wada serca u płodu a zespół downa - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Ginekologia

Notka

Ginekologia Miejsce, w którym rozmawiamy o ginekologii. Tutaj znajdziesz pytania i odpowiedzi związane ze zdrowiem intymnym kobiety. Rozmawiamy np. o antykoncepcji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2010-06-08, 18:52   #1
mamcia86
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-06
Wiadomości: 22
Question

wada serca u płodu a zespół downa


Witam jestem młodą mamą w 34 tyg. ciąży, dwa tyg temu lekarz na badaniu USG wykrył nieprawidłowości w budowie serca mojego maluszka, a mianowicie na usg serce powinno mieć widoczne dwie rozdzielone komory u mojej dzidzi one są na pewnym odcinku połączone ale nie do końca, no i jedna jest trochę mniejsza od drugiej, nie wiem czy to jest bardzo poważna nieprawidłowość czy nie. drugą rzeczą którą się martwię to to że gin powiedział że nie może wykluczyć zespołu downa, ponieważ nie zrobiliśmy w 12 tc badania "przezierności karku" nie wiem czy nie przekręciłam nazwy, a ok 50% dzieci z wadą serca ma ten zespół. poza tym wszystkie organy rozwijają się prawidłowo, czy ktoś był w podobnej sytuacji? na początku byłam podłamana tą wiadomością bo nie wiem jak bym sobie poradziła z wiadomością że moje dziecko może urodzić się z ZD. proszę o odpowiedź . przecież nie zawsze wada serca to Zespół Downa
mamcia86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-08, 19:27   #2
aga696
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2009-12
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 659
Dot.: wada serca u płodu a zespół downa

Sama napisałaś,że dziecko z wadą serca nie musi mieć zespołu downa. Moi znajomi mają syna z wadą serca,przechodził operację i nie ma tej choroby.
Możesz się poradzić innego lekarza dla pewności,zapytać jakie szanse Twoje dziecko ma itp.
aga696 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-08, 19:33   #3
layla_lbn
Zakorzenienie
 
Avatar layla_lbn
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Warszawa (czasem Lublin)
Wiadomości: 17 437
GG do layla_lbn Send a message via Skype™ to layla_lbn
Dot.: wada serca u płodu a zespół downa

Cytat:
Napisane przez mamcia86 Pokaż wiadomość
Witam jestem młodą mamą w 34 tyg. ciąży, dwa tyg temu lekarz na badaniu USG wykrył nieprawidłowości w budowie serca mojego maluszka, a mianowicie na usg serce powinno mieć widoczne dwie rozdzielone komory u mojej dzidzi one są na pewnym odcinku połączone ale nie do końca, no i jedna jest trochę mniejsza od drugiej, nie wiem czy to jest bardzo poważna nieprawidłowość czy nie. drugą rzeczą którą się martwię to to że gin powiedział że nie może wykluczyć zespołu downa, ponieważ nie zrobiliśmy w 12 tc badania "przezierności karku" nie wiem czy nie przekręciłam nazwy, a ok 50% dzieci z wadą serca ma ten zespół. poza tym wszystkie organy rozwijają się prawidłowo, czy ktoś był w podobnej sytuacji? na początku byłam podłamana tą wiadomością bo nie wiem jak bym sobie poradziła z wiadomością że moje dziecko może urodzić się z ZD. proszę o odpowiedź . przecież nie zawsze wada serca to Zespół Downa
To dlaczego nie zapytałaś lekarza?
10 dziewczyn się odezwie, 5 z nich urodziło dziecko z ZD, a 5 nie. I będzie to dla ciebie miarodajne?
__________________
Gdy już posmakowałeś lotu,
zawsze będziesz chodzić po ziemi z oczami utkwionymi w niebo,
bo tam właśnie byłeś i tam zawsze będziesz pragnął powrócić.

Chciałbym poznać człowieka, który wymyślił seks, żeby zobaczyć nad czym teraz pracuje


layla_lbn jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-08, 20:48   #4
_lato
Rozeznanie
 
Avatar _lato
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 619
Dot.: wada serca u płodu a zespół downa

Moja znajoma tez urodzila dzidziusia z waga w serduszku ale z tego co sie okazalo to jakies 'szmery' tzw. poza tym dziecko jest zdrowe.
__________________

_lato jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-08, 20:56   #5
monius9
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-12
Wiadomości: 5 046
Dot.: wada serca u płodu a zespół downa

Cytat:
Napisane przez mamcia86 Pokaż wiadomość
ok 50% dzieci z wadą serca ma ten zespół.
chyba jeśli już to z tą jakąś konkretną wadą serca - bo jeżeli chodzi o wadę serca jako taką to to nieprawda. a może coś się pomieszało i miało być na odwrót - że wśród dzieci z zespołem downa 50% ma też wadę serca?

tak czy siak gadaj o tym z lekarzem a my trzymamy kciuki żeby wszystko było ok
monius9 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-08, 21:34   #6
Herzchen
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 10
Dot.: wada serca u płodu a zespół downa

