Brak bierzmowania - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum ślubne

Notka

Forum ślubne Forum ślubne - zanim staniecie na ślubnym kobiercu, możecie tutaj podyskutować na tematy jak: suknie, stroje dla świadków, wybór wizażystki i fryzjerki itd.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2005-10-13, 12:48   #1
rybkad
Zadomowienie
 
Avatar rybkad
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 228
GG do rybkad

Brak bierzmowania


Mam taki problem, otóż moj narzeczony nie ma jeszcze bierzmowania, byliśmy w kościele i ksiądz powiedział nam, żę są takie cotygodniowe spotkania przygotowujące do bierzmowania w kościele św Anny w Warszawie, problem w tym, że oboje oprócz pracy jeszcze studiujemy i to wieczorowo no i te spotkania idealnie się pokrywają z zajęciami na uczelni.Czy jest jakiś inny sposób aby zaliczyć te spotkania? Może któraś miała podobny problem?
rybkad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-13, 12:52   #2
Akane
Zakorzenienie
 
Avatar Akane
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 3 861
Dot.: Brak bierzmowania

My mamy identyczną sytuację, ale ksiądz powiedział nam, że do bierzmowania narzeczony może się przygotować podczas kursu przedmałżeńskiego. Także myślę, że w Wawie może być podobnie
Akane jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-19, 13:39   #3
sasanka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 265
GG do sasanka
Dot.: Brak bierzmowania

Cześć - nie wiem w czym problem, ale przepisy w kosciele katolickim chyba są wszędzie takie same...... no więc u nas (woj. śląskie) - w kancelarii parafialnej zamawiajac mszę ślubną zapytałam co ze świadectwem bierzmowania ( nie było go na liście wymaganych dokumentów itp. ) a pani odpowiedziała że bierzmowanie nie jest potrzebne do zawarcia związku małżeńskiego, a nie informuje sie o tym młodzieży bo wiadomo - pewnie wiele osób dałoby sobie spokój, a jest to jednak ( bierzmownie ) równiez wazny sakrament. Moze zapytajcie dokładnie, ale mnie tak właśnie poinformowano Pozdrawiam
sasanka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-19, 14:06   #4
Akane
Zakorzenienie
 
Avatar Akane
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 3 861
Dot.: Brak bierzmowania

U nas jak byk w papierach wymaganych do ślubu jest wpisane "świadectwo bierzmowania".
Akane jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-19, 14:17   #5
Sailor Moon
Rozeznanie
 
Avatar Sailor Moon
 
Zarejestrowany: 2005-11
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 758
Dot.: Brak bierzmowania

Byłam bierzmowana prawie 2 lata temu, ale nikt z nas nie dostał żadnego świadectwa bierzmowania Naprawdę jest ono konieczne do ślubu?
__________________
Nigdy nie rezygnuj z celu, tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga długiego czasu. Czas i tak upłynie.
Sailor Moon jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-19, 14:29   #6
Akane
Zakorzenienie
 
Avatar Akane
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 3 861
Dot.: Brak bierzmowania

Cytat:
Napisane przez Sailor Moon
Byłam bierzmowana prawie 2 lata temu, ale nikt z nas nie dostał żadnego świadectwa bierzmowania Naprawdę jest ono konieczne do ślubu?
Jest (pierwszy raz w ogóle spotkałam się z opinią, że to tylko taki "straszak"). Spytaj w kancelarii parafialnej, jakiś ślad po Twoim bierzmowaniu na pewno tam jest
Akane jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-19, 14:34   #7
diamentowa
Zakorzenienie
 
Avatar diamentowa
 
Zarejestrowany: 2005-11
Lokalizacja: west pomerania
Wiadomości: 3 570
Dot.: Brak bierzmowania

Wiecie co?? Ja miałam ostatnio na religii lekcje o małżeństwie i dowiedziałam się, że bierzmowanie nie zawsze jest konieczne do zawarcia związku. Ale nie jestem pewna czy to nie dotyczy wyłącznie ateistów. A świadectwo bierzmowania na pewno jest w parafii. pozdrawiam
diamentowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2006-01-19, 14:37   #8
Akane
Zakorzenienie
 
Avatar Akane
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 3 861
Dot.: Brak bierzmowania

