Najbardziej znienawidzone/ulubione lektury szkolne? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Kultura(lnie)

Notka

Kultura(lnie) Kultura(lnie) to forum dla osób, które interesują się kulturą, sztuką, filmem, literaturą, polityką itd. Zapraszamy do dyskusji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2017-05-10, 21:10   #1
mdusia123
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2015-01
Wiadomości: 1 998

Najbardziej znienawidzone/ulubione lektury szkolne?


Prawdopodobnie jest co najmniej kilka tego typu wątków na forum, ale podejrzewam, że dotyczą one książek ogólnie, a ten tyczyłby się wyłącznie naszych lektur szkolnych. Jakie lektury nam się spodobały? Jakie nie? Które lektury sprawiają, że dziś na samo wspomnienie wzdrygamy się ze wstrętem? Które po skończeniu szkoły przeczytaliśmy ponownie? Których nie tkniemy nawet dwu metrowym kijem?

Mam jedną lekturę, jeszcze z czasów gimnazjalnych, która spodobała mi się do tego stopnia, że pochłonęłam ją w ciągu doby. Była to "Pozłacana rybka" Barbary Kosmowskiej. Naprawdę polecam jeżeli macie nieco starsze dzieci.
Poza tym całkiem przyjemnie czytało mi się "Krzyżaków". Zwłaszcza od momentu porwania Danuśki zaczęło się robić fajnie i o ile przez pierwszą połowę książki faktycznie brnęłam jak przez wielkie zaspy i czytałam dosyć długo (i nawet na parę dni książka poszła w kąt), tak drugą połknęłam w trymiga.
Najgorszą lekturą na świecie jest według mnie książka "Cierpienia młodego Wertera". Jezu kochany, czytanie tego to była jakaś tortura. Powiedzcie mi jak jakikolwiek normalny facet może przez 150-200 stron książki (nie jestem pewna ile to ma stron, ale wiem, że specjalnie grube nie jest) rozpaczać z powodu nieodwzajemnionych uczuć? Od samego czytania listów tej mamei można dostać ciężkiej depresji. Właśnie to jest mój główny zarzut: główny bohater to straszliwa melepeta, której nawet się nie chce kibicować (ja nie chciałam).
mdusia123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-05-11, 19:49   #2
eyo
Zakorzenienie
 
Avatar eyo
 
Zarejestrowany: 2008-01
Wiadomości: 16 988
Dot.: Najbardziej znienawidzone/ulubione lektury szkolne?

najgorsze - "Krzyżacy" oraz "Ferdydurke" (nie dałam rady dokończyć żadnej z nich)
najlepsze - "Zbrodnia i kara" oraz "Mistrz i Małgorzata" (czytałam każdą po kilka razy)
__________________
...

Prędzej czy później cmentarze są pełne wszystkich.

15.02.2017 ♥
eyo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-05-12, 10:04   #3
j_fly
Zakorzenienie
 
Avatar j_fly
 
Zarejestrowany: 2015-11
Wiadomości: 6 937
Dot.: Najbardziej znienawidzone/ulubione lektury szkolne?

Najgorsze - "Krzyżacy", "Lalka",
Najlepsze - "Ogniem i mieczem", "Potop", "Mistrz i Małgorzata", "Zbrodnia i kara", "Proces".
__________________
– To wódka? – słabym głosem zapytała Małgorzata.(...)
– Na litość boską, królowo – zachrypiał – czy ośmieliłbym się nalać damie wódki? To czysty spirytus.


Mistrz i Małgorzata, Michaił Bułhakow
j_fly jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-05-12, 10:42   #4
gryx82
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 30 807
Dot.: Najbardziej znienawidzone/ulubione lektury szkolne?

znienawidzone - wszystko made by Sienkiewicz
ulubione - "Dzieci z Bullerbyn" i "Wesele" Wyspiańskiego
gryx82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-05-12, 15:26   #5
mdusia123
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2015-01
Wiadomości: 1 998
Dot.: Najbardziej znienawidzone/ulubione lektury szkolne?

