Laptop na studiach. - Strona 4 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2010-09-10, 12:01   #91
Narrhien
Zakorzenienie
 
Avatar Narrhien
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 6 757
Dot.: Laptop na studiach.

Kiedyś dało się studiować bez komputera.
Kiedyś dało się żyć bez elektryczności.
Kiedyś dało się żyć mieszkając w jaskiniach.

To jest argumentacja odrobinę bez sensu. Jasne, ze KIEDYŚ się coś dało. Kiedyś nie było tego, co jest teraz. Ale istnieje coś takiego jak postęp cywilizacyjny - wraz z kolejnymi wynalazkami ludzkość dostosowuje swoje życie codzienne do nich.
I tak jak kiedyś po lekarza do umierającej osoby wysyłało się parobka na koniu, tak teraz dzwoni się na 112 i przyjeżdża karetka. Owszem, jak ktoś chce, może tego parobka (o ile go ma) na koniu (o ile go ma) wysłać, ale pytanie... po co?

I tak jak kiedyś można było studiowac bez komputera, można było materiały nie kserować! Kochani, bo ksero nie istnieje od zawsze! Materiały przepisywać! Książki z biblioteki pożyczać, na zajęcia zapisywac się w dziekanacie a informacje czytać w gablotce na ścianie, tak teraz uczelnia niemalże wszystkie informacje przesyła via Internet.

To nie jest tak, że student-leń tylko patrzy, jak ułatwić sobie zycie. Nie, to uczelnie wprowadzają system elektronicznych dziekanatów, indeksów, elektroniczną rejestrację na zajęcia, ba! Na studia nawet nie da się zapisać bez komputera! Wszelkie podania o stypendia, o zapomoge, o akademik - trzeba przez internet, różne testy, już nie mówiąc o kontakcie z wykładowcami, który odbywa się głównie przez maile - tak, są dyzury, raz w tygodniu godzinka, nie każdemu to pasuje, a czasem sprawy są pilniejsze i nie mogą czekać na dyżur.
Wszelkie skrypty wysyłane na maila przez ćwiczeniowców, prezentacje, wszelkie informacje o zmianach w zajęciach - to wszystko odbywa się przez Internet.

Przykład - zajęcia w zeszłym roku, odbywały się we wtorki o 13 i pan ćwiczeniowiec potrafił we wtorek o poranku wysyłać maile z zawiadomieniem, że ćwiczenia sie nie odbędą, lub są przełożone. I jak osoba bez Internetu miała sie o tym dowiedzieć? Dodam jeszcze, że nie mialam kontaktu z ani jedną osobą w grupie, właściwie nikt z nikim nie miał, było nas tam kilkoro, kazdy siadał sam w ławce i nikt do nikogo nawet "cześć" nie mówił, stado dzikusów.

W obecnych czasach wszystko zmienia się z roku na rok. W zeszłym roku jeszcze można było zapisać się na zajęcia np. w sekretariacie danej katedry, w tym roku już to idzie przez Internet.

Ponadto wszelkie kierunki, na których trzeba robić miliony projektów, prezentacji, wykresów... to niektórych własny komputer jest po prostu niezbędny.

Reasumując - studia bez żadnego dostępu do Internetu i komputera są w obecnych czasach, na ten rok, NIEMOŻLIWE.
Natomiast owszem, przy ogromnej ilości samozaparcia i uporu można studiować NIEKTÓRE KIERUNKI (te niewymagające obecnosci laptopa na zajęciach oraz częstych projektów w określonych programach) mając dostęp do komputerów bibliotecznych, jednak jest to równie sensowne co przykładanie pijawek do żyły żeby krew oczyścić.
Ale fizycznie da się. Tak samo fizycznie da się mieszkać w jaskini, ubierać w skórę z jelenia i jeść surowe mięso zapijając źródlaną wodą.

Nie po to jednak świat idzie do przodu, żebyśmy my się cofali. Trzeba podążać za światem. To nie są NASZE wymagania do świata, by nam życie ułatwił, nie. To świat wymaga od nas, byśmy się do niego dostosowali.

Takie moje zdanie

---------- Dopisano o 13:01 ---------- Poprzedni post napisano o 12:58 ----------

Swoją drogą, netbooki Sony Vaio 10 cali w Vobisie za 1500zł latają, sama się na takiego czaję od października.

