25 lat... Nowe studia? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja > Studia

Notka

Studia Miejsce dla osób, które są zainteresowane studiami. Chcesz dowiedzieć się jak wygląda życie studenckie? Dołącz do nas, podziel się doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-06-19, 21:59   #1
Tropix
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 18

25 lat... Nowe studia?


Witam wszystkich...

od prawie pół roku biję się z myślami... potrzebuję opinii z zewnątrz...

W chwili obecnej mam prawie 24 lata i kończę 3 rok zaocznego prawa... kiedyś był to mój wymarzony kierunek, a teraz? Nie znoszę tych studiów... męczę się... źle się czuję na uczelni... potrafię siedzieć dwie godziny nad książką z prawa i dalej nic nie umiem... sesję ledwo zdaję...

Nie wiążę swojej przyszłości z prawem... nie chcę pracować w tej branży... chce wyjechać z Polski za granicę, na stałe. Prawo polskie nie wydaje mi się przydatnym kierunkiem pod tym względem.

Od pół roku biję się z myślami - napisać w 2015 roku ponownie maturę tym razem z biologią, chemią i fizyką i zdawać na kierunek związany ze zdrowiem... medyczny, stomatologię lub farmację.
Dodatkowo chciałabym po 3 roku przenieść się na zagraniczną uczelnię (konkretnie do Włoch, gdzie mieszka mój chłopak).


Ale pytanie czy warto? Jak skończę drugie studia będę w okolicach 30... czy nie będę za stara?

Proszę o pomoc...



PS. odnośnie pieniędzy - takim a nie innym zrządzeniem losu będę w stanie się utrzymać na dziennych przez kilka lat...
Tropix jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-19, 22:06   #2
201605300922
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 6 282
Dot.: 25 lat... Nowe studia?

Cytat:
Napisane przez Tropix Pokaż wiadomość
Witam wszystkich...

od prawie pół roku biję się z myślami... potrzebuję opinii z zewnątrz...

W chwili obecnej mam prawie 24 lata i kończę 3 rok zaocznego prawa... kiedyś był to mój wymarzony kierunek, a teraz? Nie znoszę tych studiów... męczę się... źle się czuję na uczelni... potrafię siedzieć dwie godziny nad książką z prawa i dalej nic nie umiem... sesję ledwo zdaję...

Nie wiążę swojej przyszłości z prawem... nie chcę pracować w tej branży... chce wyjechać z Polski za granicę, na stałe. Prawo polskie nie wydaje mi się przydatnym kierunkiem pod tym względem.

Od pół roku biję się z myślami - napisać w 2015 roku ponownie maturę tym razem z biologią, chemią i fizyką i zdawać na kierunek związany ze zdrowiem... medyczny, stomatologię lub farmację.
Dodatkowo chciałabym po 3 roku przenieść się na zagraniczną uczelnię (konkretnie do Włoch, gdzie mieszka mój chłopak).


Ale pytanie czy warto? Jak skończę drugie studia będę w okolicach 30... czy nie będę za stara?

Proszę o pomoc...



PS. odnośnie pieniędzy - takim a nie innym zrządzeniem losu będę w stanie się utrzymać na dziennych przez kilka lat...
Mam koleżankę w grupie, która była w identycznej sytuacji jak Ty, ten sam kierunek, ten sam kierunek docelowy i wiek. I dała radę. Może być problem z przeniesieniem się na zagraniczną uczelnię, bo programy studiów w różnych krajach różnią się od siebie (ot, taki przykład, u nas kliniki zaczynają się na III roku, w Niemczech od I roku mają zajęcia w szpitalu).
201605300922 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-20, 08:53   #3
Lizzie0
Rozeznanie
 
Avatar Lizzie0
 
Zarejestrowany: 2014-05
Wiadomości: 596
25 lat... Nowe studia?

Oj tam za stara... Studia można robić w każdym wieku (no wiadomo, jak się osiągnie odpowiedni do tego wiek). Ale fakt z przenosinami na zagraniczną może być trochę problem. A może byś zaczeła już nowe studia za granicą?


