10 produktów, które powinna jeść każda kobieta - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Dietetyka

Notka

Dietetyka Miejsce dla osób, które są na diecie. Rozmawiamy o zdrowym odżywianiu. Uwaga! Wyznacznikiem jest kaloryczność dobowa diet - muszą one mieć ponad 1000 kcal.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-08-11, 13:44   #1
Evaniesama
Raczkowanie
 
Avatar Evaniesama
 
Zarejestrowany: 2011-02
Wiadomości: 142

10 produktów, które powinna jeść każda kobieta


Jak myślicie, czy możliwe byłoby stworzenie zbilansowanej i wystarczającej do prawidłowego funkcjonowania diety, bazującej wyłącznie na 10 produktach, będących podobno najlepszą odpowiedzią na potrzeby organizmu kobiety, które opisano w tym artykule?

Skoro wszystkie z osobna są taką skarbnicą tego, co dla kobiety najlepsze, to zastanawiam się co by było, gdyby oprzeć swoje codzienne menu tylko na tych składnikach. Jest ich co prawda tylko 10, ale są na tyle zróżnicowane, że chyba dałoby się to zrobić Co o tym sądzicie?
Evaniesama jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-11, 20:25   #2
nikki999
Zakorzenienie
 
Avatar nikki999
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 22 119
Dot.: 10 produktów, które powinna jeść każda kobieta

Cytat:
Napisane przez Evaniesama Pokaż wiadomość
Jak myślicie, czy możliwe byłoby stworzenie zbilansowanej i wystarczającej do prawidłowego funkcjonowania diety, bazującej wyłącznie na 10 produktach, będących podobno najlepszą odpowiedzią na potrzeby organizmu kobiety, które opisano w tym artykule?

Skoro wszystkie z osobna są taką skarbnicą tego, co dla kobiety najlepsze, to zastanawiam się co by było, gdyby oprzeć swoje codzienne menu tylko na tych składnikach. Jest ich co prawda tylko 10, ale są na tyle zróżnicowane, że chyba dałoby się to zrobić Co o tym sądzicie?
zdrowa i dobrze zbilansowana dieta jest przede wszystkim zróżnicowana, co kłóci się z teorią o 10 produktach
__________________

BLOG -
zdrowe odżywianie, ćwiczenia, motywacja
Jeżeli chcesz się ze mną szybko skontaktować napisz mail
nikki999 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-12, 08:00   #3
AiShinigami
Raczkowanie
 
Avatar AiShinigami
 
Zarejestrowany: 2010-11
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 244
Dot.: 10 produktów, które powinna jeść każda kobieta

Cytat:
Napisane przez nikki999 Pokaż wiadomość
zdrowa i dobrze zbilansowana dieta jest przede wszystkim zróżnicowana, co kłóci się z teorią o 10 produktach
Zróżnicowana dieta w sensie nie produktów, ale dostarczanych składników odżywczych - jeśli, powiedzmy, rzodkiewka i rzepa zawierają w sobie mniej więcej to samo, jednego z tych warzyw spokojnie mogę nie jeść nigdy

W każdym razie, 10 produktów to i tak jest za mało, żeby dostarczyć wszystkich, i w odpowiedniej ilości, niezbędnych wartości
__________________
Oglądając się lecz nigdy nie cofając - naprzód~!

AiShinigami jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-13, 08:51   #4
nikki999
Zakorzenienie
 
Avatar nikki999
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 22 119
Dot.: 10 produktów, które powinna jeść każda kobieta

Cytat:
Napisane przez AiShinigami Pokaż wiadomość
Zróżnicowana dieta w sensie nie produktów, ale dostarczanych składników odżywczych - jeśli, powiedzmy, rzodkiewka i rzepa zawierają w sobie mniej więcej to samo, jednego z tych warzyw spokojnie mogę nie jeść nigdy

W każdym razie, 10 produktów to i tak jest za mało, żeby dostarczyć wszystkich, i w odpowiedniej ilości, niezbędnych wartości
nieprawda, źródła tego samego składnika powinny być zróżnicowane, czyli jeżeli mam żelazo w mięsie, strąkach i suszonych owocach to je wszystkie powinnam jeść naprzemiennie
__________________

BLOG -
zdrowe odżywianie, ćwiczenia, motywacja
Jeżeli chcesz się ze mną szybko skontaktować napisz mail
nikki999 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-13, 09:55   #5
akot80
Zadomowienie
 
Avatar akot80
 
Zarejestrowany: 2009-05
Lokalizacja: gdzieś pod stolicą ;)
Wiadomości: 1 793
Dot.: 10 produktów, które powinna jeść każda kobieta

Myślę, że tę listę należałoby jednak wydłużyć. Gdzie mięso?
__________________
Cytat:
Napisane przez DudiBoy Pokaż wiadomość
Normalnie nowa dieta cud! "Nie jedz nic i licz na cud, że przeżyjesz!" A nie, przepraszam... zjadłaś jogurt.


