Do Pana Miodka po naukę... - Strona 2 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Kultura(lnie)

Notka

Kultura(lnie) Kultura(lnie) to forum dla osób, które interesują się kulturą, sztuką, filmem, literaturą, polityką itd. Zapraszamy do dyskusji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2003-08-29, 15:34   #31
201803120844
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2002-02
Wiadomości: 4 053
Re: Do Pana Miodka po naukę...

Te "nowotwory" słowne jak je nazwałaś to "neologizmy". Są tak samo potrzebne jak niepotrzebne są archaizmy czyli wyrazy wychodzace z użycia. Język żyje. Ktoś poniżej oburzył się wyrazem "kamerować". Neologizm zrodzony z potrzeby.Skoro jest wyraz "kamerownia" w słowniku, niebawem znajdzie się pewnie tam i kamerować bo jest to poprawna forma i potrzebna(krótsza i bardziej precyzyjna od filmować)A neologizmy to świetna rzecz bo przeciez "chodzi o to by język giętki powiedział wszystko co pomyśli głowa" czyż nie?? Niektórych oburza powszechne używanie tą zamiast tę. Tak samo było jeszcze jakiś czas temu z formą postacie, postaci w mianowniku l.mn. Teraz chyba już większość mówi i pisze postacie (historyczne) .Forma "postaci" jest w innych przypadkach.Zatem zwyczaj językowy nie zawsze oznacza błąd.Jeśli jakieś zjawisko szerzy sie w języku to jest szansa że jeśli zgodne z normą zostanie uznane .
201803120844 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-08-29, 15:34   #32
shantia
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2003-05
Wiadomości: 217
Re: Do Pana Miodka po naukę...

Najgorsze są przypadki błędów językowych popełnianych, o zgrozo, przez wykładowców wyższych uczelni czy nauczycieli. Niestety coraz częściej obserwuję, że ludzie z wyższym wykształceniem nie potrafią poprawnie mówić czy nawet poprawnie budować związki frazeologiczne.
Na zajęciach z pewną panią z tytułem doktora specjalnie z tyłu zeszytu notowałam takie oto kwiatki: "do pełnego kompletu", "miliony ludzi umierali", "nam przychodzi na myśl słowa, że", "często posłużyła ludziom", "to się można było pogodzić" (zamiast: zgodzić), "nie ma się co ukrywać", "kobieta zadbana o siebie". Nie muszę chyba wspominać, że taka osoba traci całkowicie autorytet w oczach studentów.
Druga sprawa: ostatnio przepisywałam znajomej pracę na dyskietkę i choć miało to być tylko wstukiwanie zdań bez żadnej ingerencji w treść, to palce mnie świerzbiły by zmienić takie zwroty jak np.: "przed paroma laty temu" itp. A co najgorsze praca była zaakceptowana przez promotora, a oprócz wielu błędów językowych znalazłam tam wiele nieścisłości i błędów logicznych. Później dowiedziałam się, że dziewczyna z tą właśnie pracą obroniła się na 4+. Takich w Polsce mamy fachowców...
shantia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-08-29, 15:35   #33
Charlotte
Wtajemniczenie
 
Avatar Charlotte
 
Zarejestrowany: 2003-05
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 2 804
GG do Charlotte
Re: Do Pana Miodka po naukę...

Wszystko ok, tylko że ludzie PISZĄ "on zaczą" albo "on zaczoł" I "ja nierozumie". Chyba "m" jest łatwo wymówić.

Charlotte jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-08-29, 15:43   #34
Charlotte
Wtajemniczenie
 
Avatar Charlotte
 
Zarejestrowany: 2003-05
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 2 804
GG do Charlotte
Re: Do Pana Miodka po naukę...

DOKŁADNIE

Nie uwierzycie ale słyszałam kiedyś babkę w sklepie: "po ile ten spodzień?" No myślałam że odlecę z wrażenia!

I często też słyszę: "po ile ten winogron?", "po ile ten pomarańcz?"

Co do pomarańczy, to w liczbie pojedynczej jest "pomarańcza", a kupić je można w dwojaki sposób: "poproszę 5 kilo pomarańczy" lub "poproszę 5 kilo pomarańcz". Sama tego nie wiedziałam, zajżałam do słownika.

Denerwuje mnie też jak ktoś mówi "proszę sobie zaglądnąć do podręcznika" a mówi tak co drugi wykładowca
Charlotte jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-08-29, 15:44   #35
201803120844
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2002-02
Wiadomości: 4 053
Re: Do Pana Miodka po naukę...

