krew pępowinowa - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem

Notka

Być rodzicem Forum dla osób, które starają się o dziecko, czekają na poród lub już posiadają potomstwo. Rozmawiamy o blaskach i cieniach macierzyństwa.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2004-12-16, 23:21   #1
margolinas
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2004-03
Wiadomości: 259

krew pępowinowa


Witam. Dręczy mnie pewna sprawa. Dużo się mówi ostatnio o pobieraniu krwi pępowinowej, i o jej zachowywaniu. Czy ktoras z was wie cos wiecej na ten temat. Czy jest to praktykowane juz w kazdym szpitalu??
__________________
Margolinas
margolinas jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-12-17, 08:54   #2
Mariqa
Wtajemniczenie
 
Avatar Mariqa
 
Zarejestrowany: 2004-12
Wiadomości: 2 207
Re: krew pępowinowa

Istniała do niedawna taka popularna teza, ze zachowanie komórek pępowinowych może być ratunkiem stosowanym jako przeszczep komórek macierzystych do chorych / np u osób obciązonych genetycznie hemofilią itp/
Niedawno oglądałam w telewizji wypowiedzi lekarzy- opierali się o najnowsze odkrycia i ostrzegali potencjalnych klientów banków krwi
to po podobno bzdura- ludzie płacą ogroooomne sumy za obsługę przez
p r y w a t n y /tylko taki/ bank krwi, a podobnież to jest jednak bezcelowe z perspektywy jednak czasu i użytecznośći tych kom órek macierzystych...
W tej chwili dokładnie nie wiem, nie pamietam po prostu argumentacji lekarzy- głównie zwracali uwagę na taki ogromny chwyt marketingowy, oszukiwanie klientów..
Bo ze szpitalami to jest tak, ze jeśli sobie życzysz to oni zabezpieczą tą pepowinkę ale ona magazynowana jest właśnie przez specjalną prywatną i płatną instytucję banku krwi..
Jak tylko uda mi się sprawdzić dokładnie to dam ci znać- nie twierdzę ,że czegoś nie pokręciłam...Bo może to tylko taki ideologiczny spór w medycznym świecie
pozdrowionka
__________________
C'est la vie - cały twój Paryż dwie drogi na krzyż
Knajpa, kościół, widok z mostu
Mariqa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-12-17, 09:18   #3
Mariqa
Wtajemniczenie
 
Avatar Mariqa
 
Zarejestrowany: 2004-12
Wiadomości: 2 207
Re: krew pępowinowa

oooo, proszę:
http://serwisy.gazeta.pl/nauka/1,34148,2221930.html
__________________
C'est la vie - cały twój Paryż dwie drogi na krzyż
Knajpa, kościół, widok z mostu
Mariqa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-12-17, 10:37   #4
Vulgata
Gość
 
Wiadomości: n/a
Re: krew pępowinowa

Marolinas. W "pigułce". Badanie krwi pępowinowej jest bardzo istotne i ważne. W fazie przed porodoqwej jak też po porodzie. Badanie, pozwala ustalić określoną wartość PH. Wyniki oznaczeń równowagi kwasowo-zasadowej oraz PO2 - rozpatrywane są każdorazowo w odniesieniu do konkretnej sytuacji położniczej. W trakcie porodu, w krwi matki pojawiają się kwaśne metabolity, przede wszystkim w wyniku beztlenowej glikozy w pracującej błonie mięśniowej macicy. powstaje kwasica porodowa z przenikaniem mleczanów i pirogrenianów do płynu, określana mianem kwasicy infuzyjnej. Istnieją ścisłe zależności między wynikami badania parametrów równowagi kwasowo-zasadowej a stanem już noworodka. Po porodzie, oznaczenie wartości PH - pozwala na ocenę tego stanu. Zbyt mała wartość PH pozwala określić znaczenie kliniczne zarówno płodu jak i stanu noworodka, po porodzie winno to badanie być wykonane niezwłocznie, w pierwszych dwóch minutach życia.pozdrawiam
Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-12-21, 18:40   #5
201608040942
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2003-08
Wiadomości: 9 977
Re: krew pępowinowa

