Studia medyczne Poznań - Strona 2 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-05-20, 16:08   #31
malyszkicownik
Zadomowienie
 
Avatar malyszkicownik
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 1 048
Dot.: Studia medyczne Poznań

Cytat:
Napisane przez kwiatek101 Pokaż wiadomość
Natomiast śmieszy mnie takie podejście , że ludzie dodają sobie "prestiżu" (bo chyba tak to nazwać, jeśli chcą być postrzegani jako robiący więcej niż mogą). Żadna pielęgniarka tak jak pisałam nie może odczytywać EKG ani sugerować nawet delikatnie lekarzowi, co ma robić czy jaki jest wynik badania bo to nie należy do jej kompetencji. Ona na prawdę ma obowiązki czysto fizyczne jak przewracanie pacjentów, wożenie na operacje i badania, oraz takie jak pobieranie krwi i inne proste czynności. Natomiast niestety nie uczestniczy w żadnym leczeniu pacjenta oprócz podawania leków - czy to dożylnie, domięśniowo czy doustnie... No jest jeszcze pielęgniarka opatrunkowa, która zmienia opatrunki czy te, które podają narzędzia podczas operacji... ale to w żaden sposób nie odbiega od zwykłych, prostych czynności. Dlatego śmieszą mnie takie teksty o rzekomym leczeniu, czy odczytywaniu EKG
Są przeróżne kursy i szkolenia, które te kompetencje zwiększają, ale po co weryfikować swoją wiedzę, łatwiej napisać coś, o czym się nie ma bladego pojęcia i co jest autentyczną bzdurą. Jestem ciekawa czy widziałaś w ogóle pracę instrumentariuszki? Jeśli tak, to raczej stałaś przy stole operacyjnym wpatrzona w operację, a nie faktycznie widziałaś, co się na sali dzieje. To nie są zwykłe, proste czynność, ale przecież Ty wiesz lepiej. Żeby nie było, dla chirurgów mam ogromny szacunek, ale znam przypadek pewnej starszej instrumentariuszki od której to lekarz się uczył przeróżnych "sztuczek". Na bloku nie ma zarobków 1-2k/miesiąc.

Btw, tu masz podane jak na tacy czy się wywyższasz, czy nie.
malyszkicownik jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-05-20, 16:25   #32
kwiatek101
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 1 251
Dot.: Studia medyczne Poznań

Cytat:
Napisane przez malyszkicownik Pokaż wiadomość
Pielęgniarka jest SAMODZIELNA i wiele czynności może wykonywać sama, bez zlecenia szanownego lekarza,

EOT.

Co masz na myśli? Bo nie rozumiem. Takich czynności nie ma. Chyba, że właśnie (bez urazy) pościelenie łóżka czy przyniesienie basenu. Żadna pielęgniarka nie zrobi badania (pobranie krwi) bez zlecenia lekarza, bo to on się pod tym podpisuje czy to badanie jest potrzebne czy też nie. Kto będzie później odpowiadał za coś, co zostało wykonane bez sensu? Tak samo jak pielęgniarka nie poda żadnego leku bez zalecenia lekarza, bo jak? Niby ona ma decydować co się podaje na jaką chorobę? (oczywiście nie chodzi mi o środki przeciwbólowe po operacji, czy jakieś uspokajacze czasami). Więc nie wiem co ona może wykonywać sama, skoro podlega pod lekarza.
Na operacji też podlega pod lekarza, instrumentariuszki podają te narzędzia, które każe im lekarz... Liczą potem to wszystko i sterylizują - tak to mogą wykonać "same".

Tak owszem, uważam, że pielęgniarki podlegają pod lekarza, ponieważ wykonują czynności im zalecone - tu nie ma nic obraźliwego bo to prawda. Tak samo jak już mówiłam - budowlaniec buduje domy, które projektował jakiś inżynier i też nie ma w tym NIC obraźliwego. To nie jest wywyższanie tylko stwierdzenie faktu... tak samo jak pracując w jakiejkolwiek firmie podlegamy pod dyrektora i robimy różne plany/projekty na JEGO ZLECENIA. Też nie ma w tym nic wywyższającego bo po prostu tak jest.

Edytowane przez kwiatek101
Czas edycji: 2012-05-20 o 16:27
kwiatek101 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-05-20, 16:30   #33
Ofelia 20
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 1 826
Dot.: Studia medyczne Poznań

Cytat:
Napisane przez Nadis Pokaż wiadomość
Mogę się zgodzić, że porównanie pielęgniarstwa do lekarskiego to przegięcie, ale uważam, że praca pielęgniarki to jednak coś więcej, niż Ty przedstawiłaś. Pielęgniarki mają wiedzę, bo nie są - jak Ty to przedstawiłaś - tylko ,,przynieś i pozamiataj" a biorą udział w leczeniu chorego. Część pielęgniarek, które znam, nie tylko ,,podpinają" elektrody, ale maja też takie umiejętności i wiedzę, że same potrafią odczytać zapis EKG zanim je dostanie lekarz, dzięki czemu prawdopodobieństwo przeoczenia czegoś przez lekarza - także człowieka, który może się pomylić - jest znacząco mniejsze.
Nie zgodzę się także co do tego, że analityka medyczna to są lekkie studia. Bo nie są, poziom chemii na nich jest naprawdę bardzo wysoki.
I tak kończąc, pielęgniarstwo to wcale nie jest lekka praca. Odpowiedzialna, zwyczajnie fizycznie ciężka, a przede wszystkim - obciążająca psychicznie. Bo mało który pacjent wyżyje się na ordynatorze, częściej ofiarą frustracji staje się właśnie pielęgniarka.
Zgadzam się z Twoim postem. I właśnie to co pogrubione, to sytuacje które występują bardzo często. Tak samo jak przykład, który podałam wcześniej, lekarza nikt się nie zapyta czy "ma mature"... . Generalnie upokarzająca sytuacja, no niestety kontakt z pacjentami bywa trudny. Na początku na pewno nie jest łatwo, nie brać do siebie tego typu uwag. A dobrze wiemy, że ze względu na oszczędności, często pielęgniarek jest za mało i to nie jest ich wina, że nie są w stanie czegoś zrobić tu i teraz, bo przecież się nie rozdwoją.
__________________

