Dobre biografie - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Kultura(lnie)

Notka

Kultura(lnie) Kultura(lnie) to forum dla osób, które interesują się kulturą, sztuką, filmem, literaturą, polityką itd. Zapraszamy do dyskusji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-12-04, 15:12   #1
ance
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-10
Wiadomości: 143

Dobre biografie


Ostatnio zlapałam fazę na biografie - te książkowe, filmowe, blogowe... Jako, że wieczory długie to chciałabym swoją zajawkę pogłebić. Polecacie jakieś biografie: filmowe, książkowe?
ance jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-04, 16:36   #2
przylaszczka50
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2013-03
Wiadomości: 1 009
Dot.: Dobre biografie

Cytat:
Napisane przez ance Pokaż wiadomość
Ostatnio zlapałam fazę na biografie - te książkowe, filmowe, blogowe... Jako, że wieczory długie to chciałabym swoją zajawkę pogłebić. Polecacie jakieś biografie: filmowe, książkowe?
Pierre La Mure " Moulin Rouge " piękna książka.

I ten sam autor " Miłość nie jedno ma imię".
przylaszczka50 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-04, 19:10   #3
201609270959
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-06
Wiadomości: 981
Dot.: Dobre biografie

To trochę filmów:

- "Bill Hicks. Amerykanin" - dokument, facet był komikiem stand-upowym, dość kontrowersyjna postać, bardzo wyrazista, mocne żarty;

- "Underground: Historia Juliana Assange'a" - o założycielu WikiLeaks, film chyba mniej popularny niż "Piąta władza", do mnie jakoś bardziej trafia sylwetka bohatera w tej odsłonie;

- "Obława" - o K. Mitnicku znanym hakerze, film taki sensacyjny bardziej, lekki dość, ale chyba jedyny o nim;

- "Zanim zapadnie noc" - opowiada historię kubańskiego pisarza R. Arenasa, reżyseria J. Schnabel. Zainteresowałam się, ponieważ oglądałam inne filmy reżysera - "Basquiat" oraz "Motyl i skafander" - również biografie, warte uwagi w moim odczuciu;

- "Callas i Onassis" - o znanej śpiewaczce operowej. Taki romans, ryczałam jak bóbr, strasznie mnie ruszył;

- "Klimt" - z Filmwebu: Portret austriackego artysty Gustava Klimta, którego niezwykłe obrazy stały się symbolem stylu art nouveau końca XIX i początku XX wieku. Klimta gra Malkovich, jest dobrze, film ma fajny klimat;

- "Temple Grandin" - z Filmwebu: Biograficzna opowieść o kobiecie dotkniętej autyzmem, która pomimo choroby została ekspertem w dziedzinie hodowli bydła. Dodam, że film mnie urzekł, na jego podstawie stwierdziłam, że Claire Danes potrafi nieźle grać ;

- "Mr. Nice" - z Filmwebu: Oparty na bestsellerowej, autobiograficznej powieści film, opowiada historię Howarda Marksa - absolwenta uniwersytetu w Oksfordzie i międzynarodowego przemytnika narkotyków na olbrzymią skalę. Autor książki, z pochodzenia Walijczyk, jest ikoną kontrkultury pokolenia dzieci kwiatów, wymienianą w jednym szeregu z takimi znakomitościami jak John Lennon czy Timothy Leary.
Wg mnie film momentami bardzo poważny i gorzki, ale także na tyle zabawny, że można uznać go za komedię.

Edit:
Jeszcze ostatnio oglądałam film pt. "Searching for Sugar Man" - znów za Filmwebem: Uniwersalna i zaskakująca opowieść o potędze przypadku i roli szczęścia w ludzkim życiu. Ten trzymający w napięciu film przedstawia niewiarygodną, pełną niespodzianek, a do tego prawdziwą historię życia Sixto Rodrigueza, piosenkarza, któremu wróżono karierę większą niż Bobowi Dylanowi, a o którym... nikt nie słyszał. Niezła zagwozdka, koleś mega, trudno uwierzyć, że przytrafiło mu się to, co się przytrafiło.

Edytowane przez 201609270959
Czas edycji: 2014-12-04 o 19:16
201609270959 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-05, 01:04   #4
psycho_social
doktór potwór
 
Avatar psycho_social
 
Zarejestrowany: 2013-10
Wiadomości: 2 636
Dot.: Dobre biografie

Z książkowych polecam z całą mocą "Andy Warhol. Życie i śmierć" Victora Bockrisa. Gruba księga, ale czyta się wspaniale, można się całkowicie zanurzyć w latach 60, klimat nowojorskiej bohemy oddano fantastycznie. A sam Warhol: fascynująca, nieprzenikniona, inteligentna żmija.

Z nowości w tej kategorii polecam jeszcze "Beksińscy. Portret podwójny". Wybitna rzecz, bardzo ciężko było mi się z tą książką rozstać, często wracam do niej myślami, emocjonalna bomba.
__________________
You look 100% better when I can't see you.

Ja idę, on się patrzy.
psycho_social jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-05, 11:38   #5
ance
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-10
Wiadomości: 143
Dot.: Dobre biografie

"Piata władza" podobała mi się bardzo, o "Underground..." nie szłyszałam, ale w takim razie wiem, co będę robić dziś wieczorem

Sugarmana widziałam i dla mnie był super - cudowna historia ciepła i niezwykła.

