krew pępowinowa - Strona 2 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem

Notka

Być rodzicem Forum dla osób, które starają się o dziecko, czekają na poród lub już posiadają potomstwo. Rozmawiamy o blaskach i cieniach macierzyństwa.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2010-11-23, 16:57   #31
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: krew pępowinowa

Cytat:
Napisane przez hostess Pokaż wiadomość
takie warsztaty to fajna sprawa bo sama dowiedziałam się sporo na ten temat np. że komórki z krwi pępowinowej już teraz są wykorzystywane do wielu chorób np. ostatnio udało się je użyć przy zawale serca tak więc co to będzie za 10 lat
pytanie za czyje pieniądze ?
skoro sa takie pomocne dlaczego szpitale same ich nie pobieraja dla swoich potrzeb ?

wiesz o leku na AIDS słyszę od 20 i nadal nic wiec za 10 lat mozesz byc pewna ,że nic sie nie zmieni.
W medycynie 10 lat to nic.Tyle potrzeba na badania i leczenie eksperymentalne a kolejne 10 na wprowadzenie leku na rynek.

Cytat:
Napisane przez hostess Pokaż wiadomość
poza tym wiem że koszt wcale nie jest taki wielki jak myślałam bo to koszt ok.400zł na rok a nie kilku tysięcy jak myślałam któraś z Was pobierała krew dla swojego malucha??
Koszty pobrania +koszty przetrzymywania.
I zero pewności ,że bank krwi nie splajtuje, nie ucieknie z twoja kasą,wolna amerykanka.
Wole odkładać 100 zł miesiecznie do skarpety.
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-11-24, 11:19   #32
renka1511
Rozeznanie
 
Avatar renka1511
 
Zarejestrowany: 2010-11
Lokalizacja: skąd- inąd
Wiadomości: 570
Dot.: krew pępowinowa

Pewnosci nie ma ale moze jak kogos stac to niech na zimne dmucha. My akurat bankujemy. Rozpytywalam wsrod znajomych z malymi dziecmi i ok. 30% rodzicow zdecydowalo sie na pobranie krwi pepowinowej.
Podobno probuja lekarze ratowac komorkami macierzystymi choroby serca i udary.
tak jak napisalam wyzej zdecydowalismy sie i obysmy nigdy nie musieli skorzystac......

natomiast co do kwestii pienieznej to jak sie przekonalam nie ma nic za darmo, u nas nawet za zwykla zyczliwosc trzeba zaplacic...ot taka gorzka refleksja
renka1511 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-11-24, 11:31   #33
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: krew pępowinowa

Cytat:
Napisane przez renka1511 Pokaż wiadomość
Pewnosci nie ma ale moze jak kogos stac to niech na zimne dmucha.
Jak kogos stac to odklada na lokatę to sie przyda na 100 %


Cytat:
Napisane przez renka1511 Pokaż wiadomość
My akurat bankujemy. Rozpytywalam wsrod znajomych z malymi dziecmi i ok. 30% rodzicow zdecydowalo sie na pobranie krwi pepowinowej.
nie znam nikogo kto sie na to zdecydował ale u nas takiego banku nie ma ,miasto 120 tys.

Cytat:
Napisane przez renka1511 Pokaż wiadomość
Podobno probuja lekarze ratowac komorkami macierzystymi choroby serca i udary.
No ok tylko dlaczego ja musze za to płacić ?
bo te zawały to chyba nie u malych dzieci a dwa nie wierze ,że za 20-30 lat ta krew jeszcze będzie istniała i uratuje akurat właściciela tej krwi.

Cytat:
Napisane przez renka1511 Pokaż wiadomość

tak jak napisalam wyzej zdecydowalismy sie i obysmy nigdy nie musieli skorzystac......
No wiadomo

Cytat:
Napisane przez renka1511 Pokaż wiadomość
natomiast co do kwestii pienieznej to jak sie przekonalam nie ma nic za darmo, u nas nawet za zwykla zyczliwosc trzeba zaplacic...ot taka gorzka refleksja
Co nie znaczy ,że trzeba się dawac naciągac i wierzyc w cuda a czasami wystarczy poznanie swoich praw.
SĄ choroby na które zwyczajnie nie ma lekarstwa,nie tylko szaraki umieraja sławni i bogaci także.
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-11-24, 14:20   #34
behemotek
Raczkowanie
 
Avatar behemotek
 
Zarejestrowany: 2008-04
Lokalizacja: mazowieckie
Wiadomości: 112
Dot.: krew pępowinowa