"Pierwsza miłość z wiatrem gna, z niepokoju drży,
Druga miłość życie zna i z tej pierwszej drwi ,
A ta trzecia jak tchórz w drzwiach przekręca klucz
I walizkę ma spakowaną już ... "

Ofelia 20 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-05-20, 16:46   #34
malyszkicownik
Zadomowienie
 
Avatar malyszkicownik
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 1 048
Dot.: Studia medyczne Poznań

Cytat:
Napisane przez kwiatek101 Pokaż wiadomość
Co masz na myśli? Bo nie rozumiem. Takich czynności nie ma. Chyba, że właśnie (bez urazy) pościelenie łóżka czy przyniesienie basenu. Żadna pielęgniarka nie zrobi badania (pobranie krwi) bez zlecenia lekarza, bo to on się pod tym podpisuje czy to badanie jest potrzebne czy też nie. Kto będzie później odpowiadał za coś, co zostało wykonane bez sensu? Tak samo jak pielęgniarka nie poda żadnego leku bez zalecenia lekarza, bo jak? Niby ona ma decydować co się podaje na jaką chorobę? (oczywiście nie chodzi mi o środki przeciwbólowe po operacji, czy jakieś uspokajacze czasami). Więc nie wiem co ona może wykonywać sama, skoro podlega pod lekarza.
Na operacji też podlega pod lekarza, instrumentariuszki podają te narzędzia, które każe im lekarz... Liczą potem to wszystko i sterylizują - tak to mogą wykonać "same".

Tak owszem, uważam, że pielęgniarki podlegają pod lekarza, ponieważ wykonują czynności im zalecone - tu nie ma nic obraźliwego bo to prawda. Tak samo jak już mówiłam - budowlaniec buduje domy, które projektował jakiś inżynier i też nie ma w tym NIC obraźliwego. To nie jest wywyższanie tylko stwierdzenie faktu... tak samo jak pracując w jakiejkolwiek firmie podlegamy pod dyrektora i robimy różne plany/projekty na JEGO ZLECENIA. Też nie ma w tym nic wywyższającego bo po prostu tak jest.
http://www.wydawnictwopzwl.pl/download/227670110.pdf

http://www.pielegniarki.info.pl/article/view/id/1772

http://www.mz.gov.pl/wwwfiles/ma_str...n_07112007.pdf

Nie chodzi mi w całej tej dyskusji o to, żeby udowodnić tu jakąś moją rację, tylko o to, żeby ludzie wreszcie przestali sprowadzać pielęgniarki do pracownika fizycznego. Jeśli sami lekarze nie wiedzą właściwie, od czego jest pielęgniarka, to skąd ma to wiedzieć pacjent? Dlatego moja droga przyjmij do wiadomości, że tak, istnieją czynności wykonywane bez zlecenia lekarza, a pielęgniarka to nie tylko banalne zastrzyki czy leki. Z mojej strony na tyle, po prostu proszę i będę walczyć o szacunek dla tej BARDZO niedocenianej w Polsce grupy zawodowej. Będzie dopiero problem, gdy wszystkie mądre pielęgniarki wyjadą za granicę, gdzie otrzymają to, co zawsze im się należało. Już wyjeżdżają, tak samo jak lekarze i wielu innych wykształconych ludzi, bo w Polsce po prostu trzeba walczyć o swoje, tak jak tu, a i tak nie dociera.
malyszkicownik jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-05-20, 16:52   #35
kwiatek101
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 1 251
Dot.: Studia medyczne Poznań

Cytat:
Napisane przez malyszkicownik Pokaż wiadomość
http://www.wydawnictwopzwl.pl/download/227670110.pdf

http://www.pielegniarki.info.pl/article/view/id/1772

http://www.mz.gov.pl/wwwfiles/ma_str...n_07112007.pdf

Nie chodzi mi w całej tej dyskusji o to, żeby udowodnić tu jakąś moją rację, tylko o to, żeby ludzie wreszcie przestali sprowadzać pielęgniarki do pracownika fizycznego. Jeśli sami lekarze nie wiedzą właściwie, od czego jest pielęgniarka, to skąd ma to wiedzieć pacjent? Dlatego moja droga przyjmij do wiadomości, że tak, istnieją czynności wykonywane bez zlecenia lekarza, a pielęgniarka to nie tylko banalne zastrzyki czy leki. Z mojej strony na tyle, po prostu proszę i będę walczyć o szacunek dla tej BARDZO niedocenianej w Polsce grupy zawodowej. Będzie dopiero problem, gdy wszystkie mądre pielęgniarki wyjadą za granicę, gdzie otrzymają to, co zawsze im się należało. Już wyjeżdżają, tak samo jak lekarze i wielu innych wykształconych ludzi, bo w Polsce po prostu trzeba walczyć o swoje, tak jak tu, a i tak nie dociera.
no właśnie i tu pokazujesz swoją rzekomą walkę o uświadomienie ludzi... a raczej jej brak. Ja osobiście uważam, że pielęgniarka nie może robić wielkich rzeczy bez lekarza i podlega pod jego kontrolę. Ty uważasz inaczej i chcesz zmienić myślenie ludzi ale NIE podajesz argumentów na przeciw temu co ja mówię. Tylko mówisz : "przyjmij do wiadomości, że tak, istnieją czynności wykonywane bez zlecenia lekarza, a pielęgniarka to nie tylko banalne zastrzyki czy leki." Czyli skoro sama tego nie wiesz i nie umiesz wyjaśnić to dlaczego wymagasz od ludzi innego myślenia? Oraz od lekarzy, którzy dokładnie wiedzą jakie są kompetencje pielęgniarek, natomiast Ty chcesz na siłę dodać im zadań... których wykonywać nie mogą. Pielęgniarki są potrzebne jak wszyscy - każdy zawód jest potrzebny ... nawet sprzątaczka, piekarz, kierowca no każdy. Tylko to nie ma nic wspólnego z brakiem szacunku, jeśli mówię, że pielęgniarka nie stanowi o pacjentach i podlega pod lekarza.




