Czy przyjąć oświadczyny? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Intymnie

Notka

Intymnie Forum intymnie, to wyjątkowe miejsce, w którym podzielisz się emocjami, uczuciami, związkami oraz uzyskasz wsparcie i porady społeczności.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2022-07-16, 23:37   #1
Cloudy55
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2022-07
Wiadomości: 1

Czy przyjąć oświadczyny?


Mam 22 lata i od 6 lat jestem w związku. Związek wyszedł z przyjaźni, mieliśmy jakieś 16 lat kiedy zaczęliśmy się spotykać. Poznałam całą jego rodzinę, on moją, mieszkamy razem od 1,5 roku, studiujemy, on pracuje. Ostatnio pojawił się wątek zaręczyn (on zasugerował mi że planuje) i nie wiem co zrobić. Moje nastawienie do wiązania się z nim to sinusoida. Raz uważam, że chciałabym w końcu się jakoś bardziej wiązać (nie ma póki co mowy o ślubie czy dzieciach i to jest nasza wspólna decyzja), a dwa tygodnie później zastanawiam się czy to nie jest zły pomysł. I za dwa tygodnie znowu jest wszystko dobrze.



Wydaje mi się, że może to dlatego, że za bardzo go znam. Dogadujemy się dobrze, potrafimy żyć ze sobą na codzień, ale chyba wpadliśmy w rutynę (odkąd jesteśmy pełnoletni wyjechaliśmy razem sami, tak żeby zostać na noc, dosłownie trzy razy i raczej nie chodzimy na „randki”). Mam też wątpliwości, wynikające ze znajomości jego i jego rodziny - boję się, że będzie „uciekał” od życia rodzinnego w stronę hobby. Mamy zupełnie inne podejście do sposobu życia (typu wolałby mieszkanie w gorszym standardzie żeby płacić mniej, choć i tak mamy na te czasy bardzo dobrą ofertę), polityki w zakresie społecznym, o kwestiach typu rodzaj ślubu nawet nie wspominam. Raczej nie jest romantykiem. Kocham go i jest nam razem dobrze (pomijając oczywiście dni kiedy się kłócimy, ale nie jest to często). Ja też nie jestem idealna w tej relacji, on ma standardy „tradycyjnej rodziny”, w które się nie wpisuję, on twierdzi że to akceptuje, ale boję się, że w przyszłości zmieni zdanie.



Kiedy akurat uważam, że nie chcę się wiązać, zastanawiam się czy w takim razie nie powinniśmy się rozstać, ale nie wiem, czy po prostu nie mam za dużych wymagań wobec niego i czy w ogóle z takim podejściem znajdę kiedykolwiek kogoś innego. Osoby, które były kiedykolwiek mną zainteresowane pod względem budowania relacji damsko-męskiej mogłabym policzyć na palcach jednej ręki (a i tak byłoby to za dużo). Z drugiej strony nie chcę też go ranić bo jest dla mnie naprawdę ważny.

Wiem, że to „zjeść ciastko i mieć ciastko”, bo nie wiem, czy chcę się wiązać, ale też nie chcę zostać sama na wiele lat (bardzo trudno mi otworzyć się na obcych ludzi).



Zastanawiam się nad wizytą u psychologa przed podjęciem decyzji, bo nie chcę popełnić ogromnego błędu, a może ten problem jest gdzieś we mnie. Wiem, że powinnam iść i porozmawiać z kimś o moich wątpliwościach (nie mam przyjaciółek którym mogłabym się wygadać), ale czuję się niepewnie z faktem wizyty u psychologa.

Czy to jakkolwiek by pomogło?
Cloudy55 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-07-17, 15:04   #2
squirrelqa
Zakorzenienie
 
Avatar squirrelqa
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: W podróży
Wiadomości: 6 906
Dot.: Czy przyjąć oświadczyny

Czy partner wie o tych rozterkach? Jak je komentuje?
Jak można pogodzić tradycyjne i nowoczesne podejście do rodziny i związku? Bardzo mnie to ciekawi.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________

squirrelqa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-07-17, 15:09   #3
Hermiona83
Zadomowienie
 
Avatar Hermiona83
 
Zarejestrowany: 2021-12
Wiadomości: 1 243
Dot.: Czy przyjąć oświadczyny

Jesli pytasz, czy przyjąć zaręczyny, to znaczy, że nie przyjąć. Jesteście jeszcze strasznie młodzi, bardzo dużo was dzieli i to w kwestiach dla związku kluczowych, a ty nie jesteś pewna, czy to dobry krok. Odpuść.
Hermiona83 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-07-17, 17:02   #4
578537b29e2e39e1d6e3dc9dfc9821e485b809af_62f97e73ceb2a
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 3 521
Dot.: Czy przyjąć oświadczyny

