wynajem mieszkania - problem z właścicielem - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Intymnie

Notka

Intymnie Forum intymnie, to wyjątkowe miejsce, w którym podzielisz się emocjami, uczuciami, związkami oraz uzyskasz wsparcie i porady społeczności.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-07-22, 11:41   #1
stajniaAugiasza
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-06
Wiadomości: 29

wynajem mieszkania - problem z właścicielem


Mam problem z właścicielem mieszkania, które wynajmujemy. Popsuła się pralka i właściciel żąda, żebyśmy to my pokryli koszt zakupu nowej. Dlaczego?
Wprowadziliśmy się do mieszkania 2 lata temu. Po ok roku czasu zepsuła się pralka, więc zgłosiliśmy problem. Ponieważ ja nie znam tutaj żadnych fachowców, właściciel polecił nam swojego. Pan stwierdził, że zepsuły się łożyska i naprawa przekracza wartość pralki. Właściciel po ok 3 tygodniach przywiózł jakąś starą pralkę z garażu. Działała prawie rok u nas. Niedawno się zepsuła. Przyjechał ten sam fachowiec, stwierdził że zepsuła się jakaś tam elektronika i że to ze starości i to nie była wina złego użytkowania. Naprawa 600zł... Właściciel powiedział, że popyta czy ktoś ma jakąś starą. Jakaś tam znajoma ma owszem. Kilka lat nieużywana, starego typu. 300zł po targach może za 200zł da. Kto ma za to zapłacić? Wg właściciela my, bo w krótkim czasie "zajechaliśmy" 2 pralki. Dziś się dowiedziałam, że niby tamta tuż przed naszą wprowadzką miała generalny przegląd. A zepsuła się, bo niby stała krzywo (ja nic takiego nie pamiętam).
No i teraz nie wiem, czy ja mam rację upierając się, że nie zapłacimy za nową? Bo ja teraz zapłacę 200zł za jakiegoś ręcha, który nie wiadomo ile będzie sprawny a wyprowadzając się mam jo zostawić

W umowie mamy takie zapisy:
"Wynajmujący oświadcza, że posiada tytuł prawny do w/w lokalu oraz iż lokal ten jest wolny od wad prawnych i fizycznych uniemożliwiających lub utrudniających użytkowanie go zgodnie z przeznaczeniem." (czyli do celów mieszkalnych).
oraz " Najemcy będą pokrywali należności z tytułu eksploatacji lokalu oraz media (energię elektryczną oraz gaz) stosownym instytuacją wg rachunków"
"najemca jest zobowiązany poinformować wynajmującego niezwłocznie o konieczności przeprowadzenia napraw i innych czynności które zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa obciążają wynajmującego"

Kto ma rację?
stajniaAugiasza jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-22, 11:53   #2
_chocolate
Zakorzenienie
 
Avatar _chocolate
 
Zarejestrowany: 2010-11
Lokalizacja: W.
Wiadomości: 3 343
Dot.: wynajem mieszkania - problem z właścicielem

Musisz zobaczyć jak jest w kodeksie cywilnym w umowie najmu. Jeśli jednak robi Wam takie problemy, to sami możecie kupić jakąś używaną, którą przy wyprowadzce też sprzedacie.
__________________



Edytowane przez _chocolate
Czas edycji: 2013-07-22 o 11:54
_chocolate jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-22, 11:57   #3
BlackGlass
Raczkowanie
 
Avatar BlackGlass
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 152
Dot.: wynajem mieszkania - problem z właścicielem

Cytat:
Napisane przez _chocolate Pokaż wiadomość
Musisz zobaczyć jak jest w kodeksie cywilnym w umowie najmu. Jeśli jednak robi Wam takie problemy, to sami możecie kupić jakąś używaną, którą przy wyprowadzce też sprzedacie.
Albo przy wyprowadzce zabierzecie ze sobą. Da się ;]
__________________
BlackGlass jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-22, 11:57   #4
201803290936
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-10
Wiadomości: 43 642
Dot.: wynajem mieszkania - problem z właścicielem

Cytat:
Napisane przez stajniaAugiasza Pokaż wiadomość
Mam problem z właścicielem mieszkania, które wynajmujemy. Popsuła się pralka i właściciel żąda, żebyśmy to my pokryli koszt zakupu nowej. Dlaczego?
Wprowadziliśmy się do mieszkania 2 lata temu. Po ok roku czasu zepsuła się pralka, więc zgłosiliśmy problem. Ponieważ ja nie znam tutaj żadnych fachowców, właściciel polecił nam swojego. Pan stwierdził, że zepsuły się łożyska i naprawa przekracza wartość pralki. Właściciel po ok 3 tygodniach przywiózł jakąś starą pralkę z garażu. Działała prawie rok u nas. Niedawno się zepsuła. Przyjechał ten sam fachowiec, stwierdził że zepsuła się jakaś tam elektronika i że to ze starości i to nie była wina złego użytkowania. Naprawa 600zł... Właściciel powiedział, że popyta czy ktoś ma jakąś starą. Jakaś tam znajoma ma owszem. Kilka lat nieużywana, starego typu. 300zł po targach może za 200zł da. Kto ma za to zapłacić? Wg właściciela my, bo w krótkim czasie "zajechaliśmy" 2 pralki. Dziś się dowiedziałam, że niby tamta tuż przed naszą wprowadzką miała generalny przegląd. A zepsuła się, bo niby stała krzywo (ja nic takiego nie pamiętam).
No i teraz nie wiem, czy ja mam rację upierając się, że nie zapłacimy za nową? Bo ja teraz zapłacę 200zł za jakiegoś ręcha, który nie wiadomo ile będzie sprawny a wyprowadzając się mam jo zostawić

W umowie mamy takie zapisy:
"Wynajmujący oświadcza, że posiada tytuł prawny do w/w lokalu oraz iż lokal ten jest wolny od wad prawnych i fizycznych uniemożliwiających lub utrudniających użytkowanie go zgodnie z przeznaczeniem." (czyli do celów mieszkalnych).
oraz " Najemcy będą pokrywali należności z tytułu eksploatacji lokalu oraz media (energię elektryczną oraz gaz) stosownym instytuacją wg rachunków"
"najemca jest zobowiązany poinformować wynajmującego niezwłocznie o konieczności przeprowadzenia napraw i innych czynności które zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa obciążają wynajmującego"

Kto ma rację?
Rozumiem, że każda ze stron ma swoje racje. Wy patrzycie na to tak: pralki były stare, byle jakie, zepsuły się wskutek normalnego użytkowania, "ze starości". Właściciel patrzy na to tak: druga pralka z kolei zepsuta, mam kombinować nową, znowu ją pewnie "zajadą" po kilku miesiącach, dopłacam do interesu.

