Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność - Strona 34 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem

Notka

Być rodzicem Forum dla osób, które starają się o dziecko, czekają na poród lub już posiadają potomstwo. Rozmawiamy o blaskach i cieniach macierzyństwa.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2017-03-17, 10:27   #991
wojtek509
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 164
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Cytat:
"jeden z rodziców dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (tj. osoba faktycznie opiekująca się dzieckiem, jeżeli wystąpiła z wnioskiem do sądu rodzinnego o przysposobienie dziecka), lub rodzina zastępcza, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, nie sprawują lub zaprzestali sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, w tym w związku z zatrudnieniem lub wykonywaniem innej pracy zarobkowej, które uniemożliwiają sprawowanie tej opieki;"
Ale jako przedsiębiorcy przysługuje mi zasiłek macierzyński, tylko z podwyższeniem do tej kwoty (czyli stosuje się tu zasady zasiłku, nie świadczenia). A świadczenie jest dla bezrobotnych, studentow- może wtedy to ma sens.
Co do wcześniejszego macierzyńskiego - zadzwonie do zusu, wg księgowej mogę iść wcześniej.


Cytat ten pochodzi z ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej - odnosi się głównie do rodzin zastępczych zawodowych które mają prawo do zasiłku na skutek postanowienia sądu o umieszczeniu dziecka w systemie pieczy zastępczej - ma swoje zastosowanie wówczas gdy praca zarobkowa przeszkadza w opiece nad dzieckiem a czy tak jest stwierdza organizator pieczy zastepczej najczęściej PCPR (wiem bo w tej dziedzinie pracowałem jakiś czas temu) a co "ja" przerabiałem poczytać można od 2 str. w skrócie max to "zapłaciłem" tylko/aż dwie składki a reszta 550pln - a uzyskane świadczenie z ZUS na zadowalającym poziomie to były czasy stan prawny z 2014r.

Edytowane przez wojtek509
Czas edycji: 2017-03-17 o 10:29
wojtek509 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-03-17, 11:23   #992
inezz6
Zadomowienie
 
Avatar inezz6
 
Zarejestrowany: 2008-10
Lokalizacja: śląsk
Wiadomości: 1 677
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Wojtek -ja ten cytat skopiowałam ze strony zusu, gdzie był opis świadczenia rodzicielskiego. No ale nieważne, skoro to mnie nie dotyczy.
Jeszcze raz dzięki za odpowiedzi!

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
__________________
Franuś

"Kiedyś tam,będziesz miał dorosłą duszę,
Kiedyś tam,kiedyś tam...
Ale dziś jesteś mały jak okruszek,
Który los rzucił nam."

Edytowane przez inezz6
Czas edycji: 2017-03-17 o 12:23
inezz6 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-04-06, 15:17   #993
renata3_
Rozeznanie
 
Avatar renata3_
 
Zarejestrowany: 2014-07
Lokalizacja: Małopolska
Wiadomości: 507
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

mam pytanie kończy mi się 1 maja urlop macierzyński. Jeśli chciałabym pójść na zwolnienie lekarskie L4 mogę od razu czy muszę zapłacić pełny ZUS (składkę na ub. społ., itd.) jeśli tak to przez ile miesięcy przed L4 ?
__________________
03.05.2016r. Miłosz
renata3_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-04-06, 16:05   #994
ninagg
Zakorzenienie
 
Avatar ninagg
 
Zarejestrowany: 2010-09
Lokalizacja: Kielce
Wiadomości: 3 129
GG do ninagg
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Cytat:
Napisane przez renata3_ Pokaż wiadomość
mam pytanie kończy mi się 1 maja urlop macierzyński. Jeśli chciałabym pójść na zwolnienie lekarskie L4 mogę od razu czy muszę zapłacić pełny ZUS (składkę na ub. społ., itd.) jeśli tak to przez ile miesięcy przed L4 ?
Pierwszego dnia trzeba się wyrejestrować z zasiłku i zarejestrować do ubezpieczeń chorobowych i może Pani iść na chorobowe.

