Działalność gospodarcza a forma opodatkowania - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes W tym miejscu rozmawiamy o pracy i biznesie. Jeśli szukasz pracy, planujesz ją zmienić lub prowadzisz własny biznes, to miejsce jest dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2010-08-15, 21:28   #1
an.ka
Zadomowienie
 
Avatar an.ka
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 353

Działalność gospodarcza a forma opodatkowania


Chciałabym od września rozpocząć działalność gospodarczą - nauczanie języka obcego. Jutro wybieram się do Urzędu Miasta, żeby złożyć wniosek o wpis do ewidencji. Czy już będę musiała podać, jaką formę opodatkowania wybieram? Bo czytam o tym, ale nie mam pojęcia, co by było dla mnie najkorzystniejsze. Planuję współpracę ze szkołami językowymi (wystawianie rachunków szkołom) oraz lekcje dla klientów indywidualnych. Pewnie zwrócę się o pomoc do jakiejś księgowej, bo widzę, że sama sobie z tymi wszystkimi kwestiami finansowymi nie poradzę, ale chciałabym już jak najszybciej zacząć całą procedurę.
Jeszcze jedno pytanie: ile w tej chwili trwa zakładanie działalności? Bo zdaje się, że teoretycznie mogę podać datę złożenia wniosku jako datę rozpoczęcia działalności, ale co z regonem (czytałam, że czeka się parę tygodni nawet, a bez niego nie można np. konta w banku założyć)?

Edytowane przez an.ka
Czas edycji: 2010-08-15 o 21:35
an.ka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-15, 23:52   #2
Ninlil
Wtajemniczenie
 
Avatar Ninlil
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 2 839
Dot.: Działalność gospodarcza a forma opodatkowania

Forme opodatkowania podajesz w Urzędzie Skarbowym.

Jeszcze jedno pytanie: ile w tej chwili trwa zakładanie działalności? Bo zdaje się, że teoretycznie mogę podać datę złożenia wniosku jako datę rozpoczęcia działalności, ale co z regonem (czytałam, że czeka się parę tygodni nawet, a bez niego nie można np. konta w banku założyć)?

Masz do załatwienia Urząd miasta ( wniosek o wpis do ewidencji) , Urzad Statystyczny ( REGON- Urząd Miasta sam wysyła do Urzędu statystycznego informacje z prośbą o nadanie numeru REGON.Dostaniesz go listem poleconym. Urząd ma na to tydzień, ale zazwyczaj załatwiaja to błyskawicznie-jeden dwa dni robocze) Dalej Urząd Skarbowy- tam wypełniasz druk z deklaracją wyboru formy opodatkowania oraz czy będziesz VATowcem ( od ręki) ZUS- zgłoszenie się jako płatnika składek - złożenie wniosku od ręki ( ale dopiero po rozpoczęciu działalności, masz na to tydzień). Na końcu konto firmowe. Wszystkie formalności mogą Ci zająć nawet dwa dni.
Ninlil jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-16, 09:34   #3
an.ka
Zadomowienie
 
Avatar an.ka
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 353
Dot.: Działalność gospodarcza a forma opodatkowania

Dziękuję za szybką odpowiedź W takim razie zaraz idę do Urzędu Miasta i zaczynam to wszystko załatwiać. Jako datę rozpoczęcia działalności podam 6 września, skoro piszesz, że można to załatwić nawet w kilka dni, to chyba powinno być ok, nawet gdyby poczta z doręczeniem listu się ociągała
an.ka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-16, 09:44   #4
Ninlil
Wtajemniczenie
 
Avatar Ninlil
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 2 839
Dot.: Działalność gospodarcza a forma opodatkowania

Do 6 września załatwiłabyś to już 5 razy następnego dnia po złożeniu wniosku do Urzędu miasta zadzwoń sobie do Urzędu Statystycznego albo idź osobiscie jak masz blisko to dadzą Ci informacje czy list juz został wysłany ( mi wysłali jeszcze tego samego dnia w którym dostali wpis do ewidencji od Urzędu Miasta) a jeśli nie wysłali to możesz go sobie odebrać osobiście.
Ninlil jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-16, 10:13   #5
Mysz_ka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-02
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.
Wiadomości: 193
Dot.: Działalność gospodarcza a forma opodatkowania