A może pogadajcie z właścicielem o innym wyjściu: nad zakupem własnej, niekoniecznie nowej pralki, która będzie Wasza, którą w razie wyprowadzki będziecie mogli sobie wziąć. Tamta do naprawy niech idzie do garażu właściciela, czy gdzieś na przechowanie - zrobi z nią co chce, a Wy będziecie mieć swój sprzęt - zajedziecie, czy nie, to będzie Wasza sprawa. Ja bym tak zrobiła, żeby jednak nie robić komuś problemu.

Edytowane przez 201803290936
Czas edycji: 2013-07-22 o 11:59
201803290936 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-22, 12:15   #5
stajniaAugiasza
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-06
Wiadomości: 29
Dot.: wynajem mieszkania - problem z właścicielem

Koszt używanej pralki to ok 400zł plus transport (bo nie ukrywajmy, żaden sprzedający używaną nie przywiezie mi jej do domu, muszę komuś za to dodatkowo zapłacić). Wypadło nam kilka nieprzewidzianych wydatków, więc to dość kłopotliwa sytuacja. Planowaliśmy jesienią się stąd wyprowadzić.

Znalazłam coś takiego:
"Kodeks cywilny:
art. 681
Do drobnych nakładów, które obciążają najemcę lokalu, należą w
szczególności: drobne naprawy podłóg, drzwi i okien, malowanie ścian,
podłóg oraz wewnętrznej strony drzwi wejściowych, jak również drobne
naprawy instalacji i urządzeń technicznych, zapewniających korzystanie
ze światła, ogrzewania lokalu, dopływu i odpływu wody."
oraz
"W przypadku najmu na krótki okres (6?12 miesięcy) najemca nie będzie mógł
zostać obciążony naprawą, wymianą czy konserwacją większości urządzeń i
innych elementów mieszkania, biorąc pod uwagę niewielki stopień, w jakim
przyczyni się on do ich zużycia w tak krótkim okresie. Inaczej sytuacja
będzie wyglądała, gdy zużycie nastąpi na skutek nieprawidłowego korzystania
z mieszkania i jego urządzeń."

Jak dla mnie zakup nowej pralki to nie jest drobna naprawa. Właściciel wynajmuje mieszkanie, więc powinien zapewnić działający sprzęt. Jeśli wstawia jakiegoś rupiecia z garażu powinien liczyć się z tym, że zaraz może się zepsuć

---------- Dopisano o 13:15 ---------- Poprzedni post napisano o 13:11 ----------

Cytat:
Napisane przez Doris1981 Pokaż wiadomość
Rozumiem, że każda ze stron ma swoje racje. Wy patrzycie na to tak: pralki były stare, byle jakie, zepsuły się wskutek normalnego użytkowania, "ze starości". Właściciel patrzy na to tak: druga pralka z kolei zepsuta, mam kombinować nową, znowu ją pewnie "zajadą" po kilku miesiącach, dopłacam do interesu.

A może pogadajcie z właścicielem o innym wyjściu: nad zakupem własnej, niekoniecznie nowej pralki, która będzie Wasza, którą w razie wyprowadzki będziecie mogli sobie wziąć. Tamta do naprawy niech idzie do garażu właściciela, czy gdzieś na przechowanie - zrobi z nią co chce, a Wy będziecie mieć swój sprzęt - zajedziecie, czy nie, to będzie Wasza sprawa. Ja bym tak zrobiła, żeby jednak nie robić komuś problemu.
Tak, możemy kupić własną pralkę i ją zabrać. Ale wtedy właściciel nie odda nam kaucji za mieszkanie, bo jak wprowadzaliśmy się to pralka była.
Mieszkanie wynajmujemy legalnie, ale druga umowa została spisana na mniejszą kwotę, żeby właściciel zapłacił mniejszy podatek. My mu poszliśmy na rękę, oszczędza sporo. Mógłby spokojnie kupić nową z gwarancją.
Dodam tylko, że w mieszkaniu jest wilgoć, więc nie dziwię się, że sprzęty niszczą się szybciej niż normalnie.
stajniaAugiasza jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-22, 12:21   #6
motyla
Zakorzenienie
 
Avatar motyla
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 5 934
Dot.: wynajem mieszkania - problem z właścicielem

jak w moim mieszkaniu popsuła się pralka, to do naprawy zobowiązani byli lokatorzy. z umowy też to w moim przypadku wynikało (mam podobne, jeśli nie identyczne zapisy w umowie, co Ty).

moim zdaniem pralka nie podchodzi pod zacytowany przez Ciebie art. 681, ale mogę się mylić.
motyla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-22, 12:29   #7
Outlanderka
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2013-04
Wiadomości: 523
Dot.: wynajem mieszkania - problem z właścicielem

Podobną sytuację mieli moi znajomi.
Właściciel nie chciał pokryć ewentualnych kosztów naprawy starej pralki ani kupić nowej.
Ustalili w końcu z właścicielem, że jeśli płacą czynsz za mieszkanie ze sprzętem to ten sprzęt ma być sprawny.
I o 100zł zmniejszyli czynsz miesięczny, kupili pralkę za 900zł /za własne pieniądze/i przez 9 miesięcy będą płacić pomniejszony czynsz. Przy wyprowadzce pralka zostaje na wyposażeniu mieszkania.
Mieli pieniądze to i mogli wyłożyć na nową pralkę.Mają zamiar mieszkać tam długo więc takie rozwiązanie było dla nich korzystne.
Outlanderka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-07-22, 13:11   #8
201803290936
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-10
Wiadomości: 43 642
Dot.: wynajem mieszkania - problem z właścicielem

Cytat:
Napisane przez Outlanderka Pokaż wiadomość
Podobną sytuację mieli moi znajomi.
Właściciel nie chciał pokryć ewentualnych kosztów naprawy starej pralki ani kupić nowej.
Ustalili w końcu z właścicielem, że jeśli płacą czynsz za mieszkanie ze sprzętem to ten sprzęt ma być sprawny.
I o 100zł zmniejszyli czynsz miesięczny, kupili pralkę za 900zł /za własne pieniądze/i przez 9 miesięcy będą płacić pomniejszony czynsz. Przy wyprowadzce pralka zostaje na wyposażeniu mieszkania.
Mieli pieniądze to i mogli wyłożyć na nową pralkę.Mają zamiar mieszkać tam długo więc takie rozwiązanie było dla nich korzystne.
Rozsądne wyjście z sytuacji.

