Urlop wychowawczy płatny - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem

Notka

Być rodzicem Forum dla osób, które starają się o dziecko, czekają na poród lub już posiadają potomstwo. Rozmawiamy o blaskach i cieniach macierzyństwa.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2006-08-13, 11:43   #1
Nel70
Zadomowienie
 
Avatar Nel70
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 1 293

Urlop wychowawczy płatny


Dziewczyny proszę podajcie od czego nalezy zacząc załatwiani urlopu wychowawczego płatnego. Jakie dokumenty się składa , gdzie , ile czeka sie na zaswiadczenie z US .
Nel70 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-08-13, 13:38   #2
BabciaWeatherwax
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2003-02
Wiadomości: 5 504
Dot.: Urlop wychowawczy płatny

Dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w czasie korzystania z urlopu wychowawczego przysługuje osobie, której dochód na członka rodziny w 2005 roku nie przekroczył netto 504 zł, przy czym w przypadku wspólnego mieszkania z rodzicami czy tesciami ich dochody też się liczą. Dodatek przysługuje przez okres 24 miesięcy kalendarzowych.
Dokumenty składasz w swoim Urzędzie Miasta/Gminy (albo u pracodawcy w kadrach, to zależy od firmy), najlepiej się dowiedzieć jakie, ale zwykle to:
-ich formularz: wniosek o zasiłek rodzinny i wniosek o dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w trakcie urlopu wych.
-zaświadczenia z urzędu skarbowego o wysokości dochodów uzyskanych przez członków rodziny za 2005 rok
- zaświadczenie pracodawcy o udzieleniu urlopu wychowawczego oraz o okresie, na jaki urlop wychowawczy został udzielony
-zaświadczenie o co najmniej sześciomiesięcznym okresie pozostawania w zatrudnieniu bezpośrednio przed uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego

Jesli pobierasz alimenty albo ktoś z członków rodziny płaci alimenty to składasz dodatkowe dokumenty, ale to już trzeba się dowiedzieć.

Aha, wysokość tego dodatku wynosi 400 zł
__________________
liberalny
<tolerancyjny, nie stosujący przymusu, wolnościowy, nierygorystyczny>
(Słownik Języka Polskiego PWN)

Jędrek ma...

Forum techniczne dla katalogu kosmetyków
BabciaWeatherwax jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-08-13, 13:41   #3
ewa001
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 24
Dot.: Urlop wychowawczy płatny

ja składałam dokumenty w gminie,musiałam przynieść zaświadczenie męża o dochodach, teraz nie pamiętam już ale o swoich dochodach też. Dochody te nie mogły przekraczać 504 zł na osobę na m-c (wliczając oczywiście dziecko). W skarbówce zaświadczenie otrzymałam na miejscu, bezpłatnie. Oczywiście najpierw piszesz do pracodawcy prośbę o udzielenie urlopu wychowawczego, podając na jaki okres czasu go chcesz. Może dziewczyny napiszą więcej na ten temat i dokładniej
ewa001 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-06-20, 20:55   #4
shati
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomości: 4
Dot.: Urlop wychowawczy płatny

Witam buszujące i buszujących , mam problem tego typu . Chciała bym bezpośrednio po urlopie macierzńskim wykożystać przysługujący mi urlop wypoczynkowy a bezpośrednio po nim przejść na urlop wychowawczy . Czy posiadacie może wzór wniosku na taki urlop ( wypoczynkowy + wychowawczy). Niewiem za bardzo jak go napisać . Będę wdzięczna za pomoc
Pozdrowienia
shati jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-06-21, 05:09   #5
ewa001
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 24
Dot.: Urlop wychowawczy płatny

Z tego co pamiętam to urlop wypoczynkowy wypisywałam -jak zawsze kiedy chciałam iść na urlop-na specjalnym druczku, który dali mi w pracy. A prośbę o urlop wypoczynkowy znajdziesz w inernecie.Wpisz w wyszukiwarce "wniosek o urlop wychowawczy".
ewa001 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-06-21, 06:59   #6
primavera
Zakorzenienie
 
Avatar primavera
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Wrocław i okolice
Wiadomości: 6 594
Dot.: Urlop wychowawczy płatny