Jeżeli zakładasz wątek na Wizażu z takim pytaniem, to znaczy, że sama sobie udzieliłaś odpowiedzi.
578537b29e2e39e1d6e3dc9dfc9821e485b809af_62f97e73ceb2a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-07-17, 17:37   #5
Julie097
Raczkowanie
 
Avatar Julie097
 
Zarejestrowany: 2022-02
Wiadomości: 122
Dot.: Czy przyjąć oświadczyny

Tutaj już nie chodzi nawet o zaręczyny, ale o sam fakt ze jesteś z nim z braku laku bo boisz się ze nie znajdziesz nikogo innego. Z tego posta bije taka energia jakbyś była sobie ileś lat z facetem którego traktujesz jak kolegę; czekała aż pojawi się lepsza partia z która będą motylki i fajerwerki. Ja bym się zastanowiła jak Ty w ogóle widzisz ten związek w przyszłości. Swoją droga nie rozumiem czemu dziewczyny traktują oświadczyny jako decyzje o takiej mocy ze potrzebna jest wizyta u psychologa. Ja rozumiem ślub, dzieci, ale zaręczyny zawsze mozna zerwać i oddać pierścionek.

Edytowane przez Julie097
Czas edycji: 2022-07-17 o 17:39
Julie097 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-07-17, 17:53   #6
Hermiona83
Zadomowienie
 
Avatar Hermiona83
 
Zarejestrowany: 2021-12
Wiadomości: 1 243
Dot.: Czy przyjąć oświadczyny

Cytat:
Napisane przez Julie097 Pokaż wiadomość
Swoją droga nie rozumiem czemu dziewczyny traktują oświadczyny jako decyzje o takiej mocy ze potrzebna jest wizyta u psychologa.
A spotkałaś się z tym więcej niż ten jeden raz?
Hermiona83 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-07-17, 23:27   #7
Monika_Stanowska
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2022-06
Wiadomości: 7
Dot.: Czy przyjąć oświadczyny

Cytat:
Napisane przez Cloudy55 Pokaż wiadomość
Mam 22 lata i od 6 lat jestem w związku. Związek wyszedł z przyjaźni, mieliśmy jakieś 16 lat kiedy zaczęliśmy się spotykać. Poznałam całą jego rodzinę, on moją, mieszkamy razem od 1,5 roku, studiujemy, on pracuje. Ostatnio pojawił się wątek zaręczyn (on zasugerował mi że planuje) i nie wiem co zrobić. Moje nastawienie do wiązania się z nim to sinusoida. Raz uważam, że chciałabym w końcu się jakoś bardziej wiązać (nie ma póki co mowy o ślubie czy dzieciach i to jest nasza wspólna decyzja), a dwa tygodnie później zastanawiam się czy to nie jest zły pomysł. I za dwa tygodnie znowu jest wszystko dobrze.



Wydaje mi się, że może to dlatego, że za bardzo go znam. Dogadujemy się dobrze, potrafimy żyć ze sobą na codzień, ale chyba wpadliśmy w rutynę (odkąd jesteśmy pełnoletni wyjechaliśmy razem sami, tak żeby zostać na noc, dosłownie trzy razy i raczej nie chodzimy na „randki”). Mam też wątpliwości, wynikające ze znajomości jego i jego rodziny - boję się, że będzie „uciekał” od życia rodzinnego w stronę hobby. Mamy zupełnie inne podejście do sposobu życia (typu wolałby mieszkanie w gorszym standardzie żeby płacić mniej, choć i tak mamy na te czasy bardzo dobrą ofertę), polityki w zakresie społecznym, o kwestiach typu rodzaj ślubu nawet nie wspominam. Raczej nie jest romantykiem. Kocham go i jest nam razem dobrze (pomijając oczywiście dni kiedy się kłócimy, ale nie jest to często). Ja też nie jestem idealna w tej relacji, on ma standardy „tradycyjnej rodziny”, w które się nie wpisuję, on twierdzi że to akceptuje, ale boję się, że w przyszłości zmieni zdanie.