Dla mnie ogólnie zycie bez laptopa to jak bez ręki, ale starałam się spojrzec obiektywnie, jak ktoś, kto nie jest uzależniony
__________________
"Nikt prawie nie wie, dokąd go zaprowadzi droga, póki nie stanie u celu."


Narrhien jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-09-11, 12:19   #92
Agnieszka987
Zakorzenienie
 
Avatar Agnieszka987
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 5 143
Dot.: Laptop na studiach.

No komputer chyba ma bo z czegoś pisze;P
Agnieszka987 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-09-11, 13:14   #93
saming
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-03
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 7 058
Dot.: Laptop na studiach.

A mnie zastanawia jedno... Czy osoba studiująca informatykę, bez własnego komputera (stacjonarnego albo laptopa) w domu/na stancji/ w akademiku - korzystając TYLKO z biblioteki dałaby radę ukończyć te studia...
Bo wiecie - mówicie, że można korzystać z biblioteki - jasne, że można, ale w bibliotekach najczęściej są to stare kompy, wolno działające, bez najnowszych parametrów - służące tylko do pisania w wordzie - a przecież nie każdy chce coś tam napisać. Jest masa skomplikowanych programów, które w bibliotece nie zadziałają. Jest masa projektów które robi się GODZINAMI przez tydzień - dwa. I nie, nie da się tego zrobić w bibliotece czy u koleżanki.

Wszystko zależy od kierunku. W dużym stopniu też od uczelni i wydziału. Jeżeli są zapisy na jakiś przedmiot TYLKO przez neta - co zabawne, u mnie często tylko w weekendy (w weekendy biblioteki u mnie na uczelni są nieczynne) to jak mam się niby zapisać na ten przedmiot? Inaczej się nie da.
Kontakt z wykładowcami - nawet umówić się z nimi na konsultacje, tylko przez neta.
Dodatkowo - chcąc wypożyczyć książkę z biblioteki, muszę ją wcześniej zamówić. "Realizacja zamówienia" trwa do godziny czasu. Jasne, mogę iść do biblioteki i tam ją "zamówić", ale po godzinie się okaże, że książki akurat nie ma, albo muszę do różnych bibliotek jeździć po różne książki - ale np. wtedy nie mam jak sprawdzić dojazdów, bo żeby skorzystać z neta muszę iść do czytelni, do której nie wchodzi się "na 5 minut sprawdzić rozkład jazdy autobusów". I nie, generalnie nie mogę sobie wydrukować jednego rozkładu wcześniej bo obecnie mnóstwo remontów i trasa którą się poruszam ma częste zmiany autobusów zastępczych a o godzinach to już nie mówić. Wydaje się, że to mały problem - ale nie, to wcale nie jest taki mały problem...
__________________

saming jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-09-11, 13:46   #94
Gregorynka
Zakorzenienie
 
Avatar Gregorynka
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: z majne kompjuta:)
Wiadomości: 3 066
Dot.: Laptop na studiach.

[QUOTE=saming;21999500]A mnie zastanawia jedno... Czy osoba studiująca informatykę, bez własnego komputera (stacjonarnego albo laptopa) w domu/na stancji/ w akademiku - korzystając TYLKO z biblioteki dałaby radę ukończyć te studia.../QUOTE]

Ja bym tu brała po uwagę inny aspekt. Studiując informatykę, chciałabym na swoim komputerze ćwiczyć zadania z zajęć. Bo wiadomo, że na ćwiczeniach nie zawsze wszystko od razu idzie załapać, a nie mając kompa w domu stoimy z materiałem tak? No bo gdzie ćwiczyć? W bibliotece chyba niebardzo. Także tu jest,że tak powiem pies pogrzebany. Co prawda nie studiowałam informatyki, ale dziewczyny mające problem z excelem () rozpracowywały go właśnie w domu.
__________________
Nie ma lepszego psychiatry od szczeniaka liżącego cię po twarzy.






Gregorynka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-09-11, 13:54   #95
saming
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-03
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 7 058
Dot.: Laptop na studiach.

Excel to najmniejszy problem.

Informatycy przecież programują.
Fakt, można sobie poczytać książki nt programowania w domu - ale co z tego? To akurat jedna z rzeczy przy której teoria jest tylko teorią - ważniejsza jest praktyka.
A jeszcze nie spotkałam się z jakimś informatykiem ślęczącym w bibliotece - wszyscy zakopaniu w domu/mieszkaniu/akademiku czasami całe dnie i noce programujący/robiący jakieś projekty...
__________________

saming jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-09-11, 13:57   #96
nicRu
maszyna, nie człowiek
 
Avatar nicRu
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Stolica Południa
Wiadomości: 24 775
Dot.: Laptop na studiach.