Witaj mamciu.
Jestem mamą dziecka z wadą serca. Co więcej z taką wadą, przy której od 50-80% (zależy od źródła) dzieci ma również zespół Downa. Moja córcia nie ma ZD. Wada ta to całkowity kanał przedsionkowo-komorowy. I polega to na braku krzyża sercowego - ubytki występują w przegrodzie komorowej jak i przedsionkowej, poza tym zamiast dwóch zastawek sercowych moja córcia miała jedną.
Jak na razie piszesz tylko o ubytku między komorami (w skrócie VSD). Dla pocieszenia to najlżejsza wada serca. Czy masz jakieś dane dot. wielkości dziurki? Jedna komora się powiększa, bo jest trochę przeciążona ilością krwi, z uwagi na podwyższone ciśnienie.
W razie pytań służę pomocą kulet@o2.pl
Herzchen jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-09, 06:23   #7
mamcia86
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-06
Wiadomości: 22
Dot.: wada serca u płodu a zespół downa

dziękuję wszystkim za odpowiedź, lekarza się pytałam tylko że on jest rozgadany tylko prywatnie a na kase chorych to mówi tylko półsłówkami, jest bardzo dobrym lekarzem tzn. zna się na tym co robi, ja leżąc na tej kozetce słysząc tę wiadomość poprostu mnie zatkało dzisiejszej nocy prawie w ogóle nie spałam naczytałam się w necie różnych rzeczy i poty mnie oblewają. A jeszcze takie pytanko do mam dzieciaczków z wadą serduszka, czy taka wada nie jest przeciw wskazaniem do naturalnego porodu?
mamcia86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2010-06-09, 09:05   #8
Herzchen
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 10
Dot.: wada serca u płodu a zespół downa

Witaj ponownie
Oczywiście o sposób porodu musisz spytać lekarza, ale ... z reguły kardiolodzy zalecają poród naturalny, nawet przy najcięższych wadach serca.
A co do zatkania... Nie ma chyba takiej matki, która po usłyszeniu "pani dziecko ma wadę serca" zapamiętałaby każdą informację. To co się wtedy czuje, zrozumie ta, która przez to przeszła. Ja z pierwszej rozmowy z lekarzem niewiele pamiętam...
Herzchen jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-09, 12:49   #9
mamcia86
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-06
Wiadomości: 22
Unhappy Dot.: wada serca u płodu a zespół downa

już nawet nie o tą wadę serduszka chodzi, przeraziło mnie to jak powiedział "nie mogę wykluczyć zespołu Downa" ale spojrzał na kość nosową, na nóżki, coś tam jeszcze pomierzył, i wszystko jest na miejscu, więc co sugeruje się tylko wadą serca? dopiero go o to zapytam w poniedziałek na następnej wizycie. ale niepotrzebnie się tylko stresuję,
mamcia86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-09, 14:47   #10
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: wada serca u płodu a zespół downa

Sorry ale ja po takiej diagnozie byłabym juz o kilku innych specjalistow szczegolnie ze jestes juz w 34 tygodniu ciazy i w kazdej chwili mozesz urodzić ,co jesli szpital nie bedzie przygotowany na taką wade serca ?
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-09, 17:05   #11
lily92920
Zakorzenienie
 
Avatar lily92920
 
Zarejestrowany: 2008-05
Lokalizacja: Kędzierzyn Koźle
Wiadomości: 11 997
Dot.: wada serca u płodu a zespół downa

Synek znajomych taty urodzil sie z mala wadą serca, z taka "dziurka" ktora sama zarosla z czasem, a nie ma ZD. Jest zdrowy. Ja też mam małą wade i... Lepiej wypytaj dokladie lekarza, co to za wada itp.
lily92920 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-06-09, 17:09   #12
naked21
Wtajemniczenie
 
Avatar naked21
 
Zarejestrowany: 2005-05
Lokalizacja: Heaven
Wiadomości: 2 029
GG do naked21
Dot.: wada serca u płodu a zespół downa

Mamcia86: bo na tym etapie ciąży pomiarów wykrywających ZD się już nie robi, do tego ta wada- ale powiedział że wykluczyć nie może. Nie ma co panikować, przedź się do możliwie najlepszego lekarza na konsultację tej diagnozy i może warto poszukać szpital, w którym zaraz po orodzie Twoje dziecko będzie otoczone należytą opieką

Mi lekarz powiedział że wady serca to najczęstsze wady u noworodków, a ZD przeciez często się nie zdarza..
__________________
"Lubię ten stan, rozkoszne sam na sam. Cisza i ja. Cisza, ja i czas(...)"
naked21 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-09, 18:36   #13
mamcia86
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-06
Wiadomości: 22
Dot.: wada serca u płodu a zespół downa

naprawdę dziękuje wszystkim za wypowiedź, mówicie o konsultacji u najlepszego lekarza? tylko że ja nie mieszkam w Warszawie, Wrocławiu czy innym wielkim mieście gdzie lekarzy jest na pęczki, nie mieszkam nawet w pobliżu jakiś wielkich aglomeracji, a w swojej okolicy jestem u jednego z najlepszych ginekologów. wiem że na tym etapie ciąży nie robi się już badań na ZD. on mi powiedział że nie może wykluczyć tej wady ponieważ przyszłam do niego za późno i nie mógł mi już zrobić tego badania, jestem matką która już niedługo ma zobaczyć swoją córcię zdrową i śliczną a tu takie wątpliwości. czekam na kolejną wizytę i zrobię listę pytań do niego.
mamcia86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-09, 19:16   #14
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: wada serca u płodu a zespół downa

Cytat:
Napisane przez mamcia86 Pokaż wiadomość
naprawdę dziękuje wszystkim za wypowiedź, mówicie o konsultacji u najlepszego lekarza? tylko że ja nie mieszkam w Warszawie, Wrocławiu czy innym wielkim mieście gdzie lekarzy jest na pęczki, nie mieszkam nawet w pobliżu jakiś wielkich aglomeracji, a w swojej okolicy jestem u jednego z najlepszych ginekologów. wiem że na tym etapie ciąży nie robi się już badań na ZD. on mi powiedział że nie może wykluczyć tej wady ponieważ przyszłam do niego za późno i nie mógł mi już zrobić tego badania, jestem matką która już niedługo ma zobaczyć swoją córcię zdrową i śliczną a tu takie wątpliwości. czekam na kolejną wizytę i zrobię listę pytań do niego.
Kiedy bylas na 1 wizytcie i kiedy mialas robione 1 usg ?