Kiedy akurat uważam, że nie chcę się wiązać, zastanawiam się czy w takim razie nie powinniśmy się rozstać, ale nie wiem, czy po prostu nie mam za dużych wymagań wobec niego i czy w ogóle z takim podejściem znajdę kiedykolwiek kogoś innego. Osoby, które były kiedykolwiek mną zainteresowane pod względem budowania relacji damsko-męskiej mogłabym policzyć na palcach jednej ręki (a i tak byłoby to za dużo). Z drugiej strony nie chcę też go ranić bo jest dla mnie naprawdę ważny.

Wiem, że to „zjeść ciastko i mieć ciastko”, bo nie wiem, czy chcę się wiązać, ale też nie chcę zostać sama na wiele lat (bardzo trudno mi otworzyć się na obcych ludzi).



Zastanawiam się nad wizytą u psychologa przed podjęciem decyzji, bo nie chcę popełnić ogromnego błędu, a może ten problem jest gdzieś we mnie. Wiem, że powinnam iść i porozmawiać z kimś o moich wątpliwościach (nie mam przyjaciółek którym mogłabym się wygadać), ale czuję się niepewnie z faktem wizyty u psychologa.

Czy to jakkolwiek by pomogło?
po co nowoczesna super chata i wypasiony ślub jak nie chce się mieć dzieci ? Chyba sama nie do końca wiesz co chcesz, przepraszam za słowa szczere. Kochać trzeba mocno albo wcale. Związki z litości itd. to duże ryzyko. Lepiej wypalenie teraz niż za parę lat po ślubie. Jak się oświadczy to wtedy podejmiesz decyzję emocjonalnie w chwili nawet jak teraz sobie zaplanujesz coś innego.
Monika_Stanowska jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2022-07-18, 00:04   #8
43f4c6e05089aac1c48e760c19dfc261ffa43875_658383801b065
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2020-10
Wiadomości: 7 306
Dot.: Czy przyjąć oświadczyny

Treść usunięta

Edytowane przez 43f4c6e05089aac1c48e760c19dfc261ffa43875_658383801b065
Czas edycji: 2023-11-27 o 10:13
43f4c6e05089aac1c48e760c19dfc261ffa43875_658383801b065 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-07-18, 01:26   #9
Ellen_Ripley
Zakorzenienie
 
Avatar Ellen_Ripley
 
Zarejestrowany: 2018-04
Wiadomości: 20 853
Dot.: Czy przyjąć oświadczyny

Masz zaledwie 22 lata, związek wydaje się być "przez zasiedzenie" i chyba powoli zbliża się ku napisowi "Wyjście ewakuacyjne". Poza tym jeżeli musisz pytać obcych ludzi, czy przyjąć oświadczyny, to dosyć oczywista odpowiedź, to NIE. Bo niby po co? To niby nic takiego, zerwać zaręczyny można i po 1 dniu. Ale po co się zaręczać nieszczerze, skoro tak naprawdę myśli się o rozstaniu (słuszne to zresztą myśli).
__________________
Żegnaj Wizaż Forum. Tyle lat za nami. Witaj Życie po Wizażu (Discord). Wszystko przed nami.
Ellen_Ripley jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-07-18, 06:40   #10
chwast
Zakorzenienie
 
Avatar chwast
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 24 370
Czy przyjąć oświadczyny

W życiu nie wzielabym ślubu w tej sytuacji. Przeżyj pare innych związków, poznaj nowe doświadczenia.


Sent from my iPhone using Tapatalk
chwast jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-07-18, 08:17   #11
Higurashi
Czarna owca
 
Avatar Higurashi
 
Zarejestrowany: 2014-05
Lokalizacja: Underground
Wiadomości: 30 090
Dot.: Czy przyjąć oświadczyny

Cytat:
Napisane przez Monika_Stanowska Pokaż wiadomość
po co nowoczesna super chata i wypasiony ślub jak nie chce się mieć dzieci ? Chyba sama nie do końca wiesz co chcesz, przepraszam za słowa szczere. Kochać trzeba mocno albo wcale. Związki z litości itd. to duże ryzyko. Lepiej wypalenie teraz niż za parę lat po ślubie. Jak się oświadczy to wtedy podejmiesz decyzję emocjonalnie w chwili nawet jak teraz sobie zaplanujesz coś innego.
Ale co to w ogóle za głupie podejście, co ma ślub i dom do tego, że nie chce się mieć dzieci? Bezdzietni nie mogą mieć wypasionego ślubu i domu, jeśli chcą i ich na to stać? Wizaż codziennie zaskakuje :/

Autorko, brzmisz, jakbyś swojego faceta już wcale nie kochała, tylko była z nim, bo długo już tak siedzicie, zły nie jest, ale dobry też nie, a szkoda zranić... W takim wypadku zdecydowanie przyjęcie oświadczyn to zły pomysł. Jeśli teraz nie umiesz zostawić kogoś, z kim jesteś z braku laku, to tym bardziej nie zrobisz tego po zaręczynach, nawet jeśli wątpliwości będą coraz silniejsze.

