filologia czy lingwistka ? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-12-02, 18:21   #1
evvve01
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-06
Wiadomości: 54

filologia czy lingwistka ?


Czy uważacie, że po filologii ma się przysłowiowo ,, po dziurki '' w nosie tego języka i , że uczy się na tych studiach wielu zbytecznych rzeczy ?

Czy waszym zdaniem możliwość znalezienia pracy po lingwistyce jest mniejsza niż po filologii ?

Co wy polecaciłybyście jeśli chodzi o wybór studiów?
evvve01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-02, 21:01   #2
201604181004
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 47 595
Dot.: filologia czy lingwistka ?

zależy czy chcesz pracować językiem czy z językiem... na filologii raczej babrasz się z językiem ;p
201604181004 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-02, 21:33   #3
LilyAllen
Zadomowienie
 
Avatar LilyAllen
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: Córdoba! <3
Wiadomości: 1 625
Dot.: filologia czy lingwistka ?

Cytat:
Napisane przez evvve01 Pokaż wiadomość
Czy waszym zdaniem możliwość znalezienia pracy po lingwistyce jest mniejsza niż po filologii ?
Ale którą konkretnie lingwistykę masz na myśli? Chyba nie stosowaną, dwujęzyczną - bo po takiej to ew. większe szanse. Chociaż teraz lepiej naprawdę dobrze znać jeden rzadki język, niż tak przeciętnie kilka popularniejszych. Nad jakimi językami się zastanawiasz?
LilyAllen jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-02, 22:21   #4
Fenris
Czekam na Ragnarok
 
Avatar Fenris
 
Zarejestrowany: 2006-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 23 241
Dot.: filologia czy lingwistka ?

Na filologii nie ma się po dziurki w nosie języka i nie uczy się wielu zbytecznych rzeczy, jeśli chodzi o język. Zbyteczna jest polityka.
Mam teraz na ostatnim roku ćwiczenia językiem (machanie jęzorem, masaż żuchwy, podniebienia, rozluźnienie mięśni itd., przygotowanie całej buzi do mówienia, takie ćwiczenia aktorskie... no i uczymy się oddychać przeponą - rewelacyjny przedmiot).
Fenris jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-02, 22:57   #5
skazana_na_bluesa
.
 
Avatar skazana_na_bluesa
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: koniec świata
Wiadomości: 28 112
Dot.: filologia czy lingwistka ?

mysle, ze lingwistyka jest lepsiejsza, ale to moje subiektywne zdanie.
__________________
-27,9 kg

skazana_na_bluesa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-03, 01:10   #6
evvve01
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-06
Wiadomości: 54
Dot.: filologia czy lingwistka ?

Chciałabym na pewno wybrać j. niemiecki a drugi nie wiem jaki. Angielski ..?
evvve01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-03, 01:42   #7
Ombligo
Zadomowienie
 
Avatar Ombligo
 
Zarejestrowany: 2009-04
Lokalizacja: Gliwice
Wiadomości: 1 869
Dot.: filologia czy lingwistka ?

Odnośnie filologii, nasz profesor zawsze mówił, że idąc na filologię nie idziesz po to, żeby się nauczyć języka, bo to powinnaś już wcześniej umieć, tylko po to by uczyć się literatury, historii, sztuki czy kultury danego języka / Państwa. Jestem tylko po 1 roku germanistyki i naprawdę trzeba język lubić, żeby iść na filologię. Ja dość języka nie miałam, ale tak jak piszę tylko 1 rok na tym byłam.
__________________

Ombligo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-12-03, 04:21   #8
Fenris
Czekam na Ragnarok
 
Avatar Fenris
 
Zarejestrowany: 2006-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 23 241
Dot.: filologia czy lingwistka ?

