Kultura języka - Strona 6 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Kultura(lnie)

Notka

Kultura(lnie) Kultura(lnie) to forum dla osób, które interesują się kulturą, sztuką, filmem, literaturą, polityką itd. Zapraszamy do dyskusji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2008-09-16, 16:07   #151
Aninek
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 8 516
GG do Aninek
Dot.: Kultura języka

A czy osoby z dysleksją zauważają błędy ortograficzne innych?Pytam z ciekawości-np.jak taka osoba sprawdzałaby dyktanda czy wypracowania.Czytałam i słyszałam o wielu osobach sławnych(dziennikarze,pis arze),którzy mimo dysleksji się "wybili".Nie mam nic do osób z tą przypadłością,nmiektóe zasługują na szczery podziw walcząc z nią...ale naprawdę nie wiem,czy dyslektyk może być dobrym nauczycielem.Jeszcze jedno-znajomość zasad pisowni jest naprawdę super,ale-szczerze-czy pisząc coś "w pędzie"zastanawiacie się nad tym,jak brzmi dama ZASADA PISOWNI,czy po prostu piszecie?Nie uczę,miałam jednak praktyki w skzole i wiem,że są momenty,że trzeba coś zapisać i nie ma czasu na zastanawianie się nad regułami pisowni...czasem piszą uczniowie i też trzeba ich kontrolować,czy piszą poprawnie.Wydaje mi się(jeśli się mylę,poprawcie mnie),że dyslektycy mogą w takich momentach coś przeoczyć,nie zauważyć.
Aninek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-16, 18:10   #152
vogelek
Raczkowanie
 
Avatar vogelek
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 339
Dot.: Kultura języka

To prawda, że jest wielu dziennikarzy z dys którzy się wybili. Sama znam dzienikarza-historyka który umie napisać fzhut bądź łużko (przykłady autentyczne) ale nie przeszkadza mu tow pisaniu. Pisząc w pędzie nie zastanawiam się nad zasadami najwyżej piszę słowo kilka razy i potem skreślam wersje wg. mnie błędne (jestem wzrokowcem). Moja aktualna polonistka gdy mówi coś a my robimy notatki pyta się nas jak napisać jakiś wyraz -mi to naprawdę pomaga. Pozatym ja od podstawówki nie korzystam z zaświadczenia. Wszystkie testy pisałam jako normalna i maturę też tak będę pisać.
Aninek, wiem że dobrym polonistą nie będę dlatego odpuściłam sobie ten kierunek i idę na historię
__________________
Jestem "dys" nie zwalnia mnie to jednak z poprawności językowej. Jeżeli zobaczysz błąd ortograficzny/gramatyczny/logiczny zwróć mi na niego uwagę. Będę bardzo wdzięczna.
vogelek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-01, 09:36   #153
Aninek
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 8 516
GG do Aninek
Dot.: Kultura języka

Odświeżam wątek,ponieważ na WP znalazłam coś...strasznego.
Poszukajcie na WP w galerii "jabłko-Washyncton"chciałam wkleić link,ale chyba nie umiem
Aninek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-01, 09:47   #154
hanjah
Zakorzenienie
 
Avatar hanjah
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: UK
Wiadomości: 12 786
Dot.: Kultura języka

Ja też dziś na to trafiłam... za głowę się złapałam-jak można pisać z TAKIMI błędami??? Ludzie potrafią w najprostszym słowie zrobić nawet dwa błędy...

Oto link: http://wiadomosci.wp.pl/gid,10407756...n,galeria.html
hanjah jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-01, 12:59   #155
Ineczka86
Zadomowienie
 
Avatar Ineczka86
 
Zarejestrowany: 2008-04
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 484
Dot.: Kultura języka

Cytat:
Napisane przez hanjah Pokaż wiadomość
Ja też dziś na to trafiłam... za głowę się złapałam-jak można pisać z TAKIMI błędami??? Ludzie potrafią w najprostszym słowie zrobić nawet dwa błędy...