Cytat:
Napisane przez Masako Pokaż wiadomość
A zwolennikom darmowgo przechowywania krwi pępowinwej przypominam ze można honorowo oddać krew -co roku jaj brakuje w bankach krwi, zwłaszcza w wakacje, można też sie zgłosić jako dawca szpiku i uratować komuś zycie- w ten sposob możecie uratowac za darmo jakieś dzecko z bialaczką i im więcej zarejestrowanych dawców szpiku tym większa szansa na przeszczep dla waszeo dziecka- dużo większa niż w przypadku krwi pępowinowej.
Nie mylmy proszę pojęć... Oddanie krwi to nie to samo. Komórki macierzyste owszem da się pobrać z krwi, ale tzw. obwodowej. Chodzi po prostu o tę część krwi, która odpowiada za przyrost krwinek... Z tego co się orientuję jest to wielogodzinny zabieg (konieczność przepuszczania przez jakieś tam filtry itp.), często konieczne jest robienie tego na raty, więc to hop siup nie jest...
Po drugie - oczywiście, zapiszmy się jako dawcy. Jak najbardziej. I szczerze? Módlmy się, byśmy nie byli komuś potrzebni, bo takiego bólu i odczuć, jak przy pobieraniu szpiku to raczej nikomu nie życzę... Smutne, ale prawdziwe...
Plus oddania do banku krwi pępowinowej to na pewno sposób, w jaki jest pobierana. Matka prawdopodobnie nawet nie zauważa, bo akurat dostaje nowonarodzony cud w swoje dłonie, a dziecko tym bardziej... Raz, dwa i pobrane z nikomu już niepotrzebnej pępowiny...
Owszem, faktem jest, że różnie jest później z wykorzystaniem tej krwi, różnie bywa w szpitalach przy pobieraniu itd. Najbardziej przeraża to, że przecież tych komórek wystarczy tylko na określoną ilość kilogramów wagi dziecka... Nie zdajemy sobie jednak sprawy z tego, że łatwiej jest "dozbierać" od innego dawcy, niż uzbierać całą pulę od podstaw...
__________________
Nasze kociaki!
behemotek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-11-24, 19:25   #35
ptysza
Zadomowienie
 
Avatar ptysza
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 1 550
Dot.: krew pępowinowa

też rozważam taki bank krwi pępowinowej, niestety mój Tato zmarł na ziarnicę złośliwą, mimo że choroba rzadka to jednak boję się jakiegoś obciążenia genetycznego, za samo przechowywanie na okres 18 lat to koszt około 4 tysięcy zł plus koszty pobrania i przebadania

polecacie jakieś konkretne banki? jak to wyglądało u was pobranie? chcę rodzić w małym szpitalu, oni tam dadzą radę to pobrać? jeszcze nie dzwoniłam po bankach więc nie wiem jak to powinno wyglądać
ptysza jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-11-25, 06:48   #36
renka1511
Rozeznanie
 
Avatar renka1511
 
Zarejestrowany: 2010-11
Lokalizacja: skąd- inąd
Wiadomości: 570
Dot.: krew pępowinowa

Cytat:
Napisane przez paula78 Pokaż wiadomość
Jak kogos stac to odklada na lokatę to sie przyda na 100 %




nie znam nikogo kto sie na to zdecydował ale u nas takiego banku nie ma ,miasto 120 tys.



No ok tylko dlaczego ja musze za to płacić ?
bo te zawały to chyba nie u malych dzieci a dwa nie wierze ,że za 20-30 lat ta krew jeszcze będzie istniała i uratuje akurat właściciela tej krwi.



No wiadomo



Co nie znaczy ,że trzeba się dawac naciągac i wierzyc w cuda a czasami wystarczy poznanie swoich praw.
SĄ choroby na które zwyczajnie nie ma lekarstwa,nie tylko szaraki umieraja sławni i bogaci także.
Dzieki że tak szczegółowo odniosłaś się do mojej wypowiedzi
Wiadomo, że jak wszystko także i ta metoda ma swoich przeciwników i zwolenników.
Większość udarów i zawałów zdarza się u dorosłych i tu raczej chyba o to chodzi, czyli osoba spokrewniona z dzieckiem może odzyskać zdrowie dzięki krwi pępowinowej. Wiem wiem, metoda dopiero raczkuje ale być może za 10 lat będzie powszechna. Poza tym akurat w mojej rodzinie są to częste przypadki a skoro stać mnie to dlaczego nie?
Polisę dla młodego też mam
Mieszkam w małym mieście i nasza krew powędrowała do banku w Warszawie.
To że gdzieś, w jakimś środowisku nikt nie bankuje też nic nie znaczy bo pewnie gdzie indziej znajdziemy grono znajomych gdzie rodzice powszechnie to robią, ot zwykła statystyka.