Cytat:
Napisane przez Ombligo Pokaż wiadomość
Odnośnie filologii, nasz profesor zawsze mówił, że idąc na filologię nie idziesz po to, żeby się nauczyć języka, bo to powinnaś już wcześniej umieć, tylko po to by uczyć się literatury, historii, sztuki czy kultury danego języka / Państwa. Jestem tylko po 1 roku germanistyki i naprawdę trzeba język lubić, żeby iść na filologię. Ja dość języka nie miałam, ale tak jak piszę tylko 1 rok na tym byłam.
To wcale nie jest prawda. Oczywiście, że język musisz umieć, bo to nie kurs, a studia. Ale na filologii uczysz się poprawnej wymowy (fonetyki), gramatyki itd. To nie jest tylko historia czy literatura. Najwięcej godzin jest z praktycznej nauki języka angielskiego...
Fenris jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-03, 10:26   #9
evvve01
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-06
Wiadomości: 54
Dot.: filologia czy lingwistka ?

Do tej pory myślałam o linmgwistyce jako o prostym kierunku , po którym nie chcą nigdzie przyjmować do pracy.
Zaczęłam teraz trochę zmieniać swoje zdanie.
A jaka jest wasza opinia jeśli chodzi o pracę po lingwistyce ?
evvve01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-03, 10:52   #10
Ombligo
Zadomowienie
 
Avatar Ombligo
 
Zarejestrowany: 2009-04
Lokalizacja: Gliwice
Wiadomości: 1 869
Dot.: filologia czy lingwistka ?

Cytat:
Napisane przez Fenris Pokaż wiadomość
To wcale nie jest prawda. Oczywiście, że język musisz umieć, bo to nie kurs, a studia. Ale na filologii uczysz się poprawnej wymowy (fonetyki), gramatyki itd. To nie jest tylko historia czy literatura. Najwięcej godzin jest z praktycznej nauki języka angielskiego...
Zgadzam się, chodziło mi bardziej o to, że idąc na filologię liczysz się z tym, że język powinnaś umieć, aby się właśnie uczyć tego co napisałam. Nie umiejąc języka ciężko byłoby się uczyć fonetyki czy gramatyki, nie wiedząc o czym się mówi
__________________

Ombligo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-03, 10:59   #11
LilyAllen
Zadomowienie
 
Avatar LilyAllen
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: Córdoba! <3
Wiadomości: 1 625
Dot.: filologia czy lingwistka ?

Cytat:
Napisane przez evvve01 Pokaż wiadomość
Chciałabym na pewno wybrać j. niemiecki a drugi nie wiem jaki. Angielski ..?
Do niemieckiego zdecydowanie warto coś 'dorzucić', oczywiście, jeśli znasz równie dobrze angielski, to też bardzo dobrze, ale i tak gwarancji zatrudnienia nie ma, bo to dwa najpopularniejsze języki...

A może filologia szwedzka/ norweska itp? Nieco podobne do niemieckiej, a podobno jest większy popyt na absolwentów.
LilyAllen jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-12-03, 11:12   #12
evvve01
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-06
Wiadomości: 54
Dot.: filologia czy lingwistka ?

Ale gdybym np. wybrała szwedzki albo norweski , to jednocześnie musiałabym zapomnieć o angielskim , a przecież jest on głównym językiem w dzisiejszych czasach .

Swoją drogą , który język byś mi poradziła . Szwedzki czy norweski ? ..sama się ostatnio nad tym zastanawiałam i nie wiedziałam na który ewentualnie miałabym się zdecydować.
evvve01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-03, 17:47   #13
newmoongirl
Wtajemniczenie
 
Avatar newmoongirl
 
Zarejestrowany: 2009-05
Wiadomości: 2 451
Dot.: filologia czy lingwistka ?

Cytat:
Napisane przez evvve01 Pokaż wiadomość
Ale gdybym np. wybrała szwedzki albo norweski , to jednocześnie musiałabym zapomnieć o angielskim , a przecież jest on głównym językiem w dzisiejszych czasach .