Sent from my M2101K6G using Tapatalk
Higurashi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2022-07-18, 17:00   #12
d1f8ef2008dea6bb47d7416400721be959008b42_63b3700256c75
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2016-07
Wiadomości: 1 498
Dot.: Czy przyjąć oświadczyny?

W 100% zgadzam się z użytkowniczką chwast. Nie masz żadnego porównania związkowego, czujesz, że to nie jest dobry pomysł, masz spore wątpliwości, widać wiele potencjalnych problemów. Masz myślenie jak 40-letnia singielka z marzeniami o założeniu rodziny, a masz 22-lata. Zabijcie mnie, ale oświadczyny w tym wieku i to jeszcze z pierwszym chłopakiem, którego poznałaś będąc w gimnazjum to prawie nigdy nie jest dobry pomysł
d1f8ef2008dea6bb47d7416400721be959008b42_63b3700256c75 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-07-18, 18:39   #13
Papperina
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2022-06
Wiadomości: 33
Dot.: Czy przyjąć oświadczyny?

W sumie wystarczy sam tytuł przeczytać, żeby dać odpowiedź: nie.
A treść tylko potwierdza, że byłaby to odpowiedź słuszna.
Papperina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-07-18, 20:26   #14
dekko27
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2019-04
Wiadomości: 531
Dot.: Czy przyjąć oświadczyny?

Cytat:
Napisane przez Cloudy55 Pokaż wiadomość
Mam 22 lata i od 6 lat jestem w związku. Związek wyszedł z przyjaźni, mieliśmy jakieś 16 lat kiedy zaczęliśmy się spotykać. Poznałam całą jego rodzinę, on moją, mieszkamy razem od 1,5 roku, studiujemy, on pracuje. Ostatnio pojawił się wątek zaręczyn (on zasugerował mi że planuje) i nie wiem co zrobić. Moje nastawienie do wiązania się z nim to sinusoida. Raz uważam, że chciałabym w końcu się jakoś bardziej wiązać (nie ma póki co mowy o ślubie czy dzieciach i to jest nasza wspólna decyzja), a dwa tygodnie później zastanawiam się czy to nie jest zły pomysł. I za dwa tygodnie znowu jest wszystko dobrze.



Wydaje mi się, że może to dlatego, że za bardzo go znam. Dogadujemy się dobrze, potrafimy żyć ze sobą na codzień, ale chyba wpadliśmy w rutynę (odkąd jesteśmy pełnoletni wyjechaliśmy razem sami, tak żeby zostać na noc, dosłownie trzy razy i raczej nie chodzimy na „randki”). Mam też wątpliwości, wynikające ze znajomości jego i jego rodziny - boję się, że będzie „uciekałâ€ od życia rodzinnego w stronę hobby. Mamy zupełnie inne podejście do sposobu życia (typu wolałby mieszkanie w gorszym standardzie żeby płacić mniej, choć i tak mamy na te czasy bardzo dobrą ofertę), polityki w zakresie społecznym, o kwestiach typu rodzaj ślubu nawet nie wspominam. Raczej nie jest romantykiem. Kocham go i jest nam razem dobrze (pomijając oczywiście dni kiedy się kłócimy, ale nie jest to często). Ja też nie jestem idealna w tej relacji, on ma standardy „tradycyjnej rodziny”, w które się nie wpisuję, on twierdzi że to akceptuje, ale boję się, że w przyszłości zmieni zdanie.



Kiedy akurat uważam, że nie chcę się wiązać, zastanawiam się czy w takim razie nie powinniśmy się rozstać, ale nie wiem, czy po prostu nie mam za dużych wymagań wobec niego i czy w ogóle z takim podejściem znajdę kiedykolwiek kogoś innego. Osoby, które były kiedykolwiek mną zainteresowane pod względem budowania relacji damsko-męskiej mogłabym policzyć na palcach jednej ręki (a i tak byłoby to za dużo). Z drugiej strony nie chcę też go ranić bo jest dla mnie naprawdę ważny.

Wiem, że to „zjeść ciastko i mieć ciastko”, bo nie wiem, czy chcę się wiązać, ale też nie chcę zostać sama na wiele lat (bardzo trudno mi otworzyć się na obcych ludzi).



