Kognitywistyka - z czym się to je? WĄTEK ZBIORCZY - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja > Studia

Notka

Studia Miejsce dla osób, które są zainteresowane studiami. Chcesz dowiedzieć się jak wygląda życie studenckie? Dołącz do nas, podziel się doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2010-06-18, 21:24   #1
ola_gie
Zakorzenienie
 
Avatar ola_gie
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 7 218

Kognitywistyka - z czym się to je? WĄTEK ZBIORCZY


Witam

Kognitywistyka jest stosunkowo nowym kierunkiem na polskich uczelniach. Dlatego ciężko stwierdzić, co po tym można właściwie w życiu robić Chciałabym Was zatem prosić o zabranie głosu i podanie swoich pomysłów na zastosowanie tej dziedziny nauki w praktyce.

Dla niewtajemniczonych:
kognitywistyka to (cyt. za Wikipedią ) dziedzina nauki zajmująca się zjawiskami dotyczącymi działania umysłu, w szczególności ich modelowaniem. Kognitywistyka jest nauką multidyscyplinarną, znajduje się na pograniczu wielu dziedzin, takich jak: psychologii poznawczej, neurobiologii, filozofii umysłu, sztucznej inteligencji, lingwistyki (lingwistyka kognitywna), oraz logiki i fizyki.
Główne obszary badawcze w obrębie tej dziedziny to reprezentacja wiedzy, język, uczenie się, myślenie, percepcja, świadomość, podejmowanie decyzji oraz inteligencja (inteligencja kognitywna).


Mnie przychodzi na myśl sektor reklamy i pranie odbiorcom mózgów, ewentualnie opracowywanie jakichś nowych metod nauki, może coś na polu e-learningu. Z bardziej technicznych spraw - sztuczna inteligencja.



Macie jeszcze jakieś pomysły? Będę wdzięczna za każde spostrzeżenie, także autorstwa osoby, która z tematem nie ma kompletnie nic wspólnego




PS. Starałam się, aby ten post nie miał wydźwięku rozpaczliwego apelu pt. "pomóż mi wybrać kierunek studiów", ale mimo wszystko proszę o wyrozumiałość
__________________


Tak właśnie.
ola_gie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-18, 21:36   #2
mmhhmm
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-12
Lokalizacja: East side
Wiadomości: 109
Dot.: Kognitywistyka - z czym się to je? Burza mózgów ;D

odradzam taki kierunek - jest zbyt interdyscyplinarny. Zagadnienia z kognitywizmu są właśnie na lingwistyce, jeśli rzeczywiście Cię to interesuje to pokuś się właśnie o języki. Będziesz miała dwa opanowane do perfekcji i trzeci na poziomie średniozaawansowanym, płynnym. Koleżanka pisała pracę mgr właśnie ocierającą się o kognitywizm (warstwa językowa i treści przekazu w South Park).

W ogóle w dzisiejszych czasach kierunki które dają "wiele możliwości" są tak naprawdę bardzo zdradzieckie. Gdy zaczynałam przygodę na uniwersytecie modna była socjologia, więc przez 5 lat zgłębiałam jej tajniki, w trakcie skończyłam jeszcze kulturoznawstwo, a po rozejrzeniu się w realiach rynku pracy stwierdziłam, że ostatnia szansa w podyplomówkach i tylko dzięki nim mam fajną, ciekawą i satysfakcjonującą finansowo pracę
__________________
Szczęśliwa...
mmhhmm jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-18, 21:43   #3
ola_gie
Zakorzenienie
 
Avatar ola_gie
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 7 218
Dot.: Kognitywistyka - z czym się to je? Burza mózgów ;D

Cytat:
Napisane przez mmhhmm Pokaż wiadomość
odradzam taki kierunek - jest zbyt interdyscyplinarny. Zagadnienia z kognitywizmu są właśnie na lingwistyce, jeśli rzeczywiście Cię to interesuje to pokuś się właśnie o języki. Będziesz miała dwa opanowane do perfekcji i trzeci na poziomie średniozaawansowanym, płynnym. Koleżanka pisała pracę mgr właśnie ocierającą się o kognitywizm (warstwa językowa i treści przekazu w South Park).

