Szlifujemy polski i poszerzamy zasób naszego słownika - Strona 3 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-10-12, 21:37   #61
Darkoz
Zakorzenienie
 
Avatar Darkoz
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 4 785
Dot.: Szlifujemy polski i poszerzamy zasób naszego słownika

Cytat:
Napisane przez drabineczka Pokaż wiadomość
To regionalizm okolic Suwałk
Moja koleżanka czasem tego używa, a jesteśmy z Warmii.
__________________

Darkoz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-12, 21:41   #62
Ponura
Wtajemniczenie
 
Avatar Ponura
 
Zarejestrowany: 2007-08
Wiadomości: 2 594
Dot.: Szlifujemy polski i poszerzamy zasób naszego słownika

[1=5f42baaf55c99c9383de422 acc0cb88e1da365bd_65628ab a0b01a;37036387]O tak, to są tak zwane pleonazmy. Też często na nie zwracam uwagę Nawet wykładowca od prawa ostatnio powiedział, że zapisy prawne z dopiskiem "z późniejszymi zmianami" są niepoprawne, bo zmiany zawsze są późniejsze

[/QUOTE]


Akurat bzdura - ok, w sensie prawnym to zmiany zawsze będą później niż np. dana ustawa. Ale nawet wtedy, jeśli masz dziesięć wprowadzonych zmian, to jedne będą wcześniejsze, a inne późniejsze.

Samo sformułowanie "późniejsze zmiany" nie jest błędne.
__________________
Muminki cię widzą. Muminki cię śledzą. Muminki cię znajdą, zabiją i zjedzą...

************************* ***


Stultorum infinitus est numerus...
Ponura jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-12, 22:18   #63
designyourself
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-05
Wiadomości: 7
Dot.: Szlifujemy polski i poszerzamy zasób naszego słownika

Cytat:
Napisane przez drabineczka Pokaż wiadomość
Denerwuje mnie słowo ekskluzywny... Z angielskiego exclusive oznacza zastrzeżony, np wywiad. Teraz każdy wywiad np z Kasią Cichchopek jest ekskluzywny jak na okładkach zagranicznych gazet. Czyli ekskluzywny - jaki?! Elegancki? Przeznaczony dla zamkniętej grupy osób? eee?
EXCLUSIVE po angielsku to to samo co "ekskluzywny" w języku polskim. Sprawdziłam w słowniku pwn znaczenie tego słowa:

ekskluzywny
1.«przeznaczony dla zamkniętej grupy osób»
2.«odgradzający się od ogółu albo od osób spoza pewnego kręgu»
3.«luksusowy, elegancki»

Wyraz jest poprawny w obu znaczeniach

Edytowane przez designyourself
Czas edycji: 2012-10-12 o 22:20
designyourself jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-12, 22:25   #64
201604181004
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 47 595
Dot.: Szlifujemy polski i poszerzamy zasób naszego słownika

No Exclusive po angielsku oznacza zastrzeżony od exclusion czyli wyłączenie wykluczenie, w kontekście wywiadu nie znaczy to luksusowy bo jak już to byłby luxury . Widzę że wrzuciłaś w google i chcesz się popisać wklejając pierwszy lepszy wynik ze słownika języka polskiego, ale może nie wiem sięgnij trochę do literatury fachowej odnośnie tej jakże głupiej kalki językowej ;- ) radzę wrzucać w google frazy typu

exclusive jako kalka językowa, kalka językowa exclusive ewentualnie jeśli to nie jest wystarczające zostają papierowe książeczki i publikacje znajdowane na własną rękę typu mała encyklopedia przekładoznawstwa itp :- p

---------- Dopisano o 23:25 ---------- Poprzedni post napisano o 23:23 ----------

ale jak już rzucamy sobie portalami to np
Cytat:
To in. dostępny dla nielicznych; odcinający się od mas; elitarny. Słowo to przywędrowało do nas z języka francuskiego (fr. exclusif), a tam zostało zapożyczone z łaciny (łac. excludere = ‘wyłączać’). Ostatnio, za sprawą mediów, zyskuje jednak nowe dla polszczyzny znaczenie. Niejeden wywiad zyskał już bowiem określenie ekskluzywny, co należy tłumaczyć tylko dla nas a. wyłącznie u nas. To nowe znaczenie, zapożyczone z języka angielskiego, wraca niejako do źródłosłowu tego przymiotnika. Kłóci się jednak z tradycyjną w polszczyźnie treścią słowa ekskluzywny i (przynajmniej na razie) kwalifikowane jest jako błędne.
Magdalena Tytuła, Marta Łosiak "Polski bez błędów. Poradnik językowy dla każdego"

Tak, można się kłócić że wywiad ekskluzywny ma sens, jeśli jest to faktycznie wywiad zastrzeżony na wyłączność. No ale teraz każdy wywiad jest ekskluzywny. Każdy. Hotel też jest ekskluzywny, albo restauracja, pub, sklep...

