egzamin na tłumacza !!! - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2005-04-05, 14:52   #1
aszeko
Raczkowanie
 
Avatar aszeko
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wiadomości: 196

egzamin na tłumacza !!!


Chciałabym w przyszłości spróbować zdawać egzamin na tłumacza przysięgłego z jęz. angielskiego, a nie wiem zupełnie jak taki egzamin wygląda i nie mam kogo zapytać. Czy któraś z Was podchodziła do takiego egzaminu? Jeśli tak, napiszcie proszę gdzie powinnam się zwrócić (z tego, co wiem nie trzeba robić koniecznie studiów podyplomowych - można zdawać tylko egzamin państwowy?), jak wyglada sam egzamin i ewentualnie jakie specjalności są najbardziej pożądane. Będę wdzięczna za każdą odpowiedź - bardzo mi zależy!
aszeko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-04-05, 19:43   #2
Gonia1
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2003-02
Wiadomości: 4 527
Re: egzamin na tłumacza !!!

Mnie też to interesuje.
Gonia1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-04-05, 21:04   #3
kasiulka
Zakorzenienie
 
Avatar kasiulka
 
Zarejestrowany: 2003-11
Wiadomości: 4 303
Re: egzamin na tłumacza !!!

Moge sie mylic, bo mineło ładnych pare latek odkąd skonczyłam studia (a wtedy wlasnie dowiadywałam sie jak zostac tłumaczem przysieglym) ale o ile wiem zadnego egzaminu na przysięgłego nie ma. Za moich czasów składało się teczkę z dokumentami w sądzie (trzeba było miec udokumentowane wykształcenie filologiczne) i czekało na cos w rodzaju rozmowy kwalifikacyjnej. Oczywiscie nie wszyscy się doczekiwali i przyznam ze nie do konca wiem od czego to zależało - ja w koncu teczki nie złożyłam, bo moje zycie potoczyło sie inaczej. Ale egzaminu językowego nie było ....
Nie wiem jak to wygląda teraz, ale moj maz ubiega sie wlasnie o posade biegłego sądowego i odbywa sie to na podobnych zasadach - jakis czas temu złożył teczkę z dokumentami i w zeszłym tygodniu dostał zaproszenie od prezesa sądu na rozmowę.
__________________
moj blog

Oliwka
kasiulka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-04-06, 07:21   #4
_Kasia23_
Wtajemniczenie
 
Avatar _Kasia23_
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: ... Baltic Sea ...
Wiadomości: 2 788
Re: egzamin na tłumacza !!!

Przyznam szczerze, ze również mnie to interesuje...
Ale troche się zdziwiałam , ze jednyn z wymaganych kryteriów jak pisze kasia jest wykształcenie filologiczne, bo myślałam, ze tak nie jest. No bo co z tymi osobami które mają np. certyfikat CAE lub CPE i znają język perfekcyjnie?
Pozdrawiam
_Kasia23_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-04-06, 08:28   #5
nielle
Raczkowanie
 
Avatar nielle
 
Zarejestrowany: 2002-06
Lokalizacja: trochę tu, trochę tam
Wiadomości: 158
Re: egzamin na tłumacza !!!

tez sie tym interesowalam i znalazlam cos takiego:

http://francuski.com/jak_zostac_tlum...zysieglym.html

http://www.serwistlumacza.com/texts/jakzostp.html

http://www.translacja.pl/tablica/jaktlumaczem.php
nielle jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-04-06, 08:47   #6
_Kasia23_
Wtajemniczenie
 
Avatar _Kasia23_
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: ... Baltic Sea ...
Wiadomości: 2 788
Re: egzamin na tłumacza !!!

Nielle serdeczne podziękowania za linki. Czyli jednak wykształcenie filologiczne nie jest konieczne.
Powiem szczerze, ze ja myślałam o tłumaczu przysięgłym, z tego względu iż mam taką pracę ( w firmie zagranicznej, pracując przy prezesie obcokrajowcu)w której między innymi tłumaczę ogromne ilości wszelkich pism, decyzji, aktów itp. Stąd też moje zainteresowanie.
Jednak słyszałam że ogromnie trudno jest sie przebić, głównie ze względu na to że ostateczna decyzję podejmuje prezes sądu, a kryteria podejmowania decyzji nie są jedank jasno i klarownie określone... Pozostaje chyba mieć szczeście, bądź jak zazwyczaj znajomości...
_Kasia23_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-04-06, 10:29   #7
aszeko
Raczkowanie
 
Avatar aszeko
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wiadomości: 196
Re: egzamin na tłumacza !!!