W ogóle w dzisiejszych czasach kierunki które dają "wiele możliwości" są tak naprawdę bardzo zdradzieckie. Gdy zaczynałam przygodę na uniwersytecie modna była socjologia, więc przez 5 lat zgłębiałam jej tajniki, w trakcie skończyłam jeszcze kulturoznawstwo, a po rozejrzeniu się w realiach rynku pracy stwierdziłam, że ostatnia szansa w podyplomówkach i tylko dzięki nim mam fajną, ciekawą i satysfakcjonującą finansowo pracę
Dziękuję za odpowiedź Przyznam, że trochę mnie zmartwiłaś, bo zainteresowałam się tą nauką bardziej od tej strony "ścisłej". Mam też w sobie coś z humanisty, więc takie połączenie by mi odpowiadało, ale lingwistyka sama w sobie już mniej
__________________


Tak właśnie.
ola_gie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-18, 21:49   #4
EarlGrey
Wtajemniczenie
 
Avatar EarlGrey
 
Zarejestrowany: 2009-05
Wiadomości: 2 622
Dot.: Kognitywistyka - z czym się to je? Burza mózgów ;D

hmm pierwsze słyszę...tez myślę że kierunki po których można robić wszystko tak naprawdę nie można robić nic. Polska nadal jest krajem gdzie pracodawca szuka pracownika z konkretnym wykształceniem. Sama jak szłam na studia, to szukałam wymyślnych kierunków, ale stwierdziłam, że wolę to co już przerobione. Zastanów się dobrze, w prawdzie nie jest to decyzja na całe życie, bo zawsze kierunek można zmienić, ale lepiej chyba zastanowić się, przemyśleć niż później zmieniać.
__________________
26.04.2014
EarlGrey jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-18, 22:02   #5
Goosiaa
Zadomowienie
 
Avatar Goosiaa
 
Zarejestrowany: 2008-12
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 438
Dot.: Kognitywistyka - z czym się to je? Burza mózgów ;D

Jeśli uważasz, że to może być coś, co Cię zainteresuje, to idź na te studia. W sensie zawodowym "dadzą" Ci tyle samo, co każde inne studia humanistyczne, społeczne czy właśnie takie z pogranicza. Jeśli chcesz mieć gwarancję pracy to idź na medycynę lub coś stricte ścisłego, mechatronika czy coś z tych rzeczy.

Studia dadzą Ci mniej lub bardziej interdyscyplinarną wiedzę, znajomości, nauczą zaradności (czy jak kto woli krętactwa). Jeśli w czasie studiów będziesz robiła coś więcej, jakieś praktyki, staże, praca na niepełny etat i będziesz bardzo dobrze znała przynajmniej jeden język obcy to na pewno znajdziesz pracę.

Ja studiuję stosunki międzynarodowe, które też "nic nie dają"
Goosiaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-18, 22:10   #6
ola_gie
Zakorzenienie
 
Avatar ola_gie
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 7 218
Dot.: Kognitywistyka - z czym się to je? Burza mózgów ;D

Dzięki Dziewczyny za wpisy
Szczerze mówiąc, priorytetem jest dla mnie od jakiegoś czasu inżynieria biomedyczna, ale mam poważne obawy, że się nie dostanę Niemniej jednak, czuję, że będzie mi brakować nieco tych humanistycznych klimatów, bo mam też do tego dryg. Kognitywistykę wyszukałam stosunkowo niedawno i zainteresowała mnie ta tematyka, ale właśnie nie wiem, jakie daje możliwości.
__________________


Tak właśnie.
ola_gie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-19, 03:33   #7
Ewakuacja69
Rozeznanie
 