Orientujecie się moze, jak to jst z obliczaniem, czy zasiłek należy sie czy nie - tzn rodzę w grudniu 2007, na wychowawczy (jesli sie zdecyduję) pójdę w kwietniu 2008 (po macierzyńskim). Z którego roku będą mi wyliczać dochód na członka rodziny - z 2006 czy 2007? I na ile osób przelicza się dochód - tzn czy bierze się pod uwagę także dziecko, czy tylko na dwie osoby?
primavera jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-06-21, 07:24   #7
zuzaneczka
Zakorzenienie
 
Avatar zuzaneczka
 
Zarejestrowany: 2004-05
Wiadomości: 3 750
Dot.: Urlop wychowawczy płatny

Cytat:
Napisane przez shati Pokaż wiadomość
Witam buszujące i buszujących , mam problem tego typu . Chciała bym bezpośrednio po urlopie macierzńskim wykożystać przysługujący mi urlop wypoczynkowy a bezpośrednio po nim przejść na urlop wychowawczy . Czy posiadacie może wzór wniosku na taki urlop ( wypoczynkowy + wychowawczy). Niewiem za bardzo jak go napisać . Będę wdzięczna za pomoc
Pozdrowienia
nie ma chyba dokładnie takiego wniosku - musisz sama coś sklecić

załączam tekst wniosku o wychowawczy trochę go przrobisz i będzie ok.


Wniosek pracownicy (pracownika) do pracodawcy o udzielenie urlopu wychowawczego

......................... ......................... .......... dnia ........................2 00............r.

......................... .....(imię i nazwisko)................ ..............

......................... .....(dział, stanowisko).............. ................

do ......................... .....(oznaczenie pracodawcy).............. ................

Proszę o udzielenie mi urlopu wychowawczego w wymiarze ........................( liczba tygodni lub miesięcy), w okresie od dnia..................... ...200............r. do dnia ........................2 00............r. w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem ......................... ......................... ..........urodzonym w dniu ........................2 00............r. Jednocześnie informuję, że dotychczas na moje dziecko nie korzystałam - lub wykorzystałam ......................... ......................... ..........(liczba tygodni lub miesięcy) - z urlopu wychowawczego (podstawa prawna art. 186 k.p. i § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 grudnia 2003 r.).

......................... .....(podpis pracownika).............. ................




primavera liczy się wszystkich członków rodziny - jak juz ktoś wspomniał, czyli dzieci też. Podstawą obliczenia wysokości jest dochód, z roku poprzedzającego urlop wychowawczy (nie data urodzenia dziecka). Czyli u Ciebie z 2007r. i brane pod uwagę będą tylko zarobki męża i dzielone na 3 osoby (czyli tez na urodzone dziecko). Gdybyś podjęła w roku 2008 jakąś dodatkową pracę te zarobki też byłyby wzięte pod uwagę, ale zakładam że nie będziesz pracować. mam nadzieję że jasno napisałam ??

pozdrawiam
__________________
.
.

Marzenia się spełnią. Czekają tylko na właściwy moment.
zuzaneczka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2007-06-21, 08:31   #8
sylwia-zuza
Zakorzenienie
 
Avatar sylwia-zuza
 
Zarejestrowany: 2006-06
Wiadomości: 3 664
Dot.: Urlop wychowawczy płatny

uuuu a dlaczego tylko meza?czy ja czegos nie doczytalam........
__________________
Jesienne mamy
sylwia-zuza jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-06-21, 08:43   #9
zuzaneczka
Zakorzenienie
 
Avatar zuzaneczka
 
Zarejestrowany: 2004-05
Wiadomości: 3 750
Dot.: Urlop wychowawczy płatny

Cytat:
Napisane przez sylwia-zuza Pokaż wiadomość
uuuu a dlaczego tylko meza?czy ja czegos nie doczytalam........
bo ty swojej pensji będąc na wychowaczym nie będziesz dostawać, więc dlaczego miałaby być liczona do zasiłku?
zresztą to chyba lepiej ? gdyby zsumowac Twoją i męża wyjdzie więcej na głowe niż licząc tylko męża, i możesz np. przekroczyć minimalną kwotę wymaganą do otrzymania zasiłku.
__________________
.
.