"Niech pożywienie będzie Twoim lekarstwem..."
akot80 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-14, 07:17   #6
AiShinigami
Raczkowanie
 
Avatar AiShinigami
 
Zarejestrowany: 2010-11
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 244
Dot.: 10 produktów, które powinna jeść każda kobieta

Cytat:
Napisane przez nikki999 Pokaż wiadomość
nieprawda, źródła tego samego składnika powinny być zróżnicowane, czyli jeżeli mam żelazo w mięsie, strąkach i suszonych owocach to je wszystkie powinnam jeść naprzemiennie
Tylko jeszcze zależy, które źródło jest dla Twojego organizmu najlepsze; z którego dany składnik przyswaja i które Tobie służy... bo z tym też różnie jest.
Kwestia doboru najbardziej wartościowych pokarmów.

Dlatego nadal bardziej pozostaję przy swoim przekonaniu

Dopisek - żeby była jasność,
mnie chodzi o odrzucenie podobnych produktów z tych samych grup (jak wymieniłam - rzepa/rzodkiewka; to tak samo np. dla dostarczenia tłuszczu roślinnego olej lniany/słonecznikowy/rzepakowy, a dla białka - mięso indyka/kurczaka/przepiórki; co nie znaczy, że dla białka nie sięgnę również po biały ser - ale tylko jeden wybrany, najbardziej wartościowy i dla mnie najlepszy rodzaj białego sera, a nie po całą ich paletę... także dla białka nie wykluczam strączkowców, ale ALBO fasola, ALBO cieciorka, ALBO soja czy groch - nie potrzebuję wszystkich, ponieważ ich wartości odżywcze są porównywalne. Ujmowanie z diety pokarmów w taki właśnie sposób nie wyrządza organizmowi krzywdy)
__________________
Oglądając się lecz nigdy nie cofając - naprzód~!


Edytowane przez AiShinigami
Czas edycji: 2012-08-14 o 09:45
AiShinigami jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-14, 12:22   #7
nikki999
Zakorzenienie
 
Avatar nikki999
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 22 119
Dot.: 10 produktów, które powinna jeść każda kobieta

Cytat:
Napisane przez AiShinigami Pokaż wiadomość
Tylko jeszcze zależy, które źródło jest dla Twojego organizmu najlepsze; z którego dany składnik przyswaja i które Tobie służy... bo z tym też różnie jest.
Kwestia doboru najbardziej wartościowych pokarmów.

Dlatego nadal bardziej pozostaję przy swoim przekonaniu

Dopisek - żeby była jasność,
mnie chodzi o odrzucenie podobnych produktów z tych samych grup (jak wymieniłam - rzepa/rzodkiewka; to tak samo np. dla dostarczenia tłuszczu roślinnego olej lniany/słonecznikowy/rzepakowy, a dla białka - mięso indyka/kurczaka/przepiórki; co nie znaczy, że dla białka nie sięgnę również po biały ser - ale tylko jeden wybrany, najbardziej wartościowy i dla mnie najlepszy rodzaj białego sera, a nie po całą ich paletę... także dla białka nie wykluczam strączkowców, ale ALBO fasola, ALBO cieciorka, ALBO soja czy groch - nie potrzebuję wszystkich, ponieważ ich wartości odżywcze są porównywalne. Ujmowanie z diety pokarmów w taki właśnie sposób nie wyrządza organizmowi krzywdy)
Rozumiem co masz na myśli, ale nie jesteś w stanie w miarodajny sposób sprawdzić z którego źródła Twój organizm najlepiej radzi sobie z poborem składników odżywczych, dlatego ja nadal zostaję przy swoim i każda z nas w pewien sposób ma rację. Uważam, że jeżeli w jeden dzień w tygodniu jesz strąki to w jednym powinien być to groch, w kolejnym fasola a jeszcze w kolejnym cieciorka, chyba, że któregoś nie lubisz. Podobne produkty nie zawsze zapewniają podobne proporcje składników. To trochę jakby jeść tylko jeden gatunek ryb. Do tego dochodzi również łączenie danych produktów z innymi, wspomagającymi wchłanianie i niełączenie np. żelaza z wapniem, bo nie przyswoimy ani jednego ani drugiego w stopniu zapewniającym równowagę organizmu...
__________________

BLOG -
zdrowe odżywianie, ćwiczenia, motywacja
Jeżeli chcesz się ze mną szybko skontaktować napisz mail
nikki999 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-08-15, 17:14   #8
rock_crystal
Raczkowanie
 
Avatar rock_crystal
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomości: 68
Dot.: 10 produktów, które powinna jeść każda kobieta