Chyba na pustyni nie mieszkasz ,dostep do neta masz wiec powaznie nie rozumiem tego siedzenia na tylku i poslusznie czekanie na nastepną wizytę.

Gdzie bedziesz rodzić ?jestes pewna ze w szpitalu maja sprze to ratowania dzieci z wadami ?

dziewczyno tu chodzi o zdrowie i zycie twojego dziecka ,wez sie w garśc i jedz do innego lekarza.
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-09, 20:50   #15
mamcia86
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-06
Wiadomości: 22
Dot.: wada serca u płodu a zespół downa

posłuchaj Paula nie będę ci się spowiadać gdzie mieszkam, pierwsze dwie wizyty miałam u innego lekarza (i co najlepsze to on mi nie zrobił badania na ZD.) ale jak zobaczyłam jego przedwojenny sprzęt to zwiałam do lepszego lekarza z jeszcze lepszym sprzętem, ale na tym koniec już nic lepszego nie znajdę, a mój szpital na pewno nie ma odpowiedniego sprzętu do ratowania dzieci, jedyny sprzęt to inkubator. ale to już sama ustale jeśli chodzi o szpital.
mamcia86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-09, 21:29   #16
Herzchen
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 10
Dot.: wada serca u płodu a zespół downa

Faktem jest, że nie jest łatwo o innego lekarza. Żeby wykonać badania potwierdzające wadę serca trzeba udać się na echo serca płodu, a tego nie robią zwykli ginekolodzy, tylko kardiolodzy prenatalni.
Podam ci ośrodki w Polsce, gdzie można to przeprowadzić (być może do któregoś miałabyś względnie blisko):

1. Szpital Kliniczny im. ks. Anny Mazowieckiej
ul. Karowa 2
00-315 Warszawa
Poradnia Perinatologii i Kardiologii Perinatalnej
tel. (0-22) 596-61-67
fax. (0-22) 596-64-87
www: http://fetus.szpitalkarowa.pl/
2. Poradnia USG Agatowa
ul. Agatowa 10
03-680 Warszawa Zacisze
tel. (0-22) 679-32-00
tel. kom. 504-144-140
www: http://www.usgecho4d.pl/
3. Instytut „Centrum Zdrowia Matki Polki”
ul. Rzgowska 281/289
93-345 Łódź
Zakład Diagnostyki i Profilaktyki Wad Wrodzonych
tel. (0-42) 271-11-35
fax. (0-42) 271-13-84
www: http://www.umed.lodz.pl/fetalecho/
4. Szpital Miejski nr 2
ul. Wincentego Lipa 2
41-703 Ruda Śląska
Pracownia Kardiologii Prenatalnej
tel. (0-32) 344-07-41
fax. (0-32) 344-07-44

Ja rodziłam w zwykłym szpitalu (nie wiedziałam o wadzie córeczki, a była ona złożona), ale mieliśmy szczęście w nieszczęściu, że nie wymagała interwencji natychmiastowej. W szpitalu w 3 dobie życia (wtedy wykryto wadę) dopasowali jej leki, odciążające serce, a operacja odbyła się 2 miesiące później.
Herzchen jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-09, 21:32   #17
naked21
Wtajemniczenie
 
Avatar naked21
 
Zarejestrowany: 2005-05
Lokalizacja: Heaven
Wiadomości: 2 029
GG do naked21
Dot.: wada serca u płodu a zespół downa

mamcia86: ja tez nie miałam żadnych badań prenatalych chodzę do 2 lekarzy, a oni tylko mówią, że wszystko ok w 22 tc miałam w innym mieście usg 3d i lekarz również stwoerdził, że wszystkie narządy rozwijają sie prawidłowo, ale np. zespołu Downa wykluczyć też do końca nie mógł, bo za późno. Może Twój lekarz zasugerował się jedynie wadą serduszka??

Też nie mieszkam w wielkim mieście ale dla mnie to nie byłby problem wziąć dzień wolnego i jechać do specjalisty No ile masz km do dużego miasta?? 200 300?? A na ile jestes zestresowana obecną sytuacją??

Cóż możemy Ci doradzić innego..

edit:
Herzchen: nie masz racji. Ja będąc na badaniu 3 d miałam echo serduszka dzidzisia w normalnym prywatnym gabinecie (miasto- Kalisz), fakt u świetnego specjalisty, ale wystarczy dobrze poszukać, zasięgnąć opini a na pewno znajdzie się w pobliżu NAPRAWDĘ dobrego lekarza.
__________________
"Lubię ten stan, rozkoszne sam na sam. Cisza i ja. Cisza, ja i czas(...)"