PS - to co podałaś nie wykracza za normę... Widzę, że jednak na siłę chcesz pokazać, że masz rację. Ale to normalne... Dalej nie rozumiesz, że to są czynności podstawowe, schematyczne. I nie zdarzają się prawie wcale - ew. baaardzo rzadko (zagrożenia życia na oddziałach oprócz OIT, gdzie i tak lekarze sprawują swoją rolę...)a reszta - inhalacje, karmienie itd... no to tak jak mówiłam.

Edytowane przez kwiatek101
Czas edycji: 2012-05-20 o 16:56
kwiatek101 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-05-20, 16:56   #36
ebedziebe
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-09
Wiadomości: 145
Dot.: Studia medyczne Poznań

Nigdzie nie widzę stwierdzenia że pielęgniarki są gorsze ?
Doszukujecie się same przejawu opinii jaka was(pielęgniarki) boli a tak naprawdę nie padła w żadnej wypowiedzi, wiec albo same się tak czujecie albo macie włączoną jakaś zbyt czułą autoobronę .
To że ktoś jest personelem pomocniczym , gorzej wykwalifikowanym i z definicji roli wykonywania zleconych poleceń + samodzielność pt podam lek OTC bo pan kowalski spać nie może albo zalecę pani nowakowej dmuchanie w rękawiczkę jako ćwiczenie mięśni oddechowych- bo nic ponad to( normalnych warunkach ) nie leży w kompetencji pielęgniarek ; nie oznacza że jest się gorszym .

Każdy ma swoje miejsce w hierarchii , jeden robi dużo fizycznie ale pod małą presją , drugi mało ale pod dużą itd
Tak jest w każdej dziedzinie życia .
To że pielęgniarki mają dużo ciężkiej niezbyt przyjemnej pracy to prawda ale same taka drogę wybrały.

Cytat:
Nie obrażaj zawodu pielęgniarki, bo nie daj Boże wylądujesz na oddziale i my, wg Ciebie mróweczki podaj, przynieś, pozamiataj, będziemy musiały się Tobą zająć, a lekarz poświęci Ci parę minut na obchodzie.
Bo lekarz od tego jest by sprawdzić stan , zlecić badania i leczenie ewentualnie przeprowadzić zabieg.
Powiedzie że mało pracy a dużo kasy
Ja nie oszczędzałbym na kimś od kogo zależy moje życie , po 2 życie jest brutalne i jeśli ktoś jest uzdolniony i miał chęć do nauki to ma , jak ktoś jest mniej albo mu się nie chciało to nie ma.

Piszecie że pielęgniarki mają dużo zajęć praktycznych ale nie muszą za to wkuwać - ja nie wiem jak dla was ale ja wolałbym móc po południu odpocząć a nie po wysiłku intelektualnym w dzień mieć po i później

malyszkicownik - no i ?
Bo to że kilka czynności wykonywanych w sytuacjach nagłych jest ustawowo dopuszczalnych ale pod warunkiem dodatkowych kursów dla mnie nie zmienia nic , poza tym papier przyjmie wszystko a jak często jest to realizowane w praktyce
Dlaczego za wszelką cenę staracie się pokazać wielką samodzielność , każdy jest kowalem swojego losu i wybiera świadomie odpowiednie kroki .
Generalnie samodzielność nie jest szczytowa i nie pociąga wielkiej odpowiedzialności (poza wyjątkami ) a pracownika można by przystosować do tej pracy w krótkich okresie

Edytowane przez ebedziebe
Czas edycji: 2012-05-20 o 17:08
ebedziebe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-05-20, 16:56   #37
malyszkicownik
Zadomowienie
 
Avatar malyszkicownik
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 1 048
Dot.: Studia medyczne Poznań

Cytat:
Napisane przez kwiatek101 Pokaż wiadomość
no właśnie i tu pokazujesz swoją rzekomą walkę o uświadomienie ludzi... a raczej jej brak. Ja osobiście uważam, że pielęgniarka nie może robić wielkich rzeczy bez lekarza i podlega pod jego kontrolę. Ty uważasz inaczej i chcesz zmienić myślenie ludzi ale NIE podajesz argumentów na przeciw temu co ja mówię. Tylko mówisz : "przyjmij do wiadomości, że tak, istnieją czynności wykonywane bez zlecenia lekarza, a pielęgniarka to nie tylko banalne zastrzyki czy leki." Czyli skoro sama tego nie wiesz i nie umiesz wyjaśnić to dlaczego wymagasz od ludzi innego myślenia? Oraz od lekarzy, którzy dokładnie wiedzą jakie są kompetencje pielęgniarek, natomiast Ty chcesz na siłę dodać im zadań... których wykonywać nie mogą. Pielęgniarki są potrzebne jak wszyscy - każdy zawód jest potrzebny ... nawet sprzątaczka, piekarz, kierowca no każdy. Tylko to nie ma nic wspólnego z brakiem szacunku, jeśli mówię, że pielęgniarka nie stanowi o pacjentach i podlega pod lekarza.
Nie rozumiem w ogóle pierwszej połowy Twojego wywodu, przecież podałam Ci czarno na białym i NORMALNI lekarze doskonale wiedzą o czym piszę, a NIENORMALNYM trzeba podawać na tacy rozporządzenie, bo twierdzą, że "jak to, przecież takiego czegoś nie ma".