W niemczech jest to coraz popularniejsze. Sama sie zastanawiam nad tym tylko musze sie upewnic ile to kosztuje, czy bedzie mnie stac. Takie komorki maciezyste moge uratowac potem dziecku zycie gdy zachoruje na powazna chorobe, np. na raka krwi. Niedawno pokazywali takiego malca, ktoremu przeszczepiono komorki, gdyby rodzicie nie zdecydowali sie na zamrozenie tych komorek dzis malec by nie zyl, gdyz choroba bardzo szybko postepowala i znaleznienie dawcy jest rowne zeru, zwlaszcza jesli trzeba tak szybko dzialac. Ciagle mam zamiar wejsc na stronke internetowo i poczytac wiecej na ten temat i mam nadzieje ze bydzie tam tez napisane ile ta przyjemnosc kosztuje. Jesli nie bede rozmawiac z lakarzem na ten temat.
201608040942 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-05, 16:15   #6
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: Re: krew pępowinowa

wracam do tematu krwi pepowinowej.
czy ktoras z mlodych mam to zrobila? am moze ktoras z mam juz starszych dzieci?
jakie macie zdanie na ten temat ?

oto co dzisiaj sie pojawilo:http://wiadomosci.onet.pl/1304449,2677,1,kioskart.html

i jak?kolejne naciaganie nas biednych szaraczków?
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-05, 19:59   #7
emurulez77
Zadomowienie
 
Avatar emurulez77
 
Zarejestrowany: 2005-04
Wiadomości: 1 598
Wyślij wiadomość przez ICQ do emurulez77 GG do emurulez77 Wyślij wiadomość przez Yahoo do emurulez77
Dot.: krew pępowinowa

ogladalam ostatnio (moze 2 tyg. temu) reportaz na VOX'ie, gdzie kilkuletniemu chlopcu, choremu na bialaczke, przetoczono krew pepowinowa.. Material byl z ok poczatku lat 90, jednak juz wtedy znane bylo, iz nie ma znaczenia, czy jest to pierwotna krew pepowinowa dziecka, znaczenie ma fakt, ze pochodzi z tego odcinka ciala i rownie dobrze "dawca" moze byc jakikolwiek inny noworodek.. Niestety nie wyjasnie czym sie rozni owa krew od "normalnej", ktora plynie nam w zylach.. Faktem, jest ze po przetoczeniu "obcej" krwi pepowinowej zmienia sie grupa..
emurulez77 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2006-01-05, 20:24   #8
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: krew pępowinowa

Cytat:
Napisane przez emurulez77
ogladalam ostatnio (moze 2 tyg. temu) reportaz na VOX'ie, gdzie kilkuletniemu chlopcu, choremu na bialaczke, przetoczono krew pepowinowa.. Material byl z ok poczatku lat 90, jednak juz wtedy znane bylo, iz nie ma znaczenia, czy jest to pierwotna krew pepowinowa dziecka, znaczenie ma fakt, ze pochodzi z tego odcinka ciala i rownie dobrze "dawca" moze byc jakikolwiek inny noworodek.. Niestety nie wyjasnie czym sie rozni owa krew od "normalnej", ktora plynie nam w zylach.. Faktem, jest ze po przetoczeniu "obcej" krwi pepowinowej zmienia sie grupa..

chodzi zapewnie o komorki macierzyste.

nie wiedzialm ze zmienia sie grupa krwi z podanej krwi pepowinowej.

osobiscie mnie bardziej przekonuja argumenty przeciwnikow bankow krwi,ze wzgledu na mala ilosc tej krwii ktora nie jest wstanie uratowac dziecka wiekszego.

nie pobralam krwi corki ze wzgleu na koszty-wiem to straszne podejscie ale wole jej wykupic polise ubezpieczeniowa lub wplacac regularnie na konto pieniadze niz wierzyc ze ta krew uratuje jej zycie,podchodze do sprawy co bedzie to bedzie .
Jednoczesnie sa duze szanse na pomoc od rodzenstwa ,wiec szybko drugie dziecko ,zdaje sie z enawet byl taki przypadek jakis czas temu.
to tez straszne podejscie ,miec drugie zeby ratowac pierwsze ,niestety
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-05, 20:40   #9
emurulez77
Zadomowienie
 