Avatar Ewakuacja69
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Olsztyn
Wiadomości: 664
Dot.: Kognitywistyka - z czym się to je? Burza mózgów ;D

kierunek wydaje mi sie bardzo fajny. z tego co czytalam na jakims forum, studenci tego kierunku sa bardzo zadowoleni ze studiow. sama chcialabym skonczyc kognitywistyke jako drugi kierunek, ale chwilowo nie mam mozliwosci-chociazby ze wzgledu na brak takiego kierunku na mojej uczelni
co po tym mozna robic? trudno stwierdzic. jak pierwsze roczniki skoncza ten kierunek, bedzie mozna powiedziec cos wiecej. jesli jestes zainteresowana tym kierunkiem to zloz papiery
__________________
tyle rzeczy do sfotografowania, a tak mało czasu...

-15kg!
Ewakuacja69 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2010-06-19, 07:05   #8
makeupnotwar
Wtajemniczenie
 
Avatar makeupnotwar
 
Zarejestrowany: 2009-05
Wiadomości: 2 670
Dot.: Kognitywistyka - z czym się to je? Burza mózgów ;D

możesz zostać na uczelni ciekawa sprawa btw. u mnie na uczelni (UW, fil. angielska) są specjaliści od językoznawstwa kognitywnego, mają swoje kursy itp. aczkolwiek mnie dużo bardziej przekonuje jęz. generatywne
__________________

makeupnotwar jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-19, 08:50   #9
mmhhmm
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-12
Lokalizacja: East side
Wiadomości: 109
Dot.: Kognitywistyka - z czym się to je? Burza mózgów ;D

Cytat:
Napisane przez Ewakuacja69 Pokaż wiadomość
kierunek wydaje mi sie bardzo fajny. z tego co czytalam na jakims forum, studenci tego kierunku sa bardzo zadowoleni ze studiow. sama chcialabym skonczyc kognitywistyke jako drugi kierunek, ...

właśnie, po to, żeby sobie postudiować miły kierunek, poszerzający zainteresowania itp to jak najbardziej można, ale cóż z tego, że później pojawi się problem ze znalezieniem pracy. A jako drugi kierunek, lub podyplomówka - to świetny pomysł (oczywiście akurat nie z kognitywistyki, bo takiej jeszcze nie ma ale z innych, interesujących przedmiotów).

Dodam jeszcze, że duże znaczenie może mieć Twoje miejsce zamieszkania, nie chodzi o miasto czy wieś, ale region Polski. Zajmuję się rekrutacją w jednym z największych miast tak zwanej Polski B / lub nawet C, łatwo więc się domyśleć gdzie i kiedy na stanowisko doradcy ds. obsługi klienta, sekretarki, handlowca czy szeroko rozumianego marketingowca aplikują osoby po archeologii (ciekawy kierunek), filozofii (równie ciekawy), europeistyce, czy innych typu mediewistyka, to rekruterzy takich osób raczej nie zaproszą na pierwszy etap. Mimo tego, że kandydat może przekonywać w liście przewodnim, że ma szerokie zainteresowania, wiedzę interdyscyplinarną itp, ale jeśli nie ma ... "bardziej wąskiego" kierunku (nie mówię od razu o studiach, może to być studium lub wspomniana wcześniej podyplomówka), który daje mu konkretne umiejętności i trenuje ściśle określone cechy, to - w przypadku takich właśnie "ciekawych kierunków" tylko bogate doświadczenie podziała na jego korzyść.

Smutne, ale prawdziwe. Zwłaszcza w miastach, gdzie na przeciętne ogłoszenie w ciągu pierwszych dni od jego pojawienia się przychodzi 550 podań. Jest zatem z czego wybierać, ale przy takiej konkurencji i jednym wakacie - kryteria muszą być ostre.