"dodawać zadań, których wykonywać nie mogą" - czy ktoś tu nie potrafi czytać ze zrozumieniem?

edycja: nigdzie nie napisałam, że możemy robić wielkie rzeczy bez lekarza, bo to nieprawda. Piszę jednak, że może robić coś bez lekarza, bo nie jest to, tak jak twierdzicie, zawód niesamodzielny.

Edytowane przez malyszkicownik
Czas edycji: 2012-05-20 o 17:00
malyszkicownik jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-05-20, 17:07   #38
kwiatek101
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 1 251
Dot.: Studia medyczne Poznań

Cytat:
Napisane przez malyszkicownik Pokaż wiadomość
a NIENORMALNYM trzeba podawać na tacy rozporządzenie, bo twierdzą, że "jak to, przecież takiego czegoś nie ma".

"dodawać zadań, których wykonywać nie mogą" - czy ktoś tu nie potrafi czytać ze zrozumieniem?

edycja: nigdzie nie napisałam, że możemy robić wielkie rzeczy bez lekarza, bo to nieprawda. Piszę jednak, że może robić coś bez lekarza, bo nie jest to, tak jak twierdzicie, zawód niesamodzielny.
czy twierdzisz, że :
*wykonywanie szczepień w ramach kalendarza szczepień (czyli z góry narzucone i nie zależne od pielęgniarki)
*informacja o samoopiece dla osób chorych
*poradnictwo w zakresie żywienia
*pielęgnacja skóry
*ustalenie diety
*wkładanie zagłębnika
*wykonywanie zabiegów doodbytniczych (lewatywa... czopki...)
*podawanie tlenu
*podawanie leków przeciwbólowych czy uspokajających (też na zalecenie bo w sumie lekarz zawsze mówi - jakby go bolało to ketonal/morfina w takiej i takiej dawce i pielęgniarka decyduje kiedy mu dać...)
*przygotowanie chorego do transportu (to zalecenie bo idzie na operację...)
*inhalacje ....


czy to odbiega od tego co pielęgniarka wykonuje na codzień? NIE. To są jej podstawowe kompetencje. Natomiast nie wierzę w żadne intubacje nawet po szkoleniu, bo to w PRAKTYCE prawie nie zachodzi - przykro mi.
Więc dalej to nie jest argument, że pielęgniarka jest SAMODZIELNA, bo nie jest. To są czynności pielęgnacyjne.
kwiatek101 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-05-20, 17:09   #39
malyszkicownik
Zadomowienie
 
Avatar malyszkicownik
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 1 048
Dot.: Studia medyczne Poznań

Cytat:
Napisane przez ebedziebe Pokaż wiadomość
malyszkicownik - no i ?
Bo to że kilka czynności wykonywanych w sytuacjach nagłych jest ustawowo dopuszczalnych ale pod warunkiem dodatkowych kursów dla mnie nie zmienia nic , poza tym papier przyjmie wszystko a jak często jest to realizowane w praktyce
W praktyce jest tak, że na NFZ można iść jedynie z przeziębieniem. Z czymś poważniejszym tylko prywatnie. Ameryki nie odkrywamy.

I nie, to nie stereotypy. Racja, papier przyjmie wszystko, a kieszeń to już w ogóle, ale to nie miejsce i czas.

Generalnie przykro czyta się wypowiedzi studentów/lekarzy, bo z takimi ludźmi przychodzi potem pracować.

Duuużo jest kiepskich lekarzy, dużo jest pomyłek, zadufania w sobie, traktowania pacjentów z góry albo i żadnego traktowania. Dlaczego o diagnozie pacjentka dowiaduje się po wypisie, czytając własną dokumentację? Bo nie zapytała? Dlaczego jedna otrzymuje nawet osłonę na żołądek przy leczeniu niedokrwistości, a inna czeka na krew kilka dni? Bo ta pierwsza ma bodajże córkę Panią Doktor. Dlaczego pacjentkę przerzucają w ciągu 3-4 miesięcy z oddziału na oddział (neuro, wewnętrzny, zakaźny, neuro) po to, by wreszcie na własną rękę płacić za konsultacje, leczenie i rehabilitację KRĘGOSŁUPA? Dlaczego idąc do lekarza po receptę na syrop nasenny, w przypadku braku innej alternatywy uśmierzenia bólu lekarz prześmiewczo odmawia, sugerując, że nie jest to lek ratujący życie? Chyba tylko po to, by następnego dnia wezwać pogotowie i otrzymać na sorze 3 zastrzyki, a potem receptę na antydepresanty (lekarz wreszcie obserwował pacjentkę! stwierdził słusznie psycho-somatyczne pochodzenie bólu). Dlaczego idąc do lekarza z kontuzją kolana i prosząc o prywatną wizytę ze względu na krótszy czas oczekiwania słyszę, że mojego ojca NIE STAĆ na wizytę u Pana Doktora? Nie są to akurat jakieś poważne rzeczy, bo nie wspomnę o leczeniu mężczyzny w jednym szpitalu, a odtruwaniu go w innym szpitalu. No przecież LEKARZ SIĘ POD TYM PODPISAŁ!
Wybaczcie, ale już chyba wolę "bawić się" w pielęgnowanie.

Edytowane przez malyszkicownik
Czas edycji: 2012-05-20 o 17:20
malyszkicownik jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-05-20, 17:14   #40
ebedziebe
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-09
Wiadomości: 145
Dot.: Studia medyczne Poznań

Cytat:
Napisane przez malyszkicownik Pokaż wiadomość
W praktyce jest tak, że na NFZ można iść jedynie z przeziębieniem. Z czymś poważniejszym tylko prywatnie. Ameryki nie odkrywamy.