Avatar emurulez77
 
Zarejestrowany: 2005-04
Wiadomości: 1 598
Wyślij wiadomość przez ICQ do emurulez77 GG do emurulez77 Wyślij wiadomość przez Yahoo do emurulez77
Dot.: krew pępowinowa

kazda krew pepowinowa moze byc przetoczona, aby uratowac dziecku zycie nie jest niezbedna krew pepowinowa od rodzenstwa.. tak bynajmniej komentowali na vox..
emurulez77 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-05, 21:08   #10
śliweńka
Zakorzenienie
 
Avatar śliweńka
 
Zarejestrowany: 2004-11
Lokalizacja: w poduchowie:)
Wiadomości: 12 503
Dot.: krew pępowinowa

Kod:
http://www.activisionlife.com.pl/index.php?id=11
http://zdrowo.info.pl/grupa-krwi.html
__________________
12.09.2009



09.04.2012 córa
19.04.2017
31.01.2018
06.02.2019 Kropek http://fajnamama.pl/suwaczki/kw05lel.png

Edytowane przez śliweńka
Czas edycji: 2014-12-04 o 10:47
śliweńka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-05, 21:14   #11
śliweńka
Zakorzenienie
 
Avatar śliweńka
 
Zarejestrowany: 2004-11
Lokalizacja: w poduchowie:)
Wiadomości: 12 503
Dot.: krew pępowinowa

na stronce Patryka Sarniaka pisze że jego rodzice zamrozili krew pęmpowinową jego młodszego brata jednak nie nadaje się na przeszczep gdyż w pewnym stopniu się różni, a wcześniej miał przeszczep szpiku ale własnych komórek macierzystych oddzielonych o tych chorych więc nie wiem czy aż tak potrzebna byłaby jego krew pepowinowa jak mogli oddzielić zdrowe od chorych wiem jedynie że nie trzeba szukać dawcy przy białaczce
__________________
12.09.2009



09.04.2012 córa
19.04.2017
31.01.2018
06.02.2019 Kropek http://fajnamama.pl/suwaczki/kw05lel.png
śliweńka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2006-01-06, 06:40   #12
milgryf
Zadomowienie
 
Avatar milgryf
 
Zarejestrowany: 2003-02
Lokalizacja: mazury
Wiadomości: 1 430
Dot.: krew pępowinowa

Mojej koleżanki córka chorowała na białaczkę. Zachorowała w wieku 2 lat, teraz ma 5,5 i kończy chemię. Teraz jest zdrowa-tzn że nie ma komórek rakowych. Agnieszka ma też córkę 1,5 roczną która miała pobraną krew pępowinową. Opłaciła jej to fundacja polsatu i to ona płaci za jej przechowywanie -warunek jest taki że ta krew może być użyta dla każdego potrzebującego dziecka. Z tego co opowiadała to faktycznie tej krwi jest mało i może pomóc dziecku w wieku max 10 lat. No i chyba mówiła że ta krew może być użyta dla siostry lub kogoś innego ale nie dla osoby od której pochodzi-jednak tego nie jestem pewna.
milgryf jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-06, 08:01   #13
201608040942
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2003-08
Wiadomości: 9 977
Dot.: krew pępowinowa

Cytat:
Napisane przez milgryf
Mojej koleżanki córka chorowała na białaczkę. Zachorowała w wieku 2 lat, teraz ma 5,5 i kończy chemię. Teraz jest zdrowa-tzn że nie ma komórek rakowych. Agnieszka ma też córkę 1,5 roczną która miała pobraną krew pępowinową. Opłaciła jej to fundacja polsatu i to ona płaci za jej przechowywanie -warunek jest taki że ta krew może być użyta dla każdego potrzebującego dziecka. Z tego co opowiadała to faktycznie tej krwi jest mało i może pomóc dziecku w wieku max 10 lat. No i chyba mówiła że ta krew może być użyta dla siostry lub kogoś innego ale nie dla osoby od której pochodzi-jednak tego nie jestem pewna.