Edytowane przez 201604181004
Czas edycji: 2012-10-12 o 22:27
201604181004 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-12, 23:04   #65
designyourself
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-05
Wiadomości: 7
Dot.: Szlifujemy polski i poszerzamy zasób naszego słownika

Cytat:
Napisane przez drabineczka Pokaż wiadomość
No Exclusive po angielsku oznacza zastrzeżony od exclusion czyli wyłączenie wykluczenie, w kontekście wywiadu nie znaczy to luksusowy bo jak już to byłby luxury . Widzę że wrzuciłaś w google i chcesz się popisać wklejając pierwszy lepszy wynik ze słownika języka polskiego, ale może nie wiem sięgnij trochę do literatury fachowej odnośnie tej jakże głupiej kalki językowej ;- ) radzę wrzucać w google frazy typu

exclusive jako kalka językowa, kalka językowa exclusive ewentualnie jeśli to nie jest wystarczające zostają papierowe książeczki i publikacje znajdowane na własną rękę typu mała encyklopedia przekładoznawstwa itp :- p

---------- Dopisano o 23:25 ---------- Poprzedni post napisano o 23:23 ----------

ale jak już rzucamy sobie portalami to np


Magdalena Tytuła, Marta Łosiak "Polski bez błędów. Poradnik językowy dla każdego"

Tak, można się kłócić że wywiad ekskluzywny ma sens, jeśli jest to faktycznie wywiad zastrzeżony na wyłączność. No ale teraz każdy wywiad jest ekskluzywny. Każdy. Hotel też jest ekskluzywny, albo restauracja, pub, sklep...
Hahaha, dobrze wiedzieć, że chciałam się popisać. Źle zrozumiałam Twoje zastrzeżenia co do tego słowa, myślałam, że czepiasz się tego, że to słowo ma tylko jedno znaczenie po polsku. Hahaha, ale mnie bawi ten wizaż, chcesz sobie luźno z ludźmi pogadać, a tu jedynie obrażalskie panny.
Cóż, można do ludzi z "ryjem", a można kulturalnie, mogłaś to w sposób trochę milszy napisać, no ale nikt nikogo nie będzie tu pouczał
designyourself jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-12, 23:09   #66
201604181004
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 47 595
Dot.: Szlifujemy polski i poszerzamy zasób naszego słownika

Się uhahałaś chociaż tyle pożytku ;- ). Nie, byłabym miła gdybyś po pierwsze miała racje po drugie nie miała pouczającego tonu ;- ) dla osób w błędzie które mi wymachują goglami twierdząc że mają monopol na rację nie jestem najsympatyczniejsza.
201604181004 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-13, 04:43   #67
kalincia
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 13 025
Dot.: Szlifujemy polski i poszerzamy zasób naszego słownika

Cytat:
Napisane przez drabineczka Pokaż wiadomość
Się uhahałaś chociaż tyle pożytku ;- ). Nie, byłabym miła gdybyś po pierwsze miała racje po drugie nie miała pouczającego tonu ;- ) dla osób w błędzie które mi wymachują goglami twierdząc że mają monopol na rację nie jestem najsympatyczniejsza.
Wracając do poprzedniej strony i kaszubskiego, między innymi. Teraz na Śląsku ludzie walczą o to, by uczynić mowę śląską językiem, a nie gwarą, za chwilę mogą włączyć się np. górale...To, czy dana mowa jest językiem, czy gwarą ma często przyczyny społeczno-polityczne, nie językowe, chociaż w przypadku kaszubskiej mowy są akurat przesłanki. Pisząc "gwara nie powinna być jedynym językiem, w którym człowiek potrafi mówić" nie odnosiłam się do definicji językoznawczych słów "gwara" i "język", tylko mówiłam potocznie. Mogłam napisać "gwara nie powinna być jedynym sposobem porozumiewania się...". Ale przypominam ci, że jesteśmy na forum plotkowym wizażu, nie językoznawczym i tak sobie luźno rozmawiamy, a nie prowadzimy dyskurs naukowy, w którym trzeba najpierw zdefiniować znaczenia słów.
Powtórzę więc - lubię gwary, ale kaleki jest człowiek, który tylko gwarą się posługiwać potrafi, nawet, jeśli nosi jego mowa dumne miano "języka".
kalincia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-10-13, 09:32   #68
201604181004
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 47 595
Dot.: Szlifujemy polski i poszerzamy zasób naszego słownika

