Wasze zdanie na temat Halloween. - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2006-10-30, 10:56   #1
hecate
Zakorzenienie
 
Avatar hecate
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Manchester
Wiadomości: 9 232
GG do hecate

Halloween - zbrodnia na polskiej tradycji?


Do zaczecia tego tematu zainspirowal mnie artykulik na jednym z portali - Halloweenowy bal dla dzieci oraz komentarze zbulwersowanych internautow.

Zastanawiam sie jakie jest zdanie wasze na ten temat.

Czy podoba wam sie idea Halloweenowych zabaw?
Czy ujmuje cos z powagi dnia nastepnego?
Czy faktycznie zle wplywa na polska tradycje?

Halloween - Święto obchodzone 31 października te drobna informacje dodaje tylko dla scislosci bo wielu ludzi starszej daty chyba jest az tak na 'nie' bo przekonani sa ze odbywa sie to wlasnie 1szego listopada.
hecate jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-10-30, 10:59   #2
kaledonia
zielony stworek
 
Avatar kaledonia
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: z miasta Łodzi kot pochodzi :D
Wiadomości: 16 980
Dot.: Halloween - zbrodnia na polskiej tradycji?

Nie podoba mi się to.To taka sama komercja jak Walentynki i inne amerykańskie święta.Czyż nie mamy swoich świąt?
W Polsce początek listopada to czas zadumy nad przemijaniem.Przecież mamy Święto Zmarłych.
__________________
18 lat z Wizażem


Moda przemija, styl pozostaje

Jestem
tutaj
kaledonia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-10-30, 11:02   #3
hecate
Zakorzenienie
 
Avatar hecate
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Manchester
Wiadomości: 9 232
GG do hecate
Dot.: Halloween - zbrodnia na polskiej tradycji?

Wszystkich Swietych - zawsze mnie poprawiano kiedy mowilam 'swieto zmarlych' ... Ja osobiscie nie mam nic przeciwko zabawie 31 pazdziernika.
hecate jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-10-30, 11:07   #4
spray
KWC
 
Avatar spray
 
Zarejestrowany: 2004-01
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 5 990
Dot.: Halloween - zbrodnia na polskiej tradycji?

Nie obchodze nie uznaję. Halloween przyszło do nas razem z chipsami, Mc Donald'sem i Coca-Colą. O ile jednak coca colę piję i lubię, to Halloween, tak walentynki, uważam za straszną komercyjną żałość. Amerykanie swoją kulturę tworzyli z niczego, od podstaw, wyszedł im z tego niezły miszmasz kulturowy. Kolorowy, ale płaski, bez żadnych duchowych podstaw. My, Polacy za to swoje święta i tradycje mamy od tysiąca lat, nie potrzeba nam kolejnych. Jeszcze trochę a zczniemy celebrować 4-go lipca, a wlistopadzie zażerać się indykiem w Święto Dziękczynienia.
spray jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-10-30, 11:30   #5
nebraska
Zakorzenienie
 
Avatar nebraska
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: cozy place
Wiadomości: 4 996
Dot.: Halloween - zbrodnia na polskiej tradycji?

Cytat:
Napisane przez hecate Pokaż wiadomość
Wszystkich Swietych - zawsze mnie poprawiano kiedy mowilam 'swieto zmarlych' ... Ja osobiscie nie mam nic przeciwko zabawie 31 pazdziernika.

A niby czemu Cię poprawiano? Przeciez dla wielu osób to nie jest święto kościelne, a przede wszystkim dzień uczczenia pamięci najbliższych, którzy odeszli.

O ile Walentynek nie cierpię i uważam za kwintesencje kiczu, to Halloween mi tak bardzo nie przeszkadza.
W końcu to bardzo stare święto celtyckie, które po chrystianizacji zostało "przykryte" Wszystkich Świętych.

Nie mam nic przeciwko zabawom tego dnia - sama byłam na zaduszkowej imprezie w sobotę, takiej z przebierankami i drinkami w zniczach
Natomiast nie podobałoby mi się dokładne kopiowanie amerykańskich zwyczajów: chodzenia po domach czy pieczenie ciasta z dyni.