Raczej malo prawdopodobne w dzisiejszych czasach, bo duzo rzeczy trzeba zrobic w domu, a na informatyce wlasnie na komputerze i to nie zaśmieconym grami, zdjątkami etc, chyba ze ktos ma duża pamieć

Tzn ja w biblio bez problemu otwarłam mój program z maila i poprawiłam, ale nie wyobrazam sobie pisac inaczej niz na spokojnie z kawusią w domu, bo czasem zajmuje mi to trochę czasu, czasem i godzin.
__________________
Rosyjski A1-A2-B1-B2-C1
Francuski A1-A2-B1-B2-C1
nicRu jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-09-11, 14:01   #97
Gregorynka
Zakorzenienie
 
Avatar Gregorynka
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: z majne kompjuta:)
Wiadomości: 3 066
Dot.: Laptop na studiach.

O tuż to, właśnie o tym mówię.
Poza tym, nie sądzę by osoba nie mająca w domu komputera i nie posługująca się nim w stopniu przynajmniej dobrym, pchała się na studia z tym związane. (bynajmniej ja takich osób nie znam).
__________________
Nie ma lepszego psychiatry od szczeniaka liżącego cię po twarzy.






Gregorynka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2010-09-12, 00:11   #98
Prudencja
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 121
Dot.: Laptop na studiach.

Cytat:
Napisane przez saming Pokaż wiadomość
Jeżeli są zapisy na jakiś przedmiot TYLKO przez neta - co zabawne, u mnie często tylko w weekendy (w weekendy biblioteki u mnie na uczelni są nieczynne) to jak mam się niby zapisać na ten przedmiot? Inaczej się nie da.
Właśnie. Czasami rejestracja na niektóre przedmioty zaczyna się o północy.I jak tu z biblioteki skorzystać?

Edytowane przez Prudencja
Czas edycji: 2011-04-22 o 22:29
Prudencja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-09-12, 09:32   #99
miss_alchemist
Raczkowanie
 
Avatar miss_alchemist
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 259
Dot.: Laptop na studiach.

Cytat:
Napisane przez saming Pokaż wiadomość
A mnie zastanawia jedno... Czy osoba studiująca informatykę, bez własnego komputera (stacjonarnego albo laptopa) w domu/na stancji/ w akademiku - korzystając TYLKO z biblioteki dałaby radę ukończyć te studia...
Nie, nie dałaby rady :P Studiuję elektronikę, więc kierunek poniekąd pochodny (wiem, że elektronika to się kojarzy z grzebaniem w telewizorach, ale nie te czasy) i bez kompa, dobrego kompa, w ogóle nie byłoby takiej opcji, żeby zaliczyć chociażby drugi semestr. Pierwszy by się jeszcze dało, bo była prawie sama matematyka i fizyka, na informatyce podobnie
Głównie kwestia oprogramowania, którego trzeba używać, i sprawozdań na 30 stron pisanych przez 5 dni :P W bibliotece nie mogłabym też siedzieć do pierwszej w nocy albo coś takiego.
miss_alchemist jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-09-12, 10:56   #100
c640cdfa886255292692728c9c3f51a456c1754b_657ce90228a24
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 4 727
Dot.: Laptop na studiach.

U mnie w Instytucie jest pracownia komputerowa z ok. 40-stoma komputerami, tak że przy dużym samozaparciu można przeżyć bez kompa i neta w domu. I znam osobiście osoby, które nie miały komputera ani dostępu do Internetu przez cały okres studiów i je skończyły z dobrymi wynikami. Tylko, że było to na pewno bardzo utrudnione, chociażby tak jak mówicie sprawdzenie ogłoszeń na stronie instytutu, odebranie jakichś pytań krążących przed egzaminem, które ktoś wysłał ludziom na maila parę godzin przed egzaminem... Było im na pewno ciężko. Ja osobiście bym tak nie potrafiła
c640cdfa886255292692728c9c3f51a456c1754b_657ce90228a24 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-09-12, 17:53   #101
Andzia804
Rozeznanie
 
Avatar Andzia804
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Brenchley/UK
Wiadomości: 542
GG do Andzia804
Dot.: Laptop na studiach.

laptop na studiach to podstawa jednak, bo trzeba pracę pisac i tez przydaje sie w innych sytuacjach
__________________
18.06.2010 r. pani LICENCJAT
turystyki i rekreacji o specjalności hotelarstwo i gastronomia


W Moim UK od 16.07.2011r.