Cytat:
Napisane przez gryx82 Pokaż wiadomość
znienawidzone - wszystko made by Sienkiewicz
ulubione - "Dzieci z Bullerbyn" i "Wesele" Wyspiańskiego
A mnie się jego książki podobały. "Krzyżacy", "W pustyni i w puszczy" (lektura z podstawówki). Tylko "Potopu" nie czytałam (zaczęłam, ale przeczytałam tylko kilkadziesiąt stron). Był moją lekturą w liceum, ale myśmy tak lecieli z materiałem, że nowa lektura była co tydzień, a na przeczytanie tak długich książek trzeba jednak nieco więcej czasu. Za to film bardzo lubię. W ogóle podobają mi się ekranizacje trylogii.
mdusia123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-05-13, 14:04   #6
stesia
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2014-10
Wiadomości: 3 527
Dot.: Najbardziej znienawidzone/ulubione lektury szkolne?

nie cierpiałam wszystkich dramatów, strasznie źle mi sie to czytało, czytam książkę to w głowie mam obraz jak mniej więcej mogą sceny wyglądać, a tam zazwyczaj pustka kompletna, musiałam przeczytać najpierw streszczenie bo inaczej często miałam tak że czytałam i nie wiedziałam co ja czytam
wszelkie grube lektury w szkole nie należały do tych ulubionych, bo ciężko polubić coś co nie dość że trzeba przeczytać pod przymusem to i grube, za to parę przeczytałam już w wolnym czasie gdzie czytałam bo chciałam a nie musiałam i już takie złe nie były
najlepiej chyba wspominam Nad Niemnem, Lalkę i W pustyni i puszczy, chociaż chyba żadnej w całości nie przeczytałam gdy była zadana jako lektura

Edytowane przez stesia
Czas edycji: 2017-05-13 o 14:08
stesia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-05-13, 18:43   #7
mdusia123
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2015-01
Wiadomości: 1 998
Dot.: Najbardziej znienawidzone/ulubione lektury szkolne?

Dramaty to pikuś, przynajmniej krótkie były. Najgorsze było to, że w liceum i na "Tango" Mrożka i na "Lalkę" Prusa i na "Potop" Sienkiewicza był tydzień czasu. O ile "Tango" dało się w ten tydzień (a nawet mniej) przeczytać, tak "Lalkę" i "Potop" już niekoniecznie. W dodatku "Lalka" mnie zwyczajnie nudziła. "Potop" był nawet spoko, wprawdzie bazowałam głównie na filmie, bo książkę zaczęłam, ale nie skończyłam (nienawidzę czytać na czas) to ekranizacja spodobała mi się na tyle, że kiedyś chętnie przeczytam nie tylko "Potop", ale i calutką trylogię.
mdusia123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2017-05-13, 18:52   #8
sarcastic_
Zakorzenienie
 
Avatar sarcastic_
 
Zarejestrowany: 2011-08
Lokalizacja: Sopot
Wiadomości: 6 368
Dot.: Najbardziej znienawidzone/ulubione lektury szkolne?

Znienawidzona książka to lektura z IV klasy podstawówki, czyli "W pustyni i w puszczy". Do dzisiaj nie przeczytałam jej w całości, do tego stopnia mnie zniechęcił W ogóle Sienkiewicz nigdy mnie nie zachwycił, może jedynie "Krzyżaków" czytało się jako-tako.
Lubiłam "Lalkę", "Buszujący w zbożu", "Dżumę", "Zbrodnię i karę", "Zdążyć przed panem Bogiem".
Reszta była mi obojętna, może nie porywała, ale np. wszelkie dramaty czytało się szybko, więc nie wspominam ich jakoś strasznie. Ale ogólnie rzecz biorąc żadna lektura szkolna nie zachwyciła mnie na tyle, aby czytać ją ponownie po skończeniu szkoły :P
__________________
studentka


"I chciałbym mieć dziś już pod nogami pewny grunt.
I żyć z Tobą, być przy Tobie, mieć coś, wiedzieć już."

sarcastic_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-05-13, 19:07   #9
groszek75
Zakorzenienie
 
Avatar groszek75
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: w ramionach MJ
Wiadomości: 68 920
GG do groszek75
Dot.: Najbardziej znienawidzone/ulubione lektury szkolne?