Nie można też mówić, że kultura amerykańska jest z niczego i od podstaw, Amerykanie przecież nie wzięli się "z nikąd". Co innego komercja (ta jest wszechobecna niestety przy okazji każdych świąt), a co innego tradycje same w sobie. Myślę, ze powiedzenie, że np. Święto Dziękczynienia nie ma dla Amerykanów żadnych duhcowych podstaw jest bardzo krzywdzące
__________________
Pielęgnujmy przypadkową życzliwość i piękne czyny pozbawione sensu.


Fragrantica








nebraska jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-10-30, 11:35   #6
aniahoneybunny1982
Raczkowanie
 
Avatar aniahoneybunny1982
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: USA
Wiadomości: 471
Dot.: Halloween - zbrodnia na polskiej tradycji?

Cytat:
Napisane przez kaledonia Pokaż wiadomość
Nie podoba mi się to.To taka sama komercja jak Walentynki i inne amerykańskie święta.Czyż nie mamy swoich świąt?
W Polsce początek listopada to czas zadumy nad przemijaniem.Przecież mamy Święto Zmarłych.
przebieranie sie w Swieto Zmarlych zostalo zapocztkowane w Europie.Wierzono,ze w ten dzien dusze zmarlych powracaja na ziemie wiec ludzie zakladali maski zeby duchy niemogly ich rozpoznac.
__________________
bcbg
aniahoneybunny1982 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-10-30, 11:58   #7
atka83
BAN stały
 
Avatar atka83
 
Zarejestrowany: 2006-06
Wiadomości: 10 022
Dot.: Halloween - zbrodnia na polskiej tradycji?

Ja tam nic nie mam do Halloween.Fajna zabawa dla dzieci Ja to już za stara jestem na takie bale.
atka83 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2006-10-30, 12:22   #8
kamaO
Wtajemniczenie
 
Avatar kamaO
 
Zarejestrowany: 2003-10
Wiadomości: 2 157
Dot.: Halloween - zbrodnia na polskiej tradycji?

Nie demonizujmy Tradycja - tradycją, ale globalizacja sprawiła, że dotarły do nas nowe obyczaje i czy nam się to podoba, czy nie, przyjęły się.

Halloween to akurat jeden z tych mniej szkodliwych... a przy tym całkiem fajnych wpływów

Walentynki - cóż... Mówicie, że nie lubicie, ale w skrytości serca każda czeka na tę swoją walentynkową kartkę
__________________
Psy mają właścicieli - koty mają służących
kamaO jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-10-30, 12:26   #9
hecate
Zakorzenienie
 
Avatar hecate
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Manchester
Wiadomości: 9 232
GG do hecate
Dot.: Halloween - zbrodnia na polskiej tradycji?

KamaO - dokladnie - zgadzam sie z kazdym slowem.

Internet, kablowka, tanie linie lotnicze swiat robi sie maly wiec wiadoma sprawa jest ze i inne 'tradycje' i obyczaje beda sie pojawiac. Ale nie znaczy to przeciez ze halloween wyprze wszystkich swietych aka swieto zmarlych...

Wszystko zalezy od nas jak do tego podejdziemy, co przekazemy naszym dzieciom.

Swiat sie zmienia na to nie ma rady i nie demonizujmy tylko pielegnujmy nasze tradycje.
hecate jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-10-30, 12:29   #10
ilo16na
Zakorzenienie
 
Avatar ilo16na
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 17 871
Dot.: Halloween - zbrodnia na polskiej tradycji?

Halloween to swieto amerykanskie ktore nie powinno sie obchodzic u nas.To glupie by mamy swieto wszystkich swietych.
__________________
Pisz do mnie tylko Ilona.

  • "Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą"

ilo16na jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-10-30, 12:34   #11
hecate
Zakorzenienie
 
Avatar hecate
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Manchester
Wiadomości: 9 232
GG do hecate
Dot.: Halloween - zbrodnia na polskiej tradycji?