Swoją drogą , który język byś mi poradziła . Szwedzki czy norweski ? ..sama się ostatnio nad tym zastanawiałam i nie wiedziałam na który ewentualnie miałabym się zdecydować.
Co oznacza Twoje stwierdzenie, że angielski jest głównym językiem? Wiele osób się nim posługuje i wypada go znać- fakt. Ale nie trzeba wcale jakiegoś języka studiować, żeby się go uczyć lub znać . Angielski możesz szlifować dalej na jakimś kursie, wcale nie musisz o nim zapominać.
To, że angielski jest "głównym językiem" oznacza również, że jest mniejsze zapotrzebowanie na osoby mówiące po angielsku niż np. po węgiersku
__________________
"- Chciałem powiedzieć - wyjaśnił z goryczą Ipslore - że na tym świecie jest chyba coś, dla czego warto żyć.
Śmierć zastanowił się przez chwilę.
KOTY, stwierdził w końcu. KOTY SĄ MIŁE."

newmoongirl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-03, 21:32   #14
evvve01
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-06
Wiadomości: 54
Dot.: filologia czy lingwistka ?

Tak , wiem że mogę sama podszkalać angielskie.

Chodziło mi raczej o to , że pracodawcy wolą zatrudniać kogoś lepiej wykształconego i jeśli będą potrzebowali osoby z angielskim to wybiorą tego po lingwistyce czy filologii niż po jakimś kursie.
evvve01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-03, 22:18   #15
5e39f43c776cd63a5691dbeeeb4c12a7b21f7a21_63e19482c3766
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-12
Wiadomości: 726
Dot.: filologia czy lingwistka ?

Cytat:
Napisane przez newmoongirl Pokaż wiadomość
To, że angielski jest "głównym językiem" oznacza również, że jest mniejsze zapotrzebowanie na osoby mówiące po angielsku niż np. po węgiersku
Nieprawda. Jest dużo większe zapotrzebowanie na osoby mówiące po angielsku niż po węgiersku. Kiedy ostatnio widziałaś ofertę pracy dla osoby z węgierskim? Bo ja widuję dla osób z angielskim niemalże non stop To chyba oczywiste, że na osoby mówiące po angielsku jest większe zapotrzebowanie, a jednocześnie tych osób jest więcej na rynku pracy, więc często oczekuje się od nich dodatkowych umiejętności (drugi język - niekoniecznie węgierski, studia ekonomiczne itp.). Osoba znająca węgierski często też musi znać angielski, bo to język komunikacji w firmach międzynarodowych i bez angielskiego ani rusz.

Cytat:
Napisane przez LilyAllen Pokaż wiadomość
Do niemieckiego zdecydowanie warto coś 'dorzucić', oczywiście, jeśli znasz równie dobrze angielski, to też bardzo dobrze, ale i tak gwarancji zatrudnienia nie ma, bo to dwa najpopularniejsze języki...

A może filologia szwedzka/ norweska itp? Nieco podobne do niemieckiej, a podobno jest większy popyt na absolwentów.
Nigdy nie ma gwarancji zatrudnienia, ale studia germanistyczne są jednymi z bardziej rozsądnych studiów filologicznych. Studiuję germanistykę i absolwenci (mojej uczelni) od razu po studiach lub jeszcze w trakcie trafiają do korporacji międzynarodowych. Nie jest to może praca marzeń, ale dobra na początek kariery Poza niemieckim trzeba też znać angielski.

Wręcz przeciwnie, popyt jest mniejszy. Ale jest też mniejsza podaż = jest mniejsza konkurencja na rynku pracy. Dlatego pomysł nie jest zły, a język szwedzki jest piękny

Cytat:
Napisane przez evvve01 Pokaż wiadomość
Tak , wiem że mogę sama podszkalać angielskie.

Chodziło mi raczej o to , że pracodawcy wolą zatrudniać kogoś lepiej wykształconego i jeśli będą potrzebowali osoby z angielskim to wybiorą tego po lingwistyce czy filologii niż po jakimś kursie.
Niekoniecznie. Do pracy nauczyciela / tłumacza na pewno chętniej wybierani są absolwenci studiów językowych. Ale na inne stanowiska często oczekuje się wykształcenia kierunkowego oraz znajomości angielskiego. I nie chodzi tu o "jakiś" kurs, tylko o certyfikat rzędu CAE.