Marzenia się spełnią. Czekają tylko na właściwy moment.
zuzaneczka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-06-21, 09:01   #10
sylwia-zuza
Zakorzenienie
 
Avatar sylwia-zuza
 
Zarejestrowany: 2006-06
Wiadomości: 3 664
Dot.: Urlop wychowawczy płatny

nie no to logiczne ale oni beda wyliczac dochod z 2007 (rodze w pazdzierniku) na zwolnieniu jestem od lutego -wiec dostalam tylko jedna normalna pensje. No a kasa ze zwolnienia(a pozniej z maciezynskiego) to tez dochod-w sumie to bym wolala tylko dochody meza - bo tak moge sie jeszcze na wychowawczy zalapac. wiec juz teraz nic nie rozumiem...
__________________
Jesienne mamy
sylwia-zuza jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-06-21, 09:46   #11
zuzaneczka
Zakorzenienie
 
Avatar zuzaneczka
 
Zarejestrowany: 2004-05
Wiadomości: 3 750
Dot.: Urlop wychowawczy płatny

Cytat:
Napisane przez sylwia-zuza Pokaż wiadomość
nie no to logiczne ale oni beda wyliczac dochod z 2007 (rodze w pazdzierniku) na zwolnieniu jestem od lutego -wiec dostalam tylko jedna normalna pensje. No a kasa ze zwolnienia(a pozniej z maciezynskiego) to tez dochod-w sumie to bym wolala tylko dochody meza - bo tak moge sie jeszcze na wychowawczy zalapac. wiec juz teraz nic nie rozumiem...
coś sobie sama komplikujesz

najprośniej mówiąc liczy się ile kasy miesięcznie przypada na łebka w momencie kiedy jesteś na wychowawczym.
Żyjecie wtedy tylko z kasy męża więc tylko jego pensja jest brana pod uwagę. Ponieważ np. w marcu 2008 nie wiadomo ile on zarobi przez cały rok, podstawą jest rok poprzedni (który juz się skończył i wiadomo ile mąż do domu przyniósł).
Dlatego twoje dochody za 2007 nie są wazne bo w 2008 nie będziesz ich osiągać.

juz jasniej nie potrafię.....
__________________
.
.

Marzenia się spełnią. Czekają tylko na właściwy moment.
zuzaneczka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2007-06-21, 10:24   #12
sylwia-zuza
Zakorzenienie
 
Avatar sylwia-zuza
 
Zarejestrowany: 2006-06
Wiadomości: 3 664
Dot.: Urlop wychowawczy płatny

dzieki za cierpliwosc i wyrozumialosc-kwiatek: - sciagam sobie wlasnie ustawe:dziekuje
__________________
Jesienne mamy
sylwia-zuza jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-06-21, 11:01   #13
sylwia-zuza
Zakorzenienie
 
Avatar sylwia-zuza
 
Zarejestrowany: 2006-06
Wiadomości: 3 664
Dot.: Urlop wychowawczy płatny

Moze sie komus przyda
Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego
__________________
Jesienne mamy
sylwia-zuza jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-06-21, 11:41   #14
sylwia-zuza
Zakorzenienie
 
Avatar sylwia-zuza
 
Zarejestrowany: 2006-06
Wiadomości: 3 664
Dot.: Urlop wychowawczy płatny

zuzaneczko chyba znalazlam

Uprawnienia do zasiłku wychowawczego ustala oraz dokonuje ich wypłaty pracodawca udzielający urlopu wychowawczego i zgłaszający do ubezpieczenia chorobowego ponad 20 ubezpieczonych. Jeżeli zgłasza do tego ubezpieczenia do 20 osób, zasiłki wychowawcze wypłaca terenowa jednostka organizacyjna ZUS właściwa według siedziby pracodawcy. Podstawą wypłaty zasiłku jest wypełniony wniosek według wzoru ZUS Z-4 oraz dochody rodziny udokumentowane w sposób omówiony przy zasiłku rodzinnym. Z tą różnicą, że przy ustalaniu dochodów rodziny dla celów zasiłku wychowawczego wyłącza się dochody osiągnięte przez uprawnionego przed uzyskaniem prawa do tego zasiłku (wyłączenie to nie dotyczy jednak rent i emerytur, których wysokość dokumentuje się zaświadczeniem organu rentowego). W razie wychowywania dziecka specjalnej troski uprawniony składa orzeczenie lekarskie uznające konieczność sprawowania takiej opieki. Na równi z tym orzeczeniem traktuje się dokument, na podstawie którego został dziecku przyznany zasiłek pielęgnacyjny (orzeczenie powiatowego zespołu). Jeżeli rodzina otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny na dziecko od jednego płatnika (np. pracodawcy), a wychowawczy od innego (np. z ZUS), w celu uzyskania zasiłku wychowawczego trzeba przedstawić potwierdzoną za zgodność z oryginałem kopię orzeczenia powiatowego zespołu ustalającego stopień niepełnosprawności, będącego podstawą przyznania zasiłku pielęgnacyjnego.