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka
__________________
Pierwszy kontakt: 04.02.09
Poznaliśmy się: 14.02.09
Jesteśmy razem: 22.03.09
Zaręczyny: 16.10.10
Data zaślubin: 02.06.2012


Ola 11.12.2012

Wojtek 14.10.2015
ninagg jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-06-14, 09:56   #995
ninagg
Zakorzenienie
 
Avatar ninagg
 
Zarejestrowany: 2010-09
Lokalizacja: Kielce
Wiadomości: 3 129
GG do ninagg
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Mam pytanie, czy jeśli zasiłkami chorobowymi nie minęło 3 miesiące to ZUS będzie przeliczał zasiłek czy nie ? 10 kwietnia skończył mi się zasiłek chorobowy na który przeszłam po macierzyńskim. Teraz chciałabym iść na zasiłek chorobowy i zastanawiam się czy mi przeliczą czy nie ? Teraz 2 składki ZUS miałam opłacone od normalnej podstawy.
__________________
Pierwszy kontakt: 04.02.09
Poznaliśmy się: 14.02.09
Jesteśmy razem: 22.03.09
Zaręczyny: 16.10.10
Data zaślubin: 02.06.2012


Ola 11.12.2012

Wojtek 14.10.2015
ninagg jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-06-27, 06:02   #996
mariolka911
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-09
Wiadomości: 3
GG do mariolka911
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Witam,
od 1.05.2017 jestem na działalności gospodarczej i opłacam preferencyjne składki wraz z chorobową. Niestety z dniem 30.06.2017 kończę pracę ( w ramach umowy o współpracę). Miałam zawieszać db 1.07 i rejestrować się jako bezrobotna w PUP-ie. Tydzień temu okazało się że jestem w ciąży- 5-6 tydzień. Zastanawiam się czy nie "pociągnąć" jeszcze działalności, żeby mieć 90 dni opłacania składek i iść na L4?
PIERWSZE PYTANIE: W jakiej wysokości mogłabym otrzymać zasiłek chorobowy- czy byłoby to srednia przychodó z ostatnich 3 miesięcy pomniejszona o 20%?

DRUGIE PYTANIE: I jakby wtedy to wyglądało z zasiłkiem macierzyńskim? Z tego co wiem od 2016 jest tzw Kosiniakowe- 1000zł prze 12msc- i czy wtedy zasiłek będzie zrównany do 1000zł?
Prosze o odpowiedź i radę jak można najlepiej zrobić, żeby zyskac, a nie stracic.
__________________
` Second Chance . . .
mariolka911 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-10-24, 11:51   #997
Sabrrrina
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-12
Wiadomości: 7
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

[QUOTE=czorcichooo;6221451 1]Jeżeli po zakończonym macierzyńskim zarejestrowałaś się ponownie do ubezpieczenia społecznego w tym do chorobowego jak najbardziej zwolnienie za pobyt w szpitalu zostanie Ci policzone od najwyższej podstawy. Pytanie czy dopilnowałaś składek?

składki musza być płacone od najwyższej podtsawy, żeby pozostało naliczanie takie jak do tej pory?
Sabrrrina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2017-10-25, 17:57   #998
Sabrrrina
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-12
Wiadomości: 7
Exclamation Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

o co chodzi ze zmianami od stycznia 2018 i dlaczego większośc artykułów straszy, że możemy stracić prawo do zasiłków chorobowego, macierzyńskiego itd? Rozumiem, że jeśli mam zaległości w płaceniu składek, to moge zapomnieć o zasiłkach, ale jeśli płace regularnie, to jest ok? Jeśli teraz jestem na macierzyńskim, a zatem płacę tylko składki chorobowe, a później będę chciała iść na L4 to dostanę zasiłek chorobowy normalnie? Żeby zasiełek chorobowy wysoki jak macierzyńskie, to składki pomiędzy macierzyńskim a chorobowym maja być od najwyższej podstawy?
Sabrrrina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-10-26, 17:41   #999
wojtek509
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 164
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Cytat:
Napisane przez Sabrrrina Pokaż wiadomość
o co chodzi ze zmianami od stycznia 2018 i dlaczego większośc artykułów straszy, że możemy stracić prawo do zasiłków chorobowego, macierzyńskiego itd? Rozumiem, że jeśli mam zaległości w płaceniu składek, to moge zapomnieć o zasiłkach, ale jeśli płace regularnie, to jest ok? Jeśli teraz jestem na macierzyńskim, a zatem płacę tylko składki chorobowe, a później będę chciała iść na L4 to dostanę zasiłek chorobowy normalnie? Żeby zasiełek chorobowy wysoki jak macierzyńskie, to składki pomiędzy macierzyńskim a chorobowym maja być od najwyższej podstawy?