Nie przebrnelam przez " Lalkę" nuda dla mnie

A uwielbiałam "Rozmowy z katem", "Inny świat"
__________________
Psy to cud życia

Ci których kochamy nie umierają nigdy, bo miłość jest nieśmiertelna ...

-Żyj!- krzyknęła Miłość
-Bez Ciebie nie potrafię..-wyszeptało Życie...-07.08.1995(14.12.1996)


Najgorsze w słabych ludziach jest to, że muszą upokarzać innych, by poczuć się silniejszymi
groszek75 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-05-15, 12:03   #10
cheri_magda
Rozeznanie
 
Avatar cheri_magda
 
Zarejestrowany: 2012-10
Wiadomości: 592
Dot.: Najbardziej znienawidzone/ulubione lektury szkolne?

Nie lubiłam "Nad Niemnem"; "Jądro ciemności"

Lubiłam "Przedwiośnie", "Potop", "Zbrodnia i kara"
cheri_magda jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-05-16, 06:40   #11
bernikula
mOLDerator
 
Avatar bernikula
 
Zarejestrowany: 2010-10
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 10 368
Dot.: Najbardziej znienawidzone/ulubione lektury szkolne?

Przeczytałam wszystkie lektury od dechy do dechy oprócz... Sienkiewicza. Koszmar.

Najlepiej wspominam "Lalkę" Prusa.
__________________


Insta
bernikula jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2017-05-16, 20:11   #12
KattMM
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-01
Wiadomości: 63
Dot.: Najbardziej znienawidzone/ulubione lektury szkolne?

Najgorsze - Krzyżacy, Potop
Najlepsze - Zbrodnia i Kara, Granica, Król Edyp
KattMM jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-05-16, 20:34   #13
LanaFlo20
Rozeznanie
 
Avatar LanaFlo20
 
Zarejestrowany: 2013-01
Wiadomości: 522
Dot.: Najbardziej znienawidzone/ulubione lektury szkolne?

Bardzo podobała mi się "Lalka" Prusa, lubiłam też "Przedwiośnie" Żeromskiego. Ale chyba najlepszą lekturą była "Zbrodnia i kara".

Niestety nie przypadł mi do gustu "Pan Tadeusz" oraz surrealistyczne dzieła Gombrowicza.
LanaFlo20 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-05-17, 13:32   #14
Shannon_16
Zakorzenienie
 
Avatar Shannon_16
 
Zarejestrowany: 2007-06
Lokalizacja: Wonderland
Wiadomości: 171 879
Dot.: Najbardziej znienawidzone/ulubione lektury szkolne?

znienawidzone: Pan Tadeusz, Mistrz i Małgorzata
ulubione: Buszujący w zbożu , Kamienie na szaniec, Dżuma, Zbrodnia i kara
__________________
I tylko przyjdź.
Dotknij mnie czule, i przytul tak, abym zapomniała o wszystkim.
Pocałuj tak, abym na przekór samej sobie poczuła się szczęśliwa.
A wtedy pójdę za tobą na koniec świata.







Ty i ja, trzy metry nad niebem

A&F
Shannon_16 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-05-18, 11:33   #15
gryx82
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 30 807
Dot.: Najbardziej znienawidzone/ulubione lektury szkolne?