I nie, to nie stereotypy. Racja, papier przyjmie wszystko, a kieszeń to już w ogóle, ale to nie miejsce i czas.
Co jest stereotypem ?
Dlaczego sądzisz ze na NFZ tylko z przeziębieniem ?
Ja bym powiedział że odwrotnie łatwiej leczyć prywatnie blachę sprawy niż poważne - kwestia kwoty
Oraz że w poważnych kwestiach na leczenie z NFZ wcale nie czeka się długo .

A i jeszcze co oprócz zarobków za granicą w pracy pielęgniarek jest lepsze ?
Pacjenci trochę bardziej zadbani ok , lepsze zarobki ok ale przecież obowiązki te same
ebedziebe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-05-20, 17:20   #41
skazana_na_bluesa
.
 
Avatar skazana_na_bluesa
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: koniec świata
Wiadomości: 28 112
Dot.: Studia medyczne Poznań

Cytat:
Napisane przez malyszkicownik Pokaż wiadomość
edycja: nigdzie nie napisałam, że możemy robić wielkie rzeczy bez lekarza, bo to nieprawda. Piszę jednak, że może robić coś bez lekarza, bo nie jest to, tak jak twierdzicie, zawód niesamodzielny.
widze, ze masz duze kompleksy na punkcie swojego zawodu
wszystkie twoje wypowiedzi brzmialy tak, jakby pielegniarki mogly robic same-super-wazne rzeczy. kwiatek101 nie napisala, ze pielegniarki nic nie moga robic, ale to chyba logiczne (i w rozporzadzeniu z ministerstwa tez jest o tym napisane), ze maja postepowac zgodnie ze swoimi kwalifikacjami? przyklad pierwszy z brzegu - lista lekow z linku. wszystkich substancji nie kojarze, a nie chce mi sie sprawdzac, ale widze, ze pielegniarka moze podawac - aspiryne, glukoze, leki przeciwbolowe, jakies uspokajacze, nasercowe (czyli generalnie nagle wypadki).
zanim napiszesz kolejny post w tym watku to wez gleboki oddech. nikt nie napisal, ze pielegniarka nie moze nic robic czy jest niepotrzebna. zawod jak kazdy inny, z tym, ze pielegniarki nie moga same decydowac o wielu sprawach.

a co do optymistycznej wersji, ze pielegniarstwo to 5 lat, a medycyna 6. cos, po 3 latach licencjatu mozna pracowac w zawodzie. po 6 latach medycyny ma sie ograniczone prawo wykonywania zawodu. wiec 3 lata do 7 lat /nie liczac specjalizacji w obu przypadkach/ to chyba zasadnicza roznica, co?

---------- Dopisano o 18:20 ---------- Poprzedni post napisano o 18:17 ----------

Cytat:
Napisane przez malyszkicownik Pokaż wiadomość
Generalnie przykro czyta się wypowiedzi studentów/lekarzy, bo z takimi ludźmi przychodzi potem pracować.
a ja wspolczuje lekarzom i po czesci studentom takich wielce ucisnionych pielegniarek. znasz powiedzenie, ze akcja rodzi reakcje?
__________________
-27,9 kg

skazana_na_bluesa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-05-20, 17:55   #42
malyszkicownik
Zadomowienie
 
Avatar malyszkicownik
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 1 048
Dot.: Studia medyczne Poznań

Cytat:
Napisane przez skazana_na_bluesa Pokaż wiadomość
a ja wspolczuje lekarzom i po czesci studentom takich wielce ucisnionych pielegniarek. znasz powiedzenie, ze akcja rodzi reakcje?
Tak, dlatego się odezwałam w tym temacie, ale żałuję, że oprócz mnie praktycznie nikt się nie wypowiedział, być może zbyt duża liczba lekarzy na tej sali.

Znam też powiedzenie - milczenie jest złotem, dlatego zastosuję się do lekarskiej porady, wezmę głęboki oddech i wrócę do cieszenia się niedzielą i tego samego życzę wam
malyszkicownik jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-05-20, 19:21   #43
fankapsychiatrii
Wtajemniczenie
 
Avatar fankapsychiatrii
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Trójmiasto
Wiadomości: 2 851
Dot.: Studia medyczne Poznań

Cytat:
Napisane przez kwiatek101 Pokaż wiadomość
ha ha ha wiem o tym, ale śmieszy mnie strasznie Wasze podejście. Nie napisałam NIC złego o pielęgniarkach, tylko opisałam, że jest ogromna różnica w nauczaniu i wiedzy. Oraz, że jest podział obowiązków. Ale pielęgniarki są potrzebne, co nie ulega wątpliwości. Mają ciężką pracę itd...

Ale jak widać Wy macie jakieś chore kompleksy na punkcie swoich zawodów i jesteście przewrażliwione. No i dodatkowo nie umiecie czytać ze zrozumieniem, co jednak w tym wypadku jest podstawą do tego, żeby uważać, że poziom kształcenia jest.... inny :P

PS - jak ja pracuje w wakacje jako kelnerka, opiekunka itd to nie mam problemów z tym, że ktoś mi powie, że do tego nie trzeba się uczyć, czy, że moja praca jest po prostu zwykła, każdy to może robić , tylko tyle, że męcząca fizycznie i czasem psychicznie... no ale niektórzy mają z tym problem widzę. (Oczywiście nie mówię, że pielęgniarką może zostać każdy - żeby zaraz nie było znów problemów z czytaniem)[COLOR="Silver"]
Ja Ci tylko zwróciłam uwage na niekonsekwencje w tym co napisałas o drodze zawodowej i mozliwym wykształceniu pielęgniarki/lekarza. Obydwie grupy zawodowe po skończeniu studiów mogą robic specjalizacje, jednak lekarze robia je owiele częsciej. tak samo jak częściej mają (przynajmniej na dzień dzisiejszy) studia bo jak wiadomo medycyny można nauczyć sie tylko na studiach na kierunku lekarskim Zaś jesli chodzi o pielegniarki do niedawna można było nauczyć się pielegniarstwa w liceum medycznym lub studium. Poniewaz teraz można to uczynić tylko na studiach licenciackich oraz magisterskich jako kontynuacji to kiedy wymienią sie pokolenia ilość pielegniarek z wykształceniem wyższym procentowo dorówna ilości lekarzy z wyższym którzy przecież stanowią 100% choć zapewne nie wszystkie bedą miały tytuł magistra i dokładnie to tej równości nie bedzie Co do specjalizacji to w przypadku pielegniarek chyba nie ma takiego zapotrzebowania na specjalistki jak na lekarzy specjalistów i nie wiem czy to sie opłaca...