Cytat:
Napisane przez diamentowa
Wiecie co?? Ja miałam ostatnio na religii lekcje o małżeństwie i dowiedziałam się, że bierzmowanie nie zawsze jest konieczne do zawarcia związku. Ale nie jestem pewna czy to nie dotyczy wyłącznie ateistów. A świadectwo bierzmowania na pewno jest w parafii. pozdrawiam
W przypadku np. małżeństw mieszanych, od strony niewierzącej oczywiście nie jest wymagane świadectwo bierzmowania Ale to chyba tylko w tym jednym przypadku
Akane jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-19, 14:42   #9
Izus86
Raczkowanie
 
Avatar Izus86
 
Zarejestrowany: 2005-08
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 482
GG do Izus86
Dot.: Brak bierzmowania

Ja moze na mąż jeszcze nie wychodze ale gdy ja byłam przygotowywana do bierzmowania to ksiadz na jednym spotkaniu mówił nam (bo wiele osób sie go pytało o to ) ze juz dokument bierzmowania nie jest potrzebny by wziaśc ślub koscielny
Izus86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-19, 14:50   #10
Akane
Zakorzenienie
 
Avatar Akane
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 3 861
Dot.: Brak bierzmowania

Cytat:
Napisane przez Izus86
Ja moze na mąż jeszcze nie wychodze ale gdy ja byłam przygotowywana do bierzmowania to ksiadz na jednym spotkaniu mówił nam (bo wiele osób sie go pytało o to ) ze juz dokument bierzmowania nie jest potrzebny by wziaśc ślub koscielny
W takim razie muszę u siebie dopytać... Bierzmowana byłam z 9 lat temu, może faktycznie coś się zmieniło w tej kwestii..
Akane jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-19, 15:42   #11
Taverney
Zakorzenienie
 
Avatar Taverney
 
Zarejestrowany: 2004-08
Wiadomości: 6 678
Dot.: Brak bierzmowania

My też mieliśmy ten problem. Bierzmowanie JEST potrzebne do zawarcia związku małżeńskiego Katolików. No i być musi. Mój TŻ poszedł do księdza dokładnie w lutym zeszłego roku, nie musiał chodzić na spotkania, z racji miłego proboszcza, po prostu na dwa tygodnie przed bierzmowaniem musiał zdać 'egzamin' z modlitw, małego katechizmu i wiadomości potrzebnych do bierzmowania, a umiał to, bo dostał taki mały katechizma bierzmowanych. No i 6 czerwca się wybierzmował.
Także najlepiej zadbać o to jak najszybciej. Problemem jest to, że bierzmowanie nie jest udzielane często, zwykle raz na dwa lata w poszcególnych parafiach. Trzeba się jak najszybciej zorientować. Dla spóźnialskich pozostaje bierzmowanie 'ekspresowe' w bazylikach katedralnych, tam bierzmowania udziela się bodaj dwa razy w roku. Radzę więc jak najszybciej tego dopilnować.
Taverney jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2006-01-19, 19:04   #12
Akane
Zakorzenienie
 
Avatar Akane
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 3 861
Dot.: Brak bierzmowania

U nas na szczęście nie jest tak źle - bierzmowanie dla dorosłych odbywa się w każdy pierwszy piątek miesiąca.
Ale jednak miałam rację, że bierzmowanie jest potrzebne (a już zaczynałam powoli wątpić..).
Akane jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-21, 21:53   #13
Ejva
Zadomowienie
 
Avatar Ejva
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 1 417
GG do Ejva
Dot.: Brak bierzmowania

hmmm, a mysmy zawarli zwiazek malzenski w kosciele i swiadectwa nie byly potrzebne. A oboje akurat jestesmy bierzmowani.
Jak widac co parafia to obyczaj
__________________
A+E=JKD

Heal my heart and make it clean
Open up my eyes to the things unseen
Show me how to love like you have loved me
Ejva jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-23, 18:14   #14
Ażurek
Raczkowanie
 
Avatar Ażurek
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 93
GG do Ażurek
Dot.: Brak bierzmowania

Bierzmowanie jako takie nie jest potrzebne do zawarcia samego małżeństwa. Problem będzie wtedy, gdy np. zechcesz zostać świadkiem ślubu, chrztu itp. wtedy bez bierzmowania ani rusz. Przyjęcie sakramentu bierzmowania odnotowane jest w parafii, gdzie je przyjąłeś, jeśli pokrywa się z parafią do której należysz, nie potrzeba dokumentu.
Ażurek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-24, 07:28   #15
Naja84
Rozeznanie
 