Myślę, że warto dyskutować na ten temat.
renka1511 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-11-25, 07:43   #37
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: krew pępowinowa

Cytat:
Napisane przez renka1511 Pokaż wiadomość
Wiadomo, że jak wszystko także i ta metoda ma swoich przeciwników i zwolenników.
Tylko nikt lub malo kto kto bankuje nie przyzna ,że to było i jest bezsensu


Cytat:
Napisane przez renka1511 Pokaż wiadomość
Większość udarów i zawałów zdarza się u dorosłych i tu raczej chyba o to chodzi, czyli osoba spokrewniona z dzieckiem może odzyskać zdrowie dzięki krwi pępowinowej. Wiem wiem, metoda dopiero raczkuje ale być może za 10 lat będzie powszechna. Poza tym akurat w mojej rodzinie są to częste przypadki a skoro stać mnie to dlaczego nie?
Polisę dla młodego też mam
zdaje się ,że te zawały leczy sie przez komórki macierzyste ,nie z krwi pępowinowej .


Cytat:
Napisane przez renka1511 Pokaż wiadomość
Mieszkam w małym mieście i nasza krew powędrowała do banku w Warszawie.
To że gdzieś, w jakimś środowisku nikt nie bankuje też nic nie znaczy bo pewnie gdzie indziej znajdziemy grono znajomych gdzie rodzice powszechnie to robią, ot zwykła statystyka.

Myślę, że warto dyskutować na ten temat.
Pewnie obecnie w szpitalach w duzych miastach sie o tym mowi , ja rodziłam prawie 11 lat temu wiec temat dopiero wchodził na nasz rynek i koszty wtedy były zwyczajnie złodziejskie ,zastanawiałam sie nad tym ale nie zdecydowałam sie własnie przez zbyt wiele pytań i mało jasnych odpowiedzi.

Nie pamiętam aby wówczas gdzieś w mediach było wspomniane ,że pobrana krew może ratowac dziecko do max ilus tam kg ,które osiaga się w wieku wczesnoszkolnym .

Dyskusja jak najbardziej, szczególnie taka która obala mity.
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2010-11-25, 20:59   #38
renka1511
Rozeznanie
 
Avatar renka1511
 
Zarejestrowany: 2010-11
Lokalizacja: skąd- inąd
Wiadomości: 570
Dot.: krew pępowinowa

Cytat:
Napisane przez paula78 Pokaż wiadomość
Tylko nikt lub malo kto kto bankuje nie przyzna ,że to było i jest bezsensu




zdaje się ,że te zawały leczy sie przez komórki macierzyste ,nie z krwi pępowinowej .



Dyskusja jak najbardziej, szczególnie taka która obala mity.
hmmmm troche nie rozumiem....... dlaczego uwazasz ze to bez sensu?? dla mnie bankowanie krwi pepowinowej ma sens.
I z tego co rozumiem to wlasnie z krwi pepowinowej sie te komorki macierzyste uzyskuje.

Wiesz nie musimy miec tego samego zdania we wszystkim, ja sie nawet nie upieram ze mam racje tylko podaj mi jakies argumenty przeciwko bankowaniu krwi tudziez leczeniu komorkami macierzystymi.
renka1511 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-11-25, 22:17   #39
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: krew pępowinowa

Cytat:
Napisane przez renka1511 Pokaż wiadomość
hmmmm troche nie rozumiem....... dlaczego uwazasz ze to bez sensu?? dla mnie bankowanie krwi pepowinowej ma sens.
I z tego co rozumiem to wlasnie z krwi pepowinowej sie te komorki macierzyste uzyskuje.
A z czyjej krwi pepowinowej ?tej od twojego dziecka ?za która ty płacisz magazynujac ją ?
nie jestem lekarzem ale wydaje mi się ,że uzyskuj sie je inaczej.
Chyba z szpiku uzyskuje sie komórki macierzyste.

Cytat:
Napisane przez renka1511 Pokaż wiadomość
Wiesz nie musimy miec tego samego zdania we wszystkim, ja sie nawet nie upieram ze mam racje tylko podaj mi jakies argumenty przeciwko bankowaniu krwi tudziez leczeniu komorkami macierzystymi.

bo nie znam przypadku wyleczenia tą krwią właściciela.


Widziałam wywiad z jedna z sióstr Sistars ,ktora tez magazynuje krew ale dlatego ,że bank jej to zaproponował i zasponsorował ,sama nie wiedziala czy by sie zdecydowała ,a potem bank promuje sie ,że gwiazdy tez magazynują.
I takie mijanie sie z prawda tez w moich oczach jest argumentem na "nie".
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/



Edytowane przez paula78
Czas edycji: 2010-11-26 o 09:36
paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-11-26, 14:58   #40
ptysza
Zadomowienie
 
Avatar ptysza
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 1 550
Dot.: krew pępowinowa

Cytat:
Napisane przez paula78 Pokaż wiadomość
A z czyjej krwi pepowinowej ?tej od twojego dziecka ?za która ty płacisz magazynujac ją ?
nie jestem lekarzem ale wydaje mi się ,że uzyskuj sie je inaczej.
Chyba z szpiku uzyskuje sie komórki macierzyste.
to są komórki macierzyste pobierane z krwi pępowinowej
ptysza jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-11-26, 16:37   #41
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: krew pępowinowa

Cytat:
Napisane przez ptysza Pokaż wiadomość
to są komórki macierzyste pobierane z krwi pępowinowej

Komórki macierzyste pobiera sie także z krwi obwodowej i szpiku i tymi komórkami leczy się zawały,itp.
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-11-28, 12:30   #42
GOcha79
Agencja Spamu - Nie stać nas na reklamę, więc spamujemy!
 