Straszą - bo to podnosi popularność strony
Zmieni się sposób opłaty składek - będzie tylko jedno konto, dodatkowo z zapłaconych składek ZUS pociągnie w pierwszej kolejności należność na poczet składek zaległych, więc jeśli ktoś 6 lat temu nie zapłacił składek to teraz będzie się to wiązało z niedopłatą co owocować może wypadnięciem z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego na skutek niedopłaty Twierdzą że to będzie takie lasso na dłużników.

Widzisz zgodnie z obecnym kalkulatorem - tak jak ja to rozumiem (nie przerabialiśmy tego wariantu więc to moja interpretacja) jeśli masz wysoką podstawę wystarczy aby płacić niskie zusy ale obowiązkowo chorować nie rzadziej niż co 90 dni :p w innym razie skasujesz sobie korzystny kalkulator :p

Edytowane przez wojtek509
Czas edycji: 2017-10-26 o 17:45
wojtek509 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-10-27, 07:17   #1000
czorcichooo
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2016-01
Wiadomości: 38
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Dokładnie jak zostało napisane powyżej.
Do tej pory było kilka rachunków, które były przyporządkowane danej składce. Można było mieć zaległości w składce zdrowotnej, ale chorobową płacić systematycznie i to pozwalało na korzystajak nie z prawa do zasiłku chorobowego, macierzyńskiego itp.
Teraz wszystko będzie szło na jedno konto i Zus sam proporcjonalnie będzie te składki rozksięgowywać. Ma to oczywiście wyeliminować jak największą ilość potencjalnie przyznawanych świadczeń. Ja akurat jestem za tym, bardzo fajne rozwiązanie. A Zus szuka kasy gdzie się da bo obniżenie wieku emerytalnego to strzał w kolano dla budżetu.

Dodam tylko od siebie, że bardzooo dużo osob, żeby nie powiedzieć, że niemal każdy kto po macierzyńskim bierze zwolnienie L4 z automatu ma kontrolę fikcyjności. Od okolic wiosny Zus bardzo mocno się za to wziął. Wiec radzę być dobrze przygtowanym. Sprawdza nawet do 5 lat wstecz, patrzy czy jakieś zasiłki, które zostały już przyznane faktycznie się należały. Nawet kontrolują po kilka razy te same firmy. Jakaś masakra
czorcichooo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-10-29, 20:41   #1001
fabusel
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2017-10
Wiadomości: 18
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Dziewczyny, a jak wy się w tym wszystkim nie pogubiłyście?
fabusel jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2017-11-23, 05:09   #1002
Filip_inka
Raczkowanie
 
Avatar Filip_inka
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: różnie:)
Wiadomości: 178
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Te nowe zasady od 2016 roku dotycza kobiet ktore maja dzialalnosc mniej niz 2 lata czyl tych na precerencyjnych skladkach to one dostana te niskie zasilki tak? A jak jest z kobietami ktore placa skladki np 4 lata?

Wspolpracuje przy DG od maja 2015 r. Rodzilam 1 dziecko w grugniu 2015 woec zalapalam sie na stare zasady... niestety nie udalo mi sie isc na l4 co 90 dni mam przerwe 4 miesieczna.. czy to znaczy ze szlag trafil moje dotychczasowe kwoty zasilkow? Wspolpraca przy dg trwa juz ponad 2 lata wiec w jaki sposob bedzie wyliczany zasilek macierzynski? Bede rodzic w sierpniu 2017 drugie dziecko
__________________
Lubiła tańczyć pełna radości tak...
Ciagłe goniła wiatr...
Spragniona życia wciaż, zawsze gubiła coś...
Nie chciała nic...
Filip_inka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-12-07, 13:59   #1003
Blondi2989
Blond forever!
 
