kwas foliowy niezbędny przy pigułkach??? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Ginekologia

Notka

Ginekologia Miejsce, w którym rozmawiamy o ginekologii. Tutaj znajdziesz pytania i odpowiedzi związane ze zdrowiem intymnym kobiety. Rozmawiamy np. o antykoncepcji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2009-06-02, 14:37   #1
marcelka1212
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-06
Wiadomości: 26

kwas foliowy niezbędny przy pigułkach???


Witam. Od kilku lat stosuję pigułki, ostatnio zmieniłam gin i dowiedziałam się że przy pigułkach powinnam przyjmować kwas foliowy. Podobno przy tabletkach antykoncepcyjnych się nie wchłania kwas foliowy. Zaleciła mi bym codziennie łykała folika ale nie jednocześnie z pigułką. Nowa ginka była bardzo zdziwiona że nic o tym nie wiem, pomimo tego że stosuję dość długo antykoncepcje. Słyszałyście coś o tym?suplementujecie kwas foliowy?
marcelka1212 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-02, 14:49   #2
Neciak89
Zakorzenienie
 
Avatar Neciak89
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: Suwałki
Wiadomości: 12 007
Dot.: kwas foliowy niezbędny przy pigułkach???

Pierwszy raz słysze. Wiem, że kwas foliowy bierze się w czasie ciąży i przy jej panowaniu. Ale przy tabletkach? :?
__________________

Kosmetycznie

Cytat:
Z kobietami nigdy nic nie wiadomo, bo są jak fizyka kwantowa. Znając położenie kobiety nie jesteś w stanie stwierdzić co ona myśli a znając jej myśli nie jesteś w stanie stwierdzić gdzie ona jest.
(...)Kobieta jest dla siebie taką samą zagadką jak dla świata zewnętrznego.
Neciak89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-02, 15:10   #3
Marwari
Zakorzenienie
 
Avatar Marwari
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 19 079
GG do Marwari
Dot.: kwas foliowy niezbędny przy pigułkach???

Cytat:
Napisane przez Neciak89 Pokaż wiadomość
Pierwszy raz słysze. Wiem, że kwas foliowy bierze się w czasie ciąży i przy jej panowaniu. Ale przy tabletkach? :?
ja też pierwsze słyszę...
__________________
"Przeznaczenie rozdaje karty. A my tylko gramy." Artur Schopenhauer


[SIGPIC][/SIGPIC]
Marwari jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-02, 17:10   #4
kasiagora23
Zadomowienie
 
Avatar kasiagora23
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 1 142
Dot.: kwas foliowy niezbędny przy pigułkach???

kwas foliowy owszem brałam ale jak byłam w ciaży, przy tabletkach żaden ginekolog z tych u ktorych byłam mi ich nie zalecił- pierwsze słyszę
kasiagora23 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-02, 18:10   #5
pussszek
Raczkowanie
 
Avatar pussszek
 
Zarejestrowany: 2008-12
Wiadomości: 374
Dot.: kwas foliowy niezbędny przy pigułkach???

No, ja slyszalam, ze przy tabsach nalezy uzupelniac wit. z gr. B, wit. C i wlasnie kwas foliowy (czyli w sumie wit. z gr. B), bo gorzej sie wchlaniaja. Tak tez robie odkad mnie o tym poinformowano.

Zreszta tu jest o tym artykul, a jak sie wpisze w googlach 'kwas foliowy antykoncepcja' wyskakuje mnostwo podobnych:
http://www.kafeteria.pl/ziu/obiekt.php?id_t=334

Edytowane przez pussszek
Czas edycji: 2009-06-02 o 18:12
pussszek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-03, 18:41   #6
nicko
Zadomowienie
 
Avatar nicko
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 1 752
Dot.: kwas foliowy niezbędny przy pigułkach???