---------- Dopisano o 20:21 ---------- Poprzedni post napisano o 20:00 ----------

EDIT: doczytałam pytanie o to co może robic pielegniarka pez zlecenia lekarskiego - generalnie to ja wiem,ze podawac leki stosowane w resuscytacji dorosłego
jestem połozna to powiem co może połozna
piel/lub połozna ze specjalizacją z pielęgniarstwa ratunkowego może intubowac noworodka i podawac mu leki do resuscytacji
położna może samodzielnie odbierac porody fizjologiczne, oddzielić ręcznie łożysko w razie nieobecnosci lekarza, wykonac kontrolę macicy, naciąc krocze w razie takiej potrzeby podczas porodu, zszyć krocze nacięte i pękniete jesli to pekniecie I-stopnia, rozpoznawac ciąże w tym kierować samodzielnie na badania laboratoryjne zwiazane z rozpoznaniem ciąży i jej przebiegiem fizjologicznym, podawac bez zlecania leki oksytotyczne (ale jest zobowiązana o tym poinformować), wykonać badanie noworodka po porodzie, rozpoznawać stany patologiczne w przebiegu laktacji i radzić sobie z nimi a te które wymagają interwencji lekarskiej kierowac do wybranego specjalisty (chirurga, ginekologa), pobierać wymazy cytologiczne, pewnie wymyśliłabym wiecej ale to takie podstawowe pielegniarki tez pewnie mają cos swojego ja mysle ze nie kazdy musi wiedziec co tam my robimy bez zlecenia, ale nie jest prawdą że na wszystko jest potrzebny wpis

Edytowane przez fankapsychiatrii
Czas edycji: 2012-05-20 o 19:23
fankapsychiatrii jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-05-20, 19:49   #44
klempaa
Zakorzenienie
 
Avatar klempaa
 
Zarejestrowany: 2008-10
Lokalizacja: z kupy gruzu
Wiadomości: 18 377
Dot.: Studia medyczne Poznań

Cytat:
Napisane przez kwiatek101 Pokaż wiadomość
generalnie na pielęgniarstwo nie ważne gdzie łatwo się jest dostać, więc bez spiny...
Ale z tym porównaniem do lekarskiego niestety przesadziłaś ostro koleżanko. Ani położnictwo ani pielęgniarstwo nie są trudnymi kierunkami. To są najłatwiejsze kierunki na uczelniach medycznych, no plus zdrowie publiczne i może analityka medyczna... Później i tak pracuje się "pielęgnując pacjentów" - robiąc zastrzyki, pobierając krew , zakładając elektrody do ekg...... no i dając leki. Do tego nie trzeba dużej wiedzy, natomiast w większości szpitali są pielęgniarki po studium / liceum medycznym więc to mówi samo za siebie... po studiach przeważnie są np oddziałowymi ale tam też jest głównie praca nie wymagająca wielkich umiejętności. Nie nastawiaj się na cieżką pracę, na pewno będziesz miała mnóstwo wolnego czasu więc spokojnie.

Ah, jak ja uwielbiam studentów medycyny, ktorzy sa tak za*ebiści, że wszystkie inne kierunki przy ich jedynym i prawdziwym to pikuś...


---------- Dopisano o 20:49 ---------- Poprzedni post napisano o 20:47 ----------

Cytat:
Napisane przez malyszkicownik Pokaż wiadomość
Nie musiałam czytać dalszych Twoich postów, aby wiedzieć, że studiujesz na lekarskim. O, ilu to takich zadufanych w sobie lekarzy, baa, studentów spotkałam... Nie uważam, że pielęgniarka stoi wyżej od lekarza, bo tak niestety nigdy nie bedzie, ale daruj sobie obrażanie. Dzięki takim osobom jak Ty właśnie zawód pielęgniarki jest pomiatany, zniżany niemalże do roli salowej i właśnie przez takie myślenie zarobki są, jakie są. Bo pielęgniarka może zapier... przez 12h przy 40 łóżkach, w międzyczasie wykonaj pomiary, przygotuj i podaj leki, podaj to, podaj tamto, podłącz/odłącz, tego boli, tamtej trzeba zmienić opatrunki, a tutaj zmarło na naszych oczach dziecko, a gdzie indziej samotny mężczyzna bez obu nóg. Każdy oczekuje naszej pomocy, naszej uwagi, rozmowy i ludzkiego podejścia. Podkreślam, medycyna to zawsze będzie medycyna, ale pielęgniarstwo cały czas się zmienia. Tylko krowa nie zmienia swoich poglądów, więc nie szerz bzdur. Myślisz, że nie miałam praktyk? Nie widziałam pracy lekarzy i pielęgniarek? Nie obrażaj zawodu pielęgniarki, bo nie daj Boże wylądujesz na oddziale i my, wg Ciebie mróweczki podaj, przynieś, pozamiataj, będziemy musiały się Tobą zająć, a lekarz poświęci Ci parę minut na obchodzie.