Zarejestrowany: 2009-12
Wiadomości: 153
Dot.: krew pępowinowa

Ja ostatnio czytałam o tych komórkach macierzystych na stronie polskiego banku.
Są różne sposoby ich zastosowań, m.in:
Cytat:
  • Młodszy brat ciężarnej zmarł w wieku dwudziestu kilku lat z powodu białaczki, w trakcie oczekiwania na znalezienie dawcy szpiku zgodnego z chorym w zakresie antygenów układu HLA. Nie znaleziono odpowiedniego dawcy ani wśród członków rodziny chorego, ani w rejestrze dawców szpiku. Zdecydowano się na pobranie, następnie została zamrożona krew pępowinowa od dwu noworodków w celu zapewnienia możliwości przeszczepienia w przyszłości komórek macierzystych w przypadku zachorowania w tej rodzinie.
  • U matki rozpoznano chłoniaka (lymphoma) w 28. tygodniu ciąży. Ze względu na szybko pogarszający się stan chorej i konieczność rozpoczęcia chemioterapii w 29. tygodniu ciąży wykonano cięcie cesarskie i pobranie krwi pępowinowej. Krew pępowinowa została zamrożona w celu ewentualnego przeszczepienia, a zawarte w niej komórki macierzyste mogą zostać przeszczepione chorej matce (przeszczep allogeniczny), w przypadku kiedy nie będzie można znaleźć "zgodnego" dawcy szpiku.
  • Ciężarna ma siedmioletnie dziecko chore na ostrą białaczkę limfoblastyczną. Są wskazania na przeszczepienie komórek szpiku. Wykonane badania in vitro wykazały, że chore dziecko i płód są zgodne w zakresie antygenów HLA klasy I i II. Pobrano, zbadano, a nastepnie została zamrożona krew pępowinowa. Dwa miesiące później krew pępowinowa została wysłana do klientki, rozmrożona i przetoczona choremu dziecku w trakcie chemioterapii. Trzy miesiące po przeszczepieniu dziecko zostało wypisane ze szpitala i do chwili obecnej jego stan zdrowia jest dobry.
GOcha79 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-11-28, 18:35   #43
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: krew pępowinowa

Cytat:
Napisane przez GOcha79 Pokaż wiadomość
Ja ostatnio czytałam o tych komórkach macierzystych na stronie polskiego banku.
Są różne sposoby ich zastosowań, m.in:
Podajesz przykłady gdzie w rodzinie byłu choroby nowotworowe lub okazalo sie to w trakcie ciązy ,a przyklady rodzenia dziecka bo starsze jest chore tez były ,nie sa to dla mnie zadne argumenty na Tak ,dla mrozenia tej krwi pępowinowej a ww przyklady są oczywiste do zrobienia tego.
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-11-28, 21:18   #44
renka1511
Rozeznanie
 
Avatar renka1511
 
Zarejestrowany: 2010-11
Lokalizacja: skąd- inąd
Wiadomości: 570
Dot.: krew pępowinowa

Cytat:
Napisane przez paula78 Pokaż wiadomość
Podajesz przykłady gdzie w rodzinie byłu choroby nowotworowe lub okazalo sie to w trakcie ciązy ,a przyklady rodzenia dziecka bo starsze jest chore tez były ,nie sa to dla mnie zadne argumenty na Tak ,dla mrozenia tej krwi pępowinowej a ww przyklady są oczywiste do zrobienia tego.
nie wiem czego potrzebujesz zeby sie upewnic?? a moze jestes zla na siebie bo nie bankujecie?? oddaje krew w miare regularnie juz od kilku lat i rozmawialam wielokrotnie z paniami ze stacji krwiodawstwa na temat krwi i pozyskiwania komorek macierzystych z krwi obwodowej, niezwykle trudne i malo skuteczne.

przeciez to jest wola kazdego rodzica czy sie zdecyduje czy nie....
renka1511 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-11-28, 23:24   #45
behemotek
Raczkowanie
 
Avatar behemotek
 
Zarejestrowany: 2008-04
Lokalizacja: mazowieckie
Wiadomości: 112
Dot.: krew pępowinowa

Cytat:
Napisane przez paula78 Pokaż wiadomość
A z czyjej krwi pepowinowej ?tej od twojego dziecka ?za która ty płacisz magazynujac ją ?
nie jestem lekarzem ale wydaje mi się ,że uzyskuj sie je inaczej.
Chyba z szpiku uzyskuje sie komórki macierzyste.
[...]
I takie mijanie sie z prawda tez w moich oczach jest argumentem na "nie".
Odnośnie pierwszego - komórki macierzyste uzyskuje się z:
a) szpiku
b) krwi obwodowej
c) krwi pępowinowej
Z czego sposoby a i c są chyba najefektywniejsze, ale tutaj trzeba by specjalisty zapytać, bo nie jestem pewna...