Zastanawiam się nad wizytą u psychologa przed podjęciem decyzji, bo nie chcę popełnić ogromnego błędu, a może ten problem jest gdzieś we mnie. Wiem, że powinnam iść i porozmawiać z kimś o moich wątpliwościach (nie mam przyjaciółek którym mogłabym się wygadać), ale czuję się niepewnie z faktem wizyty u psychologa.

Czy to jakkolwiek by pomogło?
Nie , jakbys chciala zareczyn to bys byla pewna i bys sie cieszyla nimi.
Po co masz sie zareczac? Co ma to rozwiazac ? Nie mina Ci watpliwosci,a wrecz bedziesz miala wieksze.
Nie rob nic w zyciu jak masz watpliwosci ,bo narobisz sobie problemow, rozterek. Niby mozna zerwac zareczyny, ale po co je przyjmowac jak sie mysli o zerwaniu?
Ja bym powiedziala chlopakowi, ze mam watpliwosci,ze to za szybko, ze mam watpliwosci etc., porozmawiala szczerze

Masz 22 lata, a strach przed zmiana czy samotnoscia to nie jest dobry doradca. Psycholog moze Cie nauczyc nie bac sie zmian/ samotnosci , wypracowac pozytywne myslenie, zdrowsze ale nie podejmie za Ciebie decyzji.
__________________
piekło i niebo to stan umysłu...

Edytowane przez dekko27
Czas edycji: 2022-07-18 o 20:29
dekko27 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-07-19, 08:05   #15
Monika_Stanowska
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2022-06
Wiadomości: 7
Dot.: Czy przyjąć oświadczyny

Cytat:
Napisane przez Higurashi Pokaż wiadomość
Ale co to w ogóle za głupie podejście, co ma ślub i dom do tego, że nie chce się mieć dzieci? Bezdzietni nie mogą mieć wypasionego ślubu i domu, jeśli chcą i ich na to stać? Wizaż codziennie zaskakuje :/

Autorko, brzmisz, jakbyś swojego faceta już wcale nie kochała, tylko była z nim, bo długo już tak siedzicie, zły nie jest, ale dobry też nie, a szkoda zranić... W takim wypadku zdecydowanie przyjęcie oświadczyn to zły pomysł. Jeśli teraz nie umiesz zostawić kogoś, z kim jesteś z braku laku, to tym bardziej nie zrobisz tego po zaręczynach, nawet jeśli wątpliwości będą coraz silniejsze.

Sent from my M2101K6G using Tapatalk
mogą, ale to trochę próżne i puste. Jakby nie było to po co nam słowo próżne w słowniku ?
Monika_Stanowska jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-07-19, 08:08   #16
chwast
Zakorzenienie
 
Avatar chwast
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 24 370
Dot.: Czy przyjąć oświadczyny

Cytat:
Napisane przez Monika_Stanowska Pokaż wiadomość
mogą, ale to trochę próżne i puste. Jakby nie było to po co nam słowo próżne w słowniku ?

Trzeba jeszcze wlasciwie tego słowa używać


Sent from my iPhone using Tapatalk
chwast jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-07-19, 09:22   #17
Higurashi
Czarna owca
 
Avatar Higurashi
 
Zarejestrowany: 2014-05
Lokalizacja: Underground
Wiadomości: 30 090
Dot.: Czy przyjąć oświadczyny

Cytat:
Napisane przez Monika_Stanowska Pokaż wiadomość
mogą, ale to trochę próżne i puste. Jakby nie było to po co nam słowo próżne w słowniku ?
Jak już zostało Ci wytknięte, nie znasz znaczenia tego słowa. Puste to jest Twoje wpierniczanie się w to, jak ludzie żyją. Daruj sobie, nie każdy chce mieć dzieci i bardzo dobrze, bo nie każdy się do tego nadaje

Sent from my M2101K6G using Tapatalk
Higurashi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-07-19, 14:32   #18
43f4c6e05089aac1c48e760c19dfc261ffa43875_658383801b065
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2020-10
Wiadomości: 7 306
Dot.: Czy przyjąć oświadczyny

Treść usunięta

Edytowane przez 43f4c6e05089aac1c48e760c19dfc261ffa43875_658383801b065
Czas edycji: 2023-11-27 o 10:13
43f4c6e05089aac1c48e760c19dfc261ffa43875_658383801b065 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Intymnie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2022-07-19 15:32:28


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 15:54.