Avatar Naja84
 
Zarejestrowany: 2005-08
Lokalizacja: Gliwice
Wiadomości: 776
Dot.: Brak bierzmowania

U nas bierzmowaie było konieczne do zawarcia związku małżeńskiego ... i faktycznie osoby przygotowywały sie do bierzmowania na naukach ....
__________________

[*]
Naja84 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-24, 11:06   #16
one_shot
Zadomowienie
 
Avatar one_shot
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Września
Wiadomości: 1 186
GG do one_shot
Dot.: Brak bierzmowania

Najpóźniej trzy miesiące przed planowaną datą ślubu należy zgłosić się do ks. Proboszcza (w parafii narzeczonego lub narzeczonej), z kompletem wymaganych dokumentów, należą do nich:
  1. Akt chrztu obojga narzeczonych (aktualny tzn. nie starszy niż trzy miesiące)
  2. Świadectwo ukończenia katechezy z zakresu szkoły ponadpodstawowej – ponadgimnazjalnej
  3. Dowody osobiste narzeczonych
  4. Świadectwo ukończenia katechezy przedmałżeńskiej
  5. Zaświadczenie o uczestnictwie w trzech spotkaniach w Poradni dla Narzeczonych
  6. W wypadku zawierania małżeństwa konkordatowego należy do biura parafialnego dostarczyć dokumenty z Urzędu Stanu Cywilnego o braku przeszkód cywilnych do zawarcia małżeństwa
  7. Jeżeli kandydaci zawarli już związek cywilny przedstawiają stosowny akt; w wypadku wdowców i wdów konieczny jest również akt zgonu małżonka
To jest wykaz dokumentów z archidiecezji poznańskiej ze strony internetowej i nic nie ma na temat bierzmowania - księża mówią że bierzmowanie jest potrzebne jednak prawo kanoniczne mówi że ślub w kościele może dostac nawet para w której jeden z małżonków jest niewierzący - po prostu nie odzywa sie i nie składa przysięgi.
Pewnie usłyszycie że bierzmowanie jest potrzebne jednak wiem z doświadczenia - wujek bez bierzmowania dostał bez problemu ślub kościelny, ja równiez nie musiałam doć aktu bierzmowania i usłyszałam " nie jest wymagane"
__________________
ALBUMY


Zarobiona mama pracująca



Tylko nudne kobiety mają nieskazitelnie czyste domy.




Przez pierwsze dwa lata uczysz dzieci chodzić i mówić a przez
następne szesnaście lat marzysz o tym żeby usiadły spokojnie i się zamknęły !!!
one_shot jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-15, 16:38   #17
KARINCIA
Raczkowanie
 
Avatar KARINCIA
 
Zarejestrowany: 2003-07
Lokalizacja: Warszawka
Wiadomości: 335
GG do KARINCIA
Dot.: Brak bierzmowania

Dziewczyny mam prośbę:
Czy któraś z Was mogłaby wstawić zdjęcie swojego świadectwa bierzmowania?
Chciałabym wiedzieć jak ono w ogóle wygląda
Z góry dziękuję
KARINCIA jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-16, 08:37   #18
akira
Raczkowanie
 
Avatar akira
 
Zarejestrowany: 2004-02
Wiadomości: 403
Dot.: Brak bierzmowania

z bierzmowania to się pobiera wyciąg w kancelarii własnej parafii...przynajmniej tak parę lat temu było..moja koleżanka brała bierzmowanie na miesiąc przed ślubem odbyła tylko chyba ze dwa spotkania z księdzem
akira jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-16, 08:56   #19
nejka
Raczkowanie
 
Avatar nejka
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Wiadomości: 275
GG do nejka
Dot.: Brak bierzmowania

uuu niezle...ja tez nie mam...a jakos zalatwic z proboszczem nie bedzie sie dalo bo jest wielkim.... ehh oni to tylko problemu lubia stwarzac.
nejka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2006-03-16, 09:00   #20
primavera
Zakorzenienie
 
Avatar primavera
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Wrocław i okolice
Wiadomości: 6 594
Dot.: Brak bierzmowania