No nic, wylałam z siebie mój żal i ostatni raz proszę - nie obrażaj pielęgniarek, bo z tego co widzę, to niewiele się orientujesz na temat ich pracy. Oprócz takich zadufanych w sobie "medyków" spotkałam też na szczęście bardzo dobrych specjalistów, którzy traktują pielęgniarkę jak partnera i tak powinno być. Dobrze przygotowana pielęgniarka to dla lekarza wielki skarb, ale wiadomo, wszędzie są wyjątki. Niestety, ale i stety jest nas coraz mniej, grupa zawodowa starzeje się, więc może kiedyś zmieni się to średniowieczne pojmowanie pielęgniarki jako "siostry".

Edycja: Poza tym pielęgniarka to nie tylko pobieranie krwi i podawanie leków - jest wiele różnych specjalności i dodatkowo płatnych zajęć, jak na przykład koordynator transplantacyjny, ale najłatwiej jest siedzieć w przychodni i drzeć się na czekających pacjentów.

PS. 10 pielęgniarek na oddziale? Gdzie tak jest? Nie pytam złośliwie, tylko dlatego, że to niestety w Polsce rzadkość. Bywa, że są nawet 2 na cały, 30-40 łóżkowy oddział, ot oszczędność. A potem narzekania, że pielęgniarek nie ma, bo pewnie kawkę piją. Nie ma, bo nie mają czasu, do tego dochodzi okropna papierkologia.

Zgadzam się
Mimo studiowania na tym jakże elytarnym lekarskim
__________________
Źle czy dobrze, okaże się później. Ale trzeba działać, śmiało chwytać życie za grzywę.
Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania.
Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się.


Śledź też pies! - blogujemy


klempaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-05-20, 20:07   #45
skazana_na_bluesa
.
 
Avatar skazana_na_bluesa
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: koniec świata
Wiadomości: 28 112
Dot.: Studia medyczne Poznań

Cytat:
Napisane przez malyszkicownik Pokaż wiadomość
Tak, dlatego się odezwałam w tym temacie, ale żałuję, że oprócz mnie praktycznie nikt się nie wypowiedział, być może zbyt duża liczba lekarzy na tej sali.

Znam też powiedzenie - milczenie jest złotem, dlatego zastosuję się do lekarskiej porady, wezmę głęboki oddech i wrócę do cieszenia się niedzielą i tego samego życzę wam
szkoda tylko, ze nie studiuje na kierunku lekarskim
__________________
-27,9 kg

skazana_na_bluesa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-05-20, 20:11   #46
kwiatek101
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 1 251
Dot.: Studia medyczne Poznań

2 pielęgniarki na oddziale?????? <szok>

Edytowane przez kwiatek101
Czas edycji: 2012-05-20 o 20:46
kwiatek101 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-05-21, 07:17   #47
malyszkicownik
Zadomowienie
 
Avatar malyszkicownik
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 1 048
Dot.: Studia medyczne Poznań

Cytat:
Napisane przez kwiatek101 Pokaż wiadomość
2 pielęgniarki na oddziale?????? <szok>
Owszem i to wcale nie rzadko, dlatego tak mnie zirytowały niektóre Twoje wypowiedzi.
malyszkicownik jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-05-21, 08:02   #48
kwiatek101
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 1 251
Dot.: Studia medyczne Poznań

Cytat:
Napisane przez malyszkicownik Pokaż wiadomość
Owszem i to wcale nie rzadko, dlatego tak mnie zirytowały niektóre Twoje wypowiedzi.
Byłam w wielu szpitalach (nie tylko w województwie, w którym mieszkam ) ale nigdy przenigdy nie widziałam 2 pielęgniarek na zmianie. Bez przesady... na 40 łóżek... co to za szpitale...
kwiatek101 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-05-21, 11:48   #49
fankapsychiatrii
Wtajemniczenie
 
Avatar fankapsychiatrii
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Trójmiasto
Wiadomości: 2 851
Dot.: Studia medyczne Poznań

albo jedna położna na sali sali porodowej na 3 łózka porodowe w szpitalu powiatowym w 65tyś mieście (tak jest u mnie)
fankapsychiatrii jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-05-21, 13:42   #50
kwiatek101
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 1 251
Dot.: Studia medyczne Poznań

słuchajcie, u "mnie" jest całkiem inaczej i tak jak mówię, nie byłam w jednym szpitalu.. i nie tylko w moim województwie... oraz na wielu oddziałach. Ale fakt, że są różne "standardy"... Moje koleżanki opowiadają, że tam gdzie robiły praktyki / kliniki CZĘSTO nie było wenflonów i innych niezbędnych rzeczy - też nie chciało mi się w to wierzyć, bo ja jestem "przyzwyczajona" do czego innego.(nie wiem czy tak to można nazwać, chodzi mi o to, że na prawdę dużo czasu spędziłam w szpitalach, gdzie nie było takich cyrków, najmniejsze "błędy" były zaraz u ordynatora... np takie, że pielęgniarka nie oprowadziła nowej osoby po oddziale - to jest m.in. tam standardem...i już takie niedociągnięcia są "karane") U nas w szpitaklu jest normą, że po większości operacji daje się heparynę (Clexane) natomiast ostatnio dowiedziałam się, że w niektórych szpitalach nawet jak jest odgórne zalecenie, żeby podawać to często nie podają, bo jest to drogie co dla mnie było szokiem... ( u nas jest nawet, jeśli nie ma zalecenie krajowego konsultanta anestezjologii - na wszelki wypadek)
Natomiast to nie zmienia faktu, że to co opisujecie to jakaś katastrofa ( Dobrze, że tam nie byłam bo pewnie odechciałoby mi się studiowania )
kwiatek101 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-05-21, 16:33   #51
fankapsychiatrii
Wtajemniczenie
 