Avatar Blondi2989
 
Zarejestrowany: 2007-11
Lokalizacja: Aktualnie nad morzem
Wiadomości: 4 533
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Hej, mam pytanko.
Do 10.12 jestem na zasiłku macierzyńskim, a od września prowadzę dg i płaciłam tylko składkę zdrowotną. Czy za grudzień mam zapłacić też tylko zdrowotną czy już proporcjonalnie inne składki?
__________________
Mężatka. a jaka jest Twoja supermoc?
Blondi2989 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-12-07, 17:28   #1004
ninagg
Zakorzenienie
 
Avatar ninagg
 
Zarejestrowany: 2010-09
Lokalizacja: Kielce
Wiadomości: 3 129
GG do ninagg
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Cytat:
Napisane przez Blondi2989 Pokaż wiadomość
Hej, mam pytanko.
Do 10.12 jestem na zasiłku macierzyńskim, a od września prowadzę dg i płaciłam tylko składkę zdrowotną. Czy za grudzień mam zapłacić też tylko zdrowotną czy już proporcjonalnie inne składki?
Składkę zdrowotną i proporcjonalnie inne składki za dni od 11.12

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka
__________________
Pierwszy kontakt: 04.02.09
Poznaliśmy się: 14.02.09
Jesteśmy razem: 22.03.09
Zaręczyny: 16.10.10
Data zaślubin: 02.06.2012


Ola 11.12.2012

Wojtek 14.10.2015
ninagg jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-12-13, 16:20   #1005
wojtek509
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 164
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Cytat:
Napisane przez Blondi2989 Pokaż wiadomość
Hej, mam pytanko.
Do 10.12 jestem na zasiłku macierzyńskim, a od września prowadzę dg i płaciłam tylko składkę zdrowotną. Czy za grudzień mam zapłacić też tylko zdrowotną czy już proporcjonalnie inne składki?

Tak po mojemu to od 11.12.2017 zgłosić się musiz do składek na ubezpieczenie społeczne i dobrowolnej chorobowej.
Zdrowotna będze pełna a społeczne i chorobowa za 20 dni
wojtek509 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-12-14, 08:29   #1006
Anett_s
Raczkowanie
 
Avatar Anett_s
 
Zarejestrowany: 2017-11
Wiadomości: 57
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

__________________
Będę mamą
Termin 7.07.2018

Edytowane przez Anett_s
Czas edycji: 2017-12-27 o 08:26
Anett_s jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-12-26, 22:02   #1007
Sabrrrina
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-12
Wiadomości: 7
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Od 20.12 jestem na L4. Jestem w ciąży, więc L4 "leżące". Mój mąż chce jechać do teściów na tydzień - 0d 31.12 do 07.01. Myślicie, ze to za duże ryzyko? Jeśli chodzi o wzgl.medyczne, to lekarka nie widzi p.wskazań. Jeśli będę brała leki i się oszczędzała, to nie ma problemu, ale nie wiem jak to będzie z ZUS-em. Czy jest możliwe, żeby tak szybko mnie skontrolowali? Na decyzję mają 30 dni odkąd zapłacę składkę, prawda?
Sabrrrina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-12-27, 17:29   #1008
LezacaMatka
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2017-12
Wiadomości: 2
Unhappy Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Wizyta u teściów, to chyba delikatnie mówiąc przegięcie

Ja też mam L4 leżące. Od prawie 5 lat prowadzę DG. Teraz jestem w 7 tyg ciąży. Ze wzgl.na plamienia, ból podbrzusza, całodzniowe mdłości izłe samopoczucie mam to L4. Mój problem polega na tym, że mam dwójkę starszych dzieci, które muszę zaprowadzic i potem przyprowadzić ze szkoły/przedszkola. męża nie ma w domu od 6.30 do 16.30. Co prawda mieszka z nami moja mama, ale zamieszkała z nami, bo 05.12 miała robione bypassy, więc na razie sama potrzebuje jeszcze opieki. Co mam zrobić jeśłi ZUS zechce mnie skontrolować akurat wtedy, gdy pójde do przedszkola? Wszelkie zakupy robi mąż po pracy, a ja staram się jak najmniej chodzić ze wzgl na bezpieczeństwo dzidziusia, ale pewnych rzeczy nie przeskoczę, a znając mojego pecha, to jeśli w ogóle będe miała kontrol, to na pewno akurat wtedy
LezacaMatka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-05, 15:02   #1009
Blondi2989
Blond forever!
 