Odnośnie gwiazd - jasne, zagrywka marketingowa, przecież to standard...
Ale z drugiej strony mamy na naszym polskim podwórku dobry i bardzo pozytywny przykład polskiej gwiazdy, która bankuje - Paulina Holtz. Z tego co się orientuję jest to kobietka, która obu swoim pociechom zafundowała bankowanie i bardzo pozytywnie się wypowiada o całej sprawie. Nikt jej tego nie sponsorował, sama chciała...
I tutaj argument, "że ją stać" nie ma nic do rzeczy... Tak naprawdę raz w roku jesteśmy w stanie mieć do dyspozycji te 400 zł, więc bez przesady...
__________________
Nasze kociaki!
behemotek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-12-01, 10:42   #46
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: krew pępowinowa

Cytat:
Napisane przez renka1511 Pokaż wiadomość
nie wiem czego potrzebujesz zeby sie upewnic?? a moze jestes zla na siebie bo nie bankujecie?? oddaje krew w miare regularnie juz od kilku lat i rozmawialam wielokrotnie z paniami ze stacji krwiodawstwa na temat krwi i pozyskiwania komorek macierzystych z krwi obwodowej, niezwykle trudne i malo skuteczne.

przeciez to jest wola kazdego rodzica czy sie zdecyduje czy nie....
Żeby sie upewnic potrzebuje lat doświadczeń i dowodów czarno na białym a nie przypuszczeń.
Panie z stacji krwi. nie sa dla mnie autorytetem w tej dziedzinie.



Cytat:
Napisane przez behemotek Pokaż wiadomość
Odnośnie pierwszego - komórki macierzyste uzyskuje się z:
a) szpiku
b) krwi obwodowej
c) krwi pępowinowej
Z czego sposoby a i c są chyba najefektywniejsze, ale tutaj trzeba by specjalisty zapytać, bo nie jestem pewna....

Masz rację czyli jednak się da i krew pepowinowa nie jest jedynym wyjściem,szczegolnie ,że leczenie(chorob innych nie nowotwory) komórkami macierzystymi zdaje się raczkuje .
Krew pepowinowa starczna na dziecko przedszkolne a czy ta krew uratuje to dziecko jako dorosłe w czasie zawału ?
śmiem wątpić czy banki beda tyle istnialy ,szczegolnie patrząc co się dzieje w sferze medycyny w naszym kraju.

Cytat:
Napisane przez behemotek Pokaż wiadomość

Odnośnie gwiazd - jasne, zagrywka marketingowa, przecież to standard...
Ale z drugiej strony mamy na naszym polskim podwórku dobry i bardzo pozytywny przykład polskiej gwiazdy, która bankuje - Paulina Holtz. Z tego co się orientuję jest to kobietka, która obu swoim pociechom zafundowała bankowanie i bardzo pozytywnie się wypowiada o całej sprawie. Nikt jej tego nie sponsorował, sama chciała...
I tutaj argument, "że ją stać" nie ma nic do rzeczy... Tak naprawdę raz w roku jesteśmy w stanie mieć do dyspozycji te 400 zł, więc bez przesady...
Pobranie kosztuje zdaje sie znacznie więcej a potem bankowanie to 500 zł ,skoro ciebie na to stac to super ,podobnie jak Holtz ,która za dzien zdjęciowy dostaje tyle ile inni za miesiac,pol roku czy rok pracy.

Oczywiscie niech kazdy robi co chce ale nie czarujmy się ,że to lek na całe zło ,a szczegolnie ci ktorzy bankuja mają sklonnosc do koloryzowania znaczenia krwi pępowinowej.
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-12-21, 13:18   #47
Mycha84
Agencja Spamu - Nie stać nas na reklamę, więc spamujemy!
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 709
Dot.: krew pępowinowa

ze dwa tygodnie temu na jakimś naukowym kanale był program na temat komórek macierzystych, jestem w szoku jak bardzo medycyna idzie do przodu, mnie to akurat coraz bardziej przekonuje... oprócz naukowców wypowiadali się tam też ludzie, którym komórki uratowały życie, oprócz białaczki, bo to chyba najczęściej się leczy wykorzystując komórki macierzyste, wystąpiła też dziewczynka, której z komórek macierzystych wyhodowali pęcherz moczowy, dzięki czemu żyje teraz normalnie, co wcześniej nie było możliwe... Pokazali też prace nad wyhodowaniem wątroby, a skoro już narządy potrafią "stworzyć" to automatycznie rośnie liczba zastosowań komórek, więc wszystko wygląda obiecująco...
w celach podglądowych wyhodowali ludzki nos, ale to tak już nawiasem mówiąc
ogólnie to jeśli pobierzemy krew pępowinową przy następnym dziecku to mam nadzieję, ze nigdy się ona nie przyda, ale wolę "żałować", że coś zrobiłam, niż pluć sobie w brodę, że tego nie zrobiłam, w razie gdyby (odpukać) komórki były nam potrzebne
Mycha84 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-02, 17:11   #48
Tu_pak
SPAMER
Nieopłacona reklama
 