Edytowane przez naked21
Czas edycji: 2010-06-09 o 21:35
naked21 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-09, 22:04   #18
Herzchen
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 10
Dot.: wada serca u płodu a zespół downa

Echo serca płodu to owszem usg 3d/4d. Ale tu chodzi o specjalistę, specjalnie do tego szkolonego, a takich niewielu jest w naszym kraju. Powód? Ginekolodzy wykonujący USG według Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego mają patrzeć na obraz 4 jam serca, jego położenia, rytmu, rozmiaru ale już odchodzące od serca naczynia ich nie dotyczą. Przez co wiele wad serca nie jest rozpoznawanych na usg 3d. Gdyby tak było, że ginekolodzy na dobrym sprzęcie mogą bez trudu rozpoznawać wady nie było by tak wielu problemów... Wada mojej córki powinna być baaardzo widoczna. Jednak nie dla lekarza (niby najlepszego w mieście, z najlepszym usg)... Zazwyczaj kiedy ginekolog wykryje jakieś nieprawidłowości wysyła pacjentkę do kardiologa prenatalnego, aby tą wadę sprawdzić/nazwać. W końcu kardiolog to lekarz od serc. A ginekolog ma wiedzę pobieżną. Podejrzewam że dlatego też lekarz mamci nie nazwał wady tylko opisał co widzi. O ginekologach, którzy nie wykryli wad serca mogłabym książkę napisać.
Herzchen jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-09, 22:29   #19
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: wada serca u płodu a zespół downa

Cytat:
Napisane przez mamcia86 Pokaż wiadomość
posłuchaj Paula nie będę ci się spowiadać gdzie mieszkam, pierwsze dwie wizyty miałam u innego lekarza (i co najlepsze to on mi nie zrobił badania na ZD.) ale jak zobaczyłam jego przedwojenny sprzęt to zwiałam do lepszego lekarza z jeszcze lepszym sprzętem, ale na tym koniec już nic lepszego nie znajdę, a mój szpital na pewno nie ma odpowiedniego sprzętu do ratowania dzieci, jedyny sprzęt to inkubator. ale to już sama ustale jeśli chodzi o szpital.

nie spowiadaj sie bo od tego jest ksiadz

do 34 tygodnia ciazy powinno byc tych wizyt wiecej niz 3

jakie badanie na ZD ?prenatalne ?ile masz lat ?
chyba chodzi ci o przeziernosc karku, i ten wybitny lekarz tez go nie zrobił ?

i do tego lepszego lekarza z lepszym sprzetem trafilas w 32 t.c ?
wiecej nic nie zrobisz bo co granice twojej wiochy zamkneli ?

dalej siedz na tylku i nic nie rob az urodzisz i zabiora ci dziecko 500 km dalej do specjalistystycznego szpitala i moze dopiero wtedy sie obudzisz i cos zrobisz.

nie wiem moze dziwna jestem ale ja po takich obawach obskoczyłabym juz kolejnych ginekologow i kardiologow,neonatologow i kto tam jeszcze wie co a ty siedzisz i czekasz na wizyte spisuja pytania na karteczce.

Podziwiam "odwage i cierpliwosc".

Jaja sobie robisz .
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/



Edytowane przez paula78
Czas edycji: 2010-06-09 o 22:31
paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-06-10, 08:12   #20
mamcia86
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-06
Wiadomości: 22
Dot.: wada serca u płodu a zespół downa

Zaczynasz mnie wkurzać Paula nie znasz sytuacji i nie powinnaś mnie oceniać, pisałam że na dwóch pierwszych wizytach byłam u innego gin. jak przeszłam do tego niby lepszego byłam już w 15 tc. i on stwierdził że już za późno na zbadanie przezierności karku i że dziwi się że ten pierwszy lekarz tego nie zbadał. i nie miałam 2 wizyt a 11 i od 20 tc. co badanie mam robione USG. A co do tych miast co wymieniła Herzchen mam ok 500-600km. a nie wyjadę sobie od tak bo mam jeszcze synka w domu.
Paula może ty już nie odpisuj w moim poście bo nie potrzebnie się denerwujesz a ja jeszcze bardziej, pewnych rzeczy się nie przeskoczy....
mamcia86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-10, 14:53   #21
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: wada serca u płodu a zespół downa

Cytat:
Napisane przez mamcia86 Pokaż wiadomość
Zaczynasz mnie wkurzać Paula nie znasz sytuacji i nie powinnaś mnie oceniać, pisałam że na dwóch pierwszych wizytach byłam u innego gin. jak przeszłam do tego niby lepszego byłam już w 15 tc. i on stwierdził że już za późno na zbadanie przezierności karku i że dziwi się że ten pierwszy lekarz tego nie zbadał. i nie miałam 2 wizyt a 11 i od 20 tc. co badanie mam robione USG. A co do tych miast co wymieniła Herzchen mam ok 500-600km. a nie wyjadę sobie od tak bo mam jeszcze synka w domu.
Paula może ty już nie odpisuj w moim poście bo nie potrzebnie się denerwujesz a ja jeszcze bardziej, pewnych rzeczy się nie przeskoczy....

no tak.wyjazd do specjalisty to wyjazd od tak ,widzimisie .
na szczescie to nie moje dziecko a ty zrobisz jak uważasz,życze powodzenia .
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-12, 10:22   #22
Aliszcze
Zakorzenienie
 
Avatar Aliszcze
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 5 409
Dot.: wada serca u płodu a zespół downa

paula, nie powinnaś się tak unosić, tym bardziej, że robisz to w niemiły sposób, nic tym nie zyskasz, tylko zdenerwujesz niepotrzebnie mamcia86. A to co piszesz wcale nie jest do konca prawda z tymi wszyskimi badaniami.