Podczas pobierania zasiłku wychowawczego uprawniony może dorabiać, ale jego dochody nie mogą przekroczyć 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia z zeszłego roku (czyli w tym roku - 1279,92 zł). Fakt ten należy udokumentować zaświadczeniem płatnika dochodu.

rzeczpospolita
__________________
Jesienne mamy
sylwia-zuza jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-06-21, 11:49   #15
zuzaneczka
Zakorzenienie
 
Avatar zuzaneczka
 
Zarejestrowany: 2004-05
Wiadomości: 3 750
Dot.: Urlop wychowawczy płatny

wszystko się zgadza
__________________
.
.

Marzenia się spełnią. Czekają tylko na właściwy moment.
zuzaneczka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-06-21, 12:18   #16
primavera
Zakorzenienie
 
Avatar primavera
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Wrocław i okolice
Wiadomości: 6 594
Dot.: Urlop wychowawczy płatny

Cytat:
Napisane przez zuzaneczka Pokaż wiadomość
primavera liczy się wszystkich członków rodziny - jak juz ktoś wspomniał, czyli dzieci też. Podstawą obliczenia wysokości jest dochód, z roku poprzedzającego urlop wychowawczy (nie data urodzenia dziecka). Czyli u Ciebie z 2007r. i brane pod uwagę będą tylko zarobki męża i dzielone na 3 osoby
Dzięki za wytłumaczenie
Fajnie, ze biorą pod uwagę tylko zarobki męża - w ten sposób być może się załapię na zasiłek (a od tego bedzie zależało, czy mąż pójdzie na wychowawczy, czy też nie)

Cytat:
Napisane przez sylwia-zuza Pokaż wiadomość
nina zwolnieniu jestem od lutego -wiec dostalam tylko jedna normalna pensje.
A dlaczego nie dostajesz normalnej pensji? Przecież powinnaś dostawać 100%.
primavera jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-06-21, 12:33   #17
sylwia-zuza
Zakorzenienie
 
Avatar sylwia-zuza
 
Zarejestrowany: 2006-06
Wiadomości: 3 664
Dot.: Urlop wychowawczy płatny

"normalna" w sensie ze sama na nia pracowalam -reszte dostaje za siedzenie w domu.......
__________________
Jesienne mamy
sylwia-zuza jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-06-21, 13:20   #18
primavera
Zakorzenienie
 
Avatar primavera
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Wrocław i okolice
Wiadomości: 6 594
Dot.: Urlop wychowawczy płatny

Cytat:
Napisane przez sylwia-zuza Pokaż wiadomość
"normalna" w sensie ze sama na nia pracowalam -reszte dostaje za siedzenie w domu.......
Aha, bo myślałam, że ci coś "ucięli".
primavera jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-09-13, 23:49   #19
syrenka 25
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2007-08
Wiadomości: 4
Dot.: Urlop wychowawczy płatny

Proszę o pomoc. Od 10.10.br chcę iść na urlop wychowawczy lecz umowę mam tylko do końca tego roku, pracodawca mi nie przedłuży ponieważ byłaby to moja trzecia umowa co skutkowałoby umową na czas nieokreślony a on takich nie zawiera, więc wychowawczy mam tylko do końca roku(płatny). MOPS wymaga zaświadczenia od pracodawcy, na jaki okres udziela urlopu jak również zaświadczenia o minimum sześciomiesięcznym okresie zatrudnienia. Pytanie: w danego pracodawcy, czy ogólnie staż pracy(bo takie stwierdzenie gdzieś w internecie znalazłam) Proszę o odpowiedź bo za wszelką cenę chciałabym sama wychowywać moją kruszynkę
syrenka 25 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2007-09-14, 07:04   #20
zuzaneczka
Zakorzenienie
 