Pozostanie na uczelni jest również bardzo dobrym pomysłem, w przypadku posiadania predyspozycji do pracy ze studentami, oczywiście. Wprawdzie 3, 4 pierwsze lata (adiunkt) są ciężkie głównie pod względem finansowym, ale za to ile z tego zajęcia satysfakcji

Pozdrawiam wszystkie Uczestniczki wątku
__________________
Szczęśliwa...
mmhhmm jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-19, 08:59   #10
Chii1986
Zakorzenienie
 
Avatar Chii1986
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: Wlkp
Wiadomości: 7 326
Dot.: Kognitywistyka - z czym się to je? Burza mózgów ;D

Miałam wykłady z kognitywistyki bardzo ciekawe zagadnienia, chociaż bywają i trudne. Jest masa ciekawostek związanych z działaniem mózgu czy np. złudzeniami optycznymi ale i masa trudnych zagadnień. Ten kierunek zawiera zagadnienia z filozofii, psychologii, biologii, fizyki czy językoznawstwa.

Myślę, że jeśli jesteś zdolna to jako drugi kierunek dasz radę.
__________________
31maj 2013 HANIA
Chii1986 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-19, 13:06   #11
ever-dream
Wtajemniczenie
 
Avatar ever-dream
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomości: 2 491
Dot.: Kognitywistyka - z czym się to je? Burza mózgów ;D

Kierunek bardzo ciekawy, ale dosyć trudny Kiedyś się zastanawiałam nad nim, ale odpuściłam
__________________
"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki".
ever-dream jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-06-19, 18:50   #12
ola_gie
Zakorzenienie
 
Avatar ola_gie
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 7 218
Dot.: Kognitywistyka - z czym się to je? Burza mózgów ;D

Cytat:
Napisane przez ever-dream Pokaż wiadomość
Kierunek bardzo ciekawy, ale dosyć trudny Kiedyś się zastanawiałam nad nim, ale odpuściłam
a czemu odpuściłaś?


Cieszę się, że dyskusja się rozwinęła Martwi mnie właśnie stosunek przyszłego pracodawcy do absolwenta tak interdyscyplinarnego kierunku.
Szczerze mówiąc nie biorę w ogóle pod uwagę, przynajmniej na chwilę obecną, studiowania dwóch kierunków. Dlatego też, jeśli wybrałabym kognitywistykę, to byłoby to moje jedyne zajęcie. A przyznam, że poza inżynierią biomedyczną to jedyny kierunek, który mnie mocno zainteresował, i na który mogę aplikować ze zdawanymi na maturze przedmiotami.
__________________


Tak właśnie.
ola_gie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-19, 19:07   #13
kasiencja
Pani Buka
 
Avatar kasiencja
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomości: 9 854
Dot.: Kognitywistyka - z czym się to je? Burza mózgów ;D

a propos, właśnie uczę się do egzaminu z psychologii poznawczej

kurczę, myślę, że to strasznie ciekawy kierunek, ale na pewno bardzo trudny. trzeba mieć umiejętność takiego abstrakcyjnego myślenia, wyobrażenia sobie, jak określone dziwnymi terminami konstrukty odnoszą się do tego jak myślimy, rozumujemy itd

co po tym? nie wiem, mam wizję pracy naukowej bardziej no i ewentualnie właśnie badania nad sztuczną inteligencją itd.
__________________
How I choose to feel is how I am.

kasiencja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-19, 20:07   #14
ola_gie
Zakorzenienie
 
Avatar ola_gie
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 7 218
Dot.: Kognitywistyka - z czym się to je? Burza mózgów ;D

Cytat:
Napisane przez kasiencja Pokaż wiadomość
a propos, właśnie uczę się do egzaminu z psychologii poznawczej

kurczę, myślę, że to strasznie ciekawy kierunek, ale na pewno bardzo trudny. trzeba mieć umiejętność takiego abstrakcyjnego myślenia, wyobrażenia sobie, jak określone dziwnymi terminami konstrukty odnoszą się do tego jak myślimy, rozumujemy itd

co po tym? nie wiem, mam wizję pracy naukowej bardziej no i ewentualnie właśnie badania nad sztuczną inteligencją itd.
powodzenia na egzaminie

tylko właśnie pojawia się pytanie, czy do badań nad sztuczną inteligencją nie są raczej angażowani ludzie specjalizujący się w bardziej zawężonych dziedzinach?
__________________


Tak właśnie.
ola_gie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-28, 22:20   #15
mary_poppins
sissy that walk
 
Avatar mary_poppins
 
Zarejestrowany: 2010-08
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 10 670
Kognitywistyka - warto? Dla kogo są te studia?

