Podejrzewam anoreksje u koleżanki. Co robić? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Intymnie

Notka

Intymnie Forum intymnie, to wyjątkowe miejsce, w którym podzielisz się emocjami, uczuciami, związkami oraz uzyskasz wsparcie i porady społeczności.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2018-08-11, 23:01   #1
f8c6cd309ec67cce309131b90b6e21e5c5d8641b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2018-08
Wiadomości: 50

Podejrzewam anoreksje u koleżanki. Co robić?


Cześć! Jakiś czas temu zlikwidowałam konto na Wizażu, ale musiałam wrócić, bo potrzebuje Waszej porady. I z góry dziekuje za odpowiedzi.

Jak w tytule. Moja koleżanka z pracy, która jest też prywatnie moją znajomą, chociaż nie przyjaźnimy sie, a tylko bardzo lubimy, ma chyba wszelkie symptomy anoreksji i bardzo sie o nią martwie. Zawsza była szczupła, ale teraz jest jak patyczek, bardzo niezdrowo wychudzona. Ludzie chudną przez różne rzeczy, może stres, praca, ale zaniepokoiło mnie jej podejście do jedzenia. Wiele razy podkreśla, że jest za gruba, nie zje czegoś, bo nie może przytyć. Zaczeła biegać 4 razy w tygodniu, żeby troche zrzucić, bo "przez pare dni za dużo jadła". Dodam, że naprawde jest wychudzona, to nawet nie szczupła sylwetka, a prawie skóra i kości.

Kiedy staram sie podejmować temat, że przecież "daj spokój, jakie odchudzanie, Tobie niepotrzebne przecież, chudziutka jesteś powinnaś troche przytyć", natychmiast zmienia temat. Ma też dziwne reakcje. Otóż jest bardzo ładna z twarzy, i ostatnio nowo poznana koleżanka zaczela jej robić szczere komplemetny, jaka X jest ładna, to sie na nią obraziła. Powiedziała, że nie chce wiecej słyszeć takich rzeczy, że ona sie sobie nie podoba.

No dobra... i teraz kompletnie nie wiem, jak do tego podejść. Mam wrażenie, że jestem jedyną osobą, przynajmniej w naszym kregu znajomych, która zauważa problem. Nie znam sie też na tym, wiem, że trudno bedzie ja namówić na wizyte u psychologa, wiem też, że powtarzanie jej, że nie jest wcale gruba też nic nie da, a tylko zirytuje.

Martwie sie o nią, nie wiem za bardzo, jak to ugryźć. Macie jakieś rady? Dodam, że ona nie ma chłopaka, ani rodziny na miejscu, bo obie mieszkamy na emigracji.
f8c6cd309ec67cce309131b90b6e21e5c5d8641b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-08-12, 06:45   #2
katemoss1
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2017-06
Wiadomości: 139
Dot.: Podejrzewam anoreksje u koleżanki. Co robić?

Idź z nią na obiad, zobaczysz czy coś je. Anoreksja to poważny problem, wymagający leczenia psychiatrycznego, często osoby które zapadły na tą chorobę nie widzą, żadnego problemu, do czasu aż wylądują w szpitalu. Nie wiem czy Ty jesteś w stanie jej pomóc. Zwróć się do jej siostry/brata/mamy. Powiedź że zauważyłaś taki problem. Koleżanka się wścieknie, ale może właśnie ratujesz jej życie
katemoss1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-08-12, 15:07   #3
f8c6cd309ec67cce309131b90b6e21e5c5d8641b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2018-08
Wiadomości: 50
Dot.: Podejrzewam anoreksje u koleżanki. Co robić?

Cytat:
Napisane przez katemoss1 Pokaż wiadomość
Idź z nią na obiad, zobaczysz czy coś je. Anoreksja to poważny problem, wymagający leczenia psychiatrycznego, często osoby które zapadły na tą chorobę nie widzą, żadnego problemu, do czasu aż wylądują w szpitalu. Nie wiem czy Ty jesteś w stanie jej pomóc. Zwróć się do jej siostry/brata/mamy. Powiedź że zauważyłaś taki problem. Koleżanka się wścieknie, ale może właśnie ratujesz jej życie
Nie uważam sie za osobe kompetentna. Ale nie ma w otoczeniu nikogo innego, kto zauważa problem. Rodzina mieszka daleko, nawet jeśli sie dowie, to niewiele wskóra
f8c6cd309ec67cce309131b90b6e21e5c5d8641b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-08-12, 19:41   #4
julka_25
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 927
Dot.: Podejrzewam anoreksje u koleżanki. Co robić?

Trudna sprawa...
Na pewno te symptomy, które podałaś, budzą niepokój. To może być anoreksja albo inne zaburzenie odżywiania.
Spróbuj ja jakoś podejść, podpytaj, czy ma jakieś problemy osobiste. Nawet naściemniaj jak to jakiejś Twojej kumpeli pomogły wizyty u psychoterapeuty itp.
julka_25 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-08-12, 21:10   #5
magica
Wtajemniczenie
 
Avatar magica
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: mój własny świat
Wiadomości: 2 222
GG do magica
Dot.: Podejrzewam anoreksje u koleżanki. Co robić?

Myślę, że możesz opowiedzieć mimochodem jakąś historię Twojej "koleżanki", która kiedyś miała problemy z jedzeniem. Myślę, że w tej sytuacji możesz sobie pozwolić na kłamstwo, czyli nie wymyślenie takiej historii. Grunt, żeby sedno było takie, że wyszła ona na prostą dzięki specjalistycznej pomocy. Może Twoją koleżankę coś tknie. Często jak się nie mówi wprost, tylko naokoło, to może więcej dotrzeć.
Przykładowo: moja znajoma miała problem z chłopakiem (bił ją, o czym dowiedziałam się, ale nie od niej). Raz poruszyłam przy niej temat, że moja kuzynka właśnie wychodzi z toksycznego związku, chodzi do super psychoterapeuty i mega się cieszę, że jej się zaczyna układać. Znajoma podłapała temat, spytała o nazwisko psychoterapeuty (bo może się przyda kiedyś ) , a potem zaczęla chodzić na wizyty i zakończyła wkrótce swój związek.
__________________
http://pustamiska.pl/

JESTEŚ PIĘKNIEJSZA NIŻ CI SIĘ WYDAJE-klik

to słowo(nie "te słowo")
bynajmniej=wcale, w ogóle
magica jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-08-13, 09:24   #6
elfik_
Rozeznanie
 
Avatar elfik_
 
Zarejestrowany: 2010-12
Wiadomości: 593
Dot.: Podejrzewam anoreksje u koleżanki. Co robić?

Tobie, czy nam może się wydawać, że anoreksja, a może być zupełnie co innego. Sama kiedyś trafiłam z takim podejrzeniem do lekarza, symptomy podobne, a diagnoza zupełnie inna. Zabieranie ją na obiady czy inne podchody to cyrk, który może tylko zdenerwować. Jak bardzo się martwisz, to zapytałabym ją, czy jest coś, w czym możesz jej pomóc i zapewniła, że jak coś, to jesteś, aby jej pomóc. Lepszej opcji niestety nie widzę.
elfik_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Intymnie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2018-08-13 10:24:10


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 12:10.