Cytat:
Napisane przez mdusia123 Pokaż wiadomość
A mnie się jego książki podobały. "Krzyżacy", "W pustyni i w puszczy" (lektura z podstawówki). Tylko "Potopu" nie czytałam (zaczęłam, ale przeczytałam tylko kilkadziesiąt stron)
Nie wiem, co takiego ma w sobie Sienkiewicz (a raczej - czego nie ma), ale każde jego dzieło to dla mnie mordęga
Cytat:
Napisane przez bernikula Pokaż wiadomość
Przeczytałam wszystkie lektury od dechy do dechy oprócz... Sienkiewicza. Koszmar
gryx82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-05-18, 13:31   #16
bonasera
Zadomowienie
 
Avatar bonasera
 
Zarejestrowany: 2016-11
Wiadomości: 1 120
Dot.: Najbardziej znienawidzone/ulubione lektury szkolne?

Ulubiona w liceum - zdecydowanie "Dżuma". W gimnazjum pamiętam, bardzo podobały mi się "Kamienie na szaniec". A od podstawówki mam sentyment do "Ani z Zielonego Wzgórza" - zdarzyło mi się po latach sięgnąć po nią raz jeszcze.

Nie pasował mi Żeromski. Na ironię, na maturze miałam fragment "Przedwiośnia".
O, i pamiętam, że z cierpiętniczą miną czytałam w podstawówce "Tajemniczy ogród". No nie pasował mi i koniec.
__________________

Nie jest próżnością znać swoje dobre strony, przeciwnie - głupotą byłoby ich nie doceniać.
bonasera jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-05-19, 10:26   #17
mdusia123
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2015-01
Wiadomości: 1 998
Dot.: Najbardziej znienawidzone/ulubione lektury szkolne?

Cytat:
Napisane przez gryx82 Pokaż wiadomość
Nie wiem, co takiego ma w sobie Sienkiewicz (a raczej - czego nie ma), ale każde jego dzieło to dla mnie mordęga

Dosyć trudny i archaiczny język, długie (chyba, poprawcie mnie jeżeli się mylę, ale w tym momencie nie pamiętam żadnej jego książki za dobrze) opisy i wyjątkowo nieudane postacie kobiece.

Właśnie, sienkiewiczowskie kobiety. Jedyna w miarę ogarnięta to Baśka Wołodyjowska (moja ulubiona damska postać z całej jego twórczości, męska ulubiona to Michał Wołodyjowski). Reszta to wiecznie omdlewające sierotki (Danuśka Jurandówna, Oleńka z "Potopu", Helena z "Ogniem i mieczem", Krzysia z "Pana Wołodyjowskiego", Nel, ale jej wybaczam, bo miała osiem lat). Może jeszcze Jagienka, ale ona z kolei była, aż za bardzo hop do przodu (tłuczenie orzechów pośladkami).
mdusia123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-05-19, 12:03   #18
leille
hayat güzeldir ₊⋆ ☽
 
Avatar leille
 
Zarejestrowany: 2015-07
Wiadomości: 20 011
Dot.: Najbardziej znienawidzone/ulubione lektury szkolne?

Cytat:
Napisane przez gryx82 Pokaż wiadomość
Nie wiem, co takiego ma w sobie Sienkiewicz (a raczej - czego nie ma), ale każde jego dzieło to dla mnie mordęga
Dokładnie! Nawet w podstawówce ,,W pustyni i w puszczy'' męczyłam niemiłosiernie. Żadnej książki Sienkiewicza nie lubię.

W podstawówce pamiętam, że podobała mi się moja ukochana ,,Ania z Zielonego Wzgórza'', oczywiście ,,Pinokio.'' Lubiłam też ,,Dzieci z Bullerbyn.''

W gimnazjum ,,Oskar i Pani Róża'', ,,Opowieść wigilijna''. To takie co mi przychodzą od razu do głowy.

W liceum najbardziej lubiłam ,,Dżumę'' i ,,Granicę.''

Niektórych książek jak np. ,,Potop'' w ogóle nie miałam w spisie lektur i tego nie przerabialiśmy, ale akurat dobrze bo to Sienkiewicza.

