Obniżona skuteczność tabletek - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Ginekologia

Notka

Ginekologia Miejsce, w którym rozmawiamy o ginekologii. Tutaj znajdziesz pytania i odpowiedzi związane ze zdrowiem intymnym kobiety. Rozmawiamy np. o antykoncepcji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2011-06-20, 23:10   #1
Lia89
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 3 017

Obniżona skuteczność tabletek


Witam.

Mam nurtujące mnie pytanie, na które nie mogę znaleźć odpowiedzi - a pytałam w dwóch wątkach.

W sobotę rano (18 czerwca) wzięłam ostatnią tabletkę antybiotyku. Był to zarazem 16 dzień antykoncepcji. Mój antybiotyk akurat wpływa na skuteczność tabletek (Amoksiklav), więc na razie żadnego seksu nie było (chorując to ciężko ). W jaki sposób ta skuteczność jest obniżona? Dochodzi do owulacji czy jak? Nie za bardzo rozumiem, a naprawdę chciałabym się dowiedzieć co takiego może się dziać z moim układem rozrodczym, że ryzyko ciąży jest większe.

Z góry dziękuję za odpowiedź i przepraszam za ewentualny dublet (nic w wyszukiwarce nie znalazłam o obniżonej skuteczności).
Lia89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-21, 07:08   #2
pipi88
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 61
Dot.: Obniżona skuteczność tabletek

Musiałabyś o to chyba zapytać gina. Ale tak na chłopski rozum: zawsze piszą, ze skuteczność MOŻE być osłabiona (ale nie musi). I właśnie podejrzewam, że ta możliwość to wystąpienie owulacji. Ja kiedyś przez tydzień brałam antybiotyk i pytałam wcześniej lekarza rodzinnego (;/) czy nie wpływa on na antykoncepcje. On powiedział, że nie i że wszystko okej. Więc spokojnie go brałam i się kochałam. Chyba w dzień ostatniej tabletki z ciekawości wklepałam w wyszukiwarke ten lek i tabsy i co? wszędzie pisali, że może obniżyć skuteczność antykoncepcji. W panice poleciałam na pogotowie antykoncepcyjne. Gin sprawdził czy ściana macicy ma odpowiednią grubość (nie pamiętam dokładnie czy to ściana, błona czy coś innego ) i czy pęcherzyki w jajnikach nie przekraczają jakieś tam wielkości. Powiedział mi, że jeżeli nie będą przekraczać tych parametrów to NA PEWNO nie było opcji żebym zaszła w ciążę. No i nie przekraczały, wszystko było w normie takie ja mam doświadczenia z antybiotykami. Podejrzewam, że one mogą zmniejszać wchłanialność innych leków albo obniżać i wpływać na poziom hormonów. I stąd te obawy.
pipi88 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-21, 11:41   #3
Lia89
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 3 017
Dot.: Obniżona skuteczność tabletek

Ci lekarze... Jak byłam w sytuacji awaryjnej u jakiejś lekarki, to na moje pytanie czy antybiotyk wpływa na skuteczność odpowiedziała: "No wie Pani, na czas choroby trzeba być ostrożnym", a ja . W domu sprawdziłam lek i faktycznie osłabia działanie antykoncepcji. Ale żeby choroba? Nie wiem co to za lekarz. Na dodatek przepisała mi taki antybiotyk, że chyba powikłań się dorobiłam.

Domyślałam się, że niektóre leki mogą wpływać na wchłanianie hormonów/ich zaburzenia. Byłam po prostu ciekawa co się może fizycznie dziać na dole. Może i faktycznie jest ryzyko "przypadkowej" owulacji.
Lia89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-21, 19:54   #4
bianeczkaa
Zakorzenienie
 
Avatar bianeczkaa
 
Zarejestrowany: 2007-10
Wiadomości: 13 955
Dot.: Obniżona skuteczność tabletek

Wydaje mi się, że to jest na tej zasadzie, że ten antybiotyk może uniemożliwiać całkowite wchłanianie, lub np rozkłada jakiś składnik z tabsów. Możliwości jest wiele. Najlepiej zobacz w ulotce jaki ma czas działania ten antybiotyk, bo niektóre maja np przedłuzone do tygodnia.
__________________
Pozdro