Zarejestrowany: 2010-09
Lokalizacja: szwędam się :)
Wiadomości: 150
Dot.: krew pępowinowa

behemotek moim zdaniem powiedziała bardzo istotną rzecz - lepiej jest mieć podstawe bazę i do niej dozbierać komórki jesli zaszłaby taka potrzeba.
Poza tym pobranie komórek macierzystych z krwi pępowinowej jak któraś z Was zauwazyła jest często nie do spostrzeżenia przez Mamę, ktora cieszy się swoim skarbem które otrzymała natychmiast po porodzie.

a z tego co mi przychodzi do głowy to jest tak na prawdę jeden bank w Polsce i można dotrzeć do nich, my jesli się zdecydujemy otrzymuje cały potrzebny sprzęt i jedynym zadaniem jest pamięć o nim podczas wybierania się (często dość szybkiego ) do szpitala na poród.
Nie ma znaczenia czy to mały szpital czy też nie.
Ewentualnością może być zapoznanie się, czy położna w szpitalu posiada umiejętność takowego pobrania i tyle.
Tu_pak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-05, 14:20   #49
renka1511
Rozeznanie
 
Avatar renka1511
 
Zarejestrowany: 2010-11
Lokalizacja: skąd- inąd
Wiadomości: 570
Dot.: krew pępowinowa

w kwestii spostrzeżenia przez szczęśliwą mamę czy pobrano krew pępowinową czy nie. Mnie lekarz poinformował że właśnie przetaczają krew a w tym samym czasie jakaś pani pielęgniarka ( niestety przy moim porodzie uczestniczyło kilkanaście osób) pobrała mi krew z żyły i to wszystko razem w jednej paczce pojechało do Warszawy. Potem krew pobrano mi po raz drugi, poniewaz za pierwszym razem pani pobrała za mało ale to już ich problem nie mój i szpital opłacał kuriera. Ok. 6 tygodni po porodzie dostałam z banku informację o ilości krwi pępowinowej pobranej, o tym jakiej jakości komórki wypreparowano i w jakiej ilości oraz wyniki wszystkich pozostałych testów.
__________________
w drodze do idealnej wagi z Dukanem po raz pierwszy.... 89.3kg .....78,4kg.............. .........> 65kg
do dzisiaj P

The best way to loose weight is to close your mouth...or.....WATCH your food - just watch it, DON'T EAT it !
renka1511 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-01-05, 19:08   #50
ptysza
Zadomowienie
 
Avatar ptysza
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 1 550
Dot.: krew pępowinowa

ja niestety nie zdążyłam podpisać umowy, w sumie nawet nie wybrałam banku

miałam zrobioną cesarkę na cito w 29 tyg

widocznie tak miało być, mam nadzieję, że mojemu wcześniaczkowi nigdy nie będzie potrzebna
ptysza jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-09, 11:35   #51
Tu_pak
SPAMER
Nieopłacona reklama
 
Zarejestrowany: 2010-09
Lokalizacja: szwędam się :)
Wiadomości: 150
Dot.: krew pępowinowa

Cytat:
Napisane przez ptysza Pokaż wiadomość
ja niestety nie zdążyłam podpisać umowy, w sumie nawet nie wybrałam banku
no właśnie prawda jest taka, że powinno się dokonywać tego wyboru jak tylko ma się świadomość bycia w ciąży, jesteś ptysza najlepszym przykładem na to jak życie jest przewrotne.

A czasami można sprytnie korzystać z różnych świątecznych okazji - np na święta Bożego Narodzenia widziałam jakiś spdek cen. Warto być na bieżąco. A sam temat komórek macierzystych to wg mnie bardzo ciekawa i przewrotna sprawa która jeszcze namiesza (pozytywnie ) w medycynie !
Tu_pak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-12, 08:55   #52
niezlamama
Przyczajenie
 