Kochane, jestem tegoroczną maturzystką i zaraz po otrzymaniu wyników matur rozpoczynam proces rejestracji na studia. Dotychczas byłam przekonana, że będę próbować tylko na dwa kierunki - filologię szwedzką na UJ i filologię czeską do WSZ. Pojawił się jednak pomysł poszukania czegoś również obok mojego rodzinnego miasta - w Lublinie, ponieważ na filologie będzie mi baaardzo ciężko z uwagi na to, że zdawałam każdy egzamin (polski, matematyka, angielski i wos) na poziomie podstawowym. W przyszłym roku mam zamiar zdać rozszerzenia z polskiego i angielskiego, ale w tym roku nie miałam takiej możliwości więc wylądowałam z mało atrakcyjną maturą

Przechodząc do rzeczy - pojawił się pomysł kognitywistyki. Spodobał mi się ten kierunek, wydaje się bardzo interesujący. Ale czy te studia mają jakąś przyszłość? Czym w zasadzie można się po tym zajmować?
Do głowy przychodzi mi trener personalny, ewentualnie taka osoba która "uczy, jak się uczyć". Dla mnie taki zawód byłby super, bo lubię ludzi i pracę z nimi, łatwo nawiązuję kontakty, ludzie mi ufają. Ale czy nie są to studia typu "byle jakie, byle studiować"? I czy w ogóle mam jakiekolwiek szanse się tam dostać z maturą podstawową?

Dodam, że mam w planach po studiach wyjechać na stałe do Niemiec, więc biorę pod uwagę głównie ich rynek pracy.
__________________
Cytat:
Napisane przez dombro
Nie chcę być niedelikatna, ale wymyślasz problemy z dupy.
mary_poppins jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-28, 22:35   #16
Lalka01
Raczkowanie
 
Avatar Lalka01
 
Zarejestrowany: 2012-01
Wiadomości: 62
Dot.: Kognitywistyka - warto? Dla kogo są te studia?

Pierwszy raz slysze o kognitywistyce, ale brzmi ciekawie...
moge zapytac, dlaczego wybralas filologie czeska?
Lalka01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-28, 22:38   #17
mary_poppins
sissy that walk
 
Avatar mary_poppins
 
Zarejestrowany: 2010-08
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 10 670
Dot.: Kognitywistyka - warto? Dla kogo są te studia?

Cytat:
Napisane przez Lalka01 Pokaż wiadomość
moge zapytac, dlaczego wybralas filologie czeska?
Jasne Zawsze podobał mi się język czeski, a jestem typowym "językowcem", lubię języki obce i czeski to właśnie jeden z języków, których chciałabym się nauczyć. Szczerze mówiąc nie wierzę, że po filologii czeskiej znajdę pracę związaną z wykształceniem, dlatego myślę o czymś innymi na kierunek pierwszego wyboru, ale czeski chciałabym znać - jest bardzo ciekawym, pięknym w brzmieniu językiem i sądzę, że warto znać go dla samej siebie
Ty jesteś Czeszką, prawda?
__________________
Cytat:
Napisane przez dombro
Nie chcę być niedelikatna, ale wymyślasz problemy z dupy.
mary_poppins jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-29, 09:37   #18
wymaiginowana
Raczkowanie
 
Avatar wymaiginowana
 
Zarejestrowany: 2010-09
Wiadomości: 112
Dot.: Kognitywistyka - warto? Dla kogo są te studia?