Autorko wątku, ale zrozum też właściciela: powiedzmy, że załatwi kolejną pralkę, która znowu się zepsuje na amen po kilku miesiącach - roku. I co wtedy? Czwarta pralka z rzędu? Wg Was "rupieć z garażu", a wg niego i innych to może być po prostu starszy, ale w pełni sprawny model. Ludzie piorą w starych pralkach i jakoś idzie. Nowy sprzęt również może paść po kilku miesiącach. Czemu chcesz od razu wyjeżdżać właścicielowi z jakimiś przepisami, zamiast spróbować się dogadać? Płacicie dużo, normalnie, czy cena wynajmu się atrakcyjna? Przemyślcie to: czy warto psuć dobre kontakty z właścicielem.
201803290936 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-22, 13:18   #9
Dotka90
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: stąd
Wiadomości: 36 831
Dot.: wynajem mieszkania - problem z właścicielem

Nie możecie Wy zapłacić 100zł za pralkę i właściciel 100zł?
Dotka90 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-22, 13:21   #10
stajniaAugiasza
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-06
Wiadomości: 29
Dot.: wynajem mieszkania - problem z właścicielem

Cytat:
Napisane przez Doris1981 Pokaż wiadomość
Rozsądne wyjście z sytuacji.

Autorko wątku, ale zrozum też właściciela: powiedzmy, że załatwi kolejną pralkę, która znowu się zepsuje na amen po kilku miesiącach - roku. I co wtedy? Czwarta pralka z rzędu? Wg Was "rupieć z garażu", a wg niego i innych to może być po prostu starszy, ale w pełni sprawny model. Ludzie piorą w starych pralkach i jakoś idzie. Nowy sprzęt również może paść po kilku miesiącach. Czemu chcesz od razu wyjeżdżać właścicielowi z jakimiś przepisami, zamiast spróbować się dogadać? Płacicie dużo, normalnie, czy cena wynajmu się atrakcyjna? Przemyślcie to: czy warto psuć dobre kontakty z właścicielem.
Płacimy normalnie jeśli chodzi o cenę. Biorąc pod uwagę wilgoć w mieszkaniu o której nie było mowy jak się wprowadzaliśmy to dużo. Bo przy oglądaniu mieszkania pytałam czy nie ma problemu z wilgocią, oczywiście że nie ma. Po 3 tygodniach już była w całej okazałości na ścianie
W tym momencie nie zależy mi na dobrych relacjach. Zależy mi, żeby nie być obciążana dodatkowymi kosztami, bo zakup pralki do drobnych wydatków nie należy. Wszelkie poprzednie usterki naprawialiśmy, nie uważam żebym zapuściła to mieszkanie i o nie nie dbała. A właściciel ma wizję że chyba skaczę po tych pralkach Jedynie co to wiadomo, że ściany trzeba odmalować, ale właściciel po poprzednich lokatorach sam to robił.

---------- Dopisano o 14:21 ---------- Poprzedni post napisano o 14:19 ----------

Cytat:
Napisane przez Dotka90 Pokaż wiadomość
Nie możecie Wy zapłacić 100zł za pralkę i właściciel 100zł?
100zł mogłabym zapłacić za pralkę. Jak tż wróci do domu to go wyślę, niech pogada, bo ja tylko wkurzona jestem. I oglądam nowe mieszkania do wynajęcia echh
stajniaAugiasza jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-22, 13:27   #11
Rena
Zakorzenienie
 
Avatar Rena
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Paris
Wiadomości: 29 331
Dot.: wynajem mieszkania - problem z właścicielem

ja Cie pamietam z watku o sprzataniu mieszkania - jak zakupy w ikea? ja bym nie kupowala w takiej sytuacji pralki, bo zaraz sie wynosicie, nie mozecie gdzies grzecznosciowo prac?
Rena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-07-22, 13:33   #12
Dotka90
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: stąd
Wiadomości: 36 831
Dot.: wynajem mieszkania - problem z właścicielem

Ale jak się wyprowadzą, to właściciel im nie odda kaucji, bo jak się wprowadzali, to na wyposażeniu byla SPRAWNA pralka.
Dotka90 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-22, 13:42   #13
stajniaAugiasza
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-06
Wiadomości: 29
Dot.: wynajem mieszkania - problem z właścicielem

Cytat:
Napisane przez Rena Pokaż wiadomość
ja Cie pamietam z watku o sprzataniu mieszkania - jak zakupy w ikea? ja bym nie kupowala w takiej sytuacji pralki, bo zaraz sie wynosicie, nie mozecie gdzies grzecznosciowo prac?
Bardzo dobrze Nie kupiłam wtedy wszystkiego co chciałam, ale najważniejsze mam pojemniki do segregowania i półkę wiszącą do szafy. Mieszkanie wygląda znaczenie lepiej. Dużo rzeczy wywaliłam, posegregowałam i popakowałam np książki. Oddałam trochę ubrań. Część książek odłożyłam, że oddam do biblioteki. Z częścią nie wiem co zrobić, bo w większości są to religijne (kiedyś nakupowałam) i teraz leżą na dnie szafy. Dużo łatwiej się teraz sprząta. Ale doprowadzenie mieszkania do takiego stanu zajęło mi ponad 3 tygodnie.

Na razie piorę u koleżanki, ale mam do niej daleko i nie chcę też za bardzo jej nadużywać. Część pierzemy ręcznie, ale zauważyłam że bardzo dużo wody na to idzie.
stajniaAugiasza jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-22, 15:20   #14
teQiba
Moderator
 
Avatar teQiba
 
Zarejestrowany: 2012-01
Wiadomości: 4 900
Dot.: wynajem mieszkania - problem z właścicielem

Jeżeli fachowiec stwierdził że zepsucie wynika ze starości to jest problem wynajmującego i absolutnie nie ma prawa zabrać nawet grosza z kaucji, a jeżeli chce mieć pralkę dla kolejnych najemców to sam musi ją kupić.
Tylko dobrze by było, żebyś miała opinię fachowaca na piśmie.
__________________
[SIGPIC][/SIGPIC]
teQiba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-22, 15:33   #15
new woman in town
Zakorzenienie
 
Avatar new woman in town
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: W.
Wiadomości: 3 218
Dot.: wynajem mieszkania - problem z właścicielem

Cytat:
Napisane przez Dotka90 Pokaż wiadomość
Ale jak się wyprowadzą, to właściciel im nie odda kaucji, bo jak się wprowadzali, to na wyposażeniu byla SPRAWNA pralka.
Mam nadzieję, że nie dojdzie do takiej sytuacji i znajdą jakieś "trzecie" wyjście.