Avatar zuzaneczka
 
Zarejestrowany: 2004-05
Wiadomości: 3 750
Dot.: Urlop wychowawczy płatny

Cytat:
Napisane przez syrenka 25 Pokaż wiadomość
Proszę o pomoc. Od 10.10.br chcę iść na urlop wychowawczy lecz umowę mam tylko do końca tego roku, pracodawca mi nie przedłuży ponieważ byłaby to moja trzecia umowa co skutkowałoby umową na czas nieokreślony a on takich nie zawiera, więc wychowawczy mam tylko do końca roku(płatny). MOPS wymaga zaświadczenia od pracodawcy, na jaki okres udziela urlopu jak również zaświadczenia o minimum sześciomiesięcznym okresie zatrudnienia. Pytanie: w danego pracodawcy, czy ogólnie staż pracy(bo takie stwierdzenie gdzieś w internecie znalazłam) Proszę o odpowiedź bo za wszelką cenę chciałabym sama wychowywać moją kruszynkę
od aktualnego pracodawcy o okresie zatrudnienia u niego
innego zaświadczenia, o Twoim "łącznym" stażu nie może Ci wystawić
__________________
.
.

Marzenia się spełnią. Czekają tylko na właściwy moment.
zuzaneczka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-09-14, 09:07   #21
syrenka 25
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2007-08
Wiadomości: 4
Dot.: Urlop wychowawczy płatny

dziękuję.
tzn że muszę u tego pracodawcy który podpisuje mi wychowawczy przepracować 6 m-cy? ale zastanawiam się w takim razie jak zinterpretować art 186 par 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych "wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia".
dokładnie myślę o czymś takim: od 10.10 do 31.12.2007 r pójdę na wychowawczy następnie od 01.01.2008 roku podpiszę umowę z innym pracodawcą i po miesiącu złoże podanie o wychowawczy i czy wtedy będzę mogła się starać o dodatek (spełniając wymóg dochodu) Bardzo dziękuję
syrenka 25 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-09-14, 15:10   #22
ANAN7
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-01
Wiadomości: 123
Dot.: Urlop wychowawczy płatny

czy przebywając na urlopie wychowawczym płatnym mozna "dorobić sobie"
ANAN7 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-09-14, 18:29   #23
zuzaneczka
Zakorzenienie
 
Avatar zuzaneczka
 
Zarejestrowany: 2004-05
Wiadomości: 3 750
Dot.: Urlop wychowawczy płatny

Cytat:
Napisane przez syrenka 25 Pokaż wiadomość
dziękuję.
tzn że muszę u tego pracodawcy który podpisuje mi wychowawczy przepracować 6 m-cy? ale zastanawiam się w takim razie jak zinterpretować art 186 par 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych "wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia".
dokładnie myślę o czymś takim: od 10.10 do 31.12.2007 r pójdę na wychowawczy następnie od 01.01.2008 roku podpiszę umowę z innym pracodawcą i po miesiącu złoże podanie o wychowawczy i czy wtedy będzę mogła się starać o dodatek (spełniając wymóg dochodu) Bardzo dziękuję
chyba troszkę się nie zrozumiałyśmy.
Więc tak:
aby móc korzystać z urlopu wychowawczego musisz mieć udokumentowany 6 miesięczny staż pracy w ogóle (a więc nie tylko u aktualnego pracodawacy) ,a między okresami zatrudnienia mogą wystąpić przerwy.
Rozumiem że masz taki staż, z tym że aktualny pracodawca może wystawić potwierdzenie na okres jaki pracowałaś u niego.
Okres wychowawczego u aktualnego pracodawcy w Twoim przypadku będzie trwał do końca zatrudnienia u niego (rozumiem że to 31.12.07r.)

Zasiłek wychowawczy przysługuje, jeżeli przeciętny miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty stanowiącej 25% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym i może być pobierany przez max 24 miesiące.
Warunkiem uzyskania jest pozostawanie w stosunku pracy bezpośrednio przed uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego przez okres 6 miesięcy.

Ustawa o świadczeniach rodzinnych ma 72 artykuły????? więc nie wiem który mas zna myśli pisząc 186???

Jesteś pewna że podpiszesz umowę i na jaki będzie ona okres?
a co z macierzyńskim?