Znienawidzone lektury to ,,Krzyżacy'' + wszystkie Sienkiewicza (jak pisałam powyżej) z którymi miałam styczność. Poza tym ,,Ferdydurke'' o Panie, ileż się namęczyłam przy tym (jeszcze na lekcji film oglądaliśmy), bałam się, że na maturze to będzie, ale na szczęście nie było.

A obojętne mi były takie lektury jak np. ,,Lalka'', ,,Przedwiośnie'', ,,Pan Tadeusz'', ,,Zemsta'', ,,Wesele'', ,,Król Edyp'' itp. (niektóre z nich fajniejsze, niektóre mniej fajne)

A ,,Dziady'' lubiliście?
Jakie tam jeszcze lektury mieliście w gimnazjum? (oprócz tych co wymieniłam i ,,Romeo i Julia'', ,,Balladyna'', ,,Opium w rosole'')
__________________
» magister żona 🕊
leille jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-05-19, 12:08   #19
bonasera
Zadomowienie
 
Avatar bonasera
 
Zarejestrowany: 2016-11
Wiadomości: 1 120
Dot.: Najbardziej znienawidzone/ulubione lektury szkolne?

Cytat:
Napisane przez leille Pokaż wiadomość
Jakie tam jeszcze lektury mieliście w gimnazjum? (oprócz tych co wymieniłam i ,,Romeo i Julia'', ,,Balladyna'', ,,Opium w rosole'')
Ech, nie miałam w gimnazjum "Opium w rosole", a szkoda, bo bardzo lubię Musierowicz i całą Jeżycjadę.

Nie bardzo kojarzę, co tam jeszcze miałam, ale na pewno były "Syzyfowe prace". Mordęga.
__________________

Nie jest próżnością znać swoje dobre strony, przeciwnie - głupotą byłoby ich nie doceniać.
bonasera jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2017-05-19, 13:11   #20
leille
hayat güzeldir ₊⋆ ☽
 
Avatar leille
 
Zarejestrowany: 2015-07
Wiadomości: 20 011
Dot.: Najbardziej znienawidzone/ulubione lektury szkolne?

Cytat:
Napisane przez bonasera Pokaż wiadomość
Ech, nie miałam w gimnazjum "Opium w rosole", a szkoda, bo bardzo lubię Musierowicz i całą Jeżycjadę.

Nie bardzo kojarzę, co tam jeszcze miałam, ale na pewno były "Syzyfowe prace". Mordęga.

No właśnie, te różnice w spisie treści. Jeden coś miał, a drugi nie. Np. ja nie miałam właśnie ,,Potopu", ,,Antygony."

,,Syzyfowe prace", nie mogę sobie przypomnieć, ale chyba miałam.

A w gimnazjum nie było jeszcze np. ,,Stary człowiek i morze"?

W podstawówce na pewno miałam też ,,Przygody Tomka Sawyera."
__________________
» magister żona 🕊
leille jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-05-19, 19:16   #21
mdusia123
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2015-01
Wiadomości: 1 998
Dot.: Najbardziej znienawidzone/ulubione lektury szkolne?

Cytat:
Napisane przez leille Pokaż wiadomość
No właśnie, te różnice w spisie treści. Jeden coś miał, a drugi nie. Np. ja nie miałam właśnie ,,Potopu", ,,Antygony."
Cytat:
Napisane przez leille Pokaż wiadomość
,,Syzyfowe prace", nie mogę sobie przypomnieć, ale chyba miałam.

A w gimnazjum nie było jeszcze np. ,,Stary człowiek i morze"?

W podstawówce na pewno miałam też ,,Przygody Tomka Sawyera."
A co miałaś zamiast "Potopu"? Inną część trylogii, czy kompletnie coś innego? Tak pytam, bo wiem, że nauczyciel, mimo wszystko, ma jakieś pole do manewru w temacie lektur i jestem ciekawa co wybrał twój. Wiem, że w gimnazjum było do wyboru "Quo vadis"/ "Krzyżacy". Nasza pani z polskiego wybrała "Krzyżaków", ale może to i lepiej, bo "Quo vadis" mi kiedyś mignęło w telewizji i...nie. Po prostu nie.
mdusia123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-05-19, 22:00   #22
leille
hayat güzeldir ₊⋆ ☽
 
Avatar leille
 
Zarejestrowany: 2015-07
Wiadomości: 20 011
Najbardziej znienawidzone/ulubione lektury szkolne?