Cytat:
Powtórzę więc - lubię gwary, ale kaleki jest człowiek, który tylko gwarą się posługiwać potrafi, nawet, jeśli nosi jego mowa dumne miano "języka".
Moi przodkowie nie czują się kalecy, uwierz a na kaszubach (nie mówię że w trójmieście, bo rzadziej) nawet jak nie posługujesz się kaszubskim, to go rozumiesz. Więc jak śpiewasz; mój tato kupił kłeza tri tytci za nioł doł, przywiązał ją do łeza i toci problem miał to każdy wie o co chodzi (nie gańcie mnie za zapis fonetyczny). Zrozumiałam o co ci chodzi i to było potoczne, ok tylko ja chciałam uściślić I ja nie uważam że to kalekie, ja wręcz uważam że to piękne że Polska jest taka różnorodna. Te osoby mówiąc gwarą albo językiem ale żyją, wypełniają zeznania podatkowe, dostają zwroty podatków, chodzą do lekarza, do zusu, studiują, załatwiają sprawy urzędowe i normalnie funkcjonują w społeczeństwie - to nie jest tak jak na zasadzie że polak nie znający angielskiego jedzie na wyspy do pracy na zmywak. Jeśli takiego języka lub gwary używało się w jego domu rodzinnym to logiczne że będzie to dominować bo to pierwszy język jaki poznał... (tutaj już mówię stricte o kaszubskim).

Cytat:
Ale przypominam ci, że jesteśmy na forum plotkowym wizażu, nie językoznawczym i tak sobie luźno rozmawiamy, a nie prowadzimy dyskurs naukowy, w którym trzeba najpierw zdefiniować znaczenia słów.
Ok, przeprasza, faktycznie poszalałam bo nie ważne jak to nazwiesz wszyscy wiemy o co chodzi
201604181004 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-13, 10:41   #69
Chatul
ma zielone pojęcie
 
Avatar Chatul
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: T'Kashi (Wolkan)
Wiadomości: 40 401
Dot.: Szlifujemy polski i poszerzamy zasób naszego słownika

Cytat:
Napisane przez drabineczka Pokaż wiadomość
I ja nie uważam że to kalekie, ja wręcz uważam że to piękne że Polska jest taka różnorodna. Te osoby mówiąc gwarą albo językiem ale żyją, wypełniają zeznania podatkowe, dostają zwroty podatków, chodzą do lekarza, do zusu, studiują, załatwiają sprawy urzędowe i normalnie funkcjonują w społeczeństwie - to nie jest tak jak na zasadzie że polak nie znający angielskiego jedzie na wyspy do pracy na zmywak. Jeśli takiego języka lub gwary używało się w jego domu rodzinnym to logiczne że będzie to dominować bo to pierwszy język jaki poznał... (tutaj już mówię stricte o kaszubskim).
Co innego, gdy ktoś mówi swoim językiem/swoją gwarą, ale zna do tego język ogólnopolski, a co innego, gdy go nie zna. Pierwsza sytuacja jest dla mnie jak najbardziej prawidłowa. Za to druga jest już w obecnym świecie problematyczna. Ktoś, kto nie zna języka ogólnopolskiego ma spory problem z dostępem do kultury: do książek, telewizji itp. – przecież książki pisze się w języku ogólnopolskim, w telewizji (pomijając telewizje regionalne) mówi się językiem ogólnopolskim… Osoba, która nie rozumie języka ogólnopolskiego nie ma nawet możliwości skorzystania z mediów mających zasięg w całym kraju.
Ileś lat temu nie było to problemem, teraz myślę, że jest, bo człowiek ma szansę żyć tylko w obrębie swojej mniejszej lub większej społeczności bez dostępu do kulturalnych wytworów reszty Polski.
__________________
Nowhere am I so desperately needed as among a shipload of illogical humans”.
Spock („Star Trek”)
Chatul jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-13, 10:44   #70
Konwalia11
Zadomowienie
 