To nowy kierunek na UMCSie, ale wydaje mi się, że szału na niego nie będzie I będa brali z podstawową maturą. Z tego co zauważyłam, prawie zawsze na nowości nie ma wielkiego naboru, więc o ile się zdecydujesz, powodzenia w rekrutacji
wymaiginowana jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-29, 14:00   #19
mary_poppins
sissy that walk
 
Avatar mary_poppins
 
Zarejestrowany: 2010-08
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 10 670
Dot.: Kognitywistyka - warto? Dla kogo są te studia?

Cytat:
Napisane przez wymaiginowana Pokaż wiadomość
To nowy kierunek na UMCSie, ale wydaje mi się, że szału na niego nie będzie I będa brali z podstawową maturą. Z tego co zauważyłam, prawie zawsze na nowości nie ma wielkiego naboru, więc o ile się zdecydujesz, powodzenia w rekrutacji
Dziękuję Składam na 100%, zobaczymy czy mnie przyjmą. Z tego co wiem na nowe kierunki na UP w Lublinie jest szał, więc nie wiedziałam jak będzie z UMCS Mam nadzieję, że dużo chętnych nie będzie.
__________________
Cytat:
Napisane przez dombro
Nie chcę być niedelikatna, ale wymyślasz problemy z dupy.
mary_poppins jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-06-29, 14:23   #20
skazana_na_bluesa
.
 
Avatar skazana_na_bluesa
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: koniec świata
Wiadomości: 28 112
Dot.: Kognitywistyka - warto? Dla kogo są te studia?

w lublinie jest kognitywistyka? wiem, ze tam gdzie jest juz jakis czas z podstawami nie mialabys szans.
__________________
-27,9 kg

skazana_na_bluesa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-29, 15:59   #21
mary_poppins
sissy that walk
 
Avatar mary_poppins
 
Zarejestrowany: 2010-08
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 10 670
Dot.: Kognitywistyka - warto? Dla kogo są te studia?

Cytat:
Napisane przez skazana_na_bluesa Pokaż wiadomość
w lublinie jest kognitywistyka? wiem, ze tam gdzie jest juz jakis czas z podstawami nie mialabys szans.
Tak, na UMCS rusza od tego roku. Nie mam niesamowitego ciśnienia, żeby koniecznie się dostać, za rok chyba będę zdawać polski i angielski w rozszerzeniu, więc ewentualnie wtedy, ale chciałabym. Tylko wiesz - dostać się to pół biedy, ciekawa jestem czy dałabym sobie radę... Bo mogą być studia mało popularne i trudne, ale mogą być proste i niesamowicie oblegane.
__________________
Cytat:
Napisane przez dombro
Nie chcę być niedelikatna, ale wymyślasz problemy z dupy.
mary_poppins jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-29, 16:04   #22
pranknature
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomości: 1 225
Dot.: Kognitywistyka - warto? Dla kogo są te studia?

Cytat:
Napisane przez mary_poppins;350151 20
Tak, na UMCS rusza od tego roku. Nie mam niesamowitego ciśnienia, żeby koniecznie się dostać, za rok chyba będę zdawać polski i angielski w rozszerzeniu, więc ewentualnie wtedy, ale chciałabym. Tylko wiesz - dostać się to pół biedy, ciekawa jestem czy dałabym sobie radę... Bo mogą być studia mało popularne i trudne, ale mogą być proste i niesamowicie oblegane.

Nie jest lekko - na UJ - jest dużo chętnych, z podstawą raczej wątpie by Cie przyjęli, bo nie otworzyli nawet 2 etapu rok temu. Chyba że coś przeoczyłam
Ogólnie UJ nie polecam, bo z tego co pamiętam, jakoś przestali iść w stronę filozoficzną a bardziej informatyczną. Ale jak chcesz mogę się zapytać i dam Ci znać jak wrócę z piwa

Edytowane przez viva91
Czas edycji: 2015-06-09 o 21:16 Powód: przywrócenie treści
pranknature jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-29, 17:09   #23
Lalka01
Raczkowanie
 
Avatar Lalka01
 
Zarejestrowany: 2012-01
Wiadomości: 62
Dot.: Kognitywistyka - warto? Dla kogo są te studia?