Moim zdaniem najemca nie ma obowiązku pokrywania kosztów napraw sprzętu, będącego na wyposażeniu mieszkania o ile sam go nie zepsuł. Skoro usterka wynika ze starości lub nawet zwykłej eksploatacji (bo sprzęty nie są przewidziane na 20 lat użytkowania licząc od czasu produkcji a nie czasu zakupu starej, zużytej pralki!!!...), to za naprawę jest odpowiedzialny tylko i wyłącznie właściciel. Oczywiście nie musi tej naprawy wykonać, jeśli nie chce ale w tej sytuacji najemna ma prawo wypowiedzieć umowę natychmiastowo.

Tworząc umowę najmu zawsze zawierałam te informacje - żeby potem nie było pretensji z żadnej ze stron.

Jak wynajmowałam mieszkanie (a wynajmowałam kilka) to zawsze każdy sprzęt naprawiał, za swoje pieniądze, właściciel. Nawet jeśli naprawa była konieczna ze względu na eksploatacje sprzętu. Uważam, że najemca płaci właścicielowi niemałe pieniądze, właśnie za wynajem mieszkania i użytkowanie wszystkich sprzętów, jakie są w mieszkaniu. Pralki, lodówki, kuchenki, odkurzacze, łóżka, prysznice, podłogi itp. nie są rzeczami wiecznymi i każdy kiedyś będzie wymagał naprawy ze względu na eksploatację. Tym bardziej stare pralki. I z tym powinien liczyć się właściciel mieszkania, to koszty uboczne wynajmu.

Można oczywiście się zachować jak świnia i żądać partycypowania w kosztach naprawy lub w przypadku odmowy - zatrzymać kaucję.
A przynajmniej można mieć takie zapędy.

Edytowane przez new woman in town
Czas edycji: 2013-07-22 o 15:35
new woman in town jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-22, 15:46   #16
just_me
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomości: 1 101
Dot.: wynajem mieszkania - problem z właścicielem

wg mnie to nie jest drobna naprawa. Drobna to jak sie zepsuje żarówka i musisz sama kupic nową. A sorry ale 400zł to nie jest DROBNY wydatek. Wg mnie to własciciel powinien wziąc odpowiedzialność za to. I np. u nas w umowie tak jest, ze jesli sie coś zespuje drobnego to my odpowiadamy za to, ale jesli coś powaznego bez czego nie da sie funkcjonowac (a jednak pralka czymś takim jest) to powinien włąsciciel kupic. Tym bardziej jesli jesienia uciekacie to ja bym nie kupowała.
__________________
"Mężczyźni są jak alkohol:
wyrzekanie się ich jest ascezą, która niesie ze sobą rozgoryczenie,
rozkoszowanie się nimi jest sposobem na życie, który rozjaśnia dzień powszedni,
uzależnianie się od nich jest... głupotą."


co Cię ujęło/ujmuje w TŻ?
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=497112
just_me jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-22, 15:48   #17
stajniaAugiasza
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-06
Wiadomości: 29
Dot.: wynajem mieszkania - problem z właścicielem

Cytat:
Napisane przez new woman in town Pokaż wiadomość
Mam nadzieję, że nie dojdzie do takiej sytuacji i znajdą jakieś "trzecie" wyjście.

Moim zdaniem najemca nie ma obowiązku pokrywania kosztów napraw sprzętu, będącego na wyposażeniu mieszkania o ile sam go nie zepsuł. Skoro usterka wynika ze starości lub nawet zwykłej eksploatacji (bo sprzęty nie są przewidziane na 20 lat użytkowania licząc od czasu produkcji a nie czasu zakupu starej, zużytej pralki!!!...), to za naprawę jest odpowiedzialny tylko i wyłącznie właściciel. Oczywiście nie musi tej naprawy wykonać, jeśli nie chce ale w tej sytuacji najemna ma prawo wypowiedzieć umowę natychmiastowo.

Tworząc umowę najmu zawsze zawierałam te informacje - żeby potem nie było pretensji z żadnej ze stron.

Jak wynajmowałam mieszkanie (a wynajmowałam kilka) to zawsze każdy sprzęt naprawiał, za swoje pieniądze, właściciel. Nawet jeśli naprawa była konieczna ze względu na eksploatacje sprzętu. Uważam, że najemca płaci właścicielowi niemałe pieniądze, właśnie za wynajem mieszkania i użytkowanie wszystkich sprzętów, jakie są w mieszkaniu. Pralki, lodówki, kuchenki, odkurzacze, łóżka, prysznice, podłogi itp. nie są rzeczami wiecznymi i każdy kiedyś będzie wymagał naprawy ze względu na eksploatację. Tym bardziej stare pralki. I z tym powinien liczyć się właściciel mieszkania, to koszty uboczne wynajmu.

Można oczywiście się zachować jak świnia i żądać partycypowania w kosztach naprawy lub w przypadku odmowy - zatrzymać kaucję.
A przynajmniej można mieć takie zapędy.
Wypowiedzenia umowy natychmiastowo nic nam nie daje, bo obawiam się że nie odzyskam kaucji bo co mam zrobić? Iść na policję, bo właściciel nie chce oddać kasy?
Nie jestem w stanie zmusić właściciela do zakupu pralki. Mogę co najwyżej pomieszkać sobie miesiąc nie płacąc czynszu a zaoszczędzoną kasę potraktować jako zwrot kaucji.

Fachowiec może co najwyżej telefonicznie to potwierdzić, nie ma szans żeby dał na piśmie. Chyba, że odpowiednio mu zapłacę.