Cytat:
Napisane przez an.ka Pokaż wiadomość
Czy już będę musiała podać, jaką formę opodatkowania wybieram? Bo czytam o tym, ale nie mam pojęcia, co by było dla mnie najkorzystniejsze.
Oczywiście, że musisz to zgłosić w US.
To wszystko zależy jaką wybrać
Przy ryczałcie będziesz płaciła określony % od obrotu jaki osiągniesz w miesiącu. Jest t o księgowo bardzo prosta forma prowadzenia działalności. Jednak nie mają w niej znaczenia koszty jakie ponosisz z działalnością. A to duży minus.
Niejednokrotnie już udowodniłam moim klientom, że korzytsniejsza się ksiega przychodów i rozchodów czyli zasady ogólne.
Wtedy od przychodów odejmujesz wszystkie poniesione przez siebie koszty i od tego dochodu, który otrzymasz obliczasz podatek 18%.
Niby % podatek wyższy, ale czasem zdaża się, że koszty przewyższają dochody i wtedy podatku nie ma. Możesz tez ZUS zaliczyć do kosztów.
A na ryczałcie ZAWSZE od obrotu będziesz płaciła podatek.

Jest jeszcze kwestia VAT.
Mysz_ka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-16, 14:14   #6
an.ka
Zadomowienie
 
Avatar an.ka
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 353
Dot.: Działalność gospodarcza a forma opodatkowania

Ninlil - podałam w końcu datę 1 września, żeby już od początku miesiąca być objętą składkami (nie mogłam podać dwóch różnych dat) - mam nadzieję, że zdążę ze wszystkim, bo powiedzieli mi, że dopiero 24 sierpnia będę mogła odebrać wpis do ewidencji i wtedy dopiero mój wniosek zostanie wysłany do Urzędu Statystycznego i oni w ciągu 7 dni nadają mi regon i mają trzy dni na wysyłkę (tak mi powiedzieli, jak dziś tam zadzwoniłam - nie ma niestety możliwości odbioru tego regonu osobiście). Także pewnie będę musiała zacząć działalność bez regonu - mam nadzieję, że nie będzie żadnych problemów ze zgłoszeniem do ZUS-u, a konto w banku wyrobię sobie, jak już regon otrzymam (bo zdaje się, że banki żądają regonu). Oby żadnych problemów nie było
Mysz_ka - już na formularzu dzisiaj musiałam podać tę formę opodatkowania, zadzwoniłam więc do dyrektorki szkoły, z którą współpracuję i ona też poradziła mi księgę przychodów i rozchodów, także upewniłaś mnie teraz, że dobrze wybrałam, dziękuję
Jeśli chodzi o VAT, to na razie nie będę płatnikiem (z tego co zdążyłam się zorientować) - po pierwsze aż tak dużych dochodów nie będę osiągać, a po drugie - na razie - kursy językowe są z VAT-u zwolnione
edit:
Oj, chyba coś pokręciłam. Podałam dziś rodzaj prowadzonej dokumentacji księgowej i podałam księgę przychodów i rozchodów. A to chyba co innego niż forma opodatkowania? Ale skoro w ten sposób chcę się rozliczać, to chyba dobrze podałam?

