Holenderska Breda - miasto polskich akcentów - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Podróże, wakacje, wycieczki

Notka

Podróże, wakacje, wycieczki Forum dla osób, które lubią podróże, wakacje i wycieczki. Dołącz do nas i podziel się opinią na temat ciekawych miejsc, promocji, organizacji wyjazdu itd.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2018-11-01, 05:56   #1
marcin_bwz
Przyczajenie
 
Avatar marcin_bwz
 
Zarejestrowany: 2018-10
Wiadomości: 21
Post

Holenderska Breda - miasto polskich akcentów




Miałem okazję być ostatnio w tym pięknym holenderskim mieście. Mam nadzieję, że moja relacja przypadnie Wam do gustu. Może są tutaj jakieś polskie emigrantki, które mieszkają, albo chociaż mieszkały w Holandii i znają Bredę?

Breda to bezapelacyjnie najbardziej polskie miasto w Holandii. Chcąc szukać genezy tego stwierdzenia, będziecie musieli cofnąć się do roku 1944, kiedy to 29 października 1 Dywizja Pancerna pod dowództwem Generała Stanisława Maczka wyzwoliła z niemieckiej okupacji miasto Brabancji Północnej. Polscy żołnierze spędzali tu także zimę 1944-1945 strzegąc miasta. To właśnie dzięki temu pomiędzy naszymi rodakami a mieszkańcami Bredy zawiązały się przyjaźnie oraz miłości. Tutaj z okien domów i wystaw sklepowych po zakończeniu wojny nie znikały napisy w języku polskim „Dziękujemy Wam Polacy”, a dzieci uczyły się w szkole Mazurka Dąbrowskiego, by oddać cześć wyzwolicielom.

Więcej informacji znajdziecie na xxx

Edytowane przez moniczorek
Czas edycji: 2018-11-05 o 13:15 Powód: link
marcin_bwz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-10-02, 09:21   #2
77306feab5a5308f8ebf499db0d2cc77353731f9_614fa9f7baead
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 518
Dot.: Holenderska Breda - miasto polskich akcentów

Cytat:
Napisane przez marcin_bwz Pokaż wiadomość


Miałem okazję być ostatnio w tym pięknym holenderskim mieście. Mam nadzieję, że moja relacja przypadnie Wam do gustu. Może są tutaj jakieś polskie emigrantki, które mieszkają, albo chociaż mieszkały w Holandii i znają Bredę?

Breda to bezapelacyjnie najbardziej polskie miasto w Holandii. Chcąc szukać genezy tego stwierdzenia, będziecie musieli cofnąć się do roku 1944, kiedy to 29 października 1 Dywizja Pancerna pod dowództwem Generała Stanisława Maczka wyzwoliła z niemieckiej okupacji miasto Brabancji Północnej. Polscy żołnierze spędzali tu także zimę 1944-1945 strzegąc miasta. To właśnie dzięki temu pomiędzy naszymi rodakami a mieszkańcami Bredy zawiązały się przyjaźnie oraz miłości. Tutaj z okien domów i wystaw sklepowych po zakończeniu wojny nie znikały napisy w języku polskim „Dziękujemy Wam Polacy”, a dzieci uczyły się w szkole Mazurka Dąbrowskiego, by oddać cześć wyzwolicielom.

Więcej informacji znajdziecie na xxx
to ciekawe co napisales, ja zadnych polskich akcetow w latach dwutysiecznych nie poczulam w Bredzie, natomiast mialam okazje sprobowac wlasnie tam najpyszniejszego kawalka brownie ever
77306feab5a5308f8ebf499db0d2cc77353731f9_614fa9f7baead jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Podróże, wakacje, wycieczki


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2020-10-02 10:21:12


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 13:27.