Avatar Blondi2989
 
Zarejestrowany: 2007-11
Lokalizacja: Aktualnie nad morzem
Wiadomości: 4 533
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Cytat:
Napisane przez ninagg Pokaż wiadomość
Składkę zdrowotną i proporcjonalnie inne składki za dni od 11.12

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka
Cytat:
Napisane przez wojtek509 Pokaż wiadomość
Tak po mojemu to od 11.12.2017 zgłosić się musiz do składek na ubezpieczenie społeczne i dobrowolnej chorobowej.
Zdrowotna będze pełna a społeczne i chorobowa za 20 dni
Dziękuję za odpowiedzi

A teraz tak.
Działalność mam od września 2017, do 10.12 płaciłam tylko składkę zdrowotną (ze względu na macierzyński). Od 11.12.2017 zgłosiłam się do wszystkich pozostałych składek i zgodnie z poradą mojego księgowego będę płacić ZUS od podstawy 6000zł, ponieważ w najbliższym czasie planuję ponowne zajście w ciążę i chciałabym mieć sensowny macierzyński. Tylko teraz, księgowy mówił, że po 90 dniach od płacenia składek wziąć L4 na kilka dni (nie ciążowe najlepiej, choć wiadomo mogę wcale w ciąży nie być), a np jeżeli zaszłabym w ciążę w kwietniu i np od sierpnia poszła na L4 ciążowe to składka nadal liczy mi się jako średnia z 12 miesięcy? Czy z tych 7 płaconych? Działalność będzie nadal prowadzona, bo nie chcę jej zawieszać (nieźle prosperuje) ale będę zmuszona w razie ciąży już kilkumiesięcznej zatrudnić pracownika ze względu na specyfikę działalności.
__________________
Mężatka. a jaka jest Twoja supermoc?
Blondi2989 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2018-01-06, 14:54   #1010
czorcichooo
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2016-01
Wiadomości: 38
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Zasiłek będzie liczony propocjonalnie tj 7/12. Jeżeli będziesz wpłacić od podstawy 6.000 zł to po 7 miesiącach dostaniesz od kwoty ok 3500 zł brutoo. Minus zus i podatek na L4 wyjdzie jakieś 2400-2500 zł na rękę. Na macierzyńskim 80% z tego czyli jakieś 2000zł lub troszkę mniej. No i odlicz jeszcze 300 zł składkę zdrowotną, którą musisz płacić do mc.
Mozesz mieć jednak sytuację podobną do mnie. Ja podwyższyłam składki do 7000zł, ale na L4 i zasiłek dostawałam pieniądzę i tak z maksymalnej podstawy. Jest to zgodne z prawem i w tedy zus idzie na korzyść przedsiębiorcy, ale nie jest to regułą. Czyli może się okazać, że wszystko zostanie u Ciebie wyliczone nie od 6000 zł, a od 10 000 (11000? już nawet nie wiem ile jest ).
W tedy miałabyś liczone nie od 3500zł brutto a od 6000zł. To już bardziej korzystne.
czorcichooo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-08, 13:40   #1011
Blondi2989
Blond forever!
 
Avatar Blondi2989
 
Zarejestrowany: 2007-11
Lokalizacja: Aktualnie nad morzem
Wiadomości: 4 533
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Cytat:
Napisane przez czorcichooo Pokaż wiadomość
Zasiłek będzie liczony propocjonalnie tj 7/12. Jeżeli będziesz wpłacić od podstawy 6.000 zł to po 7 miesiącach dostaniesz od kwoty ok 3500 zł brutoo. Minus zus i podatek na L4 wyjdzie jakieś 2400-2500 zł na rękę. Na macierzyńskim 80% z tego czyli jakieś 2000zł lub troszkę mniej. No i odlicz jeszcze 300 zł składkę zdrowotną, którą musisz płacić do mc.
Mozesz mieć jednak sytuację podobną do mnie. Ja podwyższyłam składki do 7000zł, ale na L4 i zasiłek dostawałam pieniądzę i tak z maksymalnej podstawy. Jest to zgodne z prawem i w tedy zus idzie na korzyść przedsiębiorcy, ale nie jest to regułą. Czyli może się okazać, że wszystko zostanie u Ciebie wyliczone nie od 6000 zł, a od 10 000 (11000? już nawet nie wiem ile jest ).
W tedy miałabyś liczone nie od 3500zł brutto a od 6000zł. To już bardziej korzystne.
Rozumiem pierwsze wyliczenia, no ale drugie już nie bardzo. Tzn rozumiem, że ZUS może wyliczyć od najwyższej składki, no ale ja wtedy muszę ją podnieść i zapłacić raczej
A co w sytuacji jeżeli płacę np 7 miesięcy wysokie składki, idę na L4 na miesiąc, potem jeszcze wracam na 3 miesiące i wtedy jest poród? To składki się liczą z 10 miesięcy, a ta na L4 od najniższej?
Ktoś coś wie?
__________________
Mężatka. a jaka jest Twoja supermoc?
Blondi2989 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-09, 04:46   #1012
czorcichooo
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2016-01
Wiadomości: 38
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Ja podniosłam podstawę do 7000 zł, od tej kwoty zapłaciłam ZUS (wyszło jakoś 2200 zł) a zasiłki dostawałam i tak od najwyższej podstawy czyli koło 10000 zł.
czorcichooo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-09, 23:19   #1013
Blondi2989
Blond forever!
 