Święto Halloween wywodzi się z pogańskiego, celtyckiego obyczaju All Hallow's Eve. W XIXw przywędrowało do Stanów Zjednoczonych gdzie do dziś jest obchodzone najhuczniej. W ten dzień w Irlandii palono ogniska oraz odprawiano modły za dusze zmarłych.
hecate jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2006-10-30, 12:50   #12
nebraska
Zakorzenienie
 
Avatar nebraska
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: cozy place
Wiadomości: 4 996
Dot.: Halloween - zbrodnia na polskiej tradycji?

Cytat:
Napisane przez kamaO Pokaż wiadomość

Walentynki - cóż... Mówicie, że nie lubicie, ale w skrytości serca każda czeka na tę swoją walentynkową kartkę
O uwierz mi, że nie! Mój TŻ wie o tym, i na szczęście nigdy nie dał mi żadnej kartki ani innego serduszka
Co nie znaczy, ze jestem straszną przeciwniczką tego dnia. Po prostu ni cierpie zbiorowego gruchania

Kultury się mieszają i nie zmienimy tego. Nie wszystko co inne jest złe, jestem zdanie, że każdy powinien świętować to co lubi i tak jak lubi
__________________
Pielęgnujmy przypadkową życzliwość i piękne czyny pozbawione sensu.


Fragrantica








nebraska jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-10-30, 13:01   #13
mirynka
Wtajemniczenie
 
Avatar mirynka
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: wielkopolska
Wiadomości: 2 605
Dot.: Halloween - zbrodnia na polskiej tradycji?

mnie to swieto jest zupelnie obojetnie, ja go w zaden sposob nie obchodze i nie zamierzam, jesli jednak ktos ma ochote tego dnia sie zabawaic tak jak robia to amerykanie - ich wybor. Nie jestem jakas zagorzala przeciwniczka swiat przywleczonych z ameryki gdyz kazdy ma swoj rozum i sam decyduje ktore swieta obchodzi a ktore nie, ja zdecydowanie wole nasze polskie zwyczaje i tradycje.
__________________
watek kosmetyki


https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...1#post16332141


Miłość nie polega na wzajemnym wpatrywaniu się w siebie, ale wspólnym patrzeniu w tym samym kierunku.
/Antoine de Saint-Exupéry/
mirynka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-10-30, 13:34   #14
201804200947
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2004-04
Wiadomości: 8 936
Dot.: Halloween - zbrodnia na polskiej tradycji?

Ja nie obchodze,nie swietuje,nie chodze po klubach bo *dzis Halloween* ale podoba mi sie to.
Ciesze sie ze to dotarlo do Polski.
Tak samo jak i Walentynki.
Nie sa to swieta gdzie sa pozamykane sklepy,ludzie maja wolne a daja jednak duzo radosci i koloru.
Ja od ladnych kilku lat robie buźki z dyni-nie spodziewam sie tlumow dzieci z tekstami*cukierek albo psikus*(a szkoda)ale tak,dla siebie,dla domu bo to wyglada naprawde ladnie,kiedy zapada zmrok,jest zimno na dworze a od dyni bije ladne,cieplutkie swiatelko.
Te swieta nikogo nie krzywdza-wiec czemu nie?
I wole te zwyczaje niz np*dzien chlopaka*
Chociaz i tak daleko nam jeszcze do Halloween obchodzonego w USA,gdzie na wystawach sklepowych widnieja manekiny z wbitymi nozami i zalane krwia
201804200947 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-10-30, 13:36   #15
m.a.r.t.a
Zakorzenienie
 
Avatar m.a.r.t.a
 
Zarejestrowany: 2006-06
Wiadomości: 13 215
Dot.: Halloween - zbrodnia na polskiej tradycji?