Avatar Konwalia11
 
Zarejestrowany: 2007-10
Wiadomości: 1 238
Dot.: Szlifujemy polski i poszerzamy zasób naszego słownika

Ostatnio zauważam blędne używanie zaimka wskazującego "ów".
Ludzie zapominaja, ze odmienia się on przez przypadki i rodzaje. I tak oto coraz częsciej można przeczytac np.: "Ów dziewczyna zrobila..."
Poprawnie jest:
w rodzaju męskim – ów,

żeńskim – owa,

nijakim – owo.
__________________


Be the change you want to see in the world!
Konwalia11 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-13, 11:00   #71
5f42baaf55c99c9383de422acc0cb88e1da365bd_65628aba0b01a
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2007-03
Wiadomości: 7 310
Dot.: Szlifujemy polski i poszerzamy zasób naszego słownika

Cytat:
Napisane przez alkaxy Pokaż wiadomość
Kupywać nie może być poprawne Straszne to.

Jak miałam praktyki w Centrum legislacji to jeden polonista uparł się, że to nie poprawne i walną cały wykład o tym, a pracownicy centrum wytłumaczyli mu, że to chodzi o to, że z późniejszymi zmianami, w domyśle, do ustawy z dnia. Bo wcześniej mogła być ustawa o tym samym tytule i do niej też pewnie były zmiany.
Czyli chodzi o to, żeby brać pod uwagę tylko zmiany, które mają datą późniejszą niż sama, aktualnie obowiązująca, ustawa. Jest w tym sporo logiki.
Cytat:
Napisane przez Ponura Pokaż wiadomość
Akurat bzdura - ok, w sensie prawnym to zmiany zawsze będą później niż np. dana ustawa. Ale nawet wtedy, jeśli masz dziesięć wprowadzonych zmian, to jedne będą wcześniejsze, a inne późniejsze.

Samo sformułowanie "późniejsze zmiany" nie jest błędne.
Nie spojrzałam na to z tej strony, że można to rozumieć na dwa sposoby Dziękuję
5f42baaf55c99c9383de422acc0cb88e1da365bd_65628aba0b01a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-13, 11:52   #72
Darkoz
Zakorzenienie
 
Avatar Darkoz
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 4 785
Dot.: Szlifujemy polski i poszerzamy zasób naszego słownika

Cytat:
Napisane przez Konwalia11 Pokaż wiadomość
Ostatnio zauważam blędne używanie zaimka wskazującego "ów".
Ludzie zapominaja, ze odmienia się on przez przypadki i rodzaje. I tak oto coraz częsciej można przeczytac np.: "Ów dziewczyna zrobila..."
Poprawnie jest:
w rodzaju męskim – ów,

żeńskim – owa,

nijakim – owo.
A najlepsi są ludzie, którzy takich ,,ów'', ,,bynajmniej'' i innych używają, żeby pokazać, jakie to oni mają bogate słownictwo i jak umieją się ładnie wyrażać. A że nie potrafią poprawnie tych słów użyć, to już im nie przeszkadza...
__________________

Darkoz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-13, 12:09   #73
ever-dream
Wtajemniczenie
 
Avatar ever-dream
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomości: 2 491
Dot.: Szlifujemy polski i poszerzamy zasób naszego słownika

Coś co mnie najbardziej denerwuje, a zauważyłam, że coraz więcej ludzi tak mówi, to: "iść na stołówkę", "idę na kuchnię" itd.
__________________
"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki".
ever-dream jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-13, 13:03   #74
201710120930
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 4 741
Dot.: Szlifujemy polski i poszerzamy zasób naszego słownika

było o zwrocie - Nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki
http://obcyjezykpolski.strefa.pl/?md=archive&id=294

to ja jeszcze przytoczę następny bardzo popularny zwrot używany w złym kontekście - między Bogiem a prawdą
http://obcyjezykpolski.strefa.pl/?md=archive&id=292


polecam

http://obcyjezykpolski.strefa.pl/?md=archive
201710120930 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-13, 13:48   #75
siarka40
Szef ds. Wymianek
 