Oto link: http://wiadomosci.wp.pl/gid,10407756...n,galeria.html
To jest rzeczywiście straszne. Spodobał mi sie komentarz pewnej osoby, która napisała, że dla niej trudne jest odcyfrowanie np. SMS-a bez znaków interpunkcyjnych. Uważa, że jest to brak szacunku dla osób, które to mają czytać. Całkowicie sie z nią zgadzam. Niestety, jak już o tym wspominałam, moja krytyka tekstu na tym forum, składającego się tylko z małych liter i spacji, spotkała się ze stwierdzeniem, że powinnam się cofnąć do podstawówki, skoro nie rozumiem.

Przypomniał mi się teraz opis na GG mojego kolegi, który ma potworne problemy z ortografią (wszelkie moje sugestie, by nad tym popracował, puszcza niestety mimo uszu). Otóż napisał w nim, że ktoś jest "w cipski" Mniemam, że chodziło mu o słowo "wścibski", choć moim zdaniem i tak do kontekstu nie pasowało. Poza tym pisze on np. "dźwi" (drzwi) czy "skrzanić" (zamiast "ch"). Czasem mnie pyta, jak się pisze jakieś słowo i nierzadko mam problemy z domyśleniem się, o jakie słowo chodzi. Ostatnio pytał mnie, jak sie pisze "odeszlesz". No to ja mu piszę, że przede wszystkim to "odszedłeś', a nie "odeszłeś" (myślalam, że brak "ł" to tutaj literówka). Jednak za chwilę, gdy podał mi kontekst, dowiedziałam się, że chodzi mu o "odeślesz". Z lekka mnie załamują takie przypadki. Ale pośmiać też się trochę można
Ineczka86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-01, 13:18   #156
hanjah
Zakorzenienie
 
Avatar hanjah
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: UK
Wiadomości: 12 786
Dot.: Kultura języka

Cytat:
Napisane przez Ineczka86 Pokaż wiadomość
To jest rzeczywiście straszne. Spodobał mi sie komentarz pewnej osoby, która napisała, że dla niej trudne jest odcyfrowanie np. SMS-a bez znaków interpunkcyjnych. Uważa, że jest to brak szacunku dla osób, które to mają czytać. Całkowicie sie z nią zgadzam. Niestety, jak już o tym wspominałam, moja krytyka tekstu na tym forum, składającego się tylko z małych liter i spacji, spotkała się ze stwierdzeniem, że powinnam się cofnąć do podstawówki, skoro nie rozumiem
Ja się czasem zastanawiam, czy to tylko moje czepialstwo, ale ja również mam problem z odszyfrowaniem tekstów bez znaków interpunkcyjnych lub słów bez znaków diakrytycznych... Większą trudność sprawia mi nawet pisanie takich słów, niż pisanie ich poprawne... (kiedyś miałam taki problem, bo nie miałam dostępu do polskiej klawiatury i pisałam bez znaków diakrytycznych-głupio mi było, że ktoś musi to czytać i że może tego nie zrozumieć...)
hanjah jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-01, 13:28   #157
Ineczka86
Zadomowienie
 
Avatar Ineczka86
 
Zarejestrowany: 2008-04
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 484
Dot.: Kultura języka

Cytat:
Napisane przez hanjah Pokaż wiadomość
Większą trudność sprawia mi nawet pisanie takich słów, niż pisanie ich poprawne... (kiedyś miałam taki problem, bo nie miałam dostępu do polskiej klawiatury i pisałam bez znaków diakrytycznych-głupio mi było, że ktoś musi to czytać i że może tego nie zrozumieć...)
Zgadzam się. Gdybym ja miała stworzyć taki tekst, który rzekomo jest oszczędnością czasu, to zmarnowałabym go wiele, kasując wszystkie "zbędne" znaki, które wstawiam automatycznie.

Kiedyś zdarzyło mi się, że przez jakiś czas nie działały mi polskie znaki na GG i wszystkim się tłumaczyłam, dlaczego ich nie używam. Nie chciałam, by sobie myślano, że nie dbam o polszczyznę
Ineczka86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2008-10-01, 14:23   #158
samanta00
Wtajemniczenie
 
Avatar samanta00
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: Heaven And Hell.:)
Wiadomości: 2 746
Dot.: Kultura języka

Natomiast mi ciężko rozmawiać na GG i pisać sms-y z dyslektykiem. To jest po prostu jedna wielka zagadka co ta osoba chce mi przekazać. Np. "Cholerne slace" (napisane na GG)-zastanawiałam się przez 15 min co to jest. W końcu zrozumiałam, że chodziło mu o słońce. Ja również robie błędy ortograficzne ale staram się sprawdzać dane słowa w słowniku jeżeli nie jestem ich pewna.
__________________
"Tam Gdzie Nie Ma Nic,Wszystko Się Zaczyna (...)"