Zapraszam na mojego BLOGA KOSMETYCZNEGO
http://carlacosmetics.blogspot.com/

22.08.2015 - Nasza Jagodzianka

Wspólnie zamawiamy buty
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=778031


bianeczkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-21, 21:53   #5
Lia89
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 3 017
Dot.: Obniżona skuteczność tabletek

W ulotce nic na ten temat niestety nie ma. Niemniej dziękuję.
Lia89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-25, 00:00   #6
agnieszka150
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-07
Wiadomości: 48
Question Dot.: Obniżona skuteczność tabletek

Dziewczyny a słyszałyście o ziołach, lub zwykłych przyprawach mogących spowodować zmniejsznie działanie antykoncepcji? Pamiętam, że kiedyś natknęłam się na informację, że któreś z ziół może znacznie zmniejszyć skuteczność anty. Niestety nie pamiętam, o które chodziło. Ostatnio postanowiłam wrócić do moich ziółek na ładną cerę i od czasu do czasu piję też mieszankę ziół (jak czuję, że jestem osłabiona i jakieś choróbsko się zbliża. Myślę, że działanie ziół jest skuteczne pod warunkiem, że robi się to regularnie przez kilka miesięcy. Jeżeli wypiłoby się jakieś zioło jednorazowo, to z pewnością nie ma ryzyka nieplanowanej ciąży, jeśli jednak nieświadomie pije się zakazaną roślinkę codziennie przez długi okres czasu, to być może ma to jakiś wpływ i warto o tym wiedzieć Może jakiś farmaceuta się wypowie?

Edytowane przez agnieszka150
Czas edycji: 2011-06-25 o 00:02
agnieszka150 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-25, 01:07   #7
monius9
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-12
Wiadomości: 5 046
Dot.: Obniżona skuteczność tabletek

Cytat:
Napisane przez agnieszka150 Pokaż wiadomość
Dziewczyny a słyszałyście o ziołach, lub zwykłych przyprawach mogących spowodować zmniejsznie działanie antykoncepcji? Pamiętam, że kiedyś natknęłam się na informację, że któreś z ziół może znacznie zmniejszyć skuteczność anty. Niestety nie pamiętam, o które chodziło. Ostatnio postanowiłam wrócić do moich ziółek na ładną cerę i od czasu do czasu piję też mieszankę ziół (jak czuję, że jestem osłabiona i jakieś choróbsko się zbliża. Myślę, że działanie ziół jest skuteczne pod warunkiem, że robi się to regularnie przez kilka miesięcy. Jeżeli wypiłoby się jakieś zioło jednorazowo, to z pewnością nie ma ryzyka nieplanowanej ciąży, jeśli jednak nieświadomie pije się zakazaną roślinkę codziennie przez długi okres czasu, to być może ma to jakiś wpływ i warto o tym wiedzieć Może jakiś farmaceuta się wypowie?
ja nie farmaceuta ale powiem dziurawiec [hyper-cokolwiek] i razem z nim krople żołądkowe, herbatki na trawienie, wiele leków uspokajających. ulotki od niektórych tabletek informują o tym żeby nie przyjmować preparatów z dziurawcem, aczkolwiek myślę, że jedna herbatka na ryski rok nie zaszkodzi [tylko wtedy pytanie - czy jest po co ją pić ]
monius9 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2011-06-30, 18:28   #8
Lia89
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 3 017
Dot.: Obniżona skuteczność tabletek

U mnie herbatką na trawienie są herbaty zielone. Jest przeciwwskazanie? Piję od zawsze, drugi miesiąc tabletek i w ciąży nie jestem. Nie dowiem się co w nich jest, bo kupuję je na wagę. Nie są to herbaty ziołowe, bo takie w sklepie też można kupić.
Lia89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Ginekologia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 04:09.