Kamelot - MÓJ
Andzia804 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-09-12, 21:37   #102
mm444
Władca Wizażu
 
Avatar mm444
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 17 366
Dot.: Laptop na studiach.

Treść usunięta
mm444 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-05-26, 13:05   #103
Eve744
Raczkowanie
 
Avatar Eve744
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 229
Dot.: Laptop na studiach.

A co byście proponowały: laptop czy raczej netbook?
Eve744 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-05-26, 13:10   #104
201607280909
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-07
Wiadomości: 2 014
Dot.: Laptop na studiach.

Cytat:
Napisane przez Eve744 Pokaż wiadomość
A co byście proponowały: laptop czy raczej netbook?
zależy do czego ma Ci służyć
ja korzystam z komputera tylko w domu i naprawdę bardzo sporadycznie go noszę, dlatego postawiłam na laptopa ze sporą matrycą. pracuje się o wiele wygodniej niż na małym netbooku.

natomiast jeśli wiesz, że będziesz często nosić ze sobą komputer kup netbooka. jest mniejszy, lżejszy, poręczniejszy.
201607280909 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-05-26, 16:05   #105
Eve744
Raczkowanie
 
Avatar Eve744
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 229
Dot.: Laptop na studiach.

Cytat:
Napisane przez vilandre Pokaż wiadomość
zależy do czego ma Ci służyć
ja korzystam z komputera tylko w domu i naprawdę bardzo sporadycznie go noszę, dlatego postawiłam na laptopa ze sporą matrycą. pracuje się o wiele wygodniej niż na małym netbooku.

natomiast jeśli wiesz, że będziesz często nosić ze sobą komputer kup netbooka. jest mniejszy, lżejszy, poręczniejszy.
problem właśnie w tym że nie wiem na ile będę go musiala ze sobą nosić i czy będzie to konieczne. wydaje mi się że nie, ale kto tam wie : /
Eve744 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-05-26, 16:46   #106
makeupnotwar
Wtajemniczenie
 
Avatar makeupnotwar
 
Zarejestrowany: 2009-05
Wiadomości: 2 670
Dot.: Laptop na studiach.

Cytat:
Napisane przez Eve744 Pokaż wiadomość
problem właśnie w tym że nie wiem na ile będę go musiala ze sobą nosić i czy będzie to konieczne. wydaje mi się że nie, ale kto tam wie : /
a jakie studia? bo jak nieścisłe i nie potrzebujesz dobrej mocy do programów w stylu AutoCAD to ja i TŻ radzimy netbooka. mieliśmy laptopy, ale jednak noszenie ich jest upierdliwe. teraz na czas nauki do biblioteki zawsze zabieramy netbooka
__________________

makeupnotwar jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-05-26, 17:49   #107
7d825fa9fec57cf5623273fe7eca2ef8f2442710_5d59d871e15d0
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 6 036
Dot.: Laptop na studiach.

Fajny temat, wiec sie poradzę.
Od października planuje isc na inzynierie srodowiska, wiec kierunek techniczny. W domu mam zarówno laptopa jak i netbooka(nokia booklet 3g) rozumiem, ze na tego netbooka Autocad mi nie wejdzie? nie bede go mogla nosic na uczelnie?
Kurde, tylko niebardzo mi sie widzi targać laptopa, tamten jest taki fajny, poręczny i bateria trzyma 8 godzin, w laptopie 1.

Aha i sama musze sobie zalatwić te profesjonalne programy komputerowe? one kupe kasy kosztuja..
7d825fa9fec57cf5623273fe7eca2ef8f2442710_5d59d871e15d0 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-05-26, 18:08   #108
201607280909
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-07
Wiadomości: 2 014
Dot.: Laptop na studiach.