Czy masz gdzieś na komputerze zapisany wzór umowy? Chciałabym zerknąć, żeby przy kolejnym wynajmie doprecyzować takie rzeczy.
stajniaAugiasza jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-22, 16:19   #18
Kalini
Zakorzenienie
 
Avatar Kalini
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 3 134
Dot.: wynajem mieszkania - problem z właścicielem

Także uważam, że właściciel powinien pokryć koszt naprawy/zakupu pralki. Obie pralki nie były nowe i popsucie się wynika na 90% z samej eksploatacji, nie tak łatwo popsuć pralkę. Poza tym, jak pisano wyżej, to nie jest drobna naprawa.

Co do kaucji, jeśli się nie dogadacie. Właściciel ma prawo potrącić tyle, ile wynosi szkoda. A przy starej pralce to raczej nie dużo i kaucja pewnie znacznie to przewyższa.
Kalini jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-22, 16:27   #19
new woman in town
Zakorzenienie
 
Avatar new woman in town
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: W.
Wiadomości: 3 218
Dot.: wynajem mieszkania - problem z właścicielem

Policja raczej nie pomoże, to sprawa cywilna. Więc tak naprawdę między wami. Jeśli zatrzyma kaucję - możesz dochodzić swoich roszczeń na drodze sądowej. Czy warto? Odpowiedz sobie sama. Możesz też podpytać ludzi na forum prawnym co ci w takiej sytuacji radzą.

Wzoru umowy nie mam na komputerze. Na priv mogę ci ewentualnie wysłać zapis, który mniej-więcej pamiętam (jeden paragraf mówiący o usterkach i naprawach).
new woman in town jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-07-22, 17:05   #20
stajniaAugiasza
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-06
Wiadomości: 29
Dot.: wynajem mieszkania - problem z właścicielem

Cytat:
Napisane przez new woman in town Pokaż wiadomość
Wzoru umowy nie mam na komputerze. Na priv mogę ci ewentualnie wysłać zapis, który mniej-więcej pamiętam (jeden paragraf mówiący o usterkach i naprawach).
Poproszę
stajniaAugiasza jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-22, 17:07   #21
4e9f92519f0a2c998a884c2af4c543da9bfeb435_5ffce6a84e16b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-06
Wiadomości: 33 559
Dot.: wynajem mieszkania - problem z właścicielem

USTAWA
z dnia 21 czerwca 2001 r.
o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego

Art. 6a.
1. Wynajmujący jest obowiązany do zapewnienia sprawnego działania istniejących instalacji i urządzeń związanych z budynkiem umożliwiających najemcy korzy-stanie z wody, paliw gazowych i ciekłych, ciepła, energii elektrycznej, dźwigów osobowych oraz innych instalacji i urządzeń stanowiących wyposażenie lokalu i budynku określone odrębnymi przepisami.

Art. 6b.
1. Najemca jest obowiązany utrzymywać lokal oraz pomieszczenia, do używania których jest uprawniony, we właściwym stanie technicznym i higieniczno-sanitarnym określonym odrębnymi przepisami oraz przestrzegać porządku do-mowego. Najemca jest także obowiązany dbać i chronić przed uszkodzeniem lub dewastacją części budynku przeznaczone do wspólnego użytku, jak dźwigi oso-bowe, klatki schodowe, korytarze, pomieszczenia zsypów, inne pomieszczenia gospodarcze oraz otoczenie budynku.
2. Najemcę obciąża naprawa i konserwacja:
1) podłóg, posadzek, wykładzin podłogowych oraz ściennych okładzin cera-micznych, szklanych i innych;
2) okien i drzwi;
3) wbudowanych mebli, łącznie z ich wymianą;
4) trzonów kuchennych, kuchni i grzejników wody przepływowej (gazowych, elektrycznych i węglowych), podgrzewaczy wody, wanien, brodzików, mis klozetowych, zlewozmywaków i umywalek wraz z syfonami, baterii i zawo-rów czerpalnych oraz innych urządzeń sanitarnych, w które lokal jest wypo-sażony, łącznie z ich wymianą;
5) osprzętu i zabezpieczeń instalacji elektrycznej, z wyłączeniem wymiany przewodów oraz osprzętu anteny zbiorczej;
6) pieców węglowych i akumulacyjnych, łącznie z wymianą zużytych elemen-tów;
7) etażowego centralnego ogrzewania, a w przypadku gdy nie zostało ono za-instalowane na koszt wynajmującego, także jego wymiana;
8) przewodów odpływowych urządzeń sanitarnych aż do pionów zbiorczych, w tym niezwłoczne usuwanie ich niedrożności;
9) innych elementów wyposażenia lokalu i pomieszczeń przynależnych przez:
a) malowanie lub tapetowanie oraz naprawę uszkodzeń tynków ścian i su-fitów,
b) malowanie drzwi i okien, wbudowanych mebli, urządzeń kuchennych, sanitarnych i grzewczych.
4e9f92519f0a2c998a884c2af4c543da9bfeb435_5ffce6a84e16b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-22, 17:17   #22
Rena
Zakorzenienie
 
Avatar Rena
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Paris
Wiadomości: 29 331
Dot.: wynajem mieszkania - problem z właścicielem

Cytat:
Napisane przez stajniaAugiasza Pokaż wiadomość
Bardzo dobrze Nie kupiłam wtedy wszystkiego co chciałam, ale najważniejsze mam pojemniki do segregowania i półkę wiszącą do szafy. Mieszkanie wygląda znaczenie lepiej. Dużo rzeczy wywaliłam, posegregowałam i popakowałam np książki. Oddałam trochę ubrań. Część książek odłożyłam, że oddam do biblioteki. Z częścią nie wiem co zrobić, bo w większości są to religijne (kiedyś nakupowałam) i teraz leżą na dnie szafy. Dużo łatwiej się teraz sprząta. Ale doprowadzenie mieszkania do takiego stanu zajęło mi ponad 3 tygodnie.