W ciąży przysługują 3 usg, tak jest ustalone, nie ma potrzeby (chyba, że pojawią się komplikacje), żeby chodzić na usg np co miesiąc. Tak się często robi, ale jest to głownie by psychicznie kobieta lepiej się czuła, że dziecko rośnie, serduszko bije. Jestem obecnie w ciąży w 12 tc i byłam już 3 razy na usg (co nie sprawia, ze czuję się "lepszą mamą, która bardziej kocha swojego maluszka od tych co były tylko 3 razy w całej ciąży), nie uwazam, by częstotliwość chodzenia na usg była taka istotna ze wzgledu na rozwój dziecka, to jest dla ukojenia nerwówo przyszłej mamy (co pewnie też ma wpływ na maluszka). Co do badania przeziernosci to jest refundowana dla kobiet powyżej bodajże 35 roku życia i dla tych, których pierwsze dziecko też miało wadę genetyczną(nie jestem pewna, ale coś w tym stylu), co oznacza, że nie jest to obowiązkowe badanie, wiec nie zarzucaj mamci, że nie zrobiła tego badania. Ja będę mieć to badanie za tydzień, ale sama nie wiem, czy dobrze robię, bo ono okresla ryzyko np zespołu Downa. I mogę tylko niepotrzebnie sie zdenerwować. Moja koleżanka spytała się swojej gin, czy ma robić to usg a gin jej powiedziała, czy jeśli dziecko będzie mieć zespół Downa to usunie pani ciążę? koleżanka powiedziała, że nie. I jej gin powiedziała, ze w takim razie nie warto iść.Ważniejsze jest badanie robione chyba miedzy 20 a 23 tc, bo wtedy można wykryć wady serca.

paula78, pamiętaj, ze o byciu dobrą mamą nie swiadczy ilosć specjalistów u których sie było i ilość usg, które sie robiło. Miłość matki polega na czymś innym. Poza tym mamcia, z tego co pisze, postepowała zgodnie z wytycznymi lekarzy, nie powiedział jej o możliwosci badania genetycznego, sama nie zdecydowała o tym.

Mamcia, radzić Ci nie będe, współczuję tych nerwów, które przeżywasz. Rzeczywiscie najlepiej byłoby jednak skontaktować sie z jakimś specjalistą innych, może w necie znajdziesz kogoś w miarę blisko Twojej miejscowosci? Trzymam kciuki, by wszystko skonczyło sie pomyślnie
__________________
od. 04.04.2008 roku szczęśliwa mężatka

Joasia przyszła na świat 19.12.2010- jest naszym cudem

http://www.suwaczki.com/tickers/km5skrhmyifedqdn.png

nadzieja umiera ostatnia.....

Edytowane przez Aliszcze
Czas edycji: 2010-06-12 o 10:25
Aliszcze jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-13, 07:59   #23
mamcia86
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-06
Wiadomości: 22
Dot.: wada serca u płodu a zespół downa

dziękuję Aliszcze za te słowa, powiem ci szczerze że troszkę się uspokoiłam, przemyślałam na spokojnie i stwierdziłam "co ma być to będzie" i tak będę kochała swoją córcię. U nas badanie przezierności karku mój obecny lekarz robi każdej ciężarnej do 13 tc. ale ja do niego trafiłam prawie w 16 tc. a pierwszy lekarz u którego miałam wizytę w 9 i 12 tc takiego badania mi nie zrobił. nie bałam się tej wady serduszka jak tego zespołu downa, choć myślę że moje dziecko nie ma tej wady, jednak patrząc na tych rodziców którzy mają dzieci tzw. roślinki to zespół downa to jak prawie zdrowe dziecko, ja zawsze mówiłam że jestem pełna podziwu dla tych rodziców którzy "urodzili" i wychowali takie dziecko, poświęcili mu swój czas, miłość, podziwiam ich za cierpliwość której mnie by brakowało...
myślę że za 4 może 5 tygodni zobaczę swoją księżniczkę którą już kocham ponad życie, a najważniejsze że mam wsparcie ze strony najbliższych oni dają mi siłę i wszyscy wierzymy że wszystko będzie ok. pozdrawiam was dziewczynki i dziękuję za "prawie" wszystkie wypowiedzi, odezwę się jutro po wizycie u gina.
mamcia86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-13, 15:13   #24
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: wada serca u płodu a zespół downa

Cytat:
Napisane przez Aliszcze Pokaż wiadomość
paula, nie powinnaś się tak unosić, tym bardziej, że robisz to w niemiły sposób, nic tym nie zyskasz, tylko zdenerwujesz niepotrzebnie mamcia86. A to co piszesz wcale nie jest do konca prawda z tymi wszyskimi badaniami.