Avatar Blondi2989
 
Zarejestrowany: 2007-11
Lokalizacja: Aktualnie nad morzem
Wiadomości: 4 533
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Cytat:
Napisane przez czorcichooo Pokaż wiadomość
Ja podniosłam podstawę do 7000 zł, od tej kwoty zapłaciłam ZUS (wyszło jakoś 2200 zł) a zasiłki dostawałam i tak od najwyższej podstawy czyli koło 10000 zł.
Hmmm, ciekawe A kiedy to było? W sensie już po tych zmianach ze średnią?
__________________
Mężatka. a jaka jest Twoja supermoc?
Blondi2989 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-21, 21:05   #1014
LezacaMatka
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2017-12
Wiadomości: 2
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Poroniłam. utro bedę mieć zabieg łyżeczkowania. Chcę wysłać "materiał" do badań, żeby określic płeć, a tym samym zarejestrować dziecko w urzędzie i ubiegac sie o zasiłęk macierzyński 100% - 8 tyg. Orientujecie sie może czy jest jakiś określony czas do kiedy muszę w ZUSie złożyć wniosek o macierz.? Chodzi mi o to, że wyniki z labolatorium będa prawdopodobnie po ok 10 dniach i dopiero wtedy będe mogła ze szpitala wziąć kartę martwego dziecka i je zarejestrować
LezacaMatka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-02-04, 20:43   #1015
tout_simplement
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-01
Wiadomości: 12
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Wojtek, Ty się zapewne orientujesz... Może mi podpowiesz?
Niedługo rodzę i chciałam przygotować sobie dokumenty do macierzyńskiego. Rodziłam w 2015r i myślałam, że będę się wzorować na tamtych papierach, ale widzę, że trochę się zmieniło. Dodatkowo z tropu zbiła mnie wiadomość, że urlop macierzyński należy się kobietom na umowie o pracę. Tym na dg już nie. Jak to należy rozumieć? Mam prawo do zasiłku, ale i tak muszę pracować?
tout_simplement jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-08-24, 14:20   #1016
jagusia15
Rozeznanie
 
Avatar jagusia15
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 674
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Witam,
Mam pytanie w jaki sposób jest wyliczane chorobowe, kiedy ma się firmę na ryczałcie?
jagusia15 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-10-28, 07:08   #1017
nikola622
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-10
Wiadomości: 1
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Cześć wszystkim,

Mam pytanie dotyczące zasiłku macierzyńskiego i rodzicielskiego. Od półtora roku mam firmę na preferencyjnym zusie. Czy ktoś z Was może mas wyliczenie ile powinnam zacząć płacić teraz ZUSU i ile w przełożeniu mogę otrzymać zasiłku po urodzeniu dziecka? Nie jestem zgłoszona teraz do chorobowego dlatego od tego miesiaca chciałabym zacząć płacić od najwyższych zarobków. Czy powinnam tez zwiększyć społeczna i zdrowotna? Ile wychodzi składka ogólna która płaciłaby przez ok 4-5 m-cy. Jak rozumiem gdybym poszła na zwolnienie w tych ostatnich miesiącach 8-9 miesiąc ciąży czyli 6,7 miesiąc bym nie płaciła składek tylko otrzymała zasiłek chorobowy a później macierzyński i rodzicielki. tylko jaka byłaby ta kwota? Proszę o pomoc forumowiczów
nikola622 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Być rodzicem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2018-10-28 08:08:15


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 20:32.