Na razie piorę u koleżanki, ale mam do niej daleko i nie chcę też za bardzo jej nadużywać. Część pierzemy ręcznie, ale zauważyłam że bardzo dużo wody na to idzie.
takie pojemniki beda tez wygodne do przeprowadzki, zwyczajnie wyjmujecie z szafy pojemniki i wsadzacie do bagaznika auta w nowym mieszkaniu.
Wody moze mniej pojdzie jak bedziesz prala naraz iles tam rzeczy a nie jedna poza tym w miednicy a nie pod biezaca woda. Mozesz je na poczatek zalac z plynem do prania recznego (proszku nie bierz bo moze wyzrec kolor) i chwile pomoczyc a potem przejsc do prania, brud latwiej zejdzie i mniejszym wysilkiem.
Wlascicielem sie az tak nie przejmuj - nie wysluchuj jego zwierzen podatkowych, jesli nie reprezentujesz urzad skarbowy, miej tez dystans do jego fachowcow, a kaucje odbierz poprzez nie zaplacenie ostatniego miesiaca.
Rena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-22, 17:56   #23
stajniaAugiasza
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-06
Wiadomości: 29
Dot.: wynajem mieszkania - problem z właścicielem

jamestown, a co z tym:
"Kodeks cywilny:
art. 681
Do drobnych nakładów, które obciążają najemcę lokalu, należą w
szczególności: drobne naprawy podłóg, drzwi i okien, malowanie ścian,
podłóg oraz wewnętrznej strony drzwi wejściowych, jak również drobne
naprawy instalacji i urządzeń technicznych, zapewniających korzystanie
ze światła, ogrzewania lokalu, dopływu i odpływu wody."
oraz
"W przypadku najmu na krótki okres (6?12 miesięcy) najemca nie będzie mógł
zostać obciążony naprawą, wymianą czy konserwacją większości urządzeń i
innych elementów mieszkania, biorąc pod uwagę niewielki stopień, w jakim
przyczyni się on do ich zużycia w tak krótkim okresie. Inaczej sytuacja
będzie wyglądała, gdy zużycie nastąpi na skutek nieprawidłowego korzystania
z mieszkania i jego urządzeń."
?
stajniaAugiasza jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-22, 18:09   #24
Shira Yuki
Zakorzenienie
 
Avatar Shira Yuki
 
Zarejestrowany: 2013-06
Wiadomości: 3 634
Dot.: wynajem mieszkania - problem z właścicielem

po problemie z pierwsza pralką kupiłabym swoją ,a tą drugą odstawiłabym na zamiane w razie wyprowadzki.
sory,ale wprowadziliscie się do mieszkania,gdzie była działająca pralka,więc w takim samym stanie bedziecie musieli opuścic lokal.logicznym jest,że na swój koszt musicie kupić inną i niekoniecznie nową ze sklepu i zostawić ją w mieszkaniu

---------- Dopisano o 19:09 ---------- Poprzedni post napisano o 19:08 ----------

[1=4e9f92519f0a2c998a884c2 af4c543da9bfeb435_5ffce6a 84e16b;41906189]USTAWA
z dnia 21 czerwca 2001 r.
o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego

Art. 6a.
1. Wynajmujący jest obowiązany do zapewnienia sprawnego działania istniejących instalacji i urządzeń związanych z budynkiem umożliwiających najemcy korzy-stanie z wody, paliw gazowych i ciekłych, ciepła, energii elektrycznej, dźwigów osobowych oraz innych instalacji i urządzeń stanowiących wyposażenie lokalu i budynku określone odrębnymi przepisami.

Art. 6b.
1. Najemca jest obowiązany utrzymywać lokal oraz pomieszczenia, do używania których jest uprawniony, we właściwym stanie technicznym i higieniczno-sanitarnym określonym odrębnymi przepisami oraz przestrzegać porządku do-mowego. Najemca jest także obowiązany dbać i chronić przed uszkodzeniem lub dewastacją części budynku przeznaczone do wspólnego użytku, jak dźwigi oso-bowe, klatki schodowe, korytarze, pomieszczenia zsypów, inne pomieszczenia gospodarcze oraz otoczenie budynku.
2. Najemcę obciąża naprawa i konserwacja:
1) podłóg, posadzek, wykładzin podłogowych oraz ściennych okładzin cera-micznych, szklanych i innych;
2) okien i drzwi;
3) wbudowanych mebli, łącznie z ich wymianą;
4) trzonów kuchennych, kuchni i grzejników wody przepływowej (gazowych, elektrycznych i węglowych), podgrzewaczy wody, wanien, brodzików, mis klozetowych, zlewozmywaków i umywalek wraz z syfonami, baterii i zawo-rów czerpalnych oraz innych urządzeń sanitarnych, w które lokal jest wypo-sażony, łącznie z ich wymianą;
5) osprzętu i zabezpieczeń instalacji elektrycznej, z wyłączeniem wymiany przewodów oraz osprzętu anteny zbiorczej;
6) pieców węglowych i akumulacyjnych, łącznie z wymianą zużytych elemen-tów;
7) etażowego centralnego ogrzewania, a w przypadku gdy nie zostało ono za-instalowane na koszt wynajmującego, także jego wymiana;
8) przewodów odpływowych urządzeń sanitarnych aż do pionów zbiorczych, w tym niezwłoczne usuwanie ich niedrożności;
9) innych elementów wyposażenia lokalu i pomieszczeń przynależnych przez:
a) malowanie lub tapetowanie oraz naprawę uszkodzeń tynków ścian i su-fitów,
b) malowanie drzwi i okien, wbudowanych mebli, urządzeń kuchennych, sanitarnych i grzewczych.[/QUOTE]

ten przepis tyczy się kuchenki gazowej,junkersa,zlewozmy waka,wanny,umywalki,czy klozetu,ale nie pralki.
pralka nie jest stałym wyposażeniem lokalu.

jesli właściciel wynajmuje mieszkanie z meblami,czyli dodatkiem to logicznym jest użytkowanie tych sprzętów,ale ewentualne z niszczenia,czy naprawe pokrywa lokator
__________________
Twierdzisz,że to co mówię jest chamskie?
Ciesz się,że nie słyszysz co myślę
***
Opowiadając obcym ludziom o swoich problemie ,musisz liczyc sie z tym,że 20% ma gdzieś twój problem,a 80 % cieszy się z twojego kłopotu.
***
Jestem jak dziki Mustang.
Jesli mnie oswoisz ,na zawsze będę Twoja
.