Fajnie ze wciygnieliscie ten watek. Otoz tuz przed porodem dowiedzielam sie co i jak i jest to bezplatne(oczywiscie w Niemczech). Komorek nie oplaca sie dawac osobie od ktorej sa pobrane, bo gdy taka osoba jest chora i damy jej wlasne komorki, to dajemy jej znow ta chorobe. Powinna ta krew byc dla innej osoby. A my powinnismy ja otrzymac ´tez od innej osoby. Przy porodzie powiedzialam ze chcemy oddaC ta krew i tez tak zrobiono, potem maz wyciagnal z mojej torebki wypelnione wczesniej formularze. Mam nadzieje, ze ta krew uratuje jakeimus dziecku zycie i ze nasze dziecko jesli zachoruje(odpukac) tez bedzie mialo szanse na wyzdrowienie.
Pewnie w PL jest to wszystko plate, tutaj nie, jest to rutyna przy porodach.
201608040942 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-06, 08:11   #14
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: krew pępowinowa

Więc wlasciwie kazde dziecko ma szanse na uratowanie .
Im wiecej ludzi bedzie oddawac ta krew tym wiecej dzieci sie uratuje.

Szkoda ze nie jest to rutynowy zabieg bo koszt jest okrutny ,no al eniestety to nie jedyny minus naszej słuzby zdrowia ,a prywatne banki zarabiaja na tym krocie.
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-06, 18:27   #15
201608040942
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2003-08
Wiadomości: 9 977
Dot.: krew pępowinowa

Cytat:
Napisane przez paula78
Więc wlasciwie kazde dziecko ma szanse na uratowanie .
Im wiecej ludzi bedzie oddawac ta krew tym wiecej dzieci sie uratuje.

Szkoda ze nie jest to rutynowy zabieg bo koszt jest okrutny ,no al eniestety to nie jedyny minus naszej słuzby zdrowia ,a prywatne banki zarabiaja na tym krocie.

Na to wychodzi, ze kazde jesli oczywiscie cos sie tam bedzie zgadzac, ze dana krew moze byc dana naszemu dziecku. Sorki pisze jak pijany w kapuscie, ale nie wiem co sie tam ma zgadzac, to chyba tak jak w przypadku innych dawcow np. szpiku. Dokladnie chodzi o to, ze nie daje sie tej krwi pepowinowej tylko hoduje sie plazme i ona jest potem do przeszczepu uzywana.
Im wiecej ludzie zdecyduje sie oddac krew pepowinowa tym jest wieksza szansa , ze wsrod tej krwi bedzie taka, ktora zgadza sie naszym dzieckiem. I znow pisze jak idiota, ale nie wiem jak to fachowo ujac.

Co do sluzby zdrowia hmmmmm. Nie raz juz na PL narzekalam i lekko mnie za to skrytykowalas. Ale znow musze pokrecic nosem. To wielka szkoda, ze za nasze zdrowie trzeba placic wielkie pieniadze, a i tak nie mamy pewnosci na wyleczenie. Takie rzeczy powinny byc bezplatne. Ciesze sie , ze taraz mieszkam poza granicami Pl, co nie oznacza, ze tutaj jest lepiej, super. Lepiej jest, ale nie calkiem ok. Zawsze sie jakies ale znajdzie.
Moze za pare lat i w PL wejda takie przepisy dotyczace sluzby zdrowia jak w Niemczech? Wkoncu PL jest cywilizowanym krajem i jakies priorytety musza byc. Nie moze byc tak, ze wszystkie panstwa uni beda sie rozwijac a PL nie. Licze na poprawe. Pewnie poczekamy sobie jeszcze , ale nadzieje mam, ze bedzie lepiej.
201608040942 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-11-29, 11:07   #16
..Asia..
Wtajemniczenie
 
Avatar ..Asia..
 