Cytat:
Napisane przez mary_poppins Pokaż wiadomość
Ty jesteś Czeszką, prawda?
Prawda, prawda Co do filologii czeskiej, chodzi o uczelnie w Gdansku, tak? Bo jezeli chodzi o UJ, znam jedna dziewczyne po filologii czeskiej
Lalka01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-29, 17:12   #24
mary_poppins
sissy that walk
 
Avatar mary_poppins
 
Zarejestrowany: 2010-08
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 10 670
Dot.: Kognitywistyka - warto? Dla kogo są te studia?

Cytat:
Napisane przez Lalka01 Pokaż wiadomość
Prawda, prawda Co do filologii czeskiej, chodzi o uczelnie w Gdansku, tak? Bo jezeli chodzi o UJ, znam jedna dziewczyne po filologii czeskiej
Fajnie Nie nie, Gdańsk mam bardzo daleko. Składam na UJ i WDZ w Raciborzu.
__________________
Cytat:
Napisane przez dombro
Nie chcę być niedelikatna, ale wymyślasz problemy z dupy.
mary_poppins jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-29, 18:08   #25
Ragoo
Raczkowanie
 
Avatar Ragoo
 
Zarejestrowany: 2012-03
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 55
Dot.: Kognitywistyka - warto? Dla kogo są te studia?

Ja też startuję na szwedzką na UJ, jesteś moją konkurencją
Kongwistyka brzmi ciekawie i tajemniczo xD Według wiki: "dziedzina nauki zajmująca się zjawiskami dotyczącymi działania umysłu". Eee czyli co? Studia może i są ciekawe ale czy jest to przyszłościowe to się nie orientuję
__________________
"I wanna say it's to me to change the world"
Ragoo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-30, 09:07   #26
pranknature
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomości: 1 225
Dot.: Kognitywistyka - warto? Dla kogo są te studia?

Cytat:
Napisane przez Ragoo Pokaż wiadomość
Ja też startuję na szwedzką na UJ, jesteś moją konkurencją
Kongwistyka brzmi ciekawie i tajemniczo xD Według wiki: "dziedzina nauki zajmująca się zjawiskami dotyczącymi działania umysłu". Eee czyli co? Studia może i są ciekawe ale czy jest to przyszłościowe to się nie orientuję
Na szwedzką przyjmują wszystkich jak leci, więc nie ma żadnej konkurencji. Ale sprawdźcie sobie dojazdy - bo o ile wiem, filologia szwedzka jest na ruczaju. Co do mnie w ogóle nie przemawia bo to trochę daleko

Co do kognitywistyki - przejrzycie sobie dziewczyny jakie są przedmioty bo to że nazwa jest ciekawa, nie znaczy że przedmioty będą was interesowały.
Nie szukajcie informacji na wikipedii, jest co moim zdaniem nie przemyślane, ponieważ najlepiej szukać wszystko na instytucie, wydziale na ktorym jest dany kierunek.

Co do przyszłościowego kierunku - obecnie nie masz takiego. To czy znajdziesz pracę, zależy od osoby. Także po kognitywistyce można się nieźle urządzić ; )

Edytowane przez viva91
Czas edycji: 2015-06-09 o 21:17 Powód: przywrócenie treści
pranknature jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-30, 20:23   #27
gorzala
Zakorzenienie
 
Avatar gorzala
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: Neverland
Wiadomości: 5 449
Dot.: Kognitywistyka - warto? Dla kogo są te studia?