Edytowane przez Shira Yuki
Czas edycji: 2013-07-22 o 18:12
Shira Yuki jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-22, 18:15   #25
4e9f92519f0a2c998a884c2af4c543da9bfeb435_5ffce6a84e16b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-06
Wiadomości: 33 559
Dot.: wynajem mieszkania - problem z właścicielem

Cytat:
Napisane przez stajniaAugiasza Pokaż wiadomość
jamestown, a co z tym:
"Kodeks cywilny:
art. 681
Do drobnych nakładów, które obciążają najemcę lokalu, należą w
szczególności: drobne naprawy podłóg, drzwi i okien, malowanie ścian,
podłóg oraz wewnętrznej strony drzwi wejściowych, jak również drobne
naprawy instalacji i urządzeń technicznych, zapewniających korzystanie
ze światła, ogrzewania lokalu, dopływu i odpływu wody."
oraz
"W przypadku najmu na krótki okres (6?12 miesięcy) najemca nie będzie mógł
zostać obciążony naprawą, wymianą czy konserwacją większości urządzeń i
innych elementów mieszkania, biorąc pod uwagę niewielki stopień, w jakim
przyczyni się on do ich zużycia w tak krótkim okresie. Inaczej sytuacja
będzie wyglądała, gdy zużycie nastąpi na skutek nieprawidłowego korzystania
z mieszkania i jego urządzeń."
?
Nie rozumiem pytania. "Co z tym"? Nic z tym. Sama widzisz, ze z jednej strony on jest odpowiedzialny za naprawe a z drugiej strony moze powiedziec, ze nieprawidlowo korzystalas z urzadzenia.

Nie kombinuj. Zacytuj mu artykul 6b z postu powyzej i licz na to, ze artykul 6d nie jest mu znany. Inaczej zagnie Cie pierwszym lepszym artykulem.

Nie wymyslaj, nie cuduj. Wydrukuj sobie ten artykul i miej go pod reka podczas rozmowy z nim.

Powodzenia!


edit: tu masz jasno wszystko opisane.



---------- Dopisano o 19:15 ---------- Poprzedni post napisano o 19:14 ----------

Cytat:
Napisane przez Shira Yuki Pokaż wiadomość
ten przepis tyczy się kuchenki gazowej,junkersa,zlewozmy waka,wanny,umywalki,czy klozetu,ale nie pralki.
pralka nie jest stałym wyposażeniem lokalu.

jesli właściciel wynajmuje mieszkanie z meblami,czyli dodatkiem to logicznym jest użytkowanie tych sprzętów,ale ewentualne z niszczenia,czy naprawe pokrywa lokator
Poczytaj komentarze, nabierz praktyki a pozniej stawaj do dyskusji.

edit: jak nie masz pojecia o temacie to chociaz do Wikipedii moglas zerknac. Akurat w temacie dobrze ktos napisal. Wymyslac mozna bajki dla dzieci. Nie prawo.

Edytowane przez 4e9f92519f0a2c998a884c2af4c543da9bfeb435_5ffce6a84e16b
Czas edycji: 2013-07-22 o 19:05
4e9f92519f0a2c998a884c2af4c543da9bfeb435_5ffce6a84e16b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-22, 18:29   #26
Shira Yuki
Zakorzenienie
 
Avatar Shira Yuki
 
Zarejestrowany: 2013-06
Wiadomości: 3 634
Dot.: wynajem mieszkania - problem z właścicielem

[1=4e9f92519f0a2c998a884c2 af4c543da9bfeb435_5ffce6a 84e16b;41907023]Nie rozumiem pytania. "Co z tym"? Nic z tym. Sama widzisz, ze z jednej strony on jest odpowiedzialny za naprawe a z drugiej strony moze powiedziec, ze nieprawidlowo korzystalas z urzadzenia.

Nie kombinuj. Zacytuj mu artykul 6b z postu powyzej i licz na to, ze artykul 6a nie jest mu znany. Inaczej zagnie Cie pierwszym lepszym artykulem.

Nie wymyslaj, nie cuduj. Wydrukuj sobie ten artykul i miej go pod reka podczas rozmowy z nim.

Powodzenia!




---------- Dopisano o 19:15 ---------- Poprzedni post napisano o 19:14 ----------



Poczytaj komentarze, nabierz praktyki a pozniej stawaj do dyskusji.

edit: jak nie masz pojecia o temacie to chociaz do Wikipedii moglas zerknac. Akurat w temacie dobrze ktos napisal. Wymyslac mozna bajki dla dzieci. Nie prawo.[/QUOTE]
pani prawnik,bzdury piszesz az musk staje,chyba się nie douczyłaś :

Zgodnie z ustawą najemca jest obowiązany utrzymywać lokal oraz pomieszczenia, do używania których jest uprawniony, we właściwym stanie technicznym i higieniczno-sanitarnym. Najemcę obciąża naprawa i konserwacja:

1) podłóg, posadzek, wykładzin podłogowych oraz ściennych okładzin ceramicznych, szklanych i innych;

2) okien i drzwi;

3) wbudowanych mebli, łącznie z ich wymianą;

4) trzonów kuchennych, kuchni i grzejników wody przepływowej (gazowych, elektrycznych i węglowych), podgrzewaczy wody, wanien, brodzików, mis klozetowych, zlewozmywaków i umywalek wraz z syfonami, baterii i zaworów czerpalnych oraz innych urządzeń sanitarnych, w które lokal jest wyposażony, łącznie z ich wymianą;

5) osprzętu i zabezpieczeń instalacji elektrycznej, z wyłączeniem wymiany przewodów oraz osprzętu anteny zbiorczej;

6) pieców węglowych i akumulacyjnych, łącznie z wymianą zużytych elementów;

7) etażowego centralnego ogrzewania, a w przypadku gdy nie zostało ono zainstalowane na koszt wynajmującego, także jego wymiana;

8) przewodów odpływowych urządzeń sanitarnych aż do pionów zbiorczych, w tym niezwłoczne usuwanie ich niedrożności;

Podsumowując: najemca powinien odpowiadać za to, co sam zużył lub zepsuł, tak aby możliwy był zwrot lokalu w stanie niepogorszonym w stosunku do stanu, w którym on znajdował się w chwili wprowadzenia się najemcy.

http://prawo.rp.pl/artykul/148857.html?p=2
__________________
Twierdzisz,że to co mówię jest chamskie?
Ciesz się,że nie słyszysz co myślę
***
Opowiadając obcym ludziom o swoich problemie ,musisz liczyc sie z tym,że 20% ma gdzieś twój problem,a 80 % cieszy się z twojego kłopotu.
***
Jestem jak dziki Mustang.
Jesli mnie oswoisz ,na zawsze będę Twoja
.
Shira Yuki jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-22, 18:54   #27
4e9f92519f0a2c998a884c2af4c543da9bfeb435_5ffce6a84e16b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-06
Wiadomości: 33 559
Dot.: wynajem mieszkania - problem z właścicielem

Cytat:
Napisane przez Shira Yuki Pokaż wiadomość
pani prawnik,bzdury piszesz az musk staje,chyba się nie douczyłaś :