Zarejestrowany: 2005-11
Wiadomości: 2 573
Dot.: krew pępowinowa

Odświeżam wątek.
Jak to w końcu jest z tą krwią? Na stronach banku krwi pępowinowej piszą, że krew ratuje życie dawcy i ew. w 50% członkom jej rodziny.

Zaczęłam sie poważnie nad tym zastanawiać, koszt na 17 lat to około 7000
Czyli koszt na miesiąc wychodzi 35 zł.
Czytałam ze mozna to ratami płacić.

Ale czy faktycnie warto?

Czy ktoś ma jakieś informacje na ten temat?

Edit:
Poszperałam w necie. Oprócz wielu artykułów sponsorowanych przez banki krwi znalazłam kilka takich niepochlebnych. np taki http://www.edziecko.pl/ciaza_i_porod...2,3541060.html
i taki
http://www.biolog.pl/article1608.html
__________________
Dziecko nadaje miłości bezkresny wymiar

Edytowane przez ..Asia..
Czas edycji: 2007-11-29 o 12:39
..Asia.. jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-13, 18:53   #17
afro_dyta85
Zadomowienie
 
Avatar afro_dyta85
 
Zarejestrowany: 2006-11
Lokalizacja: Starogard Gda�ski
Wiadomości: 1 260
Dot.: krew pępowinowa

Podnoszę wątek.
Dowiedziałam się o tym na szkole rodzenia. Położna mówi że warto i sama córce zasponsorowała... Co o tym myślicie?
__________________
Nie zgadzam się na kopiowanie i rozpowszechnianie moich zdjęć!

Mój blog









afro_dyta85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-13, 19:10   #18
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: krew pępowinowa

Cytat:
Napisane przez afro_dyta85 Pokaż wiadomość
Podnoszę wątek.
Dowiedziałam się o tym na szkole rodzenia. Położna mówi że warto i sama córce zasponsorowała... Co o tym myślicie?
przeczytalas co wyzej dziewczyny pisaly ?
tyle samo przeciwnikow co zwolennikow.
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-13, 19:15   #19
afro_dyta85
Zadomowienie
 
Avatar afro_dyta85
 
Zarejestrowany: 2006-11
Lokalizacja: Starogard Gda�ski
Wiadomości: 1 260
Dot.: krew pępowinowa

Cytat:
Napisane przez paula78 Pokaż wiadomość
przeczytalas co wyzej dziewczyny pisaly ?
tyle samo przeciwnikow co zwolennikow.
Czytałam, ale od ostatniego posta minęło dużo czasu...
__________________
Nie zgadzam się na kopiowanie i rozpowszechnianie moich zdjęć!

Mój blog









afro_dyta85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2008-06-14, 19:53   #20
emurulez77
Zadomowienie
 
Avatar emurulez77
 
Zarejestrowany: 2005-04
Wiadomości: 1 598
Wyślij wiadomość przez ICQ do emurulez77 GG do emurulez77 Wyślij wiadomość przez Yahoo do emurulez77
Dot.: krew pępowinowa

Cytat:
Napisane przez MonikaPogrzeba Pokaż wiadomość
Fajnie ze wciygnieliscie ten watek. Otoz tuz przed porodem dowiedzielam sie co i jak i jest to bezplatne(oczywiscie w Niemczech). Komorek nie oplaca sie dawac osobie od ktorej sa pobrane, bo gdy taka osoba jest chora i damy jej wlasne komorki, to dajemy jej znow ta chorobe. Powinna ta krew byc dla innej osoby. A my powinnismy ja otrzymac ´tez od innej osoby. Przy porodzie powiedzialam ze chcemy oddaC ta krew i tez tak zrobiono, potem maz wyciagnal z mojej torebki wypelnione wczesniej formularze. Mam nadzieje, ze ta krew uratuje jakeimus dziecku zycie i ze nasze dziecko jesli zachoruje(odpukac) tez bedzie mialo szanse na wyzdrowienie.
Pewnie w PL jest to wszystko plate, tutaj nie, jest to rutyna przy porodach.
Moniko, w niemczech nie jest to rutyna. Nie kazda klinika jest do "ow zabiegu" czy jak to inaczej nazwac przystosowana. Poza tym wcale nie jest to bezplatne, koszt to kwota ok 2000 tys. euro. Tutaj rowniez jest sporo przeciwnikow, ktorzy twierdza iz na starchu rodzicow zarabia sie pieniadze...
http://www.vita34.de/vita34/wDeutsch...anchor=2210007
Tak wiec za pobranie i pierwszy rok przechowywania ok dwa tys euro za kazdy nastepny 30 euro...
http://www.vita34.de/vita34/wDeutsch...anchor=2210012
__________________
Two hearts are beating together
I'm in love....
emurulez77 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-04-16, 12:44   #21
Jil Sander
Raczkowanie
 
