteron bodajże). O skutkach ubocznych też coś było i trochę mnie one zmartwiły. Ważna dla mnie jest skuteczność tej metody. Od niedawna mam chłopaka ale nie wiem czy to ten jedyny, a wiele moich koleżanek wpadło przez swoją głupotę i niewiedzę. Ja więc się edukuję
to sie poedukuj u ginekologa.
tabletka PO to nie cukierek ktory warto miec w razie wypadku w torbie...
Idz do gina i niech ci normalną antykoncepcje przepisze ja pindole czy gin gryzie czy co? zanim zaczniesz uprawiać sex lepiej sie zabespiecz
__________________
Nie ma mnie dla nikogo..
SugarbabyLove jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-04-27, 22:52   #13
Niqsiaaa
Zadomowienie
 
Avatar Niqsiaaa
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Sarbinowo
Wiadomości: 1 384
Dot.: Antykoncepcja PO

Dziewczyno, jak już Ci napisano, tabletka "po" to żadna metoda antykoncepcji. Lekarz rodzinny raczej Ci jej nie wypisze. Rozsądny ginekolog raczej też nie daje takich rzeczy z powodu "widzimisię". Miej głowę na karku. Pomyśl. Jeśli często dochodzi u Was do stosunku to przemyśl tabletki antykoncepcyjne (takie przed, a nie tę PO ;p ). Jeśli nie, to PORZĄDNA prezerwatywa (nie taka za 1,50 z kiosku) na prawdę dobrze zabezpiecza. Tylko trzeba myśleć głową a nie cyckami, siusiakiem czy czym tam jeszcze.
Niqsiaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-04-28, 00:03   #14
monius9
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-12
Wiadomości: 5 046
Dot.: Antykoncepcja PO

Cytat:
Napisane przez SugarbabyLove Pokaż wiadomość
to sie poedukuj u ginekologa.
tabletka PO to nie cukierek ktory warto miec w razie wypadku w torbie...
Idz do gina i niech ci normalną antykoncepcje przepisze ja pindole czy gin gryzie czy co? zanim zaczniesz uprawiać sex lepiej sie zabespiecz
Cytat:
Napisane przez Niqsiaaa Pokaż wiadomość
Dziewczyno, jak już Ci napisano, tabletka "po" to żadna metoda antykoncepcji. Lekarz rodzinny raczej Ci jej nie wypisze. Rozsądny ginekolog raczej też nie daje takich rzeczy z powodu "widzimisię". Miej głowę na karku. Pomyśl. Jeśli często dochodzi u Was do stosunku to przemyśl tabletki antykoncepcyjne (takie przed, a nie tę PO ;p ). Jeśli nie, to PORZĄDNA prezerwatywa (nie taka za 1,50 z kiosku) na prawdę dobrze zabezpiecza. Tylko trzeba myśleć głową a nie cyckami, siusiakiem czy czym tam jeszcze.
warto do tego jeszcze czasem czytać o czym w ogóle traktuje wątek, bo dziewczyna właśnie pisze że chce się doedukować przed pierwszym razem więc może zamiast jechać jak po łysej kobyle czasem warto wyjaśnić ocb

i nie wiem czemu rozsądny ginekolog miałby nie wypisać escapelle na *widzimisię*; gumka może pęknąć np. 24 grudnia wieczorem. albo w sylwestra. lepiej mieć na wszelki wypadek w szufladzie niż w razie *w* latać jak kot z pęcherzem po ostrych dyżurach. jak już ktoś wspomniał skuteczność spada z czasem.
monius9 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-04-28, 15:01   #15
anoska
Zakorzenienie
 
Avatar anoska
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 6 437
Dot.: Antykoncepcja PO

no ja będąc ostatnio na jakieś konferencji o antykoncepcji usłyszałam od lekarza, że tabletka "po" również może być stosowana jako metoda antykoncepcji pod warunkiem, że nie jest stosowana notorycznie po każdym stosunku, które odbywają się z dużą częstotliwością
później usłyszałam, że można ją stosować nawet kilka razy w miesiącu i tutaj jeszcze bardziej się zdziwiłam niż przy wcześniejszej informacji...
no i teraźniejszą tabletkę "po" można zażyć do 120h po stosunku

słowa te padły z ust dość sławnego profesora ginekologii, nazwisk nie będę wymieniać bo nie widzę sensu

no, także tyle "nowinek" z mojej strony
ja na szczęście nigdy nie stosowałam i mam nadzieję, że nie będę musiała
__________________
anoska jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-04-28, 15:43   #16
Arya90
Zakorzenienie
 