Edytowane przez an.ka
Czas edycji: 2010-08-16 o 14:36
an.ka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-16, 15:04   #7
Ninlil
Wtajemniczenie
 
Avatar Ninlil
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 2 839
Dot.: Działalność gospodarcza a forma opodatkowania

Od 24 sierpnia do 1 września szmat czasu... W zusie nie musisz podawać regonu, ale trzeba to później uzupełnić.
księga przychodów i rozchodów to forma opodatkowania. Dobrze podałaś.
Ninlil jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2010-08-17, 06:05   #8
Mysz_ka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-02
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.
Wiadomości: 193
Dot.: Działalność gospodarcza a forma opodatkowania

Cytat:
Oj, chyba coś pokręciłam. Podałam dziś rodzaj prowadzonej dokumentacji księgowej i podałam księgę przychodów i rozchodów. A to chyba co innego niż forma opodatkowania? Ale skoro w ten sposób chcę się rozliczać, to chyba dobrze podałam?
dobrze podałaś, bo to jest to samo. Jak dla mnie to najlepsza forma rozliczania się z US
Mysz_ka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-17, 14:08   #9
an.ka
Zadomowienie
 
Avatar an.ka
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 353
Dot.: Działalność gospodarcza a forma opodatkowania

Dzięki, dziewczyny
an.ka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-21, 15:33   #10
bederu
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: Chorzów
Wiadomości: 16
Dot.: Działalność gospodarcza a forma opodatkowania

Cytat:
Napisane przez Mysz_ka Pokaż wiadomość
dobrze podałaś, bo to jest to samo. Jak dla mnie to najlepsza forma rozliczania się z US
No cóż, KPiR nie do końca jest formą opodatkowania, gdyż dotyczy zarówno zasad ogólnych, jak i opodatkowania podatkiem liniowym .

Na twoim miejscu postarałabym się o stworzenie planu przychodów, jakie myślisz, że uda ci się osiągnąć w skali roku, jak również planu kosztów. To pozwoli ci wybrać najbardziej opłacalną formę opodatkowania . Jeżeli z działalnością ruszasz w tym roku i to we wrześniu, ja wybrałabym zasady ogólne. Są to tylko 4 miesiące działalności, a zdążysz oszacować przychody na rok następny i ewentualnie wtedy zmienisz formę opodatkowania (co roku masz możliwość zmiany formy opodatkowania do 20. stycznia).

Pamiętaj również, że samo zaznaczenie na EDG-1 KPiR jako formy opodatkowania nie wystarczy - powinnaś złożyć również oświadczenie w US.
bederu jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-24, 11:36   #11
fonn
Rozeznanie
 
Avatar fonn
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 814
Dot.: Działalność gospodarcza a forma opodatkowania

Hej an.ka,
zakładałam działalność na początku tego roku więc powiem Ci jak to wyglądało w moim przypadku.
Z szybkością toczenia się formalności nie jest aż tak różowo, jak napisały dziewczyny - ja złozyłam wniosek około 10 stycznia i sprawy toczyły się do końca miesiąca (również mieszkam w Warszawie).
Kolejność spraw jest następująca:
- złożenie wniosku EDG-1 w Urzędzie Gminy. Urząd przekazuje dane zawarte we wniosku do ZUSu i do GUSu, skąd w ciągu chyba 14 dni roboczych (nie pamiętam, czy właśnie tylu, ale na pewno nie trwa to dłużej niż dwa tygodnie) otrzymasz pisma z nadaniem numeru REGON (GUS) i z zarejestrowaniem Ciebie jako płatnika składek ubezpieczeniowych (ZUS). Z Urzędu Gminy otrzymasz również pismo potwierdzające dokonanie wpisu do EDG i zawierające numer wpisu;
- z tego, co zrozumiałam, nie będziesz przystępować do płacenia VAT - jeśli tak, w Urzędzie Skarbowym wystarczy złożyć oświadczenie (druk dostępny na miejscu) o wyborze formy opodatkowania oraz częstotliwości płacenia składek (miesięcznie, kwartalnie itd.).
- należy również w terminie do 7 dni od daty rozpoczęcia działalności (tej wpisanej we wniosku o wpis do EDG) stawić się w ZUS, gdzie trzeba złożyć formularz (nie pamiętam jego nazwy), trwa to dosyć krótko. Jeśli to Twoja pierwsza działalność, przez pierwsze 2 lata możesz płacić preferencyjne stawki (zdrowotne + społeczne wychodzi razem ok. 330 zł).
- ostatnim krokiem jest założenie firmowego rachunku bankowego. Przed dokonaniem wyboru polecam przejrzeć rankingi kont firmowych, ceny prowadzenia konta i wykonywania przelewów są przeróżne i warto dobrze się rozejrzeć, zanim podpisze się z bankiem umowę. Do banku zabierz ze sobą wszystkie otrzymane pocztą pisma z urzędów, wraz z potwierdzeniem dokonania wpisu do EDG - będą potrzebowali spisać numer, pod którym Twoja firma figuruje w rejestrze.