Wysłane z aplikacji mobilnej Wizaz Forum.
__________________


Edytowane przez Lizzie0
Czas edycji: 2014-06-20 o 08:54
Lizzie0 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-20, 19:12   #4
ama
Wtajemniczenie
 
Avatar ama
 
Zarejestrowany: 2009-02
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 2 691
Dot.: 25 lat... Nowe studia?

Siostro!!!! Jestem w takiej samej sytuacji. III rok prawa (tylko, ze ja dzienne na uw) i marzenie o medycynie od dobrych kilku lat. Jestem tylko rok starsza od ciebie (mam 25 lat) i jedne studia za sobą (psychologię).
Moim zdaniem warto. Czego by nie mowić, to medycyna dalej jest pewna dziedziną. Jak nie tutaj to gdzieś indziej na swiecie. Problemem jest tylko to, czy dasz radę przejść przez 6 lat kucia. Nie wiem jak ty, ale ja od lat bez przerwy siedzę w książkach. Studiowałam na studiach miedzywydzialowych, wcześniej byłam w tzw. Elitarnym lo i od lat nic innego nie robię tylko kuje. To męczy i ja czasem mam chwile zwątpienia, czy dam jeszcze radę. Ale jeśli masz sile i determinację to moim zdaniem warto startować na medycyne.

I ja bym na twoim miejscu wybrała tylko dwie matury. Na niektórych uczelniach, np. W Białymstoku wystarczy biologia i chemia/ fizyka. Skoro masz rok to lepiej skupić sie na dwoch, a nie trzech przedmiotach.

Acha, na zachodzie wiele ludzi rozpoczyna studia, także medyczne, w 25, a nawet 30 lat. I nikogo to nie dziwi. Tylko u nas jest jakaś durna maniera zeby w 19 lat podejmować tak trudne decyzje. Szczegolnie, ze medycyna to nie polonistyka i wybór tego zawodu powinien być świadoma decyzja dojrzałej osoby. Poszukaj sobie w necie for "non-traditional" med students. Jest ich sporo i ludzie tam opisują swoje historie, jak np. Po doktoracie z chemii idą na medycyne. Bardzo budujące sa te komentarze tam.

---------- Dopisano o 20:12 ---------- Poprzedni post napisano o 20:08 ----------

Cytat:
Napisane przez Nadis Pokaż wiadomość
Mam koleżankę w grupie, która była w identycznej sytuacji jak Ty, ten sam kierunek, ten sam kierunek docelowy i wiek. I dała radę. Może być problem z przeniesieniem się na zagraniczną uczelnię, bo programy studiów w różnych krajach różnią się od siebie (ot, taki przykład, u nas kliniki zaczynają się na III roku, w Niemczech od I roku mają zajęcia w szpitalu).
Nadis, a czy ta koleżanka nie żałowała nigdy swojej decyzji? Jest zadowolona z wyboru? Jak sobie radziła? Przeciętnie, czy lepiej/ gorzej niż reszta grupy?
__________________
!Me encanta espanol!

Edytowane przez ama
Czas edycji: 2014-06-20 o 19:15
ama jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-21, 16:53   #5
benzokaina
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-06
Wiadomości: 95
Dot.: 25 lat... Nowe studia?

Za stara? na pewno nie - warto teraz zacząć coś nowego niż potem do końca życia robić coś czego się nie lubi...
__________________
Ludzi można z grubsza podzielić na dwie kategorie: miłośników kotów i osoby poszkodowane przez los.
- Oscar Wilde

http://pogromca-bankow.blogspot.com/
benzokaina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-21, 17:05   #6
haru_haru
Rozeznanie
 
Avatar haru_haru
 
Zarejestrowany: 2013-11
Wiadomości: 956
Dot.: 25 lat... Nowe studia?

