Cv bez doświadczenia - praca na czarno - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes W tym miejscu rozmawiamy o pracy i biznesie. Jeśli szukasz pracy, planujesz ją zmienić lub prowadzisz własny biznes, to miejsce jest dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2015-10-06, 10:55   #1
missgri
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-10
Wiadomości: 28

Cv bez doświadczenia - praca na czarno


Z góry przepraszam za zalozenie nowego wątku, bo wiem że na ten temat trochę ich pewnie już jest.

Właśnie przygotowuje swoje CV, w tym przypadku na stanowisko sprzedawcy. Niestety nie mam żadnego doświadczenia ani jako sprzedawca ani w ogole. Rubryczkę doświadczenie zawsze pomijałam bo po prostu nie miałam co w niej wpisac. Pewnie dlatego nie mogę znalezc pracy. Szkołę skończyłam 3lata temu więc okropnie to wyglada, jakbym przez 3 lata siedziala w domu i nic nie robila a prawda jest taka zew tym czasie pracowalam ale bez umowy. 2 lata jako opiekunka do dziecka i 2 lata jako instruktorka. Zastanawiam sie czy moge ując jakoś te prace na czarno w swoim cv, bo 2 lata to jednak sporo i w sumie jakies doswiadczenie, i przede wszystkim pokazuje ze sie nie lenilam przez te lata. Co myslicie? Czy moge to wpisac w rubryce doswiadczenie, i na ew rozmowie wyjasnic ze byly to prace bez umowy czy lepiej nie wpisywac w ogole?
missgri jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-06, 13:04   #2
21kasia21
Work, work, work
 
Avatar 21kasia21
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 3 247
Dot.: Cv bez doświadczenia - praca na czarno

Cytat:
Napisane przez missgri Pokaż wiadomość
Z góry przepraszam za zalozenie nowego wątku, bo wiem że na ten temat trochę ich pewnie już jest.

Właśnie przygotowuje swoje CV, w tym przypadku na stanowisko sprzedawcy. Niestety nie mam żadnego doświadczenia ani jako sprzedawca ani w ogole. Rubryczkę doświadczenie zawsze pomijałam bo po prostu nie miałam co w niej wpisac. Pewnie dlatego nie mogę znalezc pracy. Szkołę skończyłam 3lata temu więc okropnie to wyglada, jakbym przez 3 lata siedziala w domu i nic nie robila a prawda jest taka zew tym czasie pracowalam ale bez umowy. 2 lata jako opiekunka do dziecka i 2 lata jako instruktorka. Zastanawiam sie czy moge ując jakoś te prace na czarno w swoim cv, bo 2 lata to jednak sporo i w sumie jakies doswiadczenie, i przede wszystkim pokazuje ze sie nie lenilam przez te lata. Co myslicie? Czy moge to wpisac w rubryce doswiadczenie, i na ew rozmowie wyjasnic ze byly to prace bez umowy czy lepiej nie wpisywac w ogole?
W CV powinno się wpisać rzeczy, które są zgodne z prawdą i na które ma się potwierdzenie (certyfikaty, umowy o pracę itd.).

Skoro posiadasz doświadczenie, ale na czarno, to uważam, że lepiej je wpisać do CV niżeli zostawiać pustą rubrykę i w razie ewentualnych pytań od pracodawcy wtedy powiedzieć, iż nie masz na tę pracę potwierdzenia.
__________________
"...są w życiu chwile, w których trzeba podjąć ryzyko i dać się ponieść szaleństwu."
mikroREKLAMA
*** Szukasz oryginalnego prezentu na ślub, urodziny, rocznicę, komunię albo chrzciny? ***
Projektowanie i realizacja indywidualnych zamówień: prezentów rocznicowych, podziękowań dla gości, figurek na tort, kolczyków, magnesów itp.

Ta reklama pokazywana jest pod 3 247 postami tego użytkownika na forum. Jak założyć taką reklamę? (klik!)
21kasia21 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-07, 18:11   #3
EwelinaBobek
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2015-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 74
Dot.: Cv bez doświadczenia - praca na czarno

jak ja nie miałam doświadczenia na umowe to pisałam i mówiłam gdyz nie zawsze wymagane jest jakieś zaświadczenie że pracowałaś
__________________
reklama
EwelinaBobek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-07, 22:26   #4
MAJA_WIT
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-10
Wiadomości: 5
Dot.: Cv bez doświadczenia - praca na czarno

wpisz, że był to bezpłatny staż
MAJA_WIT jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-08, 08:47   #5
21kasia21
Work, work, work
 
Avatar 21kasia21
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 3 247
Dot.: Cv bez doświadczenia - praca na czarno

Cytat:
Napisane przez MAJA_WIT Pokaż wiadomość
wpisz, że był to bezpłatny staż
Nawet z bezpłatnego stażu masz papierek
__________________
"...są w życiu chwile, w których trzeba podjąć ryzyko i dać się ponieść szaleństwu."
mikroREKLAMA
*** Szukasz oryginalnego prezentu na ślub, urodziny, rocznicę, komunię albo chrzciny? ***
Projektowanie i realizacja indywidualnych zamówień: prezentów rocznicowych, podziękowań dla gości, figurek na tort, kolczyków, magnesów itp.