Cytat:
Napisane przez spray Pokaż wiadomość
Nie obchodze nie uznaję. Halloween przyszło do nas razem z chipsami, Mc Donald'sem i Coca-Colą. O ile jednak coca colę piję i lubię, to Halloween, tak walentynki, uważam za straszną komercyjną żałość. (...).
Dokładnie i jestem neutralnie nastawiona do tego świeta, ale zupke z dynii to bym sobie zjadła
__________________
Zmieniaj swoje życie
m.a.r.t.a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-10-30, 13:42   #16
lain
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-01
Wiadomości: 15 844
Dot.: Halloween - zbrodnia na polskiej tradycji?

a ja mam calkowicie obojetny stosunek. jak ktos chce to niech sobie obchodzi halloween, a w knajpach to kolejna dobra okazja do picia z reszta watpie zeby przyjelo sie to u nas w takiej formie jak w Stanach (przebieranie sie, lazenie po domach za slodyczami itp).

u nas to raczej zostana z tego imprezy w knajpach i bale w przedszkolach/szkolach na ktore niektorzy sie przebiora, inni nie. no i pare dyniowych gadzetow w sklepach.

co do komercji... boze narodzenie i wielkanoc to tez jedna wielka komercja.
lain jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-10-30, 14:05   #17
marcelina73
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2005-12
Wiadomości: 2 983
Dot.: Halloween - zbrodnia na polskiej tradycji?

Sama nie wiem. Dla dzieci to zabawa. Dorośli tego chyba nie obchodzą.
Ja nie widzę zagrożenia jeśli równocześnie kultywuje (o rany - jak to brzmi) się rodzime tradycje. Ja pójdę z dzieckiem na cmentarz zapalić świeczki a w przedszkolu będa mieli halloween.
Z drugiej strony ileż to tradycji jest rzeczywiście "naszych"?
Może sianko pod obrusem wigilijnym. Ale już nie choinka. itd.
marcelina73 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-10-30, 14:23   #18
lady Vader
Rozeznanie
 
Avatar lady Vader
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 906
Dot.: Halloween - zbrodnia na polskiej tradycji?

Nie popieram bezmyślnego kopiowania zwyczajów innych narodów,ale samo święto Halloween uważam za całkiem sympatyczne,co ciekawe moja mama w latach dzieciństwa tez w przeddzień Wszystkich Świętych drążyła w dyniach oczy i usta i wstawiała do środka świeczkę.Trochę Amerykanom zazdroszczę ich świąt-u nas wszystkie święta są albo koscielne albo państwowe-ogólnie wszystkie są poważne i napuszone-brak nam świat o wyłącznie świeckim charakterze.
lady Vader jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-10-30, 14:27   #19
elly2
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2004-06
Lokalizacja: moja utopia
Wiadomości: 2 396
Dot.: Halloween - zbrodnia na polskiej tradycji?

Proponuje przeszukac wyszukiwarke bo calkiem podobny watek pojawil sie chyba rok temu.
__________________
"Wyjdź ze swojej strefy komfortu. Możesz wzrastać tylko, jeśli jesteś gotów czuć się dziwnie i nie komfortowo próbując czegoś zupełnie dla Ciebie nowego."


elly2 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2006-10-30, 14:33   #20
serducho
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: z daleka ;-)
Wiadomości: 199
Dot.: Halloween - zbrodnia na polskiej tradycji?

Sorry,jaka jest to zabawa dla dzieci?Glupie przebieranie sie,bez wiedzy na temat dlaczego?Czy wszystko,co przychodzi do nas musimy robic?Dzien 31.10 jest dniem wspominania naszych bliskich,ktorzy odeszli,dzien1.11 chodzimy na cmentarze,gdzie tu miejsce na zabawe...?????To jest moim zdaniem po prostu glupie i beznadziejne!
serducho jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-10-30, 15:04   #21
Aeterna
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 10 112
Dot.: Halloween - zbrodnia na polskiej tradycji?