Avatar Arya90
 
Zarejestrowany: 2008-09
Lokalizacja: Wielkopolska
Wiadomości: 11 001
Dot.: Antykoncepcja PO

anoska, chodzi Ci o tę samą tabletkę Escapelle, czy jakąś inną, nową dostępną na rynku?
Ulotka Escapelle wyraźnie mówi max 72h później jest nieskuteczna.
No i też wyraźnie mówi, że max 1 raz w cyklu.
Także ciekawa jestem skąd ten lekarz ma takie informacje...
__________________
Żonka 6.08.2016
Wegetarianka 1.02.2017


6cs
Arya90 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-04-28, 16:34   #17
anoska
Zakorzenienie
 
Avatar anoska
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 6 437
Dot.: Antykoncepcja PO

Cytat:
Napisane przez Arya90 Pokaż wiadomość
anoska, chodzi Ci o tę samą tabletkę Escapelle, czy jakąś inną, nową dostępną na rynku?
Ulotka Escapelle wyraźnie mówi max 72h później jest nieskuteczna.
No i też wyraźnie mówi, że max 1 raz w cyklu.
Także ciekawa jestem skąd ten lekarz ma takie informacje...
mi nie chodzi o żadną konkretną tabletkę, mówię ogólnie jakie informacje były przekazywane na konferencji
__________________
anoska jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-04-29, 08:34   #18
lena1921
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 4
Dot.: Antykoncepcja PO

Ja raz zastosowałam tą tabletkę .. Ale tak jak już ktoś wspomniał, jedynie w sytuacji awaryjnej i nie można jej używać często. Niby zwykła tabletka, a 60 zł, tylko że ja akurat użyłam tabletki escapelle, na takiej samej zasadzie. Użyłam jej w wyniku pęknięcia prezerwatywy. Z początku się bałam bo na forach piszą różne rzeczy : wymioty, osłabienia, krwawienia .. Ja nie miałam nic, jedynie co to ból kręgosłupa, ale nie sądzę że było to od tego. Ale czułam się dobrze
lena1921 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-04-30, 12:47   #19
jpatala
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 67
Dot.: Antykoncepcja PO

Fajnie, że się edukujesz, ale pamiętaj, że antykoncepcja Po jest wyjściem ostatecznym. Na rynku dostępne są obecnie dwa preaparty Escapelle i Postinor Duo (chociaż słyszałam o usunięciu jednego z nich ze sprzedaży, nie wiem jak wyszło, bo już nie śledziłam).
Antykoncepcja Po zawiera dużą dawkę hormonów. Na tyle dużą żeby rozregulować miesiączkę, wywołać nudności i złe samopoczucie. Dlatego, lekarze zastrzegają, że nie powinno się jej przyjmować częściej niż raz na miesiąc i to tylko w wyjątkowych przypadkach!
Poczytaj sobie, tutaj jest wszystko opisane
http://kobietapisze.pl/pigulka-%E2%8...ch/2012/04/20/
Jestem położną i wiem jak to wygląda w szpitalach. Antykoncepcję Po przepisuje ginekolog lub lekarz rodzinny. Musi tylko upewnić się, że ten rodzaj antykoncepcji będzie potrzebny (czy na pewno istnieje ryzyko ciąży), czy nie jesteś już w ciąży i czy kiedykolwiek brałaś już antykoncepcje po i jak się po niej czułaś. Ważne też czy nie masz problemów krążeniowych i zakrzepowych, bo wtedy raczej pigułki Po nie dostaniesz. A jak nie chce przepisać (bo ma do tego prawo) to idziesz do innego.

Wniosek jeden: lepiej pomyśleć o zabezpieczeniu przed stosunkiem!
Doceniam Twoją chęć wiedzy lepiej pytać, niż nie wiedzieć.
jpatala jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Ginekologia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 08:05.