W ciąży przysługują 3 usg, tak jest ustalone, nie ma potrzeby (chyba, że pojawią się komplikacje), żeby chodzić na usg np co miesiąc. Tak się często robi, ale jest to głownie by psychicznie kobieta lepiej się czuła, że dziecko rośnie, serduszko bije. Jestem obecnie w ciąży w 12 tc i byłam już 3 razy na usg (co nie sprawia, ze czuję się "lepszą mamą, która bardziej kocha swojego maluszka od tych co były tylko 3 razy w całej ciąży), nie uwazam, by częstotliwość chodzenia na usg była taka istotna ze wzgledu na rozwój dziecka, to jest dla ukojenia nerwówo przyszłej mamy (co pewnie też ma wpływ na maluszka). Co do badania przeziernosci to jest refundowana dla kobiet powyżej bodajże 35 roku życia i dla tych, których pierwsze dziecko też miało wadę genetyczną(nie jestem pewna, ale coś w tym stylu), co oznacza, że nie jest to obowiązkowe badanie, wiec nie zarzucaj mamci, że nie zrobiła tego badania. Ja będę mieć to badanie za tydzień, ale sama nie wiem, czy dobrze robię, bo ono okresla ryzyko np zespołu Downa. I mogę tylko niepotrzebnie sie zdenerwować. Moja koleżanka spytała się swojej gin, czy ma robić to usg a gin jej powiedziała, czy jeśli dziecko będzie mieć zespół Downa to usunie pani ciążę? koleżanka powiedziała, że nie. I jej gin powiedziała, ze w takim razie nie warto iść.Ważniejsze jest badanie robione chyba miedzy 20 a 23 tc, bo wtedy można wykryć wady serca.

paula78, pamiętaj, ze o byciu dobrą mamą nie swiadczy ilosć specjalistów u których sie było i ilość usg, które sie robiło. Miłość matki polega na czymś innym. Poza tym mamcia, z tego co pisze, postepowała zgodnie z wytycznymi lekarzy, nie powiedział jej o możliwosci badania genetycznego, sama nie zdecydowała o tym.

Mamcia, radzić Ci nie będe, współczuję tych nerwów, które przeżywasz. Rzeczywiscie najlepiej byłoby jednak skontaktować sie z jakimś specjalistą innych, może w necie znajdziesz kogoś w miarę blisko Twojej miejscowosci? Trzymam kciuki, by wszystko skonczyło sie pomyślnie
badaniu przeziernosci karkowej wykonuje sie je przy pomocy usg i wykonuje sie je kazdej kobiecie bez wzgledu na wiek.

Badanie genetyczne przysluguja kobietom powyzej 35 r.ż

jesli przeziernosc wychodzi zle robi sie dalsze badania genetyczne w celu wykluczenia np. zespolu downa a nie zdecydowanie sie na przeziernosc jest wdg. mnie zwyklym narazaniem dziecka na urodzenie sie np. z zespolem downa oraz co za tym idzie np.powazna wadą serca i co wtedy jesli szpital o tym nie wie i nie jest przygotowany?


Badania nie zawsze wykonuje sie aby ew. usunąc ciążę ale aby przed wszytskim przygotowac miejsce do porodu bezpiecznego a i aby rodzice wiedzieli juz wszytsko o chorobie swojego dziecka .

Nie zdecydowanie sie na takie badanie jak i nie zrobienie badan prenatalnych to wdg. mnie szczyt nieodpowiedzialności.

Jesli faktycznie nie miala badania przeziernosci w odpowidnim czasie a dziecko bedzie ew. chore mozna by powalczyc o odszkodowanie od lekarza .
I ja bym tak zrobiła.

A na czym polega milosc matki ? jesli nie na dbaniu o dziecko,co ma byc to bedzie ?
jasne narazamy nasze dzieci bo my dorosli boimy sie uslyszec jakąś przykrą wiadomosc,zamiatanie pod dywan nic tu nie da.

Oczywiście życzę zdrowia
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-13, 20:32   #25
mamcia86
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-06
Wiadomości: 22
Dot.: wada serca u płodu a zespół downa

Cytat:
Napisane przez paula78 Pokaż wiadomość
badaniu przeziernosci karkowej wykonuje sie je przy pomocy usg i wykonuje sie je kazdej kobiecie bez wzgledu na wiek.

Badanie genetyczne przysluguja kobietom powyzej 35 r.ż

jesli przeziernosc wychodzi zle robi sie dalsze badania genetyczne w celu wykluczenia np. zespolu downa a nie zdecydowanie sie na przeziernosc jest wdg. mnie zwyklym narazaniem dziecka na urodzenie sie np. z zespolem downa oraz co za tym idzie np.powazna wadą serca i co wtedy jesli szpital o tym nie wie i nie jest przygotowany?


Badania nie zawsze wykonuje sie aby ew. usunąc ciążę ale aby przed wszytskim przygotowac miejsce do porodu bezpiecznego a i aby rodzice wiedzieli juz wszytsko o chorobie swojego dziecka .

Nie zdecydowanie sie na takie badanie jak i nie zrobienie badan prenatalnych to wdg. mnie szczyt nieodpowiedzialności.

Jesli faktycznie nie miala badania przeziernosci w odpowidnim czasie a dziecko bedzie ew. chore mozna by powalczyc o odszkodowanie od lekarza .
I ja bym tak zrobiła.

A na czym polega milosc matki ? jesli nie na dbaniu o dziecko,co ma byc to bedzie ?
jasne narazamy nasze dzieci bo my dorosli boimy sie uslyszec jakąś przykrą wiadomosc,zamiatanie pod dywan nic tu nie da.