Jeśli chodzi o sprawy księgowo-podatkowe, ja wybrałam KPiR oraz rozliczanie podatku na zasadach ogólnych. Ponieważ w temacie księgowania jestem całkowicie zielona, rozlicza mnie zewnętrzne biuro rachunkowe (płacę niewiele ponad 100 zł, jeśli jesteś zainteresowana, moge podać Ci namiary).

Jako datę rozpoczęcia działalności warto podać pierwszy dzień miesiąca - składki płacisz w pełnych sumach, więc szkoda płacić pełną składkę za np. pół miesiąca.

Pozdrawiam i życzę powodzenia

Edytowane przez fonn
Czas edycji: 2010-08-24 o 11:39 Powód: literówka
fonn jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-08-25, 08:40   #12
an.ka
Zadomowienie
 
Avatar an.ka
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 353
Dot.: Działalność gospodarcza a forma opodatkowania

Fonn, dziękuję za wszystkie informacje Super przejrzyście mi to opisałaś
Wczoraj odebrałam wpis do EDG i byłam u polecanej mi księgowej. I telefonicznie nie pytałam o stawki, dopiero na miejscu powiedziała mi, że cena za miesiąc to... 488 zł. Za prowadzenie KPiR bez VAT! Podpisałam umowę, bo nie miałabym już czasu szukać na szybko innej dobrej księgowej, a sama też bym nie wiediiała, co i jak... Ale szukam innej księgowej, także gdybyś mogła podać mi namiary na Twoje biuro rachunkowe, to byłabym Ci bardzo wdzięczna. Przy tych 488 zł + ZUS, to bym ledwo na plus wychodziła, a na początku pewnie i straty by były

---------- Dopisano o 09:40 ---------- Poprzedni post napisano o 09:36 ----------

Cytat:
Napisane przez bederu Pokaż wiadomość
No cóż, KPiR nie do końca jest formą opodatkowania, gdyż dotyczy zarówno zasad ogólnych, jak i opodatkowania podatkiem liniowym .

Na twoim miejscu postarałabym się o stworzenie planu przychodów, jakie myślisz, że uda ci się osiągnąć w skali roku, jak również planu kosztów. To pozwoli ci wybrać najbardziej opłacalną formę opodatkowania . Jeżeli z działalnością ruszasz w tym roku i to we wrześniu, ja wybrałabym zasady ogólne. Są to tylko 4 miesiące działalności, a zdążysz oszacować przychody na rok następny i ewentualnie wtedy zmienisz formę opodatkowania (co roku masz możliwość zmiany formy opodatkowania do 20. stycznia).

Pamiętaj również, że samo zaznaczenie na EDG-1 KPiR jako formy opodatkowania nie wystarczy - powinnaś złożyć również oświadczenie w US.
Wybrałam zasady ogólne Tzn. jeszcze muszę ten formularz jutro w US złożyć.
an.ka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-26, 06:49   #13
fonn
Rozeznanie
 
Avatar fonn
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 814
Dot.: Działalność gospodarcza a forma opodatkowania

Z formularzem nie musisz się aż tak spieszyć, ja złożyłam swój dopiero kilka dni po rozpoczęciu działalności i wszystko było ok - z tego, co wiem, najważniejsze jest żebyś złożyła go przed końcem pierwszego miesiąca działalności, żeby zdążyli zarejestrować Twoje oświadczenie przed pierwszą składką podatkową.
Oczywiście im szybciej, tym lepiej Tylko z tego, co pamiętam w oświadczeniu w US też będziesz musiała podać NIP i REGON (regonu nie jestem pewna, może nie trzeba? nie pamiętam), więc dla pewności najlepiej poczekać na komplet dokumentów, coby nie chodzić dwa razy
fonn jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-26, 08:07   #14
triator
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-12
Wiadomości: 13
Dot.: Działalność gospodarcza a forma opodatkowania