Avatar siarka40
 
Zarejestrowany: 2008-05
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 17 865
Dot.: Szlifujemy polski i poszerzamy zasób naszego słownika

Cytat:
Napisane przez kalincia Pokaż wiadomość
Nie podważam, ale z którego? Tyle teraz tego, a część nic nie ma wspólnego z aktualnymi ustaleniami językoznawców. Czy to sprawdzone wydawnictwo naukowe?
korzystam z tego slownika:
http://poradnia.pwn.pl/lista.php?szu...legliwy&kat=18

ale jak pisalam wczesniej - wiem, ze ta kwestia jest nadal przedmiotem kontrowersji.
btw, przed chwila zapytalam o to slowo trzy dorosle, wyksztalcone osoby i zadna nie znala jego pierwotnego znaczenia - i z tego, co widze, jest to bardzo powszechne zjawisko.
__________________
Rebecca Minkoff Bree Body Black (nowa, z metkami)
szuka nowego domu.

Edytowane przez siarka40
Czas edycji: 2012-10-13 o 13:54
siarka40 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-13, 13:59   #76
stysiex
Raczkowanie
 
Avatar stysiex
 
Zarejestrowany: 2008-11
Lokalizacja: Radom
Wiadomości: 390
Dot.: Szlifujemy polski i poszerzamy zasób naszego słownika

Ze zwrotem "na mieszkaniu" zetknęłam się dopiero po przyjeździe do Krakowa, w moich okolicach zawsze mówiło się "w mieszkaniu", natomiast tutaj każdy mówi "na"...

I ludzie, albo "bądź co bądź" albo "w każdym razie", jak słyszę hybrydę "w każdym bądź razie" to mnie coś trafia. Na uczelni chyba każdy wykładowca już tym cudownym zwrotem błysnął.
stysiex jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-13, 16:01   #77
lakeithia
Zadomowienie
 
Avatar lakeithia
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 1 611
GG do lakeithia
Dot.: Szlifujemy polski i poszerzamy zasób naszego słownika

ja nie lubie slowa GENERALNIE - potykam sie z osobami, ktore naprawde je naduzywaja, i co 2 zdania slychac generalnie, albo MEGA I MASAKRA - masakra jest przeciez wtedy kiedy: Masakra – potoczna nazwa krwawego starcia zbrojnego lub rzezi ludności cywilnej, połączonej z okrucieństwem i znęcaniem się; krwawa rzeź.

a nie mowienie masakra, kiedy pada deszcz o_o
__________________
Born in Poland. Living in America.
lakeithia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-13, 16:32   #78
201604181004
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 47 595
Dot.: Szlifujemy polski i poszerzamy zasób naszego słownika

Cytat:
Napisane przez Chatul Pokaż wiadomość
Co innego, gdy ktoś mówi swoim językiem/swoją gwarą, ale zna do tego język ogólnopolski, a co innego, gdy go nie zna. Pierwsza sytuacja jest dla mnie jak najbardziej prawidłowa. Za to druga jest już w obecnym świecie problematyczna. Ktoś, kto nie zna języka ogólnopolskiego ma spory problem z dostępem do kultury: do książek, telewizji itp. – przecież książki pisze się w języku ogólnopolskim, w telewizji (pomijając telewizje regionalne) mówi się językiem ogólnopolskim… Osoba, która nie rozumie języka ogólnopolskiego nie ma nawet możliwości skorzystania z mediów mających zasięg w całym kraju.
Ileś lat temu nie było to problemem, teraz myślę, że jest, bo człowiek ma szansę żyć tylko w obrębie swojej mniejszej lub większej społeczności bez dostępu do kulturalnych wytworów reszty Polski.
Ale Kaszubi doskonale rozumieją język polski. Jeszcze nie poznałam takiego który nie zna. Maja taką samą telewizje urzędy kościoły szpitale i wszystko co w każdym innym zakątku polski i tak samo słyszą rozumieją itp
201604181004 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-13, 16:34   #79
Chatul
ma zielone pojęcie
 
Avatar Chatul
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: T'Kashi (Wolkan)
Wiadomości: 40 401
Dot.: Szlifujemy polski i poszerzamy zasób naszego słownika