Marcelka twoja nowa gin ma racje, przy pigułkach kwas foliowy powinno się suplementować, dobry ginekolog (i chyba teraz na takiego trafiłaś) powie o tym od razu przepisując pigułki.
Kwas foliowy nie jest tylko dla kobiet w ciąży, powinno się go brać również jeżeli w przyszłości planuje się dziecko. No przy pigułkach się raczej dziecka nie planuje, ale i tu zdarzają się wpadki, więc dobrze jest łykać kwas foliowy, bo wiadomo, że dla rozwoju plodu jest bardzo ważny, a łykając hormony zaburzone jest jego wchłanianie.
nicko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-09, 10:31   #7
kornelkaa
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-06
Wiadomości: 3
Dot.: kwas foliowy niezbędny przy pigułkach???

Oczywiście że Twoja ginka ma rację. Niewiele jest niestety takich lekarzy. Ja miałam też to szczęście i trafiłam na podobną kompetentną ginkę i biorę folika od kiedy zaczęłam brać tabsy. Tylko pamiętaj żeby nie brać ich jednocześnie bo wtedy też nie wchłonei się ten kwas foliowy zawarty w tabletce.
kornelkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2009-06-09, 15:02   #8
marcelka1212
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-06
Wiadomości: 26
Dot.: kwas foliowy niezbędny przy pigułkach???

A to widzę że wreszcie trafiłam na dobrego ginekologa Dzięki dziewczyny. Kornelkaa dzięki że mi powiedziałaś żeby nie łykać razem tych tabletek, co prawda gin mi mówiła o tym ale nie powiedziała dlaczego tak mam robić więc łykałam razem z tabsami.

---------- Dopisano o 16:02 ---------- Poprzedni post napisano o 15:59 ----------

A tak w ogóle to folik wystarczy czy może są jakieś specjalne preparaty? a inne witaminy też trzeba uzupełniać czy tylko kwas foliowy?
marcelka1212 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-09, 15:55   #9
Neciak89
Zakorzenienie
 
Avatar Neciak89
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: Suwałki
Wiadomości: 12 007
Dot.: kwas foliowy niezbędny przy pigułkach???

Moja gin jest kompetentna (nie widzialam jeszcze negatywnej opinii o niej), a nie powiedziala mi o kwasie foliowym. Moze dlatego ze to nie u niej zaczynalam brac tabletki? A moze po prostu nie jest to koniecznosc?
__________________

Kosmetycznie

Cytat:
Z kobietami nigdy nic nie wiadomo, bo są jak fizyka kwantowa. Znając położenie kobiety nie jesteś w stanie stwierdzić co ona myśli a znając jej myśli nie jesteś w stanie stwierdzić gdzie ona jest.
(...)Kobieta jest dla siebie taką samą zagadką jak dla świata zewnętrznego.
Neciak89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-09, 16:10   #10
Justy
Zakorzenienie
 
Avatar Justy
 
Zarejestrowany: 2002-02
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 4 763
Dot.: kwas foliowy niezbędny przy pigułkach???

pigułki sprzyjają niedoborowi kwasu foliowego.
niedobory witamin trzeba uzupełniać- dietą lub tabletkami.
Justy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-09, 18:57   #11
Madaaa
Zakorzenienie
 
Avatar Madaaa
 
Zarejestrowany: 2008-05
Wiadomości: 11 804
Dot.: kwas foliowy niezbędny przy pigułkach???

Kwas foliowy jest potrzebny kobiecie w początkach ciąży najbardziej ponieważ jego niedobór moze zagrazac zdrowiu dziecka.
Dlatego bezwzglednie witamina ta powinna byc uzupelniana w organizmie kobiety. I przed ciaza, bo w czasie moz byc juz za pozno.

Pamietam jakk w liceum pani pielegniarka przyszla do nas na lekcje zobic pogawedke na temat kwasu foliowego.Nigdy wczesniej nie myslalam, ze niedobor jedenj witaminy moz miec tak przykry wplyw na plod..