ANAN7 zgodnie z art 10 pkt 5 :

Dodatek nie przysługuje osobie która podjęła zatrudnienie w okresie urlopu wychowawczego.
__________________
.
.

Marzenia się spełnią. Czekają tylko na właściwy moment.
zuzaneczka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-09-15, 08:51   #24
ANAN7
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-01
Wiadomości: 123
Dot.: Urlop wychowawczy płatny

No to trudno. Dają takie kokosy ze nie wolno
ANAN7 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-09-15, 14:18   #25
kociulek
Zakorzenienie
 
Avatar kociulek
 
Zarejestrowany: 2006-09
Lokalizacja: lubelskie
Wiadomości: 3 535
Dot.: Urlop wychowawczy płatny

Cytat:
Napisane przez ANAN7 Pokaż wiadomość
czy przebywając na urlopie wychowawczym płatnym mozna "dorobić sobie"
Cytat:
Napisane przez zuzaneczka Pokaż wiadomość
ANAN7 zgodnie z art 10 pkt 5 :

Dodatek nie przysługuje osobie która podjęła zatrudnienie w okresie urlopu wychowawczego.
Ale chodzą plany żeby to zmienić. Ale czy wogóle do tego dojdzie to hmmmm... zobaczymy.
__________________



My + A + K +
kociulek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-09-17, 10:50   #26
syrenka 25
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2007-08
Wiadomości: 4
Dot.: Urlop wychowawczy płatny

Cytat:
Napisane przez zuzaneczka Pokaż wiadomość
chyba troszkę się nie zrozumiałyśmy.
Więc tak:
aby móc korzystać z urlopu wychowawczego musisz mieć udokumentowany 6 miesięczny staż pracy w ogóle (a więc nie tylko u aktualnego pracodawacy) ,a między okresami zatrudnienia mogą wystąpić przerwy.
Rozumiem że masz taki staż, z tym że aktualny pracodawca może wystawić potwierdzenie na okres jaki pracowałaś u niego.
Okres wychowawczego u aktualnego pracodawcy w Twoim przypadku będzie trwał do końca zatrudnienia u niego (rozumiem że to 31.12.07r.)

Zasiłek wychowawczy przysługuje, jeżeli przeciętny miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty stanowiącej 25% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym i może być pobierany przez max 24 miesiące.
Warunkiem uzyskania jest pozostawanie w stosunku pracy bezpośrednio przed uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego przez okres 6 miesięcy.

Ustawa o świadczeniach rodzinnych ma 72 artykuły????? więc nie wiem który mas zna myśli pisząc 186???

Jesteś pewna że podpiszesz umowę i na jaki będzie ona okres?
a co z macierzyńskim?

ANAN7 zgodnie z art 10 pkt 5 :

Dodatek nie przysługuje osobie która podjęła zatrudnienie w okresie urlopu wychowawczego.
a więc dokładnie: umowę u obecnego pracodawcy mam od 01.03.2006 - 31.12.2007 córkę urodziłam 16.04.2007 więc macierzyński - urlop za 2006(zaległy) - obecnie wykorzystuję urlop z 2007 r.
10.10.2007 powinnam wrócić do pracy a chcę skorzystać z wychowawczego więc jadę dziś z podaniem (w ZUS i US już złożyłam podania zaświadczenia będą w ciągu tego tygodnia).
A od 01.01.2008 r mam znajomą która prowadzi własną działalność i moglaby mnie zatrudnić na okres 2-3 lat (na cały etat )to zależy jak bym chciała. Powiedz proszę jak to rozegrać abym mogła być wychowywać Olę do momentu wysłania jej do przedszkola (w mojej miejscowości nie ma żłobka). Za wszelkie niejasności przepraszam.
syrenka 25 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-09-17, 11:58   #27
zuzaneczka
Zakorzenienie
 