Z tego co rok temu czytałam przed składaniami podań, to kognitywistyka w całym swym obszarze zajmuje się ludzkim umyslem - działania na podświadomość, jak eklamy wpływają na umysł człowieka, jak propaganda robi papkę z mozgu i tak dalej. Ogolnie procesy myślowe. Podobno na rynkach zachodnich odnajduje się ludzi o podobnych kwalifikacjach do przeprowadzania szkoleń dla pracownikow przedsiębiorstw, zajmują się też e-commerce i projekcją reklamy tak, by wpływała w jakiś sposob na podświadomość. Nie wiem dokladnie jak to się odbywa, bo szukalam w stronach po angielsku, ale natrafiłam też na forum, gdzie przedsiębiorcy czy handlowcy pisali o przyszlości kognitywistyki w Polsce, ale jak na razie wielu pracodawcow nie wie z czym polaczyc ten kierunek, ani co on w ogole oznacza.. Sumujac.. Może wybralabym sie z perspektywy czasu na tego typu studia, ale zaocznie,albo jako drugi kierunek. Moglabym wtedy miec jakis zarys od wewntarz jak to wygląda no i z mojego punktu widzenia ocenic, czy jest to cos co mnie interesuje, czy zupelnie nie ta liga. Ale na chwile obecna jest mi dobrze z moim bezpieczenstwem wewnetrznym
gorzala jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-30, 20:38   #28
kinguska01
Raczkowanie
 
Avatar kinguska01
 
Zarejestrowany: 2009-08
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 404
Dot.: Kognitywistyka - warto? Dla kogo są te studia?

Cytat:
Napisane przez pranknature Pokaż wiadomość
Na szwedzką przyjmują wszystkich jak leci, więc nie ma żadnej konkurencji.
Mówisz o filologii szwedzkiej na UJ? To prawdopodobnie masz przestarzałe dane, ponieważ o ile dobrze czytam tutaj o progach w 2011 roku było 12 chętnych na jedno miejsce I konkurencja jest dość spora, ponieważ jest tylko 31 miejsc (pewnie ok. 10 więcej nieoficjalnie), a chętnych ok. 400. A próg był: 79,71.
__________________
Językowelove: English, Deutsch, Norsk
Razem 8.08.17
Narzeczeni 8.08.18
Mąż i żona 10.08.2019
Czekamy na nasze grudniowe maleństwo
kinguska01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-30, 20:44   #29
skazana_na_bluesa
.
 
Avatar skazana_na_bluesa
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: koniec świata
Wiadomości: 28 112
Dot.: Kognitywistyka - warto? Dla kogo są te studia?

Cytat:
Napisane przez kinguska01 Pokaż wiadomość
Mówisz o filologii szwedzkiej na UJ? To prawdopodobnie masz przestarzałe dane, ponieważ o ile dobrze czytam tutaj o progach w 2011 roku było 12 chętnych na jedno miejsce I konkurencja jest dość spora, ponieważ jest tylko 31 miejsc (pewnie ok. 10 więcej nieoficjalnie), a chętnych ok. 400. A próg był: 79,71.
tak mi sie wlasnie wydawalo, ze to niemozliwe, zeby brali jak leci ludzi... ostatnio jest bum na "egzotyczne" filologie (czyli wszystkie poza anglistyka i germanistyka-chociaz i tak te sie ciesza duzym powodzeniem).
__________________
-27,9 kg

skazana_na_bluesa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-30, 23:15   #30
gorzala
Zakorzenienie
 
Avatar gorzala
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: Neverland
Wiadomości: 5 449
Dot.: Kognitywistyka - warto? Dla kogo są te studia?

Nie lepiej isc na jakis profesjonalny kurs jezykowy zakonczony egzaminem i certyfikatem miedzynarodowym, a potem zrobic kurs na tłumacza?? O ile ktos wiaze z tymi jezykami jakas praktyczna przyszlosc, bo jak ktos mysli, ze pojdzie na filologie tylko po to zeby miec dodatkowy jezyk to owszem niech idzie, ale dla mnie to strata czasu, ktory mozna przeznaczyc na porządny kierunek studiów o jakiejś perspektywie zarobkowej, a po prostu pokonczyc kursy europejskie. No, ale tak jak napisalam, jesli ktos wiaze przyszlosc silnie z jezykami to studia są okej, a ak ktos chce tylko załapać kolejny jezyk, zeby bylo latwiej znalezc prace czy cos to wedlug mnie strata czasu ^^
gorzala jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Studia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2019-10-04 13:21:47


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 21:23.