Jako była studentka wydziału prawa - kończ licencjat (bo szkoda tylu lat nauki mimo wszystko) i zmień studia jak najszybciej!
Ja na szczęście już po pierwszym roku licencjatu się zorientowałam, że to nie to - i tak jak piszesz autorko- polskie prawo jest mało przydatne, a prawników nie brakuje więc wcale o pracę nie jest tak łatwo, ba, zarobki nie są wcale wysokie.
Na początku miałam nastawienie ''Oj tam, prawoznawstwo, cywilne, karne...jakoś to będzie!'' ale zdałam sobie sprawę, że większość tych przedmiotów nie jest praktyczna, to sama teoria, bardzo rzadko są analizowane nowe przepisy, nie ma w ogóle zajęć praktycznych...
Jeśli chcesz studiować medycynę lub kierunek pokrewny- śmiało! 25 lat to jeszcze nie koniec świata, na swoich obecnych studiach mam osoby w wieku 40+ i dają radę .
Poza tym medycyna to przyszłościowy kierunek, dostaniesz pracę wszędzie , nie tylko w Polsce (jak w przypadku polskich studentów prawa - im pozostaje tylko szukanie pracy w kraju, bo niestety nawet na najlepszych uniwersytetach prawo międzynarodowe to jedynie muśnięcie tego zagadnienia...) .
Rozwijaj się, bo mimo, że wiele osób nadal uważa prawo za prestiżowy kierunek to powoli staje się on bardziej przereklamowany, niż przydatny.
haru_haru jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-21, 17:21   #7
ama
Wtajemniczenie
 
Avatar ama
 
Zarejestrowany: 2009-02
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 2 691
Dot.: 25 lat... Nowe studia?

Cytat:
Napisane przez haru_haru Pokaż wiadomość
Jako była studentka wydziału prawa - kończ licencjat (bo szkoda tylu lat nauki mimo wszystko) i zmień studia jak najszybciej!
Ja na szczęście już po pierwszym roku licencjatu się zorientowałam, że to nie to - i tak jak piszesz autorko- polskie prawo jest mało przydatne, a prawników nie brakuje więc wcale o pracę nie jest tak łatwo, ba, zarobki nie są wcale wysokie.
Na początku miałam nastawienie ''Oj tam, prawoznawstwo, cywilne, karne...jakoś to będzie!'' ale zdałam sobie sprawę, że większość tych przedmiotów nie jest praktyczna, to sama teoria, bardzo rzadko są analizowane nowe przepisy, nie ma w ogóle zajęć praktycznych...
Jeśli chcesz studiować medycynę lub kierunek pokrewny- śmiało! 25 lat to jeszcze nie koniec świata, na swoich obecnych studiach mam osoby w wieku 40+ i dają radę .
Poza tym medycyna to przyszłościowy kierunek, dostaniesz pracę wszędzie , nie tylko w Polsce (jak w przypadku polskich studentów prawa - im pozostaje tylko szukanie pracy w kraju, bo niestety nawet na najlepszych uniwersytetach prawo międzynarodowe to jedynie muśnięcie tego zagadnienia...) .
Rozwijaj się, bo mimo, że wiele osób nadal uważa prawo za prestiżowy kierunek to powoli staje się on bardziej przereklamowany, niż przydatny.
Przecież prawo to studia jednolite 5-letnie. Na żadnym uniwersytecie w Polsce nie ma licencjatu z prawa. Chyba tylko na jakiś prywatnych szkołach, a i tak nie jestem pewna.
__________________
!Me encanta espanol!
ama jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2014-06-21, 18:21   #8
Miss L
Raczkowanie
 
Avatar Miss L
 
Zarejestrowany: 2013-06
Lokalizacja: Liverpool
Wiadomości: 115
Dot.: 25 lat... Nowe studia?

Ja nie widze problemu, jesli tylko chcesz to zrobic i czujesz to, noo to nie ma nad czym sie zastanawiac.
__________________
Miss L jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Studia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-06-21 19:21:56


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 01:16.