---------- Dopisano o 19:57 ---------- Poprzedni post napisano o 19:52 ----------

Cytat:
Napisane przez Neciak89 Pokaż wiadomość
Moja gin jest kompetentna (nie widzialam jeszcze negatywnej opinii o niej), a nie powiedziala mi o kwasie foliowym. Moze dlatego ze to nie u niej zaczynalam brac tabletki? A moze po prostu nie jest to koniecznosc?
Teoretycznie biorac tabletki w ciaze zajsc nie powinnas, ale gdyby zaszła chociażby przez pominiecie jednej tabletki, a twojemu organizmowi bedzie brakowac kwasu foliowego mogą nastąpic niedobre konsekwencje.... tutaj fragment artykuły z jakiejs tamstrony.

Ginekolodzy zalecają zażywanie kwasu foliowego swoim pacjentkom planującym ciążę przede wszystkim z uwagi na jego znaczenie w profilaktyce wad cewy nerwowej u płodu (m.in.: bezmózgowia, rozszczepu kręgosłupa, przepuklin oponowo-rdzeniowych). Wady te powstają w pierwszych 4 tygodniach płodowego życia, kiedy kobieta nie wie, że doszło do poczęcia.
Madaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-06-09, 21:57   #12
Justy
Zakorzenienie
 
Avatar Justy
 
Zarejestrowany: 2002-02
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 4 763
Dot.: kwas foliowy niezbędny przy pigułkach???

kwas foliowy potocznie kojarzy się wyłącznie z ciążą, ale jego niedobór może sprzyjać anemii, chorobom układu krążenia, zaburzeniom ze strony przewodu pokarmowego itd- więcej znajdziecie sobie w googlach.
więc nawet nie planując potomstwa, nie należy dopuszczać do niedoboru kwasu foliowego.
Justy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-09, 23:03   #13
iz0lek
Rozeznanie
 
Avatar iz0lek
 
Zarejestrowany: 2007-07
Lokalizacja: dom.
Wiadomości: 516
Dot.: kwas foliowy niezbędny przy pigułkach???

Można go dostać bez recepty???
iz0lek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-10, 10:42   #14
nicko
Zadomowienie
 
Avatar nicko
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 1 752
Dot.: kwas foliowy niezbędny przy pigułkach???

oczywiście, że tak
nicko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-10, 10:59   #15
iz0lek
Rozeznanie
 
Avatar iz0lek
 
Zarejestrowany: 2007-07
Lokalizacja: dom.
Wiadomości: 516
Dot.: kwas foliowy niezbędny przy pigułkach???

Dzięki za odp. W takim razie kupię na wszelki wypadek, bo odstawiłam tabletki...
iz0lek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-10, 14:10   #16
marcelka1212
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-06
Wiadomości: 26
Dot.: kwas foliowy niezbędny przy pigułkach???

To tym bardziej Ci się przyda ten kwas foliowy. Po pierwsze żeby uzupełnić pewnie niedobory jakie były przy braniu tabletek no i na wszeli wypadek czyli wpadkę będziesz mieć pewność że zapobiegłaś wadą cewy nerwowej. oj bo są one naprawdę straszne jak się czyta w artykułach.
marcelka1212 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-10, 17:15   #17
iz0lek
Rozeznanie
 
Avatar iz0lek
 
Zarejestrowany: 2007-07
Lokalizacja: dom.
Wiadomości: 516
Dot.: kwas foliowy niezbędny przy pigułkach???

No właśnie, przestraszyłam się, więc wolę dmuchać na zimne.
iz0lek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-22, 12:49   #18
weroniqe87
Raczkowanie
 
Avatar weroniqe87
 
Zarejestrowany: 2007-10
Wiadomości: 111
Dot.: kwas foliowy niezbędny przy pigułkach???