Cytat:
Napisane przez drabineczka Pokaż wiadomość
Ale Kaszubi doskonale rozumieją język polski. Jeszcze nie poznałam takiego który nie zna. Maja taką samą telewizje urzędy kościoły szpitale i wszystko co w każdym innym zakątku polski i tak samo słyszą rozumieją itp
(…) gdy ktoś mówi swoim językiem/swoją gwarą, ale zna do tego język ogólnopolski (…) sytuacja jest dla mnie jak najbardziej prawidłowa.
__________________
Nowhere am I so desperately needed as among a shipload of illogical humans”.
Spock („Star Trek”)
Chatul jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-13, 16:57   #80
201604181004
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 47 595
Dot.: Szlifujemy polski i poszerzamy zasób naszego słownika

Ojej przepraszam przeoczyłam. W każdym razie znać polski a czynnie go używać to coś innego.
201604181004 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-13, 18:33   #81
agusia642
Zakorzenienie
 
Avatar agusia642
 
Zarejestrowany: 2008-03
Lokalizacja: warszawa
Wiadomości: 6 559
Dot.: Szlifujemy polski i poszerzamy zasób naszego słownika

Mnie razi, że tyle osób mówi swetr, a nie sweter. Dziś nawet wykładowca na uczelni tak powiedział, słyszę to bardzo często.
agusia642 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-13, 20:26   #82
Cabernet S
Raczkowanie
 
Avatar Cabernet S
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomości: 50
Dot.: Szlifujemy polski i poszerzamy zasób naszego słownika

Cytat:
Napisane przez drabineczka Pokaż wiadomość
Jakie powiedzenie gwarowe, z czym do ludzi Kaszubski to jest język. Zdawany na maturze normalne że będą naleciałości osób które się nimi posługują i nie jest to ani nadużywanie ani gwara. Gwara nie jest językiem, a stwierdzenie że dla kogoś gwara jest jedynym językiem to jakaś histeryczna językoznawcza pomyłka

Jak ktoś zna kaszubski i mówi JO to wiocha i siara i w ogóle be, ale jak fashionelka zakłada outfit który jest casual i semi-formal to już wiocha nie jest o ludzie, cudze chwalicie swego nie znacie a ponglishem się zachwycacie.

Ps a ten tekst to już w ogóle mnie wbił w ziemię. Teoretycznie jedno z większych miast Polski jest stolicą Kaszub i uwierz mi, nawet w starbucksie światowym usłyszysz jo nawet pan zajadający się hamerykańką kanapką w burger kingu odpowie żonie na pytanie "czy kupimy pieluchy?" "jo jo skarbie nie ma problemu". :facepalm:

---------- Dopisano o 22:18 ---------- Poprzedni post napisano o 22:08 ----------


Jezu, teraz to mi autentycznie witki opadły.
Ale Kaszubski jest językiem a jeśli ktoś jest nosicielem tego języka to użycie go w normalnej codziennej sytuacji nie jest żadną anomalią.
Ok, rozumiem. Kaszubski jest ok. Chodzi mi o to, że ja nie mieszkam na Kaszubach a ludzie ciągle mówią "jo" i nie potrafią tego zastąpić innym słowem. W moim regionie nikt nie ma pojęcia o tym, że to jest związane z kaszubskim tylko nadużywa tego słowa na każdym kroku. Dla mnie jak ktoś idzie do sklepu i w odpowiedzi na pytanie kasjerki odpowiada "jo" jest trochę nie na miejscu ponieważ nie używa się tu kaszubskiego a raczej polskiego i właśnie w takim kontekście mówiłam o dostosowaniu języka do sytuacji.
__________________
Myśl. Wierz. Marz. Miej odwagę.
Cabernet S jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-14, 01:01   #83
Ponura
Wtajemniczenie
 
Avatar Ponura
 
Zarejestrowany: 2007-08
Wiadomości: 2 594
Dot.: Szlifujemy polski i poszerzamy zasób naszego słownika

Cytat:
Napisane przez lakeithia Pokaż wiadomość
ja nie lubie slowa GENERALNIE - potykam sie z osobami, ktore naprawde je naduzywaja, i co 2 zdania slychac generalnie, albo MEGA I MASAKRA - masakra jest przeciez wtedy kiedy: Masakra – potoczna nazwa krwawego starcia zbrojnego lub rzezi ludności cywilnej, połączonej z okrucieństwem i znęcaniem się; krwawa rzeź.

a nie mowienie masakra, kiedy pada deszcz o_o
A przypadkiem nie nadużywają JEGO ?
__________________
Muminki cię widzą. Muminki cię śledzą. Muminki cię znajdą, zabiją i zjedzą...

