Zasiłek macierzyński - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem

Notka

Być rodzicem Forum dla osób, które starają się o dziecko, czekają na poród lub już posiadają potomstwo. Rozmawiamy o blaskach i cieniach macierzyństwa.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2016-03-26, 15:52   #1
kapciowa
Raczkowanie
 
Avatar kapciowa
 
Zarejestrowany: 2015-08
Wiadomości: 88

Zasiłek macierzyński


Witajcie,
Przepatrzylam wiekszosc watkow ale nie znalazlam odpowiedniego wiec tworze.
Jestem w ciazy i za niedlugo pojde na macierzynski - chce isc na rok.
I tu pojawia sie pytanie: wiem ze bede miala placone 80% wynagrodzenia brutto z ostatnich 12 mcy.
Moje wynagrodzenie, mozna powiedziec jest zmienne, dostaje premie kwartalne, dodatkowo w styczniu moja podstawa sie zwiekszyla, i teraz sie zastanawiam jak to jest, ile moge dostac? Srednia liczona tylko z podstawy czy premie i dodatki tez? Czy ktoras z Wizazanek tez tak miala? Bardzo to dla mnie istotne bo chyba nie zalapie sie na becikowe wiec kazda zlotowka sie liczy.
kapciowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-03-26, 19:51   #2
Słodkaaa
Zakorzenienie
 
Avatar Słodkaaa
 
Zarejestrowany: 2007-06
Lokalizacja: Jaworzno
Wiadomości: 5 699
Dot.: Zasiłek macierzyński

Średnia ze wszystkich kwot od jakich sa odprowadzane składki.
Słodkaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-03-27, 06:32   #3
kapciowa
Raczkowanie
 
Avatar kapciowa
 
Zarejestrowany: 2015-08
Wiadomości: 88
Dot.: Zasiłek macierzyński

Cytat:
Napisane przez Słodkaaa Pokaż wiadomość
Średnia ze wszystkich kwot od jakich sa odprowadzane składki.
Dzieki za odp. A orientujesz sie jak to wyglada z pobytem na zwolnieniu? Bylam mc na przymusowym zwolnieniu ale na 100% - to.oczywiscie tez wchodzi w sklad?
kapciowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-03-27, 19:23   #4
vretka
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2004-03
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 4 111
GG do vretka
Dot.: Zasiłek macierzyński

Cytat:
Napisane przez kapciowa Pokaż wiadomość
Dzieki za odp. A orientujesz sie jak to wyglada z pobytem na zwolnieniu? Bylam mc na przymusowym zwolnieniu ale na 100% - to.oczywiscie tez wchodzi w sklad?
Jeśli od tego zwolnienia nie minęły 3 pełne miesiące kalendarzowe, to nie będziesz miała wyliczonej nowej podstawy. W przybliżeniu powinnaś dostać 80% tego, co dostałaś na zwolnieniu.
__________________
R 08.2013, K 09.2016
vretka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-03-27, 19:56   #5
kapciowa
Raczkowanie
 
Avatar kapciowa
 
Zarejestrowany: 2015-08
Wiadomości: 88
Dot.: Zasiłek macierzyński

Tylko od tego co na zwolnieniu? Nie planuje do konca ciazy idc na zwolnienie juz tylko pracowac z domu, do rozwiazania zostalo.4 mce - wtedy policza 80% za wszystko? We wtorek udam soe do Zus zeby sie dowiedziec jak to.wyglada ale chcialam juz miec jakiekolwiek rozeznanie

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka
kapciowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-03-27, 20:23   #6
vretka
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2004-03
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 4 111
GG do vretka
Dot.: Zasiłek macierzyński

Cytat:
Napisane przez kapciowa Pokaż wiadomość
Tylko od tego co na zwolnieniu? Nie planuje do konca ciazy idc na zwolnienie juz tylko pracowac z domu, do rozwiazania zostalo.4 mce - wtedy policza 80% za wszystko? We wtorek udam soe do Zus zeby sie dowiedziec jak to.wyglada ale chcialam juz miec jakiekolwiek rozeznanie

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka
Kiedy dokładnie byłaś na zwolnieniu i na kiedy masz termin? Jeśli na przykład byłaś na L4 w lutym, to musisz mieć przepracowany w całości marzec, kwiecień i maj, żeby uwzględniona została nowa podstawa do wyliczenia macierzyńskiego. Analogicznie, jeśli zwolnienie zahaczyło o marzec (nawet 1 dzień), musisz pracować do końca czerwca. I to nie chodzi o to, że wyliczą Ci 80% z tego, co dostałaś na zwolnieniu, tylko po prostu okres, z którego będzie wyliczona podstawa jest ten sam. Nawiązując do podanego przeze mnie przykładu - zakładając, że zwolnienie było w lutym, miałaś podstawę do zwolnienia wyliczoną z okresu luty 2015 - styczeń 2016 (pomijam oczywiście ewentualne wyjątki). Ten sam okres zostanie uwzględniony do wyliczeń, jeśli między zwolnieniem a macierzyńskim nie będzie pełnych 3 miesięcy kalendarzowych.