Serdecznie dziękuję Wam za odpowiedzi , szczególnie Tobie Nielle za linki . Widzę, że przede mną jeszcze długa droga (a poza tym muszę zaczekać, aż skończę 25 lat - ale to już w listopadzie). Z tego co słyszałam można też załatwiać egzamin przez Dom Technika NOT w moim mieście (egzaminy są podobno w Warszawie), ale muszę się dokładnie dowiedzieć co i jak, żeby uzyskać rzetelne informacje. Najtrudniejsza sprawa na początek to ta 3-letnia praktyka, bo trzeba by się gdzieś zaczepić jako "zwykły" tłumacz...

Jeśli bądziecie miały jeszcze jakieś informacje, to bardzo proszę dajcie znać. Jeszcze raz serdeczne dzięki!
aszeko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2005-04-06, 14:22   #8
Mgiełka
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2002-04
Wiadomości: 782
GG do Mgiełka
Re: egzamin na tłumacza !!!

Linki, które podała nielle są już nieaktualne. Jak TERAZ zostać tłumaczem przysięgłym nikt Wam nie powie, bo pod koniec stycznia weszła w życie nowa ustawa o tłumaczach przysięgłych (link do ustawy: http://www.tepis.org.pl/wstep/komunikaty/ustawa.htm, tu znajdziecie wszystkie informacje). Na razie jest jeszcze całkiem spore zamieszanie, nie sądzę, aby już została powołana Państwowa Komisja Egzaminacyjna, teraz ona i tylko ona będzie przeprowadzać egzaminy.
Mgiełka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-04-06, 15:12   #9
nielle
Raczkowanie
 
Avatar nielle
 
Zarejestrowany: 2002-06
Lokalizacja: trochę tu, trochę tam
Wiadomości: 158
Re: egzamin na tłumacza !!!

upss, dzieki za sprostowanie. Kiedys interesowalam sie tym, jak zostać tlumaczem przysieglym i zbieralam informacje, ktore tu wkleilam, ale potem darowalam sobie kariere tlumaczki :P nie mialam pojecia, ze cos sie zmienilo.
nielle jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-04-07, 14:34   #10
aszeko
Raczkowanie
 
Avatar aszeko
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wiadomości: 196
Re: egzamin na tłumacza !!!

Mgiełko, wielkie dzięki za aktualne informacje!
Pozdrawiam!
aszeko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-04-08, 10:23   #11
svenja
Wtajemniczenie
 
Avatar svenja
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Deutschland/Slovenija
Wiadomości: 2 802
Re: egzamin na tłumacza !!!

Trzeba miec praktyke w zawodzie tlumacza, zeby zostac przysieglym, trudno, zeby bylo inaczej

To ciezki zawod i nie zawsze tlumaczy sie to, co by sie chcialo... Ja obecnie przygotowuje sie do egzaminu na tlumacza w Niemczech, w Polsce i tak jest latwiej, bo mozna byc zwyklym tlumaczem bez tytulu akademickiego, a tutaj nie ma sie wiekszych szans w zawodzie nie bedac dyplomowanym tlumaczem, dlatego trzeba zdac egzamin, nawet jesli jest sie po studiach filologicznych (tak jak ja).
__________________
Potłuczydło.
svenja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2005-04-11, 09:41   #12
aszeko
Raczkowanie
 
Avatar aszeko
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wiadomości: 196
Re: egzamin na tłumacza !!!

Zdaję sobie sprawę, że to ciężki zawód i trzeba bardzo uważać, żeby nie popełnić jakiegoś głupstwa przy tłumaczeniu, szczególnie np. książki - dostałam kiedyś jedną, która byłaby całkiem interesująca, gdyby nie jej tragiczny przekład... Chyba tłumacz nie dał jej nikomu do sprawdzenia.