************************* ***


Stultorum infinitus est numerus...
Ponura jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-14, 16:28   #84
mereo
Rozeznanie
 
Avatar mereo
 
Zarejestrowany: 2011-08
Wiadomości: 745
Dot.: Szlifujemy polski i poszerzamy zasób naszego słownika

Cytat:
Napisane przez Cabernet S Pokaż wiadomość
Ok, rozumiem. Kaszubski jest ok. Chodzi mi o to, że ja nie mieszkam na Kaszubach a ludzie ciągle mówią "jo" i nie potrafią tego zastąpić innym słowem. W moim regionie nikt nie ma pojęcia o tym, że to jest związane z kaszubskim tylko nadużywa tego słowa na każdym kroku. Dla mnie jak ktoś idzie do sklepu i w odpowiedzi na pytanie kasjerki odpowiada "jo" jest trochę nie na miejscu ponieważ nie używa się tu kaszubskiego a raczej polskiego i właśnie w takim kontekście mówiłam o dostosowaniu języka do sytuacji.
Dużo ludzi ma jakieś większe lub mniejsze "naleciałości" z regionalizmów, przynajmniej u mnie (pogranicze śląska i małopolski).
Właśnie na to zwróciłam uwagę, że niektórzy w każdej sytuacji używali "jo" - ma to swój urok według mnie.


Cytat:
Napisane przez drabineczka Pokaż wiadomość
Ale Kaszubi doskonale rozumieją język polski. Jeszcze nie poznałam takiego który nie zna. Maja taką samą telewizje urzędy kościoły szpitale i wszystko co w każdym innym zakątku polski i tak samo słyszą rozumieją itp
Dokładnie - Kaszubi doskonale władają językiem polskim, Ślązacy niekoniecznie (np mój kuzyn, który nie potrafi się przez to z prawie nikim dogadać, jeśli akurat jest poza swoim miastem).

Cytat:
Napisane przez lakeithia Pokaż wiadomość
ja nie lubie slowa GENERALNIE - potykam sie z osobami, ktore naprawde je naduzywaja, i co 2 zdania slychac generalnie, albo MEGA I MASAKRA - masakra jest przeciez wtedy kiedy: Masakra – potoczna nazwa krwawego starcia zbrojnego lub rzezi ludności cywilnej, połączonej z okrucieństwem i znęcaniem się; krwawa rzeź.

a nie mowienie masakra, kiedy pada deszcz o_o
Nadużywam "masakra", "mega", "generalnie" itd - wstydzę się tego, ale nie potrafię się tego pozbyć. To chyba lepsze, niż "bynajmniej"... ?
A zaczęło się od przebywania w gronie osób, które ciągle tego używały. Teraz się pilnuję, ale i tak nie udaje mi się całkiem wyeliminować tych słów ze swojego słownika.



Cytat:
Napisane przez stysiex Pokaż wiadomość
Ze zwrotem "na mieszkaniu" zetknęłam się dopiero po przyjeździe do Krakowa, w moich okolicach zawsze mówiło się "w mieszkaniu", natomiast tutaj każdy mówi "na"...

I ludzie, albo "bądź co bądź" albo "w każdym razie", jak słyszę hybrydę "w każdym bądź razie" to mnie coś trafia. Na uczelni chyba każdy wykładowca już tym cudownym zwrotem błysnął.
"Na mieszkanie" też usłyszałam pierwszy raz w Krakowie. Nie wkurza mnie to jakoś bardzo przywykłam chyba.
"w każdym bądź razie" - zawsze mówiło się tak w moich okolicach i nie razi mnie to jakoś bardzo.