To zapytaj dzieci, jaka to dla nich zabawa przebierać się nie wiedząc dlaczego, a nie nas, dorosłych.
Wyluzujmy. Mamy Helę w opałach i Nianię Franię i tonę innych seriali czy teleturniejów na licencjach. Różne (brytyjskie, fakt) Bridget Jones i Potterów. Ustrojone choinki na podwórkach i domy tonące w lampkach w Boże Narodzenie. Zalewały nas wirtualne zwierzątka którymi trzeba było się opiekować i lambadówki.
Doprawdy, najmniej już się martwię w tym wszystkim tym, że ktoś chce pozwolić przebrać się dziecku za wampira w przedszkolu.

Nie zapanujemy nad tymi zmianami. Kto 10 lat temu wiedział, co to komórka. A dziś - kto umiałby bez tego żyć?

Wyluzujmy, bo taka jest cena postępu i szybkiego krążenia informacji. Nie zapanujemy nad tym. Po prostu pamiętajmy o tym, co nasze.
I cieszmy się resztą, jeśli możemy. I jeśli się nie wstydzimy.
__________________
Laska maga ma na czubku gałkę..!
[sigpic][/sigpic]
Nikomu nie przeszkadzam, nikogo nie ruszam, reperuję prymus...
Aeterna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-10-30, 15:05   #22
nebraska
Zakorzenienie
 
Avatar nebraska
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: cozy place
Wiadomości: 4 996
Dot.: Halloween - zbrodnia na polskiej tradycji?

Cytat:
Napisane przez serducho Pokaż wiadomość
Sorry,jaka jest to zabawa dla dzieci?Glupie przebieranie sie,bez wiedzy na temat dlaczego?Czy wszystko,co przychodzi do nas musimy robic?Dzien 31.10 jest dniem wspominania naszych bliskich,ktorzy odeszli,dzien1.11 chodzimy na cmentarze,gdzie tu miejsce na zabawe...?????To jest moim zdaniem po prostu glupie i beznadziejne!
Wiesz co? A ja nie lubię kiedy mi się narzuca takie rzeczy: 1.11 mam być zadumana, 14.02 zakochana, a 24.12 musze obowiązkowo kochać swoją rodzinę i ze łzami wzruszenia dzielić się z nimi opłatkiem.

Wyobraż sobie, że np. w Meksyku ludzie przynoszą na groby jedzenie, śpiewają, wspominają także śmieszne sytuacje dotyczące zmarłego (mimoże to bardzo ketolicki kraj). W taki radosny sposób też można wspominać zmarłych.

Ta głupia jak twiedzisz zabawa, to próba spojrzenia z dystansem i oswojenia się ze smiercią, świadoma czy też nie, ale na pewno kazdemu potrzebna.
__________________
Pielęgnujmy przypadkową życzliwość i piękne czyny pozbawione sensu.


Fragrantica








nebraska jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-10-30, 15:10   #23
Aeterna
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 10 112
Dot.: Halloween - zbrodnia na polskiej tradycji?

Cytat:
Napisane przez serducho Pokaż wiadomość
Sorry,jaka jest to zabawa dla dzieci?Glupie przebieranie sie,bez wiedzy na temat dlaczego?Czy wszystko,co przychodzi do nas musimy robic?Dzien 31.10 jest dniem wspominania naszych bliskich,ktorzy odeszli,dzien1.11 chodzimy na cmentarze,gdzie tu miejsce na zabawe...?????To jest moim zdaniem po prostu glupie i beznadziejne!
Hm. 1.XI to chyba Wszystkich Świętych, dopiero 2.XI, Zaduszki, to tak naprawdę ''dzień dla naszych bliskich'' (Święto Zmarłych).
__________________
Laska maga ma na czubku gałkę..!
[sigpic][/sigpic]
Nikomu nie przeszkadzam, nikogo nie ruszam, reperuję prymus...
Aeterna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-10-30, 15:10   #24
cheer
Zakorzenienie
 
Avatar cheer
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 4 525
Dot.: Halloween - zbrodnia na polskiej tradycji?