Avatar niezlamama
 
Zarejestrowany: 2010-12
Lokalizacja: Gdańsk
Wiadomości: 19
Dot.: krew pępowinowa

Chiałam poruszyć dwie sprawy: po pierwsze krwi pępowinowej jest mało i może ona starczyć do uratowania tylko małego dziecka (przy baaardzo sprzyjających warunkachdo 30 kg), na dodatek (w przypadku białaczki na przykład) taka krew ratuje inne dziecko niż to od którego była pobrana.
Zaś jeśli chodzi o komórki macieżyste, to występują one nie tylkow krwi pępowinowejale i w zwykłej krwi. Teraz pracuje się nadtym,by izolować komórki z normalnej krwi, rozmnażać ja i wykorzystywać do naprawy uszkodzonych taknek. Wydaje się więc, że niedługo będzie można pobrać komórki z krwi i na ich podstawie wychodować to co nam potrzebne
niezlamama jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-25, 20:41   #53
behemotek
Raczkowanie
 
Avatar behemotek
 
Zarejestrowany: 2008-04
Lokalizacja: mazowieckie
Wiadomości: 112
Dot.: krew pępowinowa

niezlamama - oczywiście masz rację, trwają prace nad namnażaniem komórek macierzystych bez względu na ich pochodzenie, jest to przyszłość medycyny według mnie. Podkreślę jedną przewagę pępowinowych, nie umniejszając wagi pozostałych - jeśli choroba wytworzyła się z wiekiem, komórki pępowinowe prawdopodobnie są od niej wolne, stąd większe szanse na wyleczenie.
Odnośnie wagi - podkreślam jeszcze raz, zapytajcie jakiegokolwiek lekarza mającego do czynienia z transplantologią, nawet pośrednio - łatwiej jest dozbierać do już posiadanych komórek niż zbierać od 0!!! A 30 kg to mało? Nie jestem przekonana... Mam 26 lat, ważę 56 kg. Gdyby zależało od tego moje życie, sądzę, że ponad 50% potrzebnego na przeszczep materiału to ogromna pula, o której wiele osób może tylko pomarzyć...
Co do ratowania dawcy jego własnymi komorkami - faktycznie istnieje mniej chorób, w których jest to możliwe, jednak nie jest tak, że nie ma żadnych. Ale z całym szacunkiem: guz mózgu, guz kości, uszkodzenia mózgu różnego rodzaju, w tym porażenie dziecięce... No to tylko się cieszyć, że jest coś, co na te choroby może zadziałać, bo w większości z nich przeszczep od innego dawcy, nawet zgodnego, nawet spokrewnionego nic nie da...
__________________
Nasze kociaki!
behemotek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-02, 18:20   #54
iizabelaa
Zakorzenienie
 
Avatar iizabelaa
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: wlkp
Wiadomości: 12 927
Dot.: krew pępowinowa

Cytat:
Napisane przez jarilitmanen Pokaż wiadomość
Zastanawiam się z mężem czy krew pępowinowa to przereklamowany temat tylko po to by ktoś zbijał kasę. Jakieś za i przeciw??
ja się nie zdecydowałam,
jak się potem okazało całe szczęście, bo z naszej pępowiny nie dało rady by utoczyć wymaganej ilości krwi,
czyli straciłabym 600zł za zestaw pobraniowy

- ponieważ nie opisano w medycynie jeszcze przypadku żeby krew pępowinowa uratował życie dawcy

- ponieważ jest jej tylko na 30kg

- a teksty że za ileś tam lat coś wymyśla mnie nie przekonują,
bo postęp medycyny jest tak szybki, że nie wiadomo co będzie za 5 lat

- poza tym istniej prawdopodobieństwo, że w krwi pępowinowej którą pobrano mogą być chore komórki


Dla mnie chwyt reklamowy
__________________
iizabelaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-04, 08:48   #55
manilia
Zakorzenienie
 
Avatar manilia
 
Zarejestrowany: 2005-08
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 4 428
Dot.: krew pępowinowa

a ja się zdecydowałam na pobranie i niczego nie załuję , nie jest to aż tak bardzo duży koszt jeżeli chodzi o opłatę roczną , nie wydaje na nałogi więc mogę wydać na opłatę .
__________________


Styczeń - Biżuteria Kruk Apart Yes
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=1104321

Edytowane przez manilia
Czas edycji: 2011-06-04 o 08:50
manilia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-04, 22:50   #56
renka1511
Rozeznanie
 
Avatar renka1511
 
Zarejestrowany: 2010-11
Lokalizacja: skąd- inąd
Wiadomości: 570
Dot.: krew pępowinowa

ja również nie żałuję swojej decyzji odnośnie bankowania.
mój szwagier po udarze niedokrwiennym właśnie uzbierał na terapię komórkami macierzystymi w Niemczech. To mu da szansę na przywrócenie jakiejkolwiek sprawności w kończynach. Niestety ani krew moja ani jego córki, która niedawno urodziła nie jest zgodna bo kuracja byłaby o niebo tańsza. Więc jak dla mnie pobieranie komórek macierzystych ma sens.
Druga sprawa to choroby nowotworowe.....oby nikogo nie spotkało to nieszczęście..ale nieszczęścia niestety chodzą po ludziach....i jeśli ktoś ma taką krew, wolną od komórek nowotworowych, nawet niech jej będzie tylko na 30 kg masy ciała to łatwiej jest znaleść potencjalnego dawcę na pozostałą część.
A pieniądze, cóż, pracuję i wydaję jak chcę jak ktoś wcześniej wspomniał, jestem wolna od nałogów, zapłacę za roczne przechowywanie....
__________________
w drodze do idealnej wagi z Dukanem po raz pierwszy.... 89.3kg .....78,4kg.............. .........> 65kg
do dzisiaj P