"Beksińscy..." to chyba będzie coś dla mnie, ale jak ktoś jeszcze ma jakieś pomysły to czekam na znaki
ance jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-08, 11:06   #6
przylaszczka50
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2013-03
Wiadomości: 1 009
Dot.: Dobre biografie

"Piękny umysł.
"Farinelli", "Amadeusz".

Edytowane przez przylaszczka50
Czas edycji: 2014-12-08 o 11:09
przylaszczka50 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-08, 11:56   #7
201609270959
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-06
Wiadomości: 981
Dot.: Dobre biografie

Z pisanych rzeczy przypomniała mi się jeszcze biografia Jerzego Kosińskiego (pisarz polsko-amerykański) autorstwa J. P. Sloan'a. Uważam, że powinni ją przeczytać fani Kosińskiego, ale nie tylko - jego życie było na tyle interesujące, że książka wciąga osoby także nie znające pisarza.
201609270959 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2014-12-09, 19:15   #8
397c2675f3cdfd9a8d969495a6edd4aafb32f2d2_655aa1f83943f
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-06
Wiadomości: 2 330
Dot.: Dobre biografie

O "Beksińskich..." poprosiłam św. Mikołaja, wyglądają na przyjemną lekturę. Od siebie polecam "Tuwim wylękniony bluźnierca".
397c2675f3cdfd9a8d969495a6edd4aafb32f2d2_655aa1f83943f jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-09, 23:55   #9
charsi
Zadomowienie
 
Avatar charsi
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 1 508
Dot.: Dobre biografie

Dużo mogłabym wymieniać, kilka zostało już wymienionych powyżej
Ode mnie Patch Adams, W pogoni za szczęściem (tytuł trochę patetyczny, ale film jest ciepły i lekki, bardzo polecam), Człowiek słoń, Elizabeth, Frida.

Z tych trochę nowszych to Wilk z Wall Street (tego jeszcze nie widziałam, więc nie ocenię), Nietykalni.

---------- Dopisano o 00:55 ---------- Poprzedni post napisano o 00:50 ----------

Jeśli chodzi o książki to może The Blue Tattoo: The Life of Olive Oatman, ale chyba nie ma polskiego tłumaczenia. Całkiem niezłe są też Rozmowy w tańcu Osieckiej
__________________
Cytat:
Wydawało nam się, że mamy wielkie problemy. Skąd mieliśmy wiedzieć, że jesteśmy szczęśliwi?
charsi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-14, 16:23   #10
traicionera
Zakorzenienie
 
Avatar traicionera
 
Zarejestrowany: 2008-12
Wiadomości: 10 917
Dot.: Dobre biografie

Jestem wielka fanką biografii. Jednym z moich ulubionych pisarzy tego gatunku jest Donald Spoto- z książek jego autorstwa przeczytałam Oczarowanie. Życie Audrey Hepburn, Alfred Hitchcock, Błękitny anioł. Życie Marleny Dietrich.
Poza tym rewelacyjna książka jest Sinatra. Miłość, muzyka, mafia, Judy Garland Gerarda Clarke'a, Garbo. Abdykacja królowej, Zbyt dumna, zbyt krucha(biografia Marii Callas),Humphrey Bogart. Twardziel bez broni i Walt Disney. Czarny Książę Hollywood. Natomiast nie polecam biografii pisanych przez Charlotte Chandler bardzo lansowanej przez wydawnictwo Prószyński i spółka. Nie jest zbyt sprawna literacko i jej książki są schematyczne,mało wnikliwe.
__________________
przeczytane książki
2018 rok -100
2017 rok-100
2016 rok -100
2015 rok -105
2014 rok-61
2013 rok-58
2012 rok-35


Komu komu, czyli książki do oddania
traicionera jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-14, 19:00   #11
_Matilde_
Biała Dama
 
Avatar _Matilde_
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: świętokrzyskie
Wiadomości: 6 434
Dot.: Dobre biografie

Fajnie się czytało biografię Stiega Larssona http://www.webook.pl/b-46589,Stieg_L...idealista.html
__________________
Weź głęboki wdech
Życie wokół ciebie słodkie jest jak bananowy dżem


Webook
Filmweb
Last.fm
_Matilde_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-12-15, 22:10   #12
Anahstasia
Zakorzenienie
 
Avatar Anahstasia
 
Zarejestrowany: 2004-05
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 5 789
Dot.: Dobre biografie

Fantastyczne biografie napisał Irving Stone. I to jego książki poleciłabym w pierwszej kolejności:
- Pasja życia - oparta na biografii Vincenta van Gogha,
- Jack London: Żeglarz na koniu - oparta na biografii Jacka Londona,
- Udręka i ekstaza - oparta na biografii Michała Anioła,
- Pasje utajone, czyli życie Zygmunta Freuda - oparta na biografii Zygmunta Freuda,
- Grecki skarb - oparta na historii odkrycia Troi Heinricha Schliemanna,
czy Opowieść o Darwinie.

Moulin Rouge Pierre'a La Mure to cudowna biografia Henri Toulouse-Lautreca. Autor napisał także doskonałe Prywatne życie Mony Lisy czy Clair de Lune (biografia Debussy'ego).

Gorąco polecam też Tę piękną mitomankę Pauliny Sołowianiuk o Izabeli Czajce-Stachowicz (ona sama skądinąd napisała rewelacyjne pamiętniki, wydaje je W.A.B.).
Anahstasia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kultura(lnie)


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-12-15 23:10:28


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 03:14.