Cytat:
Napisane przez elly2 Pokaż wiadomość
Proponuje przeszukac wyszukiwarke bo calkiem podobny watek pojawil sie chyba rok temu.
Nawet nie rok temu, a niedawno.
I dziewczyny, Halloween nie jest amerykańskim 'wymysłem', także ściągać można co najwyżej sposób obchodzenia, a i do tego będzie nam jeszcze długo daleko.
Niech sobie każdy robi co chce, byleby nie krzywidził przy tym innych.
A wiecie jak się obchodzi to święto w Ameryce Płd.?? (i Meksyku - nebraska )
__________________
Wymienię

Edytowane przez cheer
Czas edycji: 2006-10-30 o 15:43
cheer jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-10-30, 15:34   #25
Jil
Przyczajenie
 
Avatar Jil
 
Zarejestrowany: 2006-10
Lokalizacja: prawie kraków
Wiadomości: 28
GG do Jil
Dot.: Halloween - zbrodnia na polskiej tradycji?

wg mnie Halloween to fajna sprawa ;] jak byłam w USA to było bardzo fajnie ;]
Jil jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-10-30, 15:57   #26
wenedka
Zakorzenienie
 
Avatar wenedka
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: ZAGRANICO
Wiadomości: 10 609
Dot.: Halloween - zbrodnia na polskiej tradycji?

Nie obchodzę, nie uznaję, dla mnie jest to bezsens.
Taaaaa... Wymyślają cuda bo nie maja własnej tradycji i kultury. Takie jest moje zdanie
wenedka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-10-30, 16:02   #27
lain
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-01
Wiadomości: 15 844
Dot.: Halloween - zbrodnia na polskiej tradycji?

Cytat:
Napisane przez wenedka Pokaż wiadomość
Taaaaa... Wymyślają cuda bo nie maja własnej tradycji i kultury. Takie jest moje zdanie
odpowiem ci tak:

Cytat:
Napisane przez cheer Pokaż wiadomość
I dziewczyny, Halloween nie jest amerykańskim 'wymysłem', także ściągać można co najwyżej sposób obchodzenia, a i do tego będzie nam jeszcze długo daleko.
Cytat:
Napisane przez hecate Pokaż wiadomość
Święto Halloween wywodzi się z pogańskiego, celtyckiego obyczaju All Hallow's Eve. W XIXw przywędrowało do Stanów Zjednoczonych gdzie do dziś jest obchodzone najhuczniej. W ten dzień w Irlandii palono ogniska oraz odprawiano modły za dusze zmarłych.
lain jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-10-30, 16:06   #28
wenedka
Zakorzenienie
 
Avatar wenedka
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: ZAGRANICO
Wiadomości: 10 609
Dot.: Halloween - zbrodnia na polskiej tradycji?

Tak czy siak, my swoją kulturę mamy, a nie jakieś pogańskie obyczaje
wenedka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-10-30, 16:09   #29
Momo
Zakorzenienie
 
Avatar Momo
 
Zarejestrowany: 2005-05
Lokalizacja: ok. Bydgoszczy
Wiadomości: 5 520
Dot.: Halloween - zbrodnia na polskiej tradycji?

Nie mam nic przeciwko.
Nasze święta są takie smutne i poważne...Trochę humoru im nie zaszkodzi
__________________
Moim ulubionym sprzętem kuchennym jest laptop ...

Kobieta zmienną jest...moje hobby
http://www.zapiskiroztrzepane.pl/


Awatar - made by Momo
Momo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-10-30, 16:13   #30
lain
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-01
Wiadomości: 15 844
Dot.: Halloween - zbrodnia na polskiej tradycji?

Cytat:
Napisane przez wenedka Pokaż wiadomość
Tak czy siak, my swoją kulturę mamy, a nie jakieś pogańskie obyczaje
a noc swietojanska to nie poganski obyczaj?? a obchodzona w Polsce i to hucznie.
dlaczego nasza kultura maja byc tylko katolickie swieta?
wg mnie kazdy obchodzi to co mu sie podoba, nawet jesli sa to poganskie obyczaje.
lain jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2016-11-12 22:46:16


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 19:25.