Cytat:
Napisane przez mdusia123 Pokaż wiadomość
[B]



A co miałaś zamiast "Potopu"? Inną część trylogii, czy kompletnie coś innego? Tak pytam, bo wiem, że nauczyciel, mimo wszystko, ma jakieś pole do manewru w temacie lektur i jestem ciekawa co wybrał twój. Wiem, że w gimnazjum było do wyboru "Quo vadis"/ "Krzyżacy". Nasza pani z polskiego wybrała "Krzyżaków", ale może to i lepiej, bo "Quo vadis" mi kiedyś mignęło w telewizji i...nie. Po prostu nie.

Całkiem coś innego. Nie miałam ani ,,Ogniem i mieczem", ani ,,Pana Wołodyjowskiego." Niestety nie pamiętam na co było to zamienione, a nie chcę wprowadzać w błąd, na pewno nic Sienkiewicza, na szczęście.

,,Krzyżacy" - popularna książka wśród lektur, pewnie większość ją miała.

A miał ktoś z Was np. ,,Medaliony" Nałkowskiej? bo ja osobiście miałam tylko ,,Granicę."
__________________
» magister żona 🕊

Edytowane przez leille
Czas edycji: 2017-05-19 o 22:01
leille jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-05-21, 21:25   #23
dieRaserei
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 1 461
Dot.: Najbardziej znienawidzone/ulubione lektury szkolne?

Cytat:
Napisane przez groszek75 Pokaż wiadomość
Nie przebrnelam przez " Lalkę" nuda dla mnie

A uwielbiałam "Rozmowy z katem", "Inny świat"
"Inny świat" też bardzo mi się podobał, do dzisiaj pamiętam cytat "Boże, daj mi sa☠mot☠ność, bo niena☠widzę ludzi.."

Lubiłam też "Chłopów" i "Lalkę". Nie lubiłam "Krzyżaków", "Potopu".
__________________
...co było, nie zniknie, nie przeminie z wiatrem,
zakotwiczyło w sercu, stało się teatrem,
teatrem wspomnień, których nie da się zapomnieć..
dieRaserei jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-05-22, 06:38   #24
fairywho
Raczkowanie
 
Avatar fairywho
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 153
Dot.: Najbardziej znienawidzone/ulubione lektury szkolne?

Największym koszmarem było "W pustyni i w puszczy". Nie mogłam przez to przebrnąć. Lubiłam książki, dużo czytałam, ale ta powieść tak mnie znudziła, że aż do teraz mam niechęć do Sienkiewicza. Z drugiej strony, film mi się całkiem podobał.
fairywho jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-05-22, 13:22   #25
mdusia123
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2015-01
Wiadomości: 1 998
Dot.: Najbardziej znienawidzone/ulubione lektury szkolne?

Ale to jest w sumie dziwne, że Sienkiewicz to taka zmora uczniów, bo (przynajmniej moim zdaniem) jego książki mają w sobie wszystko, co powinno się spodobać nastolatkom ("Krzyżacy", cała trylogia) i młodszym uczniom ("W pustyni i w puszczy): w książkach (wszystkich) naprawdę dużo się dzieje, często są pojedynki (trylogia, "Krzyżacy), mamy jakiś wątek romansu (wszędzie poza "W pustyni i w puszczy"). Ale...jakby coś tu nie pykło. Może to język? Może opisy? Bo bohaterowie zazwyczaj dają się lubić. A filmy na podstawie tych książek są przecież bardzo fajne. Co tu jest nie tak?
mdusia123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-05-22, 13:32   #26
bernikula
mOLDerator
 
Avatar bernikula
 
Zarejestrowany: 2010-10
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 10 368
Dot.: Najbardziej znienawidzone/ulubione lektury szkolne?