"Nigdy Nie Jest Za Późno...Zacząć Tak Jak Chce Się Żyć..."
samanta00 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-03, 09:54   #159
Aninek
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 8 516
GG do Aninek
Dot.: Kultura języka

Pisałam już wam tutaj,że bardzo mnie denerwują tłumaczenia typu: "w internecie można nie przestrzegać zasad pisowni,bo takie są zasady"...Jasne-chciałabym zobaczyć te "zasady"na własne oczy.
Najbardziej mnie chyba denerwuje moda na pisanie:"jush", "koffanie" i ta "pokemonowa"pisownia typu:"CoTamSłYcHać"... oczy bolą od prób odcyfrowania tego
Aninek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-03, 21:57   #160
larva
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 2 434
Dot.: Kultura języka

Jeżeli chodzi o znaki interpunkcyjne, przypomniała mi się historyjka opowiedziana przez moją polonistkę.
Ekhm

Był sobie pewnego razu samotny przecinek, który czuł się przez wszystkich ignorowany. Coraz miej ludzi używało go, ba - wiedziało o jego istnieniu. Nawet dziennikarze przestali pisać teksty z użyciem przecinka.
Pewnego dnia doszło do spotkania jakiegoś polityka z generałem. Zirytowany przecinek postanowił zażartować i dać o sobie znać. Polityk napisał krótką notatkę "Rozbrojenie, niemożliwe użycie broni". Przecinek przeskoczył o jedno słowo i generał otrzymał wiadomość "Rozbrojenie niemożliwe, użycie broni". Wybuchła wojna.

Oczywiście trochę sparafrazowałam tę historyjkę, ale szalenie mi się spodobała i utkwiła w pamięci.
larva jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-16, 20:48   #161
***luna
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: UK
Wiadomości: 8 190
Dot.: Kultura języka

Czasami przeraża mnie to co się dzieje z naszym językiem: pisanym i mówionym.
Sama widzę swoje niedoskonałości (mieszkam za granicą i ma to niestety zły wpływ)...
Ostatnio oglądałam polską telewizję (co zdarza się rzadko).
Program: Dzieciaki kontra dorośli (czy coś takiego).
Prezenter przedstawił drużyny.
Przeciwko dzieciakom, drużyna PRów.
Fonetycznie brzmiało to: pijarów
Kilka sekund zastanawiałam się co ci kolesie mają wspólnego z pijarami
Czy naprawdę nie można było powiedzieć tego inaczej?
__________________
Blogi są dwa
blogowo: poradnik emigranta nowy post:
14/10/2012 Obyście tego postu nie potrzebowali
blogowo:
aktywnie
nowy post 12/09/2012 Veni Vidi Vici
***luna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-17, 15:04   #162
larva
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 2 434
Dot.: Kultura języka

Czyli witamy wszlkie greenroomy, whiteroomy, zamiast wyprzedaż - sale.
Dziś w poczekalni do lekarza rozmawiały dwie kobiety i jedna chciała zapewne powiedzieć "Operowała się pani?" a powiedziała "Operacjowała się pani?"
larva jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-17, 19:15   #163
samanta00
Wtajemniczenie
 
Avatar samanta00
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: Heaven And Hell.:)
Wiadomości: 2 746
Dot.: Kultura języka

Cytat:
Napisane przez larva Pokaż wiadomość
Czyli witamy wszlkie greenroomy, whiteroomy, zamiast wyprzedaż - sale.
Dziś w poczekalni do lekarza rozmawiały dwie kobiety i jedna chciała zapewne powiedzieć "Operowała się pani?" a powiedziała "Operacjowała się pani?"
Dobre. Idealnie pasuje do wątku "Przesłyszenia, przejęzyczenia, dziwne skojarzenia".
__________________
"Tam Gdzie Nie Ma Nic,Wszystko Się Zaczyna (...)"

"Nigdy Nie Jest Za Późno...Zacząć Tak Jak Chce Się Żyć..."
samanta00 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kultura(lnie)


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 12:14.