Avatar Jil Sander
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 106
Dot.: krew pępowinowa

Podnoszę wątek .

Co Wy na to? Czy zamierzacie zainwestować w kwestię przechowywania krwi pępowinowej Waszych maluszków?
__________________
"W życiu zawsze wszystko jest po coś." - Beata Tyszkiewicz
Jil Sander jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-04-16, 13:18   #22
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: krew pępowinowa

Od daty zalozeniea watku mija 5 lat czy przez te 5 lat zdarzyla sie potrzeba takiej krwi czy pomogla komus ?

mojego dziecka juz by ta krew nie uratowala bo jest za duza czy wlasciwie istnialaby jeszcze ta krew ponad 9 lat ?czy ten bank istnialby ?ile lat musialabym oplaca utrzymanie jej ?
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-04-17, 12:34   #23
83monia
Zakorzenienie
 
Avatar 83monia
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: (prawie) Koszalin, ta wiocha obok Mielna
Wiadomości: 12 219
Dot.: krew pępowinowa

z tego co słyszałam w jakimś programie medycznym na swiecie (!) istnieje kilka osób które zostały uratowane przez krew pępowinową, w tym chyba tylko 1 ze swojej własnej,. do tego nie masz pewności że dany bank krwii nie padnie, a nie ma ustawy regulującej co dalej - czyli ta krew idzie do ścieków. nie ma też żadnych danych czy po 18 latach ta krew do czegos sie nadaje... po tak długim mrożeniu... dobre są jedynie publiczne banki krwii ktore pozwalają działać jak ze szpikiem - ktos daje komuś, a nie ja sobie.
ponaedto wiem że juz opracowano na inna metodę pobierania komórek macierzystych, tylko nie pamietam z czego (szpik?)

i własnie dlatego nie oddałam krwii pępowinowej
__________________
Słoneczka, Gwiazdeczki i Złotka

BLOGUJĘ: http://www.konfabula.pl
83monia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-04-17, 21:53   #24
Sosnowa
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: z domu
Wiadomości: 3 163
Dot.: krew pępowinowa

z tego co ja słyszałam, to nie ma osoby, którą by uratowała własna krew..... ale nie dam sobie ręki uciąć.
Sosnowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-04-17, 23:14   #25
agag22
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-11
Lokalizacja: Janów Podlaski
Wiadomości: 67
Dot.: krew pępowinowa

Krew pępowinowa zawiera ona komórki macierzyste, z których można wyhodować inne rodzaje komórek i je namnożyć. Tu jest sporo fajnych informacji na ten temat.
http://www.pbkm.pl/historia-PBKM.html
Idea bardzo do mnie przemawia, niestety dla nas było to zbyt kosztowne

Edytowane przez agag22
Czas edycji: 2009-04-17 o 23:16
agag22 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-14, 19:00   #26
Anielka_
Raczkowanie
 
Avatar Anielka_
 
Zarejestrowany: 2007-10
Wiadomości: 136
Dot.: krew pępowinowa

Poród sie zbliża, a ja ciagle nie wiem czy zamrazać.