Witam mam nadzieje ,że ktoś mi pomoże a więc zamierzam otworzyć mały sklep i mam pytanie o rozliczenie vatu. Mianowice kiedy kupuje towar w hurtowni to w jego cenie płace podatek vat i tu moje pytanie czy jak ja sprzedaje towar w sklepie czy ja mam do ceny towaru dodac marze i jeszcze raz podatek vat? byłbym wdzięczny jak by mi ktoś to wyjaśnił
Mam jeszcze pytanie odnośnie jaką forme rozliczenia jest najlepiej wybrać dla małego sklepu , ryczałt , księge przychodow i rozchodów, ryczałt ewidencjonowany czy może jakąś inną formę? z góry dziękuje za odpowiedzi
triator jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-26, 17:42   #15
anusiaa15
Rozeznanie
 
Avatar anusiaa15
 
Zarejestrowany: 2008-03
Wiadomości: 795
Dot.: Działalność gospodarcza a forma opodatkowania

a ja mam pytanie : Czy według Was w ogóle opłaca mi się zakładać działalność ? Liczę na 2-3 tys. przychodu ... w sumie to nawet jakby mi te 500 zł zostało po opłaceniu ZUSu i podatku to bym się cieszyła...
Myślę o handlu detalicznym na allegro towarem , który kupiłabym przez sklepy internetowe te w Unii czy Stanach.
I myślałam o ryczałcie....
Nie wiem sama już a Wy co o tym myślicie opłaca się?
__________________


Edytowane przez anusiaa15
Czas edycji: 2010-08-26 o 17:50
anusiaa15 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-30, 21:06   #16
an.ka
Zadomowienie
 
Avatar an.ka
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 353
Dot.: Działalność gospodarcza a forma opodatkowania

Pojechałam dziś do tego biura, z którym podpisałam umowę na 488 zł miesięcznie, złożyć wypowiedzenie tej umowy. Prezes jak mnie zobaczył, stwierdził, że wiedział, że tu wrócę w tym celu - wypowiedzenia nawet nie musiałam składać, po prostu miał zniszczyć tamtą umowę - nie zaczęła jeszcze obowiązywać, więc nie było problemu Na razie wiem, co robić (dziękuję fonn, że tak ładnie mi to opisałaś krok po kroku), a na szukanie biura rachunkowego mam czas. Wstępnie już się umówiłam z księgową, która prowadziła kilka lat temu księgowość mojej siostrze, ale jeszcze jest to do potwierdzenia - jeśli da radę (bo teraz jest w szpitalu) to za niewiele ponad 100 zł by mi tę KPiR prowadziła
Fonn - jeszcze jedno pytanie - mam się zgłosić do ubezpieczenia w ZUS-ie w ciągu 7 dni od rozpoczęcia działalności. Ale ta księgowa mówiła mi, że najpierw muszę poczekać, aż mi ZUS jakieś pismo prześle, bo tam będzie informacja, z jaką nazwą mnie zarejestrował (czy tylko imię i nazwisko czy cała nazwa firmy) i dopiero wtedy można składać w Zus-ie ten formularz. Ty nic takiego nie pisałaś. I nie wiem, czy już mogę do ZUS-u się wybrać, czy czekać na listonosza (mam jeszcze ponad tydzień ).
an.ka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-31, 08:19   #17
fonn
Rozeznanie
 
Avatar fonn
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 814
Dot.: Działalność gospodarcza a forma opodatkowania