The best way to loose weight is to close your mouth...or.....WATCH your food - just watch it, DON'T EAT it !
renka1511 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-09-14, 11:21   #57
Seona
Zakorzenienie
 
Avatar Seona
 
Zarejestrowany: 2005-03
Lokalizacja: Rzeszów
Wiadomości: 10 537
Dot.: krew pępowinowa

Jak później dostarcza się tą pobraną próbkę do Warszawy do banku? kto przyjeżdża po tą próbkę? jakiś dr czy kurier? do szpitala czy do domu? jak ona jest transportowana, w jakich warunkach?
__________________

Ślub
Pati
Lili

Edytowane przez Seona
Czas edycji: 2011-09-14 o 11:23 Powód: dopisek
Seona jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-09-15, 21:24   #58
iizabelaa
Zakorzenienie
 
Avatar iizabelaa
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: wlkp
Wiadomości: 12 927
Dot.: krew pępowinowa

Cytat:
Napisane przez Seona Pokaż wiadomość
Jak później dostarcza się tą pobraną próbkę do Warszawy do banku? kto przyjeżdża po tą próbkę? jakiś dr czy kurier? do szpitala czy do domu? jak ona jest transportowana, w jakich warunkach?
jeśli chodzi o bank w W-wa to kurier przyjeżdża,
natomiast np. z banku w Poznaniu, osobiście jego pracownik przyjeżdża po krew do szpitala i zabiera praktycznie od razu po pobraniu
__________________
iizabelaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-07, 09:08   #59
wera68
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2011-11
Wiadomości: 1
Dot.: krew pępowinowa

Ja się zastanawiam nad zbankowaniem DNA dziecka, wydaje mi się to lepsze, ma więcej zastosowań i dodatkowo jest śmiesznie tanie w porównaniu z komórkami macierzystymi
wera68 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-12, 18:08   #60
Masako
Rozeznanie
 
Avatar Masako
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: z poddasza
Wiadomości: 675
Dot.: krew pępowinowa

Cytat:
Napisane przez renka1511 Pokaż wiadomość
Druga sprawa to choroby nowotworowe.....oby nikogo nie spotkało to nieszczęście..ale nieszczęścia niestety chodzą po ludziach....i jeśli ktoś ma taką krew, wolną od komórek nowotworowych, nawet niech jej będzie tylko na 30 kg masy ciała to łatwiej jest znaleść potencjalnego dawcę na pozostałą część.
....
Totalny bezsens. ie da sie wziąść troche własnych komorek a troche cudzych. Bo układy odpornościowe zaczną sie zwalczać na wzajem. I zamiast wleczenia bedzie sie mialo niezłą rozpierduche, ktora może zakonczyc sie zgonem. Zresztą reakcje ta sie wykorzystuje. Tzn w leczeniu bialaczek przeszczep od obcej osoby jest czesto lepszy niz z wlasnych komórek. najpierw sie niszczy szpik własny, zeby układ odpornościowy nie mógł walczyć a potem daje sie komórki szpiku innej osoby zgodnej tkankowo i one dobijają komórki nowotworowe-jest to tzw. reakcja przeszczep przeciw gospodarzowi.
Nie, nie jest łatwiej znaleźc dawcy na czesc komórek, bo tego sie nie kupuje na kilogramy, ze kotś ci sprzeda pól kilo ale kilograma juz nie.
Przeszczepy komórek macierzystych krwi pępowinowej stosuje sie w białaczkach, czesc z nich ma podłoze genetyczne-szkodliwe mutacje. Wszczepianie wtedy własnych komórek macierzystych jest wtedy bez sensu-mają ten sam defekt i dadza znowu nowotwór.
Poza tym hematolodzy ostrzegają, ze wiele tych baków krwi ie spełnia odpowiednich kryteriów. oczywiscie taki bank sie do tego nie przyzna. Ale potem jak przychodzi co do czego, to szpital tej krwi nie weźmie. I to iestety jest problem wiekszosci tych banków w polsce- to informacja od hematoonkologa.
__________________
26.04.2008- Nas Dwoje
31.03..2009-Nas Troje , Bartuś jest już z nami

Nie można zmienić kobiety. Można zmienić kobietę, ale to niczego nie zmienia.
Masako jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Być rodzicem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2019-01-02 14:51:01


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 16:14.