Cytat:
Napisane przez Darkoz Pokaż wiadomość
A najlepsi są ludzie, którzy takich ,,ów'', ,,bynajmniej'' i innych używają, żeby pokazać, jakie to oni mają bogate słownictwo i jak umieją się ładnie wyrażać. A że nie potrafią poprawnie tych słów użyć, to już im nie przeszkadza...
Też mi to przeszkadza ;P (nawet nie wiesz, jaką miałam teraz nieprzepartą chęć ułożenia zdania z samych takich irytujących "bynajmniej" i "ów")
__________________

Blogguję:

http://lupus-pilum-mutat.blogspot.com/

Lupus pilum mutat
, non mentem.
--------------------------------------------------------------
http://paper-glass-project.blogspot.com/
mereo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-14, 16:41   #85
martynusia222
Zakorzenienie
 
Avatar martynusia222
 
Zarejestrowany: 2009-03
Lokalizacja: UK
Wiadomości: 9 524
Dot.: Szlifujemy polski i poszerzamy zasób naszego słownika

Cytat:
Napisane przez Darkoz Pokaż wiadomość
A ,,powiedzieć dla Kasi'' ,,przekazać dla Marka'' itd. to prawidłowe sformułowania? Ostatnio parę razy się z tym zetknęłam, niesamowicie mnie wkurza.
A dlaczego miałyby nie być poprawne Ja jestem z Olsztyna i to jest normalka A jak mówi się w innych częściach kraju ?
__________________
Wciąż nie rozumiem, już nigdy nie zrozumiem
czemu nie umiem odnaleźć się w ludzi tłumie.
martynusia222 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-14, 16:45   #86
Darkoz
Zakorzenienie
 
Avatar Darkoz
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 4 785
Dot.: Szlifujemy polski i poszerzamy zasób naszego słownika

Cytat:
Napisane przez martynusia222 Pokaż wiadomość
A dlaczego miałyby nie być poprawne Ja jestem z Olsztyna i to jest normalka A jak mówi się w innych częściach kraju ?
Ja też z Olsztyna, ale dla mnie to brzmi jakoś nienaturalnie.
__________________

Darkoz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-14, 16:47   #87
Lunitka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-09
Lokalizacja: Trójmiasto
Wiadomości: 137
Dot.: Szlifujemy polski i poszerzamy zasób naszego słownika

Cytat:
Napisane przez Cabernet S Pokaż wiadomość
Mnie denerwuje używanie słowa "jo" zamiast "tak", ale to jest takie bardziej gwarowe.

Co do wypowiedzi kalinci - muszę przyznać, że mnie bardzo zafrapowałaś
Mówię tu o "wchodzeniu dwa razy do tej samej rzeki" bo mi zawsze się wydawało, że to nie odnosi się do tego, jako przestrogi, czy też jakiegoś przysłowia, a raczej stwierdzenia - bo rzeka ciągle płynie i nigdy nie będzie ta sama więc nie da się wejść dwa razy do tej samej. Czy dobrze interpretuje?
jo gwarowe nie jest, jest to słowo z języka kaszubskiego.
__________________
''Moda przemija, styl pozostaje''
Coco Chanel

Wielkie oszczędzanie


książki przeczytane 25/2012
Lunitka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-14, 17:12   #88
Karolina :-)
Zadomowienie
 
Avatar Karolina :-)
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 1 851
Dot.: Szlifujemy polski i poszerzamy zasób naszego słownika

Cytat:
Napisane przez Darkoz Pokaż wiadomość
Ja też z Olsztyna, ale dla mnie to brzmi jakoś nienaturalnie.
Kiedyś usłyszałam takie zdanie "Zabrali dla Tomka prawo jazdy", to już całkiem dziwnie brzmi
Karolina :-) jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-14, 19:09   #89
Chatul
ma zielone pojęcie
 
Avatar Chatul
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: T'Kashi (Wolkan)
Wiadomości: 40 401
Dot.: Szlifujemy polski i poszerzamy zasób naszego słownika

Cytat:
Napisane przez martynusia222 Pokaż wiadomość
A dlaczego miałyby nie być poprawne Ja jestem z Olsztyna i to jest normalka A jak mówi się w innych częściach kraju ?
W innych częściach kraju nie stosuje się formy „dla” + dopełniacz, lecz używa się rzeczownika w celowniku Tak więc nie mówi się „powiedzieć dla Marka”, ale „powiedzieć Markowi”
__________________
Nowhere am I so desperately needed as among a shipload of illogical humans”.
Spock („Star Trek”)
Chatul jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-14, 19:48   #90
Parvati
Zakorzenienie
 
Avatar Parvati
 
Zarejestrowany: 2006-10
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 3 064
Dot.: Szlifujemy polski i poszerzamy zasób naszego słownika

Cytat:
Napisane przez drabineczka Pokaż wiadomość
To regionalizm okolic Suwałk
I ogólnie w województwie podlaskim
__________________
czytam


CBT
Parvati jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 09:04.