Zgodnie z ustawą najemca jest obowiązany utrzymywać lokal oraz pomieszczenia, do używania których jest uprawniony, we właściwym stanie technicznym i higieniczno-sanitarnym. Najemcę obciąża naprawa i konserwacja:

1) podłóg, posadzek, wykładzin podłogowych oraz ściennych okładzin ceramicznych, szklanych i innych;

2) okien i drzwi;

3) wbudowanych mebli, łącznie z ich wymianą;

4) trzonów kuchennych, kuchni i grzejników wody przepływowej (gazowych, elektrycznych i węglowych), podgrzewaczy wody, wanien, brodzików, mis klozetowych, zlewozmywaków i umywalek wraz z syfonami, baterii i zaworów czerpalnych oraz innych urządzeń sanitarnych, w które lokal jest wyposażony, łącznie z ich wymianą;

5) osprzętu i zabezpieczeń instalacji elektrycznej, z wyłączeniem wymiany przewodów oraz osprzętu anteny zbiorczej;

6) pieców węglowych i akumulacyjnych, łącznie z wymianą zużytych elementów;

7) etażowego centralnego ogrzewania, a w przypadku gdy nie zostało ono zainstalowane na koszt wynajmującego, także jego wymiana;

8) przewodów odpływowych urządzeń sanitarnych aż do pionów zbiorczych, w tym niezwłoczne usuwanie ich niedrożności;

Podsumowując: najemca powinien odpowiadać za to, co sam zużył lub zepsuł, tak aby możliwy był zwrot lokalu w stanie niepogorszonym w stosunku do stanu, w którym on znajdował się w chwili wprowadzenia się najemcy.

http://prawo.rp.pl/artykul/148857.html?p=2

Brak Ci oglady i pokory. Nie majac pojecia o temacie nie powinnas nikomu doradzac. Nic dobrego z tego nie wyniknie. Widze, ze nie znasz zupelnie wartosci slowa. Plecenie co popadnie to zdecydowanie kiepska metoda do porad. Zwlaszcza prawnych.

Pomine juz fakt mojego zmarnowanego czasu. Napisalam tu, aby pomoc autorce. Nie edukowac nastolatke, ktora zgubila sie w meandrach Google. Jest to zatem moja ostatnia odpowiedz na Twoje posty.

Ad rem: przeczytaj, co napisalas. Pogrubilam, aby "prace" Ci ulatwic. Jesli autorka uzywala pralki zgodnie z przeznaczeniem i utrzymywala pralke we wlasciwym stanie to nie odpowiada za zepsute pralke, jesli wlasciciel nie zapewnil sprawnego dzialania urzadzenia.

Nawet w artykule wyjasniono to "Podsumowując: najemca powinien odpowiadać za to, co sam zużył lub zepsuł (...). Jesli autorka wlozyla 2 kilo gwozdzi do pralki to pralke zepsula. Placi ona. Jest wynajmujacy nie zapewnil sprawnego dzialania pralki a autorka gwozdzi nie prala to placi wlasciciel.



Artykul wyraznie stanowi: Wynajmujący jest obowiązany do zapewnienia sprawnego działania istniejących instalacji i urządzeń związanych z budynkiem umożliwiających najemcy korzy-stanie z wody, paliw gazowych i ciekłych, ciepła, energii elektrycznej, dźwigów osobowych oraz innych instalacji i urządzeń stanowiących wyposażenie lokalu i budynku określone odrębnymi przepisami.

Zatem jesli pralka sie psuje to sprawne dzialanie musi zapewnic wynajmujacy. Owszem, najemce obciaza wymiana i konserwacja pralki, ale to wynajmujacy musi zapewnic sprawne dzialanie tej pralki. Jesli sprawne dzialanie jest niezapewnione najemca nie placi za naprawe.

Edytowane przez 4e9f92519f0a2c998a884c2af4c543da9bfeb435_5ffce6a84e16b
Czas edycji: 2013-07-22 o 18:57
4e9f92519f0a2c998a884c2af4c543da9bfeb435_5ffce6a84e16b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-22, 19:12   #28
Hultaj
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 27 877
Dot.: wynajem mieszkania - problem z właścicielem

Cytat:
4) trzonów kuchennych, kuchni i grzejników wody przepływowej (gazowych, elektrycznych i węglowych), podgrzewaczy wody, wanien, brodzików, mis klozetowych, zlewozmywaków i umywalek wraz z syfonami, baterii i zaworów czerpalnych oraz innych urządzeń sanitarnych, w które lokal jest wyposażony, łącznie z ich wymianą;
dobra, innych urzadzeń, czyli np. nie wymieniono powyżej bidetu, co pasuje pod inne urządzenia sanitarne.

Nie do konca ufam wiki; czy ktoś może zacytować zapis, który mowi, że pralka jest urządzeniem sanitarnym? To samo wirówka? Nie chodzi mi o interpretację umowną.
Czy taki ekspres do kawy w kuchni również jest urządzeniem sanitarnym?

Edytowane przez Hultaj
Czas edycji: 2013-07-22 o 19:15
Hultaj jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-22, 19:15   #29
201803290936
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-10
Wiadomości: 43 642
Dot.: wynajem mieszkania - problem z właścicielem

Zdania tu będą podzielone, bo ustawę można chyba różnie interpretować. Wiele zależy od tego, czy rzeczoznawca (w sensie fachowiec, który może wystawić taką opinię) uważa, że to uszkodzenie, czy normalne zużycie wynikłe z eksploatacji.

Jestem ciekawa czy pralka jest gdzieś ujęta na liście rzeczy, które znajdują się w mieszkaniu?

A nie lepiej, gdybyście znaleźli i kupili pralkę tak, jak pisałaś za dosłownie 200 zł? Oby sprawna? Jak się nawet zepsuje po kilku miesiącach, to przecież Was już w tym mieszkaniu nie będzie.

Edytowane przez 201803290936
Czas edycji: 2013-07-22 o 19:17
201803290936 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-22, 19:18   #30
Hultaj
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 27 877
Dot.: wynajem mieszkania - problem z właścicielem

Cytat:
Jestem ciekawa czy pralka jest gdzieś ujęta na liście rzeczy, które znajdują się w mieszkaniu?
wygląda na to, że nie ma doprecyzowanego, czy to jest np. sprzęt agd czy urządzenie sanitarne.
Hultaj jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Intymnie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2018-06-27 20:23:42


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 09:23.