Różnorodna dieta polega właśnie na tym aby dostarczać składników odżywczych z różnych źródeł. Uzupełniają się one wzajemnie np. oleje, które wymieniłaś różnią się składem i właściwościami, zastosowaniem. Ograniczenie się do jednego produktu z czesem stanie się nudne i stracimy chęć do jedzenia. Jeżeli ktoś nie lubi lub nie może spożwać danego produktu stosuje wymienniki. Po co się ograniczać? Jedzenie ma być również przyjemnością a nie tylko obowiązkiem. Ponadto w artykule jest mowa o produktach, które korzystnie wpływają na zdrowie i należy je włączyć do jadłospisu a nie jeść wyłącznie 10 produktów.
__________________
Blog na temat odżywiania: http://racjonalneodzywianie.blogspot.com/
rock_crystal jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-16, 05:03   #9
AiShinigami
Raczkowanie
 
Avatar AiShinigami
 
Zarejestrowany: 2010-11
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 244
Dot.: 10 produktów, które powinna jeść każda kobieta

Cytat:
Napisane przez nikki999 Pokaż wiadomość
Rozumiem co masz na myśli, ale nie jesteś w stanie w miarodajny sposób sprawdzić z którego źródła Twój organizm najlepiej radzi sobie z poborem składników odżywczych
Jestem w stanie - oceniając swoją kondycję ogólną i obserwując reakcje swojego organizmu, wysyłane przez niego sygnały.
(dla tych, którzy chcą mieć pewność 'absolutną' - badania okresowe)
Na tym właśnie polega dobór zdrowej diety - na dostosowaniu indywidualnego jadłospisu, odpowiedniego i wartościowego dla KONKRETNEJ osoby.
To, że powszechnie przyjmuje się niektóre pokarmy za zdrowe i wartościowe nie znaczy wale, że są takimi akurat dla mojego organizmu.
Dlatego, kiedy zorientuję się już (oczywiście, metodą 'prób i błędów'), jakie jadło mi służy najlepiej - faktycznie mam się na nim dobrze, zdrówko dopisuje i niedoborów brak - spokojnie mogę sobie na nim pozostać i darować spożywania innych produktów.

A...
Cytat:
Napisane przez nikki999 Pokaż wiadomość
jeżeli w jeden dzień w tygodniu jesz strąki to w jednym powinien być to groch, w kolejnym fasola a jeszcze w kolejnym cieciorka, chyba, że któregoś nie lubisz.
...to pozostaje jedynie kwestią urozmaicenia sobie posiłków smakiem - bo, jak słusznie mówi rock_crystal, 'ograniczenie się do jednego produktu z czasem stanie się nudne i stracimy chęć do jedzenia'
(na marginesie, nikki - czyli, że jeżeli czegoś nie lubię i nie jadam, to nie zważając na swoje z tej przyczyny ewentualne niedobory, mogę w dalszym dany produkt sobie wykluczać, tak? ;P)

Oczywiście, nagłe usilne ograniczanie się i rygorystyczne 'cięcie' swojego dotychczasowego menu ze względu tylko takiego, że zakłada tak nowa jakaś 'super dieta cud' to głupota totalna.
(tak, jak jednym określone w powyżej zalinkowanym artykule składniki spożywcze mogą 'pójść na zdrowie', tak innym, w zależności od specyfiki ich organizmów, wpędzą w poważne zdrowotne kłopoty. Grunt, to jak mówię, zawsze zwracać uwagę na siebie, na swój organizm, a nie ślepo przyjmować ogólne wytyczne diety - nawet tej z założenia najzdrowszej)

No, takie jest moje stanowisko - rozumiem Twoje i szanuję
__________________
Oglądając się lecz nigdy nie cofając - naprzód~!


Edytowane przez AiShinigami
Czas edycji: 2012-08-16 o 05:07
AiShinigami jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-16, 11:23   #10
nikki999
Zakorzenienie
 
Avatar nikki999
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 22 119
Dot.: 10 produktów, które powinna jeść każda kobieta

Cytat:
Napisane przez AiShinigami Pokaż wiadomość
Jestem w stanie - oceniając swoją kondycję ogólną i obserwując reakcje swojego organizmu, wysyłane przez niego sygnały.
(dla tych, którzy chcą mieć pewność 'absolutną' - badania okresowe)
Na tym właśnie polega dobór zdrowej diety - na dostosowaniu indywidualnego jadłospisu, odpowiedniego i wartościowego dla KONKRETNEJ osoby.
To, że powszechnie przyjmuje się niektóre pokarmy za zdrowe i wartościowe nie znaczy wale, że są takimi akurat dla mojego organizmu.
Dlatego, kiedy zorientuję się już (oczywiście, metodą 'prób i błędów'), jakie jadło mi służy najlepiej - faktycznie mam się na nim dobrze, zdrówko dopisuje i niedoborów brak - spokojnie mogę sobie na nim pozostać i darować spożywania innych produktów.