Oczywiście życzę zdrowia
oczywiście gdybym wiedziała że takie badania się wykonuje to leciałabym aby tylko zdążyć przed upływem terminu, chciałabym wiedzieć czy dziecko będzie obciążone tą wadą czy nie, zawsze lepiej się przygotować niż czekać na poród i doznać szoku bo o niczym się nie wiedziało. nie chodzi o usunięcie bo i tam bym nie usunęła ale tej wady mimo wiedzy i tak się nie wyleczy ani w życiu płodowym ani po urodzeniu, więc co pozostaje zaakceptować taką kolej rzeczy jaka jest nam pisana. więc Paula nie szydź z mojego zdania. co mi da teraz latanie po lekarzach jak kot z pęcherzem, jakby wada serca była poważna to mój gin. by mi powiedział że niema możliwości rodzenia w moim szpitalu, a widocznie takiej potrzeby niema a co mi da że będę latać po lekarzach i tak ewentualne dalsze kroki będą robione dopiero po urodzeniu. Jestem dobrej myśli wiem że wszystko będzie w porządku i tego sobie i wszystkim mamuśkom czekającym na swoje maleństwa życzę
mamcia86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-14, 07:49   #26
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: wada serca u płodu a zespół downa

Cytat:
Napisane przez mamcia86 Pokaż wiadomość
oczywiście gdybym wiedziała że takie badania się wykonuje to leciałabym aby tylko zdążyć przed upływem terminu, chciałabym wiedzieć czy dziecko będzie obciążone tą wadą czy nie, zawsze lepiej się przygotować niż czekać na poród i doznać szoku bo o niczym się nie wiedziało. nie chodzi o usunięcie bo i tam bym nie usunęła ale tej wady mimo wiedzy i tak się nie wyleczy ani w życiu płodowym ani po urodzeniu, więc co pozostaje zaakceptować taką kolej rzeczy jaka jest nam pisana. więc Paula nie szydź z mojego zdania. co mi da teraz latanie po lekarzach jak kot z pęcherzem, jakby wada serca była poważna to mój gin. by mi powiedział że niema możliwości rodzenia w moim szpitalu, a widocznie takiej potrzeby niema a co mi da że będę latać po lekarzach i tak ewentualne dalsze kroki będą robione dopiero po urodzeniu. Jestem dobrej myśli wiem że wszystko będzie w porządku i tego sobie i wszystkim mamuśkom czekającym na swoje maleństwa życzę

pytanie czy faktycznie lekarz nie robil tego badania -brak takich podtsawowych badan mozna zaliczyc jako zaniedbanie i isc do sądu.
dwa ,masz juz zle doswiadczenie z lekarzem wiec nie rozumiem skad to zaufanie do tego
trzy jestem zdania ze lepiej wiedziec wczesniej aby sie przygotowac nawet jesli wada jest niewyleczalna bo tej wadzie moga towarzyszyc inne nie wykrywalne przez usg .
Innych badan nie mialas robionych wiec tym bardziej jest jakas nie wiadoma.

cztery lekarz zrobil usg ,cos powiedzial i nie zalecil nic dalej ,tylko czekac do nastepnej wizyty,zostawil cie z milionem pytań i tyle dlatego ja poszlabym do kogos innego na konsultacje ,bez mowienia o problemie jaki wykryl poprzedni lekarz.

Nie jestem zwolennikiem zasady "co ma byc to bedzie" bo wiele rzeczy mozna wyeliminować lub zapobiec ale jak kto lubi byc meczennica to faktycznie to zasada dla niego.
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-14, 15:34   #27
mamcia86
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-06
Wiadomości: 22
Smile Dot.: wada serca u płodu a zespół downa

dobra dzięki Paula za wypowiedź ale powiem niegrzecznie wypchaj się, a poza tym właśnie wróciłam od lekarza i się go o wszystko wypytałam, okazuje się że to mała dziurka w serduszku, nie ma przeciwwskazań do porodu naturalnego a po urodzeniu dziecko będzie ewentualnie potrzebowało opieki ambulatoryjnej a nie jakiegoś specjalistycznego sprzętu do reanimacji, jeszcze spytałam co z tym ZD powiedział że zdarzyło mu się że odebrał poród gdzie dziecko miało tylko dziurkę w serduszku a okazało się że miało zespół Downa, ale jak wywnioskowałam że to była jednorazowa sytuacja.pokazał mi jeszcze raz pomiary z usg i przeczytał mi pomiary rączek i nóżek i są one normalnej długości a przy tym zespole kończyny są w każdym przypadku krótsze, powiedział że wszystko ładnie się rozwija i poza tym serduszkiem to nie może się do mojej "wielkiej kruszyny" do niczego przyczepić, a dzidzia jest duża urodzi się prawdopodobnie ok. 4kg. uspokoiłam się po tej wizycie i teraz jeszcze mocniej czekam na swoją niunię.
ps: nie zostawił mnie z mnóstwem pytań tylko mi zabrakło wtedy języka w gębie podziękowałam i wyszłam.
mamcia86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-15, 09:28   #28
Aliszcze
Zakorzenienie
 
Avatar Aliszcze
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 5 409
Dot.: wada serca u płodu a zespół downa

mamcia, cieszę się, że jest dobrzei że jesteś spokojniejsza

badanie przezierności nie jest badaniem podstawowym, jeśli by było, to by było w ramach NFZ. Ja idę ale spora cześć kobiet nie idzie i nie każdy ginekolog posyła na to badanie i nie trzeba od razu do sądu. Poza tym to badanie nie powie, czy dziecko rzeczywiście cierpi na wadę genetyczną, tylko określa ryzyko takiej wady. Istotniejsze pod względem wad rozwojowych jest usg wykonywane miedzy 20 a 23 tc.