Edytowane przez 5e39f43c776cd63a5691dbeeeb4c12a7b21f7a21_63e19482c3766
Czas edycji: 2012-12-03 o 22:26
5e39f43c776cd63a5691dbeeeb4c12a7b21f7a21_63e19482c3766 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-04, 13:44   #16
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: filologia czy lingwistka ?

Cytat:
Napisane przez evvve01 Pokaż wiadomość
Tak , wiem że mogę sama podszkalać angielskie.

Chodziło mi raczej o to , że pracodawcy wolą zatrudniać kogoś lepiej wykształconego i jeśli będą potrzebowali osoby z angielskim to wybiorą tego po lingwistyce czy filologii niż po jakimś kursie.
Pracodawcy wolą zatrudnić kogoś ze specjalistyczną wiedzą oraz znajomością angielskiego - a w jaki sposób ty się nauczysz tego angielskiego, to ich już nie obchodzi. A podany wcześniej jako przykład certyfikat CAE, uznawany na całym świecie i potwierdzający zaawansowaną znajomość języka jest moim zdaniem świetnym dowodem na to, że znasz angielski. Może nawet lepszym niż filologia.

A swoją drogą, skąd wiesz, że pracodawcy niechętnie zatrudniają osoby po tego typu kursach? Jakieś doświadczenia?
__________________

Edytowane przez viva91
Czas edycji: 2012-12-04 o 13:45
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-15, 00:04   #17
dziewczynkazaparatami
Raczkowanie
 
Avatar dziewczynkazaparatami
 
Zarejestrowany: 2012-11
Wiadomości: 77
Dot.: filologia czy lingwistka ?

U nas na WSE podchodzac do filologii stosowanej masz mozliwosc uczenia sie dowch jezyków na zaawansowanym poziomie. Podstawa to angielski plus jezyk do wyboru (chinski na sinilogii, rosyjski, hiszpanski, francuski itd.). Absolwenci nie maja problemu ze znalezieniem pracy...

Moje znajome studiują filologię. Literatura to zgroza! O ile nie chcesz zajac sie tlumaczeniem poezji, filologia jest koszmarem a nie pomostem do kariery!

Co do samego jezyka. Angielski to podstawa. Poźniej procentuje wybór jezyka. W Krakowie wciaz i wciaz brakuje w korporacjach ludzi z niemieckim. Dobrze platny jest tez francuski i hiszpanski. Super platny norweski i portugalski z brazylijskim akcentem . To tyle jezeli chodzi o mozliwosci pracy po .

Do mnie osobiscie lingwistyka przemawia bardziej niz filologie. W koncu jest stosowana.
__________________
67 kg -cel-> 55kg
dziewczynkazaparatami jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-24, 01:22   #18
Double Time
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2013-01
Wiadomości: 188
Dot.: filologia czy lingwistka ?

Filologia lub lingwistyka stosowana.
Resztę różnych etno etc. sobie odpuść.
Double Time jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-24, 07:12   #19
Pani_Migotka
Raczkowanie
 
Avatar Pani_Migotka
 
Zarejestrowany: 2013-01
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 357
GG do Pani_Migotka
Dot.: filologia czy lingwistka ?

Cytat:
Napisane przez Double Time Pokaż wiadomość
Filologia lub lingwistyka stosowana.
Resztę różnych etno etc. sobie odpuść.
Popieram
Pani_Migotka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-04-27, 15:15   #20
LilyAllen
Zadomowienie
 
Avatar LilyAllen
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: Córdoba! <3
Wiadomości: 1 625
Dot.: filologia czy lingwistka ?

Do autorki: i jak, wynikło coś z tych językowych rozważań?
LilyAllen jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-27, 19:33   #21
alex24112
Zadomowienie
 
Avatar alex24112
 
Zarejestrowany: 2009-08
Lokalizacja: mazowieckie
Wiadomości: 1 135
Dot.: filologia czy lingwistka ?

Właśnie jestem ciekawa tego samego j/w.
__________________
4 rok logopedii UW

Walczę z pcos, nt i io. Walczę o siebie!
alex24112 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-04-27 20:33:15


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 19:51.