A widzisz, nieporozumienie jest wynikiem nieścisłości w Twoim pierwszym poście. Napisałaś ,ze ludzie robią błędy w SŁOWACH. Słowa wypowiadamy, a piszemy wyrazy)
201803120844 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-08-29, 15:47   #36
Epoka
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2003-04
Wiadomości: 17
Re: Do Pana Miodka po naukę...

myślę, że dobra dykcja nie oznacza dużej przesady w wymowie ale o to chyba należałoby zapytać kogoś kto uczęszczał na jakieś profesjonalne zajęcia z dykcji -pewnie ma większą wiedzę na ten temat

w ogóle odnoszę wrażenie, że troszkę sie zapętliłyśmy lub momentami raczej zagalopowałyśmy w tych naszych dywagacjach

każdemu zdarza sie popełniać błędy i chyba nie należy popadać w skrajności
uważam, że nikogo nie pouczając można powymieniać się spostrzeżeniami na temat tego, co zwraca naszą uwagę w niektórych wypowiedziach
Epoka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-08-29, 15:49   #37
201803120844
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2002-02
Wiadomości: 4 053
Re: Do Pana Miodka po naukę...

Czyli krótko: Tobie, Ciebie,mnie to forma akcentowana i używamy jej na początku lub w środku zdania(jeśli chcemy podkreślić-kocham Cię i kocham Ciebie- obie formy poprawne).Formy Cię, Ci, mi na początku zdania są błędne.
201803120844 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2003-08-29, 15:50   #38
Charlotte
Wtajemniczenie
 
Avatar Charlotte
 
Zarejestrowany: 2003-05
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 2 804
GG do Charlotte
Re: Do Pana Miodka po naukę...

No dobra, zapomniałam tam dodać "i wyrazach". Bo czasem chodzi o pisownię, a czasem o wymowę, ale to się chyba można domyślić kiedy o co chodzi
np. 'wziąść' ludzie i mówią i piszą

Poza tym ja o 'jabłku' nic nie pisałam, bo w tym wyrazie/słowie akurat rzadko popełnia się błąd
Charlotte jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-08-29, 15:51   #39
Charlotte
Wtajemniczenie
 
Avatar Charlotte
 
Zarejestrowany: 2003-05
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 2 804
GG do Charlotte
Re: Do Pana Miodka po naukę...

Dokładnie. Ale na końcu są poprawne
Charlotte jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-08-29, 15:52   #40
Charlotte
Wtajemniczenie
 
Avatar Charlotte
 
Zarejestrowany: 2003-05
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 2 804
GG do Charlotte
Re: Do Pana Miodka po naukę...

A, jeszcze bardzo rzuca się w oczy jak ktoś mówi "cofać się do tyłu", nie?
Charlotte jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-08-29, 15:53   #41
201803120844
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2002-02
Wiadomości: 4 053
Re: Do Pana Miodka po naukę...

Moni, niezupełnie tak. Ujednolicono pisownię nie z imiesłowami.Nie z czasownikami nadal pisze się oddzielnie!!!
201803120844 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2003-08-29, 15:56   #42
201803120844
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2002-02
Wiadomości: 4 053
Re: Do Pana Miodka po naukę...

To taki zabawny pleonazm(masło maślane)
201803120844 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-08-29, 16:06   #43
monixa
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2003-08
Wiadomości: 11
Re: Do Pana Miodka po naukę...

ja mam jeszcze kilka "kwiatków" powszechnych tu gdzie mieszkam i bardzo mnie denerwujących czyli "usiąść się" zamiast usiąść, schów (schowię) zamiast schowaj, schowam, wisionka zamiast wisienki, rosółek zamiast rosołek. Moja teściowa zaś (przemiła nota bene osoba) z uporem używa słowa "pomóż" jako bezokolicznika np. mogę ci pomóż.
monixa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-08-29, 16:14   #44
Epoka
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2003-04
Wiadomości: 17
Re: Do Pana Miodka po naukę...

otóż to, właśnie o to mi chodziło gdy pisałam o "nowotworach" słownych, które może niedługo znajdziemy w słowniku... dziękuję, że tak ładnie to ubrałaś w słowa, coralin

chociaż sens wydaje mi się podobny...

może rzeczywiście należy bardzo dokładnie dobierać słowa uważając, żeby nie zostać (P)osądzonym o/za ? niekonsekwencje w wypowiedzi
ale to już chyba popadanie w skrajność...

dzięki Karola za próbę przetłumaczenia z polskiego na nasze co poeta miał na myśli
Epoka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-08-29, 16:17   #45
201803120844
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2002-02
Wiadomości: 4 053
Re: Do Pana Miodka po naukę...