Mam nadzieję, że nie zamotałam za mocno
__________________
R 08.2013, K 09.2016
vretka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-03-27, 20:25   #7
kapciowa
Raczkowanie
 
Avatar kapciowa
 
Zarejestrowany: 2015-08
Wiadomości: 88
Dot.: Zasiłek macierzyński

Ciaza robi mi sieczke z mozgu wiec musze kilak razy przeczytac na zwolnieniu jestem od 1 marca do 29 marca.

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka
kapciowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2016-03-27, 20:29   #8
vretka
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2004-03
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 4 111
GG do vretka
Dot.: Zasiłek macierzyński

Cytat:
Napisane przez kapciowa Pokaż wiadomość
Ciaza robi mi sieczke z mozgu wiec musze kilak razy przeczytac na zwolnieniu jestem od 1 marca do 29 marca.
Tak będzie łatwiej Musisz więc pracować do końca czerwca, żeby wyliczono Ci nową podstawę do macierzyńskiego.

Jeśli natomiast chodzi o to, co wlicza się do tej podstawy, niestety nie pomogę. Piszę o tych 3 miesiącach, bo mi one sporo namieszały w pierwszej ciąży. Jeśli miałaś jakieś znaczące podwyżki i zależy Ci na nowym wyliczeniu i jeśli oczywiście czujesz się na siłach, lepiej popracować niż pójść na zwolnienie ostatniego dnia czerwca

No chyba, że urodzisz do tego czasu
__________________
R 08.2013, K 09.2016
vretka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-03-27, 20:36   #9
kapciowa
Raczkowanie
 
Avatar kapciowa
 
Zarejestrowany: 2015-08
Wiadomości: 88
Dot.: Zasiłek macierzyński

Cytat:
Napisane przez vretka Pokaż wiadomość
Tak będzie łatwiej Musisz więc pracować do końca czerwca, żeby wyliczono Ci nową podstawę do macierzyńskiego.

Jeśli natomiast chodzi o to, co wlicza się do tej podstawy, niestety nie pomogę. Piszę o tych 3 miesiącach, bo mi one sporo namieszały w pierwszej ciąży. Jeśli miałaś jakieś znaczące podwyżki i zależy Ci na nowym wyliczeniu i jeśli oczywiście czujesz się na siłach, lepiej popracować niż pójść na zwolnienie ostatniego dnia czerwca

No chyba, że urodzisz do tego czasu
Dziekować nie planuje isc na zwolnienie az do porodu, chyba ze tfu tfu cos by sie pokielbasilo, tak jak teraz.

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka
kapciowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-04, 00:27   #10
Hiacinta
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-10
Wiadomości: 65
Dot.: Zasiłek macierzyński

A czy mi ktoś może pomóc? Próbowałam się wczytać w te artykuły, ale nic nie rozumiem

Pierwszą pracę miałam od 01.10.14 do 31.10.2015, zarabiałam Ok 1800 na rękę, pózniej byłam na bezrobociu od połowy listopada do 07.12.15. Od 07.12.15 pracowałam do 28.02.16, potem był tydzień l4, tydzień pracy i od 14.03. do 28.04.mam kolejne l4, co bedzie dalej nie wiem... Od 07.12.15 zarabiam ok. 2200 na rękę. Teraz jestem w 9 tc.Jak wyglądał by mniej więcej mój macierzyński, gdybym była na l4 do końca, a jak gdybym popracowała jeszcze powiedzmy 3 miesiące? Czy ktoś mnie poratuje swoją wiedzą?
Hiacinta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-04, 07:49   #11
vretka
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2004-03
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 4 111
GG do vretka
Dot.: Zasiłek macierzyński

Cytat:
Napisane przez Hiacinta Pokaż wiadomość
A czy mi ktoś może pomóc? Próbowałam się wczytać w te artykuły, ale nic nie rozumiem

Pierwszą pracę miałam od 01.10.14 do 31.10.2015, zarabiałam Ok 1800 na rękę, pózniej byłam na bezrobociu od połowy listopada do 07.12.15. Od 07.12.15 pracowałam do 28.02.16, potem był tydzień l4, tydzień pracy i od 14.03. do 28.04.mam kolejne l4, co bedzie dalej nie wiem... Od 07.12.15 zarabiam ok. 2200 na rękę. Teraz jestem w 9 tc.Jak wyglądał by mniej więcej mój macierzyński, gdybym była na l4 do końca, a jak gdybym popracowała jeszcze powiedzmy 3 miesiące? Czy ktoś mnie poratuje swoją wiedzą?
Nie ma znaczenia, ile zarabiałaś u poprzedniego pracodawcy. Jeśli pensja u obecnego jest stała, na L4 ciążowym powinnaś dostać ok. 2200 bez względu na to, ile jeszcze uda ci się przepracować.
__________________
R 08.2013, K 09.2016
vretka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2016-04-04, 11:21   #12
Hiacinta
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-10
Wiadomości: 65
Dot.: Zasiłek macierzyński

Bardzo dziękuję!
Hiacinta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Być rodzicem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2016-04-04 12:21:10


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 00:48.