Ta reklama pokazywana jest pod 3 247 postami tego użytkownika na forum. Jak założyć taką reklamę? (klik!)
21kasia21 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-08, 20:18   #6
Bogusia_86
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2015-10
Wiadomości: 254
Dot.: Cv bez doświadczenia - praca na czarno

moim zdaniem powinnas to jakoś ując w cv bo to rzeczywiście wygląda jakbys nic nie robiła. No niestety, ale wielu Polaków pracuje na czarno i jakoś sobie z takimi rzeczami trzeba radzić. Możesz np. wspisac bez nazy firmy, moim zdaniem wygląda to już lepiej niż jakbyś zupełnie niczego nie wpisala tam .
Bogusia_86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-09, 09:28   #7
missgri
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-10
Wiadomości: 28
Dot.: Cv bez doświadczenia - praca na czarno

No właśnie tak myślałam żeby nie wpisywać nazwy firmy.

W miejscu gdzie aktualnie pracuje jest mozliwość, że dostanę umowe o staż własnie, ale dopiero moze i po nowym roku bo pracodawca czekaz aż PUP będzie miał pieniądze bo rozmowa na temat umowy była ale widzę ze nawet na głupią umowę-zlecenie tez muszę czekać. A prace lubię i nie chciałabym rezygnować tylko wlasnie znaleźć coś dodatkowego.
missgri jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2015-10-16, 11:43   #8
mirka1025
Raczkowanie
 
Avatar mirka1025
 
Zarejestrowany: 2013-09
Wiadomości: 108
Dot.: Cv bez doświadczenia - praca na czarno

Powinnaś wpisać i nie mówić, jeżeli nikt nie będzie pytał. Jak zapytają to wyjaśnisz. Potencjalny pracodawca nie powinien być zdziwiony, bo sytuacja na rynku pracy nie jest tajemnicą...
mirka1025 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-16, 15:47   #9
anonimowa_uzytkowniczka
Raczkowanie
 
Avatar anonimowa_uzytkowniczka
 
Zarejestrowany: 2015-10
Wiadomości: 83
Dot.: Cv bez doświadczenia - praca na czarno

Cytat:
Napisane przez missgri Pokaż wiadomość
Z góry przepraszam za zalozenie nowego wątku, bo wiem że na ten temat trochę ich pewnie już jest.

Właśnie przygotowuje swoje CV, w tym przypadku na stanowisko sprzedawcy. Niestety nie mam żadnego doświadczenia ani jako sprzedawca ani w ogole. Rubryczkę doświadczenie zawsze pomijałam bo po prostu nie miałam co w niej wpisac. Pewnie dlatego nie mogę znalezc pracy. Szkołę skończyłam 3lata temu więc okropnie to wyglada, jakbym przez 3 lata siedziala w domu i nic nie robila a prawda jest taka zew tym czasie pracowalam ale bez umowy. 2 lata jako opiekunka do dziecka i 2 lata jako instruktorka. Zastanawiam sie czy moge ując jakoś te prace na czarno w swoim cv, bo 2 lata to jednak sporo i w sumie jakies doswiadczenie, i przede wszystkim pokazuje ze sie nie lenilam przez te lata. Co myslicie? Czy moge to wpisac w rubryce doswiadczenie, i na ew rozmowie wyjasnic ze byly to prace bez umowy czy lepiej nie wpisywac w ogole?
Jasne, że wpisz. Pracodawcy i tak nigdy w żaden sposób tego nie weryfikują, nie oczekują referencji itd. Podczas rozmowy jeśli ktoś Cię zapyta co robiłaś w tamtej pracy to przecież odpowiesz i wymienisz swoje obowiązki, więc to szybko w czasie rozmowy wychodzi, czy ktoś ściemnia, czy nie. Nie martw się, po prostu to wpisz, bo pracowałaś jako opiekunka i instruktorka. Z mojego doświadczenia z innej beczki podpowiem Ci tylko, abyś starała się po wymienieniu podstawowych obowiązków wymienić też pod każdą pracą osiągnięcia (cokolwiek, że coś wymyśliłaś i dzięki temu zaoszczędziłaś godzinę dziennie na dodatkowych obowiązkach, że wprowadziłaś jakiś porządek np. zeszyt w którym były zapisywane wydatki, dzięki czemu łatwiej było kontrolować budżet np. przy zakupie pieluch dla dziecka - wymyślam teraz głupoty, ale możesz tam wpisać cokolwiek, ulepszenia, usprawnienia, pomysły, które zaowocowały). Takie CV się ZAWSZE wyróżnia i pokazuje, że nie tylko wykonujesz swoje obowiązki ale że jesteś ambitna i przejmujesz inicjatywę oraz masz swój wkład we wszystko co robisz, a nie tylko robisz to co ktoś ci powie. Ja teraz też szukam pracy tyle że za granicą i brak wymienionych osiągnięć w CV był największym błędem, jaki miałam. Jako moje osiągnięcia z bardziej przyziemnych rzeczy wymieniłam m.in założenie pliku w excelu, gdzie inżynierowie z całego działu (100 osób) wpisywali problemy inżynierskie jakie mieli i dzięki temu kierownicy mieli wgląd w to jaki jest postęp rozwiązywania tych problemów. Można jako osiągnięcia wpisać cokolwiek a niektóre rzeczy naprawdę można podkoloryzować. Wpisz tę pracę śmiało w CV nawet jak była na czarno.
Powodzenia