Bierzmowanie nie jest konieczne do zawarcia małżeństwa, ale jest przez Kościół zalecane:
Kan. 1065 -
§ 1. Katolicy, którzy nie przyjęli jeszcze sakramentu bierzmowania, powinni go przyjąć przed zawarciem małżeństwa, gdy jest to możliwe bez poważnej niedogodności.(Kodeks Prawa Kanonicznego)

Co do zaświadczenia o bierzmowaniu- nie wszyscy dostają takie "do ręki" , ale z pewnoscią jest ten fakt odnotowany w księdze parafialnej- w przypadku brania ślubu we własnej parafii nie musimy nic przynosić; jeśli zas jest to inna parafia- wtedy udajemy się do swojej i ksiądz wypisuje zaświadczenie; zazwyczaj jedno o chrzcie i bierzmowaniu.
primavera jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-16, 09:02   #21
KARINCIA
Raczkowanie
 
Avatar KARINCIA
 
Zarejestrowany: 2003-07
Lokalizacja: Warszawka
Wiadomości: 335
GG do KARINCIA
Brak bierzmowania

akira wiem że to z własnej parafii sie pobiera ale chciałam zobaczyć jak to wygląda
Mógłby ktoś wkleić??

Dziewczyny wiecie może czy jest cos takiego jak weekendowe nauki przygotowujące do bierzmowania??
Nauki przedmałżeńskie są w systemie weekedowym i tak sie zastanawiam czy jest też cos takiego z bierzmowaniem

Edytowane przez Taverney
Czas edycji: 2007-07-18 o 17:31 Powód: post pod postem
KARINCIA jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-05-18, 09:25   #22
aniesiaw
Raczkowanie
 
Avatar aniesiaw
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 161
Brak bierzmowania

Dziewczyny bez bierzmowania ani rusz i nie sluchajcie glupot ze to nie jest potrzebne. Jest to sakrament ktory odpowiednio wynika z poprzedniego: bez sakramentu bierzmowania nie otrzymacie sakramentu malzenstawa, tak jak bez pierwszej komuni nie otrzymacie bierzmowania... Takze biezrmowanie MUSI BYC!!! Jesli chodzi o przypadki gdzie nie jest ono wymagane to oczywiscie takie istnieja, dgy katolik wiaze sie z osoba wyznajaca inna wiare lub ateista. Wystrczy ze jedna strona wierzac chce przyjac ten sakrament, dla drugiej sa troszke inaczej sformulowane elementy mszy i przysiegi (ale sda to rzadkie wyjatki).
Natomiast jezeli chodzi o to ze jakis ksiadz nie wolal od kogos swiadectwa bierzmowania to rozwiazanie jest proste - albo braliscie je w tej samej parafii w ktorej sie pobieracie i jest ono w aktach, a jesli nie to na pewno podaliscie z jakiej pochodzicie, a wiekszosc ksiezy zalatwia juz takie sprawy miedzy parafiami.
TakZe to tyle z moich wywodow
Pozdrawiam!!!

Cytat:
Napisane przez KARINCIA
Dziewczyny wiecie może czy jest cos takiego jak weekendowe nauki przygotowujące do bierzmowania??
Nauki przedmałżeńskie są w systemie weekedowym i tak sie zastanawiam czy jest też cos takiego z bierzmowaniem
Proponuje indywidualnie prozmawiac z ksiedzem, zdarzaja sie naprawde ludzcy. Mysle ze nie poinno byc z tym problemu
Pozdrawiam!!!

Edytowane przez Taverney
Czas edycji: 2007-07-18 o 17:32 Powód: post pod postem
aniesiaw jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-05-18, 09:43   #23
Taverney
Zakorzenienie
 
Avatar Taverney
 
Zarejestrowany: 2004-08
Wiadomości: 6 678
Dot.: Brak bierzmowania

akt bierzmowania wpisuje się na metrykę chrztu, którą dostajesz przy odbiorze papierów z parafii.
Taverney jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-05-18, 09:50   #24
katrina
Rozeznanie
 
Avatar katrina
 
Zarejestrowany: 2002-07
Wiadomości: 707
GG do katrina
Dot.: Brak bierzmowania

Cytat:
Napisane przez aniesiaw
Dziewczyny bez bierzmowania ani rusz i nie sluchajcie glupot ze to nie jest potrzebne. Jest to sakrament ktory odpowiednio wynika z poprzedniego: bez sakramentu bierzmowania nie otrzymacie sakramentu malzenstawa, tak jak bez pierwszej komuni nie otrzymacie bierzmowania... Takze biezrmowanie MUSI BYC!!!
Myślę, że takie kategoryczne wypowiedzi nie są potrzebne.