Cytat:
Napisane przez mdusia123 Pokaż wiadomość
Ale to jest w sumie dziwne, że Sienkiewicz to taka zmora uczniów, bo (przynajmniej moim zdaniem) jego książki mają w sobie wszystko, co powinno się spodobać nastolatkom ("Krzyżacy", cała trylogia) i młodszym uczniom ("W pustyni i w puszczy): w książkach (wszystkich) naprawdę dużo się dzieje, często są pojedynki (trylogia, "Krzyżacy), mamy jakiś wątek romansu (wszędzie poza "W pustyni i w puszczy"). Ale...jakby coś tu nie pykło. Może to język? Może opisy? Bo bohaterowie zazwyczaj dają się lubić. A filmy na podstawie tych książek są przecież bardzo fajne. Co tu jest nie tak?
Może to, że na forum wypowiada się większość dziewczyn, mam kolegę, który uwielbia Sienkiewicza, może to są po prostu bardziej "męskie" tematy, ale tak naprawdę to ciężko mi stwierdzić, bo co zaczęłam to porzucałam, nie przeczytałam ani jednej książki w całości, leciałam na ówczesnych "opracowaniach"
__________________


Insta
bernikula jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-05-22, 20:45   #27
filozof_ka
Wtajemniczenie
 
Avatar filozof_ka
 
Zarejestrowany: 2013-12
Lokalizacja: Wioska Smerfów
Wiadomości: 2 595
Dot.: Najbardziej znienawidzone/ulubione lektury szkolne?

Ulubione: Mistrz i Małgorzata (♥), Szewcy, Tango, Ferdydurke, Zbrodnia i kara.
Znienawidzone: Jądro ciemności (nie, nie i jeszcze raz nie) Gloria victis (takie krótkie, a czytanie tego to była męka dla mnie), Wesele, Pan Tadeusz.

Jeśli chodzi o Sienkiewicza, to Krzyżaków zaczęłam i nie skończyłam (bo wtedy byłam "nieczytająca"), ale Potop przeczytałam i podobał mi się. Nawet bardzo

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać...

Edytowane przez filozof_ka
Czas edycji: 2017-05-22 o 20:46
filozof_ka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-05-24, 12:05   #28
shiava
Zadomowienie
 
Avatar shiava
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 1 318
Dot.: Najbardziej znienawidzone/ulubione lektury szkolne?

Jedyną lekturą której nigdy nie przeczytałam i nie przeczytam jest "Opowieści o pilocie Pirxie" Lema. To była jakaś tragedia, nie dało się tego czytać
shiava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-05-24, 14:33   #29
klakla91
Zakorzenienie
 
Avatar klakla91
 
Zarejestrowany: 2013-04
Lokalizacja: Małopolska
Wiadomości: 8 956
Dot.: Najbardziej znienawidzone/ulubione lektury szkolne?

Najgorzej - Sienkiewicz (wyjątek to "Quo Vadis" - to mi się bardzo podobało) i "Cierpienia młodego Vertera" (ogólnie za romantyzmem nie przepadam, ale to była szczególna masakra)

Najlepsza lektura - "Ludzie bezdomni"
__________________
13.12.2008
10.05.2014
18.06.2016


34/2021
klakla91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-05-24, 17:21   #30
201803090921
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 4 538
Dot.: Najbardziej znienawidzone/ulubione lektury szkolne?

Ulubiona lektura: "Mistrz i Małgorzata", "Zbrodnia i kara", większość książek z okresu II wojny



Najgorsze: Wspomniany już pilot Pirx, "Nad Niemnem", "Przedwiośnie" i wszelka poezja.
201803090921 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kultura(lnie)


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2019-09-10 10:10:41


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 15:03.