Ależ Wy dziewczyny nerwowe.Jedną to denerwuje, drugą tamto.A mnie denerwują osoby które wytykają błędy innym a same popełniają gorsze Ta pani posługuje sie pewnie regionalizmami .Ja uwielbiam rozmawiać z ludzmi którzy posługują sie gwarą(choć czasem nie łapię w czym rzecz).Szczególnie ciekawe są regionalizmy słownikowe(różne nazwy tych samych rzeczy),a zabawne(ale w żadnym razie nie denerwujace)regionalizmy fonetyczne i fleksyjne(wymowa i odmiana)
201803120844 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-08-29, 16:20   #46
Epoka
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2003-04
Wiadomości: 17
Re: Do Pana Miodka po naukę...

a ja spotkałam sie z ciąg ! zamiast ciągnij !... takie formy sa chyba dość często używane w niektórych rejonach Polski
Epoka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-08-29, 16:36   #47
Epoka
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2003-04
Wiadomości: 17
Re: Do Pana Miodka po naukę...

myślę, że zabawy językiem są bardzo przyjemne i kształcące
nie mam nic przeciwko gwarom językowym
mają one takie same wartości poznawcze jak żargon środowiskowy - nie należy negować czegoś tylko dlatego, że jest inne
aby zrozumieć należy poznać
a gwary czy inne "naleciałości" (wiem, to mało profesjonalne okreslenie) językowe w wielu przypadkach można przypisać niektórym regionom (gdzie indziej się ich nie spotyka bądź występują lecz dużo rzadziej)
Epoka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-08-29, 16:37   #48
Nutka
Nutka nie gryzie!
 
Avatar Nutka
 
Zarejestrowany: 2002-03
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 3 757
Re: Do Pana Miodka po naukę...

..to zawsze pytam :przepraszam Wszystkich bardzo: "sra" czy "jest na s....ane"
__________________

_________________________ _________________________ _
_________________________ _________________________ _


WYSZUKIWARKA nie gryzie


Nutka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-08-29, 16:40   #49
Nutka
Nutka nie gryzie!
 
Avatar Nutka
 
Zarejestrowany: 2002-03
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 3 757
Re: Do Pana Miodka po naukę...

O tak "perfum" dobija mnie
__________________

_________________________ _________________________ _
_________________________ _________________________ _


WYSZUKIWARKA nie gryzie


Nutka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2003-08-29, 16:45   #50
joannea
Zadomowienie
 
Avatar joannea
 
Zarejestrowany: 2003-06
Wiadomości: 1 694
Re: Do Pana Miodka po naukę...

to jest super temat, Coralin!
moją mamę zawsze bawiło kutnowskie nazywanie smalcu 'szmalcem". Krakowskie 'borówki' (jagody), weka (długa bułka) i ogólnie zmiany nazw chleba w Krakowie. Bydgoskie 'laczki" zamiast pantofli (w Centralnej znane pod nazwą: kapci, łapci). Bydgoska "kromka" zamiast "piętka" (końcówka chleba, 'u nas w Centralnej' kromka to pajda chlebowa). Itp, itd, ale fajnie, ze ktoś dodał to zagadnienie. Ja też uwielbiam takie regionalizmy, ale do tej pory nikt z Krakowa nie był mi w stanie wytłumaczyć, jak się tam mówi na borówki (takie małe czerwone owoce serwowane jako konfitura do mięs).
joannea jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-08-29, 17:14   #51
BabciaWeatherwax
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2003-02
Wiadomości: 5 504
Re: Do Pana Miodka po naukę...