Paula, zreszta tu nie chodzi o ilość usg ale o formę w jakiej zwróciłaś sie do Mamci. Dla mnie to, co napisałaś było w obraźliwym tonie. Nie zawsze Twoja opinia jest jedyną słuszną opinią.

Mamcia, trzymam kciuki za krótki i sprawny poród i zmykam z tego tematu
__________________
od. 04.04.2008 roku szczęśliwa mężatka

Joasia przyszła na świat 19.12.2010- jest naszym cudem

http://www.suwaczki.com/tickers/km5skrhmyifedqdn.png

nadzieja umiera ostatnia.....
Aliszcze jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-15, 09:50   #29
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: wada serca u płodu a zespół downa

Cytat:
Napisane przez Aliszcze Pokaż wiadomość
badanie przezierności nie jest badaniem podstawowym, jeśli by było, to by było w ramach NFZ. Ja idę ale spora cześć kobiet nie idzie i nie każdy ginekolog posyła na to badanie i nie trzeba od razu do sądu. Poza tym to badanie nie powie, czy dziecko rzeczywiście cierpi na wadę genetyczną, tylko określa ryzyko takiej wady. Istotniejsze pod względem wad rozwojowych jest usg wykonywane miedzy 20 a 23 tc.

Ale sie nie rozumiemy albo cos mylimy

Badanie przeziernosci wykonuje sie rutynowo u kazdej kobiety w ok. 13 t.c zwyklym aparatem usg przy zwyklej wizycie.
Lekarz prowadzący robi to badanie i nie wysyla nigdzie ,chyba ze sam nie ma usg w gabinecie.

Nie wiem czy nie jest zreszta obowiazkowe badanie jak i usg połówkowe.
Reszta badan genetycznych jest nie obowiazkowa i wykonuje sie je kiedy sa wskazania np. wiek matki i sa odpłatne.

Nie wiem o jakim badaniu ty mówisz i myślisz.
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/



Edytowane przez paula78
Czas edycji: 2010-06-15 o 09:54
paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-15, 11:15   #30
jaga_2001
Zakorzenienie
 
Avatar jaga_2001
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: ★ zakrzywiona czasoprzestrzeń ★
Wiadomości: 8 574
Dot.: wada serca u płodu a zespół downa

A ja zupelnie nie rozumiem czemu sie klocicie.

Kobieta w ciazy ma zrobic w ciazy co najmniej 3 badania usg. Miedzy 11-14 tc (wtedy ocenia sie przeziernosc karkowa i obecnosc kosci nosowej; (jesli lekarz ma za slaby sprzet moze odeslac do innego lekarza), miedzy 18-22tc (badanie prenatalne - ocena ryzyka wad wrodzonych, m.in. zespolu Downazypadku slabego sprzetu odsyla do konkurencji) i po 30tc. Wiecej lekarz NIE MA OBOWIAZKU robic badan. To tylko jego dobra wola. No ale ciezarna musi i tak co miesiac odwiedzac ginka (o ile ciaza przebiega bez komplikacji)

Jesli miedzy 11-14tc przeziernosc karkowa wychodzi zle to lekarz odsyla na badanie krwi, tzw. test Pappa, ktory ocenia ryzyko wystapienia zespolu Downa, Edwordsa i Patau. W przypadku, gdy przeziernosc wychodzi zle i/lub nie ma kosci nosowej to to badanie jest refundowane przez NFZ. Jesli wynik bedzie "niekonieczny" to nawet 20 latka otrzymuje damowe skierowanie na amniopunkcje (badanie genetyczne). Normalnie wykonywanie jest kobietom po 35rz. Inaczej jest platne i kosztuje ok 1500zl. Wynik jest srednio po 2 tygodniach.

Nie wiem co to za bzdury, ze echo serca plodu wykonywane jest w 3/4D. To nie jest prawda. To badanie jest wykonywane tylko i wylacznie w dwuwymiarze, czyli jak kazde standardowe usg, ale na dobrym, wyraznym sprzecie. No i przez specjaliste. 3/4D to tylko taki dodatek, by rodzice mogli sobie obejzec nienarodzone dziecko. Z tego badania 3/4D lekarz i tak nic nie okresliic w nim nie zobaczy. Wszystko widzi tylko i wylacznie w 2D.

mamcia86, ja na Twoim miejscu poszlabym do lekarza przyjmujacego na NFZ i poprosila skierowanie na echo serca (wtedy to badanie jest darmowe) i pojechala do jakiegos specjalistycznego osrodka, mimo wszystko. Na kilometry bym nie zwazala. Zdrowie dziecka najwazniejsze. Doktor Pawel Wlasienko z Wawy http://www.usgecho4d.pl/nasi-lekarze.html przyjezdza tez raz w miesiacu do Bialegostoku i tam robi tez badania echa serca plodu. http://www.diagnostykaprenatalna.com/index.htmlakze Takze rozejzyj sie, moze nie bedziesz musiala az tak daleko jechac, bo gdzies obok mozesz miec jakis osrodek.stkim nie kazda wada serca wiaze sie z zespolem Downa i odwrotnie, takze uwazam, ze lekarz niepotrzebnie Ciebie stresowal ta informacja.
__________________
Każdy z Nas jest "białym krukiem"! Współżyjesz = jesteś gotowy na potomstwo! A.A.B.-P.

AV by jaga_2001
jaga_2001 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Ginekologia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 10:47.