Nie szukając daleko, mój rodzony Tatuś był chrzczony, miał komunię, NIE MA bierzmowania i DOSTAŁ ślub kocielny. W parafii oddalonej o 300km od tej gdzie był chrzczony. Więc nie zawsze musi być.

Wiele zależy od księdza. Np. ja nie miałam bierzmowania i robiłam na szybko ok. 3 tygodnie temu, bo proboszcz kazał, ale od księdza który będzie nam dawał ślub dowiedziałam się, że gdybym nie zdążyła, i tak ślub dostanę.

Co do przygotowań, wyglądało to tak, że proboszcz poinformował mnie, że w Krakowie bierzmowaniem dorosłych zajmuje się Bazylika Mariacka. Zadzwoniłam tam, kazali w dniu tym i tym stawić się z papierkiem z mojej parafii godzinę przed bierzmowaniem. Polecono mi też "Katechizm dla młodzieży przed bierzmowaniem", do nabycia w sklepiku z dewocjonaliami za ok 4zł. Są w nim pytania i odpowiedzi. Po kilkakrotnej lekturze zgłosiłam sie do księdza, który w mojej parafii zajmuje sie bierzmowaniem młodzieży, on mnie przepytał i wypisał papierek, z którym w odpowiednim dniu poszłam do Bazyliki. Tam okazało się, że powinien był mi dać jeszcze jeden papierek, na szczęscie na podstawie metryki chrztu wypisali mi go na miejscu. 4 dni po bierzmowaniu pojechałam do parafii gdzie byłam chrzczona i wzięłam świadectwo chrztu do ślubu gdzie już była adnotacja o moim "świeżym" bierzmowaniu (bazylika wysłała im papierek). I tyle. Powodzenia.
katrina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-05-18, 09:55   #25
Taverney
Zakorzenienie
 
Avatar Taverney
 
Zarejestrowany: 2004-08
Wiadomości: 6 678
Dot.: Brak bierzmowania

No pewnie
AKt bierzmowania nie jest wymagany, bo jest ono wpisane na akcie chrztu. Ale sam sakrament jest potrzebny i jest udokumentowany na wypisie z aktu chrztu.
Taverney jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-05-18, 10:07   #26
katrina
Rozeznanie
 
Avatar katrina
 
Zarejestrowany: 2002-07
Wiadomości: 707
GG do katrina
Dot.: Brak bierzmowania

Mój Tata nie miał bierzmowania wpisanego w akcie chrztu i ślub kościelny dostał.
katrina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-05-18, 17:41   #27
Ejva
Zadomowienie
 
Avatar Ejva
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 1 417
GG do Ejva
Dot.: Brak bierzmowania

Mysle ze cytat z prawa koscielnego podany przez Primavere glupota nie jest - i jako ze ona swoja opinie udokumentowala - to nie odwazylabym sie tu glosno krzyczec ze ta sa bzdury

Tym bardziej ze juz wczesniej sie wypowiadalam - mnie z mioim mezem udzielona slubu koscielnego bez pytania o bierzmowanie - na moim swiadectwie chrztu nie bylo slowa o bierzmowaniu - a to z tego wzgledu ze w mojej 'rodzimej' parafii nie ma o tym wzmianki ale taki bajzel to juz inna para kaloszy.

Mezatka w kazdym razie jestem - czy moze tez mi ktos powie ze wygaduje glupoty
__________________
A+E=JKD

Heal my heart and make it clean
Open up my eyes to the things unseen
Show me how to love like you have loved me
Ejva jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-05-18, 19:05   #28
primavera
Zakorzenienie
 
Avatar primavera
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Wrocław i okolice
Wiadomości: 6 594
Dot.: Brak bierzmowania