Na nie przemawiają fakty:
- nie ma żadnych gwarancji, że w krwi pępowinowej dziecka chorego na białaczkę nie znajdą się komórki, które same mogą inicjować proces nowotworowy. Czyli koło zamknięte. Skoro dziecko zachorowało to po co dawac znowu tą krew
- odnotowano JEDYNIE 17 przypadków wykorzystania krwi pępowinowej na własne potrzeby. W Polsce nie było do tej pory takiego przypadku...
- krwi, która została pobrana podczas porodu może być za mało, by pomóc w leczeniu białaczki. Standardowo po porodzie udaje się pobrać 70-100 mililitrów krwi. To ilość wystarczająca na przeszczep dla osoby o maksymalnej wadze do 30 kg. Pojedyncza porcja krwi nie może więc być wykorzystana u dorosłego człowieka w celach hematologicznych.
- nie wiadomo przy tym, czy komercyjne banki krwi pępowinowej stosują właściwą technologię jej zamrażania - gwarantującą, że po ewentualnym rozmrożeniu w próbce będą jeszcze żywe komórki, które podejmą normalną działalność. To skomplikowany proces. Tymczasem nie ma nad nim żadnej kontroli, nikt tego nie może sprawdzić.

NA TAK:
+ W nauce pewne rzeczy trudno przewidzieć. To, co dziś wydaje się niemożliwe, kiedyś może okazać się możliwe. Ludzie powinni mieć swobodę wyboru.
Oczywiście każdemu wolno kupować ubezpieczenie na wypadek spadku samolotu na nasz dom - prawdopodobieństwo nikłe ale poczucie bezpieczeństwa znacznie większe.

wniosek chyba nasuwa sie taki, że to chyba naprawde musi byc nasza decyzja i nasze ryzyko. Tylko troszkę drażni mnie to, ze płaci sie spore pieniązki, a tu np. dziecko zachoruje, waży 40 kg i juz krwi jest za mało...
Albo słyszałam o przypadkch, ze źle zamrożono krew i rodzice pewni, ze mają krew i pomogą swojejmu dziecku, a tu okazuje sie, że...

Edytowane przez Anielka_
Czas edycji: 2009-06-14 o 19:02
Anielka_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-16, 05:25   #27
Masako
Rozeznanie
 
Avatar Masako
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: z poddasza
Wiadomości: 675
Dot.: krew pępowinowa

ja rozmawiałam z lekarzzem hematologiem dziecięcym pracującym na oddziale, gdzzie są leczone bialaczki. Powiedział mniej więcej to co napisała Anielka. Właśnie podkreślił to, że wiele tych banków nie zapewnia odpowiednich standardów i tej krwi nie da sie potem wykorzystac bo szpitale obowiązują wyśrubowane standardy. poza tym w leczeniu niektórych białaczeek ważna jest reakcja przeszczep kontra biorca, bo wybija reszte komorek nowotworowych, przy własnej krwi nie ma tej reakcji.
A zwolennikom darmowgo przechowywania krwi pępowinwej przypominam ze można honorowo oddać krew -co roku jaj brakuje w bankach krwi, zwłaszcza w wakacje, można też sie zgłosić jako dawca szpiku i uratować komuś zycie- w ten sposob możecie uratowac za darmo jakieś dzecko z bialaczką i im więcej zarejestrowanych dawców szpiku tym większa szansa na przeszczep dla waszeo dziecka- dużo większa niż w przypadku krwi pępowinowej.
__________________
26.04.2008- Nas Dwoje
31.03..2009-Nas Troje , Bartuś jest już z nami

Nie można zmienić kobiety. Można zmienić kobietę, ale to niczego nie zmienia.
Masako jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-25, 15:26   #28
barsacowa
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-06
Wiadomości: 1
Dot.: krew pępowinowa