Ale fajniutki wątek

W sprawie błędów w internecie: drażnią mnie, bo czasem wypowiedź jest całkiem nieczytelna z powodu koszmarnych błędów i braku znaków interpunkcyjnych ale uważam zwracanie komuś uwagi, że robi błędy za nieuprzejme i belferskie. Każdy powinien pilnować własnej pisowni. Argumenty w dyskusji typu "najpierw się naucz pisać" są wyrazem braku sensownej argumentacji i źle świadczą o wyrażającym ją "poprawiaczu". Tym bardziej, że nigdy nie wiemy, kiedy mamy do czynienia z nieukiem, a kiedy z osobą piszącą w pośpiechu (co mnie się zdarza nagminnie i wtedy robię alcówki ) lub z dysortografią. Dotyczy to postów i maili. Natomiast normalne i pożądane jest zwracanie uwagi na ewentualne błędy w serwisach i portalach

Na naszym wizażowskim forum natomiast podoba mi się to, że nie tępi się osób robiących błędy, ale też większość piszących stara się to robić poprawnie

Mnie osobiście do szału doprowadzają dziennikarze o kiepskiej dykcji i jeszcze gorszym opanowaniu języka, mówiący i akcentujący niepoprawnie (o politykach i innych osobach publicznych niestety w ogóle nie wspominam ) oraz autorzy i wykonawcy piosenek robiący z językiem wszystko, co tylko im się podoba. Kiedyś trzeba było umieć nagiąć własny pomysł do reguł języka, dziś nagina się reguły języka do własnego pomysłu. Dla mnie przykładem genialnego opanowania języka są piosenki z testami np. Jeremiego Przybory ("wespół w zespół, by żądz moc móc zmóc" ), Osieckiej, Młynarskiego.

Ostatnim przykładem wywołującym warczenie jest piosenka Kayah, akcentowana testosterOn zamiast testostEron, osamotnieniE zamiast osamotniEnie. I tak całą piosenkę

Przesada dykcyjna też nie jest dobra. Na szkoleniach dziennkarzy TVP uczy się ich wymawiać wyraźnie, a nie dokładnie. "Jabko" nie "jabłko", "pieńcet piędziesiąt" nie "pięćset pięćdziesiąt", ale "włączać" nie "włanczać" (jest włącznik, nie włancznik), "rozumiem" nie "rozumię"

Ale nie mam zwyczaju również poprawiać moich rozmówców, bo nie są moimi uczniami ani dziećmi


PS Jak widać po długości posta sprawa poprawności języka jest mi bliska
PS2. Zupełnie nie przeszkadzją mi osoby piszące zza granicy bez polskich znaków diakrytycznyh Apeluję - dziewczyny, nie tłumaczcie się i nie przepraszajcie, że nie macie polskich znaków
__________________
liberalny
<tolerancyjny, nie stosujący przymusu, wolnościowy, nierygorystyczny>
(Słownik Języka Polskiego PWN)

Jędrek ma...

Forum techniczne dla katalogu kosmetyków
BabciaWeatherwax jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-08-29, 17:40   #52
monixa
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2003-08
Wiadomości: 11
Re: Do Pana Miodka po naukę...

nie sądzę, by błędna odmiana czasownika lub rzeczownika była akurat czarującym regionalizmem, nikomu też nic nie wytykam, tylko podaję przykłady ewidentych według mnie błędów językowych. nie poczuwam się także do popełniania "gorszych" błędów. jako że regionalizmy wcale mi nie przeszkadzają, nie "czepiłam się" (też nasz regionalizm) np. nazywania miotły do zamiatania czerepą, zmywania naczyń - pomywaniem czy też kromki chleba "wkołem" (nawet nie wiem, jak to się pisze). no i nerwowa bardzo też nie jestem pozdrawiam
monixa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-08-29, 17:48   #53
Estella
Zakorzenienie
 
Avatar Estella
 
Zarejestrowany: 2003-04
Wiadomości: 8 314
Re: Do Pana Miodka po naukę...

wlancznik i wlacznik-moj tata tak dlugo to wszytskim wypominal az w koncu sie nauczyli mowic poprawnie
__________________
[SIGPIC][/SIGPIC]

Każde przeżyte życie po części składa się z tego, czego nie zrobiło się albo nie powiedziało w jedynym właściwym momencie.
Siegfried Obermeier
Estella jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-08-29, 17:48   #54
DominikaS
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2001-12
Wiadomości: 1 440
Re: Do Pana Miodka po naukę...

joannea napisał(a):
> Krakowskie 'borówki' (jagody), (...) Ja też uwielbiam >takie regionalizmy, ale do tej pory nikt z Krakowa nie >był mi w stanie wytłumaczyć, jak się tam mówi na borówki (takie małe czerwone owoce serwowane jako konfitura do >mięs).