A czy liczy się praktyka w tłumaczeniu, jeśli pracuję w innym miejscu, a z firmą zajmującą się tłumaczeniami podjęłabym współpracę "dorywczo"?
aszeko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-10-04, 20:22   #13
Judytka2
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 576
Dot.: egzamin na tłumacza !!!

Czy cos sie zminilo do tej pory jesli chodzi o egzamin na tłumacza? musze skonczyc magisterskie studia czy po licencjacie moge startowac na tlumacza? Gdzie trzeba sie zgłaszac i na czym to polega? bardzo prosze o odpowiedz
Judytka2 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-10-05, 03:54   #14
tornado
Zadomowienie
 
Avatar tornado
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 1 135
Dot.: egzamin na tłumacza !!!

Wszystkie informacje dotyczące tłumaczy przysięgłych i egzaminów znajdują się na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości, które "przejęło" tłumaczy od Sądów Okręgowych. Oto link: http://www.ms.gov.pl/tl-info/tl-info.shtml
Jeśli ktoś z Was jest po takim egzaminie to może opiszecie wrażenia?
tornado jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-10-18, 21:45   #15
happygirl
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2005-05
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 614
Dot.: egzamin na tłumacza !!!

Cytat:
Napisane przez Judytka2 Pokaż wiadomość
Czy cos sie zminilo do tej pory jesli chodzi o egzamin na tłumacza? musze skonczyc magisterskie studia czy po licencjacie moge startowac na tlumacza? Gdzie trzeba sie zgłaszac i na czym to polega? bardzo prosze o odpowiedz
Musisz skonczyc studia magisterskie lub podyplomowe w jednej ze szkol dla tlumaczy. Z tego, co slyszalam (niepotwierdzone) trzeba miec tez co najmniej 26 lat. No i zdac egzamin, ktory podobno zdaje 1 osoba na 9...
__________________
The world can be divided into ladies and all other creatures
happygirl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-07, 13:02   #16
ewadylewska
Zadomowienie
 
Avatar ewadylewska
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 1 182
Dot.: egzamin na tłumacza !!!

Odnawiam wątek, bo się nad tym zaczęłam zastanawiać dzisiaj, i proszę o informacje, może ktoś z Was jest tłumaczem zwykłym lub przysięgłym. Wyczytałam gdzieś, że aby zostać tłumaczem przysięgłym trzeba miec magistra filologii angielskiej, tak tez ponieważ ja takowego nei posiadam, interesuje mnie tylko zwykły tłumacz.
__________________
ewadylewska jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-07, 14:31   #17
wesna
Wtajemniczenie
 
Avatar wesna
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 2 482
Dot.: egzamin na tłumacza !!!

Cytat:
Napisane przez ewadylewska Pokaż wiadomość
Odnawiam wątek, bo się nad tym zaczęłam zastanawiać dzisiaj, i proszę o informacje, może ktoś z Was jest tłumaczem zwykłym lub przysięgłym. Wyczytałam gdzieś, że aby zostać tłumaczem przysięgłym trzeba miec magistra filologii angielskiej, tak tez ponieważ ja takowego nei posiadam, interesuje mnie tylko zwykły tłumacz.
Niedawno wypowiadałam się w bardzo podobnym wątku:

https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=281404

Jeżeli informacje tam zawarte nie są dla Ciebie wystarczające, pytaj śmiało .
wesna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-07, 15:39   #18
ewadylewska
Zadomowienie
 
Avatar ewadylewska
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 1 182
Dot.: egzamin na tłumacza !!!

A jak to jest, jeśli chciałabym zostac zwykłym tłumaczem, nie przysięgłym?
__________________
ewadylewska jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-07, 16:34   #19
wesna
Wtajemniczenie
 
Avatar wesna
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 2 482
Dot.: egzamin na tłumacza !!!

Cytat:
Napisane przez ewadylewska Pokaż wiadomość
A jak to jest, jeśli chciałabym zostac zwykłym tłumaczem, nie przysięgłym?
http://serwistlumacza.com/content/view/42/30/

http://www.angielski.edu.pl/forum/t-...azek-9525.html

http://www.ang.pl/Jak_zostac_tlumaczem_22576.html

Ah, te google....
wesna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 21:29.