Cytat:
Napisane przez an.ka Pokaż wiadomość
Pojechałam dziś do tego biura, z którym podpisałam umowę na 488 zł miesięcznie, złożyć wypowiedzenie tej umowy. Prezes jak mnie zobaczył, stwierdził, że wiedział, że tu wrócę w tym celu - wypowiedzenia nawet nie musiałam składać, po prostu miał zniszczyć tamtą umowę - nie zaczęła jeszcze obowiązywać, więc nie było problemu Na razie wiem, co robić (dziękuję fonn, że tak ładnie mi to opisałaś krok po kroku)
Super, że udało się anulować umowę

Cytat:
Fonn - jeszcze jedno pytanie - mam się zgłosić do ubezpieczenia w ZUS-ie w ciągu 7 dni od rozpoczęcia działalności. Ale ta księgowa mówiła mi, że najpierw muszę poczekać, aż mi ZUS jakieś pismo prześle, bo tam będzie informacja, z jaką nazwą mnie zarejestrował (czy tylko imię i nazwisko czy cała nazwa firmy) i dopiero wtedy można składać w Zus-ie ten formularz. Ty nic takiego nie pisałaś. I nie wiem, czy już mogę do ZUS-u się wybrać, czy czekać na listonosza (mam jeszcze ponad tydzień ).
Na razie do ZUSu się nie spiesz
W piśmie, które przyjdzie do Ciebie niebawem z ZUSu (jako odpowiedź na złożenie wniosku o wpis do EDG), będzie napisane, że powinnaś zgłosić się do nich w ciągu pierwszych 7 dni od daty rozpoczęcia działalności (czyli między 1 a 7 września). Będą tam również podane informacje, o których powiedziała Ci księgowa - Twoje dane zarejestrowane przez ZUS.
Mi polecono w ciągu tych 7 dni złożyć druk ZUS ZUA (ewentualną pomoc uzyskasz w okienku A). Miesiąc później musiałam stawić się w ZUS ponownie, żeby złożyć pierwszą deklarację rozliczeniową (druk ZUS DRA). Składasz ją jednorazowo, podając wysokość składek (są ściśle okreslone, wszystkiego dowiesz się w informacji ) - składkę możesz płacić co miesiąc (do 10 dnia kolejnego miesiąca) przelewem bez konieczności pojawiania się w ZUS.

Mam nadzieję, że napisałam wszystko czytelnie
fonn jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-31, 10:16   #18
an.ka
Zadomowienie
 
Avatar an.ka
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 353
Dot.: Działalność gospodarcza a forma opodatkowania

Cytat:
Napisane przez fonn Pokaż wiadomość
Super, że udało się anulować umowę

Na razie do ZUSu się nie spiesz
W piśmie, które przyjdzie do Ciebie niebawem z ZUSu (jako odpowiedź na złożenie wniosku o wpis do EDG), będzie napisane, że powinnaś zgłosić się do nich w ciągu pierwszych 7 dni od daty rozpoczęcia działalności (czyli między 1 a 7 września). Będą tam również podane informacje, o których powiedziała Ci księgowa - Twoje dane zarejestrowane przez ZUS.
Mi polecono w ciągu tych 7 dni złożyć druk ZUS ZUA (ewentualną pomoc uzyskasz w okienku A). Miesiąc później musiałam stawić się w ZUS ponownie, żeby złożyć pierwszą deklarację rozliczeniową (druk ZUS DRA). Składasz ją jednorazowo, podając wysokość składek (są ściśle okreslone, wszystkiego dowiesz się w informacji ) - składkę możesz płacić co miesiąc (do 10 dnia kolejnego miesiąca) przelewem bez konieczności pojawiania się w ZUS.