A...


...to pozostaje jedynie kwestią urozmaicenia sobie posiłków smakiem - bo, jak słusznie mówi rock_crystal, 'ograniczenie się do jednego produktu z czasem stanie się nudne i stracimy chęć do jedzenia'
(na marginesie, nikki - czyli, że jeżeli czegoś nie lubię i nie jadam, to nie zważając na swoje z tej przyczyny ewentualne niedobory, mogę w dalszym dany produkt sobie wykluczać, tak? ;P)

Oczywiście, nagłe usilne ograniczanie się i rygorystyczne 'cięcie' swojego dotychczasowego menu ze względu tylko takiego, że zakłada tak nowa jakaś 'super dieta cud' to głupota totalna.
(tak, jak jednym określone w powyżej zalinkowanym artykule składniki spożywcze mogą 'pójść na zdrowie', tak innym, w zależności od specyfiki ich organizmów, wpędzą w poważne zdrowotne kłopoty. Grunt, to jak mówię, zawsze zwracać uwagę na siebie, na swój organizm, a nie ślepo przyjmować ogólne wytyczne diety - nawet tej z założenia najzdrowszej)

No, takie jest moje stanowisko - rozumiem Twoje i szanuję
zgadzam się

Też znam na tyle swój organizm, że wiem co mu służy, a co nie. Wnerwiają mnie tego typu artykuły dlatego jak ktoś już tutaj wejdzie chciałabym aby miał pewność, że to bzdury
__________________

BLOG -
zdrowe odżywianie, ćwiczenia, motywacja
Jeżeli chcesz się ze mną szybko skontaktować napisz mail
nikki999 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-16, 17:57   #11
kiciakasia
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Miasto Ogrodów
Wiadomości: 3 195
Dot.: 10 produktów, które powinna jeść każda kobieta

a skąd w ogóle teoria, że dieta ma się składać z tych 10 produktów?
__________________
smocza mama
kiciakasia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-08-17, 14:55   #12
Hester7
Raczkowanie
 
Avatar Hester7
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomości: 34
Dot.: 10 produktów, które powinna jeść każda kobieta

Nieeee, nie mówicie że MIĘSO ma się znajdować na tej liście. Przecież każdy dobrze wyedukowany dietetyk wam powie, że mięsa wcale na tej liście nie ma, a jak już to w malutkich ilościach raz na jakiś czas i tylko białe mięso.
Hester7 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-17, 17:24   #13
nikki999
Zakorzenienie
 
Avatar nikki999
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 22 119
Dot.: 10 produktów, które powinna jeść każda kobieta

Cytat:
Napisane przez Hester7 Pokaż wiadomość
Nieeee, nie mówicie że MIĘSO ma się znajdować na tej liście. Przecież każdy dobrze wyedukowany dietetyk wam powie, że mięsa wcale na tej liście nie ma, a jak już to w malutkich ilościach raz na jakiś czas i tylko białe mięso.
Chyba nie doedukowany
__________________

BLOG -
zdrowe odżywianie, ćwiczenia, motywacja
Jeżeli chcesz się ze mną szybko skontaktować napisz mail
nikki999 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-18, 11:52   #14
rock_crystal
Raczkowanie
 
Avatar rock_crystal
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomości: 68
Dot.: 10 produktów, które powinna jeść każda kobieta

Cytat:
Napisane przez Hester7 Pokaż wiadomość
Nieeee, nie mówicie że MIĘSO ma się znajdować na tej liście. Przecież każdy dobrze wyedukowany dietetyk wam powie, że mięsa wcale na tej liście nie ma, a jak już to w malutkich ilościach raz na jakiś czas i tylko białe mięso.

Mięso jest tak samo potrzebne jak inne produkty, oczywiście wszystko w granicach rozsądku. Zauważcie, że artykuł dotyczy produktów które korzystnie wpływają na organizm ale to nie są jedyne produkty działające prozdrowotnie.
__________________
Blog na temat odżywiania: http://racjonalneodzywianie.blogspot.com/
rock_crystal jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-18, 12:36   #15
hello_penny
Raczkowanie
 
Avatar hello_penny
 
Zarejestrowany: 2012-07
Lokalizacja: Gdańsk
Wiadomości: 471
Dot.: 10 produktów, które powinna jeść każda kobieta

zdrowa i rozsądna dieta powinna obfitować w te produkty, ale na pewno nie ograniczać się na nich. w ten sposób stracilibyśmy całą radość z jedzenia.
__________________

Sumienie miała czyste. Nieużywane.




56 55 54 53 52 51 50 49 48 47

hello_penny jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dietetyka


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 07:10.