Avatar fankapsychiatrii
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Trójmiasto
Wiadomości: 2 851
Dot.: Studia medyczne Poznań

nie , to uczy zaradnosci
fankapsychiatrii jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-05-21, 16:35   #52
kwiatek101
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 1 251
Dot.: Studia medyczne Poznań

jeśli zaradnością nazywasz zap*eprzanie przez dwie pielęgniarki nad 40 łóżkami to tak pracuj ale nie każdy chce dawać się tak wykorzystywać :P :P nie wiem jaka to zaradność, raczej brak asertywności w odmówieniu pracy i warunków... no ale jak kto chce
kwiatek101 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-05-21, 17:08   #53
malyszkicownik
Zadomowienie
 
Avatar malyszkicownik
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 1 048
Dot.: Studia medyczne Poznań

Zaradność to to nie jest, tylko głupota ze strony systemu, a często niestety dramat słabiej wykształconych pielęgniarek w małych miastach, niestety. Starsze pielęgniarki, kształcone w starym systemie nie mają zbyt wielkiego wyboru jeśli chodzi o pracę. Z pewnością wiele kobiet powstrzymuje od zmiany pracy głównie satysfakcja z niej. Czasem wystarczy uśmiech, dobre słowo ze strony pacjenta i szacunek, aby cały dzień mieć potem siłę.

Dopiero od niedawna wprowadzono możliwość zdobywania zawodu tylko i wyłącznie na uczelniach wyższych, więc potrzeba czasu, aby pokolenia pielęgniarek zaczęły się wymieniać, a sytuacja poprawiać. Niestety, ale to najczęściej same pielęgniarki "pracują" na swoją opinię, nie można jednak przez to oceniać całej grupy zawodowej i bezmyślnie powtarzać po innych, jeśli samemu nie ma się REALNEGO pojęcia o pracy pielęgniarki.
malyszkicownik jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-05-21, 21:41   #54
aptrp
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 542
Dot.: Studia medyczne Poznań

W zasadzie to uważam, że pielęgniarkom często wydaje się, że umieją i mogą więcej, niż tak jest w rzeczywistości (lekarzom zresztą też), ale tu mam wrażenie, że jednak kwiatek przegina. Poza tym co to za gadanie, że pielęgniarka nie ma podstaw do oceny EKG? To nie jest aż tak skomplikowane, żeby nie można się było tego nauczyć bez wkuwania Bochenka. Zresztą te, co pracują przy monitorach robią to lepiej niż zdecydowana większość nadętych studencików
aptrp jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-05-21, 22:00   #55
kwiatek101
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 1 251
Dot.: Studia medyczne Poznań

otóż ocena prawidłowego EKG nie jest wcale skomplikowana, natomiast ocena zaburzeń już tak i do tej pory żadna pielęgniarka, z którą miałam do czynienia nie wiedziała jak to zrobić. Nawet nie odważyła się nic lekarzowi powiedzieć, bo i po co? Ona nie ma prawa do analizy i stawiania diagnoz :P tak już jest. Jak chirurg przed operacją widzi EKG i jest prawidłowe - to super, ale jak widzi, że coś jest nie tak to sam nie analizuje, nie przypisuje leków, tylko woła do tego kardiologa. Także tak...

PS - w bochenku tego nie uczą dla Twojej wiedzy :P ale jak zwykle, dużo osób, które się wypowiadają wiedzy nie mają, tylko "co im się wydaje"

PS 2 - pielęgniarki nie pracują przy monitorach. Ew. anestezjologiczne, ale one o niczym nie decydują jeśli chodzi o podawanie leków w razie problemów.. nie one oceniają, tylko monitor sam wydaje dźwięki, pani dr patrzy i mówi "proszę tyle i tyle substancji X"
kwiatek101 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-05-21, 22:30   #56
aptrp
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 542
Dot.: Studia medyczne Poznań

No jest skomplikowana, ale pielęgniarki mogą się tego nauczyć i znam takie, które jako tako umieją (powiedzmy na poziomie lekarza rodzinnego, co nie jest złym poziomem). Po drugie, Bochenek to była ironia, wyobraź sobie (co, jak widzę, może być ciężkie). Po trzecie gówno wiesz o pracy przy monitorach, najwyraźniej
aptrp jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-05-21, 22:34   #57
kwiatek101
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 1 251
Dot.: Studia medyczne Poznań

moim zdaniem Ty g*wno wiesz o tym co mówisz
poziom lekarza rodzinnego w odczytywaniu ekg - oooooohh niesamowity.
Jeśli nawet powiedzmy umieją odczytać prawidłowe ekg - co im to daje? IM NIC.
Ja generalnie dopiero studiuję, więc o studentach nic nie mówię, mamy na razie g*wnianą wiedzę w porównaniu do tego, co będziemy robić. Natomiast stwierdzenie, że pielęgniarstwo ma ten sam materiał jak lekarski, czy późniejsze odpowiedz, że pielęgniarki to takie samowystarczalne itd... :P śmieszne. Mam nadzieję (jestem pewna) że życie i przyszła praca zweryfikuje poglądy malegoszkicownika co do tego, co jej się wydaje, że pielęgniarka może ;P

ale ... doesn't matter
kwiatek101 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-05-21, 23:01   #58
aptrp
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 542
Dot.: Studia medyczne Poznań

Zdaniem mojego dyplomu jednak wiem
Nie podniecaj się tak tym EKG, jak ktoś umie rozpoznać zagrożenie życia na jego podstawie, to wystarczy. Zaburzenia rytmu zostaw łaskawie elektrofizjologom.
aptrp jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-05-21, 23:14   #59
kwiatek101
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 1 251
Dot.: Studia medyczne Poznań

Cytat:
Napisane przez aptrp Pokaż wiadomość
Zaburzenia rytmu zostaw łaskawie elektrofizjologom.
a no właśnie... :P
kwiatek101 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-05-22, 10:36   #60
Baddream
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 54
Dot.: Studia medyczne Poznań

Kwiatek, ja nie stwierdziłam, że pielęgniarki uczą się tego samego co lekarze, nie przekręcaj moich słów... :/
Baddream jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 12:04.