Mam nadzieję, że napisałam wszystko czytelnie
Dziękuję Ci Czyli czekam na listonosza jednak
Z ZUS-em już kiedyś miałam trochę do czynienia, bo przez kilka miesięcy (kiedy byłam zatrudniona jedynie na umowę o dzieło) opłacałam składki na dobrowolne ubezpieczenie emerytalno-rentowe i zdrowotne. Także przelewy robiłam i co miesiąc musiałam jeszcze chodzić do ZUS-u i składać deklarację. Panie wszystko wyjaśniały (co i jak wyliczyć, co gdzie wpisać), więc mam nadzieję, że i teraz będzie podobnie
an.ka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-09-09, 15:30   #19
an.ka
Zadomowienie
 
Avatar an.ka
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 353
Dot.: Działalność gospodarcza a forma opodatkowania

Paniom w ZUS-ie jednak ufać nie należy W poniedziałek poszłam zgłosić się do ubezpieczeń. Urzędniczka spytała mnie, czy będę wykonywać usługi na rzecz byłego pracodawcy, odpowiedziałam, że nie - że tylko na rzecz byłego zleceniodawcy. Na co pani stwierdziła, że ulga przez pierwsze dwa lata mi wobec tego nie przysługuje, bo to jest to samo. Powiedziałam jej, że przecież pracodawca to nie jest to samo co zleceniodawca, a ona na to, że jeśli zleceniodawca odprowadzał składki na ZUS, to jest to tak samo traktowane. I tak dalej - ja swoje, ona swoje. Powiedziała, że może mnie zarejestrować z ulgowymi składkami, ale jak się kiedyś po latach wyda, to będę płacić zaległe składki plus odsetki... W końcu powiedziała (bo się upierałam przy swoim), że mnie zarejestruje na ulgowe składki, ale żebym napisała zapytanie do ZUS-u i najwyżej jeszcze zdążę zmienić zgłoszenie przed wpłatą pierwszej składki. Napisałam to zapytanie, wróciłam do domu, sprawdziłam wszystko w internecie i potwierdziło się, że to ja jednak miałam rację Wróciłam tam następnego dnia i akurat była ta urzędniczka - powiedziała, że też już się zdążyła dowiedzieć i oczywiście ulga mi będzie przysługiwać... Wydrukowała mi jakiś papier z wypisanymi składkami i po sprawie, wreszcie...
Ale nie wiem, skąd takie "kompetentne" osoby się biorą w tych urzędach. Siedzi, przyjmuje wnioski, a podstawowych przepisów nie zna... Chyba że to tak specjalnie - w końcu bez ulgi więcej by na mnie zarobili
Regon już dostałam. Także jeszcze tylko konto w banku, pieczątka i chyba to wszystko na razie
an.ka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-11-02, 17:04   #20
lilumisia
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 1
Dot.: Działalność gospodarcza a forma opodatkowania