---------- Dopisano o 15:47 ---------- Poprzedni post napisano o 15:45 ----------

Cytat:
Napisane przez missgri Pokaż wiadomość
No właśnie tak myślałam żeby nie wpisywać nazwy firmy.

W miejscu gdzie aktualnie pracuje jest mozliwość, że dostanę umowe o staż własnie, ale dopiero moze i po nowym roku bo pracodawca czekaz aż PUP będzie miał pieniądze bo rozmowa na temat umowy była ale widzę ze nawet na głupią umowę-zlecenie tez muszę czekać. A prace lubię i nie chciałabym rezygnować tylko wlasnie znaleźć coś dodatkowego.
Wpisz nazwę firmy, nie bój się bo o będzie idiotycznie wyglądać, jakbyś wymyśliła sobie tę pracę. Pracowałaś w tej firmie i tyle, nikt cię nie zapyta czy na czarno, czy nie. Jak coś to powiedz, że umowa zlecenie (wtedy nie wystawia się świadectwa pracy więc nikt Cię o to nie poprosi) i tyle. Wkopiesz się jak nie podasz nazwy firmy bo oleją Twoje CV zakładając, że to wymyśliłaś. Nikt nie zapyta o to czy pracowałaś na umowę czy na czarno - nawet nie mają prawa pytać na rozmowie o takie rzeczy - więc po prostu się nie przejmuj.
anonimowa_uzytkowniczka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-18, 22:04   #10
missgri
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-10
Wiadomości: 28
Dot.: Cv bez doświadczenia - praca na czarno

Dzięki za wszystkie pomocne odpowiedzi. Macie rację, wpiszę to wszystko. W końcu praca na czarno to też doświadczenie, tyle że nie mam na to papierka w razie pytań powiem jak było. A jako opiekunka to rczej oczywiste ze to praca bez umowy pracowałam też trochę jako kelnerka ale to zaledwie kilka razy więc to raczej pominę ale opiekunkę i instruktorkę wpiszę bo to jednak 2lata. A jeśli chodzi o obowiązki to jako instruktorka nie tylko prowadzę zajęcia ale takze zajmuje się właśnie prowadzeniem zeszytu płatności, przyjmuję płatności więc na stanowisko sprzedawcy o ktore się ubiegam to chyba jakiś plus, że mam styczność z pieniędzmi
missgri jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-19, 13:41   #11
DziewczynaWloczykija
Zadomowienie
 
Avatar DziewczynaWloczykija
 
Zarejestrowany: 2015-07
Wiadomości: 1 145
Dot.: Cv bez doświadczenia - praca na czarno

Ja w rubryce "doświadczenie" wpisuję wszystko, co może mieć znaczenie przy rekrutacji na dane stanowisko, to jest od praktyk zawodowych, przez wolontariaty i normalną pracę, oczywiście odpowiednio je od siebie oddzielając, żeby nie było ewentualnych nieporozumień. O referencje nikt mnie nie pytał, bo zarówno w CV, jak i w liście motywacyjnym mam wyszczególnioną sekcję "umiejętności" i opowiadam szczegółowo o tym, co potrafię i co już robiłam. Sama nie posiadam referencji ani zaświadczeń ze wszystkich miejsc, w których pracowałam, bo pracodawcy albo mi ich nie dali (a ja głupia się nie upomniałam), albo - jak w przypadku praktyk - zostały one zatrzymane przez uczelnię. Mimo to podaję prawdziwe nazwy firm (pracodawca na upartego może zadzwonić i zapytać, czy tam pracowałam), a w przypadku praktyk posiadam odpowiedni aneks do dyplomu. I wsjo. Nikt mi nigdy problemów z tego powodu nie robił.
DziewczynaWloczykija jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Praca i biznes


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-10-19 14:41:52


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 01:01.