Witam,

A ja piszę ku przestrodze. Bardzo zawiodłam się na działaniu Banku Krwi.
Podpisaliśmy umowę. Poród i pobranie. Okazało się, że w szpitalu zanieczyszczono próbkę. Owszem to ni jest akurat winą Banku, niemniej Bank przysłał nam informację w postaci jednego zdania, że krew jest zainfekowana (tak to określili), ale że krew jest zakwalifikowana do przechowywania. Zaczęłam dużo czytać na ten temat, a także dzwoniłam do Baku celem wyjaśnienia, o jakie zakażenie chodzi. Dodam, że nie przysłali nam wyników krwi, natomiast pierwsza wpłata (u nas 600zł) jest na zestaw pobraniowy oraz przebadanie i kwalifikację krwi. Słowo zainfekowana nas zaniepokoiło, nie zostało wyjaśnione dokładniej, a krew została zakwalifikowana przez bank. Dociekałam, dzwoniłam, zasięgnęłam porad lekarzy z innych szpitali, którzy z całą pewnością nie byli związani z wybranym wcześniej przez nas bankiem. Okazało się, że poziom komórek macierzystych w naszej próbce (tą informację dosłownie musiałam "wyżebrać" od Banku) była na granicy dopuszczalności próbki do przechowywania (ta granica to w tym Banku 20000, u nas było 21000). Ta próbka nie nadawałaby się do żadnego zabiegu ratującego życie, być może mogłaby nadawać się do medycyny regeneracyjnej, ale tylko być może. Tego nam Bank nie powiedział!
Dalej drążyłam temat i okazało się, że owe zainfekowanie to nic innego, tylko zanieczyszczenie tej próbki kałem z porodu, a krew wcale nie była zainfekowana. Złożyłam wypowiedzenie Bankowi oraz zapowiedziałam, że nie zapłacimy tej pozostałej kwoty, w którą wliczony jest już pierwszy rok przechowywania. Swoją wypowiedź uzasadniłam właśnie poziomem komórek. Bank przyznał w pierwszej odpowiedzi rację, że ta próbka nie kwalifikuje się do żądnego zabiegu! Niemniej według nich, ponieważ było powyżej 20000 komórek, to musimy je przechowywać. Wczytałam się dalej w umowę, znów zasięgnęłam porad i okazało się, że mamy prawo wypowiedzieć Bankowi umowę i nie płacić tej kwoty, jeśli próbka jest zanieczyszczona. Tego również nam Bank nie powiedział. Ale jak o tym wspomniałam od razu się zgodzili na wypowiedzenie umowy bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Niech każda przyszła mama sama oceni nasze zdarzenie z Bankiem Krwi.

Pozdrawiam wszystkie mamy mające ten dylemat
barsacowa
barsacowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-11-21, 16:47   #29
Tu_pak
SPAMER
Nieopłacona reklama
 
Zarejestrowany: 2010-09
Lokalizacja: szwędam się :)
Wiadomości: 150
Dot.: krew pępowinowa

Kolejna próba podniesienia tematu da niezdecydowanych przyszłych Mam
Byłam na warsztatach przeznaczonych tematowi pobierania krwi pępowinowej. Warszaty odbyły się w Warszawie i z tego co wiem jest to sprawa cykliczna. Na wiele pytań znalazłam odpowiedź, wiadomo, że nikt za mnie decyzji nie podejmie, ale uzyskałam rzetelną informację co do sposobu pobrania, odpowiedź po co i jakie są tego koszty. Spotkanie było bezpłatne i ciesze się bardzo z możliwosci uczestniczenia w nim. Polecam każdej borykającej się z tym problemem parze Sama dowiedziałam się z forum dla przyszłych Mam.
Przynajmniej mój partner ma wreszcie jakieś pojęcie na temat komórek macierzystych
Tu_pak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-11-23, 14:59   #30
hostess
Raczkowanie
 
Avatar hostess
 
Zarejestrowany: 2007-03
Wiadomości: 459
Dot.: krew pępowinowa

takie warsztaty to fajna sprawa bo sama dowiedziałam się sporo na ten temat np. że komórki z krwi pępowinowej już teraz są wykorzystywane do wielu chorób np. ostatnio udało się je użyć przy zawale serca tak więc co to będzie za 10 lat poza tym wiem że koszt wcale nie jest taki wielki jak myślałam bo to koszt ok.400zł na rok a nie kilku tysięcy jak myślałam któraś z Was pobierała krew dla swojego malucha??
__________________
http://fainarete.blogspot.com/ zapraszam na BLOGA
hostess jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Być rodzicem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2019-01-02 14:51:01


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 12:04.