Avatar zuzaneczka
 
Zarejestrowany: 2004-05
Wiadomości: 3 750
Dot.: Urlop wychowawczy płatny

Cytat:
Napisane przez syrenka 25 Pokaż wiadomość
a więc dokładnie: umowę u obecnego pracodawcy mam od 01.03.2006 - 31.12.2007 córkę urodziłam 16.04.2007 więc macierzyński - urlop za 2006(zaległy) - obecnie wykorzystuję urlop z 2007 r.
10.10.2007 powinnam wrócić do pracy a chcę skorzystać z wychowawczego więc jadę dziś z podaniem (w ZUS i US już złożyłam podania zaświadczenia będą w ciągu tego tygodnia).
A od 01.01.2008 r mam znajomą która prowadzi własną działalność i moglaby mnie zatrudnić na okres 2-3 lat (na cały etat )to zależy jak bym chciała. Powiedz proszę jak to rozegrać abym mogła być wychowywać Olę do momentu wysłania jej do przedszkola (w mojej miejscowości nie ma żłobka). Za wszelkie niejasności przepraszam.
Syrenko uważałabym z tą pracą od 01.01.08r. Teoretycznie wszystko gra, ale, nie chcę cię straszyć, ZUS strasznie kontroluje takie umowy o pracę. To widać, że zatrudniona zostaniesz tylko po to żeby iść na wychowawczy.
Okropne te przepisy, nie chronią kobiet w Twojej sytuacji, a wychowawczy należy się tylko osobom będącym w stosunku pracy
Możesz ewentualnie zarejestrować się jako bezrobotna. Skoro przepracowałaś 18 miesięcy należy ci się zasiłek, masz opłacone zdrowotne. Niestety ten okres nie wlicza Ci się do stażu pracy, ale będziesz mogła zajmować się małą i dostaniesz jakieś pieniążki.
__________________
.
.

Marzenia się spełnią. Czekają tylko na właściwy moment.
zuzaneczka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-09-17, 20:54   #28
syrenka 25
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2007-08
Wiadomości: 4
Dot.: Urlop wychowawczy płatny

dziękuję Ci bardzo.
syrenka 25 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-10-22, 10:05   #29
abc_81
Rozeznanie
 
Avatar abc_81
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: B.
Wiadomości: 765
GG do abc_81
Dot.: Urlop wychowawczy płatny

Witam. Czytam wasze wypowiedzi i mam taka myśl. Otóż w związku z tym iż nie moge podołac niektórym rzeczom w pracy (ogólna atmosfera) zastanawiam się czy nie pójśc na urlop wychowawczy.
Biorąc pod uwage moje obecne zarobki, po odjęciu opiekunki, pieniędzy na dojazdy wyjdzie na to , że tyle samo mi zostaje , gdybym była na wychowawczym.
Zasiłek rodzinny mój mąż ma na siebie. Ledwo nam w tym roku wyszedł. Nie pamiętam dokładnie, ale to chyba jest tak , że 504 + 48 (najnizszy zasiłek rodzinny) = 552 zł - tyle nie może przekroczyń na osobę. Piszę tak , bo u mnie wyszło więcej niż te 504 zł na osobę, i tak mi wytłumaczyli.
Mam pytanie czy w związku z tym ja mogę ubiegać się o wychowawczy, czy koniecznie nie moge przekroczyć 504 zł na osobę.
Trochę zamotałam , ale mysle że zrozumiecie.

Pomóżcie kochane. Moja córeczka skończy w styczniu 2 lata, więc moge pobyć z nią jeszcze 2 lata maksymalnie. Umowe mam na czas nieokreślony. Ale i tak planujemy kolejnego potomka. aaa jeszcze jedno jak będe na wychowawczym i urodzę dziecko to będę miała macierzyński też?? i czy na drugie dziecko będe mogła tez mieć wychowawczy do ukończenia przez nie 4 lat??
Troche tych pytań mam, ale zanim zacznę działać, chcę troche wiedzieć.
Dziekuję.
abc_81 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-10-22, 10:21   #30
abc_81
Rozeznanie
 
Avatar abc_81
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: B.
Wiadomości: 765
GG do abc_81
Dot.: Urlop wychowawczy płatny

I jeszcze jedno pytanie,. Jeśli w tym roku przyznaliby mi płatny urlop wychowawczy, to czy on obowiązywał do końca okresu na jaki bym poszła tj. do ukończenia przez córkę 4 lat. Czy też co roku na nowo musiałabym składac dokumenty o przyznanie mi wychowawczego, tak jak to jest przy zasiłku rodzinnym.Pytam bo jak tak myślę, to chyba w przyszłym roku nie wyjdzie mi zasiłek rodzinny .
abc_81 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Być rodzicem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 23:40.