Jagoda to nazwa typu owocu (jagoda jest też owoc pomidora). Borówka to nazwa rośliny. Czarne kuliste owoce ma borówka czernica (Vaccinium myrtillus) i borówka bagienna, czerwone, borówka brusznica (Vaccinium vitis-idaea). Do mięs, oprócz borówki brusznicy (w skrócie w Krakowie nazywanej po prostu brusznicą) dodaje sie także żurawinę ale w tym przypadku chyba trudno sie pomylić bo jest to zupełnie inny gatunek...
DominikaS jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-08-29, 17:53   #55
BabciaWeatherwax
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2003-02
Wiadomości: 5 504
Re: Do Pana Miodka po naukę...

joannea napisał(a):
> Bydgoskie 'laczki" zamiast pantofli (w Centralnej znane pod nazwą: kapci, łapci).

Heehehee, z tym się wiąże drobna anegdota Jestem z Bydoszczy, więc określenie "laczki"jest mi dobrze znane W Toruniu jest firma obuwnicza o nazwie "Laczkers". Uważałam, że to kretyńska nazwa, dopóki nie dowiedziałam się, że tak nazywa się właściciel

>Bydgoska "kromka" zamiast "piętka" (końcówka chleba, 'u nas w Centralnej' kromka to pajda chlebowa).

U moich rodziców z Bydgoszczy i moich dziadków spod Bydgoszczy to "dupka"

__________________
liberalny
<tolerancyjny, nie stosujący przymusu, wolnościowy, nierygorystyczny>
(Słownik Języka Polskiego PWN)

Jędrek ma...

Forum techniczne dla katalogu kosmetyków
BabciaWeatherwax jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-08-29, 17:55   #56
joannea
Zadomowienie
 
Avatar joannea
 
Zarejestrowany: 2003-06
Wiadomości: 1 694
Re: Do Pana Miodka po naukę...

DZIĘKI!
aaaaa, to tak to wygląda z tymi jagódkami chyba przespałam na biologi ta lekcję, kiedy tłumaczyli zagadnienia z nazewnictwa częsci roślin .
brusznica. ok, postaram się zapamiętać. u nas to się nazywa: jagoda (Vaccinium myrtillus) i borówka (Vaccinium vitis-idaea). wreszcie wyjaśnię sobie z moimi krakowskimi kuzynami... hehhe.
ps z bólem serca, ale muszę przyznać, krakowska nazwa wygląda podejrzanie bardziej prawidłowo
joannea jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-08-29, 17:56   #57
joannea
Zadomowienie
 
Avatar joannea
 
Zarejestrowany: 2003-06
Wiadomości: 1 694
Re: Do Pana Miodka po naukę...

hhehe, u rodziców mojej mamy (Nakło Nad Notecią, pozdrawiam BABCIĘ-krajankę) to tez dupka
joannea jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-08-29, 17:57   #58
magdziaS
Podróżniczka
 
Avatar magdziaS
 
Zarejestrowany: 2003-07
Lokalizacja: P'boro
Wiadomości: 9 398
Re: Do Pana Miodka po naukę...

Polecam wątek na forum Gazety Wyborczej, trochę długi, ale dotyczy sprawy. Tyle, że jak to tam nazwano - regionalizmów
Niektóre wymysły ludzkie dotyczące mowy są nie z tej ziemi Zabawa po pachy

www1.gazeta.pl/forum/794674,30353,794652.html? f=55&w=423
__________________
Zaczynamy jakby od nowa...

magdziaS jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-08-29, 17:59   #59
joannea
Zadomowienie
 
Avatar joannea
 
Zarejestrowany: 2003-06
Wiadomości: 1 694
Re: Do Pana Miodka po naukę...

hehehheh, a historię z Panem Laczkers (czy to się odmienia, nawet nie wiem zaraz przemajluję mojej mamie bo jest PRZEDNIA hihihiiii
joannea jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-08-29, 18:00   #60
Charlotte
Wtajemniczenie
 
Avatar Charlotte
 
Zarejestrowany: 2003-05
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 2 804
GG do Charlotte
Re: Do Pana Miodka po naukę...

Moja mama i babcia też są z Bydgoszczy. Babcia mówiła na kapcie właśnie laczki i obie na piętkę mówią dupka
A mój tata jest z Warszawy i nie wiem skąd Mu się wzięło "przylepa" (to znaczy dupka, piętka)
Charlotte jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kultura(lnie)


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 14:54.