Wymiana prawka - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe > Emigrantki

Notka

Emigrantki Emigrantki to forum dla "zagranicznych" Wizażanek. Wejdź, poznaj rodaczki, wymień się opiniami i swoim doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2016-05-09, 15:48   #1
arletqa467
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-06
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 83

Wymiana prawka


Hej dziewczyny,
mam takie pytanko, czy któraś z Was wymieniała może prawko z angielskiego na polskie, macie z tym jakieś doświadczenie?

Pytam, bo mam pewien problem, a nie chce mi się wierzyć, że tak jest. Przed UK mieszkałam na Isle of Man, tam niestety musiałam wymienić polskie prawko na tamtejsze. Teraz chciałam wymienić je na UK, ale nie mogę, gdyż tamto prawko należy do państwa leżącego poza Unią (IoM nie należy do Unii) i musiałabym tutaj zdawać egzamin. Dlatego, z tego względu łatwiej mi jest wymienić z manxowskiego na polskie, ale tylko w teorii. Polskie urzędy pobierają 100,50zł, życzą sobie wniosek, tłumaczenie (mimo, że język ten sam, ale poza Unią...) i teraz najlepsze: jeśli na tym prawku z iom mam termin ważności, to podobno urzędasy też na polskim dadzą mi termin ważności (10lat).
Są ustawy, które oczywiście nie są do końca jasne, ale mówią, że jeśli pierwotne prawko było bezterminowe (moje polskie), to przy wymianie powinni nie sugerować się zagranicznym, tylko właśnie pierwotnym.
Co najlepsze rodzice mojego TŻ poszli do swojego wydziału komunikacji i Pani powiedziała, że żadnego tłumaczenia nei trzeba i będzie bezterminowe, a w moim na wstępie zaznaczyła, że tłumaczenie i 10 lat termin ważności.
Nosz panie premierze, jak żyć?!

Czy miałyście taką sytuację, ktoś z Waszych znajomych?
arletqa467 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-05-09, 16:47   #2
c640cdfa886255292692728c9c3f51a456c1754b_657ce90228a24
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 4 727
Dot.: Wymiana prawka

Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę z tego, że w Polsce już też nie ma bezterminowego prawa jazdy. Więc argument, że pierwsze (to polskie) było bezterminowe nic Ci nie da.
c640cdfa886255292692728c9c3f51a456c1754b_657ce90228a24 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-05-09, 18:45   #3
arletqa467
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-06
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 83
Dot.: Wymiana prawka

Tak, wiem, że weszły nowe przepisy, ale nie wiem jak one się tyczą wobec prawa jazdy spoza kraju.
Z tego co wyczytałam, prawo jazdy kat. B ma 15 lat terminu ważności, C i inne 5 lat. Teraz nie rozumiem, czy te panie w urzędzie się nie znają na przepisach, czy ja liczyć nie umiem? Skoro pierwsze było bezterminowe, to rozumiem, że w związku z tym należałoby dostać prawko na 15 lat, a nie na 10?

Zwłaszcza że nasz kraj przyjął termin ważności 15 lat, a nie 10 jak jest w innych krajach.

Edytowane przez arletqa467
Czas edycji: 2016-05-09 o 18:51
arletqa467 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-05-09, 23:50   #4
dorris23
Pyskatka
 
Avatar dorris23
 
Zarejestrowany: 2015-04
Lokalizacja: Daleko w świecie
Wiadomości: 2 832
Dot.: Wymiana prawka

Cytat:
Napisane przez arletqa467 Pokaż wiadomość
Hej dziewczyny,
mam takie pytanko, czy któraś z Was wymieniała może prawko z angielskiego na polskie, macie z tym jakieś doświadczenie?

Pytam, bo mam pewien problem, a nie chce mi się wierzyć, że tak jest. Przed UK mieszkałam na Isle of Man, tam niestety musiałam wymienić polskie prawko na tamtejsze. Teraz chciałam wymienić je na UK, ale nie mogę, gdyż tamto prawko należy do państwa leżącego poza Unią (IoM nie należy do Unii) i musiałabym tutaj zdawać egzamin. Dlatego, z tego względu łatwiej mi jest wymienić z manxowskiego na polskie, ale tylko w teorii. Polskie urzędy pobierają 100,50zł, życzą sobie wniosek, tłumaczenie (mimo, że język ten sam, ale poza Unią...) i teraz najlepsze: jeśli na tym prawku z iom mam termin ważności, to podobno urzędasy też na polskim dadzą mi termin ważności (10lat).
Są ustawy, które oczywiście nie są do końca jasne, ale mówią, że jeśli pierwotne prawko było bezterminowe (moje polskie), to przy wymianie powinni nie sugerować się zagranicznym, tylko właśnie pierwotnym.
Co najlepsze rodzice mojego TŻ poszli do swojego wydziału komunikacji i Pani powiedziała, że żadnego tłumaczenia nei trzeba i będzie bezterminowe, a w moim na wstępie zaznaczyła, że tłumaczenie i 10 lat termin ważności.
Nosz panie premierze, jak żyć?!

Czy miałyście taką sytuację, ktoś z Waszych znajomych?
W Pl nie ma juz bezterminowego. Rowniez mialam bezterminowe, ale gdy wyszlam z maz-prawko wymienilam i jest juz ono na 10 lat.
__________________
Najważniejsza na świecie jest rodzina.
Najpierw ta, w której się urodziłeś.
Później ta, którą sam stworzyłeś.
dorris23 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-05-10, 14:38   #5
arletqa467
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-06
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 83
Dot.: Wymiana prawka

Cytat:
Napisane przez dorris23 Pokaż wiadomość
W Pl nie ma juz bezterminowego. Rowniez mialam bezterminowe, ale gdy wyszlam z maz-prawko wymienilam i jest juz ono na 10 lat.
Na 10, a nie powinno być na 15 lat?
arletqa467 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-05-10, 14:41   #6
dorris23
Pyskatka
 
Avatar dorris23
 
Zarejestrowany: 2015-04
Lokalizacja: Daleko w świecie
Wiadomości: 2 832
Dot.: Wymiana prawka

Cytat:
Napisane przez arletqa467 Pokaż wiadomość
Na 10, a nie powinno być na 15 lat?
Jak powinno? Tak jest ustanowione, że jest 10 lat i tak jest.
__________________
Najważniejsza na świecie jest rodzina.
Najpierw ta, w której się urodziłeś.
Później ta, którą sam stworzyłeś.
dorris23 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Emigrantki


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Wyłączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2016-05-10 15:41:47


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 14:03.