[1=7d825fa9fec57cf5623273f e7eca2ef8f2442710_5d59d87 1e15d0;27139236]Fajny temat, wiec sie poradzę.
Od października planuje isc na inzynierie srodowiska, wiec kierunek techniczny. W domu mam zarówno laptopa jak i netbooka(nokia booklet 3g) rozumiem, ze na tego netbooka Autocad mi nie wejdzie? nie bede go mogla nosic na uczelnie?
Kurde, tylko niebardzo mi sie widzi targać laptopa, tamten jest taki fajny, poręczny i bateria trzyma 8 godzin, w laptopie 1.

Aha i sama musze sobie zalatwić te profesjonalne programy komputerowe? one kupe kasy kosztuja.. [/QUOTE]

nie na wszystkich kierunkach technicznych korzysta się z AutoCada zorientuj się jak jest na Twojej uczelni, na Twoim kierunku. chociaż podejrzewam, że na inżynierii środowiska będziesz raczej z niego korzystać.

odnośnie programów to zależy od uczelni. jedne zapewniają do nich darmowy dostęp swoim studentom, inne nie.
201607280909 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-05-26, 18:11   #109
mad86
Zakorzenienie
 
Avatar mad86
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 3 954
Dot.: Laptop na studiach.

[1=7d825fa9fec57cf5623273f e7eca2ef8f2442710_5d59d87 1e15d0;27139236]Fajny temat, wiec sie poradzę.
Od października planuje isc na inzynierie srodowiska, wiec kierunek techniczny. W domu mam zarówno laptopa jak i netbooka(nokia booklet 3g) rozumiem, ze na tego netbooka Autocad mi nie wejdzie? nie bede go mogla nosic na uczelnie?
Kurde, tylko niebardzo mi sie widzi targać laptopa, tamten jest taki fajny, poręczny i bateria trzyma 8 godzin, w laptopie 1.

Aha i sama musze sobie zalatwić te profesjonalne programy komputerowe? one kupe kasy kosztuja.. [/QUOTE]
bierz i laptopa i netbooka Laptopa do rysowania w cadzie, a netbooka do liczenia prostych sprawek w excelu
Czesc programow ma wersje studenckie. (m.in autocad)
__________________
24.02- Jantar+pokrzywa

Edytowane przez mad86
Czas edycji: 2011-05-26 o 18:12
mad86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-05-26, 18:20   #110
7d825fa9fec57cf5623273fe7eca2ef8f2442710_5d59d871e15d0
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 6 036
Dot.: Laptop na studiach.

Cytat:
Napisane przez vilandre Pokaż wiadomość
nie na wszystkich kierunkach technicznych korzysta się z AutoCada zorientuj się jak jest na Twojej uczelni, na Twoim kierunku. chociaż podejrzewam, że na inżynierii środowiska będziesz raczej z niego korzystać.

odnośnie programów to zależy od uczelni. jedne zapewniają do nich darmowy dostęp swoim studentom, inne nie.
korzysta się caly czas i to chyba juz od pierwszego roku.


Nie no, nie bede dwoch kompów targać. siostra by mnie zabiła, jakbym dwa wyniosła.
A tego netbooka pokochalam odrazu, wszedzie go mozna zabrać, jest taki mały i lekki, no i wytrzymałośc baterii.
7d825fa9fec57cf5623273fe7eca2ef8f2442710_5d59d871e15d0 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-05-26, 22:44   #111
Eve744
Raczkowanie
 
Avatar Eve744
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 229
Dot.: Laptop na studiach.

Cytat:
Napisane przez makeupnotwar Pokaż wiadomość
a jakie studia? bo jak nieścisłe i nie potrzebujesz dobrej mocy do programów w stylu AutoCAD to ja i TŻ radzimy netbooka. mieliśmy laptopy, ale jednak noszenie ich jest upierdliwe. teraz na czas nauki do biblioteki zawsze zabieramy netbooka
ja sie wybieram na medycynę więc chyba zadnych takich programow używać nie będę ;P
Eve744 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-05-27, 11:01   #112
zla panienka
Zadomowienie
 
Avatar zla panienka
 
Zarejestrowany: 2010-06
Wiadomości: 1 824
Dot.: Laptop na studiach.

[1=7d825fa9fec57cf5623273f e7eca2ef8f2442710_5d59d87 1e15d0;27139236]

Aha i sama musze sobie zalatwić te profesjonalne programy komputerowe? one kupe kasy kosztuja.. [/QUOTE]
są wersje studenckie, czasem trzeba sie skontaktować z firmą i oni udostępniają licencje na rok, np Arcadia
__________________
studentka iś

zla panienka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 17:28.