Cytat:
Napisane przez aniesiaw
Dziewczyny bez bierzmowania ani rusz i nie sluchajcie glupot ze to nie jest potrzebne.
Miałam odpowioedzieć-ale właśnie zauważyłam, że Ejva już to zrobiła

aniesiaw - skąd bierzesz opinię o wypisywaniu przeze mnie głupot?
Bo ja swoją o nie-koniecznosci bierzmowania wzięłam z Kodeksu Prawa Kanonicznego ( i jest on w tej kwestii głównym dowodem i wyznacznikiem) i wykładów z prawa kanonicznego (egzamin z prawa kan. małżeńskiego zaliczyłam na bdb, więc głupoty mi w głowie nie zostały, a raczej prawidłowe informacje)
primavera jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-05-19, 04:49   #29
kotek123
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 4
Dot.: Brak bierzmowania

Z całą odpowiedzialnością mogę stwierdzić: BIERZMOWANIE NIE JEST POTRZEBNE DO ŚLUBU. Nie jest to wymóg zapisany w jakimkolwiek prawie kościelnym (znam się na tym). Jest zalecane. A to różnica. Poza tym, bez bierzmowania nie możesz być świadkiem przy ślubie, bierzmowaniu, rodzicem chrzestnym. Jest to sakrament dojrzałości chrześcijańskiej i nie można bez niego pełnić tych funkcji. I jeszcze jedno: jest udzielany kilka razy w roku w każdym kościele katedralnym, trzeba tylko się dowiedzieć..

A swoją drogą gdzie byliście gdy wasza klasa w szkole do bierzmowania się przygotowywała?
kotek123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-05-19, 06:50   #30
sonia1981
Raczkowanie
 
Avatar sonia1981
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 410
Post Brak bierzmowania

Cytat:
Napisane przez sasanka
Cześć - nie wiem w czym problem, ale przepisy w kosciele katolickim chyba są wszędzie takie same...... no więc u nas (woj. śląskie) - w kancelarii parafialnej zamawiajac mszę ślubną zapytałam co ze świadectwem bierzmowania ( nie było go na liście wymaganych dokumentów itp. ) a pani odpowiedziała że bierzmowanie nie jest potrzebne do zawarcia związku małżeńskiego, a nie informuje sie o tym młodzieży bo wiadomo - pewnie wiele osób dałoby sobie spokój, a jest to jednak ( bierzmownie ) równiez wazny sakrament. Moze zapytajcie dokładnie, ale mnie tak właśnie poinformowano Pozdrawiam
Ja też słyszałam podobnie jak sasanka, ze bierzmowanie nie jest wymaganym sakramentem do zawarcia małżeństwa- powiedział nam to ksiądz na naukach. My co prawda nie mamy takiego problemu, ale może warto się dokładnie dopytać

Cytat:
Napisane przez aniesiaw
Dziewczyny bez bierzmowania ani rusz i nie sluchajcie glupot ze to nie jest potrzebne. Jest to sakrament ktory odpowiednio wynika z poprzedniego: bez sakramentu bierzmowania nie otrzymacie sakramentu malzenstawa, tak jak bez pierwszej komuni nie otrzymacie bierzmowania... Takze biezrmowanie MUSI BYC!!! Jesli chodzi o przypadki gdzie nie jest ono wymagane to oczywiscie takie istnieja, dgy katolik wiaze sie z osoba wyznajaca inna wiare lub ateista. Wystrczy ze jedna strona wierzac chce przyjac ten sakrament, dla drugiej sa troszke inaczej sformulowane elementy mszy i przysiegi (ale sda to rzadkie wyjatki).
Natomiast jezeli chodzi o to ze jakis ksiadz nie wolal od kogos swiadectwa bierzmowania to rozwiazanie jest proste - albo braliscie je w tej samej parafii w ktorej sie pobieracie i jest ono w aktach, a jesli nie to na pewno podaliscie z jakiej pochodzicie, a wiekszosc ksiezy zalatwia juz takie sprawy miedzy parafiami.
TakZe to tyle z moich wywodow
Pozdrawiam!!!
Nie znam księdza ani parafii, która załatwiałaby przepływ dokumentów sama. Zawsze trzeba przychodzić do parafii z kompletem dokumentów lub donieść. A co do świdectwa bierzmiewania to data i miejsce bierzmownia jest również ujmowanre na świadectwie chrztu. Dlatego niektórzy księża nie każą przynosić osobno dokumentów z bierzmowania.

Edytowane przez Taverney
Czas edycji: 2007-07-18 o 17:33 Powód: post pod postem
sonia1981 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum ślubne


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2016-01-11 22:28:06


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 08:59.