Witam, mam pewien problem i mam nadzieje, pomożecie mi go rozwiązać. A więc zaczynam zakładać swoja działalność gospodarczą. Zlozyłam już wizyte w Urzędzie Gminy i na drugi dzień miałam już wpis do ewidencji. Nastepnie czekała mnie wizyta w Urzędzie Skarbowym. I tu zaczęły się schodki...nie chce sie tu rozpisywac na temat niekompetencji niektórych urzędniczek więc przejdę do sedna. Jako leik zwróciłam się z pomocą o wyborze formy opodatkowania działalności jaką przyszło mi wykonywać tj. dermokosultantka firmy kosmetycznej. Byłam skłonna podjąc sie ryczałtu gdyż wydawał mi sie najbardziej pasującą dla mnie formą opodatkowania. Po opisaniu Pani w Urzędzie Statystycznym przez tel na czym polega wykonywanie mojego zawodu przypisała mnie do Polskiej Klasyfikacji Dzialalności (PKD) jako Pozostała Działalnośc profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej nie sklasyfikowana. Wszystko odbywalo sie w biegu więc nie miałam czasu żeby sprawdzić w necie czy moge pod to sie podpisac tylko zawierzyłam uzrędniczce. Po podejsciu do okienka w USkarbowym Pani nie umiały mi poradzić co powinnam wybrać tylko spytały czy chce być podatnikiem VAT, na co ja, że nie wiem bo chce sie doradzić gdyż nie mam o tym zielonego pojęcia. Wysłaly mnie do innego oddziału w tej samej miejscowości. Panie w 2oddziale naprowadzily mnie, że nie musze być podatnikiem VAT ale kwestia kasy fiskalnej bo w swoim PKD wpisałam też Fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne jako możliwie wykonywana czynność na przyszlośc gdyż każda zmiana w Ewidencji wiąże się z kosztami. Okazało się ze nie musze mieć kasy fiskalnej ale z nowym rokiem podatkowym musze się dowiadywac bo może się coś zmieni. No więc wróciłam znów do Pani w okienku która wysłala mnie do pokoju gdzie doradziliby mi formę opodatkowania korzystna dla mojej działalności. A tam kolejna niespodzianka. Pan nie umiał mi odpowiedzieć czy moja działalnośc jest pod ryczałt który sobie wybrałam gdyż nie znał mojego PKWiU i kazał zadzwonic do Urzedu Statustycznego co by Panie mi tam go podały. Pani przez tel nie mogła tego jednak zrobić gdyż jak stwierdziła nie może tego robic.....wysłała do internetu;/ z braku możliwości skorzystania z netu udałam się ponownie do Pani z okienka przedstawiając moje zażalenia i niewiedze w dalszym toku postępowania. Kazała mi wypełnić oświadczenie o wyborze formy opodatkowania i wpisałam tak jak sobie wczesniej zaplanowałam (bez potwierdzenia od urzedników czy mogę czy nie bo nie wiedzieli) iż będę opłacać podatek dochodowy w formie ryczałtu. Podajac Pani w okienku oświadczenie spytałam czy dostane jakas wiadomość czy dostane jakikolwiek telefon czy mogę prowadzić tą formę opodatkowania która sobie wybrałam gdyż nikt nie umiał mi na to odpowiedziec..na To Pani przezuwająca kanapkę odpowiedziała: ze nie wie, ale chyba tak a nastepnie, że nie jest pewna...przełknełam slinę i spytalam co z NIP czy moge przekazac jej mój wniosek o aktualizacji, wysłała mnie do ich 2 oddziału z którego nie dawno wróciłam. a więc wkurzona na maxa poszłam składac wniosek do ich 2oddzialu gdzie Pani tam na miejscu poinformowała mnie, że wniosek NIP-1 który wypełniłam zostal wycofany a oni jesli posiadam swój prywatny Nip dostaną informację o tym z Urzędu Gminy! Wkurzona udałam się do domu i po 1) czekam z Urzędu Gminy na nadanie REGON po 2) nie wiem w końcu w jaki sposób skontaktują się ze mną Urzednicy Skarbowi na temat formy opodatkowania jaki mogę wykonywać. Dowiadywałam sie od znajomych którzy kilka lat temu akładali działalnośc, że dostali taka informajcę pocztą o fromie opodatkowania i procencie opodatkowania będąc na ryczałcie. Jestem kompletnie załamana bo gdzie nie zadzwonie to każdy mnie odsyła do innego urzędnika ktory nie ma pojęcia co dalej albo nie ma kompetencji. Nie moge sie tez udac do ZUS-u ani do księgowej bo nie wiem jaką formę opodatkowania mi przyjdzie płacić i jaka umowę podpisywać. Boje się, że jak przyśla mi z US info o możliwości bycia na ryczałcie to okaże się później ze sama go wybrałam a powinnam miec co innego i musze im płacic jak za podatkową księge przychodów i rozchodów...Trochę się rozpisałam, ale chciałam najrzetelniej przedstawić moja sytuacje. Po 3) gdy weszłam na Urząd Statystyczny i wyszukałam swoje PKD okazało się ze trochę trudno mi jest podpasować mi jego PKWiU do mojego zawodu. Bogu dzięki w mojej firmie okazało się, że mogę mieć taką działalność. Najgorsze jest to iż wpisałam datę rozpoczecia dzialalności na 10.11.2010 a jestem całkkowicie zablokowana z dalszymi krokami jej zakładania. Czy ktoś miał podobną sytuację lub wie czy Urząd Skarbowt wysyła do domu jakiekolwiek informacje o formie opodatkowania? Z góry dziekuje za odpowiedź...
lilumisia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Praca i biznes


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 13:11.