Cytat:
Napisane przez marcelka1212 Pokaż wiadomość
To tym bardziej Ci się przyda ten kwas foliowy. Po pierwsze żeby uzupełnić pewnie niedobory jakie były przy braniu tabletek no i na wszeli wypadek czyli wpadkę będziesz mieć pewność że zapobiegłaś wadą cewy nerwowej. oj bo są one naprawdę straszne jak się czyta w artykułach.
Mój ginekolog wręcz zalecał przy pigułkach dodatkowo kwas foliowy, bo wtedy jesteśmy narażone na jego niedobory. Kwas foliowy jest potrzebny każdemu człowiekowi, wszystkim komórkom organizmu. Niestety prawie wszyscy cierpią na niedobór tej witaminy. a już tym bardziej osoby, które wiedzą że w niedalekiej przyszłości maja w planach potomstwo tym bardziej powinny stosować kwas foliowy - bo zapobiega powstawaniu wad cewy nerwowej u dzieci. Jak brałam tabletki anty to ginekolog fofatkowo zalecił Folik - opakowanie 90 tabletek koszt ok 15-20zł zalezy od apteki - miesiecznie to kwota rzedku kilku złotych, wiec nic wielkiego....
__________________
Lepiej żeby mnie nienawidzili takim, jaki jestem, niż kochali kogoś, kim nigdy nie będę.
— Kurt Cobain
weroniqe87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-30, 12:38   #19
weroniqe87
Raczkowanie
 
Avatar weroniqe87
 
Zarejestrowany: 2007-10
Wiadomości: 111
Dot.: kwas foliowy niezbędny przy pigułkach???

I jeszcze dodam, że wrogami witaminy B9 są m. in. wysoka temperatura, alkohol, kofeina, stres, środki antykoncepcyjne czy choroby wątroby. Do jej uaktywnienia potrzebna jest - witamina B12, obecna głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego. Z tego względu te dwie przedstawicielki rodu B najlepiej spożywać w parze. Kwas foliowy z zielonolistnych warzyw warto konsumować w towarzystwie czerwonego mięsa, podrobów czy ryb. Życzymy smacznego i na zdrowie!
__________________
Lepiej żeby mnie nienawidzili takim, jaki jestem, niż kochali kogoś, kim nigdy nie będę.
— Kurt Cobain
weroniqe87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2016-05-15, 10:23   #20
agatamucha9
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-08
Wiadomości: 1
Dot.: kwas foliowy niezbędny przy pigułkach???

Cytat:
Napisane przez kornelkaa Pokaż wiadomość
Oczywiście że Twoja ginka ma rację. Niewiele jest niestety takich lekarzy. Ja miałam też to szczęście i trafiłam na podobną kompetentną ginkę i biorę folika od kiedy zaczęłam brać tabsy. Tylko pamiętaj żeby nie brać ich jednocześnie bo wtedy też nie wchłonei się ten kwas foliowy zawarty w tabletce.

Dlaczego używacie takich strasznych określeń jak "ginka". Jak to w ogóle brzmi? Ani to kulturalne, ani grzeczne. Nie chodzi mi tylko o Twój wpis, ale o całą gamę innych, którzy używają podobnych epitetów. Koszmar...
agatamucha9 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-05-15, 10:29   #21
zakonna
Naczelna Nastolatka
 
Avatar zakonna
 
Zarejestrowany: 2010-03
Lokalizacja: Podkarpacie
Wiadomości: 25 807
Dot.: kwas foliowy niezbędny przy pigułkach???

To skrót, slang forumowy, a nie żaden epitet.
__________________
Małgorzata i spółka.
Matka natura to suka.
zakonna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-05-18, 22:28   #22
Ahoy
Wtajemniczenie
 
Avatar Ahoy
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 2 082
Dot.: kwas foliowy niezbędny przy pigułkach???

Cytat:
Napisane przez agatamucha9 Pokaż wiadomość
Dlaczego używacie takich strasznych określeń jak "ginka". Jak to w ogóle brzmi? Ani to kulturalne, ani grzeczne. Nie chodzi mi tylko o Twój wpis, ale o całą gamę innych, którzy używają podobnych epitetów. Koszmar...
Że co?
__________________
10.02.2017 - dobry początek <3
Ahoy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Ginekologia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2016-05-18 23:28:40


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 14:39.